IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 39>
Автор
Порака
beemaid Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај beemaid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 22:34
ee ti  u kanada sto tolku protiv makedonija
i jas sum u kanada ajde bre nema nisto so sto mozes da sporedes deka e podobro ovde  kazi mi kakvo zadovolstvo imas
zarem te zadovoluvaat televizorot i kompijuterot i odene na pazaruvanje vo super store
ili pak temeraturata od -40
mozete se da pisete i da folirate  ama ne e toaa sto se procita i sto se slusne od nekoi takvi demek mnogu i e ubavo tuka
koj vika deka tuka nema kriminal
kolku ti kosta tuka lekarsko bre i koga mozes da go zemes duri epten ako si dojden pred umiranje
ajde da te prasam sporedi mi gi kukite i namestajot vnatre
dali vo makedonija nekoj zivee vo takvi apartmani kako sto ziveeme nie tuka stari po 100 god  ajde ne e samo da folirame i piseme ednas za sekogas daj smenejte go karakterot kako makedonci ne e toa kako jas sum se zaebal da gi zae*am i drugite
kazi ja pravata vistina na tvojot zivot ovde ne lazi
mnogu makedonci ima ovde sekoj si kazuva kako saka a nikoj ne zivee ubavo kako sto ziveal vo makedonija
priznajte deka vi e mnogu tesko ama ste potrosile mnogu pari kako iselenici i sega po 5-6 god ne mozete da se svestite i da soberete pari da si odete da si gi videte svoite pa duri nekoj i ako si ode i ne saka da pomisli za nazad a polno se takvi samo nemaat pari
vo makedonija sekoja god na odmor za grcija a ovde ajde kazi vo koja bara bese ajde sega taka vo kanada
dali si videl zabava svadba nasmeani lica luge ubavo obleceni ajde kazi mi kade jas sum vo kanada pa da idam da vidam a jas samo gledam luge duri i vo pizami se setat po prodavnicite  nemat ni kultura nemat ni srce mnogu mnogu se ponazad od nas
zboruvam za kanada i za nasite makedonci koi debelo se zafrknati sto dosle ovde na kraj na svetot i da go trosat zivotot na -40 i da skapuvaat
i ne pisi gluposti da cita nekoj od makedonija i se poveke ke receee eeee kakvo li e tamu
greh pravis pred gospod i pred samiot sebe
 
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 22:48
Originally posted by beemaid beemaid напиша:

ee ti  u kanada sto tolku protiv makedonija
i jas sum u kanada ajde bre nema nisto so sto mozes da sporedes deka e podobro ovde  kazi mi kakvo zadovolstvo imas
zarem te zadovoluvaat televizorot i kompijuterot i odene na pazaruvanje vo super store
ili pak temeraturata od -40
mozete se da pisete i da folirate  ama ne e toaa sto se procita i sto se slusne od nekoi takvi demek mnogu i e ubavo tuka
koj vika deka tuka nema kriminal
kolku ti kosta tuka lekarsko bre i koga mozes da go zemes duri epten ako si dojden pred umiranje
ajde da te prasam sporedi mi gi kukite i namestajot vnatre
dali vo makedonija nekoj zivee vo takvi apartmani kako sto ziveeme nie tuka stari po 100 god  ajde ne e samo da folirame i piseme ednas za sekogas daj smenejte go karakterot kako makedonci ne e toa kako jas sum se zaebal da gi zae*am i drugite
kazi ja pravata vistina na tvojot zivot ovde ne lazi
mnogu makedonci ima ovde sekoj si kazuva kako saka a nikoj ne zivee ubavo kako sto ziveal vo makedonija
priznajte deka vi e mnogu tesko ama ste potrosile mnogu pari kako iselenici i sega po 5-6 god ne mozete da se svestite i da soberete pari da si odete da si gi videte svoite pa duri nekoj i ako si ode i ne saka da pomisli za nazad a polno se takvi samo nemaat pari
vo makedonija sekoja god na odmor za grcija a ovde ajde kazi vo koja bara bese ajde sega taka vo kanada
dali si videl zabava svadba nasmeani lica luge ubavo obleceni ajde kazi mi kade jas sum vo kanada pa da idam da vidam a jas samo gledam luge duri i vo pizami se setat po prodavnicite  nemat ni kultura nemat ni srce mnogu mnogu se ponazad od nas
zboruvam za kanada i za nasite makedonci koi debelo se zafrknati sto dosle ovde na kraj na svetot i da go trosat zivotot na -40 i da skapuvaat
i ne pisi gluposti da cita nekoj od makedonija i se poveke ke receee eeee kakvo li e tamu
greh pravis pred gospod i pred samiot sebe
 

