IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Сезнајниот Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сезнајниот Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 12:32
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зошто Исус едноставно не рекол Јас Сум Бог?

 

Најдобриот Одговорот на ова прашање е: Почекајте извесно време, сами ќе Го прашате.

 

Но сепак, за нестрпливите, имаме некои индикации во Светото Писмо од каде може да претпостсавиме евентуални одговори.

 

  1. Ќе бил каменуван!

 

Бидејќи мнозинството луѓе биле во заблуда и само нагаѓале и мака мачеле Кој и Што бил Исус (слично како муслиманите денес), кога Тој би ја кажал таа изјава, тоа би било богохулство за нив и тие, согласно Мојсеевиот закон, одма би го каменувале.

"Христос не откупи од проклетството на Законот, откако стана проклетство за нас, зашто е пишано: "Проклет да е секој кој виси на дрво" Галатите 3:13

  1. Немало потреба.

 

Христос вели: "Моите овци го слушаат Мојот глас и врват по мене."

и на друго место: "Секој кој е од вистината, го слуша Мојот глас".

  1. Тоа можеби би било катастрофално за луѓето. 

Зошто? Да разгледаме една многу интересна случка што се случила во

Гетсеманската градина за време на апсењето на Исус...

 

А Исус, знаејќи се што ќе стане со Него, истапи и им рече: "Кого барате?" Му одговорија: "Исуса Назареецот." Исус им рече:

 "ЈАС СУМ".

А со нив стоеше и Јуда, Неговиот предавник. А кога им рече

 "ЈАС СУМ", се тргнаа наназад и паднаа на земјата. - Ев. Јован 18:4-6

 

Забележете дека тука не вели: "Задува ветар па паднаа на земјата", ниту "настана голем земјотрес, па паднаа на земјата", туку вели: "А кога им рече ЈАС СУМ, се тргнаа наназад и паднаа на земјата". Тука апостол Јован добро го забележал овој момент и исто така добро ја забележал причината заради која војниците паднале на земјата.

 

Авторитетното "ЈАС СУМ" му припаѓа само на Бог, и изговорено од устата на Исус Христос, отелотворениот Бог, било толку многу силно, што предизвикало војниците да паднат на земјата.

Па сега размислете што би се случило, ако во тој ист момент, Христос им речеше: "ЈАС СУМ БОГ! "

Да ви го кажам моето мислење? Сите до еден ќе изгинеле.

Знам дека е малку тешко ова да се разбере, и не тврдам дека дека тоа 100% би се случило (тоа е само мое мислење), но акцентирам на тоа дека има простор за еден таков аргумент.

Ако ги земеме предвид следниве Библиски вистини:

Бог не може да лаже. (Тит 1:2, Броеви 23:19);

Човек не може да Го види Бог и да остане жив. (Излез 33:20);

 

Значи доколку Исус би кажал една таква изјава "Јас Сум Бог", имајќи предвид дека Исус е Вистината и Тој не може да лаже, тоа надворешно би ја истакнало Неговата Божественост и Слава, што согласно Излез 33:20 би било смртоносно за таму присутните.

Затоа и Бог ни настапи во Човечки Син, роден од жена. Затоа и Бог се ограничи во некоја смисла (Својата сеприсутност, знаење, Својата слава итн), за да може да биде меѓу нас, еден од нас, со нас, и за нас. (ЕМАНУ-ЕЛ!)

 

Затоа и често Исус настојувал изјавите за Себе и Својата природа да ги добие од другите. Таков примери имаме многу:

А што велите вие, кој Сум Јас? Симон Петар одговори и рече: "Ти си Христос, Син на живиот Бог." Матеј 16:15,16

Ти ли си Царот на евреите? А Исус рече: "Ти велиш". Матеј 27:11

Тома одговори и Му рече: "Мој Господ и мој Бог!" Исус му рече: "Поверува, зашто ме виде. Јован 20:28,29

Miralem citaj ubavo!

Во последниов исказ да забележиме дека Тома Му се обраќа точно на Исус и Му вели Мој Господ и Мој Бог. Таму не вели дека Тома Му рекол на Исус Мој Господ, а потоа ја подигнал главата кон небото и рекол Мој Бог.

Интересното е zaшто Исус не му вели: "Не богохулии Тома! Јас Сум само Пророк, не ме нарекувај Бог!" Туку Исус вели: "Поверува, зашто Ме виде." И тоа е доказ дека Исус лично потврдува дека е Бог.

 

Ете Миралем, се потрудив да ти напишам некои мои претпоставки зошто Исус не дал баш конкретно таква изјава "Јас Сум Бог". Па Којзнае, дури и да би дал таква изјава, сигурно би постоеле некои луѓе кои би рекле: "Да Тој рекол Јас Сум Бог, но не рекол "Ја Сум Бог" или "Бог Сум" или пак истите би рекле дека тоа е допишано од христијаните подоцна :-) Така што Јас мислам дека мојата втора претпоставка добро држи: Тој што е од вистината и искрено го бара Бог, ќе го најде.

 

 

Предизвик!!!

 

А сега сакам и ти (Miralem, ako citas) да ми наведеш неколку претпоставки, зошто ако Исус бил само еден обичен Пророк, како и сите пред Него, не дал таква јасна изјава и одма да ги сопрел гласините што кружеле скоро секаде каде што Исус поминувал и правел чуда i blagovremeno da soprel edno "golemo bogohulstvo" na hristijanite podocna. Зошто не рекол: "Јас Сум Пророк, само еден обичен пророк како и сите останати."

А наместо тоа тврдел дека Неговото постоење е уште пред Авраам, дека е Едно со Бог, не одбивал да Го нарекуваат Бог, не одбивал обожавање и поклонување, тврдел дека има во Себе живот и давал живот вечен, простувал гревови, пророците го нарекувале Силен Бог, Вечен Татко, Бог меѓу нас. И апостолите, во своите посланија и евангелија, го потврдуваат за Бог, Вечен, Создател, Господар, Првиот и Последниот, Алфа и Омега, Почетокот и Свршетокот итн.

 

Кажи ми кој е тој обичен пророк што некогаш ги исполнил набројаниве титули и признанија?

Мухамед ли? Зарем не си се запрашал до сега зошто Бог толку многу Го потврдил Исус, со старозаветни пророштва, со видливи знаци и невидени спактакуларни чуда, и со пророштвата кои Сам ги прорекол, а од друга страна, Мухамед, печатот на Божјите објави, не може ни да му се приближи на Исус во тие работи ? Размисли добро и без предрасуди, зад ова прашање се кријат доста вистинни.

 

Поздрав!

EvAngelos

 

 
Jas bi ostavil samo vaka kako sto e.Da vidat site so sto mojot prijatel me "predizvikuva" me teras da bidam ne pristoen i da se smeam.
 
No sepak ke ti napisam:
 
 
Цитирај

Бидејќи мнозинството луѓе биле во заблуда и само нагаѓале и мака мачеле Кој и Што бил Исус (слично како муслиманите денес), кога Тој би ја кажал таа изјава, тоа би било богохулство за нив и тие, согласно Мојсеевиот закон, одма би го каменувале.

Од друга страна не би се исполнило пророштвото Христос да биде распнат.
 
