IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈАТА И МУХАМЕД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈАТА И МУХАМЕД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 17:24

Povtorno EvAngelos se fati za edno prorostvo....

I toa kako ni go objasnuva a gledame kako e ubavo objasneto.
 
Mojsie i Muhammed ne bile isti zatoa sto mojsie imal kafeavi cevli a Muhammed imal plavi.
Mojsie i Isus bile isti zatoa sto Mojsie bil vo Erusalim i Isus pominal ottuka.
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 17:41
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Ja pitam: “Na koji nacin je Isus bio slican Mojsiju?”
Jas sum primetil deka ti si TUTURUTKA ama deka si i tolku mnogu zabegan toa doprvo gledamглупчо
Исус е сличен на Мојсеј. Зошто? Еве ти го одговорот на Krale намигнување
 
1. Мојсије излезе од Египет - Исус излезе од Египет
Mojsije go izvlekol Evrejskiot narod od Egipet - Isus toa ne go napravil
2. Мојсеј беше во пустината 40 години, Христос симболично го обележа тоа со 40  дена пост и искушение во пустината
Mojsije bese vo pustina 40 godini - Muhammed a.s cel zivot go pomina vo pustina.....za razlika od 40 sete dni na Isus
3. Кога Мојсеј се роди Фараонот нареди убиство на сите новореднчина, кога Христос се роди Царот нареди убиство на сите новороденчиња
OVA SE DELA NA FARAONOT I CAROT A NE NA MOJSIJE I ISUS TAKA DA TUGI DELA I OSOBINI NE MOZES DA MU PREPISUVAS NA NIEDEN OD NIV 

4. Мојсеј е на чудотворен начин спасен од убиството, Исус е на чудотворен начин спасен од убиството
Predpostavuvam deka mislis dodeka bile bebinja....Toa e delo na Boga a ne na Mojsije i na Isus i tika aman bas nikakva nivna licna karakteristika ne gi povrzuva

5. Двајцата беа Евреи (Самиот Мојсеј пророкуваше дека тој ќе биде Евреин: „Господ вашиот Бог ќе подигне за вас пророк како мене, помеѓу вас, од вашите ЗЕМЈАЦИ, Него слушајте Го“ 5 Мојс.
 18:15, а истото го пророкува и самиот Господ Бог во 18:18)
 
                               KOJA DRSKOST SAMO KADE E DELOT KOA VELI "OD TVOITE BRAKA, PROROK"  KAKO SAMO NE TI E SRAM DA NA TAKOV NACIN GI MANIPULIRAS TUKA CITATELITE
 
Мохамед бил Евреин? Не сум знаел
TOKMU RADI TOA STO NE BIL EVREIN 18 Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа, каков што си ти.
Znaes li ti ili vopse dali si svesen deka tokmu Arapite se braka na Evreite________Evreite poteknuvat od ISHAK_____Arabite poteknuvat od ISMAIL ______pa koi se togas brakata na EVREITI  глупчо
 

6. Мојсеевото лице светеше кога слезе од Гората (планината), Исусовото лице светеше по Гората на Преображението
Ako ne si znael na sekoj vernik mu sveti liceto site vernici si imat svoj specificen sjaj

7. Мојсеј воспостави завет на Бога со луѓето, Исус воспостави НОВ завет на Бога со луѓето
Mojsije vospostavi zavet na Boga so lugeto im go ostavi stariot zavet--Isus ne ja zavrsi svojata misija, evangelieto ne bese napisano dodeka Isus bese megu nas---Muhammed a.s im go ostavi k*r'anot na lugeto koja e direktna vrska megu Boga i lugeto

8. Мојсеј го прими откровението на Планина, Исус го даде на Планина (Проповедта на Гората)
Mojsije go primi otkrovenieto na planina isto kao sto go Primi i Muhammed a.s na planina vo pesterata Hira.....a primanje i davanje ne e edno istoнамигнување

9. Двајцата извршуваа чуда, знаци и лечења
Takvi cuda imalo i kaj Muhammed a.s procitaja podobro Historijata na Muhammed a.s

