IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 39>
Автор
Порака
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 18:12
Originally posted by hristina hristina напиша:

uste ov ad amu kazem na gospodinot od germanija deka ako imas obrazovani mislis deka ke zemas pari mnogu da znes ova i da go zapamnti edenkamionzija zema 4 plati pogolemi od eden obrazovan covek dojdi i vid pa ke svatis za germanij mozes d araskazuvas na nekoj sto ne biltamu da vidi
 
Dali gospodinot od germanija sum jas? Ako e taka, utka si, pogledni go znameto, jas ziveam vo Canada.
 
Ej, a da stavese nekade tocka vo tekstot? Ne za drugo, polesno se cita.
 
Srcka, kazi koj i sto te nervira? Toa sto ne razbiras sto zborat na televizija, ne mozes vesnik da procitas ili nekoj vo toa crkvata te nasekiral sto zema 12.5 dolari na saat (eeej), sto e za pet dolari poveke od tebe? I ako veruvas deka obrazovan covek zarabotuva pomalku od vozac na kamion (12 saata vozi, sest spij vo kamionot, dva dena vo dve nedeli doma, i taka vo krug), znam deka ne si imala kontakt so nitu eden obrazovan covek vo Canada, oti tie ne odat u toa crkvite. Moze da e taka, ako obrazovaniot covek raboti kako cistac, sto tie od crkvite mnogu posakuvaat da se sluci. LOLLOLLOLLOLLOLLOL 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 18:46
Originally posted by natalija natalija напиша:

Е не е сега веќе така..Сега или го пријавуваш или имаш право ако не ти даде фискална сметка си заминуваш без да платиш..
Зашто те чекаат надвор и тебе ти бараат фискална и те казнуваат..
Хм... Можеше ли некој да влијае на притисокот на некој кој што изиграва дека е бог на цела планета???? На некаде каде политиката ги умеша прстите правејки чиста корист од сето тоа???
Тој што најмногу ти ја еба државата и најмногу НЕ заеба со сите устави и наредби и уцени и се..Моментално му го јадеш лебот.
Поздрав до тебе Влад..се надевам дека си заминал од немукает, а не зашто некој затоа што како сакал свирел, па ти се фати на орото и истанцува се до Америка..
Многумина се разочарани од 2001 и од севкупната ситуација..Но, не значи дека сите треба да гио собереме парталите и мајка бежанија..Па после цацко ни е крив за севкупната ситуација..
пола најдобар и најобразуван кадар ни замина, разочарани биле, наместо да седнат и се борат и успеат...

Mnogu me raduva toa sto nekoi raboti se smenile na podobro vo Mk. Ako navistina profunkcionira toj sistem so fislanite smetki, Bravo.
Mene mi e mnogu jas no deka 2001 Amerikancite ne bea na nasa strana, ama za toa si ima pricina. Ako se vratis samo 2 godini nazad , vo 1999, Nie im ja zapalivme ambasadata vo Skopje,a zasto? Zatoa sto ja bombardile Srbija. poveke luge izlegoa na ulica i bea revoltirani za toa sto se slucuvase vo Srbija 1999 otkolku koga Makedonija bese direktno zagrozena vo 2001. Toa sto ne zaeba vo 2001 ne e USA, nie samite ,kako i sekogas si go spopikavme vo1999.
 Da ne me razberes pogresno, jas sum mnogu ogorcen i razocaran od sostojbata vo Mk, ama nikogas ne sum se otkazal i nema da se otkazam od nea. Toa sto momentalno lebot  si go vadam na drugo mesto, ne znaci deka porano ili pokasno nema da se vratam nazad. 2001 bev kade sto trebase da bidam za Mk, i ako treba, a kako mirisa corbata sto se gotvi vo komsii,ke treba, jas ke se vratam nazad, zasto 90% od "patriotite " vo Mk, togas ke isceznat.



Изменето од Vlad - 08.Февруари.2007 во 18:53
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 18:49
Malku ne mi e jasno, zasto lugeto vo Mk celo vreme go potenciraat toa deka vo USA  ili Kanada se raboti po 15 saati dnevno. Nikoj ne te tera da rabotis poveke od toa sto sakas, a na krajot na kraistata, od koga  rabotata e nesto loso. Jas koga ucev, na uciliste ni kazuvaa deka majmunite so rabota evoluirale vo luge.
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 19:21
Originally posted by Vlad Vlad напиша:

Malku ne mi e jasno, zasto lugeto vo Mk celo vreme go potenciraat toa deka vo USA  ili Kanada se raboti po 15 saati dnevno. Nikoj ne te tera da rabotis poveke od toa sto sakas, a na krajot na kraistata, od koga  rabotata e nesto loso. Jas koga ucev, na uciliste ni kazuvaa deka majmunite so rabota evoluirale vo luge.
 
