IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Помош за избор на Ultra Wide Angle Lens
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош за избор на Ultra Wide Angle Lens

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 23:23
Klime,
fish eye e tip na objektiv, sto nema mnogu vrska so milimetrite na objektivot. Taka se vikaat poradi specificniot izgled na fotografijata sto go davaat, so mnogu silna barel distorzija. Mojot, na primer e 15mm, a pokriva dijagonalno polni 180".
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2011 во 02:07
Климе, предлогов ти е генијален нема што.

Баш тој објектив му треба на човек што користи „кроп“ Канон. А си бара претежно за лендскејп.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2011 во 09:55
Originally posted by Ribarot Klime Ribarot Klime напиша:


Plus mislam deka objektivite pod 12mm se vikaa fish-eye i se koristat pretezno za landscapes.


брао бе климе, тоа претпоставувам за езерски рибен пејсаж во охрид се користи? дека фиш-ај, не за друго...
Кон врв
smole_mk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај smole_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2012 во 14:45
Иако највеќе ја сакав Sigma-та 8-16, не бев во можност да ја купам. Во еден момент во игра беше и Tamron-oт 10-24, ни бидејќи можев го купив Sigma-та 10-20, со некој обичен Hoya Pro-1 Digital MC Protect филтер, и сега планирам да земам CPL. Имено, се двоумам меѓу 2 Hoyi:

1. Hoya 77mm PRO1 Digital Circular PL Filter (модел 2007), од Amazon UK - 65евра - иста класа како овој сега што го имам - без vignetting на 10mm, фален во ривјуата од тие кои што го купиле, а и по разни сајтови;

2. Hoya 77mm EVO Circular Polarizer Filter (модел 2012), од Amazon US/Adorama - 135 евра, као демек има Improved Super Multi-coating (IS-HMC) formula to greatly reduce or eliminate reflections off the surface of the glass (наспроти "стариот" HMC coating на погорниот филтер),плус има дополнителен clear water & stain resistant coating, и е како и погорниот филтер low profile (не вињетира на 10mm).

Мислите се исплати двојно поголемата цена за новиот филтер? Јас барав ривјуа за новата Hoya EVO серија на филтри и никаде не најдов.

Фала однапред

Изменето од smole_mk - 16.Април.2012 во 14:52
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2012 во 13:49
ZDRAVO DEKI NA SITE.JAS SLEDAM TEMAVA OD POCETOK I NEKAKO E .....?
SAKAM EVE I JAS MALKU DA DOTURAM BENZIN NA OGNOV   

ZNACI NESTO ME MACI A TOA E Sigma AF 8-16mm f/4.5-5.6 DC HSM (DX) - OKOLU +- 700$

I Nikkor AF-S 14-24mm f/2.8G ED (FX) - OKOLU 1500$ PA NAGORE

RAZLIKATA SPORED MENE E GOLEMA VO SE POCNUVAJKI AJDE DA KAZAM CENA,BREND,TEHNICKI RABOTI ITD.
SAKAM DA ZNAM DALI NEKOJ KE MI KAZE STO REZULTATI BI POKAZALE 2 VA OBJEKTIVA NA D700,I DALI GI IMA NEKOJ KORISTENO NA NEGO?
OCEKUVAM ODGOVORI POZ.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2012 во 07:37
Sigma 8-16 e za crop sensor (D7000, D5100, D300) dodeka 14-24 e za full frame sensor. Sigmata nema da mozes da ja upotrebuvas na D700 (osven ako ne slikas vo crop mode so ~5 MP). 14-24 e najostriot zoom vo toj range, samo sto ne prima filtri na navoj...
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2012 во 11:47
TOKMU I ZATOA PRASAV KAKVI REZULTATI BI IMALA SIGMATA NA CROP, VO FULL FRAME SENSOR.
A ZA NIKOROT NEMAM ZBOROVI MADA, MALKU TOA E PROBLEM STO NE MOZE DA SE STAVI FILTER.
I VIKAT DEKA SIGMATA NEMALA DISTORZIJA.DODEKA 14-24 VEKE E NESTO DRUGO SO NEGO,
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 20:03
znaeli barem nekoj da pusti nekoj link za sporedba na objektivi i nivno koristenje ali da ne e nesto napumpano.mislam da e verodostojno toa sto ke go gledame.posto nema nekoj da kaze?
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 20:50
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.