Испечати | Затвори го прозорот

Што се случува со нашето образование?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14120
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 18:26
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што се случува со нашето образование?
Постирано од: f_frosina
Наслов: Што се случува со нашето образование?
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 06:44
Pred nekoj den zboruvam so eden moj drugar od Norveska i mu posociv odnesuvanjeto ne ucenicite ( u Ohridskata gimnazija, so moze da se vidi i na net i na TV) i otkako gi izgleda klipcinjata, bese sokiran, razbira se i dade vakov komentar: KAJ NAS BESE VAKA VO 70 TITE GODINI, AMA OTKAKO UVIDOA DEKA "SLOBODNOTO IZRAZUVANJE NA UCENICITE VODI U PROPAST, PAK SE VRATIJA NA STARIOT SISTEM"... ke kazam samo edno: ako ucime od razvienite zemji, so ne gi vidime i greskite, pa da ne ucime na sopstvenite, ta neli sme nie mnogu pametna nacija???????

-------------
f_frosina



Коментари:
Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 22.Јуни.2008 во 20:07
... na eden seminar... koleshka od edno "elitno" sredno ucilishte i objasnuva na koleshaka od "zanatsko" ucilishte... kako da se motiviraat ucenicite da rabotat na proekti... ovaa od 'zanatskoto" ja gleda bledo i i vika ... -Koleshke... jas na cas gledam da ostanam nepovredena.. i molam boga da ne se stepaat... toa shto galamat ne e vazno... te molam dojdi samo na eden cas... pokazi ni kako... nie ke terame po tvoe... 


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 27.Јуни.2008 во 01:52
[
Средно училиште во Охрид, час по музичко.... образование?

ete shto se sluchuva! http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=E64DCE287D5EAE44BEAF03F24BB521A8 - http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=E64DCE287D5EAE44BEAF03F24BB521A8

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 27.Јуни.2008 во 12:04
Originally posted by IQ IQ напиша:

[
Средно училиште во Охрид, час по музичко.... образование?

ete shto se sluchuva! http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=E64DCE287D5EAE44BEAF03F24BB521A8 - http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=E64DCE287D5EAE44BEAF03F24BB521A8


E profesorov ne mi e jasen..ke im dozvoluvam na edni mrsulkovci da se izigravaat na takov nacin..so negovite skrsteni race niso nema da postigne..inace klipov e za sramota,valjda neso e prevzemeno..bozee so se ne se desavalo..


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Јуни.2008 во 15:00
... profesorot i da saka i da nejke mora da molci....bidejki kaznite za fizicko kaznuvanje dete se 400 evra... e pa koj budala ke dozvoli da bide isprovociran... pa da si ja izgubi dvomesecnata plata... vaka ...molci... gledaj.... i cudi se ...kade trgna i do kade ke stigne obrazovanieto....


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 29.Јуни.2008 во 11:30
Ne pa ne mislev na fizicka kazna vo nikoj slucaj..toa e nesto najloso..mislev na nekoja druga merka,da povika direktor ili neso slicno..vaka navistina greota izgleda covekot,bespomosen..a oni vo takvite slucai use tolku pobudaluvaat..strasno


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Јуни.2008 во 15:50
Originally posted by Eli Eli напиша:

Ne pa ne mislev na fizicka kazna vo nikoj slucaj..toa e nesto najloso..mislev na nekoja druga merka,da povika direktor ili neso slicno..vaka navistina greota izgleda covekot,bespomosen..a oni vo takvite slucai use tolku pobudaluvaat..strasno

... kolku shto imam informacii...stanuva zbor za profesor po muzicko...predmet koj e izboren... a cija ocena e opisna... ili bezvredna....


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 29.Јуни.2008 во 16:06
колку што забележав во клипот, учениците не покажуваат меѓусебни конфликти, туку групно го шиканираат наставникот. а и не изгледаат како запуштени деца. значи се работи за тотално отсуство на авторитет.

точно е дека оценката игра голема улога во ставот на учениците кон предметот, но и личноста на тој што го води шоуто. наставната програма по музика знае да биде и те како сувопарна и отуѓена од интересите на децата. тие и онака постојано негодуваат, што ќе ни е ова, што ќе ни е она ...

мислам дека наставникот треба да ја искористи секоја слобода на прилагодување на материјата кон `новите клинци`, па ако не иде брегот кај Мухамед, да оди Мухамед до брегот.

вака, го жалам, да не си му во кожата.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 22:13
...i ova se slucuva vo nasheto obrazovanie....
Моќно и разуздано
а) Јас пак сакам да се пензионирам, кажува професорката Мира со дваесет и некоја година стаж од една скопска гимназија. Ова веќе не може да се трпи. Ме штипат, ме исмејуваат и јавно и скришно, мајтап тераат со мојата не баш така атрактивна фигура. Ако ги казниш се појавуваат моќните родители и потоа мораш да ја молиш директорката за прошка небаре ти си крива што си се осмелила да и ставиш единица на ќерката на општинскиот советник Никола, па сега мора наставничкиот совет да го исправува тоа глупаво, (несоодветно со времето во кое се живее) однесување на очигледно неинформираната даскалица. И да е само тој пример. Со секои избори моќните родители се множат. Ај издржи ако можеш, се отепав пиејќи дијазепам и лексилиум. И мене по малку ме допираат онака, божем не сакајќи, но тоа ми годи, се вклучува во разговорот убавата колешка по географија која не се срами со прилично разголено меше да држи часови и надмено да се шета меѓу клупите во шаренолики маички и со деколтирани блузи. И нормално таа не го прифаќа муабетот за пензионирање, нејзе и годи таа „толерантност“ таа неетичност. Моќните ја ценат. Никаде не казнува, четворки и петки реди по партиска припадност на татините и мамините чеда и арно и е. Впрочем и таа е ќерка на општински функционер, моќен човек во актуелната номенклатура, „само нека продолжи вака“ се моли секој ден.
...prvata greotka...zalutana vo obrazovanie... vtorata... em razmazena...em ko pedofilka...edno e sigurno...ni ednata ni drugata ne se za vo obrazovanie... ama i mnogu drugi...so goli meshinja... so prodzirni minici...


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 23:27
Mamad..... летен распустен е...олабави малку.....На есен Секретар за основното образование  ќе те ставиме.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 07:25
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Mamad..... летен распустен е...олабави малку.....На есен Секретар за основното образование  ќе те ставиме.

...daj te molam...pa mislev deka imash povisoko mislenje za mene... zashto me devalvirash... sekretarизненадување...pa toa mi nalikuva kako sekretarite na CK na SKM... neeee...
...i edno prashanje...drva se secat sega... ili koga ke padne snegotголемо%20гушкање....



Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 10:17
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:


Mamad..... летен распустен е...олабави малку.....На есен Секретар за основното образование  ќе те ставиме.
...daj te molam...pa mislev deka imash povisoko mislenje za mene... zashto me devalvirash... sekretarизненадување...pa toa mi nalikuva kako sekretarite na CK na SKM... neeee......i edno prashanje...drva se secat sega... ili koga ke padne snegotголемо%20гушкање....


Ajde jas da ve prasam vas nesto

What's the poing of living if you can't feel the life?

Se vo svoe vreme...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 20:44
...pak pocna da se slucuva...pak za gluposti...
ВО ЕКОНОМСКОТО УЧИЛИШТЕ
Тепачка за две ученички Во дворот на средното економско училиште „Васил Антевски Дрен“, во скопската населба Кисела Вода, две ученички предизвикале групна тепачка, во која е повредено едно 17-годишно момче. Тепачката се случила вчераутро, околу 9.20 часот, кога за време на големиот одмор двете ученички почнале расправија, која набргу преминала во тепачка. Откако ситуацијата се смирила, околу 10 часот, едно од девојчињата го повикало своето момче, кое исто така било средношколец, но во друго училиште. Додека двете девојчиња стоеле со него во училишниот двор, кон нив се доближиле уште шестмина средношколци, кои го нападнале момчето. Тогаш нападнатиот побегнал, но набргу се вратил со метална шипка и тепачката продолжила. Но, токму тој го извлекол најдебелиот крај од тепачката, по што поради добиените телесни повреди побарал помош во скопската Градска болница.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 22:24



Јас имам животен сон да предавам во средно училиште. Сите тие разуздани тинејџери ми се голем предизвик.....



Ама не ме примаат во училиштата...........немам партиска книшка и.......татко ми не е -од оние-.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 01:24
Само еден пример на образованието од запад  (кое се повеќе сакаат да ни’ го „мушнат“ кај нас), а кое е олицетворено во болоњската конвенција.
Според неа, студентот не требало со слични одговори да се доведе во заблуда при одговарање на некое прашање, во/за чиј одговор имало неколку можни решенија.
Тоа би значело, ако на пр. на прашањето што бил Гете, во можните одговори требало да стои
а) фризер
б) дрвосечач
в) поет
г) астронаут
Еее, а во наше време („У име свих нас из...“) безмалку требаше да ги знаеме (да ги обработуваме) сите дела на Гете, а не што бил тој! 