SAMIOT ODGOVARAS. Bogohulstvo bi bilo zatoa sto jasno im kazal Mojsie sto e i koj e BOG. Deka Bog covek nikogas nema da bide i nikoj nikogas Boga nema da go vidi. Epten jasno. Ponataka.... Isus SPORED TEBE I NIKOJ DRUG LAZEL Ili da bidam poskromen: ISUS SE PLASEL DA JA KAZE VISTINATA !
 
 
Mozese da dojde vo Celata svoja Slava i Mokj, dali razbira Miralem...Hristos vo Svojata Slava i Mokj, no kje gi zarobeshe lugjeto da morat da mu se poklonat iako ne go ljubat vo srcata...a toa e ropska pokornost, a bog ne saka takava pokornost ami da mu se pokorat oti go ljubat vo srcata.
 
 
Ako e Bog bog e tocka. Bog dosol tuka i se plasel da kaze na nekogo: "jas sum bog i mene da mi se molite" ???? Nemojte da se glupirate te molam.
E sea... otkako mi se opra od baranje citati (ZALUDNO) deka Isus rekol bog sum i odkako vide deka nisto slicno na toa nema:
 
Цитирај 2.   Немало потреба.
 
Pa uste li ke se macis,greota si...
Цитирај
 
vakvi repliki davas, greota si Big%20smileBig%20smile

Христос вели: "Моите овци го слушаат Мојот глас и врват по мене."

Sto e odgovor i na prvata tvoja zbrka. Sledbenicite negovi mu veruvale sekako.... sto znaci mozel da im rece "JAS SUM BOG" NO NIKOJ ZA TAKOV NE GO ZNAEL. A da te prasam tebe nesto :) Znaci li sea deka sledbenicite negovi se ovci ? :) Znaci i Mojsie si imal stado ovci koi si go sledele. Go slusale Mojsie,mu veruvale i za toa ke si bidat nagradeni.SO VECEN ZIVOT VO RAJOT. I tie go slusale negoviot glas.

Apsulutna vistina, toj sto razbral vo srceto ja razbral vistinata....tocka 1. ,,Go slushaat Mojot Glas,, tuka Hristos veli za Vistinata koja ja zboruva, i dek apo vistinata na Negovite zborovi tie vrvat po Nego, ne po cudata shto gi vrsheshe, no po vistinata koja ja zboruvashe.
 
A tie sto padnale koga Isus im rekol: Jas sum Isus.... sto vsusnost sakas da kazes ??? Toa li sega dokazuva deka Isus e Bog ? :)
 
Цитирај

Па сега размислете што би се случило, ако во тој ист момент, Христос им речеше: "ЈАС СУМ БОГ! "

Nisto,ako bese Bog ke ja kazese samo vistinata i nisto drugo.
 
EvAngelos.... se brukas brate dragi.
 
 
 
miralem zalni repliki davas, potrudi se da svatis I ako mozes da odgovoris...?
EvAngelost ti dade prekrasen post, koj moze neka go svati.
Odlicno EvangelosClapClapClapClapClapClap
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2007 во 23:13

E moj Drag prijatele EvAngelos... ako sakas da te vikam prijatel i ako me smetas za toa :)

Kakov Odmor be prijatele ?  Ti maalku go poznavas hristijanstvoto be drugar,tebe mozam UCITEL da ti bidam za hristijanstvo.
I na sekoj denesen Hristijanin !
Na pocetok mozebi nema vrska da ima no ke vi kazam so mi e muabetot :) Preeska na satelitska gledav kviz (miliunas) na hrvatskata televizija. Na petto prasanje se otkaza a prasanjeto bese: So sto Isus dosol vo erusalim koga site vikale: Raspni go.
 
a.pesice. b.magarcu. c.konjem. d.kolima.
 
Zenata se otkaza,neznaese... a pazi,ne odi sekoj na misljonas,bar znaeme deka imaat malku znaenje lugeto. Otkako se otkaza probno odgovori "NA KOLIMA" !
 
Vie VRSKA SI NEMATE OD RELIGIJA. Pa od tebe li da se umoram,se citas li ti sto pisuvas. Da ste vo sostojba da si gi razberete vasite poraki,ke svatite deka pocnuvate da izleguvate od ramkite na normalni luge.
 
Izvini,me isprovocira komentarot:
Цитирај Miralem, Miralem, што се случува со тебе? Губиш концентрација или? Пред некој пост те прашав дали ти треба одмор, но ти ништо не рече.
 
I uste prijatelski mi nudis odmor :) znam zosto... no drugite dali te svatija neznam.
 
Povtorno bez malku napor i maka ke ti odgovoram :)
 
Po red. Tvojot citat bese
Цитирај

Бидејќи мнозинството луѓе биле во заблуда и само нагаѓале и мака мачеле Кој и Што бил Исус (слично како муслиманите денес), кога Тој би ја кажал таа изјава, тоа би било богохулство за нив и тие, согласно Мојсеевиот закон, одма би го каменувале.

Poveke sakav da slusnam da mi odgovoris na toa dali Isus se plasel Vistinata da ja kaze zaradi sto ke bil kamenuvan. A znael deka ke go raspnat,znael za toj plan ??? A se plasel da im kaze BOG SUM BE LUGE ! Neznael deka i taka i taka ke bide kamsikuvan i kamenuvan i raspnat. PA SEKAKO DEKA NE ZNAEL ZATOA STO ISUS VOOPSTO NEBIL NI RASPNAT NO TOA E DRUGO PRASANJE.Sega si velis vidigo ovoj nenormalen :) Isus ne bil raspnat. Ke reces zatoa sto neznaes.

Eve kako mi odgovori na toa... ustvari kako izgledase komplet pa ke se povtoram jas. Na ona pogore sto ti go citirav mojot komentar bese:
Цитирај

SAMIOT ODGOVARAS. Bogohulstvo bi bilo zatoa sto jasno im kazal Mojsie sto e i koj e BOG. Deka Bog covek nikogas nema da bide i nikoj nikogas Boga nema da go vidi. Epten jasno. Ponataka.... Isus SPORED TEBE I NIKOJ DRUG LAZEL Ili da bidam poskromen: ISUS SE PLASEL DA JA KAZE VISTINATA !

I mi vikas deka ne znaes na koe nivo so mene da razgovaras.Bravo be :) a se ubiv objasnuvajki kako na dete od 5 godini.
Vaka na posledniot citat mi odgovori (SE IZVINUVAM I JAS NA OVOJ PREGOLEM POST.... NO SEA BITNO MI E DA VIDI SAMIOT MOJOV PRIJATEL KAKO SAM SEBESI SE LAZE I BEGA I PRESKOKNUVA.):
Цитирај
Да Миралем, јас самиот одговарам, а ти по незнам кој пат, повторно погрешно ми го читаш одговорот.
Јас не реков дека тоа би било богохулство, туку дека тоа би било богохулство за нив. (нив = евреите кои не го прифаќале Исус како Бог и кои го гледале како некој еретик, и цело време сакале само да најдат некоја грешка кај него или да му постават стапица за да го егзекутираат и да се ослободат од Него).
 
