Испечати | Затвори го прозорот

Вистината

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25764
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 17:36
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Вистината
Постирано од: zoranjanev1
Наслов: Вистината
Датум на внесување: 07.Мај.2012 во 09:34

Бог е љубов.

Јас сум и Јехова, и Исус Христос, и Буда, ...

И spiros е и Јехова, и Исус Христос, и Буда, ...

И Messenger е и Јехова, и Исус Христос, и Буда, ...

(и т.н., и т.н.)
 
(напомена: се подразбира дека и сатаната е и Јехова, и Исус Христос, и Буда, ...;

(по Православната теологија, нема душа која е по суштина зла - дури ни сатаната, ни другите демони)).

Со други зборови: Сѐ е Бог.

Љубовта е едино важна.

Нема ништо ни поважно од љубовта, ни еднакво важно како љубовта.

Сѐ друго (задоволствата) се само /шлаг на тортата/.

Јас тврдам дека е сѐ така како што е погоре наведено.

Јасно, вие во оваа тема може да изнесувате мислења и коментари исти со горенаведените или различни од горенаведените.

     љубовљубовљубовљубовљубов



Коментари:
Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Мај.2012 во 23:03
.




Зоки, ти не си нити прв нити последен што вака размислувал, бидејќи Светоста БОЖЈА во Христа доволно не ја познавал!

Чувај се од “богови“, “учители“, “мајстори“, ... и “отци“ коишто се прават попаметни од Исус!







   
А вие немојте да се нарекувате ,Рави‘, зашто еден е вашиот Учител - Христос, а вие сте сите браќа.
И никого на земјата не викајте го свој Татко, зашто еден е вашиот Татко - Оној Небесниот.
И мајстори немојте да се именувате, зашто еден е вашиот Мајстор - Христос.


(Ев.Матеј 23:8 ...)



.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 08.Мај.2012 во 01:57
Originally posted by spiros spiros напиша:

.




Зоки, ти не си нити прв нити последен што вака размислувал, бидејќи Светоста БОЖЈА во Христа доволно не ја познавал!

Чувај се од “богови“, “учители“, “мајстори“, ... и “отци“ коишто се прават попаметни од Исус!







   
А вие немојте да се нарекувате ,Рави‘, зашто еден е вашиот Учител - Христос, а вие сте сите браќа.
И никого на земјата не викајте го свој Татко, зашто еден е вашиот Татко - Оној Небесниот.
И мајстори немојте да се именувате, зашто еден е вашиот Мајстор - Христос.


(Ев.Матеј 23:8 ...)



.
spiros, јас го изнесувам моето мислење, а ти го изнесуваш твоето мислење;
и, тоа е сосема во ред: секој има право на свое мислење;
 
И: јас те сакам, те почитувам, ти пожелувам сѐ најдобро, и не сакам на било кој начин да те увредам;
 
Само сакам да те запрашам: дали со моето и со твоето мислење се слагаат Муслиманите, Хиндуистите, Будистите, ... ?
 
И: не си свесен кому му зборуваш за Исус Христос.
 
поздрав
 
     љубовљубовљубовљубовљубов


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 08.Мај.2012 во 15:55

За некои учесници на ИДИВИДИ Форумов:

Еве, јавно изјавувам: ако сум луд, во секое време, доброволно одам во лудница, нека ми тражат чаре.



Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 08.Мај.2012 во 19:54
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

За некои учесници на ИДИВИДИ Форумов:

Еве, јавно изјавувам: ако сум луд, во секое време, доброволно одам во лудница, нека ми тражат чаре.

     газење од смеење газење од смеење газење од смеењегазење од смеењегазење од смеење  


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 08.Мај.2012 во 20:04

Историјата на старата Земја е (беше) некој вид на авантура ("зачинета" со самозаплашување);

(напомена:

Јасно, на Небесата (во Рајот) ништо не е забрането, па ни маки; но, која душа е шутрак за да се мачи (макар на кратко време) на Небесата (во Рајот) ?!).

     љубовљубовљубовљубовљубов    
 


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Мај.2012 во 23:41
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:


spiros, јас го изнесувам моето мислење, а ти го изнесуваш твоето мислење;
и, тоа е сосема во ред: секој има право на свое мислење;

 

И: јас те сакам, те почитувам, ти пожелувам сѐ најдобро, и не сакам на било кој начин да те увредам;

 

Само сакам да те запрашам: дали со моето и со твоето мислење се слагаат Муслиманите, Хиндуистите, Будистите, ... ?