Neznam kako e vo Kanada, iako sum slusnal deka zdravstevenoto osiguruvanje e podobro i poeftino od USA, ama jas ziveam vo Columbus  -Ohio, i plakam 70 $ mesecno za zdravstveno osiguruvanje i po 20 za pregled.kako me tretiraat tuka, ne se sporeduva so toa sto sum go osetil na svoja koza vo Makedonija. A za stanovite stari po 100 god, izvini ama pogolema glupost ne sum slusnal. Moze tuka vo USA rentame apartmani stari po 20 godini, ama mozam da si dozvolam da ziveam sam so zenami, dodeka u MK moze samo da sonuvas da zivees pod kirija.Zatoa imas eden kup ergeni po 35-40 godini sto nemozat da oformat familija zatoa sto uste ziveeat so tatko mu i majka mu. A za odmorite vo Grcija sekoe leto, bese toa nekogas, koga gospod odese po zemja , vo edna fantasmagoria drzava sto veke ne postoi. Od sto e mnogu ubavo i sto odat mnogu lugeto po odmori vo Mk, zatoa sekoj den ima nekoj strajk pred sobranie, so paroli deka nemaat leb da jadat. MAKEDONIJA NE E SAMO CENTAROT NA SKOPJE KAJ STO SKOPSKATA SEMA SE SOBIRA DA SE ISk*rCI , KOJ IMA PODOBRA KOLA, POSKAP MOBILEN,MAKEDONIJA E I STIP, STRUMICA, BETOVO, PROBISTIP, KUMANOVO, PRILEP,RESEN......KADE STO IMA FAMILII SO NIEDEN ZAPOSLEN, A LUGETO TAMU ODAMNA NE ZIVEAT, NEGO PREZIVUVAAT .


Изменето од Vlad - 07.Февруари.2007 во 22:49
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
GUOL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 131
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GUOL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 08:48
Originally posted by Vlad Vlad напиша:


, ne se sporeduva so toa sto sum go osetil na svoja koza vo Makedonija.



zatoa rekov.....VREME E DA SE BORI a ne da se kuka..........
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 10:26
Originally posted by GUOL GUOL напиша:

Originally posted by Vlad Vlad напиша:


, ne se sporeduva so toa sto sum go osetil na svoja koza vo Makedonija.



zatoa rekov.....VREME E DA SE BORI a ne da se kuka..........