Значи тоа во суштина и не би било богохулство, бидејќи Бог има право да се нарече Бог, но тоа они (евреите, кои не верувале дека Исус е Бог) би го сватиле така и би го каменувале.
Toa i jas ti kazav... tie bile sledbenici na MOJSIE,koj ISTO TAKA JA KAZUVAL VISTINATA. Mojsie nego go najavil i go opisal kako izgleda. ISUS BIL ZA IV COVEK. Kako sto Mojsie im go opisal. Sekako deka za niv,za toj narod toa bi bilo BOGOHULUJE,toj narod se nareceni kako ERETICI pokasno.Tie sto ja znaele pravata vistina za Isus.... onie sto javno se iskazale i se protivele na DENESNOVO (KONSTANTINOVO) Evangelie bile spaleni ZIVI.
Znaci Isus bil praten za toj narod i za niv i jas ti zboruvam. Za sekoj Narod Allah pratil negov pratenik koj ke ja zboruva vistinata negova....
Ke se vratam.... :
Цитирај

Poveke sakav da slusnam da mi odgovoris na toa dali Isus se plasel Vistinata da ja kaze zaradi sto ke bil kamenuvan. A znael deka ke go raspnat,znael za toj plan ??? A se plasel da im kaze BOG SUM BE LUGE ! Neznael deka i taka i taka ke bide kamsikuvan i kamenuvan i raspnat. PA SEKAKO DEKA NE ZNAEL ZATOA STO ISUS VOOPSTO NEBIL NI RASPNAT NO TOA E DRUGO PRASANJE.Sega si velis vidigo ovoj nenormalen :) Isus ne bil raspnat. Ke reces zatoa sto neznaes.

Цитирај Не треси зелени, јас не реков дека Исус лажел.
Цитирај

Зошто Исус едноставно не рекол Јас Сум Бог?

 

Најдобриот Одговорот на ова прашање е: Почекајте извесно време, сами ќе Го прашате.

 

Но сепак, за нестрпливите, имаме некои индикации во Светото Писмо од каде може да претпостсавиме евентуални одговори.

 

  1. Ќе бил каменуван!

 

Бидејќи мнозинството луѓе биле во заблуда и само нагаѓале и мака мачеле Кој и Што бил Исус (слично како муслиманите денес), кога Тој би ја кажал таа изјава, тоа би било богохулство за нив и тие, согласно Мојсеевиот закон, одма би го каменувале.

LICNO SPORED TEBE ISUS SE PLASEL DA JA KAZE VISTINATA NEUZUBILLAH.Zatoa sto mozelo da bide kamenuvan. A od druga strana velis Isus znael za svetiot plan (raspnuvanjeto). Ti ili navistina ne me razbiras ili (sto e naj verovatno) TI SE PLASIS OD VISTINATA PA MI PRESKOKNUVAS.
 
I sto se slucuva... iskopa (bez vrska citat kako ke dokazes nesto) padnale koga Isus im rekol Jas sum !
 
Sto se slucilo (spored biblijata) koga (kako filip vo nz.) pobarale Boga da go vidat ? Nemozel nikoj taa svetlina i sila da ja izdrzi. A Isus komotno se dvizel i im velel: LUGE BRE DRAGI,BOG NIKOJ NIKOGAS NE GO VIDEL A VIE NI GLASOT NEGOV NE STE GO CULE !!!! Ili tie luge bile posveteni,ili Isus e da da da... bogocovek.Slovoto,Bog zboruval preku Isus a Isus veli: A VIE NI GLASOT NEGOV NE STE GO CULE !!!!!!!!!!!!!!
 
Цитирај
Миралем, Исус ниту лажел, а ниту се плашел да каже дека Тој е Бог. Христос си имал јасно зацртана цел во Неговиот живот, цел заради која и дошол на земјата. Тој не дошол како мене и тебе и повеќето други, да си се ожени, омажи, да си оформи семејство итн, ниту пак дошол со амбиции како Мухамед, да завладее со цела Арабија итн. Тој дошол со одредена цели (да не ти ги набројувам), од кои најглавната била, ако можеш да примиш, да се жртвува за гревот на човештвото, принесувајќи го своето тело на Голготскиот крст, како жртва помирница меѓу Бог и луѓето.
Знам дека ова те збунува, бидејќи Мухамед ве учи нешто сосема друго, да се борите, да го освојувате светот, да бидете тврди и непоколебливи во "самоодбраната", и знам дека оваа понизност ви е апсолутно несватлива (затоа и реков ако можеш да примиш).
 
Mozam da se zakolnam vo STVORITELOT koj e vladar EDINSTVEN na MOJAVA DUSA Deka ti vrska nemas za celta na Isus. A KAMO LI ZA CELTA NA RESULULLAH SALALLAHU ALEJHI WE SELLEM. Ke napisese barem edna cel (SO DOKAZ) so Hadis ili Qur'anski AET.
 
Цитирај
Точно Миралем! Јас сум овца, а Христос е мојот Добар Пастир, кој не го поштеди ни својот живот за мене, и дозволи да биде камшикуван, тепан, плукан, раскинат, и рапснат на крст да умре за мене, за јас да живеам засекогаш во Неговото Царство!
 
Povtorno mi kidna od prasanjeto :) Cii ovci bile sledbenicite na Mojsie ?????????
Ima li smisla seto toa sto go napisa BOG za tebe da go napravi,za tvojot grev ??? ZAREM NE E TOJ BOG KOJ MOZESE DA GO IZBRISE GREVOT BEZ DA SE MACI ???? Ili sinot negov... Ednorodeniot ?! hehe Imas ti firma,da receme... ogromna. Vo taa firma rabotnicite postanale leni,dembeli.... pa sto pravis ti sega za da im prostis niv ? Go zemas sinti i go tepas,go macis,ko kamsikuvas... ili dozvoluvas nekoj toa da go napravi samo zatoa sto rabotnicite ti postanale leni i ti propadnala firmata. Vo sto veruvas !
 
Цитирај
А чија овца си ти Миралем? На Мухамед наемникот ли? Ви ја освои цела Арабија? Ви создаде религија за да се фалите и робувате на вашите зекати, намази, аџилаци итн? Јасно се гледа дека Мухамед си ја доби посакуваната слава, богатство и жени на сметка на слепата и наивна вера на тогашните верници.
Hehe... Allah da ti se smilova,InsAllah. Muhammed,posledniot Bozji pratenik i milenik... sekogas za sebe povtoruval: Jas sum samo covek,jadam i pijam kako i sekoj covek. Ednas Omer r.a vlegol kaj Nego i go nasol kako spie na lezaj prepleten od palmini listovi,na negovoto ramo mu primetil tragi od lisjata i gruboto leziste. Omer pocnal da place gledajki go taka. Muhammed,neka e Allahov mir na nego,go prasal: Zosto places sine Hattabe ? Omer mu rekol: Se setiv na Persiskite carevi i vizantijskite kralevi i nivnoto uzivanje.Ti si Allahov pratenik,Milenik i Odabranik i spies na lezaj od palmini listovi. Muhammed a.s mu rekol: Pa zarem ne si zadovolen da tie go imaat ovoj svet a nie onoj svet ???  
Mislam deka poprvo ne si cist duri imeto da mu go spomnis negovo,znaejki kakov bil toj Covek,koga bi imal procitano barem eden Hadis,,,, bi go svatil i toa. Neise.
 
InsAllah ke otvoram edna tema... ne bi sakal zatoa sto znam kakvi se bagabonti setaat po forumov.No ke go storam toa. Ke otvoram tema koj i sto bil Muhammed s.a.w.s.
 
Citatot kade sto Isus a.s sosema jasno veli deka e PROROK e sosema jasen. Te prasav vprocem tebe,ti da mi kazes... sam kaza i sam gledas i site gledaat deka Isus tuka JASNO veli deka e PROROK.
 
Pred Adema a.s bil sekoj od nas. I jas i ti i acko i belichka i hitler i stalin i Muhammed a.s.... sekoj ! Zarem ne veli vo bibliskiot citat deka i Solomon bil ? Ama tuka za tebe veli deka tuka se misli za mudrosta. TOA E NAIVNOST. Toa e zaslepenost.
Edno so Boga bile site VO DENESNA SMISLA NA ZBOROT. Ako jas ti dolzam tebe pari pa ti gi prakjam po bratmi i ima sigurnost i verba vo toa.... SEEDNO KAKO JAS DA SUM TI GI VRATIL !
Ponataka... ne sto odbival da go narekuvaat Bog,tuku odbival CAK I DOBAR DA GO NAREKUVAAT: Koga nekoj vo gradinata mu se obratil kako kon dobar gospodar,Isus mu rekol: Nijoj ne e dobar osven EDEN BOG ! Ama jok.... koj znae spored tebe sto sakal so toa da kaze.
Tvrdi konstantin vo biblijata deka dava zivot vecen zatoa sto znaeme deka na nikogo zivot vecen ne mu dal...A ako mislis za na Onoj svet.Sekoj Bozji pratenik im dal na svoite sledbenici. I SEKOJ IMAME ZIVOT VECEN. (NE ODBIRAJ MI RECENICI SO RED ODGOVARAJ I KOMENTIRAJ EVANGELOS).
Ne prostuval grevovi,no ke prosti na onoj svet... kako sto ke prostat SITE BOZJI PRATENICI A.S. I ke se molat za onie luge koi cesno go sledele i imale pomali i nenamerni propusti.
Pisuvaj za prorocite i apostolite kogo i kako go narekuvaat. Go znam sekoj citat sto ke go napises pred vreme i go znam sekoj odgovor sto ke mi go dades.
No JAS ZNAM I MISLAM STO PISUVAM I KOLKU ZNAM I STO ZNAM I KAKO KE ODGOVORAM,OTI NA SEKADE CITAM I GLEDAM NE SAMO NA EDNA STRANA.
 
Sekoe Dobro. I te molam... prijatelski... ne odbiraj mi gi tockite i zborovite,ubavo citaj me,Ako me citas i so red odgovori mi.
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 00:02

I za toma...

Toma spomnuva deka poveruva Vo Nego-gospod-gospodin-kako sto e na drugite jazici i vo Boga. Godpod i Bog. Lord i God-vo Angliskiot.
I ne vadi gi od kontext: Mrazam citati od tipot:"koj me vide mene seedno ko i gospod da go videl" pogore objasneto,ili:"jas sum pat vistina i zivot" ili: Jas i otecot sme isti" ili: Moj gospod moj bog".... napisi nekolku citati prethodni i nekolku citati posle toa.... ili ne sakas taka ?
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 01:48
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Preeska na satelitska gledav kviz (miliunas) na hrvatskata televizija. Na petto prasanje se otkaza a prasanjeto bese: So sto Isus dosol vo erusalim koga site vikale: Raspni go.
 
a.pesice. b.magarcu. c.konjem. d.kolima.
 
Zenata se otkaza,neznaese... a pazi,ne odi sekoj na misljonas,bar znaeme deka imaat malku znaenje lugeto. Otkako se otkaza probno odgovori "NA KOLIMA" !
 
Vie VRSKA SI NEMATE OD RELIGIJA.


Глеам ти колку си имаш врска... Не викале „Распни го“, туку „Осана“... Слава... ако нешто тоа ти значи... ама на човек што мисли ја впил светската мудрост во себе, може ли да му се каже нешто и тој да го прифати?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 02:44
 
Миралем, јас на почетокот не ти прескокнував реченици, и комплетно ти реплицирав на секој пост, не бришејќи притоа ни една реченица.
Но кога видов дека ти од самиот почеток, ми реплицираш само на одредени реченици, бришејќи ги притоа речениците кои не ти одговараат да бидат читани од другите, си реков, ако може тој, можам и јас. Фер е нели?
Од друга стрнана, не сакам да губам време да ти реплицирам на некои работи кои се надвор од темава и за кои си тврдоглав и само се вртиме во круг.
А ти не само што ми прескокнуваш и заобиколуваш, туку тоа го правиш на најважните мои прашања и предизвици кон тебе. На пример 2 пати до сега те потсетувам да ми одговориш на предизвикот на мојот пост пред овој, еве ќе ти го пастирам, (веќе ме мрзи и да го пишувам):
 
Предизвик!!!
 
А сега сакам и ти (Miralem, ако читаш) да ми наведеш неколку претпоставки, зошто ако Исус бил само еден обичен Пророк, како и сите пред Него, не дал таква јасна изјава и одма да ги сопрел гласините што кружеле скоро секаде каде што Исус поминувал и правел чуда и благовремено да сопрел едно "големо богохулство" на христијаните подоцна.
 
Зошто не рекол: "Јас Сум Пророк, само еден обичен пророк како и сите останати." А наместо тоа тврдел дека Неговото постоење е уште пред Авраам, дека е Едно со Бог, не одбивал да Го нарекуваат Бог, не одбивал обожавање и поклонување, тврдел дека има во Себе живот и давал живот вечен, простувал гревови, пророците го нарекувале Силен Бог, Вечен Татко, Бог меѓу нас. И апостолите, во своите посланија и евангелија, го потврдуваат за Бог, Вечен, Создател, Господар, Првиот и Последниот, Алфа и Омега, Почетокот и Свршетокот итн.
 
Кажи ми кој е тој обичен пророк што некогаш ги исполнил набројаниве титули и признанија?
 
Мухамед ли? Зарем не си се запрашал до сега зошто Бог толку многу Го потврдил Исус, со старозаветни пророштва, со видливи знаци и невидени спактакуларни чуда, и со пророштвата кои Сам ги прорекол, а од друга страна, Мухамед, печатот на Божјите објави, не може ни да му се приближи на Исус во тие работи ? Размисли добро и без предрасуди, зад ова прашање се кријат доста вистинни.
 
