IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Фатална грешка на инфективно Битола???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фатална грешка на инфективно Битола???

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фатална грешка на инфективно Битола???
    Испратена: 14.Февруари.2016 во 10:02
Vcera sabota bese pogreban Toni od selo Lavci bitola. Do koga vaka ? povtorno "lekarite"napravija tragedija vo semejstva ovaj pat na Toni (30godini),zamina za samo 10 dena.Nestrucnost,neznaenje, i poftorno nikoj ne odgovara.Koj ke go ispita slucajot?kako toa da se napravi?moze li nekoj da kaze? neka mu e lesna zemja

Изменето од dalton - 14.Февруари.2016 во 10:33
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2016 во 22:57
Треба да се пријави во полиција за почеток.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2016 во 11:28
Нека му е лесна земјата, така требало да биде.
Него ништо нема да може да го врати, само ќе скапете по полиции и судови, верујте правдата нема да биде задоволена, пошо и ја немаме овдека.
И бадијала пари ќе се фрлаат.
Тоје.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2016 во 20:30
Лекарите се луѓе кои завршиле училиште да лечат и да им помагаат на луѓето. Тоа е нивната струка и тие тоа прават. Но тоа нe  значи дека се совршени суперлуѓе кои располагаат со совршени уреди кои дават совршени резултати. Тие се грешни како и нас. Уште повеќе, тие секогаш се надвладеани од законите на природата.

Можеби некој од нив нешто "погрешил", а можеби немало шанса да се помогне. 

Мајка ми почина во болница по "грешка" на лекарката. Таа ја ставила мајка ми во вештачки предизвикана кома за да му даде време на срцето да се одмори. Тоа е во ред и тука нема никакви проблеми. Но таа не била запознаена со претходната историја на случајот, па после ваквото воведување во кома не беа во состојба да ја вратат назад. 

Мајка ми почина.

Дали требаше да ја тужам лекарката? 

Не.

Мјака ми беше веќе подолго време болна и нејзиното срце немаше да издржи уште многу. Срцето откажа додека беше во кома. Лекарката стори с'е во рамките на нејзиното знаење и моќ да помогне старата жена да ја мине кризата и евентуално да проживее уше некое време.

Проблемот со сите нас е што премногу емотивно се врзуваме со нештата (не критикувам, само посочувам) и најчесто поради тоа не можеме разумно, без вжештена глава, да процениме извесни збиднувања.

Ако постојат несомнени показатели за негрижа и професионално невнимание од страна на здравствениот персонал тогаш нека се пријави во надлежните органи на државата, па тие нека проценат што се случило.







Изменето од Messenger - 16.Февруари.2016 во 20:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2016 во 01:33
So seta pochit Mesi, no kako shto i sam kazuvash, majka ti bila stara.
Toni imal samo 30 godini. Nikade ne e tochno navedena dijagnoza pa ne znaeme dali pochinal od smrtonosna bolest ili chovekot bil prilichno zdrav!
I da, doktorkata na tvohata majka napravila greshka i mnogu mi e zal shto taa greshka ja stavash vo navodnici, ama tvoja majka-tvoe pravo.
Svedoci sme denes na premnogu lekarski greshki za drzava so 2milioni lugje, te molam ne gi brani polarnite mechki..Kaj nas doktorite si zemaa pogolemo pravo od Bog, ama i toj e golem, da znaesh samo kako kaznuva...

Изменето од evangeline - 17.Февруари.2016 во 01:33
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2016 во 01:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ако постојат несомнени показатели за негрижа и професионално невнимание од страна на здравствениот персонал тогаш нека се пријави во надлежните органи на државата, па тие нека проценат што се случило.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2016 во 01:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ако постојат несомнени показатели за негрижа и професионално невнимание од страна на здравствениот персонал тогаш нека се пријави во надлежните органи на државата, па тие нека проценат што се случило.

<span style="line-height: 1.4;">
</span>




Bash taka, otkako go raskaza celiot sluchaj so majka ti, stavi neshto kako disclaimer..
AKO postojat bla bla, togash ...
Ocigledno e neshto trulo, zoshto togash nekoj bi napishal na forum?!
Ne morashe cel sluchaj so majka ti da go napishesh samo da dodadesh sol na ranata..
Mozesh da me razberesh pravilno ili pogreshno, tvoe pravo. Ama so celoto raskazuvanje ochigledno e deka se stavi vo odbrana na doktorot, a toa na kraj e samo radi reda..

Ne e ni vazno, se dodeka e "greshka" a ne greshka da stavish chovek vo veshtachka koma, nemam shto da diskutitam.
Idto kolku shto ne e greshka koga blagajnik ke prefrli milion evra na pogreshna smetka zatoa shto ne dochital, isto kako sudija da osudi na smrtna kazna chovek samo zatoa shto ne gi dochital dokazite itn itn itn..
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2016 во 02:48
Не сакам непотребно да полемизирам за нешто што јасно сум напишал што мислам.

Можеш да се сложиш со тоа, а може и да не сложиш - тоа е твое право. Немам намера да те разубедувам.

За мене животот е живот и тука не правам разлика меѓу млад и стар. Секој е непроценлив и за секој има род кој го љуби и носи во срцата. 

Примерот со мајка ми не го спомнав поради годините (тие не играат никаква улога), туку како илустрација на реалноста со која се соочуваме во животот и со која секојдневно се справуваат здравствените работници.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Лекарите се луѓе кои завршиле училиште да лечат и да им помагаат на луѓето. Тоа е нивната струка и тие тоа прават. Но тоа нe  значи дека се совршени суперлуѓе кои располагаат со совршени уреди кои дават совршени резултати. Тие се грешни како и нас. Уште повеќе, тие секогаш се надвладеани од законите на природата.

Да се осудуваат луѓе без да се има конкретни информации за случајот и да се разбере што се случило пред да се напаѓа и криткува не само што не е доблесно, туку е голем грев.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Можеби некој од нив нешто "погрешил", а можеби немало шанса да се помогне. 

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

 Nikade ne e tochno navedena dijagnoza pa ne znaeme dali pochinal od smrtonosna bolest ili chovekot bil prilichno zdrav!

Затоа, разбирајќи ја болката на поставувачот на темата (истата ја имам доживеано и јас, како и многумина други), ја претполагам презумцијата на невиност. 

Поради тоа, од аспект на претходно кажаното, не го споделувам твојот сентимент…

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Kaj nas doktorite si zemaa pogolemo pravo od Bog
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

 
Ocigledno e neshto trulo, zoshto togash nekoj bi napishal na forum?!

Ќе повторам уште еднаш:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Проблемот со сите нас е што премногу емотивно се врзуваме со нештата (не критикувам, само посочувам) и најчесто поради тоа не можеме разумно, без вжештена глава, да процениме извесни збиднувања.

Во недостаток на валидни информации за наведениот случај, а прифаќајќи ја можноста дека можеби постои можност за непрофесионално однесување и несоодветна грижа кон починатиот пациент, завршив со реченицата:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ако постојат несомнени показатели за негрижа и професионално невнимание од страна на здравствениот персонал тогаш нека се пријави во надлежните органи на државата, па тие нека проценат што се случило.

Тоа го напишав последно бидејќи посленото што би помисли е дека медицинскиoт персонал може да се однесува крајно несовесно како луѓе и професионалци на своите работни места.

Затоа не сакам однапред да ги обвинувам и повторно велам дека е грев било кој да си зема право јавно да ги обвинува и суди бидејќи тоа може да го стори само соодветно професионално тело преку детално истражување на сличајот.

Мое соучество до семејството, роднините и пријателите на починатиот. Моите коментари не се ставање сол на нивната рана бидејќи сум минал низ слично доживување и потполно ја разбирам нивната болка. Токму затоа го посочив случајот со мајка ми.

evangeline, не мора да се сложиш со мене и можеш да имаш сосем спротивно мислење. Тоа е твое право.

Но секако дека нема потеба повторно да ми реплицираш бидејќи веќе прочитав што сакаш да ми кажеш и навистина немам намера да полемизирам. Коментирај на темата, не ме коментирај мене.






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2016 во 14:10
Месинџер, ти мора да си некој доктор...
И мора сигурно да имаш некое злодело такоџе напраено зад тебе...
Спиеш ли мирно?
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 17:55
https://www.youtube.com/watch?v=xUBfnbvFAA8
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2016 во 19:13
sto e naj strasno od cetvoroclenoto semestvo na pocinatiot bese vraboten edinstveno pocinatiot...ima li po strasno
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.