E ajde, da se borime,ama kako ,koga te poveketo Makedonci nemaat razvieno custvo za sto e ispravno a sto ne e . Pred nekoi 18 meseci, koga uste ziveev vo Makedonija, sekogas koga nemase da dobijam Fiskalna smetka ,jas se javuvav na besplatniot broj kade sto mozese da se prijavi takov vid na nepravilnost vo rabotenjeto na firmite.50 % od lugeto sto gi poznavam , mi rekoa deka sum kodos, a ostanatite 50% mi rekoa deka dzabe si go gubam vremeto,nikoj ne kaznet i nema da bide kaznet za neizdavanje fiskalna smetka. Taka bese pred 18 meseci, sega kako e, neznam.Sakam da ti kazam preku eden ednostaven primer deka mal e brojot na luge se spremni da napravat nesto konkretno za da se smeni zivotot vo Mk na podobro, a za na muabet, site se revolucioneri i site umiraat za Makedonija. Jas najgolemoto razocaruvanje vo zivotot i i opsto od Makedoncite go doziveav 2001. Togas vidov kolku si ja sakame drzavata, i kolku sme spremni da se zrtvuvame za Makedonija.
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 10:53
Е не е сега веќе така..Сега или го пријавуваш или имаш право ако не ти даде фискална сметка си заминуваш без да платиш..
Зашто те чекаат надвор и тебе ти бараат фискална и те казнуваат..
Хм... Можеше ли некој да влијае на притисокот на некој кој што изиграва дека е бог на цела планета???? На некаде каде политиката ги умеша прстите правејки чиста корист од сето тоа???
Тој што најмногу ти ја еба државата и најмногу НЕ заеба со сите устави и наредби и уцени и се..Моментално му го јадеш лебот.
Поздрав до тебе Влад..се надевам дека си заминал од немукает, а не зашто некој затоа што како сакал свирел, па ти се фати на орото и истанцува се до Америка..
Многумина се разочарани од 2001 и од севкупната ситуација..Но, не значи дека сите треба да гио собереме парталите и мајка бежанија..Па после цацко ни е крив за севкупната ситуација..
пола најдобар и најобразуван кадар ни замина, разочарани биле, наместо да седнат и се борат и успеат...
Кон врв
GUOL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 131
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GUOL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 10:55
Originally posted by Vlad Vlad напиша:

Originally posted by GUOL GUOL напиша:

Originally posted by Vlad Vlad напиша:


, ne se sporeduva so toa sto sum go osetil na svoja koza vo Makedonija.



zatoa rekov.....VREME E DA SE BORI a ne da se kuka..........


E ajde, da se borime,ama kako ,koga te poveketo Makedonci nemaat razvieno custvo za sto e ispravno a sto ne e . Pred nekoi 18 meseci, koga uste ziveev vo Makedonija, sekogas koga nemase da dobijam Fiskalna smetka ,jas se javuvav na besplatniot broj kade sto mozese da se prijavi takov vid na nepravilnost vo rabotenjeto na firmite.50 % od lugeto sto gi poznavam , mi rekoa deka sum kodos, a ostanatite 50% mi rekoa deka dzabe si go gubam vremeto,nikoj ne kaznet i nema da bide kaznet za neizdavanje fiskalna smetka. Taka bese pred 18 meseci, sega kako e, neznam.Sakam da ti kazam preku eden ednostaven primer deka mal e brojot na luge se spremni da napravat nesto konkretno za da se smeni zivotot vo Mk na podobro, a za na muabet, site se revolucioneri i site umiraat za Makedonija. Jas najgolemoto razocaruvanje vo zivotot i i opsto od Makedoncite go doziveav 2001. Togas vidov kolku si ja sakame drzavata, i kolku sme spremni da se zrtvuvame za Makedonija.



more celiot narod pred 18 meseci ne znaese sto e DDV!!!!daj ne zaebavaj.............
Кон врв
beemaid Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај beemaid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 15:06
natalija e vo pravo taka e site obrazovani kadri razocarani demek i ajde begaj a kade odes i ti samiot ne znaes
koga ides nekade najmalku 3 god letas vo oblaci i ti koj si vo amerika da ti kazam oti letas vo oblaci i posle 2-3 god znam deka ke ti bide tesko i ke vides kolku si zgresil i site sto se ovde prvite 1-2 god skokaat ee ubavo i bilo zakoni imalo imalo cokoladno mleko sto da kazam ne mozam da mu se nacudam na toj nasiot beden da ne recam narod koga tuka e tri pati pobeden   pred nekoj den citav vo kanadski vesnik nasi makedonci tuka vo kanada imaa pisano deka dosle2003 vo kanada pa vikat zosto ne lazat zosto ni prikazuvat sliki na plato za da gi vidime ubavinite na canada i ajde zbiraj kuferite a kazale deka imalo 0.0 % kriminal tuka  u canada i sega tie istite makedonci koi se soocile so problemi i rabotele po 3 raboti za da preziveat mesecot i videle edn kup kriminal veke pocna da vikaat oti kanada ne e dobra
a  i za amerika imame prijatel vozi taksi i rabotel po 15 saata na den i demek vika mnogu mu bilo ubavo u amerika
abe luge samo se zalazuvate
site onie koi go citaat forumot od makedonija  neka razmislat dobro neka si sedat u makedonija zatoa sto slusanjeto i falenjeto na drugite drzavi se e luk i voda
i u makedonija da rabotes po 15 casa ke imas i za kuka da izgrades posebno a ne stan da rentas i da zivees posebno nema sto da se zalazuvame
vo ovie zemji e taka do pladne zemas a od pladne ti go zemat
idi do nekoja agencija i prasaj kolku ti kosta da ides so semejstvoto za makedonija ke vides kaj si sto imas napraveno vo zivotot
kolku vreme ti treba da soberes karti za avion
neka i e ubavo na tie sto i e ubavo samo mi e krivo sto i jas sum vo tie izlazanite ama za skoru vreme i toa ke se uprave -se vrakame u makedonija
i ne samo nie i mnogu nasi makedonci koi malku podobro vidoa sto dobile a sto izgubile koga razlikata na dobieno i izgubeno e mnogu golema
kolku makedonci ne mozat da si prostat si prodale stanovi u makedonija i ovde za 5-6 meseci si gi istrosile parite i sega stekaat na kreditite od bankata i vikaat nema sto da govoreme nagore visoko nadole dlaboko
zatoa sedi si doma od doma podobro nema nikadeeeee
 
