IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Што се случува со нашето образование?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што се случува со нашето образование?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 28>
Автор
Порака
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 21:05
Тамаам ги спремив составите за оваа недела вие клучот на темата.



Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 21:22
Originally posted by Орка Орка напиша:

Па види сега...Има еден дел каде хирургот довикува:
-Сестро ово...
-Сестро оно...
-Сестро марамче...
И мислам јас кога би бил доктор ако таа сестра е
некоја калеша па и Анѓа многу би ми помогнала   

Внук ми за тоа знаеш што вика кога гледа филмови? Тете, чичково не знае да си земи сам што му треба па вика по тетката? Зошто работи ако вика по тетката? Мал е Андрејчо па и да му кажам нема да разбереголема насмевка

Ова твоево ќе излезе како рекламата на E! за едно како што они го нарекуваат ток шоуплазење
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 22:31

Не сум сигурна дека со затварање на темата ќе го решите проблемот. Сигурно не ви е тоа ни идејата.
И да помогнете некое од децава да се одврати од барање готови текстови, ако не тука - ќе ги најде на друго место. Гуглето знае се'. Тој што решил да препишува, ќе си го најде од друго место на соџвакано.


Секој нема дарба (или афинитет) за убаво книжевно изразување или дарба за анализа на покомплексни текстови, ликови и литературни дела. Како што секој си нема дарба за математика, физика, изразување преку музичка или ликовна уметност... Она што не разбирам е дали родителите ги следат своите деца што прават или и тие им помагаат во барањето на готово? Наместо да им помогнат со разговор, да им дадат насоки како и што да анализираат (и основно - да им всадат љубов кон читањето од мали), тие по секоја цена ги форсираат децата да препишуваат текстови со основна цел - подобра оценка.

Наместо трска за ловење, оп на децата рибата на масата на готово и утре пак нема да знаат.
Децата треба да се научат кои се придобивките од читањето, прво поради самите нив како личности. За да станат успешни жонглери со зборови, мисли, впечатоци од прочитаното, не треба да им се помага на ваков паразитски начин.
Вака само се стимулира некреативност, мрзливи мозоци и лажни дипломи за финале.

А кој е крив во целата ситуација - не знам. Дали се децата, па родителите, па наставниците, па децата, па родителите, па наставниците.... Некако ми се врти во круг.
не знам



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2013 во 00:30
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Децата треба да се научат кои се придобивките од читањето, прво поради самите нив како личности. За да станат успешни жонглери со зборови, мисли, впечатоци од прочитаното, не треба да им се помага на ваков паразитски начин.
Вака само се стимулира некреативност, мрзливи мозоци и лажни дипломи за финале.

Aмин.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
д4б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Lord OFF the topic

Регистриран: 31.Јули.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2013 во 00:32
Админ ?
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2013 во 00:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Децата треба да се научат кои се придобивките од читањето, прво поради самите нив како личности. За да станат успешни жонглери со зборови, мисли, впечатоци од прочитаното, не треба да им се помага на ваков паразитски начин.
Вака само се стимулира некреативност, мрзливи мозоци и лажни дипломи за финале.

Aмин.

Децата имаат толку многу за “читање“(лекции), што за читање немаат време.
А и поголемиот дел од лектирите не се прилагодени за нивната возраст, со што само се јавува одбивност кон убавиот пишан збор.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 12:12
со затворање на темата  Писмени,состави... ќе го подобрите образованието???
ај живи мајка
оној кој нема ученици дома може и да мисли дека е тоа така а кој има знае од шо се распаѓа нашиот образовен систем...
погледнете ги само учебниците од првачињата па натаму
кој стигнал ископирал учебник од википедија
кога во учебник по географија може да стои податок дека Грција излегува на три мориња и тоа-Средоземно,Јонско и Јадранско,наставникот тоа да го земе за точно и да им го даде на децата како таков да го учат не знам колку темава во идивиди е проблем за расипување на ученицитенамигнување
зошто не читаат книги?
катастрофално лош избор на лектири кои им се сервираат,тотално непогодни за нивна возраст

П.С
Мое мислење е дека затворањето на темата е глупост,самата тема за тоа првично и беше поставена
Алармантното  што таму треба да се направи е да поставите некој што сето тоа таму би го СРЕДИЛ!
Имате мал милион страни кои непотребно стојат во темата
Средете ја прегледноста на темата !!!


