Испечати | Затвори го прозорот

БИБЛИЈАТА И МУХАМЕД

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2736
Датум на принтање: 08.Мај.2024 во 15:40
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: БИБЛИЈАТА И МУХАМЕД
Постирано од: Miralem
Наслов: БИБЛИЈАТА И МУХАМЕД
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 23:58

Ako te prasam sto veli biblijata za Muhammed a.s bez malku dvoumenje ke mi odgovoris "Nisto" kako sto mi odgovarale,luge,koi bez somnenie gi poznavaat religiite poveke od tebe.  Deka e Biblijata izmeneta,neznam dali ima pogolem dokaz od toa sto ne pisuva nisto za Muhammed a.s. Zboruva za tolku bezvezni raboti (se izvinuvam) a nisto za covekot koj e odgovoren za stvaranje na drustvo,koe e raspostraneto sirum svetot a koe go socinuvaat Milijoni vernici koi go sledat nego.Covek koj tolku ubavo zboruva za Isus i za negovata majka Marija. Covek koj gi priznava i ne gi osporuva cudata koj Isus gi izveduval,naravno so Bozja dozvola ?  NELI MNOGU PROPUSTILE APOSTOLITE ?

Svestenicite,tvrdat deka postojat iljadnici prorocanstva koi go najavuvaat Isusovoto doaganje. Nas ne ni treba nitu edno,nie veruvame vo Isus a.s (Isa).

Pomegju tie prorocanstva (prasan e svestenikot) dali ima barem edno prorocanstvo,vo koe Isus e spomnat po ime ? Terminot Mesija,preveden kako Hrist,ne e ime,tuku e nadimak. Dali postoi prorocanstvo kade sto veli deka negovata majka ke se vika MARIJA ? Deka ke se rodi za vremeto na kralot Harod itn itn. ? Nema takvi dela !  Kako togas,zaklucuvate deka prorocanstvata se odnesuvaat na Isus ? Svestenikot odgovara: "Prorocanstvata se slika na ona sto ke se sluci vo idnina.Koga stvarta,stvarno ke se pojavi,nie gledame vo ova prorocanstvo,zivo ispolnuvanje na ona sto e pretskazano"

Ako vam vi e zadaca,da nad iljada prorocanstva opravdate so tvrdenje na ispravnosta na Isus,zasto nie da ne prifatime potpolno isto pravo za Muhammed s.a.w.s.

Na kogo se odnesuva slednovo prorocanstvo: ""Podignut cu im proroka izmedju njihove brace, kao sto si ti. Stavicu svoje rijeci u njegova usta, da im kaze sve sto im zapovijedim."  ??

Sigurno "na Isusa" odgovori. No prasanje je ZOSTO ? Dali e spomnat nekade Isus ? Dali e ova prorocanstvo slika na Isus ? Ni naj malku.  Pazi,naj vazni zborovi vo ova prorocanstvo se "KAO STO SI TI" "KAKO STO SI TI" "KAKO TEBE" -"KAKO MOJSIE" DALI E ISUS KAKO MOJSIJE ??? NA KOJ NACIN BIL KAKO MOJSIJE.  Svestenikod na ova odgovori: Mojsije bil Evrein i Isus bil Evrein Mojsije bil Prorok i Isus bil Prorok... Radi toa Isus bil Kako Mojsie.      Dali e mozno ni svestenikot tolku da ne znae ?  Dali ima slicnost edna so druga,pomegju Mojsije i Isus ??? Nema. Ako se ovie edinstveni dva kriterij za dokazuvanje na prorocanstvoto vo povtoreniot zakon 18:18 vo toj slucaj kriteriumot bi mozel da odgovara na bilo koj od slednive bibliski licnosti posle Mojsije: Samuel,Izaija,Ezekija,Daniel,Hosea,Joel,Malahija,Ivan krstitel itn.  Zatoa sto site bile Evrei i site bile Proroci.  Zaklucokot e deka Isus naj malku bil kako Mojsije,ako gresam,koregirajte me.

Tri razliki:

Kako prvo,Isus ne e slicen na Mojsije,zatoa sto spored vas Isus e bog a Mojsije ne bil. DALI E TOCNO ?

2.Isus,spored vas,umrel za otkup na coveckite grevovi no Mojsije nemal potreba da se maci za grevovite na narodot. DALI E TOCNO ?

3.Isus bil vo pekolot na 3 dena,Mojsie nemal potreba tamu da odi. DALI E TOCNO ?

No,ova ne e celata vistina vo prorocanstvoto,ovie se raboti na uveruvanje,na koe i decata mozes da gi uveris.

Tatko i Majka.

1.Mojsije imal tatko i majka i Muhammed a.s isto taka imal tatko i majka,no Isus imal samo majka a ne i tatko covek. DALI E TOCNO ?

2.Mojsije i Muhammed se rodile na normalen,priroden nacin tj. od fizikalna vrska pomegju covek i zena.Isus e stvoren so posebno cudo. DALI E TOCNO ?

3.Mojsije i Muhammed bile ozeneti i imale deca.No Isus nemal zena nitu deca. DALI E TAKA ?

4. Dvajcata... i Mojsije i Muhammed,umrele so prirodna smrt,a po hristijanski izvori Isus e ubien nasilno.  DALI E TOCNO ?

5.Mojsije i Muhammed se zakopani vo zemja a spored vas Isus se odmara na neboto. DALI E TOCNO ?

"PODIGNUCU IM PROROKA IZMEU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...." Naglasokot e "Izmedju njihove sabrace."  Mojsije i negoviot narod ovde se nasloveni kako rasen entitet,a kako takvi nivnite "sabrace" se bez somnenie Arapite.

Vidite,svetata biblija zboruva za Ibrahim a.s (Abraham) kako Bozji prijatel. Ibrahim imal dve zeni-Sara i Hadzera. Hadzera (hagara) mu rodila na Ibrahim sin-negoviot prvenec. "...A Abram (11) SINU STO MU GA RODI HAGARA NADJENU IME JISMAEL." (Ismail, alejhisselam)" (Postanak, 16:15) "Uzme zatim Abraham SVOGA SINA, Jismaela..." (Postanak, 17:23) "A NJEGOVU SINU Jismaelu bijase trinaest godina kad ga obreza." (Postanak, 17:25) Se do dobata od 13 godini Ismail a.s bil EDINSTVEN sin,seme Ibrahimovo.Bog mu podaruva na na Ibrahim a.s drugi sin so SARA po ime Isak a.s (Ishak) koi bil mnogu pomlad od negoviot brat Ismail a.s. ARAPI I EVREI. Ako Ismail i Isak se sinovi na eden tatko,tie se brakja. Taka decata na edniot brat se "SABRACE" na drugiot brat. "I pred licem drugih on ce stan podici." (Postanak, 16:12) "Zatim izdahnu; umrije i bi pridruzen svojim precima." (Postanak, 25:17) Isakovite deca se bratucedi na Ismailovite. Na slicen nacen Muhammed a.s poteknuva od Izraelcanskite bratucedi,zatoa sto toj e poteklo na Ismail a.s sin Ibrahimov a.s. "PODIGNUCU IM POSLANIKA IZMEU NJIHOVE BRACE" (Pon. zakon, 18:18)

"...I STAVICU SVOJE RIJEcI U NJEGOVA USTA..."

Sto znaci da se stavat moite zborovi vo necija usta ? Koga bi ve ucel jas Arapski jazik koj vam ne vi e poznat i ako vi velam da gi povtoruvate zborovite odkako ke gi izgovoram jas na primer: Kul huvallahu ehad.Allahus-Samed.lem jelid ve lem juled,ve lem jekun lehu kufuven ehad. Neli na ovoj nacin bi gi stavil moite zborovi vo vasata usta ?  OVDEKA PATEM I ZA ONIE KOI NE JA ZNAAT ISTORIJATA KAKO NASTANAL ISLAMOT.  Istorijata ni kazuva deka Muhammed a.s imal 40 godini. Bil vo pesterata,tri milji severno od gradot Mekka.Toa bila 27 nok od Muslimanskiot verski praznik ramazan.Vo pesterata melekot Dzibril mu naredil na negoviot majcin jazik: "IKRE"-Sto znaci "UCI" ili "CITAJ" ili "PROGLASI" ili "RECITIRAJ" Muhammed a.s preplasen i vo svojata zbunetost odgovoril: "Me ene bi kari'in." Sto znaci: "Ja ne znam da citam!" Melekot mu nareduva po drug pat.So isti rezultat. Po tretiot pat Melekot (Angelot)prodolzil:"Ikre' bismi Rabbikellezi halek." Sega Muhammed s.a.w.s svakja ona sto se bara od nego,da povtoruva. I toj gi povtoruval zborovite,onaka,kako sto mu bile staveni vo negovata usta. Ikre' bismi Rabbikellezi halek. 1. citaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara, Halekal-insane min 'alek. 2. Stvara covjeka od ugruska! Ikre' ve Rabbukel-Ekrem. 3, citaj, plemenit je Gospodar tvoj, Ellezi 'alleme bil kalem. 4. koji poucava peru, 'Allemel-insane ma lem ja'lem. 5. koji covjeka poucava onome sto ne zna."   Ova se prvite 5 aeti koi se objaveni do Muhammed s.a.w.s. Odma posle zaminuvanjeto na Melekot,Muhammed s.a.w.s se upatil kon negoviot dom,preplasen i celiot naznoen. Pobaral od negovata zena Hatidza da go pokrie. Koga se smiril,mu objasnal na svojata zena sto mu se slucilo,taka go uverila taa za negovoto pratenistvo koe bilo veke najaveno. Da ne ja dolzam,prodolzuvajki go ovoj razgovor bi ja videle reakcijata na Poslanikot s.a.w.s i negovata naj mala potreba za lazenje.

Da prodolzam so drugo prorocanstvo. I vaka da mi objasnis i ti so dokaz i argument.

Muhammedovoto Iskustvo vo pesterata Hira,poznata kako Dzebelun-nur - Planina na Svetlosta,i negovoto reagiranje na prvata objava,tocno go Ispolnuva drugoto Biblisko prorocanstvo: "ILI KAO KNJIGA KOJA SE DAJE cO-VJEKU KOJI JE NEPISMEN, GOVORECI: cITAJ OVO, JA TE MOLIM, A ON ODGOVORI: JA NISAM UcEN" Ili po hrvatski prevod na biblija: A dade li se kome ko ne zna citati govoreci: "citaj to!" - On ce odvratiti: "Ne znam citati." (Izaija 29:12)

Treba da zaprimetime deka nemalo Arapska biblija vo sestiot vek po hristijanska era,koga Muhammed s.a.w.s propoveduval. Osven toa,toj bil nepismen,neobrazovan. Nitui edno covecko bitie nego poducilo.Nego go ucel STVORITELOT. Ve ma jentiku 'anil-heva. 3. On ne govori po hiru svome- in huve illa vahjun juha. 4. to je samo Objava koja mu se obznanjuje, 'allemehu sedidul-kuva. 5. uci ga jedan ogromne snage." (casni k*r'an 53: 3-5)

Uste edno prorocanstvo: "A ne bude li tko poslusao mojih rijeci, sto ih prorok bude govorio u moje ime, taj ce odgovarati predamnom."

Zarem ne ve plasi ova strasna opomena. TAJ CE ODGOVARATI PRED MNOM. Allah znael deka ke ima luge,koi lesnoumno ke go izmenat noviot zavet (evangelieto) pa mudro se posluzil i vo stariot zavet.

Otvori bilo koe Qur'ansko sure (poglavje) od Qur'anot. Sekoe pocnuva so zborovite: "Bismillahir Rahmanir Rahim" "Vo imeto na Boga,Milostiviot,Somilosen" " ... MOJIH RIJEcI, STO IH PROROK BUDE GOVORIO U MOJE IME." Vo cie ime se molat Hristijanite: Vo imeto na otecot,sinot i s.duh.Vo imeto na trojca.

IMA LI NEKOJ STO MOZE NA DRUG DA IM GI PREPISE GORNITE CITATI (PROROCANSTVA) ?? SIMEON ???

Na kogo se odnesuva ova: "POZNACETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA. ZAR SE S TRNJA BERE GROZDJE, ILI S DRAcA SMOKVE? TAKO SVAKO DOBRO STABLO RADJA DOBRIM RODOM. SVAKO STABLO AKO NE RADJA DOBRIM RODOM, SIJEcE SE I BACA U OGANJ. DAKLE: PREPOZNAT CETE IH PO NJIHO-VIM RODOVIMA." (Matej, 7:16-20) ?

Ova: "Ako me volite drzat cete se mojih naredbi, a ja cu se moliti Ocu i On ce vam dati drugog Utjesitelja koji ce biti s vama zauvijek." (14:15-16).

Ova:   "Ali Utjesitelj, koji je duh istine, koga ce Otac poslati u moje ime, potsjetit ce vas svemu sto sam vam govorio" (14:26).

Ova: "Kad vam on, duh istine dodje, vodit ce vas prema potpunoj istini, posto on ne govori od sebe, nego govori ono sto cuje, i reci ce vam o stvarima koje tek trebaju da dodju.'(16:13). 

Na kogo se odnesuvaat ovie citati ?

 



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.



Коментари:
Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 00:01

Izaija 21:6-7

(6) Jer Gospod mi ovako reče: "Idi, postavi strazara! Što vidi, nek" javi.

(7) Vidi li konjanike, jahače udvojene, jahače na magarcima, jahače na devama, neka dobro
pazi s pažnjom napetom!"

Koi se JAVACI NA KAMILI... ?
Vo prodolzenie veli: Izaija 21:8-9
(8) A stražar viknu: "Povazdan, Gospodaru, stojim na stražarnici, čitavu noć na straži
prostojim."

(9) I gle, dolaze konjanici, jahači udvojeni. Oni mi viknuše, oni rekoše: "Pade,
pade Babilon! Svi kipovi njegovih bogova o zemlju se razbiše."

(10) Omlaćeno žito, čedo gumna moga, što čuh od Jahve nad Vojskama, Boga Izraelova, objavih vam!

Nie znaeme deka Babilon padnal pred Islamot... No isto taka znaeme deka Muslimanite se edinstveni koi uspeaa da gi otstranat site kipovi na bogovi od veruvanje.
(11) Prorocanstvo za Edom. Viču mi iz Seira: "Stražaru, koje je doba noći? Stražaru, koje
je doba noći?" (12) Stražar odgovori: "Dolazi jutro, a zatim opet noć. Hoćete li pitati,
pitajte, vratite se, dođite

(13) Prorocanstvo za Arapite.

(14) Vodu iznesite pred žedne, stanovnici zemlje temske, iziđite s kruhom pred bjegunca.
(15) Pred mačevima bježe oni, pred mačem trgnutim, pred lukom zapetim, pred bojem
žestokim.
sto e TEMSKA ZEMJA ? Tem-a e devettiot Ismailov sin (Prva mojsieva 25:13-15)
od kogo poteknuvaat arapite,a ako imate Bibliska mapa (vie biblija nemate a kamo li toa) ke vidite deka,Tema e mesto na sred Arabija,blizu medina ,,koj se ziteli na Tema (te. al-medina)koi gi primile Muhadzirite (emigranti od Mekka) i im davale voda i hrana,gi primile,,zarem toa ne zboruva jasno za Migracijata (HIDZRA) na Muhammed s.a.w.s od Mekka vo Medina... a ako toa prorocanstvo ne se ispolnilo.. da ne zaboravime deka tamu (vo Tema) nema bas Hristijani.

(16) Da, ovako mi reče Gospod: "Još jedna godina, godina nadničarska, i nestat će sve
slave Kedrove. (17) A od mnogobrojnih strijelaca među hrabrim sinovima Kedrovim malo
će ih ostati." Tako je govorio Jahve, Bog Izraelov.

Koj e Kadar ? ...Vtori Ismailov sin,od kogo poteknuvaat Arapite,Arapite,ziteli na Kadarovoto selo (Mekka) poglednete vo mapata.Bog rece,deka,posle godina dena,Nevernicite od Mekka,ke go izgubat ratot i od togas verata Bozja ke pocne da se siri.I taka bi. Drugata godina,posle Hidzra,Ansari (Muslimanite od Medina) gi pobedile nevernicite od Mekka i Islamot pocna da se siri.

Evreite znaele deka obekjaniot prorok ke dojde vo Arabija,pa zatoa mnogu i Emigrirale vo toa mesto od tribe LEVI cekajki go toj prorok,no ne ocekuvale deka toj prorok nema da bide Evrein... i zatoa se razocarale i ne mozele toa da go prifatat.




-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: krale
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 00:07
Citatite se odnesuvaat del na Isus, del na Izrael kako Bozji narod, a del voopsto ne se prorostva tuku si gi izvadil von kontekst (kako na primer onoj tekst od Isaija 29, sto e vsushnost primer, i prevodot ti si go skratil a vsushnost se preveduva "toa e kako na nekoj nepismen covek da mu dades kniga" itn., znaci tekstot dava primer, a ne prorostvo, sto e mnogu jasno od kontekstot).

Ili pak kako onoj lapsuz sto si go napravil so citiranjeto na Isaija 21, bidejki ako vidis ubavo vo 16 stih pisuva deka toa prorostvo ke se sluci "za edna godina", a Mohamed ne se rodil uste najmalce 14 veka!!! Toa prorostvo e vsushnost za pustosot izvrshen nad arabija, ne znam kakva greska si napravil da go citiras ovde... lele lele...

Citati za Mohamed vo Biblijata se onie koi veke ti gi pisav, ama eve ke ti gi povtoram:

"Ke se pojavat lazni proroci megju lugjeto, isto kako sto i megju vas imase lazni uciteli, koi tajno ke vovedat lazni ereticki ucenja, koi duri i ke go negiraat Gospodarot koj gi iskupi (se odnesuva na Isusovata zrtva na krstot)" 2 Petrova 2:1

Ili samiot Isus kako sto veli za Mohamed i nemu slicnite:

"Mnogu lazni proroci ke dojdat po mene i ke zavedat mnogumina" Matej 24:11




Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 00:38
Originally posted by krale krale напиша:

Citatite se odnesuvaat del na Isus, del na Izrael kako Bozji narod, a del voopsto ne se prorostva tuku si gi izvadil von kontekst (kako na primer onoj tekst od Isaija 29, sto e vsushnost primer, i prevodot ti si go skratil a vsushnost se preveduva "toa e kako na nekoj nepismen covek da mu dades kniga" itn., znaci tekstot dava primer, a ne prorostvo, sto e mnogu jasno od kontekstot).

Ili pak kako onoj lapsuz sto si go napravil so citiranjeto na Isaija 21, bidejki ako vidis ubavo vo 16 stih pisuva deka toa prorostvo ke se sluci "za edna godina", a Mohamed ne se rodil uste najmalce 14 veka!!! Toa prorostvo e vsushnost za pustosot izvrshen nad arabija, ne znam kakva greska si napravil da go citiras ovde... lele lele...

Citati za Mohamed vo Biblijata se onie koi veke ti gi pisav, ama eve ke ti gi povtoram:

"Ke se pojavat lazni proroci megju lugjeto, isto kako sto i megju vas imase lazni uciteli, koi tajno ke vovedat lazni ereticki ucenja, koi duri i ke go negiraat Gospodarot koj gi iskupi (se odnesuva na Isusovata zrtva na krstot)" 2 Petrova 2:1

Ili samiot Isus kako sto veli za Mohamed i nemu slicnite:

"Mnogu lazni proroci ke dojdat po mene i ke zavedat mnogumina" Matej 24:11


Steta sto te staviv na ignore i resiv poveke da ne ti se obrakjam. No sepak... ti posakuvam sekoe dobro,kolku da pokazam deka sum plemenit sledbenik na Muhammed s.a.e.w.s.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: krale
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 00:43
Vidi vidi, tolku lesno ti bilo da se otkazes. Pa izvini, ama nie ovde na forumov se iznaslusavme 'nepametni' raboti od tebe eden kup pa nikoj ne reagirase vaka...

Ama stom taka si resil neka ti e so srekja. Samo nemoj da mislis deka nema da prodolzam da komentiram koga ke kazes nekoja 'zelena', kako ova pogore.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 00:47

Dali ima nekoj koj ke dokaze  deka prorocanstvata se odnesuvaat na nekoj drug a ne na Muhammed s.a.w.s no,so dokaz,onaka,kako sto jas primeri i mislenja navedov ???

PS: Kade e sard... mozno li e od koga gi podnoviv temite na koi dokazav deka odgovor ne mi se dade da go smenil nickot ??



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 08:51
Miralem, preteruvas...


Постирано од: SimeonNT
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 16:47

Поздрав Миралем,

 

Еве ќе се обидам да ти прокоментирам на прашањето на кого се однесуват стиховите од Стариот Завет во Петта Книга Мојсеева 18:18...

 

Tri razliki:

Kako prvo,Isus ne e slicen na Mojsije,zatoa sto spored vas Isus e bog a Mojsije ne bil. DALI E TOCNO ?

2.Isus,spored vas,umrel za otkup na coveckite grevovi no Mojsije nemal potreba da se maci za grevovite na narodot. DALI E TOCNO ?

3.Isus bil vo pekolot na 3 dena,Mojsie nemal potreba tamu da odi. DALI E TOCNO ?

No,ova ne e celata vistina vo prorocanstvoto,ovie se raboti na uveruvanje,na koe i decata mozes da gi uveris.

Tatko i Majka.

1.Mojsije imal tatko i majka i Muhammed a.s isto taka imal tatko i majka,no Isus imal samo majka a ne i tatko covek. DALI E TOCNO ?

2.Mojsije i Muhammed se rodile na normalen,priroden nacin tj. od fizikalna vrska pomegju covek i zena.Isus e stvoren so posebno cudo. DALI E TOCNO ?

3.Mojsije i Muhammed bile ozeneti i imale deca.No Isus nemal zena nitu deca. DALI E TAKA ?

4. Dvajcata... i Mojsije i Muhammed,umrele so prirodna smrt,a po hristijanski izvori Isus e ubien nasilno.  DALI E TOCNO ?

5.Mojsije i Muhammed se zakopani vo zemja a spored vas Isus se odmara na neboto. DALI E TOCNO ?

 

Ова што го напиша сето е точно (освен дека Исус се „одмара“ на Небото), само што заклучокот ти е погрешен а ќе ти покажам и зошто.Јас се сложувам со сите тие работи кои ги кажа, ама не ја дополни листата, и не ја кажа вистинската причина за цитатот.

 

Викаш дека Мухамед е ист со Мојсеј, но јас ќе ти покажам дека ни оддалеку не наликува на него:

 

  1. Навистина Мојсеј бил женет исто како и Мухамед, но за разлика од него имал една, а не многу жени, меѓу кои и малолетно девојче. Едниот е скромен и ги контролира своите страсти а другиот не.
  2. Божјата мисија и заповед од Господ до Мојсеј била да ги ослободи израелците – да ги изведе од Египед, земјата на ропството. Мухамед од друга страна, никого не ослободил, напротив, завладеал и воспоставил царство. Едниот е ослободител, другиот освојувач и владетел.
  3. Мојсеј направил многу чуда (го раздвоил морето, лечел-исцелувал, преку молитва им обезбедувал храна и вода)... додека Мухамед не направил ниту едно чудо (затоа морал да каже дека Коранот е единственото „чудо“ – но за ова веќе разговаравме во друга тема). Едниот прави чуда а другиот не.

 

Значи, по твојата логика од погоре... овие двајца (Мојсеј и Мухамед), ни оддалеку не можат да бидат исти, ниту слични... ниту пак пророштвото да се однесува на Мухамед.

 

Сега ќе ти кажам како вистински треба да ги читаш стиховите. Централната теолошка тема на Стариот Завет е ОСЛОБОДУВАЊЕ ОД РОПСТВО. Мојсеј ги изведе од земјата на ропството – Египед. Ако нешто сака да ни порача Стариот Завет – тогаш ни порачува дека БОГ СЕ ГРИЖИ ЗА СВОЈОТ НАРОД И ГО ОСЛОБОДУВА ОД РОПСТВО.

          Како што веќе ти кажав еднаш, Вечниот Логос во личноста на Исус Христос е конечното исполнување на сите знаци од Стариот Завет. Исус Христос е новиот Мојсеј заради тоа што ГО ОСЛОБОДИ ЧОВЕШТВОТО ОД РОПСТВОТО НА ГРЕВОТ. Со тоа што Исус Умре на Крстот, го ослободи човекот од ропството на гревот. Стариот Завет е слика на она што подоцна се случи - Исус Христос, полнотата на Божјото Откровение. (да не зборувам дека и Исус правеше чуда како и Мојсеј, исцелуваше, и најважно од се проповедаше ОСЛОБОДУВАЊЕ).

 

Ете токму заради тоа, Исус е новиот Мојсеј, а не Мухамед. Ако сеуште сакаш да држиш до своите изјави од погоре, мора да ги земеш и овие од подолу J

 

 

Исто така викаш:

"PODIGNUCU IM PROROKA IZMEU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...." Naglasokot e "Izmedju njihove sabrace." 

Апсолутно... Исус потекнува од Израилот – Евреин е, и потполно може на него да се однесува (итоа ако гледаме по крв, повеќе отколку Мухамед...)

 

"...I STAVICU SVOJE RIJEcI U NJEGOVA USTA..."

Апсолутно... Исус никогаш некажал нешто поразлично од Не*ескиот Отец, дури и многу често тоа го нагласува дека ЗБОРОВИТЕ КОИ ШТО ГИ КАЖУВА НЕ СЕ НЕГОВИ ТУКУ НА НЕГОВИОТ ОТЕЦ КОЈ Е НА Не*еСАТА.