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 15:20
@ beemaid 
 Me cudi zosto ti ne si sedel doma? I zosto se uste si vo Kanada?

Ja edno vikam, neka se ukinat vizite, i sekoj neka otide nadvor od MK barem  na 6 meseci. Sekoj neka si proceni sam kade mu e poubavo. (Makar sto, pak ke bidat ocrneti makedoncite nadvor deka se sebicniOuch vo slucaj da ne se vo sostojba da pomognatOuch)

Mislam deka imam pisuvano na temava... mislam da se vratam ama ne sega.

Zaboraviv da kazam (posto nekoj spomna 100god stari kukji/zgradi)... Jas ziveam vo stara kukja i nikogas ne bi se menuvala za najnoviot stanBig%20smile... Prostrani sobi, visoki tavani... izgledot na fasadata ne smee da se menuva, zastiten e so zakon....


Изменето од влечка - 08.Февруари.2007 во 15:29
Кон врв
beemaid Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај beemaid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 15:53
EmbarrassedShockedprasuvas  zosto ne sum se vrati'l  da zavrse skolskata god  za decata
se vrakame a kako sto gledam ti si vo germanija taka li eeee  razlikata kanada germanija znaeees kolku e mnoguuuuuuuuuuu
ne se opisuva
i zatoa ako ti e ubavo sedi si tamu
a i jas sam za toa da se pusti vizniot rezim i site neka dojdat i neka vidat pa sami koga ke oseta na koza  najdobro ke znaat da cenat sto e negovoto a se dodeka ne izlezes od doma se mislees ee na drugo mesto svetki svetatprekuokeanskite zemji se golema maka  ne mi opisuvajte stransvo vo evropa i stransvo vo amerika kanada i avstralija
mnogu e razlico
a vikas kuka od 100 god dali t si videl kuki vo amerika i kanada i vo germanija pa da napravis sporedba kakva e razlikata
mozebi i tvojata kuka e 100 god ama mnogu e pozacuvana i renovinara za razika od ovie ovde drzenite i na koi pocnale i drvata da i gnijat
i uste ednas sekoj neka oseti na grb da vide kolku boli
na sekoj sto ima zelbi da ode u straaaansvoooo ama toa kolku se moze podalekoooooo neka mu se isuni zelbata  i posle izvolte na forumot  da go kazat cuvstvoto
ajde jas da odam u germanija ti vo kanada samo nekolku meseci
da probame kakov heroj ke si
pozdrav
 DeadOuchAngryStarShockedSleepyClapAngryOuchOuchOuchShockedShockedShockedShockedShocked