Зошто ми го бришеш овој цитат во твоите реплики Миралем?
Зошто не ми одговориш а? Smile
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Zenata se otkaza,neznaese... a pazi,ne odi sekoj na misljonas,bar znaeme deka imaat malku znaenje lugeto.
Точно Миралем, не оди секој на милионаш, таму идат само луѓе лакоми за милионче, лакоми за пари, а не христијани. Затоа и да не те чуди тоа што жената не знаела.
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Vie VRSKA SI NEMATE OD RELIGIJA. 
Добра поента. Е тука можеш да не учиш, бидејќи Исламот е религија, а христијанството е вера! Исламот е еден добар пример за религија со еден куп правила. Моли се во толку саатот, па во толку, па во толку. Клањај се вака и вака, свртен токму таму, ни лево, ни десно. Кога постиш не смееш ова, ова и она, а никако она. Smile Да Миралем, ти можеш да ни бидеш учител по религија и религиозност, а ние, христијаните, можеме да ти бидеме учители по вистината, и тоа не онаа која доаѓа од еден сомнителен човек и без сведоци, туку онаа која е потврдена од Бог со историски факти, чудотворни знаци, пророштва, чии изворни документи согласно библиографскиот тест се котираат на прво место без конк*ренција од современите историски дела и чии вистини ја надминуваат човековата мудрост и сите предхони морални човечки книги.
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Poveke sakav da slusnam da mi odgovoris na toa dali Isus se plasel Vistinata da ja kaze zaradi sto ke bil kamenuvan. A znael deka ke go raspnat,znael za toj plan ??? A se plasel da im kaze BOG SUM BE LUGE ! Neznael deka i taka i taka ke bide kamsikuvan i kamenuvan i raspnat. 
Ако кажел дека е Бог, нема да го распнеле, туку ќе го каменувале.
Знам дека тоа не ви се допаѓа на вас муслиманите, но Христос требало да биде распнат. Читај:
"И како што Мојсес ја подигна змијата во пустината, така треба да биде издигнат Синот Човеков, та секој кој верува во Него(не во Мојсеј или било кој друг пророк), да има живот вечен" Јован 3:14,15
 
На друго место вели:
"А Јас, ако бидам воздигнат од земјата, ќе ги привлечам сите кон Себе. Тоа го рече за да покаже со каква смрт ќе умре." Јован 12:32,33
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Mozam da se zakolnam vo STVORITELOT koj e vladar EDINSTVEN na MOJAVA DUSA Deka ti vrska nemas za celta na Isus. A KAMO LI ZA CELTA NA RESULULLAH SALALLAHU ALEJHI WE SELLEM. Ke napisese barem edna cel (SO DOKAZ) so Hadis ili Qur'anski AET.
Сега немам време, но за некој ден ќе ти отворам и ако сакаш тема "Зошто Исус дојде на Земјата"
Еве ти еден стих, сега за сега..ова Исус го вели непосредно пред да биде уапсен и распнат..
"Еве, Мојата душа е вознемирена, и што да кажам: Татко, избавиме од овој час? Па заради тоа и дојдов до овој час. Татко, прослави го Твоето Име!" Јован 12:27,28
Точно како што ти реков, Христос се роди, за да умре!
 
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ima li smisla seto toa sto go napisa BOG za tebe da go napravi,za tvojot grev ??? ZAREM NE E TOJ BOG KOJ MOZESE DA GO IZBRISE GREVOT BEZ DA SE MACI ???? 
Миралем, Миралем.. Нашиот Бог е Милостив, но покрај тоа, Тој во исто време е и ПРАВЕДЕН Бог, Бог Кој си стои на зборот.
Бог не е како нас па да прогледува низ прсти. Можеби к*ранот Аллах го претставува така, но не и Библијата.
Ако Бог рекол дека казната за грев е смрт, дека оној што ќе згреши, тој и ќе умре, тоа и ќе биде. Бог нема да плукне на Својот Збор! Бог не може да лаже!
Затоа, како Праведен Бог, тој мора праведно да ја спроведе казната за гревот, а таа казна е смрт! Правдата вели човек за човек. Човек згреши, човек треба и да умре.
Кажи ми Миралем, зошто вие правите к*рбан Бајрам? Зошто му жртвувате јагне на Аллах?
Но залудно го правите тоа, бидејќи крвта на јагнињата не може да ги покрие вашите гревови. Добрите дела, молитви, клањања, аџилаци најмалку можат тоа да го направат.
Крвта на невино јагне може да откупи само грешно јагне, но не и човек!
Ете затоа Миралем Христос се отелотвори и дојде на овој свет како Човечки Син, за да изврши аукција на нашата осуда. Да ја извршии таа величествена замена и да се жртвува за гревот на луѓето..
Како што ќе рече пророкот Исаија во 53 поглавје:
" Ги понесе нашите гревови...Казната за нашиот мир, падна врз Него...преку Неговите рани, ние се исцеливме.." Или Павле во неговото послание: "Оној Кој не знаеше за грев, Бог Го направи грев заради нас, за ние да станеме Божја праведност во него" 2 Коринт 5:21
 
Затоа и Христос, иако немаше грев, отиде кај Јован крстителот за да биде крстен, за да се поистовети со човекот. Затоа и ние се крстиме во Него, за и ние да се поистоветиме со Него, за да бидеме едно со Него, за Неговата смрт да биде и наша смрт. Во тоа е и тајната на евангелието, човекот се крсти во Христовата смрт, за таа смрт да биде и негова смрт, па како што Христос воскресна од мртвите, така и ние, кои сме во Него, заедно да воскреснеме со Него во живот вечен.
(види Римјаните 6:4)
 
Затоа и пред некој пост ти пишав и те прашав, како Аллах ќе се справи со вашиот грев, кој ќе ја бара вашата, твојата смрт Миралем? Како ќе се ослободиш од осудата на гревот надвор од Христос? Какво решение ви нуди Мухамед, кој го следите, и на кого му верувате?
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

InsAllah ke otvoram edna tema... ne bi sakal zatoa sto znam kakvi se bagabonti setaat po forumov.No ke go storam toa. Ke otvoram tema koj i sto bil Muhammed s.a.w.s.
Тоа би било самоубиство Миралем. SmileНе отварај таква тема и не се брукај. Ќе се соблазнат муслиманите кои би налетале на форумов.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Pred Adema a.s bil sekoj od nas. I jas i ti i acko i belichka i hitler i stalin i Muhammed a.s.... sekoj ! Zarem ne veli vo bibliskiot citat deka i Solomon bil ? Ama tuka za tebe veli deka tuka se misli za mudrosta. TOA E NAIVNOST. Toa e zaslepenost.
Хехехе Миралем Миралем, штом си го бараш срамот и ќе си го добиеш. Еве сите нека видат како точно пишува во Библијата и сами нека заклучат, дали таму Соломон пишува за себе или за мудроста:
 
I wisdom dwell with prudence, and find out knowledge of witty inventions.
The fear of the LORD [is] to hate evil: pride, and arrogancy, and the evil way, and the froward mouth, do I hate.
Counsel [is] mine, and sound wisdom: I [am] understanding; I have strength.
By me(Соломон?LOL) kings reign, and princes decree justice.
By me(Соломон?LOL) princes rule, and nobles, [even] all the judges of the earth.
I love them that love me(Соломон?LOL); and those that seek me early shall find me(Соломон?LOL).
Riches and honour [are] with me; [yea], durable riches and righteousness.
My(Соломон?LOL) fruit [is] better than gold, yea, than fine gold; and my revenue than choice silver.
I lead in the way of righteousness, in the midst of the paths of judgment:
That I may cause those that love me to inherit substance; and I will fill their treasures.
The LORD possessed me(Соломон??? LOLLOLLOL) in the beginning of his way, before his works of old.
Поговорки 8:12-22 (текстот е непрекинато изложен, од 12от до 22от стих, проверете во Библијата)
 
Извини пријателе, ама сам си го бараше. Ете те поштедив со тоа што не го напишав ова на македонски, па можеби нема да ти се смеат тие што не знаат англиски на форумов. Ама ако продолжиш да ме замараш со тоа, следниот пат ќе го напишам овој текс и на македонски!
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ponataka... ne sto odbival da go narekuvaat Bog,tuku odbival CAK I DOBAR DA GO NAREKUVAAT: Koga nekoj vo gradinata mu se obratil kako kon dobar gospodar,Isus mu rekol: Nijoj ne e dobar osven EDEN BOG ! Ama jok.... koj znae spored tebe sto sakal so toa da kaze.
Каде тука гледаш дека Исус одбива да го нарекуваат Бог или добар? Дали Исус рекол: "Јас не Сум добар" или  "Јас не Сум Бог"? Smile Ако одбивал Исус да го нарекуваат Бог, зошто не ја одбил изјавата на Тома, кога овој Му рекол: "мој Господ и мој Бог!" и напротив, не само што не ја одбил таа изјава, туку и му вели: "поверува затоа што виде!"
Напротив Миралем, со оваа изјава на Исус: "Никој не е добар освен Единиот Бог", Исус уште еднаш потврдил дека Тој е Бог!!! Ете ти уште еден доказ дека Исус е Бог. Smile
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ne prostuval grevovi,no ke prosti na onoj svet...
А нејзе и рече: "Простени ти се гревовите." Матеј 7:48
Да забележиме, тука Исус не вели: "Ќе ти се простат гревовите", туку вели "Простени ти се" (минато свршено време!!!
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Pisuvaj za prorocite i apostolite kogo i kako go narekuvaat.
Сигурен си дека треба да пишувам? Smile

Зашто ни се роди Дете, Син ни се даде, власта Му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот. Исаија 9:6

 
Еве, девица ќе зачне и ќе роди Син, и ќе Му даде име Емануел. (Еману-Ел во превод значи: Бог со нас) Исаија 7:14
 

..до оние кои преку праведноста на нашиот Бог и Спасител, Исус Христос, 2 Петрово 1:1

..чии се и татковците од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над сите, благословен во вечни векови! Амин. Римјаните 9:5

Да пишувам уште Миралем? Smile
 
Ајде доста ти е за вечерва. Не го заворавај предизвикот погоре Wink
Поздрав!
EvAngelos


Изменето од EvAngelos - 02.Април.2007 во 23:20
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2007 во 00:59

"Пред Мене ниеден бог не беше направен и не ќе биде после Мене. Јас, Јас Сум Господ, нема Спасител освен Мене" Исаија 43:10,11

ИСУС (Бог Синот)

E

ЈАХВЕ (Бог Таткото)

Јован 1:3, "Се стана преку Него, и ништо, што стана, не стана без Него. "Отк. 1:16-17, "зашто во Него е создадено се што е во небесата и на земјата, видливо и невидливо, било престоли, или господства, или началства, или власти, се е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред се и се во Него има свое сплотување"

Создател

Исаија 48:13, "Мојата рака ја основа земјата, Мојата десница ги оптегна небесата"

Исаија 40:28, "Зар не знаеш? Зар не си чул? Господ е вечен Бог, Творец на земните краишта.."

Битие 2:4, "Тоа се раѓањата на небото и земјата, кога беа создавани. Во денот кога Господ, Бог, ги правеше земјата и небото"

Отк. 1:17, "Јас сум Првиот и Последниот и Живиот, и умрев, и ете , Жив Сум во сите векови"

Отк. 2:8, "Ова го зборува Првиот и Последниот, Кој умре и оживе"

Отк. 22:13, "Јас Сум Алфа и Омега, и ете, доаѓам скоро, и наградата Моја е со Мене, за да му дадам секому според неговото дело! Првиот и Последниот, Почетокот и Свршетокот."

Првиот и Последниот;

Алфа и Омега

Исаија 44:6, "..Јас Сум Првиот и Јас Сум Последниот, нема Бог освен Мене"

Исаија 48:12, "Чуј Ме, Јакове, Израеле, кого го повикав: Јас Сум истиот, Јас Сум Првиот, Јас Сум и Последниот."

Јован 8:24, "Зашто ако не поверувате дека ЈАС СУМ, ќе умрете во своите гревови." Јован 8:58, "Вистина, вистина ви велам: уште пред да биде Авраам ЈАС СУМ"

Види Излез 3:14

Јован 13:19, "Отсега ви зборувам пред да се збудне, за да поверувате кога ќе се случи -дека ЈАС СУМ. "

Јован 18:6 "А кога им рече: ЈАС СУМ, се тргнаа назад и паднаа на земјата. "

ЈАС СУМ "его еими"

Излез 3:14, "ЈАС СУМ КОЈ СУМ, му рече Бог на Мојсеј. Потоа продолжи: Кажи им вака на Израелците: ЈАС СУМ ме испрати пре вас."

Исаија 43:10, "..за да знаете и верувате и да видите дека ЈАС СУМ.."

Исаија 43:12,13, "Вие сте Ми сведоци, словото е Господово, а Јас Сум Бог, од вечноста - ЈАС СУМ! "Види Второзаконие 32:39

  2 Тим. 4:1, "Те заколнувам пред Бога и пред Исуса Христа, Кој е готов да им суди на живите и на мртвите, со Неговото јавување и Неговото Царство. "

2 Кор. 5:10, "зашто сите ние треба да се појавиме пред Христовиот Суд.. "

Судија

Јоил 4:12, "Станете народи, дојдете во долината Јософат, зашто таму ќе седнам да им судам на сите околни народи"

Псалм 50:6 "Небесата ја објавуваат Неговата праведност: Тој е Бог Судија! "

Псалм 75:7 "Бог е Кој суди"

Матеј 2:2, "...Каде е Тој кој се родил, Царот на Јудејците? "

Лука 23:3, "А Пилат го праша, велејќи: Ти ли си Јудејски Цар? А Тој во одговор му рече: Ти велиш." Види Јован 19:21

Цар

Еремија 10:10, "А Господ е вистински Бог, Тој е жив Бог и вечен Цар."

Исаија 44:6, "Вака зборува Израелевиот Цар и Неговиот Искупител, Господ над воинствата.." Види Псалм 47

Јован 1:6-9 "Се јави човек, испратен од Бога, по име Јован. Тој дојде за сведоштво, за да сведочи за Светлината... "

Јован 8:12,"Исус пак прозбори натаму, велејќи: Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи нема да оди во темнина.. "

Јован 12:46, "Јас, Светлината, дојдов во светот..."

Светлина

Псалм 27:1, "Господ ми е светлина и спасение, од кого да се плашам?"