 

И: не си свесен кому му зборуваш за Исус Христос.

 

поздрав

 

     љубовљубовљубовљубовљубов


.



Пред моето, пред твоето, пред секое друго мислење, ... пред Небото, пред земјата и пред се’ што е во ними е Мудроста БОЖЈА (Христос), од Која воопшто не е паметно да се правиме попаметни и повисоки, без разлика дали ние сме индијци, американци, евреи, христијани, муслимани, будисти, ...!










.

   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 09.Мај.2012 во 01:40
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:


spiros, јас го изнесувам моето мислење, а ти го изнесуваш твоето мислење;
и, тоа е сосема во ред: секој има право на свое мислење;

 

И: јас те сакам, те почитувам, ти пожелувам сѐ најдобро, и не сакам на било кој начин да те увредам;

 

Само сакам да те запрашам: дали со моето и со твоето мислење се слагаат Муслиманите, Хиндуистите, Будистите, ... ?

 

И: не си свесен кому му зборуваш за Исус Христос.

 

поздрав

 

     љубовљубовљубовљубовљубов


.



Пред моето, пред твоето, пред секое друго мислење, ... пред Небото, пред земјата и пред се’ што е во ними е Мудроста БОЖЈА (Христос), од Која воопшто не е паметно да се правиме попаметни и повисоки, без разлика дали ние сме индијци, американци, евреи, христијани, муслимани, будисти, ...!










.

   
ОК, spiros, во добар дел се слагам со тебе;
 
Инаку, јас на Форумов кажав сѐ суштинско (сѐ друго што би кажал би биле само детали), и, сега, по малку, Форумов ми станува досаден, и немам намера со било кого (не само со тебе, spiros) да се "препукувам" во дискусија; (ова не значи дека и понатаму нема да учествувам на Форумов);
 
Овде ќе кажам само едно (па кој сака нека се сложи со тоа, а кој сака нека не се сложува со тоа - никому ништо):
 
Сѐ е сеедно;
 
Кога љубовта ќе дојде со полна снага, сеедно е која душа во каква состојба ќе биде (добро-зло, мака-немака, страв-храброст, срам-бесрамност, ...);
 
И на тебе, spiros, и на секоја друга душа ѝ пожелувам сѐ најдобро !
 
     љубовљубовљубовљубовљубов


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 09.Мај.2012 во 09:23
Ljubovta e vistinata, realnosta, zhivotot. 

Pred nea ne se razmisluva... nitu pak mozhesh da kazhesh- Eve ova e ljubov, ova e vistina, ova e realnosta.

Taa se spoznava preku nash*te dozhivuvanja, iskustva.... Ne se doznava. Ne mozhesh da ja otkriesh i dokazhesh - preku umot, zatoa shto taa e "iznad" chovekovata percepcija - koja sekako e ogranichena.

Edinstveno "TAA" e realnost a se drugo e iluzija na nas samite... koja sekako deka e potrebna za osoznavanjeto na istata.

"TAA"-" molchi a "TI"- "slushni" ja!

"Koj ima ochi i ushi, kje vidi, chue i kje razbere..."



-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јули.2013 во 00:24
Ако сакаш да ја запознаеш вистината тогаш не треба да имаш никаков став за неа.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Јули.2013 во 01:52





Имал став или не, ако си го загубил детското срце во градите - џабе е!

Некои “специјалци“ се трудат, медитираат, филозофираат, прават напори, се ослободуваат од ставови, од прошлости, од стравови, од иднини, ... се’ тоа скоро до еден степен на деменција (болест која што покрај депресијата драстично се шири во богатиот свет), но сето тоа - без детското срце - е далеку од Совршената Вистина и е една врста ветер и магла!


п.с. Пред некој година зборувам со еден близок човек (академичар) кој што мрази Библиски цитати, а кој ми вели:“ Ошо вели: Постани како облак, кој од ветрот е носен натака навака“!       




Исус му рече: „Јас сум Патот, Вистината и Животот; никој не доаѓа кај Отецот, освен преку Мене

Ев. Јован 14:6




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јули.2013 во 01:57
Гледам постојано ги спомнуваш децата во контекст со Исусовото УЧЕЊЕ.

