IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 39>
Автор
Порака
Jelena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jelena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2006 во 05:29
Originally posted by xaxaxa xaxaxa напиша:

sepak zavisi individualno...eve jas sum tuka veke osum godini...pa ova nikogas nema da bidi moj dom...sepak samo doma si e doma...i seuste sum so namera da se vratam...i ke se vratam, samo seuste ne sum ja postignala celta...uste nekoja godinka mi fali...
 
a kako izdrzi prvata godina...............???
 
Pozdrav
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2006 во 01:32

ne bi se vrnal za ziva glava!Angry

Пази,памтам к'ту слон.
Кон врв
xaxaxa Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xaxaxa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2006 во 03:44
Originally posted by Jelena Jelena напиша:

Originally posted by xaxaxa xaxaxa напиша:

sepak zavisi individualno...eve jas sum tuka veke osum godini...pa ova nikogas nema da bidi moj dom...sepak samo doma si e doma...i seuste sum so namera da se vratam...i ke se vratam, samo seuste ne sum ja postignala celta...uste nekoja godinka mi fali...

 

a kako izdrzi prvata godina...............???

 

Pozdrav



Prvata godina e najteska...zavisi kako si dojdena na koja osnova, so semejstvo ili bez, iselenicki ii ne...ako si so nekoja cel fokusiraj se na celta...i druzi se...ne razmisluvaj mnogu za nazad...nostalgijata ubiva...jas bev tuka cetiri...pauzirav dve, se vrativ vo mk...pa eve me sega pak...veke godina i pol...i ne e lesno...ama ke se izdrzi...

Изменето од xaxaxa - 03.Ноември.2006 во 03:46
Кон врв
Jelena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jelena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2006 во 14:36

xaxaxa fala ti na odgovorot.  Ovde sum sama bez semejstvoto, da imam cel....prvo da polozam toefl...i dokolku polozam sakam da studiram fashion design....ama kako sto e momentalnata situacija...Unhappy (home sick)... nemozam ni da ucam. ama ajde ke bide podobroThumbs%20Up....se nadevam...ovde sum samo 1 mesec i seuste se prilagoduvam na novite okolnosti, kultura, mentalitet i voopsto zivotot ovde.

 
PozdravSmile
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2006 во 14:43
Srekata na sekoj covek mu e na dofat na racete...

imam edna prijatelka koja bese vo Sweden... na gosti kaj sestra i...


mi kazuvase kolku e ubavo tamo....
se e naj-naj...
samo edna maana ima:
- SEKOGAS COVEK TAMO KE BIDE STRANEC!!!

bez ogled na toa kako e vo Makedonija....
treba covek da bide zadovolen...
MOZE DA E LOSO... MNOGU LOSO... AMA SI DOMA!!!!




                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2006 во 14:51
Nekoj ziveel vo New York...
imal rabota...
imal zenska...

se skaral na rabota...
se skaral so zenskata...

i videl deka tuka nema mesto za nego... i resil da odi za Los Angeles....

tatkomu mu dal edno pismo... ama da go otvori samo ako mu e tesko...

Pristignal vo Los Angeles...
odma nasol rabota...
nasol i zenska...

smenil nekolku raboti... i zenski...

i pak se skaral na rabota....
se skaral so zenskata....

i pak bil nezadovolen....

Taka izmacuvajki se ... mu teknalo na pismoto od tatkoto... i vo nego pisuvalo:
- sinko i kade da si ... ti pak ke bides istiot... so tebe odi i tvojot bagaz!!!

Se vratil vo New York....

se vratil pak na istata rabota....
se smiril i ozenil so zenskata...

sega imaat 9 deca... 8 zenski i 1 masko....



                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2006 во 15:53
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

- SEKOGAS COVEK TAMO KE BIDE STRANEC!!!

bez ogled na toa kako e vo Makedonija....
treba covek da bide zadovolen...
MOZE DA E LOSO... MNOGU LOSO... AMA SI DOMA!!!!




Zavisi kako se cuvstvuvash..sekoj pocetok sekade e tezok.Doma e doma, no veruvaj jas koga sum vo Makedonija sakam da se vratam nazad zosto ova ovde go osekam svoj dom.Mi nedostasuvaat najmilite od MK, prijatelite, no sozdavam ovde , zapocnav se od nula ovde i sega koga sum na uspehot od seto toa sto mi beshe zamisla koe me ispolna celosno, jas sum srekna i ne gledam zosto da se osekam stranec koga Italija mi dade se toa koe MK (iako ne tapkav vo mesto )nemashe da mi vrati na ovoj nacin, zosto kako mojata rabota vo MK teshko ke stvorish poveke od eden normalen zivot.Znaci borbata za podobra egzistencija i posigurna idnina mi ja dade Italija , no sepak vo srceto ja nosam MK.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2006 во 16:16
more nosi si ja i sedi si tamuLOLLOLLOLWink
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2006 во 16:22
Originally posted by beleg beleg напиша:

more nosi si ja i sedi si tamu
ke si ja nosam PATRIOT vo srce :))ama za nazad TESHKO :)