 

 

 

Второто пророштво... од Исаија 29:12... тотална утка... убаво ти кажа Крале... си го извадил од Контекст. Тука не станува збор за пророштво туку за укор... Прочитај ја целата глава и ќе видиш... Бог преку овие зборови укорува човек кој наоѓа изговори... демек книгата била запечатена, и тој не знаел да чита и затоа не можел да прочита... Случката со Мухамед е сосем друга и ова не се применува на него. Прочитај ја цела глава и ќе ти стане јасно.

 

Uste edno prorocanstvo: "A ne bude li tko poslusao mojih rijeci, sto ih prorok bude govorio u moje ime, taj ce odgovarati predamnom."

Ова не знам од каде ти е, но и тоа во потполност може да се примени на Исус... а ако го примениме на Исус, прашањето што ни го постави важи исто и за те*е/вас Zarem ne ve plasi ova strasna opomena. TAJ CE ODGOVARATI PRED MNOM

 

Na kogo se odnesuva ova: "POZNACETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA. ZAR SE S TRNJA BERE GROZDJE, ILI S DRAcA SMOKVE? TAKO SVAKO DOBRO STABLO RADJA DOBRIM RODOM. SVAKO STABLO AKO NE RADJA DOBRIM RODOM, SIJEcE SE I BACA U OGANJ. DAKLE: PREPOZNAT CETE IH PO NJIHO-VIM RODOVIMA." (Matej, 7:16-20) ?

Ова се однесува на верните Христијани кои се познаваат по плодот на Светиот Дух и е во голема поврзаност со Посланието на Св. Апостол Павле до Галатјаните 5

 

22 А плодот на Духот е: љубов, радост, мир, долготрпеливост, љубезност, добрина, верност, кроткост, воздржливост; 23 против овие нешта нема закон. 24 А оние кои се Христови го распнаа своето тело со неговите страсти и похоти. 25 Ако живееме по Духот, и да одиме според Духот! 26 Да не бидеме полни со суетно славољубие, да не се предизвикуваме еден со друг и да не си завидуваме еден на друг!

 

 

Ova: "Ako me volite drzat cete se mojih naredbi, a ja cu se moliti Ocu i On ce vam dati drugog Utjesitelja koji ce biti s vama zauvijek." (14:15-16).

Ova:   "Ali Utjesitelj, koji je duh istine, koga ce Otac poslati u moje ime, potsjetit ce vas svemu sto sam vam govorio" (14:26).

Ova: "Kad vam on, duh istine dodje, vodit ce vas prema potpunoj istini, posto on ne govori od sebe, nego govori ono sto cuje, i reci ce vam o stvarima koje tek trebaju da dodju.'(16:13). 

 

Ова се стихови кои се однесуваат на Светиот Дух. Ниту во писмата на Стариот Завет ниту во писмата на Новиот Завет – терминот Дух на Вистината, Дух Божји (Руах Јахве), не се однесуваат на човек, ниту можат да се однесуваат на човек. Единствено Божјиот Дух е Дух на вистина...

          Побарај во Целото Свето Писмо и ќе видиш дека тој термин се однесува само и исклучиво на Бога – никако на човек.

 

          Овде, само во еден стих имаш прекрасна слика и за Тројството... J Светиот Дух е третата личност од Тројството и како што можеш да видиш во Јован 14:26 се спомнуваат: Утешителот – Духот на вистината и Отецот кој праќа и Оној во чие име е пратен Исус Христос.

 

 

За последните стихови и пророштвата за арапите нема многу да коментирам (веќе доволно напишав)... ама препрочитај ги пак, и внимавај на годините... Крале веќе ти објасни... препрочитај ја пораката и види за колку години точно треба да се исполни пророштвото.

 

Како што гледаш Миралем, во Библијата нема стихови кои пророкуваат за Мухамед... Вие сакате да има... но единствено преку вадење на стихови од контекст... (а ова е всушност апсурд затоа што Библијата ја напаѓате како Изменета Книга, но, кога вас ви одговара – само тогаш точно зборува за Мухамед J) Реално за Мухамед нема ништо, но затоа во Библијата имаме предупредување да се пазиме од лажни пророци – види кај Крале J

 

П. С. Terminot Mesija,preveden kako Hrist,ne e ime,tuku e nadimak.

Терминот Месија ниту е Име, ниту е надимак, туку ТИТУЛА, НАНЗАКА... а значи помазаник Божји – оној кој е помазан со Миро (со масло, како симбол на Светиот Дух) за да изврши одредена функција – во овој случај, спасение на човештвото.

 

 

 

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.



Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 19:03

Butel... se izvinuvam ako preteruvam.

Simeon.... hehe... dobar si stvarno,se trudis,no ke ti kazam i toa kako dzaba se trudite.

Ne se raboti za toa sto go imas navedeno,za takvi slucnosti i razliki. Arno sto ne kaza: Mojsie vo negovata kukja imal eden vlez a Muhammed imal dva vleza. Pa zatoa ne se slicni. Drugo. Vo toa proocanstvo propusti i drugi,mnogu vazni raboti... se nadevam deka ke ja pobaras i vo niv greskata pa vo sledniot tvoj post ke mi gi objasnis i drugite raboti. Site razliki,koi gi napravi pomegju Mojsie i Muhammed ne ti drzat mesto. Zatoa sto,pred se' Muhammed i Mojsie bile proroci,obicni luge. (Vo toa se bara slicnosta i razlikata). Dvajcata se mrtvi i zakopani vo zemja. Gledaj... do pred malce velevte deka samo Isus isceluval... sto sega i Mojsie isceluval. Ne e valjda sega deka i Mojsie e Bog i sin Bozji,samo da ggo prepisete kako za slicen na Isus. E moj drugar Simeon... se nadevam deka ke priznaes i ke se osvestis pred da bide kasno. Za Aisa r.a ako ti pisuvam,povtorno treba od temava da begame. Ako te interesira,otvori nova tema.

Odime ponataka... kako sto rekov,od prvoto prorocanstvo,se potrudi da napravis razlika pomegju Muhammed i Mojsie (kako sto mozes da vidis deka ne drzat mesto tie razliki) za drugite naglasoci velis "Apsolutno taka... i isus bil" no nema objasnuvanje. Dali ti objasniv deka Muhammed a.s tocno poteknuva od rodot na Ismail a.s ? I deka Ismail e ARAP ?? I toa,so bibliski citati ti dokazav. (ne jas... toa go prevedov samo).

Цитирај

Второто пророштво... од Исаија 29:12... тотална утка... убаво ти кажа Крале... си го извадил од Контекст. Тука не станува збор за пророштво туку за укор... Прочитај ја целата глава и ќе видиш... Бог преку овие зборови укорува човек кој наоѓа изговори... демек книгата била запечатена, и тој не знаел да чита и затоа не можел да прочита... Случката со Мухамед е сосем друга и ова не се применува на него. Прочитај ја цела глава и ќе ти стане јасно.

 

Zatoa sto nemoze da se prepise na drug toa prorocanstvo.  Samo Aku... Allah da ve upati na praviot pat.

 

Цитирај

Uste edno prorocanstvo: "A ne bude li tko poslusao mojih rijeci, sto ih prorok bude govorio u moje ime, taj ce odgovarati predamnom." Ова не знам од каде ти е, но и тоа во потполност може да се примени на Исус... 

Tuka (Pov zakon 18:19)  

Цитирај а ако го примениме на Исус, прашањето што ни го постави важи исто и за те*е/вас Zarem ne ve plasi ova strasna opomena. TAJ CE ODGOVARATI PRED MNOM

Vo red... da go primenime na Isus... no ne odgovara. Ostanuva,vie da mu ja mislite. Sekoj musliman,se sto pravi,znaci se'... pravi so Bismillah. Sto znaci "Vo imeto na Boga,Milostiviot,Somilosen" Otvori Qur'an,ke sretnes deka sekoe sure,pocnuva so taa recenica te. Bismillahir Rahmanir Rahim-Vo imeto na BOGA MILOSTIVIOT SOMILOSEN.  A ne kako hristijanite... vo imeto na otecot,sinot i svetiot duh i koj uste ne.... Vo imeto na BOGA milostiviot Somilosen. E koj vo toa ime ne raboti i ne zboruva... toj ke odgovara pred BOGA.

Цитирај

Na kogo se odnesuva ova: "POZNACETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA. ZAR SE S TRNJA BERE GROZDJE, ILI S DRAcA SMOKVE? TAKO SVAKO DOBRO STABLO RADJA DOBRIM RODOM. SVAKO STABLO AKO NE RADJA DOBRIM RODOM, SIJEcE SE I BACA U OGANJ. DAKLE: PREPOZNAT CETE IH PO NJIHO-VIM RODOVIMA." (Matej, 7:16-20) ?

Ова се однесува на верните Христијани кои се познаваат по плодот на Светиот Дух и е во голема поврзаност со Посланието на Св. Апостол Павле до Галатјаните 5

 

Nema vrska...cigledno e deka se raboti za Nov pratenik i za negovite sledbenici. Koga gi citas citatite... zamoli go Boga za barem malce inspiracija i da ti gi otvori ocite.

 

Цитирај

Ova: "Ako me volite drzat cete se mojih naredbi, a ja cu se moliti Ocu i On ce vam dati drugog Utjesitelja koji ce biti s vama zauvijek." (14:15-16).

Ova:   "Ali Utjesitelj, koji je duh istine, koga ce Otac poslati u moje ime, potsjetit ce vas svemu sto sam vam govorio" (14:26).

Ova: "Kad vam on, duh istine dodje, vodit ce vas prema potpunoj istini, posto on ne govori od sebe, nego govori ono sto cuje, i reci ce vam o stvarima koje tek trebaju da dodju.'(16:13). 

 

Dali vo eden od ovie citati (na grcki prevod na Biblija) se spomnuva imeto Paraklit ???? Koj e Paraklit ? Paraklit na grcki znaci FALEN-POFALUVAN. Sto e direkten naziv za Imeto od pratenikot a.s Muhammed.

 

Simeon... se veli DRUGI tesitel. Ako podobro citas,ke svatis deka znaci,deka toj Tesitel ne e poznat za niv.

 

Цитирај

За последните стихови и пророштвата за арапите нема многу да коментирам (веќе доволно напишав)... ама препрочитај ги пак, и внимавај на годините... Крале веќе ти објасни... препрочитај ја пораката и види за колку години точно треба да се исполни пророштвото.

 

 Како што гледаш Миралем, во Библијата нема стихови кои пророкуваат за Мухамед... Вие сакате да има... но единствено преку вадење на стихови од контекст... (а ова е всушност апсурд затоа што Библијата ја напаѓате како Изменета Книга, но, кога вас ви одговара – само тогаш точно зборува за Мухамед J) Реално за Мухамед нема ништо, но затоа во Библијата имаме предупредување да се пазиме од лажни пророци – види кај Крале J

 

 Simeon...  se trudis,navistina... no dzaba,veruvaj. Mnogu e ocigledno deka se' se trudite da isprevrtite,da preinacite,da izmenite..... I za godinite ti spomnav,Simeon... ako do sega ne se ispolnilo prorocanstvoto,treba da se ima drugo na um... deka nema bas Hristijani na toa podracje. A deka DIREKTNO ZBORUVA ZA MUHAMMED S.A.W.S... Toa ednostavno nemozete da go priznaete i nisto poveke. Ne rekovme deka vo Biblijata nema nitu edna Vistina. Fakt e duri i na forumov e dokazano deka biblijata ne e tocna i e izmeneta... tocno e deka Isus pravel cuda. Deka lecel,isceluval....  ima i drugi raboti koi ne gi pobivame,koi gi priznavame... A toa sto mislis deka Vo biblijata nisto za Muhammed ne pisuva,tuka treba da se razmislis dali e i toa pak realno... neli ? Simeon... navistina vi posakuvam od se srce sekoe dobro,omraza,se kolnam vo ALLAH deka nemam nitu kapka i nitu 1% prema hristijanin,kolku i da sum protiv vasite mislenja. Iskreno vi posakuvam ona sto i za sebe si go sakam,da gi otvorite ocite i da pocnete malce pojasno da gi gledate rabotite.

 



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: brmbrm
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 19:29


Постирано од: SimeonNT
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 19:33

Поздрав Миралем,

Koga gi citas citatite... zamoli go Boga za barem malce inspiracija i da ti gi otvori ocite.

верувајми пријателе, во последниве 10тина години со сиот свој ум, разум, срце и душа го проучувам Словото Божјо, го молам Бога да ми открива и Тој тоа го прави... :) Еднаш кажав, откако Бог ми го промени животот на добро - исправно, Нему му го посветив, токму затоа што ми ги отвори очите. Тоа што ти имаш различен поглед, не ти дава за право да кажеш дека јас не го молам Бога и не барам инспирација.

Simeon...  se trudis,navistina... no dzaba,veruvaj. Mnogu e ocigledno deka se' se trudite da isprevrtite,da preinacite,da izmenite.....

Ништо јас не се трудам Миралем, изгледа погрешно си ме разбирал (многу повеќе ти се трудиш да докажеш дека Библијата е погрешна отколку било кој друг на фоурмов)... Ти прашуваш а јас ти одговарам... ни на крај памет не ми паѓа да испревртувам, преиначувам и изменувам. Ти го пишувам она што искрено го верувам, она што го веруваат христијаните низ вековите. Миралем, јас имам страв од Господ пријателе, колку ти и да не веруваш во тоа. Бог да ме сочува од такви измами како што ги наброја. Едноставно ти кажав во што верувам и дека сум убеден во тоа од дното на мојата душа... Исус Христос за мене е Господ, оној кој Ме избави од гревот.

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос. 



Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 23:41

Цитирај

Поздрав Миралем,

Koga gi citas citatite... zamoli go Boga za barem malce inspiracija i da ti gi otvori ocite.

верувајми пријателе, во последниве 10тина години со сиот свој ум, разум, срце и душа го проучувам Словото Божјо, го молам Бога да ми открива и Тој тоа го прави... :) Еднаш кажав, откако Бог ми го промени животот на добро - исправно, Нему му го посветив, токму затоа што ми ги отвори очите. Тоа што ти имаш различен поглед, не ти дава за право да кажеш дека јас не го молам Бога и не барам инспирација.

Simeon...  se trudis,navistina... no dzaba,veruvaj. Mnogu e ocigledno deka se' se trudite da isprevrtite,da preinacite,da izmenite.....

Ништо јас не се трудам Миралем, изгледа погрешно си ме разбирал (многу повеќе ти се трудиш да докажеш дека Библијата е погрешна отколку било кој друг на фоурмов)... Ти прашуваш а јас ти одговарам... ни на крај памет не ми паѓа да испревртувам, преиначувам и изменувам. Ти го пишувам она што искрено го верувам, она што го веруваат христијаните низ вековите. Миралем, јас имам страв од Господ пријателе, колку ти и да не веруваш во тоа. Бог да ме сочува од такви измами како што ги наброја. Едноставно ти кажав во што верувам и дека сум убеден во тоа од дното на мојата душа... Исус Христос за мене е Господ, оној кој Ме избави од гревот.

Pozdrav Simeon...Nemam nisto protiv tvoeto ubeduvanje. Kazav eden slucaj,za ratot vo Bosna.Na nekoja zena mu go ubile maz mu,ostanala sama,so malite deca,,,, dolgo vreme kamenja vo lonecot i stavala i gi mamela kako e toa meso i kako za vecera Meso ke jadat.... taka gi lazela se' dodeka zaspiele,a ponekogas po malce im davala da jadat,kolku da preziveat.Koga zenata ednas dosla do vistinsko meso,radosno trcala doma da gi izraduva decata,da im kaze deka Meso ke jadat za vecera.Koga im kazala na decata,tie ne se iznenadile,oti sekoja vecer istoto go slusale. I mu go pokazala mesoto i rekla; Videte deca,Meso,meso ke jademe za vecera. Decata se zagledale vo kesata i rekle: Pa toa ne e meso !!!!!! Na zenata uste bajagi vreme i trebalo da im dokaze deka TOA E MESO.

Jas na nikogo ne go pravam neznaen,ili necitan,ili neznam sto,zatoa sto e ubeden vo negovoto veruvanje.... go razbiram toa. No,MESOTO I KAMENOT imaat razlika i taa treba da se vidi. Ne mi objasni nitu edno prorocanstvo deka se odnesuva na Isus. Pa neznam dali vredi da ja prodolzam temava so uste prorocanstva.Zatoa sto gi ima uste.

Ponataka... Isus hristos za tebe e Gospod... no zosto ne ni kaza. Ako zatoa sto e cudesno roden. Nisto ne dokazuva. Ako zaradi toa sto pravel cuda.Nisto ne dokazuva.Ako zaradi toa sto lecel,nisto ni toa ne dokazuva. Site Bozji pratenici,go pravele istoto. Nema nitu naj mala sitnica,koja kazuva deka Isus e Gospod. Jas velam GOSPOD BOG,neka vi se smiluva i neka ve upati. Amin.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Јануари.2006 во 00:01
Цитирај Ponataka... Isus hristos za tebe e Gospod... no zosto ne ni kaza. Ako zatoa sto e cudesno roden. Nisto ne dokazuva. Ako zaradi toa sto pravel cuda.Nisto ne dokazuva.Ako zaradi toa sto lecel,nisto ni toa ne dokazuva. Site Bozji pratenici,go pravele istoto. Nema nitu naj mala sitnica,koja kazuva deka Isus e Gospod. Jas velam GOSPOD BOG,neka vi se smiluva i neka ve upati. Amin.


ДАЛИ АКО МУХАМЕД БИЛ НЕПИСМЕН МОЖЕЛ И ДА ЧИТА И ДА ПИШУВА И ЗОШТО ГОСПОД ИЗБРАЛ ВОЈСКОВОДЕЦ СО 1000000000 ЗЛОЧИНИ,ДАЛИ НЕГОВИТЕ ЧУДА ОД НАУКА БИЛЕ КАЖАНИ ОД ГОСПОД И ЗОШТО НЕ МУ ГО КАЖАЛ ЛЕКОТ ЗА ЧУМАТА И ЛЕПРАТА(ХРИСТОС ГИ ИЗЛЕЧИЛ БОЛНИТЕ БЕЗ ЛЕК САМО СО ДОПИР),НЕМА НИ НАЈМАЛА СИТНИЦА ШТО ДОКАЖУВА ДЕКА НЕПИСМЕН ЧОВЕК И ВОЈСКОВОДЕЦ СО ТЕШКО КРИМИНАЛНО ДОСИЕ ЗАСЛУЖУВА ВНИМАНИЕ ИЛИ ДАР ОД БОГА КОЈ ГИ ЉУБИ ВЕРНИТЕ И ВО БОГА ПОСЛУШНИТЕ А НЕ РАЗВРАТНИТЕ ОНИЕ КОИ СЕ ЗА ВО ПЕКОЛОТ.А ШТО АКО КАКО НА КРИМИНАЛЕЦ И ТЕЖОК ЗЛОСТОРНИК МУ СЕ ПОКАЖАЛ ДРУГИОТ ЗЛОСТОРНИК ЃАВОЛОТ ЗА ДА НАПРАВИ НОВА ВЕРА КОЈА БИ БИЛА СПРОТИВНА НА УЧЕЊЕТО ГОСПОДОВО И НА КРАЈОТ ЗОШТО КОГА СТЕ ТОЛКУ БЛАГОСЛОВЕНИ ВИЕ МУСЛИМАНИТЕ НЕ ГО ОСТАВИТЕ ГОСПОД ДА ШИРИ ЉУБОВ ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ А НЕ КАКО ШТО ВИЕ ШИРИТЕ ОМРАЗА,ВОЈНИ,БОЛЕСТИ И РАЗВРАТИ

Цитирај Na nekoja zena mu go ubile maz mu,ostanala sama,so malite deca,,,, dolgo vreme kamenja vo lonecot i stavala i gi mamela kako e toa meso i kako za vecera Meso ke jadat.... taka gi lazela se' dodeka zaspiele,a ponekogas po malce im davala da jadat,kolku da preziveat.Koga zenata ednas dosla do vistinsko meso,radosno trcala doma da gi izraduva decata,da im kaze deka Meso ke jadat za vecera.Koga im kazala na decata,tie ne se iznenadile,oti sekoja vecer istoto go slusale. I mu go pokazala mesoto i rekla; Videte deca,Meso,meso ke jademe za vecera. Decata se zagledale vo kesata i rekle: Pa toa ne e meso !!!!!! Na zenata uste bajagi vreme i trebalo da im dokaze deka TOA E MESO.


КОЈ СЕ ЗАЛАЖУВА УСТВАРИ ОВДЕ


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: krale
Датум на внесување: 22.Јануари.2006 во 00:04
Па тоа и јас го кажав и ме нападнаа дека сум го „вреѓал“ Мохамед, а јас само кажував историски факти за неговата психичка и морална растроеност.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Јануари.2006 во 00:10
НЕМОЈ ТАКА МИРАЛЕМ Е МНОГУ КУЛТУРЕН И ФИН -МУСЛИМАН- ОН НЕ Е КАКО ОНИЕ ОД ИРАК,ИРАН И ДР. ТИЕ СЕ ДРУГ ВИД НА МУСЛИМАНИ НИВНИОТ МУХАМЕД Е ТОЈ ШТО НИЕ ГО ПОЗНАВАМЕ А ЗА ОВОЈ МУХАМЕД ШТО ПИШУВА МИРАЛЕМ ЗНАЕ САМО ОН И УШТЕ НЕКОЛКУ НЕГОВИ ИСТОМИСЛЕНИЦИ


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: SimeonNT
Датум на внесување: 22.Јануари.2006 во 00:23

Поздрав Миралем,

No,MESOTO I KAMENOT imaat razlika i taa treba da se vidi. Ne mi objasni nitu edno prorocanstvo deka se odnesuva na Isus. Pa neznam dali vredi da ja prodolzam temava so uste prorocanstva.Zatoa sto gi ima uste.

Точно, во потполност се согласувам дека КАМЕНОТ И МЕСОТО имаат разлика... но како што ти мислиш дека нам ни докажуваш дека јадеме камења, така и јас мислам... Бог знае како е...

Јас те*е ти објаснив дека пророштвата се однесуваат на Исус, ама ти не ги прифати оти мислиш дека е поинаку... Значи, не е дека не ти објаснив, ами дека ти не го признаваш одговорот за валиден нели? :) Пак ќе кажам... Бог знае како е...

Ponataka... Isus hristos za tebe e Gospod... no zosto ne ni kaza.

Кажав Миралем многу пати на форумов, дури и една тема отворив зошто верувам во Исус Христос како Господ... Тој е оној кој ме ослободи од замката на гревот и Него ќе Му Бидам вечно благодарен. Само Господ може да ги исправи животите.

А за тоа дека Исус е Господ, имам многу докази од Библијата и од секојдневниот живот - но ти, тие докази не ги признаваш. Не те обвинувам... Верувај си како мислиш дека треба. Сите еден ден ќе застанеме пред Вечно Живиот Бог и пред Него ќе одговараме.

Инаку, до сега, никој не ми има докажано дека Исус не е Господ, и дека има дуг Пат, или начин на спасение освен Христијанството... Ти се трудиш да кажеш како Христијанството и Библијата се корумпирано... и мислиш дека тоа добро го правиш само ете... ние сме закоравени, и јадеме камење... не знаеме што е месо. Ти мислиш дека докажа многу работи само ние не поверувавме - но тоа Миралем не е така... многу работи прескокна, посебно од Историјата - не понуди ниту еден историски доказ, книга, научник (освен „популарната книга“ :) Миралем, јас сум теолог-историчар, пријателе, ништо релевантно не понуди. Не ти викам да престанеш со коментарите, ама ако сакаш на луѓе како мене да им ја покажеш „убавината“ на Исламот и Коранот, ќе мора убаво да се портудиш... да го поткрепиш тоа со многу историски факти.

Еве, ти кажувам пријателски: искрено, другите Религии и Свети Книги со ништо не ме привлекуваат, ниту се покажале подобри од Христијанството. Ти тука на форумов едно чудо време и нерви потроши докажувајќи дека Библијата не е добра... ама малку кажа зошто Коранот е добар (напиша нешто дека е чудо, ама толку...) Ако го прелистаме форумов ќе видиш дека 90% од постовите ти се против Библијата а само 10% кои кажуваат нешто убаво за Коранот и Исламот (овде зборувам за убаво претставување на Верата ваша а не кога ставаш Корански стихови против Библијата).

Јас еднаш дури и ти предложив - ако мислиш дека Коранот и Верата која ја практицираш е единствен пат за спасение - ти треба на најубав начин тоа овде да го представиш а не да тврдиш како нешто друго нечини. Остај Хирстијаните да си ја толкуваат Библијата а ти толкувај го и фали го Коранот. Нормално, кажи со што не се согласуваш ама не интензивно да работиш на уривање на еден систем. Не сакам со ова да те навредам - но факт е дека за најголемиот дел на темиве, веќе имаш разработено по цели постови. Ние ќе кажеме едно... ти веднаш, за неколку миниту ќе залепиш уште 10-15 прашања кои добро си ги разработил од претходно (или некој ти ги дал веќе разработени).

Ти тргнуваш од претпоставка дека ние ништо не знаеме и дека сме залажани (од Константин наваму)... Меѓутоа Миралем тоа не е така. Искрено кажано, Исламот и Коранот со ништо не ме пленат... На темата која ја отворив за Коранот и Арапскиот, кажав некои неправилности кои јас ги гледам... а ти наместо да се потрудиш да дознаеш повеќе и да објасниш... веднаш со контра тези и прашања (дури кажа дека не си знаел како настанал Коранот...). Врати се на таа тема и ќе видиш колку прашања ми останаа неодговорени.

