IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Киро Глигоров (1917-2012)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Киро Глигоров (1917-2012)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2012 во 07:50
Originally posted by pajser pajser напиша:

 ej lugje dajte malku oladete ., nikoj ne e bezgreshen., no poentata ima druga sodrzhina.........
 
 prv pretsedatel na samostojna makedonija .,   vakov ili onakov never mind....neka pochiva vo mir
 
 za mrtvite se najdobro..........
 
 ke se ispoganite megjusebe za neshto minato zavrsheno vreme .....gledajte napred ,,,,,,,,

па да бе пајсер, точно, поентата има друга содржина, само ако е според тебе пу пу неважи, за мене и за многу други не ќе да е така.

во право си и за мртвите, ама можам да кажам се најдобро за дедо ми, баба ми, еден куп комшии, пријатели, луѓе кои не се више меѓу живите, а цел живот го поминале чесно и достоинствено, домаќини луѓе.

можам ли такво нешто да кажам и за сатрапот кој со прст не мрдна, дури и беше активен учесник кога се продаваше името, знамето, уставот, кога се пљачкаше државата.

Има некои работи преку кои секој чесен и добронамерен човек не може да помине.

А дали ќе почива во мир, нема да почива, премногу зло има направено за овој народ со неговата црвена братија за неговиот живот а посебно десете години колку што беше власт.

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2012 во 09:04
Жал ми е што почина како човек, но ако се` се собере и одземе, мислам дека повеќе е негативна личност отколку позитивна. И во никој случај не бил борец од 1941, туку од 1943 -`44...
 
сега го едитирам постот... не можам да се сетам на ниту една позитивна работа која Бившиот Претседател на Бившата Југословенска Република Македонија ја направил... ако му ја сметате онаа за мирно повлекување на ЈНА од МК, тогаш грешите бидејќи ЈНА секако мирно ќе се повлечеше, затоа што веќе имаше отворено фронтови во Словенија и посебно во Хрватска...


Изменето од LiDivio - 05.Јануари.2012 во 09:10
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2012 во 09:11
 dejanijata na pochinatiot se santa na mraz ., samo edna tretina ., e nad voda vidlivo., a 2/3 .,  politichka rabota .,   vo interes na makedonija .....a ona za koe najpoveke se krshat kopjata .,  promena na imeto.,    aktot za toa ne e potpishan od nego., i ako nekoj bil nagolem oponent vo sopstvenata partija ., toa vo taa partija bil on.,    mnogu raboti i dokumenti ., doprva ke iskachaat na videlina .kako onoj  kade ck na kpju ., go kritikuva .,   cela grupa  vkluchitelno i nego ., za poddrshka na makedonskata politichka emigracija .,  vo zapadna evropa ., i toa vednash po  konstituiranjeta na asnomska makedonija ...........mladi ste .,   mnogu raboti ., od vremeto na socijalizmot ne gi poznavate ., a mnogu se  i zadrzhani vo tajnost .,   za koi mislam .,   ako voopshto nekoj dozvoli ., slikata za ovoj chovek nema da bide i taka losha.,        ushte ednash ti kazhuvam ., on ne e potpisnik na dokumentot...............................i pak izedov trici..na politika .kraj
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2012 во 11:16
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Жал ми е што почина како човек, но ако се` се собере и одземе, мислам дека повеќе е негативна личност отколку позитивна. И во никој случај не бил борец од 1941, туку од 1943 -`44...
 



сега го едитирам постот... не можам да се сетам на ниту една позитивна работа која Бившиот Претседател на Бившата Југословенска Република Македонија ја направил... ако му ја сметате онаа за мирно повлекување на ЈНА од МК, тогаш грешите бидејќи ЈНА секако мирно ќе се повлечеше, затоа што веќе имаше отворено фронтови во Словенија и посебно во Хрватска...


И потоа отвори фронт и во Босна. Немаше да има проблем да отвори фронт и во МКД, во Хрватска и во Босна одеше потешко, зошто самите Хрвати и Босанци, две години пред да пукне, веќе имаа своја војска и свое наоружување. И покрај тоа, доживеаја неверојатна деструкција од ЈНА. Ние како Македонци, немавме ништо такво.
Туку Пајсер најубаво кажа, баталете сега, почина човекот, а ние пак ќе се разделуваме за нешто што било пред 20 години.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2012 во 01:46
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Жал ми е што почина како човек, но ако се` се собере и одземе, мислам дека повеќе е негативна личност отколку позитивна. И во никој случај не бил борец од 1941, туку од 1943 -`44...
 



сега го едитирам постот... не можам да се сетам на ниту една позитивна работа која Бившиот Претседател на Бившата Југословенска Република Македонија ја направил... ако му ја сметате онаа за мирно повлекување на ЈНА од МК, тогаш грешите бидејќи ЈНА секако мирно ќе се повлечеше, затоа што веќе имаше отворено фронтови во Словенија и посебно во Хрватска...