Дали можеш да ни објасниш зошто го правиш тоа?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 22.Јули.2013 во 17:19
Оние кој ја бараа вистината,ќе ги касне како змија,оние пак кој не ја бараат таа е како камшик оставајќи лузни на нивниот грб.

Само оние со децко срце ќе можат да ја дофатат,
а таа ќе биде во рацете нивни нежна како вода.

Погледни го светот со очи на дете и ќе можеш да си играш со вистината,
но ако сакаш да и пријдеш со разум ќе те касне,ако и завртиш грб ќе те казни.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јули.2013 во 23:40
Ах, помагаш, помагаш...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 23.Јули.2013 во 17:02
Vo momewntot, koga kje reshish da ja barash vistinata - vekje si ja izgubil...намигнување

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Јули.2013 во 17:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 23.Јули.2013 во 23:41
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Vo momewntot, koga kje reshish da ja barash vistinata - vekje si ja izgubil...намигнување


ushte pred da reshi covek,vistinata ne ja imal,a so toa nitu mozel da ja izgubi.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 00:05
Нормално дека вистината ја немаш кога си решил да ја бараш.

Но поентата е што во моментот кога си решил да ја бараш си влегол во илузијата дека ќе ја најдеш, па оноа што на крајот ќе го прокламираш како вистина тоа сигурно НЕ Е.

Така го разбирам оноа што го рече viktorija123. Дозволувам да бидам поправен од неа доколку сум погрешил.


P.P. Цитираното е кажано во зен стил, контадикторно за да натера на медитирање.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 00:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Нормално дека вистината ја немаш кога си решил да ја бараш.

Но поентата е што во моментот кога си решил да ја бараш си влегол во илузијата дека ќе ја најдеш, па оноа што на крајот ќе го прокламираш како вистина тоа сигурно НЕ Е.

Така го разбирам оноа што го рече viktorija123. Дозволувам да бидам поправен од неа доколку сум погрешил.


P.P. Цитираното е кажано во зен стил, контадикторно за да натера на медитирање.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ах, помагаш, помагаш...



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 00:45
А не, не е исто.

Јас му поставив конкретно прашање на spiros и очекував одговор од него. Ти се јави неповикан да одговораш наместо spiros.

Сега ти не постави никакво прашање на viktorija123, туку си даде твој коментар. Јас коментирам на твојот коментар со мое разбирање на оноа што го напиша viktorija123.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: kocko
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 00:48
vistinata e podobro nekogas voopsto i da n ja doznaes.

-------------
Бог да чува!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 01:15
Ne si pogreshil Messenger, vo tolkuvanjeto na zborovite shto gi napishav... среќа 

Mene zen stilot mi e omilen - osobeno zen shamarite(togash vistinata ti e "pred nosot") голема насмевка, podobra meditacija zdravje! смеењеда


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 01:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

А не, не е исто.

Јас му поставив конкретно прашање на spiros и очекував одговор од него. Ти се јави неповикан да одговораш наместо spiros.

Сега ти не постави никакво прашање на viktorija123, туку си даде твој коментар. Јас коментирам на твојот коментар со мое разбирање на оноа што го напиша viktorija123.


ne e isto?

ti trgna da ja barash vistinata za odreden termin od postovite na odreden chlen,jas si zemav za pravo da odgovoram,so shto go dobi odgovorot.


viki ,dade mislenje so dvosmislna sodrzina,jas replicirav bez da postavam prashanje za baranje vistina,vrakajki i go nazad da go doobjasni.
namesto taa ti se ufrli da go protolkuvash spored tvojata vistina,so shto moze indirektno da i pomognesh vo nejzinata vistina.

isto e,samo razlichno postaveno.

1,baranje konkretno
2,dvosmislenoto kako go razbrala..



Постирано од: alf
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 01:23
Originally posted by kocko kocko напиша:

vistinata e podobro nekogas voopsto i da n ja doznaes.

bog da chuva od toa.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 01:28
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ne si pogreshil Messenger, vo tolkuvanjeto na zborovite shto gi napishav... среќа 

Mene zen stilot mi e omilen - osobeno zen shamarite(togash vistinata ti e "pred nosot") голема насмевка, podobra meditacija zdravje! смеењеда

nie za volkot ,a volkot na vrata,so stilovi


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 01:49
Ајдeeeе сега... велиш дека напишаното било со двосмислена содржина и си барал Викторија да се дообјасни ?