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 01:38
Хаха... ма не само да ги знаеш и да ги обработиш, не тераа и реплики да кажуваме од делата, па требаше да се знае која година авторот е роден, на ред сите важни години во неговиот живот, сите години кога му се издадени делата... од толку години човек да си го заборави и сопствениот роденден!...
А не да те прашаат дали Гете бил фризер или астронаут!... 
Или ученик од шесто одделение да не знае како се бара НЗС или НЗД од два броја, да незнае да собере две дропки, да не знае да подели два броја без дигитрон... оти тоа ќе го учеле во средно???...(пример од образованието на запад)...збунетост


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 13:54
     Да! Што се случува со нашето образование?!
     Порано, во YU, многу повеќе се обрнуваше внимание на општото образование, односно за стекнување општа култура, за да подоцна, на факултетите, се надоградат со соодветно стручно знаење. Затоа, нашите високообразувани кадри беа доста ценети насекаде во светот, бидејќи беа посупериорни во однос на западаната „школа“. Се разбира, секоја чест на Сорбона и сл.! За разлика од нас, на запад се одеше  кон насочување на образованието само кон една насока. Е сега, што е подобро ... кој знае? Дали да знаеш повеќе работи (некои помалку, некои повеќе) или да знаеш само една работа до совршенство ...?
     Потоа кај нас се нешто почна да се менува, само некои нови и нови реформи, па реформи на реформите ... А колку некоја од таа реформа заживува? Едноставно се нема време да се воочат предностите или негативностите, а веќе дошла друга (оти некој друг вовел такво нешто) како оваа нај новава. Што чудо ќе беше оваа реформа (којзнае која по ред) што ја воведуваме, а што под етикетата ЕКТС (европски кредит трансфер систем), повторно, како и сите митови на нашето време што ја содржат одредницата „европски“ многу ветуваат, а малку даваат? За оние кои не знаат (иако се сомневам дека има такви), тоа е еден на хартија убаво замислен образовен систем, кој во практика (како и се' друго кај нас) не функционира. Овој систем на студирање има свои слабости, што докажува дека не е точно дека од Европа ни доаѓа само првокласна, туку понекогаш и бофл-интелектуална стока. Но и дека ние, се' што носи етиката „европско“ го прифаќаме некритички, без да го тестираме или приспособиме кон нашите потреби. Или во најдобар случај (ние сме мајстори за тоа) го препакуваме стариот систем во понов, европски целофан.

     Еве го, за пример, (колку што јас знам) начинот на којшто сега се студира: наставниот материјал на студентите им се дели на помали порции-партии (за да им се олесни полагањето на испитот), па тие полагаат колоквиуми, по секоја завршена партија. Тоа, впрочем, некои професори го правеа и пред воведувањето на ЕКТС системот. Но, проблемот е во нешто друго: не секој студиум може да се студира со колоквиуми. Колоквиумите се можеби погодно средство за студирање во природните науки, но во хуманитарните, и особено во убавите уметности – тоа не е случај. Вака, може да се случи студентот да ги положи предвидените колоквиуми, да се ослободи од завршниот испит, па да дипломира филозофија или книжевност без да му го чуете гласот. А, ако не ја слушнете мислата на идниот филозоф, ако не поведете со него полемика околу некоја филозофија на усниот испит, или ако не го слушнете стилот на идниот „книжевник“, тогаш каква потреба има од вас како професор?

     Посебно се интересни оние препораки кои велат дека студентите треба да добијат и определен број полесни прашања (овие, како на примерот со Гете, беа тешки!), каде одговорот се сведува на тоа да се заокружи една од опциите: а) точно и под б) неточно. Тоа значи дека професорот треба да ја даде дефиницијата на метафората (порано дефинициите на испит ги кажуваа студентите), а потем под неа да му остави на студентот алтернатива: точно или неточно. Значи, работата со полагањето на испитот многу личи на „коцкање“. Дури и да не знаете што е метафора, на среќа би можеле да погодите дали наведената дефиниција е точна или неточна.

Ова до сега беше сегмент од состојбата во високото образование.

Што се случува во основното и средното?

Во контекст на ова би сакал да дадам некои коментари, забелешки за неки предмети, за начинот на изведување на наставата на некои факултети, за некои (нови) учебници и за (некои) наставници кои се во нашиот образовен систем.

     1. Кога јас учев во гимназија латинскиот јазик го учевме во I и II година. Навистина неможев да разберам зошто тој јазик воопшто го учевме. И на тоа мое прашање, одговорот секогаш беше: „па на некој кој ќе оди да студира медицина ќе му треба“. Поглупав одговор неможев да добијам, бидејќи:

   -  ако треба да се учат латински зборови за одредени делови на телото или болестите (во медицината), имињата на лековите (во фармацијата), имињата на растенијата (во земјоделството и шумарството)..., тоа треба да се учи во
III и IV година, а не како што учевме ние, во I и II година, бидејќи на тој начин, во тој период од 2 години, се губи од континуитет (се заборава). Но, по однос на тоа во последниве години е барем подобро (мислам дека во последно време латинскиот се учи во III и IV година)

   -  ако за соодветните области се потребни само зборови, тогаш зошто се учи целата латинска граматика? Колку деца изгубиле година од тој латински. Зошто? Освен педесетина поговорки што друго ни’ е останато во сеќавање од тој јазик? 

     2. Наставата  на земјоделски факултет (посебно за стручните предмети лозарство и овоштарство,
каде ги учевме сортите грозје и овошје), се изведуваше описно (усно објаснување) или во најдобар случај од слики. И тоа црно бели. Незнам, последниве години можеби е поинаку.

     3. Денес, во книгите на моите деца гледам дека се учат еден куп несватливи работи:
   -  за кругот, квадратот, правоаголникот, триаголникот ... се вели дека се геометриски фигури. Кога на наставниците по математика им воочив за ова, дека наброениве работи не се геометриски фигури туку геометриски слики, (бидејќи се дел од рамнина, ограничени со две димензии, за разлика од квадарот, коцката, пирамидата... кои се геометриски фигури (или геометриски тела) бидејќи се дел од просторот ограничен со три димензии, од нив добив одговор: „Ние не знаеме. Така е предвидено во програмата“LutinaАбе ...кубење%20коса

   -  исто така, ги учат дека основни бои се сината, црвената и жолтата. И на мојата реакција дека наместо жолта треба да стои зелена и за тоа им набројав неколку примери (почнувајќи од тоа дека во мое време по физика така учевме, преку наведување на кратенките за бои на компјутерите ( Red Green Blue), па до воочување дека на логоата на телевизиите МТВ, А1, Телма... ги има ставено токму тие бои, сина, црвена и зелена), тие (наставниците) ми одговорија: „ Абе каква физика, ние се консултиравме со наставниците по ликовно и тие рекоа дека е во ред“!
кубење%20коса LutinaНезнаев што да правам! Да не беше трагично (прво за наставниците, а потоа за децата) ќе се насмеев. Но, не е само овој бисер од наставнициве. Едноставно да шизне човек од „стручноста“ на нашиов наставен кадар. Како дошле тие да пишуваат книги и да предаваат?!не%20знам Верувам дека тоа се тие наставници кои (не успевајќи да го завршат студирањерто на други факултети) се запишале на ВПШ (Ваша Последна Шанса). И сега тие изготвуваат учебници и предаваат во училиштата!?!?!?
Туку, ај да не ве „давам“ повеќе!плазење


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 14:54

3. Денес, во книгите на моите деца гледам дека се учат еден куп несватливи работи:
   -  за кругот, квадратот, правоаголникот, триаголникот ... се вели дека се геометриски фигури. Кога на наставниците по математика им воочив за ова, дека наброениве работи не се геометриски фигури туку геометриски слики, (бидејќи се дел од рамнина, ограничени со две димензии, за разлика од квадарот, коцката, пирамидата... кои се геометриски фигури (или геометриски тела) бидејќи се дел од просторот ограничен со три димензии, од нив добив одговор: „Ние не знаеме. Така е предвидено во програмата“LutinaАбе ...кубење%20коса
...ako gi podotvorish postarite ucebnici ...kje vidish deka porano podelbata beshe na sliki i tela...i deka slikite se samo edna strana od teloto... i se uceshe vo IV odd.. koga decata razbiraa za dve...tri dimenzii...
...novi avtori...novi sovetnici koi nikogash ne polagale metodika na matematika... pa kje s epravish budala pri pamet... i na decata vo ucilishte kje im kazesh deka ne e taka kako shto pishuva vo ucebnikot... голема%20насмевка

