IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 39>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2007 во 01:28

hahahah,...ne znam jas ,ama izgleda "toj bil toj" ima pravo,a zoshto neka kaze toj ,ako e vo pravo....LOLLOL

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
optimist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај optimist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2007 во 10:31
Poln dzebSmile ,prazno srce patriotskoCry.
Кон врв
luj6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luj6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 08:42
Najprvin da odgovoram na prasanjevo sto e tuka postaveno: Dali bi se vratil vo Makedonija nekogas? Odgovor, posle dolgo razmisluvanje e NE.
Zosto?
Eve eden primer zosto: imav drugarka, da ne recam genie koja bese sekogas prvo mesto na site natprevari po matematika. Ednas duri stigna i do Rusija i osvoi prvo mesto po matematika. Koga dojde vreme za na fakultet, ne ja primija prosto zatoa sto devojcevo nemase vrski. I pokraj site natprevari i pokraj site priemni (100% NA TESTOVITE), nikoj ne najde za shodno da primi takov kapacitet na fakultet. Devojcevo skroz se razocara, se povlece i ja nema nigde. Slusnav deka se mazila i edvaj krpi kraj so kraj sekoj mesec. A bese neviden talent. Na sekoe drugo mesto, taa veke ke bese poznata, osven vo MK. I toa e samo eden primer, a znam poveke.
Makedonija ne cini za zivot, ne cini politikata, ne cini drzavata, ne cinat lugjeto. Sekoj graba i gleda samo za sebe, so misla se uste: za mene da zemam , a za drugite sto mi e gajle. Zakoni skoro i da ne postojat i ako postojat toa se za nekoi sto nemaat vrski zasto 'sposobnite' veke se snasle, so mito i korupcija, so vrski, so jas tebe ti mene. E toa e pricina zosto Makedonija ne ke moze da se sredi uste za mnogu dolgo vreme, da ne recam nikogas.
Site ovde sto kazuvaat deka Makedonija e super i bi se vratile nazad se deca, koi seuste nemaat obvrski. Zasto ako imas obvrski (familija, deca) nikogas nema ni da ti tekne da se vrakas nazad, ako radi nisto drugo tuku radi decata. Sto idinina ke im obezbedis na decata? Korupcija,? Vrski? Ne fala, tuka kade sto sum mene mi e super. Ako nisto drugo barem ne cekam ko mrsojadec da mi umrat domasnite za da nasledam nesto. Vo site drugi drzavi sposoben sum sam da stvoram, i da im obezbedam na moite deca podobra idnina. Tuka se osekam kako doma, go nauciv jazikot, steknav prijateli, ne rabotam extra zasto tuka ziveam i sto e najbitno ne se osekam kako stranec. Povise se osekam stranec vo MK nego tuka.

I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect
Кон врв
MisIca. Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIca. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 10:10
Originally posted by luj6 luj6 напиша:

 
Ako nisto drugo barem ne cekam ko mrsojadec da mi umrat domasnite za da nasledam nesto. Vo site drugi drzavi sposoben sum sam da stvoram, i da im obezbedam na moite deca podobra idnina. Tuka se osekam kako doma, go nauciv jazikot, steknav prijateli, ne rabotam extra zasto tuka ziveam i sto e najbitno ne se osekam kako stranec. Povise se osekam stranec vo MK nego tuka.

ClapClapSe vrakat nesposobnite koi ne se snasle, zs mislele koa ke se vrati u Mk so ona so go imat 'usparano' ke naprat nesto.Se vrakat so edna kola i zad niv nisto vise!
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 17:50
Originally posted by luj6 luj6 напиша:

Najprvin da odgovoram na prasanjevo sto e tuka postaveno: Dali bi se vratil vo Makedonija nekogas? Odgovor, posle dolgo razmisluvanje e NE.
Zosto?
Eve eden primer ....

 
ClapClapClap
 
Very well said!
 
Generacii i generacii upropasteni zivoti, nerealizirani i ostaveni da skapuvaat vo frustracija. Koga po iseluvanjeto se osvestiv kade sum se rodil i izrasnal, a mi trebase nekoe vreme za toa, mi se slosi. U stvari, ova sto se slucuva vo MK e samo prodolzenie na deceniski i vekovni procesi, konstanten proces, a ne dno, taka da lugjeto zaludno ocekuvaat da bide podobro. Zaglaveni vo minatoto, iminja, priznavanja, svercovi, skandali, i koi uste ne picki materini. Aber nema da se opravi oti nikoj i ne saka da se opravi, a i da saka ne znae kako. Deceniskoto zaobikoluvanje na zakonite stvori mentalni sklopovi sto se kriminogeni, na site nivoa. I toa ne se isprava.
 