Ona sto jas go znam, e deka odreden del od niv i ziveat taka, a tie i se najglasni vo komunikacija so tatkovinata. Ne deka moraat, ami od lakomost. Prosto, za niv vazi: plata = saati rabota X satnica. Simple as that. Posto nemaat kvalifikacija nitu znaat jazik za visoka satnica, udiraat po saatite. Ako mozat da si dozvolat kukja od $150k, kupuvaat od $350k. Nemaat nikakvi drugi interesi osven pari (da se barem kadarni da gi napravat), nitu se sposobni da imaat drugi interesi, prosto kazano limited edition. Tie lugje se svesno ili nesvesno iseleni da zarabotat tuka, a ne da ziveat. Ne ni razbiraat sto ne e vo red so makedonija, i zosto lugjete sto ne go pravat toa sto i tie se voopsto iseleni.
 
 
 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 20:34
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Originally posted by Vlad Vlad напиша:

Malku ne mi e jasno, zasto lugeto vo Mk celo vreme go potenciraat toa deka vo USA  ili Kanada se raboti po 15 saati dnevno. Nikoj ne te tera da rabotis poveke od toa sto sakas, a na krajot na kraistata, od koga  rabotata e nesto loso. Jas koga ucev, na uciliste ni kazuvaa deka majmunite so rabota evoluirale vo luge.
 
Ona sto jas go znam, e deka odreden del od niv i ziveat taka, a tie i se najglasni vo komunikacija so tatkovinata. Ne deka moraat, ami od lakomost. Prosto, za niv vazi: plata = saati rabota X satnica. Simple as that. Posto nemaat kvalifikacija nitu znaat jazik za visoka satnica, udiraat po saatite. Ako mozat da si dozvolat kukja od $150k, kupuvaat od $350k. Nemaat nikakvi drugi interesi osven pari (da se barem kadarni da gi napravat), nitu se sposobni da imaat drugi interesi, prosto kazano limited edition. Tie lugje se svesno ili nesvesno iseleni da zarabotat tuka, a ne da ziveat. Ne ni razbiraat sto ne e vo red so makedonija, i zosto lugjete sto ne go pravat toa sto i tie se voopsto iseleni.
 
 
 
 

Jas imam samo edna rabota, i nedelno imam po 35 rabotni casovi. Mozam da rabotam uste edna rabota,ama nemam potreba od toa.Mnogu makedonci me sovetuvaat da rabotam uste edna rabota, zatoa sto pari se sobirale dodeka si mlad, polse koga ke ostaris nema da mozes.Jas sum ovde dojden da ziveam a ne na pecalba.Mojata ideologija na ziveenje vo USA, e totalno nerazbirliva za poveketo makedonci koi se ovde podolgo vreme,i  donekade mi e mnogu milo sto e taka, bidejki i mene ne mi vleguva vo glava nivniot nacin na zivot,trkata za pari.

Изменето од Vlad - 08.Февруари.2007 во 23:39
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 01:41
Originally posted by Vlad Vlad напиша:

.................................................... na krajot na kraistata, od koga  rabotata e nesto loso. Jas koga ucev, na uciliste ni kazuvaa deka majmunite so rabota evoluirale vo luge.
    ete,sega mi stanuva pojasno zoshto vo ovaa zemja NEMA luge,.............................dodusha ima shto rabotat,ama samo formalno,...ustvari nishto ne srabotuvaat,..barem onie drzavnine PARAZITI....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
hristina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Февруари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hristina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 16:21

Gospodine sto ziveete vo Kanada izgleda neznaeete kaj ziveete

Vo crkva ne sme bile i neznaeeme kaj se naogja zasto tamu idata luge kako vas sto se nadueni ise zamisluvat nesto deka se.
A za rabota ......
MOze da dojdes i da ti odrzam edno predavanje mnogu si nestojak
no izgleda ti rabotas za 12 doalra
nas ne ni se vazni parite i satite
jas ssi rabotam toa sto si go sakam a ne da crncim
a isto i mzami rabota toa sto si go saka i nerabota po 18 sta kako sto rabota drugite za da sigi plakaa kreditite.LOLLOLLOLLOLLOL
alooooo
Кон врв
hristina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Февруари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hristina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 16:27
Gospodine sto zivees vo Kanada
Nikoj koj dosol sega vo Kanda nee kako onie makedonsci sto dosle pred 20 godini
Nikoj ne te tera d arabotas po 20 casa
i zapamti i ne brkaj od sega pa natamu mekedonci sto se dojdeni pred 20 godini i sega ne se isto
a nikoj ne dosol od makedonij ada  zarabotuva zasto nekoj i doma podobro zarabotuval od ovd i edno da ti e jasno vo kanada nema zarabotuvacka i ma  normalen zivottttttttBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile
 