   -  исто така, ги учат дека основни бои се сината, црвената и жолтата. И на мојата реакција дека наместо жолта треба да стои зелена и за тоа им набројав неколку примери (почнувајќи од тоа дека во мое време по физика така учевме, преку наведување на кратенките за бои на компјутерите ( Red Green Blue), па до воочување дека на логоата на телевизиите МТВ, А1, Телма... ги има ставено токму тие бои, сина, црвена и зелена), тие (наставниците) ми одговорија: „ Абе каква физика, ние се консултиравме со наставниците по ликовно и тие рекоа дека е во ред“!
кубење%20коса Lutina
...e tuka ne se soglasuvam... osnovnite boi se tie od koi se "dobivaat" sekundarnite... crvena+ zolata... ...crvena _+sina...sina + zolta...zelenata e sekundarna boja...izvedena...dobiena... e sega shto ucenicite rabotata so akvareli i temperi koi gi ima vo site sekundarni... e drugo 20... nema shto da kazuva fizikata...nastavnicite po likovno...kazano e od prirodata...ahromatski...hromatski...tuka nema meshanje...
Незнаев што да правам! Да не беше трагично (прво за наставниците, а потоа за децата) ќе се насмеев. Но, не е само овој бисер од наставнициве. Едноставно да шизне човек од „стручноста“ на нашиов наставен кадар. Како дошле тие да пишуваат книги и да предаваат?!не%20знам Верувам дека тоа се тие наставници кои (не успевајќи да го завршат студирањерто на други факултети) се запишале на ВПШ (Ваша Последна Шанса). И сега тие изготвуваат учебници и предаваат во училиштата!?!?!?
Туку, ај да не ве „давам“ повеќе!плазење
..e sega za VPSHata...visha shkola za koa se zboruva so podbishega...a se zaborava na faktot deka veciti studenti imashe na site fakulteti...za koi se predea vicovi...za pametniot popushta...posle 30 ispitna sesija... imashe propadnat kadar...no imashe i studenti koi VPA ja odbraa zatoa shto ja sakaa svojata struka...kako i na site vishi i visoki shkoli...
i onoj kadar za koj zboruvash deka beshe cenet nasekade vo svetot beshe proizvod na uciteli so ucitelska shkola i na nastavnici so zavrshena PA...



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 15:24
Да, мамад, верувам дека имало и такви кои ја сакале својата струка, верувам дека и авторите на овие книги си ја сакаат струката, но тоа не значи дека тие не научиле некои работи како што не треба и дека тие така научени работи неможат да ги интерпретираат како погрешни учења, како што е наведено во примерите. За воља на вистината, има и такви наставници со ВПШ кои не се согласуваат со пишаното, но проблемот е што тие не напишале книга. А верувам дека и самата знаеш што се случува денес на полето на издаваштвото!
Што се однесува до боите, прашај некој професор или студент на физика и ќе ти каже кои се основни бои. Сепак, светлината е физичка величина! Дури, можно е да ти рече дека во некои случаи и црната боја може да се смета како основна, но тоа е веќе друга работа.
На крај, еве само уште еден пример до каков апсурд може да доведе ограниченоста на некои автори. Во учебникот за граѓанско општество (мислам дека беше за 1-во или 2-ро одд.) се вели дека (парафразирам) „луѓето кои живеат во градот бираат други луѓе кои донесуваат закони за уредување на животот во него ... “ Ако веќе ги учиме децата на такви апстрактни работи, барем тоа нека биде правилно презентирано. Кој совет на општини донесува закон?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 15:45
... i samiot rece deka mnogu apstraktnost  ne im treba da decata na mala vozrast... na osnova na meshanje na osnovnite boi...nie gi izveduvame ostanatite... zelenata ja dobivame so meshanje na sinata i zolatat... i tuka za vozrasta do IV e dosta...
okolu gragjansko obrazovanie... pa knigata za koja zboruvash e ..pa nemam soodveten izraz...osven prevedeno gjubre...za ripkata karolina...i cistacot na ZOO koja nastavnicite koi drzat do sebe odamna ja isfrlija od upotreba zaradi toa shto ucenjeto za demokratija: pravda...pravdina...privatnost...avtoritet...ne ni treba kniga...pa decata so ovie koncepti se srekjavaat vo sekojdnevniot zivot...
..znam za shto zboruvash...i znam deka toa e tragedijata na osnovnoto obrazovanie... aktivna nastava...koja se "proaktivi" samo so sedenjeto na decata vo grupi a ucenje frontalno...pa se razvi neviden strabizam..a i skolioza...od nepravilno sedenje i gledanje... gradjansko obrazovanie...koe e se...samo ne gragjansko... cekor po cekor...koj znaci trcanje...diferencijacija...koja nishto ne razlikuva... opisno ocenuvanje... vrednuvano so...brojcani oceni...opisot na vasheto dete odgovara na 2тага... i mnogu drugi tragedii...a ucebnicite...pa shto da kazam drugo ako vo prvo devetoletka... za razvoj na govorot i motorikata... se koristat ucebnici prepolni so sodrzini koi deteto ne moze da gi procita...изненадување



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 16:11
Се прашувам дали некои наставници или луѓе од министерството за образование некогаш го посетуваат овој (или друг) форум, за да прелистаат и да видат дали евентуелно некој пишал нешто против образовниот систем, па да се потрудат тоа да го изменат? Или, неможат да си замислат такво нешто, да паднат толку ниско и, да признаат дека некогаш можеби и згрешиле!
А, што ќе биде со многуте генерации инвалидизирани (во физичка смисла, како што велиш ти-сколиози и сл., но и интелектуално) деца - не е важно! Важно тие да си го направат !товарот“!лутина

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 08.Ноември.2008 во 00:59
na tablata vo edno osnovno uciliste vo ohrid pisuva:
PREGLED NA bukvi od LATINSKO PISMO
jas ko ucev toa se vikase latinicno pismo ili latinica!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 10.Ноември.2008 во 01:28
Е сега имаме makedonska latinica!лутина
Јас за ова отидов на филолошки факултет, на катедрата за македонски јазик, во времето кога нејзин шеф беше Љиљана Минова Ѓуркова,  Побарав од неа ова прашање да го разгледаат на совет на катедра. Оваа го стори тоа и писмено ме извести дека некои од нејзините колеги „македонисти“ не се согласиле со тоа, да се укине македонската латиница. Исто така одев и до министерстото за образование, до педагошки завод, до институтот за македонски јазик К.П. Мисирков ...Сите ветуваа аха, да добро е , во ред е забелешката, во следните промени ќе ја земеме во предвид вашата сугестија ...
Епилог?!
Ете ги децата, сеуште учат македонска латиница.
Навистина, која е целисходноста од изучување на т.н. македонска латиница? Таа всушност претставува компилација од српско-хрватската латиница и некои новоизмислени букви (пр. Њ = N со точка врз неа), и превземени букви од нашата кирилица (пр. Ќ=Ќ)! За каде таа ќе македонска латиница ќе најде примена? Дома? Што ќе ни’ е? За во странство? Кој ќе ја разбере! Таа ќе биде исто толку неразбирлива колку и кирилските букви.
Точно поради овие работи, (заштита и примена на македонскиот јазик и нековото кирилско писмо) јас уште во 1994 година до Уставниот суд на РМ поднесов Предлог за преоценување на уставноста на чл.25 од „Правилникот за регистерски таблички ...“, по што судот позитвно се произнесе по истото и донесе одлука да се сменат рег. таблички, односно да се изврши транскрипција на латинските букви со кирилски.задоволство
Друга работа е како тоа испадна со идејното решение.тага


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 10.Ноември.2008 во 15:13
значи дефинитивно подобро е прашањето што не се случува во нашето образование... почнувајќи од тоа дека професорите се недоволно професионални во својата работа, па завршувајќи до тоа дека ,,јужната граница ги сече трите езера,,... а бе живи глупости... учениците се секојдневно сведоци што всушност се случува... секој Божји ден, на некого му ставаат 5ка оти ,,мама работи тука,, или ,,професорот по физика ми е дедо,, или што ти знам уште какви глупости... а некој, што се обидува барем малце чесно да заработи некоја оценка, нема шанса и можност да се пробие од сите овие ,,одлични,, ученици...

викаат дека одиме на запад... на запад, како што јас знам, нема ниту еден ученик на кој му се сите 5ки... дали ние Балканскиве деца сме многу учени или не знам.... изненадување

како може професор да оценува само од усната или само од писмената оцена, и притоа да не дава можност за поправка ?? каква е таа професорка што секој час ја ,,чита,, лекцијата, и какви се тие учебници, во кои јас учам за тоа во кој дел на Македонија какви видови на карпи има ?? што корист од тоа за јас да знам дека овде имало такви а онде вакви ??

И нека престанат со тоа дека ,,некој ден може да ми се најде,,... кога ќе дојде некој професор или некој од Министерството на мое место, каде што секој ден имам по 3-4 лекции за учење,... ќе видиме дали тоа мене ќе ми се наоѓа некој ден... !!!


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 06:32
Ako porano nasilstvoto i tepackite bea karakteristika i problem na srednite ucilishta sega vekje ne taka.  I dodeka strucnite sluzbi i nastavnicite vo obrazovnite institucii se prepukuvaat cija e vinata za nasilstvoto koe e vo podem, roditelite ocigledno se nemokjni da si gi priberat decata i od pomala vozrast. Prezemeno od Dnevnik
Осмоодделенци со шипки држеле подопсада училиште
Ученик од основното училиште „Невена Георгиева-Дуња“ во скопската населба Кисела Вода бил полесно повреден кога над 20 ученици од основното училиште „Круме Кепески“ од истата населба дошле во училиштето за да се реваншираат за претходна тепачка. По интервенцијата на полицијата, повеќемина од насилните ученици, кои имале метални шипки и тупаници, биле приведени.

