IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што кажуваше опозицијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што кажуваше опозицијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 14:08
lele ama chuden i nekopchash abe sekoj eden moze da bide apostol dali znaesh zborot apostol shto znachi i jas veruvam vo Biblijata.da ne zaborajsh oti Hristos reche dojdov so samja naoshtrena od dvete strani.ama za pavle ako beshe ubiec toj go vide Hristos i stana vernik.kako shto moze sekoj eden i denes .ama chorbajiya so znaenjeto tvoe ne dobivaj gordost oti toa je edna od golemite grevovi.upotrebvajgo znaenjeto i ustata tvoja za Hristos a ne za protivenje oti Bog pishi se shto izlegva od tvojata usta,te molam za da ne odish vo pekolot smirise brate za da imash vechen zivot vo rajot.smiri dusha,neshto te nervira za Boga?ili demonite te vladeat i lazat,aj kazi mi nekoi demoni shto ti davaat tolku da kazvash.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 14:14
Савле (Павле) станал апостол на чесен збор. Тој вели дека му се јавил господ во пустината. Но и тоа јавување се разликува во Новиот завет. Не е исто кај Павлета и во делата апостолски.
За разлика од апостолите кои го виделе Исуса, кои го слушнале, кои го знаеле неговото учење, и кои ја водлее христијанската заедница (првата) во Ерусалем, Павле тргнал по поинаков пат, ги отфрли законите кои тие првите апаостоли - учениците на Исус ги проповедале, ги изменил правилата и ги сменал законите за кои Исус рекол дека нема да ги менува.
Павле го измисли христијанството, онакво какво што е денес (во повеќето Христијански верзии)


Изменето од Чорбаџија - 14.Мај.2007 во 14:15
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 14:23
ok chorbajiya so toa svakam vaka i ova go pishi vo Biblijata.nie ke bidime sudeni po nasheto konchense.a ako nekoi mena neshto tie ke platat no jas navistina vervam oti Bog ko mozi da napravi sve shto postoi mozi da go chuva svojot zbor od loshi luge.a jas sum vinovna (inosent)za sve oti ja pochituvam Biblijata.pa Bog neka sudi,ama kazi ti vervash poveke vo muslimanite?ili vo neshto drugo?ili nemash nikakva verba vo nishto odsvam vo sebe si .a koj ti dade zivot i koj moze da ti go zemi?pazi oti ne znaeme do koga sne tuka.shto ke mu rechish na Gospo imashe mnogu kontradikcija vo biblijata i ti si pouchen od Boga?no znam ima edna sekta koja ne verva shto pishale apostolite tuku samo shto rekol Hristos.da ne si so niv?
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 14:47
Живиот свет не е толку мистериозен и загадочен. Јас знам дека моето тело се милиони клетки кои ги движат милијарди ДНК инструкции секоја секунда. Имам слични ДНК елементи како и многу други животни, некои се повеќе некои помалку слични а некои се идентиични. Бог ако го направил човека по своја лика, од КАЛ не би требало да има ДНК 96% иста со шимпанзото, или 100% ДНК нишка во крвта со Јагулата... или од исти материјали (хемиски) значи не само овие мали, мали примери, туку многу поголеми истражувања и научни достигнувања  ме водат во сознанието дека животот настанал пред милијарди години по природен пат,сосема норамлно и очекувано. И дека се уште се развива и движи напред. 
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 14:54
dobro sekoj moze da verva shto saka ama ako tolku si siguren za toa shto go pishish i znaesh pa shto ti trebalo da chitash biblija?od radodoznastvo iliod nesigurnost vo evolution ili za inaetenje?te molam kazi za da ne si trosham zborovi.oti ako 100% veruvash ova a i si ja chital biblijata i ushte se prepinash ko taka izvini ama ne si bill povikan od Boga za da zaveruvash,za golema zalost.izguvivne ushte edna dusha na gavolot kade shto gi machi so ognovi za stalno .for ever and ever for eternity.i,m so sorry .i wish that you could be saved,but your free will and choise.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 15:25
Јас (за разлика како што гледам овде од многумина) сум ја ПРОУЧУВАЛ ( не читал, читањето некогаш не е поврзано и со РАЗМИСЛУВАЊЕ кога ќе читаш) Значи и Египетската и Грчката и Еврејската и Христијанската религија. Не само што учат туку како настанале, кога се појавиле, каде се појавиле. Покрај тоа сум се интересирал и за Исламот и за словенското паганство по малце и за Хиндуизмот, Будизмот, Зооастеријанството, Асир, Историјата на сите големи и древни цивилизавцији. Мене ми е читањето и проучувањето - страст. Али јас не листам страни и страни за да НАПАДНАМ некого ниту некоја вера, јас си поставив овде прашања околу Христијанството кои не ги измислив јас, тие си постојат и беа теми на дискусии во минатото, за нив се пишувани книги, за нив расправале многу попаметни луѓе од мене. Тоа нешто постои без разлика дали ќе ми одговори на дискусија со навреда некој кој сакал да ја прочита Библијата (но не успеал) или некој кој може да понуди еден од одговорите. Христијанството си има свој пат, свој настанок, постанок и историски може да се следи, може да се следи и разликите кои се јавуваат во светите книги , различните мислења ставови, погледи. Тоа е се запишано и стои таму. Ако некој цврсто ги затвори очите и ушите и вика “НЕ Е ТОЧНО НЕ Е ТОЧНО...“ тоа не значи дека ќе исчезнат или нема да постојат. Јас го гледам Христијанството само како една од многуте религии денес во светот. Ниту е најпрва, ниту е најстара, ниту е најдолга.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 16:06
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Ј Јас го гледам Христијанството само како една од многуте религии денес во светот. Ниту е најпрва, ниту е најстара, ниту е најдолга.


ама затоа марксизмот е вечен? LOLLOLLOLLOL
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 16:19
Не марксизмот не е вечен и тука лажиш
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.