IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 39>
Автор
Порака
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 10:40
Se slozuvam so vas "Nee*amAnderskor" i "chuchuliga" na vasite komentari, potpolno ste vo pravo - megutoa stvarno ne mi e jasno kako "chuchuliga" zamisluva deka treba da se ostane tus laden i bez komentar na NEPREDIZVIKNI argumenti, koi ednostavno vregaat i provociraat problem kade sto ne postoi.

Jas razbiram deka ima i takvi iselenici koi "frlaat so kamenja" po svojata rodna zemja i narod a pak se vrtkaat tuka po forumive za da se falat kolku i kako uspeale i kakvi koli vozele  koi stvarno ne se za opravduvanje - megutoa ima i takvi koi ne go pravat toa, tuku naprotiv si ja branat (sekoj na svoj nacin) svojata rodna zemja i ete probuvaat da vnesat nekoe POZITIVNO vlijanie so samoto toa sto vikaat deka ke se vratat, deka e ubavo da se zivee vo Makedonija, prenesuvaat nekoi informacii sto mozda tamu nekade gi razbrale i sl. 

NEMOZE I NESMEE DVETE STRANI DA DOBIVAAT EDEN IST TRETMAN, POLN SO ISMEJUVAJE, ZAJADLIVOST, PONIZUVANJE - TOA SAMO ZNACI DEKA NESTO NE E VO RED SO NEKOI (a gi ima eve polno so slicni komentari) lugje sto ziveat vo Makedonija vo odnosot sprema Makedoncite sto ziveat nadvor od Makedonija - koj treba da se preispita, otkrie pricinata i popravi.

A SO KUTENJE I PREKUTUVANJE BIDETE SIGURNI DEKA TOA NEMA DA SE SLUCI!!!!!!


Изменето од borec - 27.Септември.2007 во 10:42
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 10:40
od kade ti idejata deka si mnogu pameten i deka site morame so tebe da se slozime
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 10:45
Ako ja procitas predhodnata poraka mozebi ke svatis zosto - rekov mozebi??
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 10:45
Se ubavo sto sum doziveal e vo Makedonija, tuka imam prijateli, koj saka i kaj kogo sakam da navratam bez najava, skoro nikogas ne sum platil rabotna sila, zatoa postojat prijatelite, nikogas ne sum se cuvstvuval dalecen i osamen, sekogas imam nekogo pokraj mene da me razbere...a ti ?

A da...i nikogas ne sum instaliral msn, a navedov i zosto...

A postojat  li pari sto toa mozat da go zamenat ?


Изменето од zbunet - 27.Септември.2007 во 10:57
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 11:12
Dali nekoj te negirase ili te terase so sila da odis nekade?????

NE!

Pa sto mi treskas tuka gluposti - ako ti bilo ubavo i seuste ti e BLAZE SI TI!!!

Ostaj ne i NIE da si go "sonuvame" zivotot sto NIE sme si go zamislile!

A TOA STO NIE (ti i jas) SME ODBRALE RAZLICEN NACIN NA ZIVOT, NE NE PRAVI pomalce ili poveke MAKEDONCI a pak najmalce NEPRIJATELI!!!!!љубов
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 11:20
O' nervozen coveku, ne znam sto te goni da bides takov...problem imas...izgleda golem...

Sega mi se javi 82 godisen prijatel...ne mi e gajle dali veruvas...denes treba da odime so drugar mi da mu go reinstalirame kompjuterot...besplatno !...zosto ni e prijatel i edvaj cekam da go vidam da me nasmee...genijalec e...idol mi e...od nego imam zemeno mustra za odnesuvanje...


Изменето од zbunet - 27.Септември.2007 во 11:23
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 11:26
Sto da ti kazam drugo - zbunet coveku, osven BLAZE SI TI, PAK!!!

Ocigledno deka voopsto ne ja svakas poentata za koja sto zboruvam.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 11:35
Izgleda samo sebe si se citam, a rebusi i krstozborki...slab sum...sto da pravam...i nas glupavite ni dale pravo da ziveeme...
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 11:56
Togas, prosteno neka ti e. големо%20гушкање

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 12:02
Angel se vikas ?
Кон врв
Anetce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anetce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 13:34
lelele lugje ajde dosta da ne zaboravivte deka temava e dali bi se vratile vo makedonija....taka da mir u kuci :D :D :D ajde kucinjata si laat karavanot si vrvi mora da se postuvame megjusebno samo taka do uspeh a so tepanje nisto em gubime em se glupirame....pozdrav do site makedonci :D :D :D
Zivotot e eden i edinstven zatoa zivej go sekoj den kako posleden
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 14:55
Jas NE, ama drugite sto me poznavaat DA.
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 22:26
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Koj ostane da zivee vo Makedonija se osuduva samiot sebe si na dozivotna hrabrost  
 
 
God bless the ignorant... and confused.
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 14:10
Eve uste edna nepristojna reakcija, sto TOTALNO bese NEPROVOCIRANA - a se sluci vo "Makedonija cela vo 2012 god." temata vo Politika.