Изменето од beemaid - 08.Февруари.2007 во 16:05
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 16:04
beemaid
Jas znam lugje sto od mariovskutre sela se preselile vo Prilep, pa se razbolele od maka po seloto. Jebiga, ne e razvien svet za sekogo. Toa sto kartite od Canada za Makedonija se megju najskapite vo svetot zboruva od kade si dosol, a ne kade se naogjas. Probaj da letas na drugo mesto vo Evropa. I toa sto nekoi od makedoncite rabotat po 15 saata, pak ne zboruva za Canada, tuku za nivnata lakomost. Ne mozat da izvadat visoka satnica oti nemaat kvalifikacii, pa udiraat bo brojot na saatite. Vo Canada sekoj moze da prezivee so osum saati rabota, a i bez toa ne e ostaven na ulica.
Ne znam koj te izlazal i sto si ocekuval, no edno trebalo da ti e jasno: treba da znaes mnogu dobro angliski i da imas profesija sto e prepoznatliva, a ako ne, da si premen da ides u skolo. Bez toa si osuden na cleaning business, fiziikalstvo ili vozenje taxi i kamion - sto mislam deka e premija za nekoj sto ne znae jazik.
Ne znam kade si, no ako si vo Toronto, jasno mi e zosto si tolku malodusen - makedoncite tamu ziveat vo geto, se sobiraat po "crkvi" i samo kukaat i plukaat po zemjata vo koja ziveat. 90% od niv se vo depresija - za se im e kriva Canada. U stvari, uspesnite makedonski profesionalci vo Canada nema ni da gi vidis tamu, oti toa ne se nivnite krugovi. Makedonija e samo edna avionska karta daleku - bujrum, sto ne se spakuvaat stom ne im cini tolku. Jas ne bi sedel nikade kaj sto ne mi cini. MK mi se cinese bezperspektivna, se iseliv.
Iskreno se nadevam deka imas obezbedeno drzavjanstvo pred da se vratis, inaku kako sto odat rabotite dogodina ste si trsis b'lgarski pasaport.
Good Luck.
 
 
 
 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 16:31
beemaid се менувам нема проблем, ама овде ќе ти биде потешко, сепак германскиот е многу потежок...Wink

Друга работа, на почеток додека се совлада јазик, се работи било што, ама во меѓувреме проценува човек колку и на кој начин може да просперира, а секаде (верувам и во Канада) ја имаш таа можност да се надоградиш или да се преквалифицираш. Таму си, искористи ја секоја прилика...
Кон врв
hristina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Февруари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hristina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 17:14
nekako sega procitav i vidov nekoj sto zivi vogermani i e mnogu  jak na viliza da razgovar z akanada  akoe tolku siel neka poveli ovd i jas ke go cekma n aaerodrom
i ke mu kazemkaj da ide i da nevika mnou z amakedonija zasato znaes li kako vikaa starite gradi nov bunar ama ne gozatvraj stariot pozadi tebeSleepy
OuchSleepyOuchOuchOuchOuchClapClapClapClapClapClap
alooooo
Кон врв
hristina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Февруари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hristina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 17:21

drugo da mu objasnim na gospodnot od germanija deka site seg asto doagjaat vo kanada i amearika znaat angliski i se obrazovani a ne se oni starite makedonci stodosle pred sto godini a aako toa  ne go znae mozes da odtovris i da proveris kolku obrazovani luge s dojdeni ovde i drzavat sto sme ovde gi zafrkava i ne im gi priznava diplomi a gi priznava na nekoi indiici i pakistanaci so idat bosi vo nivnite drzavi a ti gospodine dur ne osetid na tvoj grp i ne videis nemozes da procenis a za visi i ova da tigo kazem ako covek ima pari sekad emu se otvoreni granicite i so viz a i so ne i uste ova ne sme nie od selo mariovo kako sto si pisal

alooooo
Кон врв
hristina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Февруари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hristina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 17:37
uste ov ad amu kazem na gospodinot od germanija deka ako imas obrazovani mislis deka ke zemas pari mnogu da znes ova i da go zapamnti edenkamionzija zema 4 plati pogolemi od eden obrazovan covek dojdi i vid pa ke svatis za germanij mozes d araskazuvas na nekoj sto ne biltamu da vidi
alooooo
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.