Како прво, напишаното можеби за тебе и било со двосмислена содржина, иако сум убеден дека си го сметал дека е погрешно штом веднаш се јави со твоја корекција, но дека си барал некакво објаснување од неа тоа сигурно не си го направил:


Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Vo momewntot, koga kje reshish da ja barash vistinata - vekje si ja izgubil...намигнување


ushte pred da reshi covek,vistinata ne ja imal,a so toa nitu mozel da ja izgubi.




Туку ајде, нема сега да ја расипуваме темава со неплодни расправии.

Ти си во право, јас сум во грешка, биди ми арен.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 13:58
ФотографијаФотографија: Everyday is a good day to smile.   Just be....  Effortlessly  <3    thanks for sharing @SpiritualQuotesandMeditations       Feel free to Like, Share, Comment or Tag #Heartfelt



-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 24.Јули.2013 во 14:03
Вистина е дека сме се родиле, се друго е активност ...


Постирано од: alf
Датум на внесување: 27.Јули.2013 во 13:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ајдeeeе сега... велиш дека напишаното било со двосмислена содржина и си барал Викторија да се дообјасни ?

Како прво, напишаното можеби за тебе и било со двосмислена содржина, иако сум убеден дека си го сметал дека е погрешно штом веднаш се јави со твоја корекција, но дека си барал некакво објаснување од неа тоа сигурно не си го направил:


Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Vo momewntot, koga kje reshish da ja barash vistinata - vekje si ja izgubil...намигнување


ushte pred da reshi covek,vistinata ne ja imal,a so toa nitu mozel da ja izgubi.



Туку ајде, нема сега да ја расипуваме темава со неплодни расправии.

Ти си во право, јас сум во грешка, биди ми арен.


Па што е ако не е двосмислено,па и ти самиот кажа дека е контрадикторно.
Да те потсетам...
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.P. Цитираното е кажано во зен стил, контадикторно за да натера на медитирање.


Како што реков,индиректно со твојата реплика делуваше на вистината на viki,што не требаше да го направиш.Сега таа ја живее својата вистина во стил на зен.

Вистинаска заблуда се сите зборовите,од самото тоа што човек научил да чита и пишува и ги разбира зборовите според критериум на човечки доживувања,вистината па и лагата станаа стил на живот.
Зен стил,буда стил,тао стил,Исус стил, еден куп модни трендови на душата.Фали уште да се отвори тема "Кратки панталончиња","Чевли и сандали"   

Убаво стои било кој стил да го облечеш,сепак тоа се само зборови.
Облеката не го прави човек-човек,ниту зборовите му ја даваат вистината.
Ако не умее човек без зборови,звуци и слики да си ја види својата душа,ќе парададира како манекен/ка во нечии туѓ стил на вистина!

Само децата се тие кој не се срамат кога се голи.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 27.Јули.2013 во 17:09

газење од смеење  Ako "svojata" dusha umeesh da ja vidish bez zborovi….kako li "mojata" ja gledash tokmu preku niv?плазење

Chovek shto tvrdi i misli, deka znae koj kakva vistina zhivee – dovolno kazhuva za sebe…

Kako mnogupati dosega –bez razlika “volkot” shto menuva ...голема насмевка

I ednostavno tuka, nema diskusija.

Omileni mi se kratkite pantalonchinja, chevlichki razni i shtiklichki…. Da! голема насмевка- ama toa ne znachi deka sum manekenka изненадувањегазење од смеењеѓавол


p.s mnogupati sum kazhala i pak kje povtoram - na vistinata ne i e potrebno NISHTO nitu pak tvoeto odobruvanje...



-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Јули.2013 во 18:35
Originally posted by alf alf напиша:



Па што е ако не е двосмислено,па и ти самиот кажа дека е контрадикторно.
Да те потсетам...
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.P. Цитираното е кажано во зен стил, контадикторно за да натера на медитирање.



alf, станува заморно кога се дискутира без внимателно следење на кажаното. Треба повеќе обрнување внимание на разбирање на коментарот на соговорникот, а помалу на потпирањето на својот став.