Причината за инцидентот е тепачка што се случила во саботата, кога неколкумина ученици од „Дуња“ истепале седмоодделенец од „Круме Кепески“. Поради повредите, ученикот вчера и завчера не бил на настава. Поради тоа групата осмоодделенци сама се организирала и решила да се одмаздат за тепачката. Во понеделникот по завршување на вториот час во 8.30 часот, групата од „Круме Кепески“ заминала во кругот на училишниот двор на „Дуња“. Таму застанале под прозорците од училницата и почнале да фрлаат со камења. Насилните ученици направиле вистинска опсада околу училиштето и предизвикале паника и страв меѓу учениците. Тогаш настрадал ученик, кој бил претепан додека влегувал во училиштето.

Наставници од училиштето веднаш реагирале и пријавиле дека во нивното училиште има поголема група ученици, кои барале да тепаат нивен ученик. Полицијата пристигнала и во кругот на училиштето затекнала пет ученици од „Круме Кепески“. Според полицијата, во истиот ден во присуство на родителите, на училишниот педагог и на одговорни лица бил извршен разговор со учениците. Полицијата ги идентификувала и другите учесници во инцидентот со кои треба да разговара.

- Учениците и родителите се предупредени за законските последици ако и понатаму учениците ги нарушат јавниот ред и мир - велат од МВР.Според полицијата, во инцидентот немало повредени ученици. Од директорите на двете училишта вчера не успеавме да добиеме изјави за инцидентот. Наставниците во училиштето „Невена Георгиева Дуња“, кои ги сретнавме во училиштето, не сакаа да коментираат за инцидентот, ниту за безбедноста на нивните ученици. За денеска во основното училиштето „Круме Кепески“ е закажан совет на наставниците. Во општината Кисела Вода велат дека сите осум училишта во општината се обезбедувани од Агенција за обезбедување, која постојано патролира околу училиштата.

- Обезбедувањето интервенира пред да дојде полицијата и спречи поголем инцидент при што затекнаа неколку ученици што сакале да предизвикаат тепачка во училиштето. Некои од нив имале метални шипки. Било искршено и едно стакло, а освен наставниците, инцидентот го пријавиле и загрижени граѓани што живеат во близина. Ова е прв ваков инцидент изминативе четири години во Општината. Обезбедувањето секогаш навреме реагира, но ако е потребно, може да биде засилено - вели Тони Чуповски, портпарол на Општината.
Ova ne e izoliran slucaj. Cesti se vakvive slucuvanja no za niv ne se informira bidejki se odvivaat posle nastava...na neutralen teren odnosno na uluca. Site nastavnicite/strucnite sluzbi, roditelite i obezbeduvanjata imaat samo edna golema srekja, shto dosega ne se slucilo najloshoto. Togash ocigledno kje bide prekasno.


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 09:53
haos


Постирано од: karamandi
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 10:22
sto se slucuva se samo ne ubavini
od loso poloso


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 12:18
Не требало да се чека да дојде до тепачка, туку да се казнат виновниците за првата тепачка. Ако и сега помине така, овие од второто училиште ќе одат организирано да ги тепаат оние од првото..И така до бескрај. Ако се преземат соодветни мерки, тепачките ќе станат исклучок, а не правило.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 13:29
нашето образование е во тотален хаос
и што е најстрашно со секој нови избори агонијата продолжува
и професорите се во агонија и ние родителите
а сите копја се кршат врз грбот на децата
и што е најстрашно министрите за образование воопшто не ги боли уво за никого


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 13:34
Можеби ќе ги заболи уво за нивните деца. Инаку за нашите...
Не знам дали министерот има деца - ученици.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 19:02
Deneska gi vrtev vesnicite da vidam dali novinarite pobarale odgovor shto se slucilo ponatamu:- Dali decava se kazneti,Dali roditelite na ovie deca se kazneti? Dali roditelite na decata koi prethodno go natepaa deteto od doticnoto ucilishte zaradi koe i pocna seta ova agresija se kazneti?
Zoshto kaj nas se "frla" dnevna informacija i ne se bara informacija dali imalo razreshnica???



Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 13:01
Не верувам дека се казнети ниту првите, ниту вторите. Ако почнат да паѓаат казни, тепачките ќе престанат. И јас ќе учествувам во тепачка, ако оние што тепале некого од нас поминат неказнето.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 08:17
... Ocigledno e deka se slucuvaat tepacki..podelbi...edno vreme vo Amerika toa go vikaa segregacija... Kaj nas ...rabota vo etnicki smeni...Kaj li gi naogjaat terminite? Vo tie etnicki smeni na ednata strana se ucenicite od albanskata nacionalnost, a vo drugata pokraj Makedoncite, vleguvaat i Romite, Vlasite, Srbite, Turcite, znaci multietnicka nasproti ednoetnicka.
Прекршочни пријави за тепачките во Струга
СТРУГА - Охридската полиција вчера поднесе прекршочни пријави против учесниците во двете тепачки што се случија на 21 јануари и на 4 февруари во дворот на средните училишта „Нико Нестор“ и „Ибрахим Темо“ во Струга. Меѓу нив има ученици-Македонци и Албанци, кои преку тепачките постојано ја покажуваат нивната меѓунационална нетрпеливост.

„За нарушување на јавен ред и мир во тепачката што се случи на 21 јануари, СВР-Охрид поднесе три прекршочни пријави, од кои две за физички напад извршен од две лица и една прекршочна пријава против 15 лица што учествувале во тепачката. Еден ученик во училиштето ‘Нико Нестор‘ е учесник и во двете тепачки“, рече Стефан Димовски, портпарол на СВР-Охрид.

По последната тепачка, учениците-Македонци од средното училиште „Нико Нестор“ завчера и вчера ја бојкотираа наставата. Тие очекуваат да се исполни најавата на директорката Маре Савевска дека од понеделник тие ќе учат во посебни етнички смени. Оваа одлука засега не е потврдена од струшката локална самоуправа и од Министерството за образование.

Неофицијално, одлуката за посебни етнички смени била донесена без согласност на родителите и наставниците-Албанци. Во локалната самоуправа велат дека би го одобриле овој потег доколку одлуката легално е донесена. Меѓу учениците-Албанци може да се слушне дека доколку се воведат посебни етнички смени, тогаш тие ќе барале исклучиво да им предаваат само наставници-Албанци или, во спротивно, ќе ја бојкотирале наставата.

Најновите меѓусебни тепачки и неизвесноста околу воведувањето на етничките смени очигледно ја усложнуваат и така напнатата меѓуетничка нетрпеливост во средните училишта „Нико Нестор“ и „Ибрахим Темо“ во Струга. Изградбата на новото училиште, што го вети министерот Перо Стојановски, не е ниту почнато да се гради, па затоа се' уште се отвара простор за зголемување на тензиите. (С.И.)
Problemot ne se reshava so voveduvanje na etnickite smeni tuku so sproveduvanje na zakonot. Se prikazuva kako ucenicki megjuetnicki sudir a 15 dushi od privedenite bile poraneshni ucenici koi sumasumarum se polnoletni lica od po 20 godini. Za pomagacite e jasen zakonot ama nekoj treba da go sprovede. Edno otstapuvanje nosi drugo i toa e onaka prikrienospomnato vo napisot vo Utrinski vesnik.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 09:08
realno gledano i ne znam so e resenie...nekoj ke kaze mora vaka ili onaka....bilo kakvo resenie sega vo ovie uslovi ke bide samo ispravuvanje na "krivi drini"....se zgresilo od porano...ne smeese da se dozvoli sekoj da uci na svoj jazik...site (bas site)na ist...ili site(bas site) na svoj ama po isti obrazovni programi i isti knigi....a sega, ne znam,...
sozivot e da odime zaedno vo ista ucilnica a ne vo isto uciliste ili isti grad...
sega e mozda najdobro da se podelime i da ziveeme ,ako mozime eden pokraj drug....dur moze...posle...sacuvaj me boze....(vo koj ne veruvam)

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: ato
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 07:06
Е сега тоа ќе го видиш тоа и кај нас. Овакви се тестовите со кои не тераат да ги оценуваме учениците, да ги оценуваме професорите.
За жал такае тоа кога не водат со години наназад деца кои си играат политика.
ЗНАЕЊЕТО Е СИЛА ЗНАЕЊЕТО Е МОЌ по глупа реклама не можело некој да измисли.
И Хитлер и Ленин и ТИТО имале знаење ама прашање е какво знаење и како го употребиле.
Затоа сметам дека овакви реклами се деструктивни и некорисни за нашиот човек.
Знаење е и да убиеш човек, знаење е и да го затвориш, знаење е и да го доведеш во заблуда и Македонија да ја продаваш ...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 12:51
pa...me zamisli...se slozuvam.

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 08:22
Ako se sledi nekoja hronologija na nastanite kje utvrdime deka vo nasheto obrazovanie se slucuva golema politika...