Posle nekolku razmenuvanja na informacii vo vrska so gore-spomnatata tema jas bev napadnat od Makedonskite "heroi" sto ziveat vo Makedonija, kako "solis pamet", "$5.00 za Makedonija"i sl.

Pred ovoj "fraer" imase uste eden - megutoa ovoj bese "kapak":

ZoranSk
Испратена: 26.Септември.2007 во 06:59

Ми доаѓа да опцујам но по ред да фатам.
Прво тие саркастични типови кои само јадат трици и се прават главни фраери као кое бре Македонче, неписмено затупено неспособно.
Која бе дијаспора 5 долари за Македонија итн.
Второ занесењаци кои мислат дека со аплаузи се обединува држава.
Државата е постојан напор на тие што живеат во неа, таа е саможртва, таа е почит, таа е однос спрема ближниот.
Не сме ни почнати со првата фаза а ние ќе ја обединуваме Македонија.
Ние немаме изградено комуникација помеѓу сите нас во етничка Македонија и дијаспората.
Допрва тоа го градиме и тоа треба да се направи на еден квалитетен начин како што го направија во Албанија, Темелко, Виножито во Егејска и ОМО Илинден во Пиринска.
Ние сеуште не сме се собрале и не сме си направиле едно здраво живо да се прашаме како сме.


Mojot odgovor posle ovoj komentar sledese;

borec
Испратена: 26.Септември.2007 во 14:48

 E pa zboruvas za nekoe obedinuvanje sto treba da se napravi - megutoa kako da NE DOZVOLUVAS TOA DA SE SLUCI!!!!!!

I kako "dijasporata" da se priblizi do Makedonija, koga ete takvi kako tebe GI OTKACUVAAT I TOA IZ ODMA, rabotava i ne pokazuvaat volja - so staro poznatite "za makedonija $5 i sl.

PA DURI I DA SE $5 dolari AKO vie tamu ste dobro organizirani i si otvorite nekoj fond za donacii od stranstvo, od prilika da receme deka se nalmalce 2,000,000.00 Makedonci nadvor, pomnozi go toa so $5 = $10,000,000.00 brate!!!!!!!!

EJJJJJJJJJ..... NE MALCE godisno da se vnesuvaat vo drzavata.  I AKO TIE SREDSTAVA PAMETNO SE RASPREDELUVAAT, Makedonija ke cveta.

A da ne zboruvame deka moze da ima i po $10 i poveke (ako veke taka gi brois).

Poznato e deka Makedoncite NE SE NEKOJ SHVERCERI i zarabotuvaci na "brzi pari", taka da sekoj $ e tesko i so RABOTA specalen, so koi tie istite gi ranat svoite familii i ziveat tamu kade sto se, a mnogu od niv CESTO si gi potpomagaat i svoite rodnini vo Makedonija.

JAS STVARNO NEMOZAM DA VE RAZBERAM KAKO MOZETE DA BIDETE TOLKU NERAZBRANI I NEORGANIZIRANI.

Pa nemoze vie da OCEKUVATE stalno NEKOJ DRUG da dojde da VI DAVA PARI NON-STOP a VIE BEZ NIKAKVA OBVRSKA SPREMA niv pa i svojata drzava postojano samo da kukate i barate USTE!!!!!!

Pokazete INICIJATIVA, ORGANIZIRANOST, VOLJA ZA SORABOTKA i ISKORISTETE GO POTENCIJALOT NA SVOITE LUGE VO STRANSTVO na BILO KOE POLE!!!!!!

SAMO TAKA KE SE USPEE VO OBEDINUVANJETO  ZBLIZUVANJETO NA MAKEDONCITE sekade kade sto se so SVOJATA RODNA ZEMJA I SVOJOT NAROD - A TOA TREBA DA E VASA CEL STO TREBA DA JA POSTIGNETE za dobrobitot na svojata zemja a so toa I NA SEKOJ POEDINEC!!!!!

Inace ova NE SE "APLAUZI" tuku CISTA VISTINA SO KOJA VIE TAMU TREBA DA SE SUOCITE, napravite plan i da go REALIZIRATE!!!!!

Go pisuvam ova so namera da se uocat greskite i od dvete strani (nadvor-vnatre) i konecno da go skrsime mrazot kon doverbata i edinstvoto!

Pozdrav do site Makedonci љубов


 


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.