Изменето од Andjelina - 14.Ноември.2013 во 12:30
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 14:23
Проблемот е во Градинките
Таму наместо да го учат Менделеевиот систем и рамнењето на равенки,Њутновите закони,пеат Кинески песмички,учат Маја и Фотошоп, ги читаат делата на Хегел,Декарт ..децата си играат со играчки,си чкрткаат по боенките,спијат,јадат и по цеел ден мочкаат .
После книга не факале ....

Изменето од Alekxandar - 14.Ноември.2013 во 14:29
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 18:07
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

со затворање на темата  Писмени,состави... ќе го подобрите образованието???
ај живи мајка
оној кој нема ученици дома може и да мисли дека е тоа така а кој има знае од шо се распаѓа нашиот образовен систем...
погледнете ги само учебниците од првачињата па натаму
кој стигнал ископирал учебник од википедија
кога во учебник по географија може да стои податок дека Грција излегува на три мориња и тоа-Средоземно,Јонско и Јадранско,наставникот тоа да го земе за точно и да им го даде на децата како таков да го учат не знам колку темава во идивиди е проблем за расипување на ученицитенамигнување
зошто не читаат книги?
катастрофално лош избор на лектири кои им се сервираат,тотално непогодни за нивна возраст

П.С
Мое мислење е дека затворањето на темата е глупост,самата тема за тоа првично и беше поставена
Алармантното  што таму треба да се направи е да поставите некој што сето тоа таму би го СРЕДИЛ!
Имате мал милион страни кои непотребно стојат во темата
Средете ја прегледноста на темата !!!
Bravo ,nekoj od malku prizemnenite na forumov......megudrugoto ja poprvo bi gi izbrisal od tamu majtapite koi se vodea na smetka na mali decinja upateni od vozrasni luge,da ne kazam citav postovi vo koi nekoi (da ne imenuvam) bukvalno se izhivuvaa so decinjata a so toa se obidoa da se istaknat samite sebesi ..mene toa mi e mnogu neprirodno I postrasno od momentot na nekoe dete da mu pomognes...
I uste eden moment ,temava e otvoren I stoi na toj podforum od 2008 I sekogas se slucuvalo istoto ,kako odednas toa izleze problem I zosto ?збунетост
 
p.s izvni sto prepishav od tebeголема насмевка ..se mislam nekolku dena da go pisam slicnovo i denes konecno odluchiv, neznaejki deka veke nekoj postiral nesto slichno .......


Изменето од Kastro - 14.Ноември.2013 во 21:27
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 18:44
I ushte edna rabota za nasheto obrazovanie I decinjata ...Odgovorni za decata se nivnite roditeli ,potoa vospitachite vo gradinka , uchitelite ,nastavnicite ,profesorite...Jas licno ne bi se drznal da se pravam pameten I da kritkuvam nechie tugo dete ,I toa dete koe bara nacin da si gi ispolni obvrskite ...nitu pa lichno smetam deka so toa nesto gresi ....Toa e pravo na roditelot I toj e onoj koj sto se grizi za nego ...
Negoviot roditel znae deka negovoto dete koristi PC I isto taka si go znae svoeto dete I dali I kako uchi ....Lektirite I site knigi voopsto go bogatat recnikot, ne vdahnuvaat so dopolnitelno znaenje I podatoci (zavisno od literaturata ) tochno ....No vo edno sum siguren, na sekoj roditel mu se prioritetni ocenkite I prosekot na kraj od godinata na nivnoto dete...vo vreme koga se pravat uchebnici koi decinjata edvam gi razbiraat a istite treba da gi naucat ..veruvam deka na sekoj roditel mu e povazna strucnata literatura I deteto da ja procita I istata da ja sfati I nauci za da dobie povisoki ocenki odkolku nekoja lektira....
 I aj Ve molam ....seminarski ,esei ,preraskazani dela,magisterski i doktorski trudovi ...itn... ima premnogu na netov ...mislite so ukinuvanje na vakvo nesto pravime dobro delo ili DALI voopsto nesto postignavme ili ke postigneme?
 