 
•  http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=104324 - Кој стои зад средношколците од „Нико Нестор“? [12.02.2009]
•  http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=104302 - Политика и манипулации со струшките средношколци? [12.02.2009]
•  http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=104241 - Владините министри понудија одвоени згради [11.02.2009]
•  http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=104263 - „Не може во средно да правиме соживот“ [11.02.2009]
•  http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=104228 - Опозициските албански партии против етничките смени [10.02.2009]
Gi slusham/citam  vestite i ne mi e jasno koi igri se igraat, zoshto decata se stavaat vo politicki igri?
Zoshto obrazovanieto MORA da e politizirano?

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=104382 - Невладината „Мак сонце“ на платниот список на Владата


Dali so vakvi problemi se odvlekuva vnimanieto od mnogu pogolemi zavrzlami?


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 09:51
a be, se e jasno kako den, pogresni lugje na pogresni mesta


Постирано од: defma
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 21:40
Веќе се е политика, од образованието па до работата, веќе се се сведува на припадноста на политичка партија, не е важно какво образование имаме, важна е членската книшка, е се додека така се решаваат сите можни работи не можеме да зборуваме за квалитет во образованието. Реформите не се секогаш успешни и не секогаш гарантираат сигурен успех, а некои работи а особено за работи поврзани со образованието треба внимателно да се размисли.


Постирано од: DEFENDER
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 21:56
DEFMA SE SLOZUVAM SO TEBE 100%.PLUS BI REKOL, OBRAZOVANIETO KAJ NAS VOOPSTO NEE PRILAGODENO NA EVROPSKITE STANDARDI. IMA PREMNOGU POLITIKA VO NEGO NA ZALOST SVE ODI NA STETA NA DECATA I NA RODITELITE.
VO MAKEDONIJA SAMO REVOLUCIJA I DRZAVEN PUC MU E MAJKATA ILI NEKOJ SISTEM PODABETER OD TURSKO DA DOJDI ZA DA SE OPRAVAT RABOTITE KAKO STO TREBA. AMA MAKEDONCETO NE TRPI STRANSSKA CIZMA ZA DA RABOTI PO SVOE I KAKO STO SAKA A NE SPORED EVROPSKITE NACELA. IZGLEDA OVIE SAKAAT DA NE VOOBRAZAT USTE POVEKE OTKOLKU DA NE OBRAZUVAAT. ZALOSNO...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 22:03
Za da se drzi pod kontrola tolkava masa narod.. mora da se otupavi. Izgleda deka nash*te politicari se plashat od popametnite pa zatoa gi stavaat vo podredena situacija... gi unishtuvaat vo poim...


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 10:51
Катастрофа. Но тоа е со години наназад.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 12:51
Ајде да поверуваме дека ќе се случи оваизненадување Ако навистина се реализира, ќе се потсопрат сите...само и овој пат да не се јават некои партиски лидери
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=163913&idg=9&idb=2606&rubrika=Crna+Hronika -


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 12:56
па редно е малку да се замислиме сите...ама тоа да биде со еден аршин за сите...

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 18:41
Во Средното училиште Цветан Димов повреден професор кој сакал да спречи тепачка. Дали професорите треба да стојат настрана додека се испотепаат децата или да чекаат да дојде милиција.  Има ли ред? Има ли казни? 


Постирано од: maki_seker4e
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 20:34
obrazovanieto se raspaga

-------------
I love saying yes...and doing the opposite. a friend is alweys there when you need them.NOT ME!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 21:42

Случајот со претепувањето на професорот е само показател на скриените, латентни тензии кои постојат во образовниот систем во Македонија......

Се плашам дека ова не е само изолиран случај.......

-------------
МИР со сите


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 22:07
во моето школо има камери, кој ќе направи беља ќе биде казнет кул


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 20:56
До каде...до кога...Зошто?
„Зеф Љуш Марку“ блокирана поради екск*рзија на Шапка



Македонија
Пееја песни на албански јазик, гласно свиреа и викаа „Уа!“ низ училишните ходници. Вака неколку групи ученици во „Зеф Љуш Марку“ вчера на големиот одмор го искажуваа својот револт зашто не отишле на еднодневна екск*рзија на Шапка. Други нивни соученици стоеја настрана и гледаа што прават нивните другари. Додека се случуваше тоа, ниту еден од професорите не излезе од наставничката канцеларија за да види што се случува. Кога ги прашавме зошто викаат, рекоа дека се револтирани што било одлучено да не одат на Шапка.

- Сите ученици од другите училишта веќе беа на екск*рзија, само ние нема да одиме - ни рече Ваљон, ученик во трета година.

За овие случувања, кои, како што велат во „Никола Карев“, траат веќе неколку дена на големите одмори и по часовите, се известени и државните просветни инспектори. Тие веќе биле во училиштето и направиле записник.

- Добивме пријава од директорката на „Никола Карев“, Горица Илиоска, дека таа била принудена да седи заклучена во својата канцеларија оти ја вознемирувале. Ученици викале и тропале по вратите на училниците. Откако добивме ваква пријава, појдовме на терен, но дента кога јас бев во училиштето беше мирно. Секојдневно контролираме што се случува - вели просветниот инспектор Африм Салиу.

Тој додаде дека немало оштетен инвентар во училниците и не се случиле поголеми инциденти.

И директорот Митат Рамадани рече дека негодувањата кај учениците почнале поради екск*рзијата на Шапка.

- Во училиштето учат 1.500 ученици и не е лесно за сите нив да организирате превоз за еден ден. Ќе одат на екск*рзија штом ќе завршиме со подготовките - рече директорот.

Колективот и поголемиот дел од учениците во „Зеф Љуш Марку“ со години ги користат просториите на гимназијата „Никола Карев“. Учениците од двете гимназии учат во различни смени. Нова училишна зграда на „Зеф Љуш Марку“ е веќе изградена во општината Чаир, но поради тоа што с? уште не е извршен технички прием на објектот, учениците не ја користат.



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 22:14
sega na 2-3 meseca pred kraj na skolskata godina , na nasiot direktor mu teknalo site ucenici da imaat bedzevi, koi ne se besplatni, demek obezbeduvanjeto da znaelo koi ucenici se od ova uciliste...

a sega im tekna i za rabotni uniformi...

i samo nesto im teknuva

samo nikako da im tekne ona sto navistina treba da im tekne


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 00:23
Наместо да оди напред, тапка во место  !!!

-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 12:37
Ocigledno deka site znaeme sto se slucuva ama i ocigledno e deka nikoj ne znae kako da ne se slucuva.
Premnogu eksperimenti, premnogu obidi no nikako vistinskite. Sekoj sekogo osuduva za neuspehot i slabite rezultati na ucenicite, za nemanjeto standardi i kriteriumi, za obemnite programi, za nekvalitetnite ucebnici, za malite plati na nastavnickiot kadar, za izgubeniot (naruseniot ) ugled na prosvetarite za politizacija na obrazovanieto i za mnogu ZA.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5F3E7A2BC3C8B74489BBCA92A535B8FB - Образованието незрело за матура


-------------


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 15:29
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ocigledno deka site znaeme sto se slucuva ama i ocigledno e deka nikoj ne znae kako da ne se slucuva.Premnogu eksperimenti, premnogu obidi no nikako vistinskite. Sekoj sekogo osuduva za neuspehot i slabite rezultati na ucenicite, za nemanjeto standardi i kriteriumi, za obemnite programi, za nekvalitetnite ucebnici, za malite plati na nastavnickiot kadar, za izgubeniot (naruseniot ) ugled na prosvetarite za politizacija na obrazovanieto i za mnogu ZA. http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5F3E7A2BC3C8B74489BBCA92A535B8FB - Образованието незрело за матура


Секако дека сите знаеме за неквалитетниот образовен систем, но на големиот дел од нашата популација таквиот систем на образование одговара, ...ОПППП... од детски јасли на пратеничко место...ОПППП од студенстски протести на некое партиско место...ОПППП од уличен галамџија до “директорско“ место...и.т.н.

Кој е како нас, треба да сме пример во светот...

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: ato
Датум на внесување: 13.Август.2009 во 23:45
Има многу да се пишува и да се збори за образованието и тоа само кој направи поголема штета од Министрите.
Извинете квази Министрите.
Последниот Министер за образование во Макаденија е проф. Бајалџиев.
После него сите беа се само не Министри.
А најмногу го уништи образованието г-ѓата Министер Емилија Симовска.
Таа го донесе Законот во кој ги исфрли сите институции а апсолутна власт си даде самата себе и на останатите нејзини следбеници кои беа се само не и Министи за образование.
Таа ја внесе политиката во образованието и со тоа го уништи образованието.
А сегашното дете од Министер кој и лектирите не ги има прочитано како ученик ептен ќе го докусури по препораките од неговиот овчар.

За крај еден приговор на ученик кој по партиска директива го пишува родителот и се жали оти неговото дете со девет негативни оценки не ја земал годината туку напротив го оставале професорите кои биле сите од СДС.
Само 9 единици имало сирото дете од вкупно 11 предмети со се музичко и физичко.
Сега на сцена стапува МОК и ќе ја смени директорката оти не ги воспитала наставниците на детето да му ставаат двојки само за тоа што неговите родители биле членови на ДПМНЕ.