Argumentite na site za vrakjanje se mnogu prozaicni, u stvari emotivni. Prosto, na devedeset posto od niv im falat mama i tato, ili zapivanje do sabajle, t.n. "zabava". Placko do placko, dosle vo razviena zemja, i nisto ne im cini. Rdjavom  k*rcu dlake smetaju!
 
Makedonci, mladi momci i devojki, ucete angliski, fatete nekoja svetski prepoznatliva profesija, uste poarno odete da studirate nadvor i kazete mu zbogum na haosot vo koj ste izrasnale. Da vidite deka e dovolno da imas son za da nesto stane stvarnost, kolku i da izgleda nerealno, a ne da se borite so veternici cel zivot. Inaku ke ostanete stado na Branko, Ljubco, Grujo, i razni drugi narciso-fashizoidni tipcinja. Ke postoite samo za tie da mozat da opstanat.
 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14598
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 10:32
Originally posted by luj6 luj6 напиша:



Makedonija ne cini za zivot, ne cini politikata, ne cini drzavata, ne cinatlugjeto . Sekoj graba i gleda samo za sebe, so misla se uste: za mene da zemam , a za drugite sto mi e gajle. Zakoni skoro i da ne postojat i ako postojat toa se za nekoi sto nemaat vrski zasto 'sposobnite' veke se snasle, so mito i korupcija, so vrski, so jas tebe ti mene. E toa e pricina zosto Makedonija ne ke moze da se sredi uste za mnogu dolgo vreme, da ne recam nikogas.



Kompletno se slozuvam so tebe i te razbiram sto sakas da kazes, i samata go osetiv toa.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 01:02
  koj bi se vratil vo UBEDLIVO najmizerno bednata zemja vo evropa,...aj da ne odime poshiroko(i togash ke se posrami),...................................najverojatno neshto mu fali ili e nesposoben za nishto drugo osven da go troshi mizerniot zivot vo ovaa crna dupka na planetava,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
GUOL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 131
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GUOL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 10:30
po vakvi glupi komentari ne mi e cudno zs treba da ne narekuvate CRNA DUPKA...........LOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14598
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 10:55
Originally posted by brza brza напиша:

  koj bi se vratil vo UBEDLIVO najmizerno bednata zemja vo evropa,...aj da ne odime poshiroko(i togash ke se posrami),...................................najverojatno neshto mu fali ili e nesposoben za nishto drugo osven da go troshi mizerniot zivot vo ovaa crna dupka na planetava,...


ej brza da te koregiram malce, slushnav deka Albanija bila najmizerna zemja, taka da imaj nadez , ne sme najzatucani LOL
Nego, alal da ti e sto si se soocil so vistinata kakva i da e, mnogu od forumdziite i ne sakaat da priznaat bidejki toa mnogu gi povreduva.

Кон врв
GUOL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 131
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GUOL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 11:00
ima uste pomizerni......gledajte malce vesti ili citajte nesto pecatno......LOLLOLLOL
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 22:59

Mozebi e Albanija najmizernata zemja vo Evropa, no ne za dolgo. Ne zaboravete, imaat more, a toa e ogromen RESURS, i nie veke pocnavme da im gi polnime dzebovite so letnite odmori. Pocekajte da vidite sto ke se sluci za nekolku godini. Grcite vo sedumdesetite bea od mizerni pomizerni. Gi najadovme i sega gledajte kade se. Da ne zboram za Bugarite ...Ouch

 

No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 23:24
Patriotizmot ne gi rani decataWink
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 23:31
moram da vi prenesam sto mi kaza eden atashe od edna zemja od evropska unija
dobro de od Praga

pred tri godini:
citiram

VIE OVDE ZIVEETE ZIVOT
NIE GORE GO TROSIME ZIVOTOT
DA MOZAM NIKOGAS NE BI SE VRATIL VO PRAGA



Изменето од anakin - 01.Февруари.2007 во 23:31
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
GUOL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 131
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GUOL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 12:10
braos anakin 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.