Изменето од maja - 03.Ноември.2006 во 16:23
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
SURFAC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SURFAC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 00:13
хехе
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.
Кон врв
BAZob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BAZob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2007 во 02:04
Ќе дипломирам за некое време и ќе ја искористам секоја шанса да отидам у странство ако ТАКА можам да ги исполнам моите желби (финансиски)
keep it real
Кон врв
Gondre Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gondre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2007 во 19:31
Beke 16 meseci sum nadvor od Makedonija. Ziveam vo Columbus OH, i bi se vratil nazad uste denes da mozam. Iako u Mk nema da imam rabota, a i da rabotam ke zimam 120$, ama ova ovde ne e zivot.
Hope for the best, prepared for the worst
Кон врв
julence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај julence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2007 во 21:49
nemacka e mnoguu ubava zemja, cista  ama i jakooo prokleta, a lugeto pak oni ti se nemcite kako lanskiot snek, ladni bez emocii,  i da umira nekoj na ulica, eve go gledat  ili go ignoniraat prst pred  oko ne im trepnuva, bas im e gajle, koj e za umiranje-neka umira, e takvi se germancite,  prasaj gi drugite kako im e sto se vo stranstvo ma bilo vo koja i da e drzava, isto se osekat, samo ima i nekoi sto se -k*rcat- so oprostenje, se falat demek taka im bilo pa onaka im bilo, oni samo si znat kako im e, ali ni za ziva glava na nasite ne im kazuvat, samo dobroto im go kazuvat, a losoto ne i nema nikogas, steta samo edno , sto nema kako mene i nekoja druga da go kaze istoto otvoreno iskreno i jasno. sto se zapnale mak za da bidat u europa, mislat deka podobro ke bide, aha samo mozam da kazam, sea si e slobodna mak , e posle nema da bide istoto, kako za narodot taka i za mladite. beter ke bide, moze samo da se poskapi se duplo, i da ima zabrani sekakvi, posebno za mladite, kako sto ovde izleze zakon zabraneto pusenje, taka e i sea dole, ama dole ne gi stavat na pamet, ama vo eu stavat se toa ti e Zakon! e sea mislejte. a i vladata mora da vi se izmeni, toa u europa ne go dozvoluvat, ednaska dobro e drugiot pat zezanje e, toa go nema ovde, posebno i sto go kradat narodot dole, sto lugeto se bez rabota, to nemat pari da si kupat nesto, toa vi e od vasata mak vlada, e toa tuka go nema, ova ti e zakon zemja  eh mladite sakat da odat ta u canada ta u nemacka ta u usa sto mislat oni ovde  se mleko i med, e samo neka dojdat pa da vidat malku i osetat kako se ovde zivee i pecali, i dali moze da se specali. koja ironija, ne zboruvam za mene, nego za tie okolu mene ovde zalno.
123+345=764
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2007 во 22:33
Zakonot ja pravi DRZAVATA, ako nema zakoni ke e bezredie.Vo zemjite od Evropa se funkcionira spored reguli, normi , zakoni koi se doneseni.Na mnogumina im e tezok samiot pocetok, no ako vlezesh vo nivniot sistem i ti kako gasterbajter(jas ne sum gasterbajter, nitu sum na pecalba, ovde e mojot dom)taka da uslovite za zivot ti se daleku daleku podobri.Poznavajki gi site ovie zakoncinja znaesh se sto ti sleduva kako zitel na istata.Ne poznavajki nisto, gubish.Eve primer, vo Italija kade sto sum jas drzavata na site onie koi se pod kirija godishno im isplaka odredena suma na sredstva za ova, no ova mnogumina ne go znaat ( isto e kako za italjani taka za stranci)taka da mnogumina ostanuvaat bez dobri 1500 evra(ne e golema suma, no faktichki zashpareni pari, sto bi rekla jas, zosto da i gi ostavish na drzavata koga mozesh so istite da si pominesh dobar godishe odmor), a tie sto go znaat ova molcat.Se pojavuva neverovatna zavist i ljubomora megju niv.Dodeka ne pochnav da se druzam so makedonci (zosto krugot mi bese samo so italijani) ne mozev da vidam sto se slucuva megju nash*te vo Italija.Taka da samata bi rekla borba za zivot go pravi ova..steta no vistina e.

Germanija e mnogu poevtina za zivot od Italija, povisoki se primanjata, no zaposluvanjeto e poteshko.Sega Italiaj ima neverovaten priliv na rumunci i bugari, taka da seuste vratite se otvoreni za odredeni zemji novi clenki na EU.

A jasdDa se vratam nazat...teshko, mnogu teshko:)
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.