Препорака. Да ги поделиме и училиштата на СДС-овски и ДПМНЕ-овски.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 09:27
Interesna analiza vo Dnevnik od poranesen visok funkcioner vo MON. Ocigledno mnogu aspekti od rabotata vo obrazovanieto se nepoznati za mnogumina i zatoa polesno e da kritikuvaat odkolku da dadat pridones.
Neosporen fakt e deka ni slucajno ne moze da se sporeduvaat ucilistata bidejki uste na samiot start pri upis na ucenici - pojdovnata tocka ne e ista. Koga bi se napravila edna sporedba na uspehot so koj doshle ucenicite vo edno ucilishte koe ima visok rezultat na znaenja i edno so niski oceni ke se dobie duri deka ovie vo strucnoto pokazale podobri rezultati.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=23CFB007E7EBE048A26CAEC497438CD9 - Спорна оценка на оценките од матурата


-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 10:32
1. релативно голем процент на неквалитетен стручен кадар...на педагошки факултет се запишуваат студенти кои немаат квалитет за ваква одговорна работа...се потепуваат од препишување на испити додека асистентите и професорите се прават дека не гледаат, а истите тие (професори и асистенти) подоцна се најгласни кога треба да се критикува наставниот кадар...

2. наставната програма и учебниците ги пишуваат луѓе кои немаат два дена земено дневники во рака, не па одржано час..
исти вакви ги полнат фотељите во Министерство за образование - луѓе кои немаат никаква допирна точка со праксата...

3. неуедначен критериум на оценување, кој се базира на субјектина
проценка и субјективен критериум на поединечни наставници...

4. неможност за реално казнување на проблематичните ученици, поради низа причини - пријателски, партиски и социјални..
ќе дообјаснам за социјални- ај пиши му двојка и не го бркајте од училиште инаку ќе остане на улица и ќе стане криминалец, вака (демек) му даваме шанса во животот...
а истите тие што спаѓаат во наброените категории во текот на годината ги малтретираат (понекогаш и физички), заебаваат и понижуваат наставниците, а на крај година им се смеат у фаца...каков углед да има тогаш било кој наставник...???

5. општа ерозија на моралот и етичките вредности...
"кул" е оној кој учи, другите се мета на исмејување..

6. прифаќање на амерички систем на образование, кој не се грижи за мнозинството, но е така дефиниран да бара лидери, ставајќи ги другите во втор план...


Постирано од: ato
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 16:20
Атвоето школо да не личи на КОЛДИЦ.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Август.2009 во 07:07
Не многу, само
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=D0987126EBA53642A05049E28B05C3B7 - Ученик ја претепал професорката
Да видиме сега просветниот инспекторат дали ке даде наложба ученикот да си продолжи со учење а професорката правдата да ја бара на суд или ке наложи под хитно бркање од училиште без право на упис во друго училиште.
Навистина, што се случува во нашето образование?збунетост


-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 21.Август.2009 во 17:10
ученикот ќе биде казнет со...
укор пред исклучување...
слабо поведение...
и под итно ќе биде префрлен во некое друго училиште...
(тоа заради социјалните, хуманите и општите состојби во нашето општество..)
каде, во новото училиште нели, ќе биде дочекан...
како херој...
и на мира ќе може да ја продолжи кариерата како...
тепач на професори...

а зошто да не...
кога кај нас образованието, или поточно некои образовни установи...
повеќе личат на социјално - воспитно - поправни домови...
но што да правиш...
ние сме најлиберална, најдемократска, најхумана држава...
на целата планета...Марс..



Постирано од: lilica
Датум на внесување: 22.Август.2009 во 13:34
За натепаната професорка од Драчево имаше во медиумите овие денови. Од информациите што се пласирани во врска со ова неможам да оценам крив или прав учесник во случувањата.
Зошто детето да има толку единици? Кога на мое дете би му се случило нешто слично, мислам на слабиот успех, ќе барам отчет од училиштето. Тоа е виновно што детето не научило! Ако со лекарско уверение детето е запишано како способно да следи настава во редовно школо, значи треба да има најмалку добар успех. Како заработило единици? Зошто педагозите и псохолозите не превзеле мерки да се префрли во специјално училиште за деца со посебни потреби! Или инспекторите да презеле нешто во врска со стручноста на професорите. Има секакви луге и секакви деца, затоа се студира на Педагошка, за да се знае како да се пренесе знаење а не да се казнува со ниски оцени! професорот е ДОЛЖЕН да го научи детето, сам да најде соодветен метод, а не да оценува што научил , сам дома. Што добива општеството ако детето се испише или казни на друг начин? Ќе се зголеми бројот на луге без образование........Терет за државата, за сите нас.......Дури родителит треба да го тужи училиштето што го довело детето во таков стадиум, да не може да се контролира и да е бесно.......Не ја оправдувам натепаната, а ученикот е сепак сеуште дете.
........Најголем број деца имаат во своите оделенија соученици на кои им се пишуваат високи оцени заради статусот или роднински врски, заради тоа децата на понемоќните родители се одлучуваат на радикални мерки - физичка пресметка со претпоставен, сакајки со тоа да го свртат вниманието кон себе, па макар за миг да се популарни!.............Жалосно! .......Такво образование незнам на кого му користи? .......На матурата просек три!!!!........Срамно!

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: ato
Датум на внесување: 22.Август.2009 во 20:13
Браво Лилица, такви како тебе го водеа образованието до сега и затоа сме на ова дереџе.
Да те информирам дека веќе долго време нема училишта за деца со слабо развиени ментални способности.
Сите се на едно место и гнилото и шупливото и она талентираното.
Училиштата поради таквите рзмислувања веќе се градинки за големи деца.
Таквите родители ги воспитуваат така децата и тие не ги почитуват своите учители и ги тепаат, а ако учителот има бенифициран стаж заради загрозеност на работното место тогаш може поинаку да дискутираме.
Зошто родителот грешката од своето воспитание ја префрла кај учителите.
Ако вие едно дома не можете да го воспитате што да им прави учителот на 30 така разгалени родители и деца.
Едноставно ставај петки и четворки и глава да не те боли.
Прашајте се дали училиштата се воспитни, образовни или какви други институции. Кога ќе рачистите со тоа тогаш можеме да полемизираме околу тоа.
А сега во ова време со овие современи средства за едукација и комуникација верувај дека училиштата се помалку можат да ја исправат грешката на родителите, кои секогаш се паметни како вас и се знаат и се можат па дури и оценките на своите деца да ги диктираат преку телефон.
Ај доста е сега за оваквото ваше размислување.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 22.Август.2009 во 20:14
Originally posted by lilica lilica напиша:

.......Дури родителит треба да го тужи училиштето што го довело детето во таков стадиум, да не може да се контролира и да е бесно.......Не ја оправдувам натепаната, а ученикот е сепак сеуште дете. ........

lilica...
дали ти си слушнала дека има "ученици" кои...
не сакаат да одат во училиште..
а не па да учат...

а со сила не можеш да му дадеш некого...
нели...
можеш само да му земеш...

а ако твоето дете е слаб ученик, или тепа професори...
прво вината да ја побараш во себе и тоа како си го воспитала...
а не да ја префрлаш кај некој друг...
(иако, рака на срце, познавам еден куп родители кои мислат дека родителската должност треба да ја превземе училиштето, па после цацко е виновен...)

и на крај...
а бе зборуваме за училиште...
не за медицинска установа која дава психолошки терапии и лечи од беснило...


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 22.Август.2009 во 22:52
Синот на наши пријатели додека растеше беше сметан за вундеркид

не беше бубалица со сите петки, ама тоа што му лежеше го учеше со сласт, без тоа да го побараат од него во школо, тој сам земаше дополнителна литература и ги забавуваше гостите со интересни историски факти

во шесто одд неговиот есеј доби прва награда на општинско ниво ( татко му цела година го чуваше на шанк од што беше горд)

арно ама....
се запиша во гимназија...
и...
кога го прашав какви му се отценките на тромесечие, се запрепастивизненадување
по македонски за состав на писмена добил 1 и уште професорката го нарекла неписмен
а историја има едвај 3

не можев да поверувам
му викам, како бе дете, па ти колку многу сакаше да учиш
па вика, ,, ех, тетка К..., па која е целта на нашето образование - да ти ја убијат желбата за учење,, тага




Постирано од: pagane
Датум на внесување: 23.Август.2009 во 00:17
па има разлика во тоа дали си ученик во основна или во средна школа...се пак се полагат и испити за влегуване во стручните училишта.
тоа што изискуваниjата во Гимназиjа се по големи како и очекуваниjата не прават учителите убиици на желбата за учене...вистинската желба и амбициjа за докажуване и утврдуване не може да биде сломена од една 1.
не е само до учителот...наJ веке е до ученикот.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 23.Август.2009 во 00:25
да,до ученикот е
ама истиот тој ученик секоја година земаше прво место по историја и Македонски и литература...
многу е важно и каков пристап има професорот кон ученикот
не мила,не е секогаш проблемот во ученикот
некогаш и професорите не се начисто што сакаат


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: pagane
Датум на внесување: 23.Август.2009 во 00:29
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

да,до ученикот е
ама истиот тој ученик секоја година земаше прво место по историја и Македонски и литература...
многу е важно и каков пристап има професорот кон ученикот
не мила,не е секогаш проблемот во ученикот
некогаш и професорите не се начисто што сакаат


мила, не знам како е во Македониjа, доколку читам имате истите проблеми како нашите.
Едно да ти кажам: тоа што учителот во основна школа создал во ученикот погрешна претстава за возможностите и даденостите на ученикот не мора да се исплакjа од учителот во Гимназиjа.
Исто е и после Гимназиjа, кога идеш на факултет...Кога паднеш на испитите за во Универзитет си даваш сметка колку малку всуштност ти можеш да научиш во училиште , ако не си надокнадуваш сам надвор од училиштето.
Се сложувам, дека не сите учители се по мерка на професиjата...
Jас зборувам од мое искуство. Веке 12 години.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 23.Август.2009 во 00:31
сите имаме некое свое искуство...така го формираме нашето мислење...нели?

