IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Од темната уметност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Од темната уметност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2014 во 16:31
Казни ме

Не ме носеа во црква,велеа: `Господ не постои`,
не крстена сум под твое име и небо,
ѓаволи и демони се нафрлија,ме силуваа,
со демонска крв ме попрскаа:
`Тоа е наше не крстено дете`!
Казни ги неверниците,
згази ги демонските сили во нив!
Со години не одам во црква,
страв ми е од миризба на изгорени свеќи,
кандило што се ниша,
ме плаши името твое,се откажав од него.
Казни ме,неверничка сум,
во мене тече демонска крв,
зло семе што посадив во утроба моја,
демон на омраза и зла песна.
Твоето име го плукав и колнев,
повторно се откажав од тебе,
клекната во тишина молам,
згази го демонот во мене да бидам слободна.

Даница Петровска.
“Готска жена“
Љубов и само љубов
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2014 во 16:33

Пресек

Го пресекоа зборот со молчење,
предавници на тишината
го продадоа за само еден шепот,
одекна глас на птица грабливка .
И повторно молк,
го краде зборот на недореченост ,
писка во матен мрамор на самотија ,
одекнува во празнотија пуста.
Разделена тишина во молк,
и зборот сега е празен во гласот,
и зборот сега е нем во мислата,
и зборот сега е пресечен во глас.
Немиот молчи од немоќ,
глувиот молчи од тишина
слепиот молчи од темнина,
зборот молчи од нем шепот.

Даница Петровска
“Готска жена“
Љубов и само љубов
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2014 во 16:36

ПРОМОТИВЕН ОСВРТ
кон поетската книга „Готска жена“
од Даница Петровска

     Дозволете ми да го започнам мојот промотивен осврт кон дебитантската поетска книга на Даница Петровска, која неодамна ја објави реномираната издавачка куќа „Макавеј“, со една општа констатација што, според моите согледби, го содржи нејзиното иницијално идејно-тематско јадро: Сите ние барем еднаш во животот, ако не и повеќепати, се имаме најдено во ситуација кога сите обиди да оствариме одредена цел биле безуспешни, сите наши напори пропаѓале, при што за ваквиот развој на настаните не сме можеле да утврдиме некоја причина која има реална основа и рационално објаснување. Во тие мигови неизбежно е да се почувствуваме како да сме оковани во невидливи пранги и како да нè има заробено некое натприродно суштество кое си поигрува со нас. Нашата немоќ да ја контролираме ситуацијата и да ги оствариме нашите замисли првично предизвикува незадоволство, што потоа преоѓа во револт против фрустрирачкото собитие, кое може да биде персонифицирано во надредено метафизичко битие. Како консеквенца на ваквите ситуации доаѓа до обликување имагинарни поими и претстави за невидливи ентитети.
     Токму оваа причинско-последична спрега би можело да се определи како креативен иницијатор за создавање на книгата „Готска жена“, која претставува кохерентна и концепциски обмислена поетска објава, за што недвосмислено сведочи фактот дека песните од кои е составена имаат заедничко идејно-тематско јадро. Авторката преку насловот на стихозбирката укажува на тоа дека нејзините песни се надоврзуваат на готската книжевност, којашто има повеќевековна традиција во Европа и САД. Патем кажано, за зачетник на готската книжевност се смета англискиот писател Хорас Валпол, чие најважно дело - романот „Замокот Отранто“, за жал сè уште не е преведен на македонски јазик, но, за среќа, имаме многу други дела од значајни писатели, како Ернест Теодор Хофман, Едгар Алан По, Мери Шели, Емили и Шарлот Бронте, Роберт Луис Стивенсон, Брем Стокер, Емили Дикинсон и др. Она што е главна содржинска одлика на готската книжевност - доминација на стравот, ужасот и морничавоста, првенствено предизвикани од натприродни причинители, целосно е присутно во книгата на Петровска. Притоа, како клучни мотиви во песните од оваа авторка може да се наведат Сатаната и неговите придружници - демоните, односно ѓаволите, потоа вампирите, самовилите и сеништата, како и некои реални суштества кои предизвикуваат негативни асоцијации како волкот, змијата и гавранот.
     Лирскиот субјект во песната „Покана“ го претставува паднатиот ангел, односно Сатана, како свој кум, при што го определува и како вистински автор на стиховите. И во песната со наслов „Казни ме“, лирскиот субјект повторно ја нагласува ѓаволската основа на своите стихови („во мене тече демонска крв/ зло семе [...] посадив во утроба моја,/ демон на омраза и зла песна“) , но се обраќа кон Бога, барајќи од него спас: „клекната во тишина молам,/ згази го демонот во мене да бидам слободна“. Наспроти придавањето демонски карактер на поетското творештво во овие две песни, во песната „Месечина“ можеме да ги прочитаме следниве автореферентни стихови во кои токму месечината е претставена како извор на инспирацијата: „Месечината ме довикува песна да напишам,/ сјајот нејзин пулсира во моите очи и душа,/ занесено го слушам звукот на тишината/ од неа ја црпам мислата, стихови редам“.
     Освен конвенционалните готски мотиви кои призлегуваат од христијанството (како Сатаната и демоните, односно ѓаволите) и од фолклорот (како вампирите и самовилите), во песните на Петровска може да се сретнат и други видови поетски слики. На пример, во песната „Вечерна молитва“ лирскиот субјект молитвено и молбено се обраќа кон немилосрдниот јавач во времето, барајќи од него да ги ослободи душите на грешните жртви, кои се заробени во неговата капела, при што „темнина[та] пајажина плете околу душата,/ студ клет во темните ѕидови на искрвавеното срце,/ глас на немиот врисок расплакан во тишина“.
     Од сето ова можеме да го изведеме заклучокот дека поетскиот свет на Петровска главно е исполнет со натприродни, имагинарни и метафизички појави кои се олицетворение на злото и деструктивноста, при што оваа авторка првенствено е сосредоточена на ноќта, темнината и тишината.
     Разгледувајќи ги песните од кои е сочинета оваа книга на формално-стилско рамниште, ќе увидиме дека тие се одликуваат со елиптичност и претставуваат низи од куси искази. Сликовито кажано, поетските записи на Петровска се еден вид колажи од метафорични и метонимични секвенци. Преку ваквата структура, поетесата го поттикнува читателот да има активен однос кон записот и, тргнувајќи од иницијалните искази од кои се составени песните, да обликува сопствена претстава, која може да биде побогата и поживописна, или поедноставна, во зависност од неговата имагинациска моќ.
     Заклучно, дебитантската книга на Даница Петровска претставува кохерентно поетско остварување кое сосема оправдано го носи насловот „Готска жена“ и, оттука, уверен сум дека ќе најде свои читатели и почитувачи пред сè меѓу љубителите на готската книжевност.

Јовица Тасевски Етернијан
Љубов и само љубов
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.