IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Личност на годината 2011
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Личност на годината 2011

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Личност на годината 2011
    Испратена: 15.Декември.2011 во 15:00
Lichnost na Godinata 2011

Изменето од kultuzin - 15.Декември.2011 во 17:43
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 21:00
 licnost na godinata/............
 
 

Американскиот магазин Time ја прогласи овогодинешната Личност на годината, во традиционалниот избор, кој оваа година е малку „неортодоксен“ - за личност на годината е прогласен „демонстрантот“, односно поединците кои учествувале во демонстрациите ширум светот.

Уредниците на Time потсетуваат на демонстрациите на Блискиот исток кои се проширија и во Европа и САД и додаваат дека тие демонстранти ја преобликувале глобалната политика. Time наведува дека им оддава признание на демонстрантите затоа што и` дале ново значење на силата која ја има народот.

Минатата година во овој избор Личност на годината беше Марк Закерберг од Facebook, а минатите години со оваа титула се закитиле и Барак Обама, Владимир Путин, Боно, Џорџ Буш, Бил Клинтон и Џими Картер. Во 1972 година титулата ја поделиле тогашниот претседател на САД Ричард Никсон и државниот секретар Хенри Кисинџер.

Наградата која во минатото го носела и името „Човек на годината“, е востановена во 1927 година.

Меѓу досегашните добитници има и личности како Хитлер (1938) и Сталин (двократен победник: 1939 и 1942). Единствениот кој трипати ја освоил оваа награда е Френклин Рузв
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,298 секунди.