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: lilica
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 14:13
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:




Originally posted by lilica lilica напиша:

.......Дури родителит треба да го тужи училиштето што го довело детето во таков стадиум, да не може да се контролира и да е бесно.......Не ја оправдувам натепаната, а ученикот е сепак сеуште дете.
........
lilica...дали ти си слушнала дека има "ученици" кои... не сакаат да одат во училиште..а не па да учат...а со сила не можеш да му дадеш некого...нели...можеш само да му земеш...а ако твоето дете е слаб ученик, или тепа професори...прво вината да ја побараш во себе и тоа како си го воспитала...а не да ја префрлаш кај некој друг...(иако, рака на срце, познавам еден куп родители кои мислат дека родителската должност треба да ја превземе училиштето, па после цацко е виновен...) и на крај...а бе зборуваме за училиште...не за медицинска установа која дава психолошки терапии и лечи од беснило...


Незнам дали имаш дете, колку си искусен со воспитување на дете. Едностраноста е мана. А за да си судија треба да си правник. А за вината на професорите за инцидентите во училиштата можам докторат да одбранам во секое време.

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 00:30
Koga bi imal moznost Misirkov da progovori...........................denes?!


Постирано од: sneze56
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 19:10


slabi profesori, slabi pedagozi, pa se vadat so toa bile deca na poznati i ne znam sto, pa vo vas nastavniot kadar e problem , zaprasajte se zosto ucenicite vi se odnesuvaat taka


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 21:42

Денешниот наставен кадар не се баш на завидно ниво а богами и денешниве деца се распашана команда. И тоа така во круг си се врти.



-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 22:57
Денес седмооделенците по македонски учеле за Миладиновци, за Т’га за југ...
Ја прашав малата, дали го читале текстот во кој браќата се среќаваат во турскиот затвор, а таа ми кажа дека наставничката им раскажала, бидејќи немаат учебници...Како може да се раскаже таков трогателен настан?

Потоа, учеше историја за американската независност.
Ни црнци, ни робови, децава појма немаат. Порано сите предмети беа некако усогласени, лектира за шесто беше Колибата на чичо Том, па имаа некаква претстава.

Некои нови времиња, нови ветрови во нашето образование кои гледам дека создаваат огромна озонска дупка во општото знаење и култура на децата особено оваа генерација.





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ato
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 11:30
E zamislete profesor po filozofija ne znae da ja sopre vodata vo kupatiloto i go preplavi sosedot koj zivee pod nego.
E toa e naseto obrazovanie
A sega koga i od selata ke iskacat akademski gragani.
kade ke ni bide krajot


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 14:25
Nasilstvo i toa ne kontrolirano. Profesorite se ne zastiteni i izlozeni na maltretiranje.
Сакал да заколе професор Или напиши ми преодна оценка или ќе те заколам, гласела реченицата со која 20-годишниот вонреден ученик вчера со нож му се заканил на професор од скопската гимназија „Здравко Цветковски“, откако поради слабото знаење, професорот одбил да му напише двојка. Директорката на училиштето и другите професори слушнале врева и притрчале во училницата каде што го затекле ученикот како му се заканува на професорот дека ќе го убие.
Во полицијата велат дека драмата настанала околу 14 часот, кога ученикот Земри Р., кој вонредно ја следел наставата, влегол во училницата на професорот Октај А. (40) и почнал да се расправа со него. Професорот се согласил да напише преодна оценка откако ученикот ќе ја совлада материјата, но не сакал да му „подари“ двојка. Ученикот се налутил, извадил нож, го грабнал професорот и ножот му го ставил под врат заканувајќи се дека ќе го заколе ако не му напише двојка. Вревата од училницата ја слушнале директорката и заменик-директорот на училиштето. Кога виделе каква драма се случува во училницата, се обиделе да го смират вооружениот ученик и по долго убедување успеале да го убедат да го пушти професорот. Ученикот исплашен дека ќе мора да одговара за делото избегал од гимназијата. Вчера во гимназијата беа потресени од инцидентот и рекоа дека некои професори често се жртви на безобразно однесување на ученици, кои понекогаш фрлаат и чевли кон професорите што сакаат да ги испрашуваат. Од скопската полиција најавуваат соодветна пријава за Земри Р. за насилство.



-------------


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 14:37
Со образованието ништо не се случило од пред 17 год. Затоа има голем процент необразовани......... ........Денес е претешко квалитетен професор да најдеш во училиштата............ ...........Способните седат дома.

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 28.Ноември.2009 во 09:33
Без школарина на ЕУ-факултети


Од идната година студентите од битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ ќе може преку студентска размена да учат на факултети во земјите од Европската Унија. Европската комисија, на Битолскиот универзитет му додели лиценца за вклучување во Еразмус-програмата, една од најпопуларните европски програми за мобилност на студенти. Нејзината примена ќе почне од февруари 2010 година, а мобилноста, освен студентите, ќе може да ја искористи професорскиот, истражувачкиот и административниот кадар од универзитетот.


- Целта е студентите да извлечат полза од богатството на европското високо образование. Тие не само што ќе ги надградат своите професионални квалификации туку и ќе ги прошират своите видици за демократските вредности, разновидноста на европските култури и јазици, а ќе ги пренесат сопствените достигања и нашите вредности. Се овозможува пристап до европскиот пазар на трудот, подобрување на компатибилноста, привлечноста и конк*рентноста на европското високо образование - изјави министерот за образование Никола Тодоров.

Студените што ќе студираат во странство нема да плаќаат школарина, а ќе добиваат стипендија од Еразмус-програмата. Надлежните велат дека таа не е доволна да ги покрие комплетните трошоци, но сепак претставува солидна финансиска поддршка.

Kje mrdne li od mrtva tochka obrazovanieto so ovaa programa ili  pak kje bidat selektirani studentite koi kje mozat da  si go dozvolat ova od finansiski aspekt,bidejkji  ovaa programa ne gi pokriva kompletnite troshoci.



-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 02.Декември.2009 во 13:50
Температурата е мерка на количество топлинска енергија што ја содржи една материја или предмет
 
(од учебник за деца од 8-9 годинилутина)И ај сега објасни му што е температураизненадување
УААААААА за авторитекрава


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 02.Декември.2009 во 15:38
Е тоа ти е новата генерација ,односно деветолетка,каде што треба да се микса знаењето и незнаењето,поточно притисокот и глупавоста.
Децата кои се сега во новиот образовен систем,ќе успеат само ако нивните родители се богати,другите ќе ја воспеваат глупавоста.
Само како да се справиме со ова лудило,ПА КАКО ДА МУ КАЖЕМЕ НА ОНОЈ ЛУД ПАТОР ,ДУЧЕ,И ШТО УШТЕ НЕ ГРУЕВСКИ ДЕКА НЕ ТРЕБА ДА УНИШТУВА,ако сака промена нека праша некој што знае.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 07:56
 Очигледно е дека и малку е тоа што се случува со децата кога ке се знае што се прават возрасните за образованието. Читајки ги дневните весни во Утрински го сретнав ова

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F1C396B97186A44E903DBB5CDCFD24F4 - Од лошо полошо
 и читам, пречитувам и пак не разбрав, посебно цитираниов дел, па ај прочитајте и вие, сепак повеке глави поумно мислат.збунетост
Кога веќе ги споменав директорите на општинските училишта, не смееме да останеме неми за состојбите што се случуваат во помалите општини. Замислете, во Агенцијата за вработување во Делчево немало кадри за наставници, па на нивно место се вработуваат домари!? Не знае човек што е пострашно, да му учи детето во училиште без тоалети и основни услови за елементарна хигиена или, пак, да му предаваат англиски јазик лица со завршени осум к*рсеви во стручна школа и двегодишно работно искуство на брод (на кој гостите и послугата зборувале на англиски)!? И, како што вели нашиот народ, директорот без срам и перде дава изјава за медиум дека бродскиот работник е соодветно решение за испразнетото наставничко место за кое законот предвидел изрични услови за вработување. Но, што е законот во споредба со седница на Советот на градоначалници (основното образование претставува изворна надлежност на локалната самоуправа), каде што градоначалникот добил амин за својата досегашна работа од премиерот?