Исаија 60:19 ,"Сонцето веќе не ќе ти биде светлина дење, туку Господ ќе биде твоја вечна светлина... "

1 Јован 1:5, "Бог е светлина и во Него нема никаква темнина"

1 Кор. 10:4 "...зашто пиеа од духовната Карпа, која ги следеше, а таа Карпа беше Христос." Види 1 Петар 2:4-8

Карпа

Второзаконие 32:4, "Тој е Карпа, делото Му е совршено, зашто се прави Неговите патишта "Види исто 2 Самоил 22:32 и Исаија 17:10.

Јован 4:42, "...зошто самите чувме и знаеме дека Тој навистина е Христос, Спасителот на светот."

1 Јован 4:14, "И ние видовме и сведочиме дека Бог Таткото Го испрати Синот како Спасител на светот"

Спасител

Исаија 43:3, "Зашто Јас Сум Господ, твојот Бог, Израелевиот Светец, твој Спасител"

Исаија 45:21, "Нема друг Бог освен Мене; праведен Бог и Спасител, нема освен Мене."

Јован 10:11, "Јас Сум Добриот Пастир. Добриот Пастир го дава животот за овците."

Евр. 13:20, "..Го изведе од мртвите Великиот Пастир на овците, нашиот Господ Исус," Види исто и Јован 10:14,16; 1 Пет. 2:25

Пастир

Псалм 23:1, "Господ е мојот Пастир. Ништо не ќе ми недостига."

Исаија 40:11, "Како пастир го пасе Своето стадо..."

Михеј 5:2, "А ти Витлееме Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечни времиња. "

Вечен

Римјаните 16:26, "..а сега се јави преку пророчките списи и по заповед на Вечниот Бог им беше соопштена на сите народи,"

 

Јас и Таткото сме едно. (Јован 10:30)

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 11:55
ZNACI DVOJSTVO A NE TROJSTVO!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
sandrica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sandrica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 12:44
Се крстиме со три прсти и велиме
`Во името на отецот,синот и светиот дух`
значи е тројство.
Just love
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 13:43
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

ZNACI DVOJSTVO A NE TROJSTVO!
 
da vo pravo si ne e Trojstvo
 
Troistvo e!!!
Кон врв
sandrica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sandrica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 13:54
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

ZNACI DVOJSTVO A NE TROJSTVO!
 
da vo pravo si ne e Trojstvo
 
Troistvo e!!!

belichka ? nemozam da go razberam tvoeto posledno mislenje.
Just love
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 13:59
sandrichke, razlikata e vo edna bukva koja ima mnogu znacewe, trojca se misli na mnozina-znaci mnoguboshtvo, a nashata pravoslavna vera ne e toa, tuku e Sveta Troica-koi se tri ipostasi(licnisti )ednosushi eden na drug znaci  eden Bog (monoteizam)vo Tri Lica... pozdravceTongue
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 14:15
Originally posted by belichka belichka напиша:

sandrichke, razlikata e vo edna bukva koja ima mnogu znacewe, trojca se misli na mnozina-znaci mnoguboshtvo, a nashata pravoslavna vera ne e toa, tuku e Sveta Troica-koi se tri ipostasi(licnisti )ednosushi eden na drug znaci  eden Bog (monoteizam)vo Tri Lica... pozdravceTongue


дискусијата се однесува за тоа кога се вели
Света Тројца (неправилно) или Света Троица (правилно)

не може да се однесува на
Тројство (правилно) и Троиство (неправилно)
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 14:23
Narecete go kako sakate. Toa sepak kje bide politeizam - vo sekoj slucaj!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 14:25

         Prvo:

         Stariot zavet ni govori deka Allah e eden i edinstven.

Deka nema nitu sopruga ,nitu dete. Toj e `iv i besmrten. Vo

sostojba e da napravi se {to }e posaka. Ni{to ne e sli~no na negovoto bitie nitu na negovite svojstva. Ovoj fakt e so-

sema jasen i za nego postojat mnogu dokazi {to e premnogu da

se navedat.

         Vtoro:

         Da se obo`uva nekoj pokraj Allah e strogo zabraneto,

zabranata se nao|a na pove}e mesta vo Tevratot (Torata).

Eve samo nekolku od tie zkoni: Izlez (20:3,4,5,23; 34:14,17);

Vtorozakonie (13:1-11; 17:2-7).

         Tevratot nareduva da se ubie sekoj koj povikuva na obo`uvawe pokraj Allah ,pa iako toa bi bil i verovesnik komu mu se dadeni muxizi1. Tevratot jasno govori deka mora da se kamenuva sekoj koj mu se klawa na nekoj ili ne{to sem

na Allah ili pak na toa }e natera drug, bilo da e toa ma{ko

ili `ensko,bilo da e blizka rodbina ili prijatel.

         Treto:

         Vo Tevratot se navedeni izvadoci koi nedvosmisleno

ka`uvaat deka Vozvi{eniot Allah e ~ist ,bez nedostatoci i

deka ni{to na Nego ne nalikuva. Vo Vtorozkonie (4:12,15) -

stoi: "(12) Gospod vi zboruva{e vam od sredinata na ognot;

vie go ~uvte glasot na zborovite, no ne vidovte obraz, a

samo glas. (15)...Vo onoj den koga Gospod,va{iot Bog,vi zbo-

ruva{e pred ognot na Horiv, ne vidovte nikakov lik...".

 

 

 

108

 

         I noviot zavet isto taka potvrduva deka e nevozmo`no

na ovoj svet da se vidi Gospod. Poglednete go tekstot vo

Evangelieto spored Jovan (1:18) :

         "Boga nikoj nikoga{ ne go videl."

         Vo Prvo Poslanie do Timotej (6 : 16) stoi:

         "...Kogo nikoj od lu|eto ne Go videl nitu mo`e da go

vidi".

         Vo Prvo Jovanovo Poslanie (4 :12) se veli:

         "Boga nikoj nikoga{ne Go videl...".

         So predhodnite zborovi e doka`ano deka nema ni{to 

{to e sli~no na Vozvi{eniot Allah, deka e nevozmo`no da

Go vidime na ovoj svet i deka onoj koj vo sebe sodr`i ~ove~-

ka dimenzija, nikako ne mo`e da bide Bog, pa koga i vo "bo-

`jiot "govor ili govorot na verovesnikot bi se upotrebil

izrazot "bog" ili "gospod". Bidejki, me|usebnite protiv -

re~ni zborovi ne mo`at da se zemat kako razumni dokazi. Na

mnogu mesta vo knigite na dvata Zaveta, so zbor~eto "bog" se

oslovuvaat: kralevite, Mojsie,Izraelevite sudii, dobrite lu|e,mnogubrojni poedinci, pa duri i prokolnatiot |avol.

Toa e zatoa {to ovoj zbor, ako se koristi vo bilo koe zna -

~ewe sem vo negovoto vistinsko, vo sekoja nova upotreba }e

poprimi i novo zna~ewe. I za da ne se pojavi zabuna kaj ~i -

tatelot u{te na samiot po~etok, potrebno e da se napomene deka samiot kontekst jasno uka`uva na toa zna~ewe. Zatoa

na razumen ~ovek ne mu prilega, so oslovuvawe na nekoi lu|e

so ovoj zbor da go prifati kako dokaz deka toj e navistina

Bog ili sin Bo`ji, a istovremeno da gi zanemari site razu  - mni i ispravni tradicionalni dokazi.

         ^etvrto :

         So veruvawe vo trojstvo, ne do{ol nitu eden veroves -  nik i trojstvoto ne e objaveno vo nitu edna nebesna Kniga, a

deka toa ne spomnato vo Tevratot ne treba da se objasnuva,

bidejki nitu denes, nitu na edno mesto ne postoi jasen tekst,

nitu pak na toa aludira. Evrejskite Nau~nici u{te od vre -

meto na Mojsej  pa se do denes ne go proznavaat trojstvoto i

ne se zadovolni toa da im se pripi{e na nivnite knigi. Ako

trojstvoto e vistina, toga{, Mojsej i ostanatite evrejski ve-

rovesnici, i nivniot posleden pratenik Isus ,bi morale vo  podrobnosti da go objasnat, bidejki im bilo naredeno da gi

 

109

 

objasnuvaat i pomalku va`e~kite propisi vo verata i zako - not. Privrzanicite na trojstvoto veruvaat deka toa nivno

veruvawe e klu~ za nivniot uspeh i spas, i deka nikoj nema da

bide spasen bez nego,pa makar toj bil Bo`ji verovesnik ili ne. Pa kako e toga{ vozmo`no,site verovesnici da zaminale nale od ovoj svet, bez da ja dostavat i objasnat taa vera?!

         Vo isto vreme podrobno gi objasnile pomalku va`e~ - kite propisi ,a za nekoi zboruvale i pove}e pati uka`uvajki na potrebata za nivno za~uvuvawe i rabotewe spored niv i dol`nosta da se ubie sekoj {to }e gi zapostavi.

         Za~uduva faktot {to Isa a.s. (Isus) ,posledniot vero - vesnik od Izraelskiot narod  i eden od stolbovite na troj -stvoto kaj hristijanite e vozdignat na nebesa, bez da im  go objasni na svoite sledbenici toa veruvawe so zborovi tolku jasni {to ne e potreb nikakov komentar. Zo{to ne rekol: "Bog se trojca",

         Tatko,Sin i Duh svet. Sinot - vtoriot Bog so mene e vrzan na ovoj ili onoj na~in, povrzan e so vrska {to e nad -

vor od domenot na va{ite umovi." Ili zo{to, na nekoj drug na~in ne go objasnil toa veruvawe?!

         Fakt e deka sledbenicite na trojstvoto nemaat nitu eden dokaz za nivnoto veruvawe. Tie iznesuvaat samo komen- tari koi se daleku od jasnite govori,za koi ne treba nikakvo

objasnuvawe.

         Avtorot na knigata Mizanul- Hak , sve{tenikot dr. Fonder vo svojata kniga Miftahul-esrar,pra{uva: "Zo{to

Isus ,za negovata bogolikost jasno ne se izrazil? Zo{to ed-

nostavno ne rekol: "Jas sum bog"? Za da potoa sam odgovori na pra{aweto so zborovite: "Navistina,nikoj ne bil vo sos-

tojba da ja razbere sr`tta na ovaa vrska i soedinuvawe, pred

negovoto voskresnuvawe i vozdigawe na nebo. Da rekol otvoreno: "Jas sum bog",tie bi razbrale deka i so negovoto ~ove~ko telo e  bog, a toa ne e to~no. Postojat mnogu raboti koi gi rekol samo na svoite u~enici,kako {to stoi vo Evan- gelieto spored Jovan (16: 12) : " Imam u{te mnogu da vi ka`am, no sega ne mo`ete da nosite."  Zatoa evrejskite nau-

~nici  se obidoa pove}e pati da go kamenuvaat,  i pokraj toa {to toj se obiduval na misteriozen na~in da im ja objasni negovata bogolikost."

 

110

 

         Odgovorajki mu na dr.Fonder, mu velime sledno:

         Prvo:

         Tvojot odgovor e mnogu slab. Bidejki Isus na negovite

sledbenici i evreite, za nemo`nosta da go razberat veruva- weto vo trojstvoto i negovata bogolikost pred da bide vos -kresnat i vozdignat na nebo, mo`el da im re~e: "Moeto tele- sno soedinuvawe so vtoriot bo`estven elment (Sinot) na vas vi e nevozmo`no da razberete. Zatoa otka`ete se od pro-

u~uvaweto na toa i veruvajte deka jas sum bog. Ne sum bog vo

telesen smisol, tuku vo smisol na moeto soedinuvawe ~ie

razbirawe e nadvor od domenot na va{ite umovi".

         Isto taka e ~udno, {to spomnatoto Isusovo soedinu - vawe i vozdignuawe na neboto ,ostanalo nejasno.

         Nikoj od hristijanskite nau~nici, nitu denes , ne e vo

mo`nost da go objasni kvalitetot na ovaa vrska. Nivnite

knigi se prepolni so priznavawa deka toa e misterija ~ie

razbirawe e nadvor od domenot na ~ove~kite umovi. Koj sa-

ka da se uveri vo toa, neka se konsultira so re~nikot na sve-

tata kniga vo ~ie pi{uvawe u~estvuvale pove}e dvaeset ni -vni nau~nici,teolozi, pa }e vidi kako nejasno go objasnuvaat zna~eweto na zborovite "trojstvo".

         Vtoro:

         Zo{to Isus se pla{el od evreite i negovata bogoli - kost i na misteriozen na~in  im zboruval ?! Pa ,vie tvrdite

deka Isus do{ol samo zatoa da gi otkupi ~ove~kite grevovi, 

so toa {to }e go raspnat. I tvrdite deka toj so sigurnost znael deka }e go raspnat. Pa kakov smisol toga{ ima stra -

vot od evreite vo objasnivaweto na verata za nu`en spas ?!

         I kako toa "veli~enstveniot tvoritel" na neboto i zemjata da se pla{i od najponizniot narod na zemjata, koga se znae deka nekoi izraelski verovesnici bez nikakov strav ja objavuvale vistinata, pa taka ednite bile svirepo ma~eni, a drugite ubieni ?!

         A Isus `estoko gi oslovuval pisarite i fariseite. Gi

opi{al kako licemeri, voda~i na slepci, neznaenci i zmii.

         Pred o~evidci, na videlina, ja iznel nivnata poganost, pa zatoa nekoi se po`alile deka gi navreduva. Vidi go Evan- gelieto spored Luka (11:37 - 54). " Isa a.s.( Isus) im gi objas - nil gre{kite na evrejskite nau~nici, poradi tie gre{ki gi

 

111

 

oslovuval grubo, ostro i bez strav.

         Pa kako da se poveruva deka toj vo sebe nosel strav od niv koi go sopirale da im ja objasni verata za neophoden spas ?!

         Bog da ~uva, deka negoviot blagoroden moral, bil na takvo nisko nivo.

 



1) Natprirodni i nesekojdnavni Allahovi dela koi se slu~uvaat po molba na nekoj Negov verovesnik ili pratenik. sekoj verovenik imal

muxizi.Razlikata pome|u muxizata i kerametot e vo toa {to kerame - tot mo`e da im se slu~i i na lu|eto koi ne se verovesnici, dodeka muxizata im se slu~uva samo na Allahovite verovesnici i pratenici, so koja ja doka`uvaat vistinitista na nivnata misija.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.