И потоа отвори фронт и во Босна. Немаше да има проблем да отвори фронт и во МКД, во Хрватска и во Босна одеше потешко, зошто самите Хрвати и Босанци, две години пред да пукне, веќе имаа своја војска и свое наоружување. И покрај тоа, доживеаја неверојатна деструкција од ЈНА. Ние како Македонци, немавме ништо такво.
Туку Пајсер најубаво кажа, баталете сега, почина човекот, а ние пак ќе се разделуваме за нешто што било пред 20 години.

 
 sosema tochno i objektivno sogleduvanje na sostojbite od strana na php shto vladeeja vo toj ., period kritichen za opstanokot na makedonija.,... ako ne beshe taka ., bosanskiot lonec ., ke beshe detska igrachka vo odnos na makedonskoto tavche gravche.,... bidejki vo toa vreme srpskoto rakovodstvo ., bilo ubedeno deka makedonija ke zastane na nivna strana ., a vamu se sluchi neshto sosema drugo., ., i jna so posebna zhestina ke se istureshe vrz shto veli php i tochna mu e konstatacijata ., makedonija ., koja imashe samo lovechki pushki .,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2012 во 02:20
Velat "posle vojnata site se generali".


Toa vazhi i za mene...

Vo spomnatite vreminja ne bev vo Makedonija i ne mozham od prva raka da govoram za tie zbidnuvanja, no potoa... mislam deka Gligorov napravi greshka shto sedna da pregovara so Grcija.

Rabotata e shto ne postoi zakon koj bi zabranil bilo koja drzhava da pokrene bilo kakva zhalba za nekoj svoj sosed. Vo osnova toa ne znachi nishto s'e dodeka sosedot ne priznae oti zhalbata ima nekakva osnova.

Vo momentot koga Gligorov sedna na masa da pregovara za grchkiot "problem" toj ekspicitno potvrdi deka navistina postoi realen problem.

Nie mozhevme slobodno da ja preneseme topkata, kako shto stori sega vladava, na megjunarodna arbitrazha povikuvajkji se na megjunarodni zakoni. Eventualnoto odbivanje na megjunarodniot sud da se nafati so takva arbitrazha treba da se koristi kako dokaz deka obvinenijata i zhalbite od strana Grcija se neosnovani... i taka natamu...

No Gligorov, so sednuvanjeto na stolicata, de fakto potvrdi deka grcite imaat polno pravo vo vrska nivnoto baranje.

E sega, otkoga si stavivme trn vo zdrava noga...








Изменето од Messenger - 06.Јануари.2012 во 02:28
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2012 во 02:28
Да тоа гледиште е во ред. Но, има нешто што барем мене ми пречи во сето тоа. Мислам дека Израел имаше поддршка уште од самото основање како држава од В.Британија и САД. Ние такво нешто немавме од никого. Па, единствен излез беше да се срдужиме преку меѓународните заедници, кое Грција немаше намера во тоа време да попушти. Па, според тоа, токму тие преговори дозволија Македонија како БЈРМ да влезе во ОН и останатите организации.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2012 во 02:31
Ne e samo Izrael... ima i drugi drzhavi koi ne se primeni vo Svetskite alijansi, koi postojat na "sivo", no sepak egzistiraat i sorabotuvaat so ostanatite drzhavi.

Mislam deka nie bevme isplasheni za nezvisnosta i mnogu izbrzavme so nametnatiot grchki "problem"....

... se raboti za neiskustvo. Voopshto ne go zemavme vo obzir vremeto kako nash sojuznik.

Toa go zneme denes...




P.S. Ne za badijala grcite zhalat za Gligorov. Vo pochetnite presudni momenti na nametnuvajeto na toj nepostoechki problem toj neochekuvano (ne sakam nitu da pomislam deka go stori namerno) im izleze kako najdobar sojuznik.

Изменето од Messenger - 06.Јануари.2012 во 02:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2012 во 02:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne e samo Izrael... ima i drugi drzhavi koi ne se primeni vo Svetskite alijansi, koi postojat na "sivo", no sepak egzistiraat i sorabotuvaat so ostanatite drzhavi.

Mislam deka nie bevme isplasheni za nezvisnosta i mnogu izbrzavme so nametnatiot grchki "problem"....

... se raboti za neiskustvo. Voopshto ne go zemavme vo obzir vremeto kako nash sojuznik.

Toa go zneme denes...




Good point
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2012 во 00:22
Originally posted by pHp pHp напиша:

Да тоа гледиште е во ред. Но, има нешто што барем мене ми пречи во сето тоа. Мислам дека Израел имаше поддршка уште од самото основање како држава од В.Британија и САД. Ние такво нешто немавме од никого. Па, единствен излез беше да се срдужиме преку меѓународните заедници, кое Грција немаше намера во тоа време да попушти. Па, според тоа, токму тие преговори дозволија Македонија како БЈРМ да влезе во ОН и останатите организации.

Ние не бевме планирани да суштествуваме како независна држава.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2012 во 00:42
Затоа и денеска другите плачат. :)
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2012 во 00:45
Уффф трн в око, ама се навикнаја.Сега си најдоја начини пак да бидиме корисни.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.