I ushte ova ...dali nekoj od kritikuvachite go zaprimeti voopshto ovoj post od devojceto ?
 "Испратена: 12.Ноември.2013 во 15:02
 Ја имам зедено Калеш Анѓа но незнам како да го почнам составот во врска со воведен,главен и завршен дел тоа треба да го има во писмената "
Ako sakavte da napravite dobrina i da pomognete za podobro obrazovanie na nasite deca namesto kritiki , togas mozevte da mu pomognete na detevo i da mu napiste opsto kako da pochne, shto odprilika da pisuva za dejstvoto i kako bi mozel da bide postaven zavrsniot del ....Dali nekoj toa go stori ?
I ushte ova ...eden primer sakam da vi kazam :
Znam edna lichnost ,za koj znam mnogu dobro deka ne cital lektiri ili od 20tina gi ima procitano pola vo tekot na negovoto osnovno obrazovanie.....Istiot istite vo svojot zivot gi procital koga posakal i onie koi gi posakal ,i ja kolku sto znam vo ovoj moment ima cel kup procitani knigi ....Nejse ,najvaznoto od seto ova e deka e skoluvan i toa ima visok stepen na obrazovanie vo momentov na mnogu visoka rabotna pozicija i zema odlicna plata. Kako nego najmalku 50 isti slucaevi znam ...Mislite deka procitanite lektiri se klucen moment vo razvojot na edno dete i za negovata idnina? 
Ne se slozuvam...zivotov e splet na okolnosti a za nasata idnina i so zelba da e podobra prvo se odgovorni nasite roditeli, ne vospituvaat i nasocuvaat a potoa nie samite nosime odluki za nas samite ...
 


Изменето од Kastro - 14.Ноември.2013 во 21:28
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 19:45
Malku ke bidam of topic ama ne znam kaj ova da go postiram bidejki se odnesuva na ona pogore..A sakam da go vidite .....
 
Od mozni 131 aktivni ,3 clenovi ,12 prebaruvaci i 116 GOSTIN od koi 47 gledaat tokmu vo taa tema ,toa e 40,5% .....I ova znaci deka ova se sve deca ? Ne veruvam? Ili pak gledano od druga perspektiva ,ova se potencijalni clenovi na forumov....koi za kratko vreme nema da imaat bas pricina da doagaat na ovaa strana...
 

Активни корисници

Вкупно има 131 Активни корисници онлајн, 3 Членови, 0 Анонимен член(ови), 116 Гостин, 12 Пребарувач(и)

 

 

Корисничко име

Последна активност

Активен

ОС/Пребарувач

Локација

Гостин 5

Денес во 19:13

0 минути

Android OS Safari 4

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 8

Денес во 19:12

1 минути

Windows 7 Firefox 2

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 9

Денес во 19:12

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 14

Денес во 19:12

3 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 15

Денес во 19:12

1 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 17

Денес во 19:12

0 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 20

Денес во 19:11

6 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 24

Денес во 19:11

0 минути

Windows Vista Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 27

Денес во 19:11

0 минути

Windows 7 Firefox 2

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 29

Денес во 19:11

1 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 31

Денес во 19:11

0 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 38

Денес во 19:10

0 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 39

Денес во 19:10

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 41

Денес во 19:10

2 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 44

Денес во 19:10

10 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 47

Денес во 19:10

0 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 49

Денес во 19:09

14 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 58

Денес во 19:08

4 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 59

Денес во 19:07

48 минути

Android OS Safari 4

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 63

Денес во 19:07

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 64

Денес во 19:07

0 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 67

Денес во 19:06

0 минути

Windows XP Firefox 2

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 69

Денес во 19:05

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 70

Денес во 19:05

1 минути

Android OS Mobile Safari 4

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 78

Денес во 19:04

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 80

Денес во 19:02

44 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 81

Денес во 19:02

7 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 82

Денес во 19:02

0 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 84

Денес во 19:02

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 87

Денес во 19:01

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 88

Денес во 19:01

0 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 94

Денес во 19:00

0 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 95

Денес во 19:00

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 97

Денес во 19:00

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 98

Денес во 19:00

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 102

Денес во 18:59

8 минути

Windows XP Firefox 2

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 103

Денес во 18:58

0 минути

Windows XP IE 8

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 104

Денес во 18:58

0 минути

Windows Vista Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 107

Денес во 18:58

0 минути

Android OS Mobile Safari 4

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 108

Денес во 18:57

3 минути

Windows 7 Firefox 2

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 113

Денес во 18:56

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 116

Денес во 18:56

0 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 118

Денес во 18:55

22 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 120

Денес во 18:55

0 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 121

Денес во 18:55

3 минути

Windows 7 Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 122

Денес во 18:54

0 минути

Windows XP Google Chrome

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

Гостин 127

Денес во 18:53

4 минути

Windows XP Firefox 2

ја чита темата:
Писмени состави,семинарски...