-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 08:44
интересно, некои се уште мислат дека е '46 и дека се уште трае обновата на земјата.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 24.Април.2010 во 05:44
Нашето образование се профитализира.
Се за пари.
А квалитетот се понизок.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: nena_princess
Датум на внесување: 24.Април.2010 во 14:57
Пропаѓа дефф на денешницава само да имаш вујко владика и се е ок

-------------
Секогаш бори се за она што го Сакаш и верувај ќе успееш ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 12:41
Fakulteti po sela?
Najnapredni sme vo svetot!
Da postavime eden i na Solunska glava - za ispituvawe na atmosferata?
Da zivee gluposta.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 14:18
Се случува една катастрофа невидена. Децата од седмо се цела година без учебник МАКЕДОНСКИ, алооооо. Од тетратка учат, срамота голема и невидена.
Осакатени се до коска (и лани немаа), немаат појма ни кој бил Прличев, ни Сердарот, ни Миладинови...
Да не зборам дека моето дете уште учи биологија од листови како и физика (не стигна на полугодие учебник) а хемијата е на “поправен“ поради бројни грешки.

Срамота, Македонијо,што правиш со своите ученици идни градители!

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 26.Април.2010 во 08:06
Многу е страшно кога со образованието раководи Министер за НЕобразование.....не
 
Го гледав пред некој ден на ТВ, како упорно ги правда ставовите на Владата, пркосејќи им на тројцата Ректори од државните универзитети , патем и тие партиски кадри на ВМРО.....
И толку е сигурен малиот дека е понапреден од нив, со своите 30 годинки, иако овие луѓе "коските ги оставиле" работејќи и градејќи ги основите на високото образование.....катастрофа....не


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 26.Април.2010 во 08:59
Нашиот образовен систем брзо и сигурно пропаша. Нека им е на чест на сите оние кои го уништуваат.Голема срамота за сите.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Nelson Pike
Датум на внесување: 26.Април.2010 во 15:13
Спахиите влегоа на голема врата во образованието.

-------------
,,Да ја бараш вистината не значи дека ќе го најдеш тоа што го сакаш,,.


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 26.Април.2010 во 22:45
We dont need no education...голема%20насмевкатрепкање
Барем не од овој тип.
Се е испомешано.
Видов во на брат ми учебникот-4то одделение е (деветолетка) , абе користат технички зборови и комплицирани реченици со докторска синтакса.
Не иде тоа така.Неможе да се научи.Некои реченици дури и на некој како мене му изгледаат нелогични и неправилни , барем за некој од 3то - 4то одделение.
После испаѓа децата глупи.
Математиката и Биологијата на некое високо ниво , а општењето на ученикот доле.не
А да не зборам куда мене...
Оваа Хемија џоа касетофон е.
Зошто постои?
Се што пишува во учебникот , само си го чита на глас , нИ објаснува теорија , равенки за добивање реакции...НИШТО.
И уште и ме вика Пеѓа место Пеџо...изненадувањеголема%20насмевкаплазење
плазењеизненадување


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 20:04
Имам пишано на катедрата в тестирална:hey teacher leave them kids alone...  еехехехеееее, од кога е напишано и никој до сега не го избриша...дадада
да

-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 14:37
Како да му објасниш на дете од 8-9 години што е интелектуалец?
И наставниците треба да земат во обзир дека предаваат на деца, мали деца...
Сирота она, ја слушала цело време наставничката, 90% не сватила, и на крај кога потпрашувала, кои се тие луѓе, сестра ми и рекла:
-Инфраструктури! смеење
Овој збор ваљда почесто го слушала од негде... размислување


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 14:56
и едно поширочко дополнување... голема%20насмевка

на никој не му е гајле колку детето ќе научи и дали ќе свати, гајле му е да си ја земе парата и ништо повеќе.
случаи од нашето школо:

физика: мислам дек не е океј да пушта деца за време на часови и над сето тоа да се ствара хаос и галама во училна... ипак е наставничка, треба таа да се грижи бар за тие факинг 40 минути за ред во училна. друга ствар е што никој ништо не ја сваќа што збори...

математика: знае само да се издере, да ги исплука децата, да лечи комплекси, и да јаде тоа што не се јаде за нејзиниот пропаднат брак и немањето деца.. плус, мислам дека треба да го знае мајчиниот јазик бре мајка му стара.. вика: ти ме прашаше ли мене да ли можеш да излезеше... или: склони се настрана ти!

француски: значи, женана е нешто неверојатно! ко од улица да е донесена! покажува среден прст, некои ги нарекува проливи ако ја дават и ред други ствари..

за останатите не коментирам, има многу тоа да се коментира...
едно 70% од старите наставници имаат некој, вака да кажам, застарен метод на предавање... знаете, план на табла, ќе ја прочита лекцијата и дома учете сами!

еве пример, наставничкава хемија, млада е, тоа е океј, девојката е супер... онака баш супер... јас лекциите на час ги учам... башка ги слуша хамерфал. голема%20насмевка
а и фино се понаша со мене..
кај неа никој не смее да зуцне на час, ама затоа 60% го совладале материјалот...

и уште нешто: домашни!
ќе ти изналупаат глупости за биштување и на крај исто ко да не си ги напишал.
плус, мислам дека за реферат се кажува ден два порано...

фала. благодарам.




 


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 15:40
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:




еве пример, наставничкава хемија, млада е, тоа е океј, девојката е супер... онака баш супер... јас лекциите на час ги учам... башка ги слуша хамерфал. голема%20насмевка




 



No fu*kin way...изненадувањеизненадувањеизненадувањеголема%20насмевкаљубовљубовљубовда
Човече...Мојава хемија е од Босна...србофонка е ... и плука кога збори...параноична и хистерична никој ништо не знае...
О Тиги каква среќа имашголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкадатрепкање

да

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 16:45
Абе што ви е бре вас??? Си правите проблем кај што нема...
срциња се вашиве беда

Еднаш да дојдите во гим во ПП после вашите наставници ќе ги прегрнувате и бакнувате секогаш кога ќе ви видитенамигнување....



Едит: мало дополнување...
никогаш ништо не ни имало во ова (да го речам) образование , па за сега нешто да се случува и да се променува... даскалчињата си крцкаат по нивно и си се празнат на нас, а ние кутричките не смееме да се спротиставиме оти ќе си одиме и во јуни...не
И не дека ќе ни помогне (ни темава ни форумов ) за да се смени нешто, само ќе си олесниме на душичката.... ако.....


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 23:05
увек има некоја квака... насекаде во нашиов ни систем...
меѓу поголемите е во образовнието..
да немоќни сме, али бар сварно, ќе си ја олесниш душата (ако веќе така сметаме)

а џо, да бе, оваа сварно уникат девојка...
ова можда баш ќе ти се свиѓа: и дрим тијатер...
нешто не ја видовме коа дошла, а на телефон ја имав пуштено atal tragedy..
и она ме прашува: дрим тијатер,а?
и ја као... ахм... зошто?
и она: супер.. браво.. подобро него ли сека и цеца. намигнување
во школо кај нас, се облекува онака бубалички, а еднаш ја видов у рамстор...

мојата фаца: изненадување
нејзината: среќа

плус, црвенокоса е. голема%20насмевка
дац гууууууд. трепкање

таков пристап кај наставниците ми се допаѓа...
професионален ама ипак пријатен...
шо се вика, да ти е мерак да учиш! голема%20насмевка




-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: ato
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 09:17
Како сакате да има образование кога не знам од кога немало министер кој се занимавал со настава, туку се некои каратисти, градежници, режисери, доктори и др.
А да сетете се вие постарите кои ученици порано одеа на ВПШ. Сетете се дека кога немаше педагози и психолози во училиштата имавме појако и подобро образование. Сега треба да си се само не даскал.
Па со просечен личен доход самите наставници ги демотивираат учениците да учат школо, а да не ги заборавам и партиските, роднинските и др. притисоци кои ги имаат така незаштитени и сами


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 09:29
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Многу е страшно кога со образованието раководи Министер за НЕобразование.....не
 

Го гледав пред некој ден на ТВ, како упорно ги правда ставовите на Владата, пркосејќи им на тројцата Ректори од државните универзитети , патем и тие партиски кадри на ВМРО.....

И толку е сигурен малиот дека е понапреден од нив, со своите 30 годинки, иако овие луѓе "коските ги оставиле" работејќи и градејќи ги основите на високото образование.....катастрофа....не
едно 70% од старите наставници имаат некој, вака да кажам, застарен метод на предавање... знаете, план на табла, ќе ја прочита лекцијата и дома учете сами!


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 10:23
што беше работата со копи пејстот на мојот пост? збунетост

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 10:33
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

што беше работата со копи пејстот на мојот пост? збунетост

ништо само си се сложувам со тебе


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 18:34
 голема%20насмевка..... големо%20гушкање

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 10:20
I obrazovanieto se partizira kako i se drugo!.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk