IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вистината
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вистината

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 17:29
Меси,кога се мисли да се следи своја вистина па каква и да е,се мисли на СВОЈА,а не на Јанко,Петко,Буда,Исус,Станко.
Поголема почит добиваат оние кој се искрени,најнапред искрени спрема себе ,па со околината,отколку ако се лажат самите себе и околината.

Вистина во тоа нема.

Ако сметаш дека многу оштро постапив со членот можеш слободно да ме банирааш и да ги избришеш постовите,со тоа не правиш ништо добро,само ја одобруваш лагата.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 18:09
alf, не ги бришам коментарите и репликите бидејќи доколку мислeв да сторам така немаше да чекам нeчие одобрение. Ги оставам такви како пример како НЕ треба да се коментира со соговорниците.

И на крајот, иако се сложувам со кажаното дека секој треба да си го оди својот пат и да ја открива својата вистина, не смеам да ги нихилирам оние кои при тоа се помагаат со нечии туѓи искуства.

На крајот од краиштата, покажи ми го оној кој е 100% автентичен и кој не е барем еден процент индоктриниран од од своето семејство, религијската догма во која се родил, политичкото миље, народната традиција и обичаи, школската наобразба и т.н.

Посочи ми ЕДЕН и јас ќе му се поклонам.

Затоа, со кој авторитет и со кое право ти ја напаѓаш личноста на соговорниците на форумов ?

Ќе повторам уште еднаш и се надевам дека овој пат ќе разбереш без да се браниш и докажуваш со ново реплицирање: коментирај и критикувај погледи, идеи, размислувања, вери, религии догма и политики колку што ти душа сака, но не ја критикувај личноста на оние кои ги пренесуваат.

P.S. На крајот ќе те потсетам на првите пет основни правила на однесување на форумов објавени пред секој подфорум (http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22513):

Рестриктирајте се од:

1. Критикување на другото лице затоа што не верува како вас
2. Понижувачки имиња и етикирање
3. Дијагностицирање - играње аматерски психијатар
4. Морализирање - попување на другиот
5. Претерано советување







Изменето од Messenger - 28.Јули.2013 во 18:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 22:43

koj e toj shto sledi - bilo tugja , bilo svoja "vistina"?? ѓаволсмеење
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
acika Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај acika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 22:47
Ovie garantirano gledaat nekoj 3D film смеење
Finis coronat opus
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 22:52
да
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
acika Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај acika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 22:56
среќада
Finis coronat opus
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2013 во 00:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

alf, не ги бришам коментарите и репликите бидејќи доколку мислeв да сторам така немаше да чекам нeчие одобрение. Ги оставам такви како пример како НЕ треба да се коментира со соговорниците.

Многу ти е јака причината нема што,ги оставаш за да бидат пример како не треба да се коментира со соговорниците,но мислам дека ги остави бидејќи знаеш дека тоа што го кажав е вистина.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


И на крајот, иако се сложувам со кажаното дека секој треба да си го оди својот пат и да ја открива својата вистина, не смеам да ги нихилирам оние кои при тоа се помагаат со нечии туѓи искуства.

На крајот од краиштата, покажи ми го оној кој е 100% автентичен и кој не е барем еден процент индоктриниран од од своето семејство, религијската догма во која се родил, политичкото миље, народната традиција и обичаи, школската наобразба и т.н.

Посочи ми ЕДЕН и јас ќе му се поклонам.

Има разлика помеѓу оние кој се помагаат со туѓи искуства и оние кој искуствата ги присвојуваат како свој криејќи ја позади нив својата беда.

И да,има еден ама е мртов,а на мртви не треба да им се поклонуваш.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Затоа, со кој авторитет и со кое право ти ја напаѓаш личноста на соговорниците на форумов ?


За да стои постот на форумов за да видат како НЕ треба со туѓа вистина да се живее,а авторитетот не ти го кажувам.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ќе повторам уште еднаш и се надевам дека овој пат ќе разбереш без да се браниш и докажуваш со ново реплицирање: коментирај и критикувај погледи, идеи, размислувања, вери, религии догма и политики колку што ти душа сака, но не ја критикувај личноста на оние кои ги пренесуваат.

P.S. На крајот ќе те потсетам на првите пет основни правила на однесување на форумов објавени пред секој подфорум (http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22513):

Рестриктирајте се од:

1. Критикување на другото лице затоа што не верува како вас
2. Понижувачки имиња и етикирање
3. Дијагностицирање - играње аматерски психијатар
4. Морализирање - попување на другиот
5. Претерано советување


Во ред Меси,кажав што имав да кажам.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2013 во 12:29
Za atar na vistinata nekolku zbora - ne vazhno vo chij stil i koj kako go "gleda" - toa e samo negovo gledishte i tolku! намигнување

Taa ne zavisi od nishto - vekje kzhav a toa znachi deka i stilot ne i e potreben голема насмевка

Ako mi e omilen nekoj stil - ne znachi i deka go zhiveam istiot - neshto slichno ko pr. za manekenki смеење

Vistinata ne znae za tugjo, nitu pak za svoe - toa "pametniot i ukiot" deli...среќа

A toa kako viki pishuva - nejzino pravo среќа

I onaka zborovite deluvaat samo na "lukaviot"голема насмевка

Sushtinata e edna za site среќа

A na povrshinata svashta ima намигнување




Изменето од viktorija123 - 29.Јули.2013 во 12:30
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2013 во 13:21
Тука само некој со трета вистина ќе ја опраи работава...
Пишувате се е едно ама праксата друго покажува.
Кафе три во едно..
Плати едно земи три...
Љубовен едноаголник,двоаголник,не иде...триаголник е
А друго е пак што се може да добиеш за една вистина,
во знакот на три само ќе мпишам...затвор,ќотек,отказ...итн итн итн
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.