Контрадикторното се јавува како последица на човековата индоктринираност со однапред вкоренетитe ставови и мислења за вистината.

Затоа малу претходно реков:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ако сакаш да ја запознаеш вистината тогаш не треба да имаш никаков став за неа.



И тоа e поентата на привидната контрадикторност на зен начинот на говорење. Уште повеќе, во зависност од ушите до кои доаѓа оваа "контрадикторност" таа може да звучи дури и парадоксално, онака како што на некои им звучеа и Исусовите зборови.











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Јули.2013 во 18:42
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


na vistinata ne i e potrebno NISHTO nitu pak tvoeto odobruvanje...




На вистината не и потребна ничија помош.













-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 00:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by alf alf напиша:



Па што е ако не е двосмислено,па и ти самиот кажа дека е контрадикторно.
Да те потсетам...
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.P. Цитираното е кажано во зен стил, контадикторно за да натера на медитирање.



alf, станува заморно кога се дискутира без внимателно следење на кажаното. Треба повеќе обрнување внимание на разбирање на коментарот на соговорникот, а помалу на потпирањето на својот став.

Контрадикторното се јавува како последица на човековата индоктринираност со однапред вкоренетитe ставови и мислења за вистината.

Затоа малу претходно реков:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ако сакаш да ја запознаеш вистината тогаш не треба да имаш никаков став за неа.


Зборуваме за иста работа,но употребуваме различни термини.
Ама изгледа и ти не читаш до крај тоа што пишува соговорникот,
а напишав..
Originally posted by alf alf напиша:


Вистинаска заблуда се сите зборовите,од самото тоа што човек научил да чита и пишува и ги разбира зборовите според критериум на човечки доживувања,вистината па и лагата станаа стил на живот.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


И тоа e поентата на привидната контрадикторност на зен начинот на говорење. Уште повеќе, во зависност од ушите до кои доаѓа оваа "контрадикторност" таа може да звучи дури и парадоксално, онака како што на некои им звучеа и Исусовите зборови.

Меси,не важно чива е таа привидна контрадикторност или изразена двослмисленост,него што истите се користат како некој имиџ,небаре ако се напишат или изговорат голема мудрост се искажува,маски позади кој ја кријат својата неукост(нешто од што нетреба да се срамат),а со тоа незнаат што значат,ниту тие зборови ги живеат.
Па доволно е само едно прашање и веќе на наредниот пост,крај од зен стилот.




Постирано од: alf
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 00:15
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


p.s mnogupati sum kazhala i pak kje povtoram - na vistinata ne i e potrebno NISHTO nitu pak tvoeto odobruvanje...





Како и секогаш,многумина очи си вадат на прстот,наместо кон што тој покажува.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 11:02
i povtorno tvrdish deka znaesh.....podobro od mene samata(za mene)плазење - kakvi prashanja pak sega i kakva diskusija ....збунетостkako i sekogash...голема насмевка nema tema samo procenki i sudenje ushte kazna fali смеење
jas nemam potreba nitu od tvoite analizi za mojata neukost(koi se eden vid na sud)ntu da mi kazhuvash shto jas zhiveam,,,,,,,,,-koi postojano iskachaat od 'praznata kniga"голема насмевка, nitu pak od tvojot prst i kon shto toj pokazhuva, Alfi - ne pa ochi da si vadam  среќа

 viki 123 ne e tema....nitu bilo koj drug chlen

no, ako ti e potreben nechij aplauz  - slobodno... 






-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 12:08
Viktorija123,темата за која пишуваме е вистината и се очекува од членовите да пишуваат за својата вистина без разлика каква е,таа е нивна и само нивна вистина.Никој друг не може да ја живее,но доколку ја споредат својата вистина со нечија друга и при тоа се засрамат од својата,па ја земат како за своја вистина туѓата,тоа веќе не е вистина,туку лага.
Можат да кажат и да напишат многу мудрости,зборови на туѓа вистина,но на лагата и се кратки нозете,па многу лесно може да се види кој се и што се.

И кога ќе им се уочи на вистината тие си ја покажуваат својата вистина.
Вистина од која се срамат,не се поднесуваат,трули и одвратни си се самите на себе,не можат во огледалото да се погледнат.
Зошто? Тоа е нивна вистина,но за жал и нивна болка.

Една од најголемите соочувања кој треба човек да ја направи е да се соочи со самиот себе,само така ќе најде мир и спокој.Тоа е значењето на оние зборови кој ти ги употреби како твоја вистина.

Во моментот,кога ќе тргнеш да ја бараш својата вистина-веќе си ја изгубил.

За крај да не биде само дека јас сум лошиот да те расположам со една песна за вистината.



Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 12:45
....... togash pishuvaj za svojata vistina ....... i ostavi gi drugite so nivnata....... sekoj ima pravo da ja iskazhuva onaka kako ja iskazhuva .....a tvoeto mislenje za drugite... ne bitno e i ne potrebno среќа

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 12:55
i od kade ti e idejata deka od tebe zavisi moeto raspolozhenie?? газење од смеење

ajt tolku od mene....среќа


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 13:03
Infinite love is the Only Truth, Everything Else is Illusion

Одличен потпис,само уште истиот да се живее.
Ништо друго не останува,освен да дадам аплауз за одличниот лажен стил на живот.
Вистината ќе ја криеме под чергиче,на кој пишува добро дојдовте,па оние кој ќе згазат одозгора веќе не се добродојдени.



Постирано од: alf
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 13:09
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


i od kade ti e idejata deka od tebe zavisi moeto raspolozhenie?? газење од смеење
ajt tolku od mene....среќа

Толку и од мене,продолжи да парадираш на пистата.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 15:12
kade jas kje paradiram i kako ... moja rabota - (sigurno nema da paradiram vo tvoite chevlichki) среќа i shto zhiveam... isto taka ...среќа

i redno beshe da prestanesh da mavtash so prstot -umislen deka e "spasitelot" (ne i e potreben na vistinata )среќа, nitu kje go gledam nitu komentiram povekje ... tvojata "vistina" i "plukanjeto" po "mojata"(demak ja znaesh) - da! ne e dobrodojdena!




-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 15:38

alf, повеќе пати си опоменет да не коментираш за коментаторите.

Ако велиш дека секој треба да си ја живее својата вистина БИЛО КАКВА ДА Е таа (со што потполно се сложувам), тогаш мора да бидеш доследен и да го прифатиш туѓото живеење на туѓата вистина БИЛО КАКВА ДА Е таа, вклучувајќи и евентуално следење на нечија друга. Ова го велам од аспект на НЕ судење на другата личност.

Не знам колку пати до сега сме опоменале, свртиле внимание и банирале токму поради коментирањето за коментаторите наместо за коментарите.

Дискутирај и критикувај поглед на свет, "вистина", догма, филозофија и политика колку што ти срца сaка, но не ги коментирај и не ги суди луѓето кои ги претставуваат другите мислења и ставови.

Почнете еднаш да ја препознавате разлика меѓу овие две потполно различни нешта.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 17:29
Меси,кога се мисли да се следи своја вистина па каква и да е,се мисли на СВОЈА,а не на Јанко,Петко,Буда,Исус,Станко.
Поголема почит добиваат оние кој се искрени,најнапред искрени спрема себе ,па со околината,отколку ако се лажат самите себе и околината.

Вистина во тоа нема.

Ако сметаш дека многу оштро постапив со членот можеш слободно да ме банирааш и да ги избришеш постовите,со тоа не правиш ништо добро,само ја одобруваш лагата.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 18:09
alf, не ги бришам коментарите и репликите бидејќи доколку мислeв да сторам така немаше да чекам нeчие одобрение. Ги оставам такви како пример како НЕ треба да се коментира со соговорниците.

И на крајот, иако се сложувам со кажаното дека секој треба да си го оди својот пат и да ја открива својата вистина, не смеам да ги нихилирам оние кои при тоа се помагаат со нечии туѓи искуства.

На крајот од краиштата, покажи ми го оној кој е 100% автентичен и кој не е барем еден процент индоктриниран од од своето семејство, религијската догма во која се родил, политичкото миље, народната традиција и обичаи, школската наобразба и т.н.

Посочи ми ЕДЕН и јас ќе му се поклонам.

Затоа, со кој авторитет и со кое право ти ја напаѓаш личноста на соговорниците на форумов ?

Ќе повторам уште еднаш и се надевам дека овој пат ќе разбереш без да се браниш и докажуваш со ново реплицирање: коментирај и критикувај погледи, идеи, размислувања, вери, религии догма и политики колку што ти душа сака, но не ја критикувај личноста на оние кои ги пренесуваат.

P.S. На крајот ќе те потсетам на првите пет основни правила на однесување на форумов објавени пред секој подфорум ( http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22513" rel="nofollow - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22513 ):

Рестриктирајте се од:

1. Критикување на другото лице затоа што не верува како вас
2. Понижувачки имиња и етикирање
3. Дијагностицирање - играње аматерски психијатар
4. Морализирање - попување на другиот
5. Претерано советување







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 22:43

koj e toj shto sledi - bilo tugja , bilo svoja "vistina"?? ѓаволсмеење


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: acika
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 22:47
Ovie garantirano gledaat nekoj 3D film смеење

-------------
Finis coronat opus


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 22:52
да

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: acika
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 22:56
среќада

-------------
Finis coronat opus


Постирано од: alf
Датум на внесување: 29.Јули.2013 во 00:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

alf, не ги бришам коментарите и репликите бидејќи доколку мислeв да сторам така немаше да чекам нeчие одобрение. Ги оставам такви како пример како НЕ треба да се коментира со соговорниците.

Многу ти е јака причината нема што,ги оставаш за да бидат пример како не треба да се коментира со соговорниците,но мислам дека ги остави бидејќи знаеш дека тоа што го кажав е вистина.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


И на крајот, иако се сложувам со кажаното дека секој треба да си го оди својот пат и да ја открива својата вистина, не смеам да ги нихилирам оние кои при тоа се помагаат со нечии туѓи искуства.

На крајот од краиштата, покажи ми го оној кој е 100% автентичен и кој не е барем еден процент индоктриниран од од своето семејство, религијската догма во која се родил, политичкото миље, народната традиција и обичаи, школската наобразба и т.н.

Посочи ми ЕДЕН и јас ќе му се поклонам.

Има разлика помеѓу оние кој се помагаат со туѓи искуства и оние кој искуствата ги присвојуваат како свој криејќи ја позади нив својата беда.

И да,има еден ама е мртов,а на мртви не треба да им се поклонуваш.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Затоа, со кој авторитет и со кое право ти ја напаѓаш личноста на соговорниците на форумов ?


За да стои постот на форумов за да видат како НЕ треба со туѓа вистина да се живее,а авторитетот не ти го кажувам.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ќе повторам уште еднаш и се надевам дека овој пат ќе разбереш без да се браниш и докажуваш со ново реплицирање: коментирај и критикувај погледи, идеи, размислувања, вери, религии догма и политики колку што ти душа сака, но не ја критикувај личноста на оние кои ги пренесуваат.

P.S. На крајот ќе те потсетам на првите пет основни правила на однесување на форумов објавени пред секој подфорум ( http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22513" rel="nofollow - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22513 ):

Рестриктирајте се од:

1. Критикување на другото лице затоа што не верува како вас
2. Понижувачки имиња и етикирање
3. Дијагностицирање - играње аматерски психијатар
4. Морализирање - попување на другиот
5. Претерано советување


Во ред Меси,кажав што имав да кажам.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 29.Јули.2013 во 12:29
Za atar na vistinata nekolku zbora - ne vazhno vo chij stil i koj kako go "gleda" - toa e samo negovo gledishte i tolku! намигнување

Taa ne zavisi od nishto - vekje kzhav a toa znachi deka i stilot ne i e potreben голема насмевка

Ako mi e omilen nekoj stil - ne znachi i deka go zhiveam istiot - neshto slichno ko pr. za manekenki смеење

Vistinata ne znae za tugjo, nitu pak za svoe - toa "pametniot i ukiot" deli...среќа

A toa kako viki pishuva - nejzino pravo среќа

I onaka zborovite deluvaat samo na "lukaviot"голема насмевка

Sushtinata e edna za site среќа

A na povrshinata svashta ima намигнување




-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 29.Јули.2013 во 13:21
Тука само некој со трета вистина ќе ја опраи работава...
Пишувате се е едно ама праксата друго покажува.
Кафе три во едно..
Плати едно земи три...
Љубовен едноаголник,двоаголник,не иде...триаголник е
А друго е пак што се може да добиеш за една вистина,
во знакот на три само ќе мпишам...затвор,ќотек,отказ...итн итн итн



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk