IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Македонците ќе можат да работат во САД привремено
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонците ќе можат да работат во САД привремено

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 20:22
Fala bogu shto barem ti znaesh shto sakash da kazhesh.

Taka imame barem eden shto te razbira.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 20:42
..pa, jasno,..ne mozam so tebe da se ''raspravam'' koga,...jas A... ti Be,збунетостизненадување....

...a i  ne ti e prvpat za drugo da kazuvash, a ne za ona za shto se zbori,...makar i ne bilo u tek so temata.

...inache im preporachuvam na site makedonci ,..kade i da se rasshtrkani niz kutrava nasha  planeta,..

...elajte si site doma ,...ne davajte da ve eksploatiraat tamu !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 22:15
Што се однесува до македонците кои живеат и работат во САД кои лично ги познавам ке речам нешто :

Сите тие се имаат снајдено (секако македончето е најснаодливо) и се платени по 20 $   до 25 $ на час.

Тоа се претежно млади на 25 - 27 години кои се веке 5 години во САД

Интересна работа како тоа МАКЕДОНЕЦ да биде толку солидно платен , бидејки станува збор за студенти кои се одкажаа од факултет , кои и ден денес работат на црно таму и кога муабетев со нив ми рекоа дека ке се вратта во МК кога ке ги фатат дека се на црно,, а се до тогаш ке си останат да работат таму бидејки им било прекрасно.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 22:23
...ma neee..tebe u lice te izlazale,изненадување..crnchat tamu makedoci samo za 5 $,..


iako, kako shto kazav ,...tuka vo makedonskiov (zivotinski) raj, edvaj da zemaat i eden $,...ogromen del od onie shto rabotat i toa,...legalno bre,..legalno vo legalna drava !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 22:52
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Што се однесува до македонците кои живеат и работат во САД кои лично ги познавам ке речам нешто :Сите тие се имаат снајдено (секако македончето е најснаодливо) и се платени по 20 $   до 25 $ на час.Тоа се претежно млади на 25 - 27 години кои се веке 5 години во САДИнтересна работа како тоа МАКЕДОНЕЦ да биде толку солидно платен , бидејки станува збор за студенти кои се одкажаа од факултет , кои и ден денес работат на црно таму и кога муабетев со нив ми рекоа дека ке се вратта во МК кога ке ги фатат дека се на црно,, а се до тогаш ке си останат да работат таму бидејки им било прекрасно.



WOW!


Ajde prashaj gi shto rabotat?


Za nekoj da dobie na crno $25/Hr toa znachi deka taa rabota legalno nosi najmalu $50Hr (verojatnosta deka e i povekje zatoa shto tuka treba da se stavat site davachki na drzhavata + beneficiite za socijalno, lekarsko i zabno shto gi subvinira rabotodavachot). Toa znachi deka za eden osumchasoven raboten den taa nosi barem $400. Toa nedelno e najmalu $2.000, a mesechno barem $8.000 ili 100.000 godishno.

Abre za shto raboti se fatile tie? Takva plata zemaat direktori na shkoli!

Koga govorev za ilegalna rabota na crno zboruvav za onie meksikanci koi vleguvaat vo Amerika bez nikakvi kvalifikacii. Videte i sami kolkavi se minimalnite saatnini vo SAD - nekade malu povekje od $7 (toa dobivaat na primer onie shto rabotat vo McDonalds, Burger King, Wendy's...). Pa, ako ovie legalni saatnini se tolkavi, kako mozhe ilegalec koj bukvalno go plakjaat od lichniot dzheb da zaraboti tolku ili povekje ???

Onie jadni dushi po brodovite crnchat od 8 utroto do 11 vecherta za $70-$80 dnevno ($1.500 mesechno). Bidejki se tolku mizerno plateni sega na prsti se brojat onie od Evropa i SAD i 95% od vrabotenite se od Indonezija i Filipini.




Изменето од Messenger - 21.Март.2011 во 23:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 23:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:




WOW!


Ajde prashaj gi shto rabotat?




Работат заедно со бугари кај газди арапи , од 10 ч наутро до 8 часот навечер , можеби нема да верувате ама едниот требаше да се врати во Мк бидејки сестра му прави свадба , ама на нему ич не му чуе , битни му биле парите што ке ги заработи во САД

А што се однесува до оние кои се преселиле во Чикаго, наводно нашле некој македонец кој бил газда , па сега возеле камиони и исто така се презадоволни.


Инаку 25 $ од саат земаат руски студентки и студенти од Тунис кои студираат во САД а работат на аеродромот во Бостон.

Кога јас бев во Бостон и мене ми понудија работа под услов да аплицирам за зелена карта за да можам да го задржам работното место и да ми го продолжат договорот.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 23:29
Chekaj, chekaj milo.... ovie koi velish deka zarabotuvaat $25/Hr se legalno vo SAD i legalno se vraboteni, pa ja kazhuvaat bruto saatninata.

Koga nekoj e vraboten nikogash ne se kazhuva neto, tuku bruto plakjanjeto po chas.

OK, sega e pojasno.   









Изменето од Messenger - 21.Март.2011 во 23:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 03:01
Originally posted by Mindy Mindy напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:



WOW!


Ajde prashaj gi shto rabotat?

Работат заедно со бугари кај газди арапи , од 10 ч наутро до 8 часот навечер , можеби нема да верувате ама едниот требаше да се врати во Мк бидејки сестра му прави свадба , ама на нему ич не му чуе , битни му биле парите што ке ги заработи во САД А што се однесува до оние кои се преселиле во Чикаго, наводно нашле некој македонец кој бил газда , па сега возеле камиони и исто така се презадоволни.Инаку 25 $ од саат земаат руски студентки и студенти од Тунис кои студираат во САД а работат на аеродромот во Бостон.Кога јас бев во Бостон и мене ми понудија работа под услов да аплицирам за зелена карта за да можам да го задржам работното место и да ми го продолжат договорот.

Од наводно, до точно има многу голема разлика.

Башка, за 25 долари на саат, треба многу квалификации да поседуваш за да работиш на тоа работно место.
И да, тие што возат камиони се прилично добро платени, но тие се ептен ретки.
И да, тие што се снашле, што земаат добра плата и тие се ептен ретки.

Така да, вие ги гледате само светлите страни во ситуацијава.

Ако ви кажам дека минимална саатница е 7.50$ и дека аплицирав за студентска работна виза (за само 4 месеци) и дека само за да стапнам на америчка територија ми требаат околу 2.500-3000$ и дека ќе земам 7.5$ на саат и дека математиките не излагаат како што вие ги рачунате, сигурно не би се сложиле со мене, затоа што brza и онака се` знае.


Епа другарче, кога се знаеш, не седи во Македонија и не кукај по цели денови, оди во Америка да работиш и земи го милионите што чекаат на тебе да ги земиш.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 22:23

Работата на црно може да им одговара само на млади луѓе кои немаат никакви др обврски освен да се издржуваат себеси, па по основ тоа и преживуваат(не живеат комотно) со тие пари и не смеат никаде  се појават каде што им се бараат папири за легален престој (значи маневрите животни им се ограничени до даска) а недај боже да се изразболе некој со тешки температури или па нешто посеризоно па да треба да заврши у болница. Ем ќе нема да плати ем ќе го фатат одма дека нема легален престој и никакво осигурување.

Многу авантуристички го сфаќаат некои животот и спремни се на секаков ризик само да заработат некоја пара. Уште повеќе се ризикува да биде фатен од службите за емиграција па да биде депортиран ко попче па после си го ебал ежот за навек. Ниедна амбасада на било која земја нема да ти даде виза ни за туристички престој а не па работна.
Подобро да се бара начин да се остане легално во земјата отколку да се свирка и да се вика „Никогаш нема да ме фатат„.  Осуден си на живот во илегала а богами може да се најде и некој паметен па да те накаже на властите па да ти ја расипе Идилата.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2011 во 00:53
Odlichni poenti Glenn.

Da vi kazham vistinska sluchka od kaj mene.

Eden poljak, koj ima biznis za renovinaranje, so eftina ponuda fati pogolema rabota i za da ja zarshi navreme gi sobra site polski ilegalci do koi mozheshe da dojde. Im reche deka za prvite dva-tri meseci ne kje mozhe da gi plati vo celost, no kako vo zalog za nivnoto razbiranje kje gi plati dvojno povekje otkolku shto zarabotuvaat soodvetnite rabotnici vo drzhavata.

Im kazha deka mora formalno da gi ima zavedeno vo knigite zatoa shto postojano kje bidat na videlina na gradezhnite objekti, pa da mu dadat socijalni broevi. Koga mu rekoa deka nemaat bidejkji se ilegalci, ovoj gi posovetuva da mi donesat bilo kakvi od bilo koi lugje, bidejki vazhno e samo da gi ima na hartija dokolku nekoj inspektor sluchajno naleta vo kontrola.

Kako shto im reche ovie taka storija.

Posle nekolkumesechno rabotenje ovoj samiot, kako da e nekoj drug chovek, se javi do emigracijskite inspektori nabeduvajkji si ja sopstvenata firma deka vrabotuva ilegalci. Inspektorive, pridruzhuvani od organite za bezbednost, dojdoa edno utro, gi zaobikolija site rabotnici i vlegoa vo kancelarijata na poljakov. Koga mu gi pobaraa dokumentite za rabotnicite i videoa deka broevite i iminjata se lazhni ovoj samo im reche deka tie mu se dadeni od samite lugje, a toj ne e policija da vrshi istrazhuvanje dali se korektni ili ne.

Lugjevo gi deportiraa, a chovekot si gi stavi site pari vo dzheb.


Naravouchenie - koga si ilegalec site neshta se protiv tebe, a ti nemash shansa da se branish duri i ako pravdinata e na tvoja strana.

P.S. Patem, vo vrska so onoa momche koe ne doshlo na svadbata na sestra mu... toa ne doshlo zatoa shto ne smee da izleze od Amerika. Na granica vednash kje go fatat kako ilegalec i povekje nema da ima shansi da se vrati nazad.

P.P.S. A za onie koi mozhebi ilegalno rabotaat kako shoferi... nedaj bozhe da napravat najmal soobrakjaen prekrshok ili nesrekja... mene eden meksikanec, koj mi ja chukna kolata, mi se molel na kolena da ne vikam policija vetuvajkji deka duplo kje ja plati shtetata.






Изменето од Messenger - 23.Март.2011 во 01:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2011 во 20:04
Споредбата помеѓу работа (не само работа, туку и живот) на црно со легален престој и работа, независно од парите, е во најмала рака несоодветна. Илегалец е суштество од втор ред, невидлив и непостоечки, обичен пес има повеќе права од илегалец. Не му препорачувам таков живот никому - има доволно правни канали отворени за легална имиграција и работа во многу земји од светот. Всушност, имиграционите закони на САД се катастрофални, затоа и имаат петнаесет милиони илегални мексиканци. Нека пробаат да дојдат во Канада илегално, да видат како брзо се лета на југ во сред зима. голема%20насмевка 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.