IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Двојазично Семејство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Двојазично Семејство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2006 во 20:49
Секогаш тргнувам од тоа дека ниедно знаење не е некорисно... познавањето повеќе јазици може на детето во иднина да му овозможи разни перспективи (а може и не). Во секој случај, барем ќе може да се снајде во земјата од каде што се неговите родители (или едниот од нив-според случаите наведени претходно) кога ќе оди во посета, како турист или за постојано.
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2006 во 11:27
   Sega koga trgnavme vo gradinka gledam deka dobro i odat jazicite.Pa od pedagogot vo gradinkata dobiv sovet doma da si zboruvam samo na makedonski kako što i zboruvam a atatko i na slobenački pa deteto kontinuirano da bide vo tek so dvata jazika
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 18:03
COVEK STO ZNAE DVA JAZIKA VREDI KAKO DVE LICNOSTI!
Karlo Veliki
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 19:48
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

tuka stalno se srećavame so problemot na dva jazika.eden na okolinata i eden na semejstvoto.so mojata malečka zboruvam samo na makedonski i što mi odi malku teško oti majčiniot mi e kumanovski pa vamu tamu ke kažam nešto po kumanovski dodeka so tatko i i nadvor vo okolinata taa komunicira na slovenački.Malku e i teško za deteto ama pročitav mnogu statii na internet za dvojazičnosta i vo site statii doađam do zaklučok deka na deteto treba da mu se zboruva na dvata jazika taa točno znae na kogo na koj jazik da mu se obrati i točno gi znae zborovite i na dvata jazika što značat.


Јас се среќавам со два јазика во семејството, 3-4 во околината, па ништо не ме снајде, 3 ги владеам одлично, уште неколку други по малку.
А, од каде Кумановски јазик? Сакаш да кажеш диалект на Македонскиот . . или?
Кон врв
ellie_ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ellie_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 09:52
I nie sme mesan brak, odnosno nasata kjerka doma slusa 2 jazika, a bidejkji sme privremeno vo Makedonija ima odlicna sansa da go usovrsi i mojot majcin jazik.

Koga dojdovme tuka pred 1 mesec celta ni bese da i ovozmozime sredina kade kje go uci jazikot sekojdnevno. Vekje 2 sedmici odi vo privatna gradinka i mnogu sme zadovolni. Seuste i e tesko da izgovara pravilno glasovi (kj, gj, zj) no za brzo vreme i toa kje go sovlada.

Inaku i mojot soprug i zetot ne se Makedonci, no vladeat soliden makedonski, srekja za tato:)

Inaku imame ziveeno vo nekolku zemji, da ne recam na 2 kontinenta a kjerkickata za nasiot veli majcin jazik i majkovina :)

Pozdrav
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 14:32
Deteto treba sekogas kako prvo i osnovno da si go znae MAJCINIOT JAZIK a za jazikot na koj se zboruva vo sredinata kade zivee (stranskiot) ne se grizete,decata se kako sungeri,stom napolnat 2, 2 ipol godini ke pocnat samite da go ucat i toa mnogu podobro od vozrasnite (toa go sovetuvaat i pedijatrite).Nie so kerkickata sekogas zboruvame makedonski, vtoriot go uci samata (ja ostavam sama da se zainteresira za pocetok) a potoa so nasa pomos gi objasnuvame zborovite i na drugiot jazik,zasto ako ne e taka deteto ke napravi edna grda mesavina vo svojata glava i nema ni ednioit jazik da go zboruva pravilno.Vprocem,taka e i so vozrasnite,ako ne si go poznavas dobro makedonskiot jazik (pred se gramaticki) ne mozes nikogas dobro da naucis nieden stranski jazik.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.