10. Мојсеј постави 70 владетели над Израел, Исус постави 70 ученици да ги поучуваат народите
NAVEDI MI VO KOJ STIH GI SPOMNUVA ISUS TIE SEDUMDESET UCENICI I KOI SE IMINJATA NA TIE UCENICI AKO NE SI LAZGO I NA KRAJ KRAEVA UCENICI I VLADETELI NAD IZRAEL NE E ISTO DALI SE CITAS TI SEBESI STO PISUVAS .......ARNO TI KAZUVAM DEKA SI TUTURUTKA

11. Мојсеј испрати 12 шпиони за да ја освои Ветената Земја, Исус испрати 12 Апостоли за да ја освојата Земјата
NE LAZI.....SPORET BIBLIJSKOTO UCENJE SE 13 APOSTOLI PAVLE KAJ GO OSTAVAS

12. Ни едниот ни другиот немаат гроб.
LELE LELE LELEEEEE I OVA GO SLUSAV .......A BREEE TI SI OGROMEN LAZGOOO ILI  VOPSTE NE SI JA PROCITAL BIBLIJATA  
 
5 И Мојсеј, Господовиот слуга, почина таму во Моавската Земја по Господовата заповед. 6 И Тој го погреба во долината во земјата спроти Вет-Фегор.
5 MOJSIEVA 34 : 5-6
 
daj coveku ne brukaj se veke tuka se gleda kolku ja poznavas biblijata

13. Мојсеј владееше над Црвеното Море, Исус над Галилејското
hahahaha gledaj si zaboravil i listopadnite drva da gi navedes газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

14. Мојсеј подигна дрво со змија за да ги излекува луѓето, Исус САМИОТ беше подигнат на дрво на крстот како духовно лекување на луѓето.
STVARNO SI GENIJALEC TI ZAVIDUVAM NA TVOJATA GLUPOST

15. Двајцата беа водачи, законодавци, лекувачи, спасители, учители, свештеници и посредници.
Kao prvo Isus ne bil nikakov zakonodavec Mojsie da a isto i Muhammedn a.s go dovel serijatot go vodel Arapskiot narod Isus ne go vodel EVREJSKIOT narod Isus den deneska ne e prihvaten od evreite, Isus ne go spasi svojot narod Muhammed a.s da.....Muhammed a.s isto taka bil niven imam , posrednik pri objavuvanjeto na k*r'anot i ucitel na Arapskiot narod

16. 400 години Израелците беа во ропство пред Мојсеј, 400 години беше молкот од Стариот завет до Христа.
Uste edno od tvoite gluposti bidejki vremeto ne e svojstvo na nitu eden covek

17. И двајцата се родени во ропство
procitaj odgovor pogore

18. Мојсеј отфрли власта на овој свет ( да стане следниот фараон), Исус отфрли да стане цар (за разлика од Мохамед)
Uste ednas pokazuvas deka si neuk........na Muhammed a.s koa mu bese ponudeno tronot na negoviot narod samo da prestane so povikuvanjeto vo eden Bog ....on toa go otvrli ...... ali tuka se gleda deka ti nemas pojma od Islamot i zivotot na Muhammed a.s ......da si procital barem edna brosura ova ke go znaese

19. И двајцата на народот му дадоа леб од небото
Muhammed a.s im dade da se napijat voda od svoite prsti.....

20. Обајцата беа спасители на Израел: Мојсеј од египетското ропство, Исус од Сотонското владение
Toa ne e vistina radi toa sto evreite na Mojsije mu poveruvaa i go privatija kako prorok dodeka Isus bese odvrlen od svojot narod koj sto den deneska ne go prihvakat ....taka da seuste negoviot narod e pod sotonsko vladenie ......kako sto se izrazi ti
 
21. Мојсеј ја воспостави Пасхата, Исус СТАНА новата Пасха на празникот Пасха
Pojma nemam sto bi trebalo ova sega tebe da ti znaci

22. Тората му беше дадена на Мојсеј 50 дена по излезот од Египет, Светиот Дух и беше пратен на црквата 50 дена по Христовото воскресение
Vie seuste si imate problemi so toa sto ni samite ne znaete koj e toj sveti duh...... i ako e taka kako sto ti gore navede togas veke ne mozete da kazete "OTECOT SINOT I SVETIOT DUH" se tri vo edno koi ne se delat.... oti gore mnogu ubavo dokazuvas kako Isus i svetiot duh ne bile 50 dena vo edno so OTECOT
koe licemerie samo pokazuvas tuka....

23. Пророштвото е ИСПОЛНЕТО и ПОТВРДЕНО во Новиот завет дека Исус беше тој пророк. Читај ги Јован 1:45, 6:14, Дела 7:37-38. 
PROROSTVOTO VOOPSTE NE E ISPOLNETO ... VIE VERUVATE DEKA ISUS E BOG A TAMU SE NAJAVUVA PROROK KOJ STO KE BIDE OD BRAKATA NA EVREITE ...STO ZNACI OD ARAPITE
I NA TRITE POSTAVENI PRASANJA KOI MU BEA POSTAVENI NA ISUS ON TOA SAMIOT GO NEGIRASE
SAKAS DA NI KAZES TUKA DEKA ISUS LAZEL?!!!!
    „Филип го најде Натанаил и му рече: „Го најдовме Оној за Кого пишуваа Мојсеј во Законот и пророците, Исус, синот на Јосиф од Назарет.“
    14 Луѓето, кога го видоа чудотворниот знак што го направи, рекоа: „Овој е навистина Пророкот Кој требаше да дојде на светот.“
    Прочитај ја прекрасната проповед на првиот маченик Стефан во Дела 7, и ќе видиш колку прекрасно објаснува дека Исус е тој за кого што зборуваше Мојсеј.

намигнување

 
Еве ти неколку показатели зошто Мохамед не може да биде пророкуваниот пророк „сличен на Мојсеј“...
---------- Ориџинали поустед бај Аџија голема%20насмевка -----------

E AJ DA VIDAM STO KE LAZES SEA


1. Не е Евреин (текстот јасно укажува на тоа дека ќе биде Евреин. Ти свесно го цитираш само 18 стих, а го занемаруваш тој 3 стиха претходно кој УШТЕ ПОЈАСНО вели: Ќе ви издигне Бог, ОД ТВОЈАТА СРЕДИНА, ОД ТВОИТЕ БРАЌА, Пророк каков што сум јас“. Појасно здравје... LOLLOLLOLLOL
PA AKO NE SI CORAV PROCITAJ POVTORNO I KE VIDIS DEKA I TAMU PISUVA---OD TVOITE BRAKA, PROROK KAKOV STO SUM JAS.
ZNACI PROROK OD BRAKATA NA EVREITE KAKOV STO BIL MOJSIE
SAMIOT MOJSIE TVRDI DEKA NEMA DA BIDE EVREINнамигнување 
2. Нема никаква симболика со патувањето од Египет до Израел, каква што имаат и Мојсеј и Исус
A kaj pisuva deka simbolikata treba da bide patuvanjeto od Egipet do Izrael....Muhammed a.s bil progonat od MEKKA kao sto bile site proroci progoneti

3. Не зборувал директно со Бог, како што тоа го правеле Мојсеј и Христос
Bog komu saka kako saka mu se obraka

4. Не е воспоставувач на завет (Мојсеј Стар, Исус Нов)
O TUTURUTKO STO LI E k*r'ANOT ...NE LAZI


5. Не избрал 12 луѓе кои ќе управуваат во негово име (како што избраа Мојсеј и Исус)
STO LI SE 12SET HALIFATI......... TI KAZUVAM CITAJ PA POTOA PISUVAJ

6. Не го изведе својот народ од ропство (Мојсеј и Исус го направија тоа)
Mojsie go izvadi od ropstvo svojot narod
Isus bese otvrlan od svojot narod i voopsto ne go izvadi od ropstvo
taka da nema nikakva slicnost pomegu Mojsije i Isus

7. Не избра живот на откажување од политички функции заради доброто на својот народ и искрените верници (Мојсеј и Исус го направија тоа)
A be ti navistina si bil rasipan covek do temel lazeees povtorno
Mojsije i toa kako bese vo tie funkcii ...on go vodese svojot narod a se otkaza od tronot vo egipet
Isus ne ni bese prihvaten od svojot narod a kamoli da stane vodac na evrejskiot narod
Muhammed a.s go odbi tronot koj sto mu bese ponudeno vo MEKKA ako prestane da povikuva vo eden Bog , on toa go odbi i zastana verno vo odbrana na vernicite


8. Нема знаци дека Мохамед се сметал за наследник на Мојсеј, додека СИТЕ ВО ХРИСТОВА БЛИЗИНА препознавале дека тој е тој пророк (читај Дела 7, Евреите 3:1-2)
AAAAAA SEA E PROROOOOK , A ZA ZNACI GI IMA KOLKU STO SAKAS SAMO TREBA DA CITAS A NE DA LAZES

9. Мохамед не се обиделе да го убијат царевите додека бил бебе (Фараонот се обиде со Мојсеј, Ирод со Исус, но и двајцата се на чудесен начин спасени)
A STO E SO TOA KOA MEKKASITE OD SEKOE PLEME PRATIJA PO EDEN NIVEN SIN ZA DA GO UBIJAT MUHAMMED A.S KOJ ISTO TAKA NA CUDESEN NACIN SE SPASIL

10. Мохамед не издигна никаков знак (Мојсеј издигна лековита распната на дрво, како што Исус го издигна својот крст за лечење на сите кои со вера гледаат во него)
COVEKU SE GORDEETE SO KRSTOT KOJ STO ISUS NIKOGAS NE GO SAKAL?!!!!!
A KOLKU E TOA LEKOVITO SE GLEDA PO VAS ......LAZENJE DO NESVEST ......I KRSTOT E RIMJANSKI NE E OD ISUS

11. Мохамед не им даде чудотворен небесен леб на следбенците (како што Мојсеј им даде мана, и Христос направи чудо и ги нахранија присутните)
NA OVA VEKE TI ODGOVORIV POGORE DEKA IMALO SLUCAJI KOA SO MALKU VODA SE NAPILE CELA VOJSKA SO TOA STO MUHAMMED A.S GI STAVIL PRSTITE VO VODA I OD NEGOVITE PRSTI LECELO VODA
A IMA ISTO TAKA SLUCAJI KOA SO MALKU JADENJE SE NASITELA CELA VOJSKA ZA DA NAKRAJ OSTANE POVEKE OD POLOVINATA IAKO VO NORMALNI USLOVI TOA JADENJE NE BILA DOVOLNA NI ZA PETORICA

12.  Ликот на Мохамед никогаш не светел (Мојсеевиот лик, и Христовиот лик светеле по средбите со Отецот на планините)
OVA E POVTORENO PRASANJE SO KOJA POKAZUVAS USTE EDNAS KOLKU SI TI GENIJALEC

13. Мохамед не се жртвувал за својот народ, туку може да се каже дека ГО ЖРТВУВАЛ својот народ (Мојсеј бараше да биде жртва, за народот да се спаси, а истото го стори и Исус)
MUHAMMED A.S PREKU CELOTO NEGOVO PROROSTVO SE ZRTVUVASE ZA SVOJOT NAROD ....TAKA DA USTE EDNAS TI PREDLOZUVAM DA CITAS ...CITAS....I CITAS

14. Мојсеј и Исус беа посредници со Бога, Мохамед обично кнезче...
DOKAZI ......A STO BILO MUHAMMED A.S VO TEKOT NA NEGOVOTO PROROSTVO DODEKA MU BESE OBJAVENO k*r'ANOT AKO NE POSREDNIK
И уште десетици други примери, но за искрените трагачи доволна е и оваа ризница на ДЕТАЛНИ паралели... А не некои општи како што ти викаш „па можда биле братучеди“ LOLLOLLOL
Tokmu taka dovolno e ova riznica na tvoite lagi koi se obide tuka da si gi plasiras
i aj uste ednas da te slusam kako toa MOJSIJE NEMAL GROBгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Ау да, уште едно може да додам...
15. Мохамед завршил ТРАЈНО во гроб (Мојсеј и Исус биле вознесени)

После ова може со сигурност да се каже: Операција успешна, пацијент (мохамед) мртав... LOLLOLLOLLOL
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2007 во 14:49
големо%20гушкање
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.