IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Милошоски на бугарски за името
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Милошоски на бугарски за името

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 23:15
Originally posted by DameMak DameMak напиша:

Види - се согласувам со тебе дека е малку осетлива работата кога збориш на бугарски, ама пак ќе повторам - да било тоа некоја официјална министерска средба, и тогаш да зборел бугарски - тоа би бил политички гаф. Вака на интервју - не е ништо лошо и страшно.

А дали странците зборуваат македонски - па да. Види ги американскиот, францускиот, англискиот амбасадор. Се обидуваат да зборуваат македонски во секоја прилика. И никој во нивните земји од тоа не прави новинарски прилог и не крева паника.



А зошто би кревале паника Англичаните, Французите, Американците?


А Бугарите како што и сам се сложи и текако ни дават причина за Паника.

Еве ќе ти раскажам една кратка прикаска од пред две недели:

Купив авто клуб Хрватски и така листајки налетувам на текст:

„Бугарски ламборџини за 2016„

„Славче Таневски, афирмиран Бугарски дизајнер , со живеалиште во Германија .....„

Веднаш ми падна во очи презимето и знаев дека не е Бугарин. Гуглав и секако го најдов дечкото на неколку страни, Роден во Македонија , на девиан арт комуницира на Македонски и тн.
А како за Авто Клуб станал Бугарин тоа сеуште не ми е јасно...Се обидов да воспоставам контакт со дечкото ,но не добив одговор,ќе се обидам повторно зошто навистина мислам дека не е во ред другите да се китат со нашите успеси и таленти...


Ете еден мал пример зошто треба да бидеме загрижени и да внимаваме на секоја ситница , па макар било неофицијално и направено онака попат , па макар Милошевски имал најдобри намери...

Изменето од kultuzin - 19.Јануари.2010 во 23:17
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 23:50

без разлика дали е некое интервју или битен политички состанок, било кој политичар кој има основно познавање на јазикот не треба да си дозволи сам да зборува, вака често се бламираат нишиве политичари

ова не е од националистички или патриотски причини, туку од технички, тоа не е некој кафе-муабет со било кој бугарин, туку со целата јавност, а многу често се случува, особено на балканов, некоја испревртена реченица или грешка некој да си ја врзе во крпче како главен аргумент без разлика за што е, и на различен начин да биде разбрано
малку контрадикторно, говорењето на нечиј мајчин јазик општо ги подобрува дипломатските односи со било кој, но политиката е многу покомплицирана, особено фо фрикови како балканскиве
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 08:16
Ништо страшно, дечкото само се изразил на јазикот кој му е во генот....
И така од секогаш припаѓал во пробугарското крило .....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 13:02
Мене лично .......воопшто и не ми смета и не ме чуди ..(к)ако ...некој наш фунционер зборува(л) на јазик поинаков од мајчиниот..ТУКУ МИ Е ВАЖНО...ШТО КАЖАЛ..
А за да ве потсетам..мислам на еден клапчоголема%20насмевка..кој секаде каде стаса ...си „кине„ зелени..не
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Александров Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александров Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 15:11
можеби и ова има удел во тоа што збори бугарски?

http://www.youtube.com/watch?v=l3GLNSsi9UI


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.