 

Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 21:35
Малкумина луѓе во животот може да седнат и да напишат поезија или проза.Затоа има малку писатели/поети. Пишувањето е афинитет, дарба.Кога учениците се воведуваат во ситемот на писмено изразување (пишување состави) им се потенцира да прочитаат разноразни написи, состави, раскази па од нив да се извлечат сегменти, да се прошират, надградат. Некој погоре кажа една многу паметна мисла- Ниедно дете, па ни возрасен не може да запамти цел еден напишан состав напамет, напротив сакал нејкел нешто мора да додаде свое.Впрочем темите кои децата ги добиваат за писмена работа се однапред дадени, за да можат децата да се подготвуваат. Секој родител кој работи и му помага на своето дете контролира дали е тоа препишано од негде од збор до збор.Самите професори пред писмените им укажуваат дека им се познати содржините кои се поставени на интернет и дека ќе препознаат состав кој е препишан од таму. Админска работа е да отвори/затвори теми заради неактивност на истите, заради лично убедување за користа или штета од некоја тема.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 23:34
mammamd, ти си просветен работник, го ценам твоето искуство и рабoтна позиција во општеството, па затоа би те прашал најискрено:

1. Дали подржуваш плагијаторство ? 

2. Дали го подржуваш делењето на  готови напишани писмени работи и есеи на учениците кои овие треба да ги поднесат како свои дела во училиштето (повеќето деца велат дека тесктовите им се потребни за ден-два, факт дека немаат ниту теоретска шанса да направат свое проучување и да состават свое дело - буквално бараат да препишат туѓа работа)? 

3. Дали како родител би сакала твоето дете да носи на училиште препишани текстови ? 

4. Како се однесуваш кон учениците кои си ги фатила во плагијаторство ? Tоа им го простуваш знаејќи дека можеби не ги бива премногу за пишување и им даваш оценка според вредноста на плагијатот или превземаш други мерки ?

Бидејќи ти се обратив cо прашања на кои верувам дека ќе дадеш искрени одговори, се чувствувам должен да ти го изнесам и својот искрен став.

На сите прашања мојот одговор е категорично НЕ. Тоа што го правиме не е ништо друго туку редење златни плочки на патот до пеколот. Правиме нешто што носи кусотрајна лична гратификација и долгорочни лични и општетсвени последици. Jавно оправдуваме и глорифицираме плагијаритизам, неучење, обезвреднување на школскиот систем и градиво, како и потценување на просветниот кадар.

Потполно се сложувам дека некој не е надарен за пишување, некој не е надарен за математика, друг за пеење, а трет за цртање. Но тоа не значи дека тој што нема талент за цртање нема да црта и ќе добива туѓи слики, тој што не е надарен за математика нема да учи сметање и друг ќе му ги решава задачите, на тој што нема талент за пеење друг ќе му ги пее песните, а оној што не е надарен за пишување нема да пишува и ќе добива готови текстови.

Не верувам дека било кој просветен работник или родител на светов ќе се сложи со спротивното !

Доколку веќе постои таква тема јас стојам на мислењето на Kastro:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Ako sakavte da napravite dobrina i da pomognete za podobro obrazovanie na nasite deca namesto kritiki , togas mozevte da mu pomognete na detevo i da mu napiste opsto kako da pochne, shto odprilika da pisuva za dejstvoto i kako bi mozel da bide postaven zavrsniot del ....Dali nekoj toa go stori ?

Тоа е токму оноа што би требало да се прави на таа тема - посочување на извори на информации, научување како да се користат, покажување како се пишуваат писмените состави... Верувам дека како просветен работник го мислиш истото.

На крајот, сите велиме дека родителите треба да си водат грижа дали децата им препишуваат и дека тоа не е наша грижа, иако токму ние им ги делиме тие препишуванки. Ова мене ми личи како дилерска работа - рoдителите треба да се грижат за тоа дали децата им се дрoгирaат, а не ние што им ја даваме дрогата. Споредбата нема иста тежина, но затоа има иста поента.

А за популарноста на темата... па коe нешто нема да биде популарнo ако се работи за гага земање. Ако тоа претставува параметар за квалитет тогаш ние некаде сме ги испомешале лончињата... а ако тоа ни претставува начин за кревање на привидниот број нови членови (се регистрираат само да ќарат туѓ текст и потоа очи не им се гледа), тогаш навистина треба сериозно да размислиме за нашите критеријуми...

Однаред ти благодарам на репликата. среќа






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:09

vo temata sto ja zaklucivte  do skoro si naogav spokoj..ona sto ne go citav vo skolo tuka so posebno  zadovolstvo i vnimanie sledev...ke mi nedostasuvaat sostavite na Vale..redovno gi citav.тага   

A kales Angja,moze ovde da se prefrli?


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.