alooooo
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 16:40
Ne mi e jasno sto majka baraat gastarbajterive po makedonski forumi. Uzivajte vo blagodetite na vasite novi tatkovini Wink
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
hristina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Февруари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hristina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 16:41
Gospodie poradi obrski eve ova uste da vi akzem
Inace sme obrazovani izato ramisluvame so glava a ne so z.......
Sto da vi akzeme da zneete deka ideme na konceri dek ase sruzime so luge sto se znaimavaa so slikarstvo i  ke v epokanime na ednanasa ilozba
i vo crkva ida i obrazovan i neobrazuvan covekkkkk i koj veruva vo svojata religija.....I ako ima vreme toa e  najvzno zasto vremeto vo kanada e dragocenooooo Aako sakas da znes i lugeto storabota vokamioni se luge i toa go drzat transportoto site indiici e toa narodot sto zivee vokanada svrtise okolu tebe ike vidis so kogo zivis aneznam so kogo se druzisss  Nee za sekogo svetototSleepySleepySleepySleepy
alooooo
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 00:21
ne znam,.....moze li nekoj ovaa da ja razbere?!Big%20smile
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 04:05
SAKAM KAZAM , NEZNAM RECAM
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
luj6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luj6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 20:38
Pogore nekoj spomna (chuchuliga): dosta so kritiki ima i polosi od nas. E vidis mene i toa me nervira. Demek so ke se raspravame so resavanje so problemi koga imalo i polosi od nas, nego daj da si prodolzime kako i dosega. Ako gi prasas japoncite kako e vo Japonija, ke ti kazat deka moze da e podobro i deka razmisluvaat kako da go resat ova ili ona, so drugi zborovi, odat napred. Ako gi prasas evropjani sto ne cini so nivnata zemja, vednas ke ti kazat sto treba da se popravi i deka veke se raboti na problemot. Ako prasas makedonci sto ne cini kaj nas ke dobies dva odgovora; ili nisto ne cini, ili pak podobro e od bilo kade vo svetot. I nikomu ni na kraj pamet ne mu pagja da resi bilo kakov problem vo Makedonija. Ili ne znaeme kako ili ne ne interesira kako da resime problem. Se cekame nekoj drug da ni gi resi problemite: ili evropskata unija ili amerikancite, ama nie samite nikako da ni tekne deka mozeme. Uste ednas ke povtoram: koga ke pocneme sami da si gi resavame problemite e togas Makedonija ke bide dobra zemja za zivot. A se dodeka toa ne se sluci, sve zivo i divo ke bega ottamu.
Za beemaid: ako ne ti cini vo Kanada a ti vrati se vo Makedonija: ako si izgubil pari dusa ne si izgubil. Nikoj nema da ti vika. Samo edno ke ti kazam: vo bilo koja zemja kaj sto ke odis, sekade ke ti baraat da go znaes jazikot super. Ako ne znaes jazik , nema ubava rabota. A pogledni naokolu i vo Makedonija e taka: vidi kako se odnesuvame so lugje sto ne znaat makedonski, vidi kako tretirame lugje sto ne se makedonci i togas ne baraj Kanada ili Germanija ili bilo koja zemja da te tretira kako niven covek koga i doma (Makedonija) toa ne go pravis so tvoite gosti (Albanci, Bugari, Romi....).
Drugo, nikoj ne te tera sosila da se dokazuvas. Ako ne sakas da crncis nema da crncis, ke si rabotis normalno i ke ti stignuva vreme i pari za se. Nema da bides tretiran kako zivotno samo zatoa sto nemas vrski, ke te tretiraat kako covek sekade kade sto ke odis. Ako si dosol so namera da soberis nekoj denar( dolar, funta, euro), pa da se vratis "nazad vo zivot" kaj mama i tato, da im se natovaris nazad na grb so extra usti za jadenje, e jebi ga, ke crncis.
Ja zavlekov epten :). Uste ova da go kazam: nikade ne sum rekol nisto loso za Makedonija, bas naprotiv, na site im kazuvam od kade doagjam i deka sum mnogu gord na Makedonija. Imam ziveeno i ziveam vo Evropa i vo Amerika i mnogu ubavo znam deka ako sakas nekj da te ceni i pocituva nikako ne smees da si ja vregjas zemjata od kaj sto doagjas. Sakam toa da im go ostavam i na decata, da bidat gordi koi se i sto se i nikoj ziv da ne smee da gi potceni. Zasto ako pocnes da plukas na sebesi ili na drzavata od koja si dosol na stranci, togas nikoj nema da te ceni. Jas ne mozam da go smenam faktot kaj sum se rodil i kade sum porasnal, nitu faktot deka vo Makedonija denes ne cini da se zivee. Ama mozam iskreno da kazam sto ne cini i sto treba da se menuva. Ako nekoj se nasol uvreden od ova, toa e negov/nejzin problem.

I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 21:30
mnogu ubavo kazano od tvoja strana

samo kaj mene problemot e so ne smeam da kazam deka sum od Makedonija oti cimerot mi e od Grcija, pa bas mi vika vcera Makedonija e nasa, ne znam gluposti, posto nejkam da se raspravam, dojdena sum da ucam tuka, a ne za politika da pravam muabet CryCryCryCryCry
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.