IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Џејми Оливер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Џејми Оливер

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Џејми Оливер
    Испратена: 24.Март.2010 во 17:09
Мислам дека нема тема за типов,но еве нека го има и него на нашиов форум.Имам гледано емисии од него и доста ми се бендиса човеков.
Но статијава следна покажува дека доживеал големо разочарување во Америка од тамошните жители и нивниот начин на  исхана.
Сиромав Џејмисмеење 
 
 
Американците го расплакаа Џејми Оливер

Кога познатиот британски готвач го започна своето американско шоу за менување на нездравата исхрана на Американците во едно мало гратче, знаеше дека тоа нема да биде воопшто лесно. Но, сега кога и официјално неговиот проект за здрава исхрана се покажа како неуспешен, Џејми се фрли во очај, па дури и започна да плаче.

Децата кои секојдневно јадат пица, хамбургери, помфрит и слично, не ја разбираат филозофијата на Џејми што поразително се одрази врз готвачот, кој во еден момент седна на тротоарот пред училиштето разочаран и облеан во солзи.

-Тие не ме разбираат затоа што не знаат зошто сум тука, прокоментира расплаканиот Џејми.

Првата епизода од неговото ново шоу привлече скромни 6.1 милиони гледачи, а жителите на градот Хантингтон, веќе се негативно настроени кон новиот режим на исхрана.

-Не сакаме да седиме и по цел ден да јадеме зелка. Кој те направи тебе крал?!, му порача диџејот Род Вилис, од локалното радио.

Интересно е тоа што во овој американски град, децата во училиштата за појадок најчесто јадат пица, пржени јајца, колбаси и сирење, а ручекот е составен од уште покалорични јадење. Затоа не е ни чудо што во Америка двајца од тројца луѓе имаат прекумерна тежина.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2010 во 17:22
Го гледав порано многу Џејми Оливер,интересен ми е начинот на кој ја подготвува храната ,а посебно комбинацијата на  зачините кои ги користи.
Иако состојките (посебно за салати )ги меша со раце,сладок е .....би јадела од неговата храна ,без да ми застане кнедла во грлотоголема%20насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2010 во 19:36
Џејми, Џејми е добар дечко, уште подобар готвач т.н Шеф и не му е првпат да прави вакви подвизи меѓу населението каде има најмногу регистрирани со прекумерна тежина и со ужасни прехрамбени навики.
Се обиде нешто слично и дома во В.Британија, во еден град во Јоркшир да ги оправа локалните луѓе каде се соочи со голем отпор. Мисијата му беше делумно успешна, а му ги изгледав доста од епизодите Jamie's trip to USA, така мислам се викаше каде патува низ цела Америка и открива локални специјалитети од најразлични потекла, па се имаше и судрено со некои мештани околу нивниот начин на исхрана.
А тоа дека Џејми плачел, ха ха големо его како него тешко поднесува неуспех, сум го приметила по емисиите. Доста е гоределив и самоуверен.
Финатата е што не можеш со инка да им сипуваш во главата на луѓето а Џејми многу запиња.голема%20насмевка


Изменето од Glenn - 24.Март.2010 во 19:39
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2010 во 20:52
Tipot e fantasticen, obozavam lugje sto priogjaat so takva strast i kreativnost kon rabotata, a osobeno koga taa ima vrska so -hranaљубов
Epizodava od Amerika, mi nalikuva povekje na negoviot "ekspresiven" emotiven stil povekje na ego...

P.S. Ima nekoi proizvodi vo VERO so logo na JO: dali nekoj ima iskustvo, ste gi probale?


Изменето од Kali - 31.Март.2010 во 22:43
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 20:52
Мене да ме види што јадам... Џејми би ме изнагушкал. плазење

П.С Шармантен ми е. среќа
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 21:55
Многу го сакам, толку е симпатичен, мил, вешт, го симнав и неговио готвач ама никако да дојде на ред да направам нешто од таму. 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2010 во 00:45
И мене ми е супер Џејми....многу е спретен, брз, вешт....иако готви со раце, тоа сето ми е симпатично и некако спонтано.....па кога ќе настава од тоа свежите треви на секое јадење...мњам, мњам...
МИР со сите
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2010 во 11:18
Gi imam izgledano skoro site serii so Djejmi (osven americkata) i mnogu e ok... mnogu poveke od site ostanati kuvari.. osnovata na negovata kujna (pretezno takvi jadenja pravi) e italijanskata i potseka mnogu na jadenjata sto gi pravele nasite babi..
Kako i da e.. ZAPADOT ne e naviknat da si pravi jadenje doma, pola saat, saat , dva.. izrasnati se na brza hrana i naviknat im e taka vkusot.. taka da i kaj nas tesko nekogo da nateras da jade zelencuk i ovosje, a kamo li tamu...
Me nervira sto se iskomercijalizira i sto gi imase decata i zena mu vo seriite (sosema nepotrebno)изненадување
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 15:18

Сецкана салата на Џејми Оливер

 

  • половина голема краставица, грубо исецкана
  • 4 млади кромидчиња, ситно исецкани
  • две парчиња авокадо, грубо исецкани
  • босилек, грубо исецкан
  • 100 гр. кашкавал, ситно исецкан
  • поточарка, ситно сецкана
  • три домати, грубо исецкани

За дресинг:

  • една лажичка англиски сенф
  • една лажица вински оцет
  • три лажици маслиново масло
  • сол, бибер

Подготовка: На даска за сецкање, исецкајте ги ситно младите кромидчиња. Потоа марулата, краставицата, авокадото, босилекот, кашкавалот, доматите  и поточарката сецкајте ги грубо едно по едно и потоа спојувајте го секој зеленчук со наредниот како би ги исецкале зеленчуците поситно и поситно. На даската во средина направете мал простор и ставете ги сенфот, маслиновото масло, оцетот, солта и биберот и мешајте. Откако ќе се соедини дресингот, мешајте ја целата салата со ножот  кон дресингот како би се зачинило секое парче зеленчук. Сервирајте во голема чинија со малку маслиново масло врз салата.

Happy days, како што би рекол и самиот Џејми.



Изменето од емил - 26.Февруари.2011 во 15:19
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2017 во 01:54
jas gledav niz italia koga bese.
toj bese prezadovolen od toa sto im se nudi na decata vo ucilistata za jadenje.od samite sostojki,od prigotvuvanjeto t.e.nacinot,higienata vo kujnite.
go zadrzuva vnimanieto,so spontanosta,iskrenosta.mi se dopadnaa emisiite.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2017 во 01:56
ima spisanija kaj nas so negovo ime.
imam kupeno .vo momentot ima spisanija za zdrava hrana.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.