IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Свети рамноапостолни цар Константин и царица Елена
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свети рамноапостолни цар Константин и царица Елена

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 141516
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2011 во 23:38
Originally posted by Македон Македон напиша:


Многу лесно ти паднаа тврдењата во вода.


Грешка си, ниту едно тврдење не ми падна во вода, тоа е само твоја пуста желба, немир што те прогонува секој пат кога ги читаш откако ќе отворена темава :)
Ѓаволот преку Константин и направи големо зло на офицјалната институционализирана „црква“ со тоа што ја венча за световната власт (со која во позадина владее токму тој - ѓаволот). Тоа е непобитен историски факт. Од тогаш започнува перверзијата во ткн. „христијанство“.

На православните цркви им одговара да го прават светец, затоа што и самите си шуруваат со власта - исто како и нивниот светец Константин.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2011 во 00:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

Многу лесно ти паднаа тврдењата во вода.
Грешка си, ниту едно тврдење не ми падна во вода, тоа е само твоја пуста желба, немир што те прогонува секој пат кога ги читаш откако ќе отворена темава :)


Се додека не покажеш историски извори со кои ќе ме демантираш, можеш да говориш што сакаш, но тоа не е историја, туку само желба. Не ме прогонува никаков немир, напротив, мошне сум задоволен што за разлика од некои, имам историски извори на кои ќе се потпрам и не морам да фабрикувам историја и да си измислувам нешта за да си создавам "историја".
А и најмалку ги читам твоите коментари на оваа тема, немам потреба да читам произволни толкувања непоткрепени со историски извори. За разлика од другите членови, кои понудија некакви историски извори, твоите коментари беа произволни толкувања, а јас сеуште и верувам на историската наука и изворите со кои таа располага.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Ѓаволот преку Константин и направи големо зло на офицјалната институционализирана „црква“ со тоа што ја венча за световната власт (со која во позадина владее токму тој - ѓаволот). Тоа е непобитен историски факт.
Од тогаш започнува перверзијата во ткн. „христијанство“.


Никогаш немој да заборавиш дека членови токму на таа Црква, под водство на Светиот Дух и црковното предание, одлучуваа кои книги ќе влезат во рамките на Светото Писмо, а кои нема. Колку и да не ти се допаѓа, тоа е така.
И во тоа време тоа е единственото Христијанство, покрај некои други, помали заедници, како што биле гностиците и некои други, но меѓу кои нема такви кои го имале уверувањето кое го имаш ти.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


На православните цркви им одговара да го прават светец, затоа што и самите си шуруваат со власта - исто како и нивниот светец Константин.


Овие приказни одамна сме ги слушале, не се веќе интересни. Не е првпат некој да се жали дека е онеправдан, затоа што верската заедница која е мала не успева да постигне голем успех.

Изменето од Македон - 28.Јули.2011 во 00:55
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 141516
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.