IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Pomos za objektiv
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Pomos za objektiv

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 12:13
Pa posle se ova izgleda ke se odlucam za nejze AF-S DX 10-24mm f/3.5-4.5G ED. A za Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X sto nekoi vikat da preminam preku predrasudite kon treti proizvoditeli i da brkam rabota i deka tokinata ja falat malku e
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 17:08
Ken Rockwell dosta ja fali Tokinata kako podobra i od Nikonot. E sega ako ti e pobiten natpisot od rezultatite to e veche druga rabota.
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 20:20




Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 21:18
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2011 во 12:36
Zdravo.znaci da se razbereme jas ne go sporam toa deka tokinata ne e dobra i deka e sosema 3 brend na pazarot i deka se raboti se za natpis kako sto veli (procokal),mozebi e podobra vo ovoj slucaj od nikonot,nitu pak go sporam toa sto go veli eden Ken Rockwell.E sega tuka se postavuva prasanjeto sto toj e profesionalec a jas sum amater .Tuka e taa razlika sto jas kako amater mislam deka nema da mozam da se snajdam tolku dobro so tokinata zatoa i izborot mi e na nikonot koj sto ima svoj avto-fokus.A labo da 10-24mm ne moze da bide kako 12-24/4 i deka za razlikata vo cena moze da se kupi fiksna 35/1.8-veke ja imam nejze i sum zadovole od nejze mi vrsi mnogu rabota.Tokmu i zatoa sakam posto ja imam nejze sakam da zemam nesto posiroko i tuka sega ne mozam da se odlucam neli pomegu Tokina 11-16 mm i Nikon 10-24 mm.
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2011 во 13:45



Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 21:18
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 14:50
Drzi voda se sto kaza.Nemam sto da dodadam osven da te prasam kako ti se dopaga eve posto navede ti deka go imas Nikon 10-24mm, a i imas slikano so 12-24mm.Koj ti e po tebe podobar?   
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 16:40
Zdravo,

Testovite koi sto gi navede LaBo gi citav vo spisanieto Popular Photography i toa vo ovie dva broja:

1.Popular Photography - February 2009: Test Tamron SP 10-24 f3.5-f4.5 Di II LD AF;

2.Popular Photography - December 2009: Test Nikon 10-24 vs Sigma 10-20 f3.5;

Isto taka ti preporacuvam da gi poglednes i testovite na

www.photozone.de

(dokolku seuste ne si go napravil toa).

Ako ne mozes da najdes pristap do ovie spisanija, pisi mi tvoj mail na LP i kje ti gi pratam stranicite so testovite.

Pozdrav!
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 18:23
Nema univerzalno "podobra" varijanta. Zemash, probuvash i ja zadrzhuvash ili barash drugo ako ne ti odgovara na stilot na fotografiranje. Isto kako pochetnici koga baraat sovet koj e "najdobar" aparat. Nema takvo neshto. Ima samo "MENE mi e OK" i "MENE ne mi e ok" :)
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 22:29



Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 21:17
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.