Не викам дека и јас се одговорив на сите прашања, ама не одговори ни ти Миралем, а се однесуваш супериорно, како ти се да докажа - демек толку глупости сите ние тресеме што џабе е да се занимаваш веќе со нас... Ти нема смисла да разговараш со нас... џабе се трудиме оти ти веќе се знаеш. Ко некој шеф си Миралем :) Ко професор - професорот секогаш се знае, а учениците ништо... :) Биди благословен Миралем, Исус умре и за те*е, и за твоето спасение (јас така верувам).

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.



Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 01:21

Simeon... pogresno si me razbral.

Цитирај

Јас те*е ти објаснив дека пророштвата се однесуваат на Исус, ама ти не ги прифати оти мислиш дека е поинаку... Значи, не е дека не ти објаснив, ами дека ти не го признаваш одговорот за валиден нели? :) Пак ќе кажам... Бог знае како е...

Mozebi ednostavno ne priznavam... no iskreno,Simeon... nikade ne vidov deka mi obrazlozi deka citatite se odnesuvaat na Isus. Nitu mi objasni deka e mozno da se odnesuvaat na Bilo koj drug osven Muhammed s.a.w.s. Ona sto mi objasni bese. "Apsolutno.... moze da se odnesuva i na Isus" Jas toa go znaev deka ke mi go reces. No,kako sto od mene baras dokazi,baram i jas od tebe.Da mi obrazlozis. Tvrdis deka provereni se dokumentite deka poteknuvaat od 2 vek.Kako sto ti od mene baras Dokaz,imam i jas isto pravo,da mi dokazes i ti. Temata sto ja otvori bese "Zosto veruvas vo Isus" I na taa tema dosta raboti propusti. I Jas kako Musliman,imam licni iskustva za Mokta na poslednoto Bozje Otkrovenie,Qur'anot.... no toa e moja rabota. Prasanjeto e dali postojat dokazi za ona vo sto se veruva.

Ponataka... ne obvinuvam nitu jas na nekogo zaradi negovoto veruvanje. Vam vasata vera,Mene Mojata Vera (del od Qur'anska sura) Za Mesoto i Kamenot... nitu jas rekov koj go jade mesoto a koj kamenot.... sekako deka i jas vo moeto gledam kako vo meso i ti vo tvoeto kako vo meso.I nitu jas nitu ti taka lesno bi mozele da priznaeme deka kamen jademe. No povtorno velam... Fakt e deka nekoj Vo Kamen gleda kako vo Meso.

Za UBAVINATA na Islamot i Mokta i Ispravnosta na Qur'anot,Simeon,neznam zosto ti e tesko da priznaes deka toa go prifatile mnogu popametni luge od mene i od tebe. Imavme prilika da vidime "kritiki",koi za greski gi zemaat luge koi PLATENI SE BOGATO ZA TOA a od koi TI (Istoriski teolog)KOPIRASE a na koi JAS,LAIK,COVEK SO OSNOVNO ODDELENIE TI ODGOVORIV. Da stavime vo predvid toa,deka moze da zboruvas so luge,koi zivotot go posvetile na Islamot,so Izucuvanje...... Greska,nikogas nema da mu najdete.NIKOGAS. Ubeden sum,vistina,vo svojata religija,no ubeden sum jas i vo toa deka nema covek da se rodi koj greska vo nea ke najde. Toa me pravi vernik i ne mi dava da ja napustam verata.Kako sto do sega nikoj ne ja napustil radi nezadovolstvo od nea. Ja napustile,mozebi lakomi luge,garant koi nemaat vrska so nitu edna religija.

Цитирај

Еве, ти кажувам пријателски: искрено, другите Религии и Свети Книги со ништо не ме привлекуваат, ниту се покажале подобри од Христијанството. Ти тука на форумов едно чудо време и нерви потроши докажувајќи дека Библијата не е добра... ама малку кажа зошто Коранот е добар (напиша нешто дека е чудо, ама толку...) Ако го прелистаме форумов ќе видиш дека 90% од постовите ти се против Библијата а само 10% кои кажуваат нешто убаво за Коранот и Исламот (овде зборувам за убаво претставување на Верата ваша а не кога ставаш Корански стихови против Библијата).

Zboruvam po potreba... SimeonNT. Vidov deka prasanje nema sto gi buni drugite pripadnici (hristijanite) a sto e naj tragicno,samo zboruvaat,kritikuvaat,upotrebuvaat sekakvi pogrdni zborovi a ne gi interesira ako covek im kaze. Ke otvoram edna nova tema,SO ZADOVOLSTVO. Imase edna (Qur'anski Mudzizi (Cuda)" No za zal,temata mi ja izbrisaa.... nema gajle,ke ja otvoram povtorno i ke napisam uste poveke,samo neka se ima zelba za citanje.

Цитирај

Јас еднаш дури и ти предложив - ако мислиш дека Коранот и Верата која ја практицираш е единствен пат за спасение - ти треба на најубав начин тоа овде да го представиш а не да тврдиш како нешто друго нечини. Остај Хирстијаните да си ја толкуваат Библијата а ти толкувај го и фали го Коранот. Нормално, кажи со што не се согласуваш ама не интензивно да работиш на уривање на еден систем. Не сакам со ова да те навредам - но факт е дека за најголемиот дел на темиве, веќе имаш разработено по цели постови. Ние ќе кажеме едно... ти веднаш, за неколку миниту ќе залепиш уште 10-15 прашања кои добро си ги разработил од претходно (или некој ти ги дал веќе разработени). 

Jas ti dadov uste podobar predlog. Ti najdi zabeleska vo Qur'anot jas vo Biblijata. Dali ti nalikuva deka Rusam nekoj sistem ? :) Toa ti taka mislis,koj podobro gi gleda rabotite... eve drugite ne zabelezaa. Pa Simeon... toa e ona sto me buni vo Biblijata. Jas,kako i ti.... do pred nekolku godini,bev skoro Ateist. Pa Allah ne sakal taka da zavrsam,me upozori so nekoi raboti.Taka,koga pocnav da se interesiram za Boga,barav vo sekoja religija... ne samo vo Islamot (inaku i roden sum kako Musliman). Znaci,ednakvo bese za mene sekoja religija. Vo Biblijata sretnav raboti,koi ni malku ne me privlekoa i citajki nitu malce ne mi zalici na Bozja objava.I toa ne e Biblijata. Nekolku pati isto taka kazav,tuka na forumot,pocnav da pisuvam NE DEKA SAKAM NA NEKOGO DA UBEDAM SO NESTO. Allah upatuva kogo saka,a ako ne saka,na takvite zabludata mu ja zgolemuva. Allah vo Qur'anot veli: "Onima koji nece da vjeruju,doista je svejedno,opominjao ih ti ili ne,oni nece vjerovati....." Tuka jas odavna svativ deka dzaba e da se zboruva.Se raboti za luge so zapecateni srca. No,pricinata e sosema druga.Na seto ne poznavanje,ne znaenje,ne pismenost... stigna nekoj tuka da zboruva loso za Islamot i Qur'anot. Toa nemozam da go podnesam,veruvaj. I zatoa pocnav da otvaram temi vo vrska so biblijata,da pocnat da pocituvaat barem nesto od zapovetta na Isus te. NE BARAJA RASKATA VO TUGJO OKO,IZVADI JA GREDATA VO TVOETO.

Цитирај

Ти тргнуваш од претпоставка дека ние ништо не знаеме и дека сме залажани (од Константин наваму)... Меѓутоа Миралем тоа не е така. Искрено кажано, Исламот и Коранот со ништо не ме пленат... На темата која ја отворив за Коранот и Арапскиот, кажав некои неправилности кои јас ги гледам... а ти наместо да се потрудиш да дознаеш повеќе и да објасниш... веднаш со контра тези и прашања (дури кажа дека не си знаел како настанал Коранот...). Врати се на таа тема и ќе видиш колку прашања ми останаа неодговорени.

Greska si,Simeon.... ocigledno deka ti ne si gi cital moite temi.(ako ne ja izbrisale i taa poraka) Mi zboruvase za dva razliciti prevodi na Qur'anot. Za sto i ti dadov link. Drugo,mi spomna za nekoj zbor,sto moze na dva razliciti jazika,da znaci razlicito.I za toa ti objasniv. Za primet ti go dadov zborot "MI" (Nie) vo Qur'anot. Deka,na nasiot jazik,toa zvuci mnozina. Dodeka vo Arapskiot e ednina. I Vo makedonskiot e prevedeno kako NIE a isto bi znacelo koga bi se prevelo i kako JAS. Na temata "Zemjata e ravna ploca (po biblijata)" isto ti spomnav za toa,no ete,ne se javi... mozebi nemase vreme. Islamot i Qur'anot,mozebi ne te plenat so nisto,zatoa sto ne si razmisluval za niv nitu vo naj mala raka. Duri i Siguren sum deka Qur'an nemas nitu procitano (Izvini,no vo toa siguren sum).

Цитирај

Не викам дека и јас се одговорив на сите прашања, ама не одговори ни ти Миралем, а се однесуваш супериорно, како ти се да докажа - демек толку глупости сите ние тресеме што џабе е да се занимаваш веќе со нас... Ти нема смисла да разговараш со нас... џабе се трудиме оти ти веќе се знаеш. Ко некој шеф си Миралем :) Ко професор - професорот секогаш се знае, а учениците ништо... :) Биди благословен Миралем, Исус умре и за те*е, и за твоето спасение (јас така верувам).

Hehehe... ziv da si. Me nasmea. Koga go prasale Isus,dali si ti Bog.Isus im rekol "Vie taka velite" (a imal prilika da im rece DA,JAS SUM BOG).Tuka,isto i jas taka ke ti recam.Jas nisto neznam,TI TAKA VELIS. Nitu jas nekade rekov deka na se' odgovoriv.Kazav i pak velam. Jas imam samo edno osnovno obrazovanie i nisto poveke. ( NE SAKAM NITU EDEN ZA ZBOR DA ME DRZI TUKA (POVEKE MISLAM NA MUSLIMANITE)) Malku i ti me iznavregja tuka,samo neise.... ke ti kazam samo na uste edna greska (totalna) koja vi dava povod za gresenje i ve "osloboduva" od baranjeto na Vistinata. Toa e deka veruvate vo toa sto Isus umrel za necivo spasenie i za necivi grevovi.Toa e osnovno,za pravenje grev. Kolku sto mozam jas za tebe denes da porucam,rucam i veceram,ta ti da se nasitis,tolku moze i za moite grevovi nekoj da odgovara.

Sekoe dobro... Allah neka te upati.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 28.Јануари.2006 во 18:41

I ovaa tema,simeon,ne ja razjasnivme bas ubavo.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: krale
Датум на внесување: 03.Февруари.2006 во 20:47
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

ke ti kazam samo na uste edna greska (totalna) koja vi dava povod za gresenje i ve "osloboduva" od baranjeto na Vistinata. Toa e deka veruvate vo toa sto Isus umrel za necivo spasenie i za necivi grevovi.Toa e osnovno,za pravenje grev. Kolku sto mozam jas za tebe denes da porucam,rucam i veceram,ta ti da se nasitis,tolku moze i za moite grevovi nekoj da odgovara.



Во историјата се познати многу случаи кога луѓе што требале да бидат казнети, други луѓе ја прифаќале и отслужувале казната за нив. Така да не е воопшто нелогично, туку напротив тоа би било врв на љубовта, доколку Христос го направи тоа за нас.

Светото Писмо вели: „крвта на Неговиот Син Исус Христос не' чисти од секој грев.“ 1 Јован 1:7. Тоа е големиот проблем кој што ниедна друга религија на светот не го решава - гревот. Човекот е задлабочен во грев, а Оној кој е Свет, безгрешен и совршен, (Господ Бог) не може да има ниту најмал контакт со нечистите и грешни створенија (луѓето). Неопходно е чистење. А кој може да очисти освен Оној кој е веќе чист? Може ли човек извалкан во кал, да земе со кал да се чисти? Треба да земе чиста вода, и да ја измие својата нечистотија. Светото Писмо вели дека Христос, „бил искушуван во се', како нас, но без грев“ Евр. 4:15. Христијаните се уверени дека „не сте откупени со распадливи нешта, како сребро или злато, од својот суетен живот што го имате наследено од вашите претци, 19 туку со скапоцената крв на Христос како невино и чисто Јагне (1 Пет. 1:18-19)

За жал, општењето со Бог е возможно единствено за оние кои се очистени преку крвта Христова и измиени преку Неговата жртва на крстот. Затоа Миралеме ние не можеме ни да помислиме да поминеме во ислам, бидејќи тоа ќе биде како миење на каллив човек со кал. Немој да се навредиш, но исламот не ни нуди РЕШЕНИЕ како повторно да општиме со Светиот Бог. Тој не може да прифати ништо нечисто, а секој од нас е нечист се додека не е очистен од нешто Свето. А кој е вистински Свет освен Светиот Создател? Затоа беше неопходно Самиот Тој да слезе на земјата, да живее беспрекорно чист и свет живот, да ја плати казната за нашето неверие и грев. Христос не мие со својата невина и беспрекорно чиста крв и не подготвува за свет живот во заедница со Троединиот Бог. Залуден е секој друг обид човекот сам да го достигне Бога, ако прво Бог не го достигне, очисти и просвети човекот.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 04.Февруари.2006 во 01:25

Dali ima nekoj koj Bibliskite prorocanstva koi gi navedov moze da mi kaze deka se odnesuvaat na bilo koj drug osven na Muhammed s.a.w.s. No da mi dokazi,da mi opise,onaka,kako sto jas gi opisav i srediv. Beganje od temi,ne mi e poveke zabavno.Nekogas mi bese interesno koga vi gledav kako ocajno begate,poveke ne mi e interesno.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: krale
Датум на внесување: 04.Февруари.2006 во 10:58
МираЛЕЛЕме, не се прави наудрен. Еве ќе ти повторам два поста кои точно ти одговорија. Не биди толку слепец.

Цитирај Citatite se odnesuvaat del na Isus, del na Izrael kako Bozji narod, a del voopsto ne se prorostva tuku si gi izvadil von kontekst (kako na primer onoj tekst od Isaija 29, sto e vsushnost primer, i prevodot ti si go skratil a vsushnost se preveduva "toa e kako na nekoj nepismen covek da mu dades kniga" itn., znaci tekstot dava primer, a ne prorostvo, sto e mnogu jasno od kontekstot).

Ili pak kako onoj lapsuz sto si go napravil so citiranjeto na Isaija 21, bidejki ako vidis ubavo vo 16 stih pisuva deka toa prorostvo ke se sluci "za edna godina", a Mohamed ne se rodil uste najmalce 14 veka!!! Toa prorostvo e vsushnost za pustosot izvrshen nad arabija, ne znam kakva greska si napravil da go citiras ovde... lele lele...

Citati za Mohamed vo Biblijata se onie koi veke ti gi pisav, ama eve ke ti gi povtoram:

"Ke se pojavat lazni proroci megju lugjeto, isto kako sto i megju vas imase lazni uciteli, koi tajno ke vovedat lazni ereticki ucenja, koi duri i ke go negiraat Gospodarot koj gi iskupi (se odnesuva na Isusovata zrtva na krstot)" 2 Petrova 2:1

Ili samiot Isus kako sto veli za Mohamed i nemu slicnite:

"Mnogu lazni proroci ke dojdat po mene i ke zavedat mnogumina" Matej 24:11


И вториот од СимеонНТ


Цитирај

Еве ќе се обидам да ти прокоментирам на прашањето на кого се однесуват стиховите од Стариот Завет во Петта Книга Мојсеева 18:18...

 

Tri razliki:

Kako prvo,Isus ne e slicen na Mojsije,zatoa sto spored vas Isus e bog a Mojsije ne bil. DALI E TOCNO ?

2.Isus,spored vas,umrel za otkup na coveckite grevovi no Mojsije nemal potreba da se maci za grevovite na narodot. DALI E TOCNO ?

3.Isus bil vo pekolot na 3 dena,Mojsie nemal potreba tamu da odi. DALI E TOCNO ?

No,ova ne e celata vistina vo prorocanstvoto,ovie se raboti na uveruvanje,na koe i decata mozes da gi uveris.

Tatko i Majka.

1.Mojsije imal tatko i majka i Muhammed a.s isto taka imal tatko i majka,no Isus imal samo majka a ne i tatko covek. DALI E TOCNO ?

2.Mojsije i Muhammed se rodile na normalen,priroden nacin tj. od fizikalna vrska pomegju covek i zena.Isus e stvoren so posebno cudo. DALI E TOCNO ?

3.Mojsije i Muhammed bile ozeneti i imale deca.No Isus nemal zena nitu deca. DALI E TAKA ?

4. Dvajcata... i Mojsije i Muhammed,umrele so prirodna smrt,a po hristijanski izvori Isus e ubien nasilno.  DALI E TOCNO ?

5.Mojsije i Muhammed se zakopani vo zemja a spored vas Isus se odmara na neboto. DALI E TOCNO ?

 

Ова што го напиша сето е точно (освен дека Исус се „одмара“ на Небото), само што заклучокот ти е погрешен а ќе ти покажам и зошто.Јас се сложувам со сите тие работи кои ги кажа, ама не ја дополни листата, и не ја кажа вистинската причина за цитатот.

 

Викаш дека Мухамед е ист со Мојсеј, но јас ќе ти покажам дека ни оддалеку не наликува на него:

 

  1. Навистина Мојсеј бил женет исто како и Мухамед, но за разлика од него имал една, а не многу жени, меѓу кои и малолетно девојче. Едниот е скромен и ги контролира своите страсти а другиот не.
  2. Божјата мисија и заповед од Господ до Мојсеј била да ги ослободи израелците – да ги изведе од Египед, земјата на ропството. Мухамед од друга страна, никого не ослободил, напротив, завладеал и воспоставил царство. Едниот е ослободител, другиот освојувач и владетел.
  3. Мојсеј направил многу чуда (го раздвоил морето, лечел-исцелувал, преку молитва им обезбедувал храна и вода)... додека Мухамед не направил ниту едно чудо (затоа морал да каже дека Коранот е единственото „чудо“ – но за ова веќе разговаравме во друга тема). Едниот прави чуда а другиот не.

 

Значи, по твојата логика од погоре... овие двајца (Мојсеј и Мухамед), ни оддалеку не можат да бидат исти, ниту слични... ниту пак пророштвото да се однесува на Мухамед.

 

Сега ќе ти кажам како вистински треба да ги читаш стиховите. Централната теолошка тема на Стариот Завет е ОСЛОБОДУВАЊЕ ОД РОПСТВО. Мојсеј ги изведе од земјата на ропството – Египед. Ако нешто сака да ни порача Стариот Завет – тогаш ни порачува дека БОГ СЕ ГРИЖИ ЗА СВОЈОТ НАРОД И ГО ОСЛОБОДУВА ОД РОПСТВО.

          Како што веќе ти кажав еднаш, Вечниот Логос во личноста на Исус Христос е конечното исполнување на сите знаци од Стариот Завет. Исус Христос е новиот Мојсеј заради тоа што ГО ОСЛОБОДИ ЧОВЕШТВОТО ОД РОПСТВОТО НА ГРЕВОТ. Со тоа што Исус Умре на Крстот, го ослободи човекот од ропството на гревот. Стариот Завет е слика на она што подоцна се случи - Исус Христос, полнотата на Божјото Откровение. (да не зборувам дека и Исус правеше чуда како и Мојсеј, исцелуваше, и најважно од се проповедаше ОСЛОБОДУВАЊЕ).

 

Ете токму заради тоа, Исус е новиот Мојсеј, а не Мухамед. Ако сеуште сакаш да држиш до своите изјави од погоре, мора да ги земеш и овие од подолу J

 

 

Исто така викаш:

"PODIGNUCU IM PROROKA IZMEU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...." Naglasokot e "Izmedju njihove sabrace." 

Апсолутно... Исус потекнува од Израилот – Евреин е, и потполно може на него да се однесува (итоа ако гледаме по крв, повеќе отколку Мухамед...)

 

"...I STAVICU SVOJE RIJEcI U NJEGOVA USTA..."

Апсолутно... Исус никогаш некажал нешто поразлично од Не*ескиот Отец, дури и многу често тоа го нагласува дека ЗБОРОВИТЕ КОИ ШТО ГИ КАЖУВА НЕ СЕ НЕГОВИ ТУКУ НА НЕГОВИОТ ОТЕЦ КОЈ Е НА Не*еСАТА.

 

 

 

Второто пророштво... од Исаија 29:12... тотална утка... убаво ти кажа Крале... си го извадил од Контекст. Тука не станува збор за пророштво туку за укор... Прочитај ја целата глава и ќе видиш... Бог преку овие зборови укорува човек кој наоѓа изговори... демек книгата била запечатена, и тој не знаел да чита и затоа не можел да прочита... Случката со Мухамед е сосем друга и ова не се применува на него. Прочитај ја цела глава и ќе ти стане јасно.

 

Uste edno prorocanstvo: "A ne bude li tko poslusao mojih rijeci, sto ih prorok bude govorio u moje ime, taj ce odgovarati predamnom."

Ова не знам од каде ти е, но и тоа во потполност може да се примени на Исус... а ако го примениме на Исус, прашањето што ни го постави важи исто и за те*е/вас Zarem ne ve plasi ova strasna opomena. TAJ CE ODGOVARATI PRED MNOM

 

Na kogo se odnesuva ova: "POZNACETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA. ZAR SE S TRNJA BERE GROZDJE, ILI S DRAcA SMOKVE? TAKO SVAKO DOBRO STABLO RADJA DOBRIM RODOM. SVAKO STABLO AKO NE RADJA DOBRIM RODOM, SIJEcE SE I BACA U OGANJ. DAKLE: PREPOZNAT CETE IH PO NJIHO-VIM RODOVIMA." (Matej, 7:16-20) ?

Ова се однесува на верните Христијани кои се познаваат по плодот на Светиот Дух и е во голема поврзаност со Посланието на Св. Апостол Павле до Галатјаните 5

 

22 А плодот на Духот е: љубов, радост, мир, долготрпеливост, љубезност, добрина, верност, кроткост, воздржливост; 23 против овие нешта нема закон. 24 А оние кои се Христови го распнаа своето тело со неговите страсти и похоти. 25 Ако живееме по Духот, и да одиме според Духот! 26 Да не бидеме полни со суетно славољубие, да не се предизвикуваме еден со друг и да не си завидуваме еден на друг!

 

 

Ova: "Ako me volite drzat cete se mojih naredbi, a ja cu se moliti Ocu i On ce vam dati drugog Utjesitelja koji ce biti s vama zauvijek." (14:15-16).

Ova:   "Ali Utjesitelj, koji je duh istine, koga ce Otac poslati u moje ime, potsjetit ce vas svemu sto sam vam govorio" (14:26).

Ova: "Kad vam on, duh istine dodje, vodit ce vas prema potpunoj istini, posto on ne govori od sebe, nego govori ono sto cuje, i reci ce vam o stvarima koje tek trebaju da dodju.'(16:13). 

 

Ова се стихови кои се однесуваат на Светиот Дух. Ниту во писмата на Стариот Завет ниту во писмата на Новиот Завет – терминот Дух на Вистината, Дух Божји (Руах Јахве), не се однесуваат на човек, ниту можат да се однесуваат на човек. Единствено Божјиот Дух е Дух на вистина...

          Побарај во Целото Свето Писмо и ќе видиш дека тој термин се однесува само и исклучиво на Бога – никако на човек.

 

          Овде, само во еден стих имаш прекрасна слика и за Тројството... J Светиот Дух е третата личност од Тројството и како што можеш да видиш во Јован 14:26 се спомнуваат: Утешителот – Духот на вистината и Отецот кој праќа и Оној во чие име е пратен Исус Христос.

 

 

За последните стихови и пророштвата за арапите нема многу да коментирам (веќе доволно напишав)... ама препрочитај ги пак, и внимавај на годините... Крале веќе ти објасни... препрочитај ја пораката и види за колку години точно треба да се исполни пророштвото.

 

Како што гледаш Миралем, во Библијата нема стихови кои пророкуваат за Мухамед... Вие сакате да има... но единствено преку вадење на стихови од контекст... (а ова е всушност апсурд затоа што Библијата ја напаѓате како Изменета Книга, но, кога вас ви одговара – само тогаш точно зборува за Мухамед J) Реално за Мухамед нема ништо, но затоа во Библијата имаме предупредување да се пазиме од лажни пророци – види кај Крале J

 

П. С. Terminot Mesija,preveden kako Hrist,ne e ime,tuku e nadimak.

Терминот Месија ниту е Име, ниту е надимак, туку ТИТУЛА, НАНЗАКА... а значи помазаник Божји – оној кој е помазан со Миро (со масло, како симбол на Светиот Дух) за да изврши одредена функција – во овој случај, спасение на човештвото.


ОДГОВОРИ ПРВО НА ОВИЕ РАБОТИ, ПА ПОСЛЕ ПРАШУВАЈ ДРУГО.


Постирано од: mende
Датум на внесување: 04.Февруари.2006 во 11:07

treba odam ili mozi  za domasna zadaca da bidi



-------------
mbm


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 04.Февруари.2006 во 16:56

Цитирај Citatite se odnesuvaat del na Isus, del na Izrael kako Bozji narod, a del voopsto ne se prorostva tuku si gi izvadil von kontekst (kako na primer onoj tekst od Isaija 29, sto e vsushnost primer, i prevodot ti si go skratil a vsushnost se preveduva "toa e kako na nekoj nepismen covek da mu dades kniga" itn., znaci tekstot dava primer, a ne prorostvo, sto e mnogu jasno od kontekstot).

Ili pak kako onoj lapsuz sto si go napravil so citiranjeto na Isaija 21, bidejki ako vidis ubavo vo 16 stih pisuva deka toa prorostvo ke se sluci "za edna godina", a Mohamed ne se rodil uste najmalce 14 veka!!! Toa prorostvo e vsushnost za pustosot izvrshen nad arabija, ne znam kakva greska si napravil da go citiras ovde... lele lele...

Citati za Mohamed vo Biblijata se onie koi veke ti gi pisav, ama eve ke ti gi povtoram:

"Ke se pojavat lazni proroci megju lugjeto, isto kako sto i megju vas imase lazni uciteli, koi tajno ke vovedat lazni ereticki ucenja, koi duri i ke go negiraat Gospodarot koj gi iskupi (se odnesuva na Isusovata zrtva na krstot)" 2 Petrova 2:1

Ili samiot Isus kako sto veli za Mohamed i nemu slicnite:

"Mnogu lazni proroci ke dojdat po mene i ke zavedat mnogumina" Matej 24:11

Krale... Spored prorocanstvata koi gi navedov,jasno se zboruva deka i posle Isus ke ima drugi proroci. Sto znaci,ke se pojavuvaat dosta proroci,taka i lazni i vistinski. No rabotata e da dokazeme koi se laznite a koi se vistinskite. Vo poglavjeto po Matej 24:11 nisto ne ukazuva na Muhammed a.s kako lazen prorok tuku zboruva deka ke ima i lazni.... vo prorocanstvata koi jas gi staviv,kako sto gledate i samite,osven na Muhammed s.a.w.s nemoze na drugi da se odnesuvaat. Direktno za Nego se zboruva,sto znaci,toj ne e lazen prorok,ami drugite se lazni. Zatoa rekov,daj dokazete kako se odnesuvaat prorocanstvata ILI na Isus ILI na Izrael.

Za drugiot post na Simeon... i na nego dadov odgovor,no dzaba koga ne citate. Ne se raboti za takva razlika,kako sto ja napravi Simeon za Muhammed a.s i Mojsie a.s toj samo sto ne rece "Muhammed imal kukja na eden sprat a Mojsije imal kukja na dva sprata,pa zatoa ni Muhammed ne e slicen na Mojsie." Toa e samo izgovor i izmisluvanje. Barem za svesen razum. A,ako gi vidis razlikite koi jas gi napraviv pomegju Isus i Mojsie i Slicnosta pomegju Mojsie i Muhammed a.s ke vidis deka osven na Muhammed a.s ne moze na drugi da se odnesuvaat,zatoa sto prorocanstvoto ne e sostaveno od eden zbor tuku celoto treba da se povrzi.Taka da se pobara koj e rod od nivnite bratucedi.Koj od kogo poteknuva,koj e slicen na mojsie,na kogo mu se dadeni Bozjite zborovi vo negova Usta.... toa da se objasni onaka kakos to jas go objasniv i dokazav deka se odnesuva na Muhammed a.s.  Slicnosta pomegju niv dvajca se bara vo licnostite. Nie veruvame deka Mojsie bil Bozji pratenik,isto bil i Muhammed no spored vas Isus e Bog i Sin Bozji. Toa e razlika. Slicnost e sto Mojsie i Muhammed se zakopani vo Grob a Isus ne e. Toa e slicnost i razlika pomegju Isus i Mojsie a.s A ne koj sto jadel,koj sto poseduval........... Znaci daj pametno dokazi deka moze da se odnesuva na drug a ne na Muhammed a.s.

Цитирај Второто пророштво... од Исаија 29:12...

Vo knigata na Izaija 29 stih 12,citame: "KNIGA (el Kitab,el Qur'an,citanje,recitiranje) KOJA SE DAVA NA COVEK KOJ NE UMEE DA CITA('en nebijjil -umijj'-sto znaci:"pratenik koj ne znae da cita nitu da pisuva-vidi Qur'an,7:158) VELEJKI,CITAJ GO OVA,TE MOLAM (zborot jas te molam ne se naogjaat vo hebrejskite manu skripti-sporedi gi so rimo-katolickite Douat Verzija isto taka i so Revised Standard Verzija)-I TOJ RECE-JAS NE SUM UCEN. (Zborot 'jas ne sum ucen' e tocen prevod na zborot ma ene bi kari'in'te. jas neznam da citam nitu pisuvam,:a toa se zborovi koi Muhammed s.a.w.s 2 pati gi povtoril na Svetiot Duh (?)-Melekot Dzibril koga mu komanduval: "Ikre-Citaj" Dozvolete da go citam stihot bez prekin,kako sto stoi vo knigata na James Version ili vo Avtoriziranata verzija. 'ILI KAO KNJIGA KOJA SE DAJE ČOVJEKU KOJI JE NEPISMEN, GOVOREĆI: ČITAJ OVO, JA TE MOLIM, A ON ODGOVORI: JA NISAM UČEN' ili po Hrvatski prevod na Biblija: 'A dade li se kome ko ne zna čitati govoreći: Čitaj to! - On će odvratiti: Ne znam čitati (Izaija 29:12).

Treba da zabelezime deka Arapska biblija,vo sestiot vek na hristijanskata era,koga Muhammed s.a.w.s propovedal. Osven toa,toj bil i nepismen i neobrazovan,nego nitu edno zivo,covecko bitie ne go poducilo. 'Ve ma jentiku `anil-heva. 'On ne govori po hiru svome.In huve illa vahjun juha,To je samo Objava koja mu se obznanjuje,`allemehu šedidul-kuva'.uči ga jedan ogromne snage'. (k*r'an, 53:3-5)

Vie napisavte eden kup postovi,no,na nitu eden ne dokazavte deka se odnesuva na Isus. Vie samo rekovte "apsolutno,na isus se odnesuva i toj bil evrein" Dokaz !!! Kako sto jas obrazloziv. I interesno e sto sega priznavte deka i Mojsie isceluval,pravel cuda.... ke recete sega deka i Mojsie e Bog ili Sin Bozji,samo prrocanstvoto na Isus da go prefrlite. E Subhanallah. Do koja mera ste zalutale...



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: krale
Датум на внесување: 04.Февруари.2006 во 17:41
Ти стварно Миралеме не потценуваш. Мислиш дека овие работи не се истражени. Братче, има милиони читатели христијани на Библијата СЕКОЈ ДЕН, ако има некоја грешка ОДМА ќе се појави. Ти си тераш по свое, и тоа е твое право, никој не ти брани. Но немој тука да се расфрлаш со работи дека ти нешто си ДОКАЖАЛ. Не си докажал ти ништо, туку само си кажал своја верзија (всушност се сомневам дека  е твоја). Исто така, за те*е, нашите ДОКАЗИ се за те*е само наша верзија. Епа сега понатаму нема што да се расправаме.

Дали Мојсије бил сличен на Исус? Апсолутно.

1. Мојсије излезе од Египет - Исус излезе од Египет
2. Мојсеј беше во пустината 40 години, Христос симболично го обележа тоа со 40  дена пост и искушение во пустината
3. Кога Мојсеј се роди Фараонот нареди убиство на сите новореднчина, кога Христос се роди Царот нареди убиство на сите новороденчиња
4. Мојсеј е на чудотворен начин спасен од убиството, Исус е на чудотворен начин спасен од убиството
5. Двајцата беа Евреи (Самиот Мојсеј пророкуваше дека тој ќе биде Евреин: „Господ вашиот Бог ќе подигне за вас пророк како мене, помеѓу вас, од вашите ЗЕМЈАЦИ, Него слушајте Го“ 5 Мојс. 18:15, а истото го пророкува и самиот Господ Бог во 18:18) Мохамед бил Евреин? Не сум знаел
6. Мојсеевото лице светеше кога слезе од Гората (планината), Исусовото лице светеше по Гората на Преображението
7. Мојсеј воспостави завет на Бога со луѓето, Исус воспостави НОВ завет на Бога со луѓето
8. Мојсеј го прими откровението на Планина, Исус го даде на Планина (Проповедта на Гората)
9. Двајцата извршуваа чуда, знаци и лечења
10. Мојсеј постави 70 владетели над Израел, Исус постави 70 ученици да ги поучуваат народите
11. Мојсеј испрати 12 шпиони за да ја освои Ветената Земја, Исус испрати 12 Апостоли за да ја освојата Земјата
12. Ни едниот ни другиот немаат гроб.
13. Мојсеј владееше над Црвеното Море, Исус над Галилејското
14. Мојсеј подигна дрво со змија за да ги излекува луѓето, Исус САМИОТ беше подигнат на дрво на крстот како духовно лекување на луѓето.
15. Двајцата беа водачи, законодавци, лекувачи, спасители, учители, свештеници и посредници.
16. 400 години Израелците беа во ропство пред Мојсеј, 400 години беше молкот од Стариот завет до Христа.
17. И двајцата се родени во ропство
18. Мојсеј отфрли власта на овој свет ( да стане следниот фараон), Исус отфрли да стане цар (за разлика од Мохамед)
19. И двајцата на народот му дадоа леб од небото
20. Обајцата беа спасители на Израел: Мојсеј од египетското ропство, Исус од Сотонското владение
21. Мојсеј ја воспостави Пасхата, Исус СТАНА новата Пасха на празникот Пасха
22. Тората му беше дадена на Мојсеј 50 дена по излезот од Египет, Светиот Дух и беше пратен на црквата 50 дена по Христовото воскресение
23. Пророштвото е ИСПОЛНЕТО и ПОТВРДЕНО во Новиот завет дека Исус беше тој пророк. Читај ги Јован 1:45, 6:14, Дела 7:37-38.
    „Филип го најде Натанаил и му рече: „Го најдовме Оној за Кого пишуваа Мојсеј во Законот и пророците, Исус, синот на Јосиф од Назарет.“
    14 Луѓето, кога го видоа чудотворниот знак што го направи, рекоа: „Овој е навистина Пророкот Кој требаше да дојде на светот.“
    Прочитај ја прекрасната проповед на првиот маченик Стефан во Дела 7, и ќе видиш колку прекрасно објаснува дека Исус е тој за кого што зборуваше Мојсеј.

Уф, се уморив. Задоволен? Ако после ова не признаеш дека навистина си бил во криво, тогаш не знам што те*е ќе ти помогне. Навистина се молам Бог да ти даде милост и со искрено срце да се запрашаш дали навистина Мохамед е тој, или те заведува во крив пат. Еве, ПОГЛЕДНИ, толку е очигледно дека Исус е пророкот како Мојсије. И ова не е целосна листа, ама доволно ти напишав да ако си искрен тоа го признаеш. Јас не ти спорам дека ти можеш и понатаму да веруваш во Мохамед како пророк, но да тврдиш дека Мојсеј тоа го пророкувал, Миралеме, е рамно на чиста стопроцентна лага.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 04.Февруари.2006 во 23:26

Apeliram do site koi citaat na forumot.Da gi procitaat prvite dva posta od temava i da vidat sto i kako e odgovoreno.Samo tolku.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 05.Февруари.2006 во 16:15
Nego, Miraleme, vaka:
Dali k*ranot smee da se tolkuva i preveduva?
Zosto ti go tolkuvas i preveduvas (ako ne si znael, bosanskiot NE E izvoren jazik na Quranot :-)
Zosto napagjas svetci (spored Quranot) kako Isa, i navlekuvas gnev bozji na tebe?
Dali Isa se spomenuva vo Quranot? Po IME?
Dali Muhamed se spomenuva vo Biblijata? Po IME?
Dali i Majkl Dzekson i Muhamed sakaat deca na 9 godini?


Постирано од: sanja 22
Датум на внесување: 05.Февруари.2006 во 16:27

Citat:  "Kako prvo,Isus ne e slicen na Mojsije,zatoa sto spored vas Isus e bog a Mojsije ne bil. DALI E TOCNO ?"

Kako prvo Isus za nas ne e Bog tuku sin na Boga,

Kako vtoro Isus rekol:" Koj nema da me vidi a ke veruva vo mene ke dojde vo Carstvoto nebesno" - znaci na nas ne ni trebaat dokazi za da veruvame vo Gospod Bog i Isus Hristos - NIE SME VERNICI

I kako treto Isus ne e slucajno ispraten na zemjata, ispraten e zaradi nas gresnite....

 



-------------


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 06.Февруари.2006 во 01:04
Miralem kaza:

1.Mojsije imal tatko i majka i Muhammed a.s isto taka imal tatko i majka,no Isus imal samo majka a ne i tatko covek. DALI E TOCNO ?

2.Mojsije i Muhammed se rodile na normalen,priroden nacin tj. od fizikalna vrska pomegju covek i zena.Isus e stvoren so posebno cudo. DALI E TOCNO ?

3.Mojsije i Muhammed bile ozeneti i imale deca.No Isus nemal zena nitu deca. DALI E TAKA ?

4. Dvajcata... i Mojsije i Muhammed,umrele so prirodna smrt,a po hristijanski izvori Isus e ubien nasilno.  DALI E TOCNO ?

5.Mojsije i Muhammed se zakopani vo zemja a spored vas Isus se odmara na neboto. DALI E TOCNO ?

Spored ova, Miraleme, uste ako umres so prirodna smrt, i bides zakopan vo zemja, ke bides tretiot prorok, po Mojsej i Muhammed. Site drugi uslovi gi ispolnuvas. No ne si prorok. Ne si ni dobar musliman, kako ni tie od koi go citiras ova. Od sekoja granka supelka ne bidue...

Si znaes vekje. Te gledam.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 06.Февруари.2006 во 01:10

Janus... imate druga zadaca. Nemojte da isprevrtuvate :) Operisan sum od takvi poraki i kritiki,,, Ako imas nesto,vo vrska so temava,BUJRUM,ako ne,pa sramota e da pisuvas. Najarno e da kjutis.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: krale
Датум на внесување: 06.Февруари.2006 во 09:43
Всушност Јанус добро ти објасни. Ти не даде „докази“ (смешно тој термин и да го користиш воопшто), туку даде општи појави кои секој трет човек на планетава ги исполнува од типот:

Мојсеј - машко - Мохамед машко (којзнае?)
Мојсеј - брада - Мохамед брада
итн., да не ти објаснувам. Треба да се дадат специфични работи кои НИКОЈ ДРУГ не ги исполнувал, како што ти наведов 23 точки за Мојсеј и Исус, на кои ти не успеа да одговориш на ниту една. Кулата од карти ти се урна во провалија Миралеме, сите тоа го гледаме...


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 06.Февруари.2006 во 16:03

A be... duri i smesno mi izgleda duri te gledam kako izmisluvas. Takvi primeri,kako sto gi navede ti,ustvari vie stavivte a ne jas.Razlikite koi jas gi napraviv pomegju Isus i Mojsie beja OGROMNI RAZLIKI. Slicnostite,koi gi napraviv za Muhammed a.s i Mojsie a.s bea recisi identicni. Jas rekov. Muhammed  i Mojsie bile proroci. A Isus (spored vas) e "Bog". Vaka jas zboruvav. Mojsie i Muhammed se rodeni na normalen nacin,dodeka Isus e roden so posebno cudo. Muhammed a.s i Mojsie se zakopani vo zemja.Isus ne e zakopan vo zemja. Ako vo prviot zbor od prorocanstvoto "KAO STO SI TI" Otpagja Isus,vo drugite zborovi od istoto prorocanstvo i nema potreba da se stava. Zatoa sto na pocetok se gleda deka na Isus ne se odnesuva. Ponataka,treba da se sporeduvaat drugi proroci posle mojsie (osven Isus a.s) A ako gi barame drugite proroci,za toa prorocanstvo... osven Muhammed a.s drugi ne odgovara. Ako odgovara,kazete KOJ E I ZOSTO ?

PS: Imase i drugi post so uste edna niza na Prorocanstva. Uste toa ne e dokrajceno... a koga ke zavrsime so ovie,togas imam uste da stavam.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: krale
Датум на внесување: 06.Февруари.2006 во 16:14
Ти покажав ептен доволно добро дека се однесува на ИСУС. Ти покажав 23 ЕГЗАТНИ сличности на Исус и Мојсије, од листа од преку 70, пошто ти е мака и на тие 23 да одговориш. А и овие работи што ти ги наброја може да се каже дека повторно не ја познаваш Библијата:

Исус е наречен Пророк, Цар и Првосвештеник, значи беше Пророк исто како и Мојсије.

Мојсије не беше закопан во земја, (освен можеби според некоја извитоперена Коранска Сура), туку беше земен на небото, исто како и Исус.

А ако го споредуваш раѓањето, пак ќе ти кажам, многу си утнал. Мојсије не е роден на нормален начин, туку со наредба на царот дека ќе бидат убиени сите новороденчиња, само тој се спасува. Истото е и со Исус. И Мојсије и Исус како бебиња одат во Египет, и од таму излегуваат подоцна.

ЗНачи дури ни овие работи не си ги проучил, ама кој да се труди понатака со те*е Миралем кога ти не прифати ниеден доказ.

Мојсеј исто рече дека пророкот ќе биде Евреин. Дали е Мохамед евреин? Дали е? Одговори веќе третпат те прашувам!

Мохамед, за твоја жал, не е воопшто сличен на Мојсије, тој не излекуваше никого. Неговото лице не светеше како на Мојсије (на Исус светеше). Мојсеј и Христос ја отфрли ја можноста да бидат овоземни владетели (но не и Мохамед). И така натаму да не ти ја редам листата на ОГРОМНИ РАЗЛИКИ. Помири се со реалноста Миралем.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 00:30
dosta be veke so toj muhamed,....ostavete go na mira na bregot!!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Islam-HAK
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 16:59
Originally posted by brza brza напиша:

dosta be veke so toj muhamed,....ostavete go na mira na bregot!!
Imaj malce respekt ...


-------------
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 16.Октомври.2006 во 00:13
da imaj respekt...sto go zakachash BREGOT ostaj go na mira Wink

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 12:39
.


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 09:23
kako e mozno da vo biblijata papa se naoga sebesi, da biblijata go predvidel HITLER kako golem nastan i red drugi nastani za koi vie velite deka biblijata gi ima predvideno i ima pisano
a pak za Muhammed a.s  koj ja donese Islamskata Religija , koja denes ima preku milijarda i pol sledbenici, nisto da ne predvidel i da ne pisuval
ova e mnogu pogolem nastan otkolku predviduvanjeto na Hitlet
 


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 09:27
I ke moze nekoj da mi objasni na kogo se odnesuvaat ovie stihovi vo
 
 
ISAIJA 42:1-12
 
- 1 „Еве Го Мојот Слуга Кого Го поткрепувам, Мојот Избраник, мил на Мојата душа. Го излеав Својот Дух на Него, за да им донесува право на народите.

  - 2 Тој не вика, Тој не го крева гласот, ниту може да се чуе по улиците.

  - 3 Тој не ја крши напукнатата трска ниту ја гасне светилката што тлее. Верно Тој донесува правда,

  - 4 не постанува и не се истоштува, додека не воспостави правда на земјата. Островите копнеат по Неговата наука.”

  - 5 Вака зборува Господ, Бог, Кој ги создаде и ги оптегна небесата, Кој ја распростре земјата и нејзините растенија, Кој им дава здив на народите на неа, и здив на суштествата што одат по неа.

  - 6 „Јас, Господ, те повикав во правда, те зедов цврсто за рака; те вообличив и те поставив за Завет на народот и за светлина на племињата,

  - 7 за да им ги отвориш очите на слепите, за да ги извадиш затворениците од темницата, од темнината оние што живеат во мрак.

  - 8 Јас, Господ Ми е Име, не му ја давам Мојата Слава на друг, ниту Својата чест на киповите.

  - 9 Што прореков порано, ете, се збидна, и нови настани Јас навестувам, и пред да се покажат, ви ги јавувам вам.”

- 10 Пејте Му на Господа нова песна и Негова фалба од крајот на земјата, нека Го слави морето со сè што е во него, островите и нивните жители!

- 11 Нека кренат глас пустината и нејзините градови, нека извикаат населбите каде што живеат Кидарците! Нека подвикнуваат жителите на Стената, нека воскликнуваат од горските врвови!

- 12 Нека Му даваат слава на Господа и нека му ја возвестуваат фалбата по островите!

KOJ E PROROKOT KOJ STO TUKA BOG NI GO NAJAVUVA?


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 09:50
Originally posted by krale krale напиша:


Исус е наречен Пророк, Цар и Првосвештеник, значи беше Пророк исто како и Мојсије. I Muhammed bil Prorok ili kako sto velime nie Pratenik.

Мојсије не беше закопан во земја, (освен можеби според некоја извитоперена Коранска Сура), туку беше земен на небото, исто како и Исус. Zarem ne ja Citas Biblijata? Tami mnogu dobro pisuva : ... i bese zakopan Mojsej.... Kje dovrsam podocna.

А ако го споредуваш раѓањето, пак ќе ти кажам, многу си утнал. Мојсије не е роден на нормален начин, туку со наредба на царот дека ќе бидат убиени сите новороденчиња, само тој се спасува. Истото е и со Исус. И Мојсије и Исус како бебиња одат во Египет, и од таму излегуваат подоцна. Mojsej i Muhammed bile delo na ljubov od maz i zena, a Isus od naredbata, slovoto Bozje!



Мојсеј исто рече дека пророкот ќе биде Евреин. Дали е Мохамед евреин? Дали е? Одговори веќе третпат те прашувам! Mojsej rekol deka kje bide od brakjata nivni, a ne od niv. Arapie se brakjata evrejski, o covku bez gram poim zaistorija....

Мохамед, за твоја жал, не е воопшто сличен на Мојсије, тој не излекуваше никого. Koga bile so Ebu Bekr vo pesterata, Muhammed zaspal, a bil potpren na nego. Ebu Bekr go kasnala skorpija atoj ne se ni pomrdnal za da ne go razbudi Muhammed. Koga se razbudil Muhammed i videl sto se slucilo, so plukanka go doprel mestoto na ubodot i covekot ozdravel. Ova ti e samo edno od prednijata (hadisi) na taa tema!  Неговото лице не светеше како на Мојсије (на Исус светеше). "Koga kje poglednev vo Mesecinata, a potoa vo liceto na Muhammed, negovoto lice bleskase posilno i poubavo od ona na Mesecinata!" Hadis            Мојсеј и Христос ја отфрли ја можноста да бидат овоземни владетели (но не и Мохамед). Mosjej stana lider, go vodese svojot narod, politcki i duhovno, donesuvajki zakonik za opstestveno, a ne samo za individualno odnesuvanje! И така натаму да не ти ја редам листата на ОГРОМНИ РАЗЛИКИ Mene mi izgleda deka dobro ja sokrivas vistinata, no deka toa ti izleguva na videlina i nema koj da ti poveruva. Razliki nema, a vie ne znaete da tolkuvate prorostva i jasnite dokazi gi izoblicuvate!!!!. Помири се со реалноста Krale.


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: rice
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 11:14

Оваа тема се вика ,, ШТО ЗБОРУВА БИБЛИЈАТА ЗА МУХАМЕД,, газење%20од%20смеење  па НИШТО ЧОВЕЧЕ НИШТО

уствари една работа ја кажува нашиот Бог Христос : се после мене е сатанско.

А за твоето прашање ЕБУ-ХУРЕЈРЕ биди 10000000% дека не е твојот обожаван само прогласен ,,пророк,,

тоа а и сите пророци во стариот завет пишувале за ИСУС ХРИСТОС


-------------


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 11:52
Rice, aj prociaj sto go ispraviv drugar ti!
 
I znaj, nie muslimanite Go obozuvame samo Ediniot Bog, Vozviseniot Allah!!!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: rice
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 13:07

вие го обожавате единиот Бог????

прекрасноголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

а дали го обожавате и неговиот единороден син и неговиот свет дух???


-------------


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 14:11
Pa da staneme politeisti?
 
Muslimanite se monoteisti!
 
Obozuvanje na nesto pokraj Nego, bez razlika sto, e politeizam!!!
 
Ti teknuva?
намигнување


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 14:15

мил Даија политеизам е верување во повеќе БОГОВИ или многубожство.

Христијаните веруваат во еден Бог единствен , нестворен , седржител.

но Вас ве буни изгледа неговата ипостас.




-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 14:21
Ne sme nie zbuneti,
zbuneti se onie koi veruvaat povekje iminja, bozestva, licnosti, sliki, drveni i zelezni predmeti i tn.
 
 


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 14:26

па види Даија тоа верување не е грешно!!!

кога таков е Бог ние не можеме да го смениме , ние можеме да го прифатиме само таков каков што е !!!!

е сега да направиме разлика помегу верување и почитување.



-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 15:03
Prasanjeto e, dali e takov kakov Go smetate?

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 15:11
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


па види Даија тоа верување не е грешно!!!

кога таков е Бог ние не можеме да го смениме , ние можеме да го прифатиме само таков каков што е !!!!

е сега да направиме разлика помегу верување и почитување.

Ako replicirase na pogorniot text na Daija,togas ti si mnogobozec.
 
za ova:
Цитирај
zbuneti se onie koi veruvaat povekje iminja, bozestva, licnosti, sliki, drveni i zelezni predmeti i tn.
 
 
velis:
Цитирај   па види Даија тоа верување не е грешно!!!

кога таков е Бог ние не можеме да го смениме , ние можеме да го прифатиме само таков каков што е !!!!

е сега да направиме разлика помегу верување и почитување.

 
Dali e Bog bozestva,licnosti,predmeti,kipovi...... ???
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 16:41
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:



 
Dali e Bog bozestva,licnosti,predmeti,kipovi...... ???
 
 



миралеме колку пати треба човек да каже:

верувам во ЕДНИОТ БОГ седржителот творецот.

зар тоа ме прави многубожец??????  



-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 16:46
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Prasanjeto e, dali e takov kakov Go smetate?


а одговорот е :него каков е?


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 17:48
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

I ke moze nekoj da mi objasni na kogo se odnesuvaat ovie stihovi vo
 
Секако дека ќе може пријателе мој, па затоа сме на форумов, да си објаснуваме еден на друг нели? среќа
Стиховите подоле се однесуваат на Исус Христос.
Доказ за тоа ти е самата Библија, прочитај Матеј 12:17
 
 
ISAIJA 42:1-12
 
- 1 „Еве Го Мојот Слуга Кого Го поткрепувам, Мојот Избраник, мил на Мојата душа. Го излеав Својот Дух на Него, за да им донесува право на народите.

И се чу глас од небото: „Ти (Исус) си Мојот возљубен Син; во Кого Ми е милината!” (Марко 1:11)
А од облакот дојде глас, кој велеше: „Овој (Исус) е Мојот Син, Мојот Избраник! Слушајте Го Него!” (Лука 9:35)
 
 
  - 2 Тој не вика, Тој не го крева гласот, ниту може да се чуе по улиците.
 
Земете го Мојот јарем на себе и научете се од Мене, зашто Јас (Исус) сум кроток и понизен по срце; и ќе најдете одмор на своите души; (Матеј 11:29)
 

  - 3 Тој не ја крши напукнатата трска ниту ја гасне светилката што тлее. Верно Тој донесува правда,

  - 4 не постанува и не се истоштува, додека не воспостави правда на земјата. Островите копнеат по Неговата наука.”
  - 5 Вака зборува Господ, Бог, Кој ги создаде и ги оптегна небесата, Кој ја распростре земјата и нејзините растенија, Кој им дава здив на народите на неа, и здив на суштествата што одат по неа. 
  - 6 „Јас, Господ, те повикав во правда, те зедов цврсто за рака; те вообличив и те поставив за Завет на народот и за светлина на племињата,
 
И (Исус) им рече: „Ова е Мојата крв на Новиот Завет, која се пролева за мнозина. (Марко 14:24)
Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.” (Јован 8:12)
 
  - 7 за да им ги отвориш очите на слепите, за да ги извадиш затворениците од темницата, од темнината оние што живеат во мрак.
 
Тогаш пак го прашаа и фарисеите - како прогледал! Тој (слепородениот) им рече: „(Исус) Ми стави кал на очите, се измив и гледам.” (Јован 9:15)
Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.” (Јован 8:12)
Исус им одговори: „Вистина, вистина ви велам, дека секој кој прави грев, роб му е на гревот...и така, ако Синот (Исус) ве ослободи, навистина ќе бидете слободни. (Јован 8:34-36)
 
 
KOJ E PROROKOT KOJ STO TUKA BOG NI GO NAJAVUVA?
 
Никаде во погорните стихови не се најавува пророк, туку, како што можеше да видиш се најавува Божјиот Помазаник - Исус Христос, Кој е многу повеќе од Пророк.
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 07:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

I ke moze nekoj da mi objasni na kogo se odnesuvaat ovie stihovi vo
 
Секако дека ќе може пријателе мој, па затоа сме на форумов, да си објаснуваме еден на друг нели? среќа
Стиховите подоле се однесуваат на Исус Христос.
Доказ за тоа ти е самата Библија, прочитај Матеј 12:17
 
 
HEHE dobar ti e obidot, mada ne korespondira so vistinata
imeno evangelos dali svesno ili ne gi izostavi stihovite 8-12 ne znam , no za da se doznae koj e ovoj prorok isaija go ima opisano vo 12 stihovi, a ti prokomentira 7 so nesoodvetni stihovi.
 
PA EVE PRIJATELE KE TI OBJASNAM KOJ E OVOJ PROROK
 
ISAIJA 42:1-12
 
- 1 „Еве Го Мојот Слуга Кого Го поткрепувам, Мојот Избраник, мил на Мојата душа. Го излеав Својот Дух на Него, за да им донесува право на народите.

И се чу глас од небото: „Ти (Исус) си Мојот возљубен Син; во Кого Ми е милината!” (Марко 1:11)
А од облакот дојде глас, кој велеше: „Овој (Исус) е Мојот Син, Мојот Избраник! Слушајте Го Него!” (Лука 9:35)
 
---Ovie stihovi, pod nieden slucaj ne mozes da kazes, deka se odnesuva na Isus od prosta pricina..
1. ovdeka Isaija najavuva za prorok ...a vie veruvate deka Isus e Bog, pa ako e Isus Bog, kako moze da kaze"EVE GO MOJOT SLUGA"kako moze Bog, da stane sluga na samiot sebe...ponatamu "MOJOT IZBRANIK, MIL HA MOJATA DUSA" , ako Isus e Bog, ne mozel da kaze takvo nesto, znaci ovdeka bog ni zboruva za negov izbranik ( PROROK), nekoj koj mu e milina, sto znaci deka Bog ne se najavil sam sebe tuka (ISUS) .. ponatamu " GO IZLEAV SVOJOT DUH NA NEGO" , ako Isus e Bog , bi trebalo da glasi "GO IZLEAV MOJOT BUH NA SAMIOT MENE", bidejki tuka e zborot za pratenik a ne za Bog ili Sin Bozji , ne preostanuva nikoj drug koj bi odgovaral na  ova najavuvanje  , osven prorokot MUHAMMED A.S..koj sekogas rekol, deka e samo sluga na Boga, koj sto bil podkrepen so Angelot GABRIEL, koj sto mu ja ima objaveno k*r'ANOT kako mu zapovedel ALLAH s.w.t i na toj nacin go slel negoviot duh na nego so koe se donese pravda na zemjata(SERIJATOT) , Isus ne donel zakon so koja ke se postavelo pravda na zemjata.
 
  - 2 Тој не вика, Тој не го крева гласот, ниту може да се чуе по улиците.
 
Земете го Мојот јарем на себе и научете се од Мене, зашто Јас (Исус) сум кроток и понизен по срце; и ќе најдете одмор на своите души; (Матеј 11:29)
 
Kakva vrska ima ovoj stih so gorniot ...zakljucok ...NIKAKOV
 
Ovdeka e opisano, kakvi osobini ke ima Prorokot...Nitu vo MEKKA, nitu vo MEDINA nikogas Historijata nema zabelezano deka MUHAMMED a.s go imal krenato glasot ili pak imal vikano ili cueno po ulicite.....dodeka za Isus ima dovolno stihovi kako gi povikuval lugeto...sto i ne e bitno ...zatoa sto on e Bog neli.....a ovdeka se bara PROROKOT
 
 
  - 3 Тој не ја крши напукнатата трска ниту ја гасне светилката што тлее. Верно Тој донесува правда,
 
EvAngelie ne odgovara na ovoj stih, verojatno ne go znae znacanjeto, no ne e problem prijatele, zatoa sme nie tuka...
 
Vo ovoj stih Bog ni navestuva deka poranesnite objavi se izmeneti i deka patot koj sto Bog go izbral za lugeto e iskriveno...veli.."TOJ NE JA KRSI NAPUKNATATA TRSKA" sto znaci deka ne gi odreknuva poranesnite Bozji objavi...a vtoriot del od stihot ni kazuva kolku mnogu e iskriveno toa sto e objaveno porano "NITU JA GASNE SVETILKATA STO TLEE" kako sto gledade, veli deka od toa sto e objaveno, ostanalo vistina vo nea kako edna svetilka da tlee, no Prorokot koj sto ke dojde ke donese pravda, so toa sto site tie iskrivuvanja vo poranesnite objavi, ke bidad otkrieni, taka da deneska nas k*r'ANOT tocno ne upatuva kaj da gi gledame iskrivuvanjata vo poranesnite spisii(objavi)
 
  - 4 не постанува и не се истоштува, додека не воспостави правда на земјата. Островите копнеат по Неговата наука.”
 
EvAngelos nema odgovor
 
Kako sto znaeme site, Isus e dojden kaj Izraelcive, koi sto ne ziveat nitu vo ostrov nitu vo poluostrov.
Bog tuka ni kazuva deka prateniot PROROK, ke bide praten na tlo, koe lici na ostrov ili poluostrov, vo ovoj slucaj e (SAUDISKA ARABIJA) i veli deka prorokot ke propovede se dodeka ne postavi pravda na zemjata, i taka bidna.
Muhammed a.s propovedase, se dodeka ne ja ostvari Islamskata Drzava, vo koja se sudese so Bozjiot zakon, i pred da se preseli od ovoj svet celokupniot poluostrov go privati Islamot. 
 
 
  - 5 Вака зборува Господ, Бог, Кој ги создаде и ги оптегна небесата, Кој ја распростре земјата и нејзините растенија, Кој им дава здив на народите на неа, и здив на суштествата што одат по неа. 
 
 
Vo ovoj stih Bog dava argumenti za toa deka e samo on semoken
 
 
  - 6 „Јас, Господ, те повикав во правда, те зедов цврсто за рака; те вообличив и те поставив за Завет на народот и за светлина на племињата,
 
И (Исус) им рече: „Ова е Мојата крв на Новиот Завет, која се пролева за мнозина. (Марко 14:24)
Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.” (Јован 8:12)
 
I ovie stihovi nemat vrska so toj pogore .
 
Poznato e deka Muhammed a.s, cesto pati odel vo pesterata HIRA, kade i  mu se objaveni prvite ajeti: IKRE BISSMIKEL LEDHI HALEKA, sto znaci " CITAJ VO IME NA ONOJ KOJ STO SE SOZDAVA " dodeka Muhammed bil nepismen, i ne znael da cita , bil eden od tie koj sto nisto ne znael za poranesnite objavi... veli" TE ZEDOV CVRSTO ZA RAKA; TE OBLICIV I TE POSTAIV ZA ZSAVET" ovoj e detalen opis deka, PROROKOT ne moze da bide pismen, te pismen covek ne se vodi pod raka... taka da Bog go vodi nego, i go uci za seto ona sto bilo objaveno porano, i mu objavuva kodeks kako treba da se zivee.
Muhamed a.s seto toa go ima sprovedeno dodeka bese megu nas , dodeka Isus umrel na krst (po vase veruvanje), pred da vospostavi bilo kakva drzava vo koe bi se sudelo spored bozjite zakoni.....se sekavate:)
Islamskata Imperija sudela tokmu spored SERIJATOT , i sekogas celta bila Bozjiot zakon da se vospostavi na zemjata , taka bese postaven od KINA do KORZIKA denesna Spanija. So toa im bilo dadeno zavetot na narodot i svetlinata.
Kristijanskata religija nikogas ne vospostavila Bozji Zakon, PA I DENESKA KOA E SE POD VASA DOMINACIJA VIE NE STE VO SOSTOJBA DA VOSPOSTAVITE BOZJI ZAKON.
 
 
 
  - 7 за да им ги отвориш очите на слепите, за да ги извадиш затворениците од темницата, од темнината оние што живеат во мрак.
 
Тогаш пак го прашаа и фарисеите - како прогледал! Тој (слепородениот) им рече: „(Исус) Ми стави кал на очите, се измив и гледам.” (Јован 9:15)
Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.” (Јован 8:12)
Исус им одговори: „Вистина, вистина ви велам, дека секој кој прави грев, роб му е на гревот...и така, ако Синот (Исус) ве ослободи, навистина ќе бидете слободни. (Јован 8:34-36)
 
Procitaj go vnimatelno stihot EvAngelieeee..:)
 
Bog tuka ne ni zboruva za nikakov covek, koj se rodil slep, pa proglednal...
tuku ni kazuva, vo kakov mrak e padnat narodot kaj sto ke bide praten PROROKOT,  EvAngelieee...
 
Se znae deka, koa pocnal da mu se objavi k*r'ANOT na Muhammed a.s, Arapite vo toa vreme ziveele vo totalen mrak, veruvale vo kipovi, vo  objekti koi sami gi pravele, na lik na zivi sustestva, vo totalno neznaenje za toa deka Bog e samo eden , i deka Bog e semoken....pa tek posle objavata na k*r'ANOT i prihvakanjeto na Islamot kao edinstvena nivna vera , tie izlegle od mrak na svetlina, samo po prihvakanjeto na Islamot Arapite gi otvorija ocite i pocnaa da gledat.
TOA E ZNACANJETO NA STIHOT , A NE DALI NEKOJSI POEDINEC BIL SLEP PA PROGLEDNAL.
 
 
 
KOJ E PROROKOT KOJ STO TUKA BOG NI GO NAJAVUVA?
 
Никаде во погорните стихови не се најавува пророк, туку, како што можеше да видиш се најавува Божјиот Помазаник - Исус Христос, Кој е многу повеќе од Пророк.
Поздрав!
 
 
Se razbira deka EvAngelie ne gi protolkuva ponatamosnite stihovi....a i kako da gi protolkuva koa so slednive stihovi se dokazuva se.
ke vi objasnam......
 
  - 8 Јас, Господ Ми е Име, не му ја давам Мојата Слава на друг, ниту Својата чест на киповите.
 
Bog ni kazuva vo ovoj stih, vo sto veruva narodot kaj koi ke bide ispraten ovoj Prorok, pa tocno ni kazuva za nivnoto veruvanje pred objavata, veli "NE MU JA DAVAMM MOJATA SLAVA NA DRUG, NITU SVOJATA CEST NA KIPOVITE" , Arapite pred objavata na k*r'ANOT veruvale vo kipovi, pa tek po doaganjeto na Muhammed a.s , toj narod gi otvrli kipovite i pocna da veruvaat samo vo eden Bog "ALLAH"
 
Pa so ovaa im bese odzemeno Slavata na kipovite, i cesta koja sto ja imaa prema kipovite , i mu bese vratena na onoj koj sto ja zasluzuva , eden i edinstveniot semoken Bog "ALLAH", tokmu kako sto e napisano vo gorenavedeniot stih.
 
Znaete li deka , koa e oslobodeno MEKKA , Muhammed a.s od samata Kabba ima 360 kipovi skrseno....zosto?!!!
Se razbira , za da mu se vrati slavata i cesta na Boga
 
 
ponatamu..
 

  - 9 Што прореков порано, ете, се збидна, и нови настани Јас навестувам, и пред да се покажат, ви ги јавувам вам.”

Kao sto veli Bog vo gore navedeniot stih, taka i se ima sluceno....
Na Muhammed a.s  mu e objaveno vo k*r'ANOT , onaa sto bilo pred nego, i onaa sto ke bide po nego.... ali vie ne go citate k*r'ANOT, pa duri i koa ke go zemete da procitate nesto od k*r'ANOT, toa go pravite so omraza , a ne so cel za da ja doznaete vistinata...no ALLAH i za takvite ni ima kazano, i za niv veli vaka:
 

Sura 2
Al-Baqara 

-

6. Onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati.

7. Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je koprena; njih čeka patnja golema.

 
ponataka...
 
. - 10 Пејте Му на Господа нова песна и Негова фалба од крајот на земјата, нека Го слави морето со сè што е во него, островите и нивните жители!
 
Kako sto gledate ,Bog ni najavuva, kakov ke stane toj narod, kaj kogo ke se pojavi ovoj Prorok po negovoto doaganje.
koja e taa nova pesna ako ne e k*r'ANOT, koj sto nasekade se pee i uci, bez razlika na toa dali sme vo molitva ili ne, nie sekogas citirame ajeti od k*r'ANOT.
I tokmu taka i stana , po preminuvanjeto vo Islamot, celiot Arapski Poluostrov go citirase k*r'ANOT , nesto sto nikogas ne bilo videno dotogas, site ziteli citiraa ajeti , bez razlika na starosta, golemi...mali deca... nasekade se citirase k*r'ANOT, tokmu kako i sto e opisano vo stihot gore.
 
ponatamu....
 
. - 11 Нека кренат глас пустината и нејзините градови, нека извикаат населбите каде што живеат Кидарците! Нека подвикнуваат жителите на Стената, нека воскликнуваат од горските врвови!
 
EvAngelos , procitaj go stihot ubavo...
 
Bog veli "NEKA KRENAT GLAS PUSTINATA I NEJZINITE GRADOVI" , pa zarem ne se objavi k*r'ANOT sred pusrina....koj go krenal glasot po pustinskite Gradovi i Sela za obozavuvanje na semokniot Bog "ALLAH",
 
nikoj drug , tuku Muslimanite "ISLAMOT" , pogledni niz pustinskite gradovi , koj zivee tamu, zarem ne se Muslimanite tie koi se naseleni po pustinskite gradovi...
Bog ponatamu veli "NEKA IZVIKAT NASELBITE KADE STO ZIVEAT KEDARCITE" , jas ve prasuvam, koi se tie kedarci. ?....ne se sekiraj ke ti kazam
Ako ne si znael EvAngelie , Kedarcite se Arapski pleminja koi sto poteknuvaat od vtoriot sin na ISMAIL Sin na ABRAHAM.
 
Vtoriot sin na ISMAIL se vikal KEDAR , od kogo i poteknuvaa Muhammed a.s
 
Muhammed a.s e prorokot koj sto bil najaven vo ISAIJA 42:1-12 a ne ISUS kako sto se obide ti tuka da ni objasnis.
 
mene mi e seedno dali vie ke poveruvate ili ne , oti ne lezi vo moi race upatstvoto, moe e samo da vi prenesam , a vase e da odbirate, sto e vistina ,a sto ne e
 
onoj koj sto ke ja prihvati vistinata , slavata mu pripaga samo na ALLAH s.w.t
a onoj koj ke mu okrene grb na vistinata, neka ne okrivi nikoj drug na sudniot den , osven samiot sebesi.
 
. - 12 Нека Му даваат слава на Господа и нека му ја возвестуваат фалбата по островите!
 
Zarem ne se Muslimanite, tie koi sto minimum 5 pati na den klanjat, i mu ja davat slavata na boga.........se.......
 
za razlika od vas , ALLAH s.w.t nam ni ima kazano so koj zbor treba da mu se zahfalime na ALLAH s.w.t  i toj zbor e namenet samo za ALLAH s.w.t
 
Toa e zborot  ELHAMDULILAH
 
ACELERA POSTOT NE MOZEV DA GO DELAM RADI TOA STO KE GO IZGUBI NOEGOVOTO ZNACANJE , NE EDITIRAJ 
 
-  
 
 


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 12:51
  - 3 Тој не ја крши напукнатата трска ниту ја гасне светилката што тлее. Верно Тој донесува правда,
 
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

EvAngelie ne odgovara na ovoj stih, verojatno ne go znae znacanjeto, no ne e problem prijatele, zatoa sme nie tuka...
 
Ебу, па ти од мене не побара да ти го џвакам секој стих, туку побара од мене да ти кажам за кого се однесува пророштвото на Исаија, и јас на тоа ти одговорив толкувајќи толку стихови колку што сметав дека е доволно (па и повеќе од тоа), но за такви како тебе и по цела страна за секој стих да ти пишувам нема да биде доволно... во тебе е проблемот пријателе, не во стиховите.
 
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Vo ovoj stih Bog ni navestuva deka poranesnite objavi se izmeneti i deka patot koj sto Bog go izbral za lugeto e iskriveno...veli.."TOJ NE JA KRSI NAPUKNATATA TRSKA" sto znaci deka ne gi odreknuva poranesnite Bozji objavi...a vtoriot del od stihot ni kazuva kolku mnogu e iskriveno toa sto e objaveno porano "NITU JA GASNE SVETILKATA STO TLEE" kako sto gledade, veli deka od toa sto e objaveno, ostanalo vistina vo nea kako edna svetilka da tlee, no Prorokot koj sto ke dojde ke donese pravda, so toa sto site tie iskrivuvanja vo poranesnite objavi, ke bidad otkrieni, taka da deneska nas k*r'ANOT tocno ne upatuva kaj da gi gledame iskrivuvanjata vo poranesnite spisii(objavi)
 
Се читаш ли ти што пишуваш бе голема%20насмевка Не ти е срам јавно да постираш вакви "квази толкувања за горниот стих"?
Читај го стихот уште еднаш..
 
  - 3 Тој не ја крши напукнатата трска ниту ја гасне светилката што тлее. Верно Тој донесува правда,
 
Тука Исаија вели дека Христос ќе биде идеален Спасител, внимателен Спасител, дека нема да пропушти никој во кој има надеж да се спаси, дури и таму каде што има минимална надеж Тој ќе интервенира бидејќи Неговата љубов е не дозволува да се фрли "напукнатата трска" или да се гасне "светилката што тлее". Тој - Христос ќе оздрави и направи црврста "напукнатата трска" и ќе ја разгори во огромен пламен "светилката што тлее" - тоа е нашиот Спасител - Исус Христос намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 12:56
И не знам зошто се мачиш да го "префрлаш пророштвото" кон Мухамед, кога самата Библија си кажува на Кого се однесува тоа пророштво и нема потреба од наша интервенција. Да не пишуваше во Библијата ок, ќе дебатиравме, ама сега суетни, бесмислени и смешни се нашите дискусии бидејќи самата Библија 20век пред нас има одговорено на тоа прашање...читај...
 
"Но знаејќи го тоа, Исус се отстрани оттаму; а мнозина Го следеа и ги исцели сите, и ги предупреди да не разгласуваат за Него; за да се исполни кажаното преку пророкот Исаија, кој рече: ”Еве Го Мојот Слуга, Кого Го избрав; Мојот Возљубен, во Кого Ми е милината на Мојата душа. Ќе Го положам Мојот Дух на Него и ќе им објави суд на народите. Нема да се препира, ниту ќе вика, ниту некој ќе го чуе Неговиот глас по улиците. Нема да докрши прекршена трска, ниту ќе угасне светилка што тлее, додека го изведе судот кон победа. "
(Матеј 12:15-20)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 13:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И не знам зошто се мачиш да го "префрлаш пророштвото" кон Мухамед, кога самата Библија си кажува на Кого се однесува тоа пророштво и нема потреба од наша интервенција. Да не пишуваше во Библијата ок, ќе дебатиравме, ама сега суетни, бесмислени и смешни се нашите дискусии бидејќи самата Библија 20век пред нас има одговорено на тоа прашање...читај...
 
"Но знаејќи го тоа, Исус се отстрани оттаму; а мнозина Го следеа и ги исцели сите, и ги предупреди да не разгласуваат за Него; за да се исполни кажаното преку пророкот Исаија, кој рече: ”Еве Го Мојот Слуга, Кого Го избрав; Мојот Возљубен, во Кого Ми е милината на Мојата душа. Ќе Го положам Мојот Дух на Него и ќе им објави суд на народите. Нема да се препира, ниту ќе вика, ниту некој ќе го чуе Неговиот глас по улиците. Нема да докрши прекршена трска, ниту ќе угасне светилка што тлее, додека го изведе судот кон победа. "
(Матеј 12:15-20)
 
 
Nemam potreba jas ili bilo koj tuka ili bilo kade da si prefrluva bilo kakvi prorostva za Muhammed a.s
 
Prorostvata se objaveni od Boga , a vistinata e : Deka prorostvoto na ISAIJA 42:1-12 se odnesuva potpolno na Prorokot Muhammed a.s......bidejki tamu vo toa prorostvo tocno i vo detali e napisano
 
1. kaj se ocekuva najaveniot prorok
 
2.se opisuva : kakov e narodot kaj koj sto ke bide ispraten ovoj prorok
 
3.se opisuva vo sto veruva toj narod pred doaganjeto na prorokot
 
4. seopisuva deka toj prorok ke im ja zeme slavata na kipovite i ke mu ja vrati na boga
 
5. Muhammed a.s taa slava im ja odzede na kipovite i mu ja vrati na BOGA
 
6.se opisuva deka celokupniot narod ke pristapi kon verata sto ke ja propovede ovoj prorok ,
 
7.se opisuva deka ovoj narod ne e (evropskiot ) tuku e narodot i pleminjata koi ziveat niz pustinskite gradovi i sela,
 
8. tie narodi i pleminja koi sto ziveat tamu , za tvoja sreka ili nesreka se Muslimani
 
9.se opisuva deka tokmu tie vernici ke go slavat Boga , a Boga nikoj ne go slavi poveke od Muslimanite
 
10 . poradi faktot sto tokmu vo tie gradovi i sela niz pustinite Muslimanite go slavat Boga
 
11. se opisuva deka KEDARSKIOT narod ke go slavi Boga
 
12. Muhamed a.s poteknuva od KEDARSKIOT narod
 
13. Poradi faktot sto KEDAR e vtoriot sin na ISMAIL koj sto pak e sin na ABRAHAM
 
14. i poradi faktot sto ISMAIL E TATKOTO NA ARAPITE
 
Pa poradi site ovie tocki koi ti navedov , prorostvoto na ISAIJA 42:1-12 se odnesuva na Prorokot Muhammed a.s , a ne na Isus
 
i poradi faktot sto Isus ne odgovara na nitu edna tocka na gorenavedenite fakti
 
Toa ti e vistinata , a tebe dali ti e slatka ili gorka ........ ne e moj problem
 
 
cao


Постирано од: Bako
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 20:52
                        Selam Alejkum Miralem среќа
 
Kako Si Be Bratche
Zarem Ushte Nemozes da Svatish Deka Na Ovie Nemozes Da Mu Dokazis Deka Ima Samo Edem Bog I Toa Samo Allah.
Ostaj Onaj EvAngelos Neznae Vo Oshto Veruva Navistina Chudno
Adzija Neznae Sho Zboruva среќа Pak Ushte Se Meshat среќа Teshko Nego.
Ako Nekoj E Navistina Siguren Deka Isus E Bog Neka Razgovara So Mene Jas Ke Mu Dokazam Deka Isus E Obicen Pratenik Allahov среќа A Ne Samo Da Mi Kazuvaat Trista Gluposti
Neka Ja Chitaat Pravata Biblija Shto E Pishuvana Na Arapski Jazik , A Ne Da Ja Chitaat Biblijata Sho Ja Pishale Matej Luka I Kompanija среќа
Ajde Caoss Selam Od Mene Tolku
 
Present by :BAKO


Постирано од: Bako
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 21:01
                                 I NEKA SEKOJ EDEN JA PROCHITA
                                           OVAA PORAKA :
Isus Bil Macen Od Strana Na Rimjanite , I Rimjanite Pravele Neshto Shto Toj Nesaka.
Toa Znaci Deka Isus Ne Go Sakal I KRSTOT
Epa Zoshto Togash E Obesen Na KRST Na Neshto Shto Toj Nesaka ??
Neli Bil Macen Od Rimjanite среќа Ova E Dovolno Da Svatite Deka Isus Ne E Bog Tuku Allahov Pratenik . SHUTRACI EDNI
 
Present By :BAKO


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 21:08

Beko... Alejkum Selam.

 
Ne sakam na nikogo nisto da mu dokazam.
Sakam samo da ne zboruvaat za nesto sto ne poznavaat... toa vazi i za nas Muslimanite.Ako vo nesto ne sme upateni togas za toa i ne treba da zboruvame.
Sto se odnesuva do Biblijata ne e vistinskata nitu onaa so prevod na Arapski. Vistinskata biblija odavna uste sokriena e,kaj onie koi ja poseduvale spaluvana..... pokasno napravena e novokomponovana-so dodatoci i izvadoci i preveduvana.... Za Vistinskata ona so go znaeme EDINSTVENO OD QUR'ANOT E VISTINA. 
Vistinskata Biblija-Indzil e onaa sto mu bese objavena na Isa a.s i toa e samo edna kniga. Ovie denes,moze na nekoj nacin da se sporedat so Hadisite na Muhammed s.a.w.s.
Kako sto luge go zapisuvale zivotot i praksata na resulullah salallahu alejhi we sellem taka go zapisuvale zivotot na Isa Alejhi selam. No od toa ni ednoto ni drugoto ne se Bozjaobjava.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Bako
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 21:40

                                                Selam Alejkum

Miralem Sho Se Odnesuva Do EvAngelos Koj Nishto Ne Razbirat ? Neli Vo Nivnata Biblija Eden Od Nivnite Zapovedi Beshe Veruvaj Vo Eden Bog ?
A Tie Mi Kazuvaat Trojno Bogstvo.. Navistina SMESHENO среќа


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 22:01
Tie ne deka ne razbirat, razbirat i toa mnogu dobro
no ne sakaat da se pokorat , i gi sakat zadovolstvata na ovoj svet poveke od Ahiretot
Tie po sekoja cena ke ja iskrivaat Biblijata, samo za da ne im propadne GIGANTSKATA EKONOMSKA CRKOVNA STRUKTURA.....
se im e do parite .............do veruvanjeto ne im e ..........toa go pokazuvaat vo realniot zivot .........toa go pokazuvaat i tuka vo forumot


Постирано од: Bako
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 23:57

                                          Selam Aleykum

 Alal Da Ti e toa Sho Ti Go Kazuvash E Sosema Tochno
Na Hristijanite Mu E Strav Od Smrta
Nikoj Ne Sakat Da Umritt,
Samo Neka Znaeet Deka Zivotot Ne E Vecen,
Se Nekogas I Tie Ke Umrat,
I Ke Vidat Tamu Sho Beshe Tochno I Pravo
A Ne Sega Koga nishto Ne Znaat,
Da Mi Kazuvaat,
Samo Da Znaat Allah Gleda.
I Toj Ke Im Vozvrati среќа.
 
 
                                      


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 03:54

STA KAZE BIBLIJA O MUHAMMEDU

“Kažite vi Meni: sta ce s vama biti ako je k*r'an od Allaha, a vi u njega necete da vjerujete, i ako je jedan od sinova Israilovih  posvjedocio da je k*r'an od Allaha kao sto su to Knjige prije njega.” (El-k*r'an, 46: 10)

Gospodine predsjedavajuci, dame i gospodo! Tema vecerasnjeg predavanja “staBiblija kaže o Muhammedu”, sallallahu alejhi ve sellem, bice bez sumnje iznenagenjeza mnoge od vas radi toga sto je predavac musliman. Kako je doslo do toga damusliman tumaci prorocanstva iz jevrejskih i krscanskih svetih knjiga?

Kao mladcovjek, prije trideset godina, ja sam odslusao religiozna predavanja krscanskog teologa, izvjesnog Rev. Hiten, u “Teatre Royal” (Kraljevsko pozoricte, Durban, Južna Afrika).

PAPA ILI KISINDGER?

Ovaj casni gospodin je tumacio biblijska prorocanstva. Nastojao je dokazati da je krscanska Biblija predskazala nastajanje Sovjetske Rusije i zadnje dane (Kijametski dan). U odre|enim postavkama je otisao tako daleko, da je dokazao da njegova Sveta Knjiga, u svojim predskazivanjima, nije izostavila cak ni Papu. On je energicno i na siroko govorio, da bi uvjerio svoje slusaoce, da je “Zvijer 666", spomenuta u Knjizi Otkrovenja - poslednja knjiga Novog zavjeta - bio Papa, koji je Kristov vikar na Zemlji.

Nama muslimanima ne odgovara da ulazimo u kontraverznosti izme|u rimokatolika i protestanata. Uzgred receno, poslednje krscansko otkrice krscanske Biblije, za ”Zvijer 666", je dr. Henri Kisindžer2 Krscanski predavaci su dovitljivi i neumorni u njihovim naporima da dokažu svoje tvrdnje. Predavanja Rev. Hitena su me navela da se zapitam; ako Biblija predskazuje toliko stvari - ne iskljucujusi cak ni ”Papu" i “Izrael”, -

tada mora biti nesto kazano i o najvesem dobrotvoru covjecanstva -Casnom Poslaniku Muhammedu (neka je na njega mir i spas). Kao mladic krenuo sam u potragu za odgovorom. Sretao sam svestenike, jedne za drugim, prisustvovao njihovim predavanjima i procitao sve do cega sam mogao doci, vezano za oblast biblijskih predskazivanja. Veceras cu vam govoriti o jednom dijalogu sa domineom Holandske reformisane crkve.

SRETNO TRINAEST

Bio sam pozvan u Transvaal5 da održim predavanje povodom jedne svecanosti. Znajuci da je u toj pokrajini Republike, rasprostranjen jezik Afrikanera, pa cak i u mom narodu, osjecao sam da tre*am bar povrsno ovladati ovim jezikom, kako bi se megu ovim ljudima, bar malo, osjecao kao “kod kuce”. Otvorio sam telefonski imenik i poceo nazivati crkve u kojim se koristi jezik Afrikanera. Naznacio bih svestenicima svoj interes za dijalog s njima, ali su svi odbili moju molbu s “uvjerljivim” isprikama. Broj 13 je bio moj sretni broj. Trinaesti poziv donese mi zadovoljstvo i olaksanje. Dominee Van Heerden je pristao da se sretnemo u njegovoj kuci, u subotu poslije podne, na dan moga odlaska u Transvaal. Docekao me je prijateljski na svojoj verandi. Kazao je da bi volio, ako nemam nista protiv, da nam se u diskusiji pridruži njegov sedamdesetogodisnji punac, koji je iz slobodne države (Free state). Nisam imao nista protiv toga. Nas trojica smo se smjestili u domineovu biblioteku.

ZA[TO NI[TA?

Postavio sam pitanje:

“[ta Biblija kaže o Muhammedu?”

Bez oklijevanja je odgovorio:

“Nista!”

Pitao sam:

“Zasto nista? U skladu sa vasom interpretacijom, Biblija ima tako mnogo toga da kaže o nastanku Sovjetske Rusije i o Kijametskim danima, pa cak i o rimo-katolickom Papi?”

Rekao je:

“Da, ali o Muhammedu u njoj nema nista!”

Pitao sam ponovo:

“Zasto nista? Sigurno ovaj covjek Muhammed, koji je odgovoran za stvaranje drustva, rasporostranjenog sirom svijeta i koje sacinjavaju milioni vjernika, koji na osnovunjegovog autoriteta vjeruju u:

1)cudotvorno ro|enje Isusa (Isaa, alejhisselam)

2) da je Isus Mesija

3) da je oživljavao mrtve Božijom dozvolom, i da je lijecio one koji su rogeni slijepi, kao i leprozne (gubavce), sve s Božijom dozvolom.

Sigurno ova Knjiga mora nesto kazati o ovom velikom vogi, koji tako lijepo govori o Isusu i njegovoj majci Mariji (Merjemi)?" Stari covjek iz Slobodne zemlje je odgovorio:

“Sine moj, citao sam Bibliju poslednjih pedeset godina, i da u njoj ima pomena o njemu, ja bih to znao.”

NIKO PO IMENU!

Raspitivao sam se: “Po vama, zar nema na stotine prorocanstava vezanih za pojavu Isusa, spomenutih u Starom zavjetu?” Svestenik je uskliknuo: “Ne na stotine, nego na hiljade!”

 Ja rekoh: “Nemam namjeru prepirati se oko ”hiljadu i jedno" prorocanstvo pomenuto u Starom zavjetu, vezano za dolazak Isusa jer ga je vec sav muslimanskisvijet prihvatio bez svjedocenja i jednog biblijskog prorocanstva. Mi muslimani, prihvatili smo Isusa “de facto” tj. samo na osnovu Muhammedovog, sallallahu alejhi ve sellem, autoriteta. A danas u svijetu ima ne manje od jedne milijarde Muhammedovih, sallallahu alejhi ve sellem, sljedbenika, koji vole, uvažavaju i duboko postuju ovog velikog Božijeg Vjerovjesnika - Isusa Krista - bez potrebe da ih krscani u to uvjeravaju biblijskom dijalektikom. Izme|u “hiljada” prorocanstava o kojim govorimo, možete li mi reci samo jedno u kojem je Isus spomenut po imenu? Termin Mesija, preveden kao Krist, nije ime nego naziv7 Postoji li i jedno prorocanstvo koje kaže da ce Mesijino ime biti Isus; da ce ime njegove majke biti Marija; da ce se roditi u vrijeme vladavine kralja Heroda, itd. itd.? Ne! Nema takvih detalja!
Pa kako onda zakljucujete da se onih hiljadu prorocanstava odnose na Isusa?!"

STA JE PROROCANSTVO?

Svestenik je odgovorio: “Vidite, prorocanstva su rijeci-slike necega sto ce se desiti u buducnosti. Kada se ta stvar stvarno pojavi, mi vidimo u ovim prorocanstvima, živo ispunjenje onoga sto je predskazano u proslosti.” Ja sam rekao:

“Ono sto vi u stvari radite je, da rezonujete, zakljucujete i sastavljate dva i dva.” On je rekao: “Da.”
 
Rekaosam: “Ako je vama zadatak da hiljadu prorocanstava opravdate tvrdnjom o ispravnosti i originalnosti Isusa, zasto mi ne bismo prihvatili potpuno isti pristup i za Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem?! 
 
Svestenik se složio s tim da je to fer prijedlog i razuman nacin pristupa problemu. Zamolio sam ga da otvori Ponovljeni zakon, poglavalje 18, stih 18, sto je on i uradio. Izgovorio sam napamet ovaj stih na jeziku Afrikanera, radi toga sto je bila moja namjera da malo vježbam jezik vladajuce klase Južne Afrike  NI PROFEET SAL EK VIR HULLE VERWEK UIT DIE MIDDE VAN HULLE BROERS, SOOS JY IS, EN EK SAL MY WOORDE IN SY MOND LE, EN HY SY SAL AAN HULE SE ALLES WAT EK HOM BEVEEL. (Ponovljeni zakon 18: 18)

Prevod ovog stiha (sa engleskog) glasi: “Podignuti cu im proroka izme|u njihove brace, kao sto si ti. Stavicu Svoje rijeci u njegova usta, da im kaže sve sto im zapovijedim.”

prodolzuva


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 04:24

VJEROVJESNIK SLICAN MOJSIJU

(Musau alejhisselam)

Nakon recitovanja ovog stiha na afrikanskom, izvinuo sam se zbog mog nesigurnog naglaska. Svestenik me je uvjeravao da sam to uradio dobro.

Raspitujem se: “Na koga se ovo prorocanstvo odnosi”? Bez imalo oklijevanja, odgovorio je: “Na Isusa”!
Pitao sam: “Zasto Isus - njegovo ime ovdje nije spomenuto?” Svestenik na to odgovara:

“Posto su prorocanstva rijeci-slike necega sto ce se desiti u buducnosti, mi smatramo da ga rijeci ovog stiha adekvatno opisuju. Vidite najvažnije rijeci ovog prorocanstva su ”Soos jy is" (likom na tebe) - kao sto si ti - kao Mojsije, a Isus je kao Mojsije."

Ja pitam: “Na koji nacin je Isus bio slican Mojsiju?”
 
Odgovor je glasio: “Na prvom mjestu, Mojsije je bio JEVREJ, i Isus je bio, takoge, JEVREJ; drugo, Mojsije je bio PROROK, a Isus je bio, takoge, PROROK - radi toga je Isus slican Mojsiju, a to je tacno ono sto je Bog prorekao Mojsiju - ”Soos jy is".
 
Ja upitah: “Možete li zamisliti i jednu drugu slicnost izmegu Mojsija i Isusa?” Svestenik rece da on ne može smisliti ni jednu.
 
Odgovorio sam: “Ako su ovo jedina dva kriterija za otkrivanje kandidata za ovo prorocanstvo u ”Ponovljeno zakonu 18:18:", onda u tom slucaju, kriterij bi mogao odgovarati bilo kom od slijedecih biblijskih licnosti poslije Mojsija; Samuel, Izaija, Ezekija, Danijel, Hosea, Joel, Malahija, Ivan Krstitelj itd. radi toga sto su svi JEVREJI I PROROCI. Zasto se to prorocanstvo ne bi odnosilo na jednog od ovih proroka, i zasto samo na Isusa?
Zastopravimo od jednog ribu, a od drugog pticu?" Svestenik nije imao odgovora.
 
Ja samnastavio: “Vidite, moji zakljucci su da je Isus najmanje slican Mojsiju, a ako grijesim, volio bih da me korigujete”.

TRI RAZLIKE

Tako u razgovoru rezonujemo zajedno: “Kao prvo Isus nije slican Mojsiju, radi toga, sto prema vama - ”Isus je bog", ali Mojsije nije bog, je li to tacno"? Odgovorio je: “Da”.

Rekao sam: “Radi toga Isus nije slican Mojsiju!”

Drugo; prema vama - “Isus je umro za otkup ljudskih grijeha”, ali Mojsije nije morao umrijeti radi grijehova svijeta. Je li to istina?" Ponovo je rekao “Da.”

Rekao sam: “Radi toga Isus nije slican Mojsiju!

Trece; prema vama - ”Isus je otisao u pakao na tri dana", a Mojsije nije morao tamo ici. Je li ovo tacno? Odgovorio je nevoljno: “D-a-a”. Zakljucio sam: “Radi toga Isus nijeslican Mojsiju!

 Ali svectenice - nastavio sam - ovo nisu pravi dokazi istine, dokucive istine; ovo su stvari uvjerenja na koje se i djeca mogu navesti. Prodiskutirajmo nesto veoma jednostavno, veoma lagano: Recimo nesto sto i mala djeca, ako bi bili saucesnici diskusije, ne bi imali problema da shvate, hocemo li? Svestenik je bio veoma zadovoljan sugestijom.

OTAC I MAJKA

(1) “Mojsije ima oca i majku. Muhammed, takoge, ima oca i majku. Ali, Isus je imao samo majku, a ne i oca covjeka. Je li to tacno?” Rekao je: “Da” . Ja nastavih:

Radi toga Isus nije kao Mojsije, ali je Muhammed kao Mojsije.

(2) “Mojsije i Muhammed su se rodili na normalan, prirodan nacin, tj. iz fizikalne veze izme|u covjeka i žene a Isus je stvoren posebnim cudom. Sjetit ce te se da nam je

receno u Jevangelju po Mateju, 1:18

“Ali prije nego se zajedno nastanice, pokaza se da je zacela po Duhu Svetome.”

A Sv. Luka nam kaže da kada su joj lijepe vijesti, o rogenju svetog sina, najavljene, Marija je rezonovala:

“Kako ce to biti - rece Marija Angelu - jer se ja ne sastajem s mužem? ”Duh sveti sici ce na te" - odgovori joj Angeo - “Sila Previsnjega zasjenice te.” (Luka, 1:34,35)

Casni k*r'an potvrguje Isusovo rogenje plemenitijim i uzvisenijim rijecima. U odgovoru na njeno logicno pitanje:

“O moj Gospodaru, kako cu imati dijete, kad me ni jedan muskarac nije dodirnuo?”

- “Eto tako”, -rece - “Allah stvara sto On hoce. Kada nesto odluci, On samo rekne: ”Budi" - i ono bude. (Casni k*r'an 3:47)

Bogu nije nužno da posije sjeme u covjeka niti u životinju. On to samo poželi i to postane stvarnost. Ovo je muslimansko poimanje Isusovog rogenja." (Kada sam uporedio k*r'ansku i biblijsku verziju Isusovog rogenja, celniku Biblijskog udruženja u nasem najvecem gradu, i kada sam ga upitao: “Koju verziju bi vi voljeli dati svojoj kcerki, k*r'ansku ili biblijsku verziju?” Covjek je pognuo glavu i odgovorio:

“k*r'ansku.” Da skratim, rekao sam domineu: “Je li tacno da se Isus rodio cudotvorno, nasuprot prirodnom rogenju Mojsija i Muhammeda?” On je odgovorio ponosno: “Da”

A ja sam na to rekao: “Radi toga Isus nije slican Mojsiju, nego je Muhammed slican Mojsiju.” A Bog kaže Mojsiju u knjizi “Ponovljeni zakon 18:18" ”KAO STO SI TI" (slican tebi, kao Mojsije), a Muhammed je slican Mojsiju."

BRACNE VEZE

(3) “Mojsije i Muhammed su oženjeni i imaju djecu, ali Isus ostaje neženja cijelog

života. Je li ovo tacno?” Svestenik je odgovorio: “Da”. Ja sam rekao: Radi toga Isus nije slicn Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju."

ISUS ODBACEN OD SVOG NARODA

(4) “Mojsije i Muhammed su prihvaceni kao proroci u svome narodu, u njihovom životnom vijeku. Bez sumnje, Jevreji su Mojsiju zadali beskrajne brige gun|ajuci u divljini, ali kao nacija, prihvatili su Mojsija kao Božijeg poslanika, koji je njima poslan.

Arapi su, tako|er, ucinili Muhammedov život nemogucim. Veoma mnogo je pretrpio od njihovih ruku. Nakon 13. godina poslanstva u Mekki, morao je napustiti svoj rodni grad. Ali prije njegove smrti, arapska nacija ga je u potpunosti prihvatila kao Allahova Vjerovjesnika. Prema Bibliji -

“K SVOJIMA DOGE (Isus), I SVOJI JE (istinitu svjetlost) NE PRIMICE.” (Ivan, 1:11)

Pa cak i danas, nakon dvije hiljade godina, njegov narod - Jevreji - kao cjelina, odbacuju ga. Je li ovo istina?" Svestenik je odgovorio “Da.

 A ja sam kazao: ”Radi toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju."

“DRUGACIJE RECENO” KRALJEVSTVO

(5) “Mojsije i Muhammed su bili poslanici, kao sto su bili i kraljevi. Pod Poslanikom ja smatram covjeka koji dobije božansku objavu, kao uputu ljudima, a on tu uputu prenosi drugim Božijim stvorenjima, onakvu kakvu je dobio bez ikakvog dodavanja ili oduzimanja. Kralj ima moc da ostavi u životu ili osudi na smrt svoje podanike. Nebitno  je da li osoba nosi krunu ili ne, ili da li je ona ikada oslovljena kao kralj ili vladar; ako covjek ima pravo na izricanje smrtne kazne - on je kralj. Mojsije je imao takvo pravo.

Sjecate li se Izraelca koji je otkriven kako uzima drva za loženje, na dan subotnji, a Mojsije je odredio njegovo kamenovanje do smrti? (Brojevi, 15:36) Postoje i drugi zlocini, takoge spomenuti u Bibliji, za koje je Jevrejima odregena smrtna kazna, na Mojsijevu zapovijed. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je, takoge, imao pravo na izricanje presude na život kao i smrtne presude nad svojim narodom. Postoje, takoge, u Bibliji primjeri osoba, kojima je dat samo dar prorocanstva, ali oni nisu bili u prililci da primjenjuju svoje direktive. Neki od ovih casnih ljudi, koji su bili bespomocni u ocitom i tvrdokornom odbijanju njihove poruke, bili su proroci: Lot (Lut a.s.), Jonah (Junus a.s.), Danijel, Ezra i Džon baptis (Ivan Krstitelj ili Jahja a.s.). Oni su mogli samo prenijeti poruku, ali nisu mogli sprovoditi zakon. Sveti poslanik Isus, nažalost, spada u tu kategoriju. Krscansko jevan|elje to jasno potvr|uje: Kada je Isus dovucen pred rimskog kralja Pontius Pilata, optužen za pobunu, Isus se ubjedljivo odbranio i odbacio lažnu optužbu.

Isus odgovori: “MOJE KRALJEVSTVO NE PRIPADA OVOME SVIJETU. KAD BI MOJE KRALJEVSTVO PRIPADALO OVOME SVIJETU, MOJI BI SE DVORANI BORILI DA NE BUDEM PREDAN ZIDOVIMA. ALI MOJE KRALJEVSTVO NIJE ODAVDE.” (Ivan, 18:36)

Ovo je uvjerilo Pilata da Isus, mada nije bio u punoj mentalnoj kontroli, nije opasan za njegovu vladavinu. Isus je samo polagao pravo na duhovno kraljevstvo; drugim rijecima, on je samo polagao pravo na poslanstvo. Je li to tacno?" Svestenik je odgovorio: “Da”.

Ja sam kazao: “Radi toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed

slican Mojsiju.”

prodolzuva


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 04:57

NEMA NOVIH ZAKONA

(6) “Mojsije i Muhammed su donijeli nove zakone i pravila za svoje narode. Mojsije, ne samo da je dao deset zapovijedi Izraelcima, nego i veoma obiman obredoslovni zakon, radi upute svoga naroda. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, dolazi narodu ogrezlom u barbarstvu i neznanju. zenili su svoje macehe; zakopavali svoje žive kceri; pijanstvo, brakolomstvo, idolopoklonstvo i kocka su svakodnevna pojava. Gibbon opisuje pred islamske Arape u svom ”Pad i propast Rimske imperije" kao: “Ljudske zvijeri, skoro bez osjecaja, tesko se razlikuju od ostalih životinjskih stvorenja.” Jedva da je bilo ista da se uoci kao razlika izmegu “covjeka” i “životinje”, bili su životinje u ljudskom obliku. Od ovog niskog barbarizma, Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, ih je uzdigao, prema rijecima Thomasa Carlyslea, “u bakljono{e svjetlosti i ucenja.” On kaže: “ZA ARAPSKU NACIJU JE TO BILO RO\ENJE IZ MRAKA U SVJETLOST. ARABIJA JE PO PRVI PUT O@IVJELA POMO]U TOGA; SIROMA[NI STOCARSKI NAROD, LUTAJUCI NEPRIMJECEN KROZ SVOJE PUSTINJE, OD SAMOG STVARANJA SVIJETA VIDI DA NEUOCLJIVO POSTAJE UOCLJIVO, MALO JE NARASLO U SVJETSKU VELICINU. JEDNO STOLJECE NAKON TOGA, ARABIJA JE BILA U GRANADI S JEDNE STRANE, A U DELHIJU S DRUGE STRANE. BLJESKAJUCI U SRCANOSTI I SJAJU, I SVJETLOSTI GENIJA, ARABIJA OBASJAVA VELIKI DIO SVIJETA...”

Cinjenica je da je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, dao svome narodu zakon i red, koji nisu imali nikada prije. Sto se tice Isusa, kada su Jevreji postali sumnjicavi u to da bi on mogao biti varalica koji

pokusava da iskvari njihova u~enja, Isus se potrudio da ih uvjeri da on nije dosao sa novom religijom - nema novih zakona niti novih pravila. Navodim njegove vlastiterijeci:

“NEMOJTE MISLITI DA SAM DOSAO UKINUTI ZAKON I POSLANIKE. NE DOGOH DA IHUKINEM, VEC DA IH OSTVARIM. JER, ZAISTA, KAZEM VAM DOK OPSTOJI NEBO I ZEMLJA, NI JEDNA JOTA, NI JEDNA KOVRCICA SLOVA IZ ZAKONA SIGURNO NECE NESTATI, A DA SE SVE NE OSTVARI.” (Matej, 5:17,18)

Drugim rijecima, on nije dosao sa novim zakonima ili propisima; dosao je samo da

upotpuni stare zakone. To je ono sto je on jasno stavio do znanja Jevrejima - osim ako nije govorio drsko, pokusavajuci navesti Jevreje da ga prihvate kao od Boga poslanog covjeka, i pod izgovorom pokusao nametnuti im novu religiju. Ne! Ovaj Božiji Poslanik se ne bi nikada poslužio takvim sredstvima da podvali Božiju vjeru. On je samo upotpunjavao zakone. On je praktikovao Mojsijeve Zapovijedi, postovao subotu. Niti jedan Jevrej nije upro prst u njega govoreci:

“Zasto ne postis?”, ili “Zasto ne peres ruke prije nego sto komada s hljeb?”, dok su ove optužbe uvijek iznosili protiv njegovih apostola (ucenika), ali nikada protiv Isusa. To je zbog toga cto je on kao dobar Jevrej uvažavao zakone poslanika prije njega. Ukratko, on nije stvorio novu religiju, i nije donio novi Zakon, kao cto su Mojsije i Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem.

Je li ovo istina?" - pitao sam svestenika, a on je odgovorio:

“Da.”

Rekao sam:

“Radi toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju.”

KAKO SU ONI UDALJENI

(7) “Obojica, Mojsije i Muhammed, su umrli prirodnom smrcu, a po krscanskim izvorima Isus je nasilno ubijen, na krstu Je li to istina?" Svestenik rece: “Da.” Ja

potvrdih: “Zbog toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju.”

NEBESKI DOM

(8) “Obojica, Mojsije i Muhammed, sallallahu alejhi vesellem, su pokopani u zemlji, ali po vama, Isus se odmara na nebu. Je li tacno?” Svestenik se složio. Ja sam rekao:

“Radi toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju.”

ISMAIL - PRVENAC

Posto se svestenik bespomocno saglasavao sa svakom tackom, ja sam rekao:

“Svestenice, ovo sto sam ja ucinio do sada je samo radi dokazivanja jedne tacke iz cijelog prorocanstva - tj. dokazivanje fraze ”KAO STO SI TI" - slican tebi - “kao Mojsije”.

Prorocanstvo je mnogo vise od ove jedne fraze, koja glasi: “PODIGNUCU IM PROROKA

IZMEGU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...” Naglasak je na rijecima: “Izmegu njihove sabrace.” Mojsije i njegov narod Jevreji su ovdje oslovljeni kao rasni entitet, a kao takvi, njihova “sabraca” bi bez sumnje bili Arapi. Vidite, sveta Biblija govori o Ibrahimu, alejhisselam, (Abrahamu) kao “Božijem prijatelju.” Ibrahim ima dvije žene -

Saru i Hadžeru. Hadžera je rodila Ibrahimu sina - njegovog prvenca -

“...A Abram SINU STO MU GA RODI HAGARA NADJENU IME JISMAEL.” (Ismail, alejhisselam) (Postanak, 16:15)

“Uzme zatim Abraham SVOGA SINA, Jismaela...” (Postanak, 17:23)

“A NJEGOVU SINU Jismaelu bijase trinaest godina kad ga obreza.” (Postanak: 17:25)

Sve do dobi od trinaest godina Ismail, alejhisselam, je bio JEDINI sin, sjeme Ibrahimovo, alejhisselam, kada je ratifikovan savez izme|u Allaha, dželle sanuhu, i Ibrahima, alejhisselam, Bog daruje Ibrahimu, alehisselam, drugog sina sa Sarom, po imenu Isak (Ishak, alejhisselam), koji je bio mnogo mla|i od njegovog brata Ismaila.

ARAPI I JEVREJI

Ako su Ismail i Ishak, obojica sinovi istog oca, onda su oni braca. I tako su djeca jednog SABRACA djeci drugog. Ishakova djeca su Jevreji, a Ismailova djeca su Arapi - tako su oni jedni drugima SABRACA. Biblija potvrguje:

“I pred licem drugih on ce stan podici.” (Postanak, 16:12)

“Zatim izdahnu; umrije i bi pridružen svojim precima.” (Postanak, 25:17)

Ishakova djeca su sabraca Ismailove djece. Na slican nacin Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, potice od Izraelcanske sabrace, zato sto je on porijeklom od Ismaila sina Ibrahimova. Ovo potvrguje poslanstvo u kojem se kaže:

“PODIGNUCU IM POSLANIKA IZMEGU NJIHOVE BRA]E” (Ponovljeni zakon, 18:18)

Ovdje poslanstvo izricito napominje da dolazeci poslanik, koji ce biti kao Mojsije, ne smije izrasti od “djece Izraelske” ili “izme|u njih samih”, nego od njihove sabrace.

MUHAMMED STOGA POTICE OD NJIHOVE SABRACE!

RIJECI U USTIMA

Prorocanstvo se nastavlja dalje:

“...I STAVICU SVOJE RIJECI U NJEGOVA USTA...”

[ta to znaci kada se kaže: “Stavit cu moje rijeci u tvoja usta?” Vidite, kada sam tražio od vas (od svestenika), da otvorite Ponovljeni zakon, poglavlje 18, stih 18, i ako sam vas ja zamolio da citate, i ako ste vi citali; da li bih ja stavljao moje rijeci u vasa usta?

Svestenik je odgovorio: “Ne.” Ali, ja sam nastavio: “Ako bih vas ja ucio arapski jezik koji vi ne poznajete, i ako bih vas ja zamolio da ponavljate za mnom ono sto ja izgovorim, tj.

Kul huvAllahu ehad,

1. Reci: “On je Allah - Jedan!

Allahus-Samed,

2. Allah je utociste svakom!

lem jelid ve lem juled,

3. Nije rodio i ro|en nije,

ve lem jekun lehu kufuven ehad.

4. i niko Mu ravan nije! (Casni k*r'an, 112:1-4)

Ne bih li ja stavljao ove rijeci stranog jezika, koje niste culi a izgovarate ih, u vasa usta?" Svestenik se saglasio da je to doista tako. Na identican nacin, ja sam rekao rijeci objavljene u Casnom k*r'anu, objavi dostavljenoj Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem, od Svemoguceg Boga. Historija nam kaže da je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, imao cetrdeset godina. Bio je u pecini, tri milje sjeverno od grada Mekke. To je bila 27. noc muslimanskog mjeseca ramazana. U pecini mu melek Džibril nareguje na njegovom maternjem jeziku: “IKRE” - sto znaci: “Citaj!” ili “Proglasi!” ili “Recituj!”.

Muhammed je prestravljen i u svojoj zbunjenosti odgovara: “Ma ene bi karižin,” Sto znaci: “Ja ne znam citati!” Melek mu nare|uje i drugi put, s istim rezultatom. Po treci put melek nastavlja: “Ikre, bismi Rabbikellezi halek.” Sada Muhammed shvata, ono sto se od njega zahtijeva je da ponavlja! Da oproba! I on ponavlja rijeci, onako kako su stavljene u

u njegova usta:

Ikre bismi Rabbikellezi halek.

1. Ctaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara,

Halekal-insane min alek.

2. Stvara covjeka od ugruska!

Ikre ve Rabbukel-Ekrem.

3. Citaj, plemenit je Gospodar tvoj,

Ellezi alleme bil kalem.

4. koji poucava peru,

Allamel-insane ma lem ja lem.

5. koji covjeka poucava onome sto ne zna." (Casni k*r'an 96: 1-5)

Ovo je prvih pet ajeta koji su objavljeni Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem, koji sada zauzimaju pocetak 96. sure k*r'ana Casnog.

VJERNI SVJEDOK

Odmah po odlasku meleka, Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je požurio kuci, prestravljen i sav oznojen, zatražio od svoje voljene žene Hatidže “da ga pokrije”.

Legao je gledajuci u nju. Nakon sto je dosao sebi, objasnio joj je sta je vidio i cuo.

Ona ga je uvjerila u svoje pouzdanje u njega, i da Allah, dželle sanuhu, ne bi nikada dozvolio da mu se desi neka strasna stvar. Da li su ovo ispovjedi varalice?

Da li bi varalice, kada bi ih Allahov melek suocio sa Porukom od Najuzvisnijeg, prestraseni, Pestravljeni i preznojeni, trcali kuci i to priznali svojim ženama?
Svaki kriticar može vidjeti da njegove reakcije i ispovjedi potjecu od jednog postenog, iskrenog covjeka, covjeka od istine -"EL - EMIN" - Posteni, Pouzdani, Povjerljivi. U naredne dvadeset i tri godine njegovog poslanickog života, rijeci su “stavljane u njegova usta”, a on ih je izgovarao. One su imale neizbrisiv uticaj na njegovo srce i um: i kako je obim casnih spisa (k*r'ana ^asnog) rastao to je bivao pisan na palminom liscu, na životinjskim kožama i pleckama: i u srcima njegovih vijernih ucenika (tj. pamtili su ih napamet).

Prije njegove smrti, ove rijeci su poredane redosljedom kakav mi danas nalazimo u k*r'anu Casnom. Rijeci (Objave) su u stvari stavljene u njegova usta, tacno onako kako je predskazano u prorocanstvu, kao sto smo vec naveli u diskusiji:

“I STAVICU SVOJE RIJECI U NJEGOVA USTA.” (Pon. zakon, 18:18)

NEPISMENI POSLANIK

Muhammedovo, sallallahu alejhi ve sellem, iskustvo u pecini Hira, kasnije poznatoj kao Džebelun-nur - Planina svjetlosti, i njegovo reagovanje na prvu Objavu je tacno ispunjenje drugog biblijskog prorocanstva. U knjizi Izaija, poglavlje 29. stih 12, citamo:

“KNJIGA (el-Kitab, el-k*r'an, Citanje, Recitiranje) KOJA SE DAJE COVJEKU KOJI NE UMIJE DA CITA.” “EN-NEBIJJIL-UMIJJ” {to znaci:

“...vjerovjesnika koji ne zna da cita i pise..., (Casni k*r'an 7:158)

GOVORECI, CITAJ OVO, JA TE MOLIM." (Rijeci “ja te molim”, se ne nalaze u hebrejskim manuskriptima: usporedi sa rimo-katoloickim “Dauay Version”, i tako|e se “Revised Standard Versions”) “I ON RECE: JA NISAM UCEN.” (Rijeci: “ja nisam ucen” su tacan

prijevod rijeci: “MA ENE BI KARIžIN” (tj. ja ne znam citati ni pisati, a to su rijeci koje je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, dva puta ponovio “Svetom Duhu”(?) - meleku Džibrilu, kada mu je komandovao: “IKRE” -CITAJ!) Dopustite mi da citiram stih, bez prekida, kako stoji u “King James Version” ili u “Autoriziranoj verziji”, kako jepopularnije poznata:

“ILI KAO KNJIGA KOJA SE DAJE COVJEKU KOJI JE NEPISMEN, GOVORECI: CITAJ OVO, JA TE MOLIM, A ON ODGOVORI: JA NISAM UCEN”

ili po hrvatskom prijevodu Biblije:

A dade li se kome ko ne zna citati govore}i: “Citaj to!” - On ce odvratiti: “Ne znam citati.” (Izaija 29:12)

Treba uociti da nije bilo arapske Biblije13 u sestom vijeku krscanske ere, kada je živio Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, i propovijedao! Osim toga, on je bio potpuno nepismen i neobrazovan. Ni jedno ljudsko bice ga nije poducilo ni rijeci. Njegov ucitelj je bio Stvoritelj -

“Ve ma jentiku anil-heva.

3. On ne govori po hiru svomein

huve illa vahjun juha.

4. to je samo Objava koja mu se obznanjuje,

allemehu sedidul-kuva.

5. uci ga jedan ogromne snage.” (Casni k*r'an 53: 3-5)

Bez ikakve ljudske poduke, on je natjerao mudrace da se stide.

prodolzuva

 



Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 05:42

VAZNA OPOMENA

“Vidite”, rekao sam svesteniku, “kako prorocanstvo pokriva Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, kao rukavica. Ne moramo rastezati prorocanstva, kako bismo opravdali njihovo ispunjenje kod Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem.” Svestenik je odgovorio:

 “Sva vasa izlaganja dobro zvuce, ali su ona bez ishoda, radi toga sto mi

krscani imamo Isusa Krista ”otjelovljenog" boga, koji nas je oslobodio robovanja grijehu!" Upitao sam: “Nije važno? Bog nije tako mislio. On se potrudio da se Njegove opomene zabilježe. Bog je znao da }e biti ljudi kao sto ste vi, koji ce lakoumno, veselo otpisati njegove rijeci, zato se On koristio u Pon. zakon 18:19, strasnom opomenom:

”A ne bude li tko poslusao Mojih rijeci, sto ih prorok bude govorio u Moje ime, taj ce odgovarati preda Mnom." Zar vas ovo ne prestravljuje? Svemoguci Bog prijeti osvetom!

Mi crkavamo od straha kada nam zaprijeti kakav propalica, a vi ne strahujete od Božije opomene?! Cudo nad cudima! U Pon. zakonu, poglavlje 18, stih 19, imamo daljnje ispunjenje proracanstava o Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem! Uocite rijeci:

“...MOJIH RIJECI, STO IH PROROK BUDE GOVORIO U MOJE IME.” U cije ime govori Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem? otvorio sam k*r'an Casni, prijevod Jusuf Alija,

114. poglavlje, “suretun-nas” ili Ljudski rod - poslednje poglavlje, i pokazao mu formulu na vrhu poglavlja: “Bismillahir-rahmanir-rahim, a sto znaci: ”U IME ALLAHA, MILOSTIVOG, SAMILOSNOG. I svako poglavlje unazad 112, 111, 110... je imalo istu formulu i isto znacenje na svakoj strani, radi toga sto je kraj svih sureta kratak i svaki zauzima od prilike jednu stranicu.

“A {ta je prorocanstvo zahtijevalo?” “...KOJE CE ON GOVORITI U MOJE IME,” a u cije ime govori Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem? “U IME ALLAHA MILOSTIVOG, SAMILOSNOG.” Prorocanstvo se ispunjava u Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem, doslovce! Svako poglavlje Casnog k*r'ana, izuzev devetog pocinje formulom:

“Bismillahir-rahmanir-rahim, U IME ALLAHA MILOSTIVOG, SAMILOSNOG. Musliman zapocinje svaki ispravan posao ovom casnom formulom. Ali krscani zapocinju:

”U ime oca, sina i duha svetog." Vezano za Ponovljeni zakon, poglavlje 18, dao sam vam vise od 15 razloga zasto se ovo prorocanstvo odnosi na Muhammeda, sallallahu alejhi vesellem, a NE na Isusa.

KRSTITELJ PROTIVRIJECI ISUSU

U Novom zavjetu, vise puta, nalazimo da su Jevreji ocekivali ispunjenje prorocanstva

“JEDAN KAO MOJSIJE” - vidi Ivan 1:19-25. Kada je Isus tvrdio da je Vjerovjesnik (Mesija) poslan Jevrejima, Jevreji su se posli zapitkivati, a gdje je Ilija? Jevreji su imali paralelno prorocanstvo, da prije dolaska Mesije, Ilija mora doci prvi u svom drugom dolasku. Isus je potvrdio ovo jevrejsko uvjerenje:

“...ON IM ODVRATI: ”BEZ SUMNJE, ILIJA IMA DOCI I SVE POSTAVITI OPET NA SVOJE

MJESTO. ALI VAM KAZEM DA JE ILIJA VEC DOSAO, SAMO GA ONI NE POZNADOSE, NEGO POSTUPISE SA NJIM KAKO IM SE PROHTJELO. TAKO CE I SIN COVJECIJI MORATI OD NJIH MNOGO TRPJETI." (Matej 17:11-13)

Prema Novom zavjetu, Jevreji nisu bili ti koji bi progutali rijeci bilo kojeg moguceg Mesije. U svom istraživanju prosli su kroz izuzetne poteskoce, kako bi pronasli svog pravog Mesiju. A ovo potvr|uje Ivanovo Jevan|elje:

“A OVO JE IVANOVO SVJEDOCANSTVO, KAD MU ZIDOVI IZ JERUZALEMA POSLASE SVECENIKE I LEVITE DA GA UPITAJU: TKO SI TI? ON PRIZNADE; NE ZANIJEKA; PRIZNADE: ”JA NISAM MESIJA. (Ivan, 1:19,20)

(Ovo je jedino bilo prirodno, jer ne mogu postojati dvojica Mesij u isto vrijeme. Ako je Isus bio Krist, onda Ilija nije mogao biti Krist!) “DAKLE, STO - UPITASE GA - JESI LI ILIJA?” NISAM, ODGOVORI." (Ivan 1:21) (Ovdje Ivan Krstitelj protivrijeci Isusu! Isus kaže da je Ivan “Ilija”, a Ivan negira ono sto mu je Isus pripisao. Jedan od DVOJICE (Isus ili Ivan), Bože oprosti, definitivno ne govori ISTINU. Na osnovu licnog Isusovog svjedocanstva, Ivan Krstitelj je bio jedan od najvecih izraelskih poslanika; “ZAISTA, KAZEM VAM, IZMEGU ROGENIH OD ZENA NIJE USTAO VECI OD IVANA KRSTITELJA.”

(Matej 11:11)

Mi muslimani znamo Ivana Krstitelja kao hazreti Jahja, alejhisselam. Mi ga postujemo kao stvarnog Allahovog poslanika. Casni prorok Isus je nama poznat kao Isa, alejhisselam, koji je, takoge, cijenjen kao najmocniji Poslanik poslan od Svemoguceg.

kako mi muslimani možemo pripisati laži bilo kojem od njih? MI ostavljamo ovaj problem, izmegu Isusa i Ivana, krscanima da ga razrijese, jer njihovi “sveti spisi” su puni nesl*ganja, koje oni objasnjavaju kao “nejasne Isusove izreke" Mi muslimani smo, zaista, zainteresovani za poslednje pitanje postavljeno Ivanu Krstitelju od strane jevrejske elite:

“JE SI LI (OCEKIVANI) PROROK? ”NE", ODVRATI.(Ivan 1:21)

TRI PITANJA

Molim vas da uocite tri razlicita i odvojena pitanja, a na koja je on dao tri naglasena

“NE” kao odgovore. Da rekapituliram:

1) Jesi li ti Krist?

2) Jesi li ti Ilija?

3) Jesi li ti Prorok?

Ali, uceni ljudi krscanstva nekako ovdje vide implicitno samo dva pitanja. Da bi ucinili dvostruko jasnim da su Jevreji definitivno imali T-R-I posebna prorocanstva u svojim glavama, kada su ispitivali Ivana Krstitelja, pro~itajmo prigovore Jevreja u stihovima kako slijede:

“ZAPITACE GA DALJE: ZASTO TI ONDA KRSTIS, AKO TI NISI: a) KRIST b) NI ILIJA c) NI PROROK? (Ivan, 1:25)

Jevreji su ocekivali ispunjenje TRI posebna prorocanstva: jedan, dolazak KRISTA, dva, dolazak ILIJE i tri, dolazak TOG PROROKA.

“TAJ PROROK”

Ako pogledamo bilo koju Bibliju koja je skladna ili ima unakrsne reference, tada cemo naci na marginama, gdje se javljaju rijeci “prorok” ili “taj prorok” u Ivan,1:25, da se ove rijeci odnose na prorocanstvo iz Ponovljeni zakon, 18:15 i 18. A da je “taj prorok”

- “prorok kao Mojsije” - “KAO STO SI TI”, pokazali smo poraznim dokazima da je to bio Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, a ne Isus! Mi muslimani ne negiramo da je Isus bio “Mesija”, rijec koja je prevedena kao “Krist” Mi ne osporavamo “hiljadu i jedno prorocanstvo” ciju mnogobrojnost krscani potvr|uju u Starom zavjetu, predskazujuci dolazak Mesije. Ono sto mi kažemo, jeste da se Ponovljeni zakon 18:18 NE odnosi na Isusa Krista, nego je to eksplicitno prorocanstvo o casnom Poslaniku Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem! Svestenik se uctivo rastao sa mnom, rekavsi da je to bila veoma interesantna diskusija i da bi on želio da dogem jednog dana i obratim se njegovoj kongregaciji s istom temom. Dekada i po je prosla, a ja jos uvijek cekam na tu privilegiju. Vjerujem da je svestenik bio iskren kada je to ponudio, ali predrasude tesko umiru, a ko bi želio da izgubi svoje ovce?!

OTROVNI TEST

Kristovim jaganjcima kažem: zasto ne primijene taj otrovni test, koji je sam Gospodar želio da primijenite, na bilo kojeg pretendenta na prorocanstvo? On je

rekao:

“POZNACETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA. ZAR SE S TRNJA BERE GROZGE, ILI S DRACA SMOKVE? TAKO SVAKO DOBRO STABLO RAGA DOBRIM RODOM. SVAKO STABLO AKO NE RAGA DOBRIM RODOM, SIJECE SE I BACA U OGANJ. DAKLE:

PREPOZNAT CETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA.” (Matej, 7:16-20)

Zasto se bojite primjeniti ovaj tekst na Muhammedova, sallallahu alejhi ve sellem, ucenja? Naci cete u poslednjoj Božijoj Objavi - Casnom k*r'anu - istinsko ispunjenje ucenja Mojsija i Isusa, sto ce svijetu donijeti prijeko potrebni mir i srecu.

“AKO BI COVJEK KAO MUHAMMED PREUZEO ZAPOVJEDNISTVO MODERNOG SVIJETA, ON BI USPIO U RAZRJESENJU NJEGOVIH PROBLEMA I DONIO MU PRIJEKO POTREBNI MIR I SRE]U.” (George Bernard Shaw)

NAJVE]I !

U nedjeljniku “TIME” od 15. jula 1974., prenesena je selekcija misljenja raznih historicara, pisaca, vojnih licnosti, poslovnih ljudi i drugih, na temu: “Ko su bili historijski velike voge?” Neki su rekli da je to bio Hitler; drugi su rekli; - Gandi, Buda,

Lincoln i slicno. Ali Jules Masserman, SAD psihoanaliticar, postavlja stvari ispravno dajuci korektne kriterije, na osnovu kojih prosuguje. On je rekao: “Voge moraju ispuniti tri funkcije:

1) Osigurati dobrobit vogenih,

2) Osigurati socijalnu organizaciju u kojoj se ljudi osjecaju relativno sigurnim,

3) Osigurati ih odregenim brojem uvjerenja”.

S gornja tri kriterija, on je pretražio historiju i analizirao - Hitlera, Pastera, Cezara,

Mozesa, Konfucija i mnoge druge, i konacno zakljucio: “LJUDI KAO STO SU PASTER I SALK SU VOGE U PRVOM SMISLU. LJUDI KAO GANDI I CONFUCIJE, S JEDNE STRANE, I ALEKSANDAR, CEZAR I HITLER, S DRUGE STRANE, SU VOGE U DRUGOM I MOZDA TRECEM SMISLU. ISUS I BUDA SPADAJU SAMO U TRECU KATEGORIJU. MOZDA JE NAJVECI VOGA SVIH VREMENA BIO MUHAMMED, KOJI JE KOMBINACIJA SVE TRI FUNKCIJE. u manjem obimu MOJSIJE JE URADIO ISTO.” U skladu s objektivnim

kriterijima postavljenim od profesora Cikaskog univerziteta, za kojeg vjerujem da je Jevrej, - ISUS I BUDA su izvan slike “velikih vo|a covjecanstva”, ali cudnom koincidencijom grupira Mojsija i Muhammeda zajedno, dajuci time daljnju težinu argumentu da ISUS nije kao MOJSIJE, ali je MUHAMMED kao MOJSIJE: Ponovljeni zakon, 18:18. “KAO STO SI TI” - Kao MOJSIJE! U zakljucku, zavrsavam s navodom krscanskog sasnika, komentatora Biblije, slijedeci navod njegovog Gospodara:

“KONACNI KRITERIJ ISTINSKOG PROROKA JE MORALNI KARAKTER NJEGOVIHUENJA.” (prof. Dummelow)

“PREPOZNACETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA.” (Isus Krist)

DOGI DA REZONUJEMO ZAJEDNO

“RECI: ”O SLJEDBENICI KNJIGE, DOGITE DA SE OKUPIMO OKO JEDNE RIJECI I NAMA I VAMA ZAJEDNICKE: DA SE NIKOME OSIM ALLAHU NE KLANJAMO, DA NIKOGA NJEMU RAVNIM NE SMATRAMO I DA JEDNI DRUGE PORED ALLAHA, BOGOVIMA NE DRZIMO!

PA AKO ONI NE PRISTANU, VI RECITE: “BUDITE SVJEDOCI DA SMO MI MUSLIMANI!”

(^asni k*r'an, 3:64)

“SLJEDBENICI KINJIGE” je respektabilan naziv dat Jevrejima i Krscanima u casnom

k*r'anu. Muslimanu je ovdje naregeno da pozove: “O sljedbenici knjige” - O uceni ljudi! O ljudi koji tvrdite da ste primili božansku Objavu. Casne spise; hajde da se sakupimo oko zajednicke platforme “da se nikom osim Allahu ne klanjamo”, radi toga sto niko osim Njega nije vrijedan molitve, a ne radi:

“...JER JA, JAHVE BOG TVOJ, BOG SAM LJUBOMORAN. KAZNJAVAM GRIJEHE OTACA - ONIH KOJI ME MRZE - NA DJECI DO TRECEG I CETVRTOG KOLJENA.” (Izlazak 20:5)

Nego zato sto je nas Gospodar i onaj koji bdije nad nama, nas Hranitelj i Skrbitelj, dostojan svake hvale, molitve i odanosti. Ukratko Jevreji i Krscani bi se složili sa sva tri prijedloga, sadržana u k*r'anskom ajetu. U stvarnosti oni to ne rade. Pored doktrinarnih propusta o jedinstvenosti Jednog Istinitog Boga, (Allaha, subhanehu ve teala) tu je i pitanje posvecivanja svestenstva (Megu Jevrejima je bilo takoge nasljedno), kao da bi obicno ljudsko bice - Coen ili papa ili svestenik ili brahman moglo polagati pravo na superiornost, bez obzira na njegovu ucenost i cistotu života, ili bi moglo stajati izmegu covjeka i Boga, u nekom specijalnom smislu. ISLAM NE PRIZNAJE SVESTENSTVO! Islamska vjera nam je ovdje data u orahovoj ljusci:

“Recite: ”Mi vjerujemo u Allaha i u ono sto se objavljuje nama, i u ono sto je objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jažkubu, i unucima, i u ono sto je dato Musau i Isau, i u ono sto je dato vjerovjesnicima od Gospodara njihova; mi ne pravimo nikakve razlike me|u njima, i mi se samo Njemu pokoravamo." (Casni k*r'an, 2:136)

Položaj muslimana je jasan. Musliman ne tvrdi da ima religiju samo za sebe. Islam nije sekta ili etnicka religija. Po tom shvatanju ove religije su jedna, jer je Istina jedna.

“TO JE RELIGIJA KOJU SU PROPOVJEDALI SVI RANIJI POSLANICI.”(Vidi Casni k*r'an, 42:13)

To je bila istina naucavana svim inspirisanim Knjigama. U biti to je svjesnost Božanske volje i Plan i radosno potcinjavanje toj Volji i Planu. AKO IKO ZELI DRUGU RELIGIJU OSIM NJE, ON JE PRITVORAN PREMA SVOJOJ VLASTITOJ PRIRODI. KAO STO JE PRITVORAN PREMA BOZIJOJ VOLJI I PLANU. Takav ne može ocekivati uputu, jer on namjerno odbacuje tu uputu



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 11:24
Знаев дека си еден од плаг.. пардон, дечките од студентски клуб, само се чудам зошто мора да менувате јузери? збунетостцрвенеење

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 11:30
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Ja pitam: “Na koji nacin je Isus bio slican Mojsiju?”
 
Исус е сличен на Мојсеј. Зошто? Еве ти го одговорот на Krale намигнување
 
1. Мојсије излезе од Египет - Исус излезе од Египет

2. Мојсеј беше во пустината 40 години, Христос симболично го обележа тоа со 40  дена пост и искушение во пустината

3. Кога Мојсеј се роди Фараонот нареди убиство на сите новореднчина, кога Христос се роди Царот нареди убиство на сите новороденчиња

4. Мојсеј е на чудотворен начин спасен од убиството, Исус е на чудотворен начин спасен од убиството

5. Двајцата беа Евреи (Самиот Мојсеј пророкуваше дека тој ќе биде Евреин: „Господ вашиот Бог ќе подигне за вас пророк како мене, помеѓу вас, од вашите ЗЕМЈАЦИ, Него слушајте Го“ 5 Мојс. 18:15, а истото го пророкува и самиот Господ Бог во 18:18) Мохамед бил Евреин? Не сум знаел

6. Мојсеевото лице светеше кога слезе од Гората (планината), Исусовото лице светеше по Гората на Преображението

7. Мојсеј воспостави завет на Бога со луѓето, Исус воспостави НОВ завет на Бога со луѓето

8. Мојсеј го прими откровението на Планина, Исус го даде на Планина (Проповедта на Гората)

9. Двајцата извршуваа чуда, знаци и лечења

10. Мојсеј постави 70 владетели над Израел, Исус постави 70 ученици да ги поучуваат народите

11. Мојсеј испрати 12 шпиони за да ја освои Ветената Земја, Исус испрати 12 Апостоли за да ја освојата Земјата

12. Ни едниот ни другиот немаат гроб.

13. Мојсеј владееше над Црвеното Море, Исус над Галилејското

14. Мојсеј подигна дрво со змија за да ги излекува луѓето, Исус САМИОТ беше подигнат на дрво на крстот како духовно лекување на луѓето.

15. Двајцата беа водачи, законодавци, лекувачи, спасители, учители, свештеници и посредници.

16. 400 години Израелците беа во ропство пред Мојсеј, 400 години беше молкот од Стариот завет до Христа.

17. И двајцата се родени во ропство

18. Мојсеј отфрли власта на овој свет ( да стане следниот фараон), Исус отфрли да стане цар (за разлика од Мохамед)

19. И двајцата на народот му дадоа леб од небото

20. Обајцата беа спасители на Израел: Мојсеј од египетското ропство, Исус од Сотонското владение

21. Мојсеј ја воспостави Пасхата, Исус СТАНА новата Пасха на празникот Пасха

22. Тората му беше дадена на Мојсеј 50 дена по излезот од Египет, Светиот Дух и беше пратен на црквата 50 дена по Христовото воскресение

23. Пророштвото е ИСПОЛНЕТО и ПОТВРДЕНО во Новиот завет дека Исус беше тој пророк. Читај ги Јован 1:45, 6:14, Дела 7:37-38.
    „Филип го најде Натанаил и му рече: „Го најдовме Оној за Кого пишуваа Мојсеј во Законот и пророците, Исус, синот на Јосиф од Назарет.“
    14 Луѓето, кога го видоа чудотворниот знак што го направи, рекоа: „Овој е навистина Пророкот Кој требаше да дојде на светот.“
    Прочитај ја прекрасната проповед на првиот маченик Стефан во Дела 7, и ќе видиш колку прекрасно објаснува дека Исус е тој за кого што зборуваше Мојсеј.

намигнување

 
Еве ти неколку показатели зошто Мохамед не може да биде пророкуваниот пророк „сличен на Мојсеј“...
---------- Ориџинали поустед бај Аџија голема%20насмевка -----------


1. Не е Евреин (текстот јасно укажува на тоа дека ќе биде Евреин. Ти свесно го цитираш само 18 стих, а го занемаруваш тој 3 стиха претходно кој УШТЕ ПОЈАСНО вели: Ќе ви издигне Бог, ОД ТВОЈАТА СРЕДИНА, ОД ТВОИТЕ БРАЌА, Пророк каков што сум јас“. Појасно здравје... LOLLOLLOLLOL

2. Нема никаква симболика со патувањето од Египет до Израел, каква што имаат и Мојсеј и Исус

3. Не зборувал директно со Бог, како што тоа го правеле Мојсеј и Христос

4. Не е воспоставувач на завет (Мојсеј Стар, Исус Нов)

5. Не избрал 12 луѓе кои ќе управуваат во негово име (како што избраа Мојсеј и Исус)

6. Не го изведе својот народ од ропство (Мојсеј и Исус го направија тоа)

7. Не избра живот на откажување од политички функции заради доброто на својот народ и искрените верници (Мојсеј и Исус го направија тоа)

8. Нема знаци дека Мохамед се сметал за наследник на Мојсеј, додека СИТЕ ВО ХРИСТОВА БЛИЗИНА препознавале дека тој е тој пророк (читај Дела 7, Евреите 3:1-2)

9. Мохамед не се обиделе да го убијат царевите додека бил бебе (Фараонот се обиде со Мојсеј, Ирод со Исус, но и двајцата се на чудесен начин спасени)

10. Мохамед не издигна никаков знак (Мојсеј издигна лековита распната на дрво, како што Исус го издигна својот крст за лечење на сите кои со вера гледаат во него)

11. Мохамед не им даде чудотворен небесен леб на следбенците (како што Мојсеј им даде мана, и Христос направи чудо и ги нахранија присутните)

12.  Ликот на Мохамед никогаш не светел (Мојсеевиот лик, и Христовиот лик светеле по средбите со Отецот на планините)

13. Мохамед не се жртвувал за својот народ, туку може да се каже дека ГО ЖРТВУВАЛ својот народ (Мојсеј бараше да биде жртва, за народот да се спаси, а истото го стори и Исус)

14. Мојсеј и Исус беа посредници со Бога, Мохамед обично кнезче...

И уште десетици други примери, но за искрените трагачи доволна е и оваа ризница на ДЕТАЛНИ паралели... А не некои општи како што ти викаш „па можда биле братучеди“ LOLLOLLOL

Ау да, уште едно може да додам...
15. Мохамед завршил ТРАЈНО во гроб (Мојсеј и Исус биле вознесени)

После ова може со сигурност да се каже: Операција успешна, пацијент (мохамед) мртав... LOLLOLLOLLOL



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 15:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Знаев дека си еден од плаг.. пардон, дечките од студентски клуб, само се чудам зошто мора да менувате јузери? збунетостцрвенеење
 
kao prvo ne sum od studenskiot klub  a kao vtoro ti trici znaes kao treto prv pat sum tuka na ovoj forum taka da ne mi se prai tuka nekojsi vidovit плазењеплазењеплазење


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 15:36
...НЕ ЗНАМ...И НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА...ФАНТАСТИКА...газење%20од%20смеење

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Gideon
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 15:44
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Знаев дека си еден од плаг.. пардон, дечките од студентски клуб, само се чудам зошто мора да менувате јузери? збунетостцрвенеење
 
kao prvo ne sum od studenskiot klub  a kao vtoro ti trici znaes kao treto prv pat sum tuka na ovoj forum taka da ne mi se prai tuka nekojsi vidovit плазењеплазењеплазење

Ej Ebi sredi si go malce nacinot na izrazuvanje i zalici na vistinski intelektualac ako vprocem mozes...Sto ne mi se veruat nego,tesko e da se najde nekoj stvarno obrazovan i razumen Muslim,si mislev deka ima nekade ama nema nadez,Nova nadez...


-------------
In God we Trust!
God Bless our Land!


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 17:24

Povtorno EvAngelos se fati za edno prorostvo....

I toa kako ni go objasnuva a gledame kako e ubavo objasneto.
 
Mojsie i Muhammed ne bile isti zatoa sto mojsie imal kafeavi cevli a Muhammed imal plavi.
Mojsie i Isus bile isti zatoa sto Mojsie bil vo Erusalim i Isus pominal ottuka.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 17:41
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Ja pitam: “Na koji nacin je Isus bio slican Mojsiju?”
Jas sum primetil deka ti si TUTURUTKA ama deka si i tolku mnogu zabegan toa doprvo gledamглупчо
Исус е сличен на Мојсеј. Зошто? Еве ти го одговорот на Krale намигнување
 
1. Мојсије излезе од Египет - Исус излезе од Египет
Mojsije go izvlekol Evrejskiot narod od Egipet - Isus toa ne go napravil
2. Мојсеј беше во пустината 40 години, Христос симболично го обележа тоа со 40  дена пост и искушение во пустината
Mojsije bese vo pustina 40 godini - Muhammed a.s cel zivot go pomina vo pustina.....za razlika od 40 sete dni na Isus
3. Кога Мојсеј се роди Фараонот нареди убиство на сите новореднчина, кога Христос се роди Царот нареди убиство на сите новороденчиња
OVA SE DELA NA FARAONOT I CAROT A NE NA MOJSIJE I ISUS TAKA DA TUGI DELA I OSOBINI NE MOZES DA MU PREPISUVAS NA NIEDEN OD NIV 

4. Мојсеј е на чудотворен начин спасен од убиството, Исус е на чудотворен начин спасен од убиството
Predpostavuvam deka mislis dodeka bile bebinja....Toa e delo na Boga a ne na Mojsije i na Isus i tika aman bas nikakva nivna licna karakteristika ne gi povrzuva

5. Двајцата беа Евреи (Самиот Мојсеј пророкуваше дека тој ќе биде Евреин: „Господ вашиот Бог ќе подигне за вас пророк како мене, помеѓу вас, од вашите ЗЕМЈАЦИ, Него слушајте Го“ 5 Мојс.
 18:15, а истото го пророкува и самиот Господ Бог во 18:18)
 
                               KOJA DRSKOST SAMO KADE E DELOT KOA VELI "OD TVOITE BRAKA, PROROK"  KAKO SAMO NE TI E SRAM DA NA TAKOV NACIN GI MANIPULIRAS TUKA CITATELITE
 
Мохамед бил Евреин? Не сум знаел
TOKMU RADI TOA STO NE BIL EVREIN - 18 Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа, каков што си ти.
Znaes li ti ili vopse dali si svesen deka tokmu Arapite se braka na Evreite________Evreite poteknuvat od ISHAK_____Arabite poteknuvat od ISMAIL ______pa koi se togas brakata na EVREITI  глупчо
 

6. Мојсеевото лице светеше кога слезе од Гората (планината), Исусовото лице светеше по Гората на Преображението
Ako ne si znael na sekoj vernik mu sveti liceto site vernici si imat svoj specificen sjaj

7. Мојсеј воспостави завет на Бога со луѓето, Исус воспостави НОВ завет на Бога со луѓето
Mojsije vospostavi zavet na Boga so lugeto im go ostavi stariot zavet--Isus ne ja zavrsi svojata misija, evangelieto ne bese napisano dodeka Isus bese megu nas---Muhammed a.s im go ostavi k*r'anot na lugeto koja e direktna vrska megu Boga i lugeto

8. Мојсеј го прими откровението на Планина, Исус го даде на Планина (Проповедта на Гората)
Mojsije go primi otkrovenieto na planina isto kao sto go Primi i Muhammed a.s na planina vo pesterata Hira.....a primanje i davanje ne e edno istoнамигнување

9. Двајцата извршуваа чуда, знаци и лечења
Takvi cuda imalo i kaj Muhammed a.s procitaja podobro Historijata na Muhammed a.s

10. Мојсеј постави 70 владетели над Израел, Исус постави 70 ученици да ги поучуваат народите
NAVEDI MI VO KOJ STIH GI SPOMNUVA ISUS TIE SEDUMDESET UCENICI I KOI SE IMINJATA NA TIE UCENICI AKO NE SI LAZGO I NA KRAJ KRAEVA UCENICI I VLADETELI NAD IZRAEL NE E ISTO DALI SE CITAS TI SEBESI STO PISUVAS .......ARNO TI KAZUVAM DEKA SI TUTURUTKA

11. Мојсеј испрати 12 шпиони за да ја освои Ветената Земја, Исус испрати 12 Апостоли за да ја освојата Земјата
NE LAZI.....SPORET BIBLIJSKOTO UCENJE SE 13 APOSTOLI PAVLE KAJ GO OSTAVAS

12. Ни едниот ни другиот немаат гроб.
LELE LELE LELEEEEE I OVA GO SLUSAV .......A BREEE TI SI OGROMEN LAZGOOO ILI  VOPSTE NE SI JA PROCITAL BIBLIJATA  
 
- 5 И Мојсеј, Господовиот слуга, почина таму во Моавската Земја по Господовата заповед. - 6 И Тој го погреба во долината во земјата спроти Вет-Фегор.
5 MOJSIEVA 34 : 5-6
 
daj coveku ne brukaj se veke tuka se gleda kolku ja poznavas biblijata

13. Мојсеј владееше над Црвеното Море, Исус над Галилејското
hahahaha gledaj si zaboravil i listopadnite drva da gi navedes газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

14. Мојсеј подигна дрво со змија за да ги излекува луѓето, Исус САМИОТ беше подигнат на дрво на крстот како духовно лекување на луѓето.
STVARNO SI GENIJALEC TI ZAVIDUVAM NA TVOJATA GLUPOST

15. Двајцата беа водачи, законодавци, лекувачи, спасители, учители, свештеници и посредници.
Kao prvo Isus ne bil nikakov zakonodavec Mojsie da a isto i Muhammedn a.s go dovel serijatot go vodel Arapskiot narod Isus ne go vodel EVREJSKIOT narod Isus den deneska ne e prihvaten od evreite, Isus ne go spasi svojot narod Muhammed a.s da.....Muhammed a.s isto taka bil niven imam , posrednik pri objavuvanjeto na k*r'anot i ucitel na Arapskiot narod

16. 400 години Израелците беа во ропство пред Мојсеј, 400 години беше молкот од Стариот завет до Христа.
Uste edno od tvoite gluposti bidejki vremeto ne e svojstvo na nitu eden covek

17. И двајцата се родени во ропство
procitaj odgovor pogore

18. Мојсеј отфрли власта на овој свет ( да стане следниот фараон), Исус отфрли да стане цар (за разлика од Мохамед)
Uste ednas pokazuvas deka si neuk........na Muhammed a.s koa mu bese ponudeno tronot na negoviot narod samo da prestane so povikuvanjeto vo eden Bog ....on toa go otvrli ...... ali tuka se gleda deka ti nemas pojma od Islamot i zivotot na Muhammed a.s ......da si procital barem edna brosura ova ke go znaese

19. И двајцата на народот му дадоа леб од небото
Muhammed a.s im dade da se napijat voda od svoite prsti.....

20. Обајцата беа спасители на Израел: Мојсеј од египетското ропство, Исус од Сотонското владение
Toa ne e vistina radi toa sto evreite na Mojsije mu poveruvaa i go privatija kako prorok dodeka Isus bese odvrlen od svojot narod koj sto den deneska ne go prihvakat ....taka da seuste negoviot narod e pod sotonsko vladenie ......kako sto se izrazi ti
 
21. Мојсеј ја воспостави Пасхата, Исус СТАНА новата Пасха на празникот Пасха
Pojma nemam sto bi trebalo ova sega tebe da ti znaci

22. Тората му беше дадена на Мојсеј 50 дена по излезот од Египет, Светиот Дух и беше пратен на црквата 50 дена по Христовото воскресение
Vie seuste si imate problemi so toa sto ni samite ne znaete koj e toj sveti duh...... i ako e taka kako sto ti gore navede togas veke ne mozete da kazete "OTECOT SINOT I SVETIOT DUH" se tri vo edno koi ne se delat.... oti gore mnogu ubavo dokazuvas kako Isus i svetiot duh ne bile 50 dena vo edno so OTECOT
koe licemerie samo pokazuvas tuka....

23. Пророштвото е ИСПОЛНЕТО и ПОТВРДЕНО во Новиот завет дека Исус беше тој пророк. Читај ги Јован 1:45, 6:14, Дела 7:37-38. 
PROROSTVOTO VOOPSTE NE E ISPOLNETO ... VIE VERUVATE DEKA ISUS E BOG A TAMU SE NAJAVUVA PROROK KOJ STO KE BIDE OD BRAKATA NA EVREITE ...STO ZNACI OD ARAPITE
I NA TRITE POSTAVENI PRASANJA KOI MU BEA POSTAVENI NA ISUS ON TOA SAMIOT GO NEGIRASE
SAKAS DA NI KAZES TUKA DEKA ISUS LAZEL?!!!!
    „Филип го најде Натанаил и му рече: „Го најдовме Оној за Кого пишуваа Мојсеј во Законот и пророците, Исус, синот на Јосиф од Назарет.“
    14 Луѓето, кога го видоа чудотворниот знак што го направи, рекоа: „Овој е навистина Пророкот Кој требаше да дојде на светот.“
    Прочитај ја прекрасната проповед на првиот маченик Стефан во Дела 7, и ќе видиш колку прекрасно објаснува дека Исус е тој за кого што зборуваше Мојсеј.

намигнување

 
Еве ти неколку показатели зошто Мохамед не може да биде пророкуваниот пророк „сличен на Мојсеј“...
---------- Ориџинали поустед бај Аџија голема%20насмевка -----------

E AJ DA VIDAM STO KE LAZES SEA


1. Не е Евреин (текстот јасно укажува на тоа дека ќе биде Евреин. Ти свесно го цитираш само 18 стих, а го занемаруваш тој 3 стиха претходно кој УШТЕ ПОЈАСНО вели: Ќе ви издигне Бог, ОД ТВОЈАТА СРЕДИНА, ОД ТВОИТЕ БРАЌА, Пророк каков што сум јас“. Појасно здравје... LOLLOLLOLLOL
PA AKO NE SI CORAV PROCITAJ POVTORNO I KE VIDIS DEKA I TAMU PISUVA---OD TVOITE BRAKA, PROROK KAKOV STO SUM JAS.
ZNACI PROROK OD BRAKATA NA EVREITE KAKOV STO BIL MOJSIE
SAMIOT MOJSIE TVRDI DEKA NEMA DA BIDE EVREINнамигнување 
2. Нема никаква симболика со патувањето од Египет до Израел, каква што имаат и Мојсеј и Исус
A kaj pisuva deka simbolikata treba da bide patuvanjeto od Egipet do Izrael....Muhammed a.s bil progonat od MEKKA kao sto bile site proroci progoneti

3. Не зборувал директно со Бог, како што тоа го правеле Мојсеј и Христос
Bog komu saka kako saka mu se obraka

4. Не е воспоставувач на завет (Мојсеј Стар, Исус Нов)
O TUTURUTKO STO LI E k*r'ANOT ...NE LAZI


5. Не избрал 12 луѓе кои ќе управуваат во негово име (како што избраа Мојсеј и Исус)
STO LI SE 12SET HALIFATI......... TI KAZUVAM CITAJ PA POTOA PISUVAJ

6. Не го изведе својот народ од ропство (Мојсеј и Исус го направија тоа)
Mojsie go izvadi od ropstvo svojot narod
Isus bese otvrlan od svojot narod i voopsto ne go izvadi od ropstvo
taka da nema nikakva slicnost pomegu Mojsije i Isus

7. Не избра живот на откажување од политички функции заради доброто на својот народ и искрените верници (Мојсеј и Исус го направија тоа)
A be ti navistina si bil rasipan covek do temel lazeees povtorno
Mojsije i toa kako bese vo tie funkcii ...on go vodese svojot narod a se otkaza od tronot vo egipet
Isus ne ni bese prihvaten od svojot narod a kamoli da stane vodac na evrejskiot narod
Muhammed a.s go odbi tronot koj sto mu bese ponudeno vo MEKKA ako prestane da povikuva vo eden Bog , on toa go odbi i zastana verno vo odbrana na vernicite


8. Нема знаци дека Мохамед се сметал за наследник на Мојсеј, додека СИТЕ ВО ХРИСТОВА БЛИЗИНА препознавале дека тој е тој пророк (читај Дела 7, Евреите 3:1-2)
AAAAAA SEA E PROROOOOK , A ZA ZNACI GI IMA KOLKU STO SAKAS SAMO TREBA DA CITAS A NE DA LAZES

9. Мохамед не се обиделе да го убијат царевите додека бил бебе (Фараонот се обиде со Мојсеј, Ирод со Исус, но и двајцата се на чудесен начин спасени)
A STO E SO TOA KOA MEKKASITE OD SEKOE PLEME PRATIJA PO EDEN NIVEN SIN ZA DA GO UBIJAT MUHAMMED A.S KOJ ISTO TAKA NA CUDESEN NACIN SE SPASIL

10. Мохамед не издигна никаков знак (Мојсеј издигна лековита распната на дрво, како што Исус го издигна својот крст за лечење на сите кои со вера гледаат во него)
COVEKU SE GORDEETE SO KRSTOT KOJ STO ISUS NIKOGAS NE GO SAKAL?!!!!!
A KOLKU E TOA LEKOVITO SE GLEDA PO VAS ......LAZENJE DO NESVEST ......I KRSTOT E RIMJANSKI NE E OD ISUS

11. Мохамед не им даде чудотворен небесен леб на следбенците (како што Мојсеј им даде мана, и Христос направи чудо и ги нахранија присутните)
NA OVA VEKE TI ODGOVORIV POGORE DEKA IMALO SLUCAJI KOA SO MALKU VODA SE NAPILE CELA VOJSKA SO TOA STO MUHAMMED A.S GI STAVIL PRSTITE VO VODA I OD NEGOVITE PRSTI LECELO VODA
A IMA ISTO TAKA SLUCAJI KOA SO MALKU JADENJE SE NASITELA CELA VOJSKA ZA DA NAKRAJ OSTANE POVEKE OD POLOVINATA IAKO VO NORMALNI USLOVI TOA JADENJE NE BILA DOVOLNA NI ZA PETORICA

12.  Ликот на Мохамед никогаш не светел (Мојсеевиот лик, и Христовиот лик светеле по средбите со Отецот на планините)
OVA E POVTORENO PRASANJE SO KOJA POKAZUVAS USTE EDNAS KOLKU SI TI GENIJALEC

13. Мохамед не се жртвувал за својот народ, туку може да се каже дека ГО ЖРТВУВАЛ својот народ (Мојсеј бараше да биде жртва, за народот да се спаси, а истото го стори и Исус)
MUHAMMED A.S PREKU CELOTO NEGOVO PROROSTVO SE ZRTVUVASE ZA SVOJOT NAROD ....TAKA DA USTE EDNAS TI PREDLOZUVAM DA CITAS ...CITAS....I CITAS

14. Мојсеј и Исус беа посредници со Бога, Мохамед обично кнезче...
DOKAZI ......A STO BILO MUHAMMED A.S VO TEKOT NA NEGOVOTO PROROSTVO DODEKA MU BESE OBJAVENO k*r'ANOT AKO NE POSREDNIK
И уште десетици други примери, но за искрените трагачи доволна е и оваа ризница на ДЕТАЛНИ паралели... А не некои општи како што ти викаш „па можда биле братучеди“ LOLLOLLOL
Tokmu taka dovolno e ova riznica na tvoite lagi koi se obide tuka da si gi plasiras
i aj uste ednas da te slusam kako toa MOJSIJE NEMAL GROBгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Ау да, уште едно може да додам...
15. Мохамед завршил ТРАЈНО во гроб (Мојсеј и Исус биле вознесени)

После ова може со сигурност да се каже: Операција успешна, пацијент (мохамед) мртав... LOLLOLLOLLOL


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 14:49
големо%20гушкање

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk