IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е ИСУС ХРИСТОС?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е ИСУС ХРИСТОС?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 151617
Автор
Порака
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 22:54
Messenger mene mnogu mi se dopagjaat mnogu tvoi stavovi i razmisljuvanja, debatiranja i deshifriranja. Sekogas cvrst stav i na nekoj nacin agnosticki dostoen ogdovor.
E sega me interesira,zosto ako sekogas imas odgovor na mnogu raboti, recisi se ti e jasno, nepokolebliv stav imas i razumna svest, sepak imas golema zelba za debatiranje na ovie duhovno-eklesioloshko-eshatoloshki temi prodolzuvas da pisuvas i debatiras. Zar ne ti e dosadno i monotono ili pak tragas i se ispituvas...

Eve jas na primer sum da receme ogranicen vo toj pogled, mislam ako napustm gospoda ke me napusti i toj mene, pa posle kao nema vrakanje nazad, bitno mi e ovde da spasam..da ne me gonat jadovite i gadovite, zatoa sto se mnogu strasni... zatoa mi treba ovaa verava.. E bas me interesira sto imas da mi kazes, posto te prasuvam od najhuman i najcovecki nacin ovde javno, jer nemam nikakva zelba i zamisla, tuku ednostavno covekova solidarnost i prijatelstvo i podrska, se nadevam me kontash...Pls answer us..stari moj...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 00:38
Originally posted by Panini Panini напиша:

Messenger mene mnogu mi se dopagjaat mnogu tvoi stavovi i razmisljuvanja, debatiranja i deshifriranja. Sekogas cvrst stav i na nekoj nacin agnosticki dostoen ogdovor.
E sega me interesira,zosto ako sekogas imas odgovor na mnogu raboti, recisi se ti e jasno, nepokolebliv stav imas i razumna svest, sepak imas golema zelba za debatiranje na ovie duhovno-eklesioloshko-eshatoloshki temi prodolzuvas da pisuvas i debatiras. Zar ne ti e dosadno i monotono ili pak tragas i se ispituvas...



Panini, shto povekje te chitam, s'e povekje mi se dopagjash zatoa shto si iskren, otvoren i direkten.

E sega, nemam odgovor na site prashanja zatoa shto ne sum se'znaen. Potochno, daleku povekje ne znam otkolku shto znam.

A i toa shto go znam ne e vrezhano vo kamen, pa zatoa postojano sum na patot na osoznavanjeto. Za mene toa e religioznost. Postojano odenje do izvorot na neshtata.

Patot kon izvorot i osvetluvanjeto (prosvetliuvanjeto) e vechen i zatoa voopshto ne mi e zdodevno da debatiram so lugje. Bidejkji ne znam s'e, vo diskusijata ponekogash nauchuvam neshto novo, a staroto go proveruvam, pa ako ne chini go otfrlam. Prekinuvam so diskusijata samo koga kje vidam deka sogovornikot pochnuva naprazno da intelektualizira od neznaenje, od inaet ili od umislenie deka ima nekakva dolzhnost po sekoja cena da brani nekoja vera.

Na krajot, stara mudrost i vistina e deka kolku shto davash povekje, tolku povekje kje primash. Toa e karmichkiot zakon, onoj na prichinata i posledicata.

Originally posted by Panini Panini напиша:

Eve jas na primer sum da receme ogranicen vo toj pogled, mislam ako napustm gospoda ke me napusti i toj mene, pa posle kao nema vrakanje nazad, bitno mi e ovde da spasam..da ne me gonat jadovite i gadovite, zatoa sto se mnogu strasni... zatoa mi treba ovaa verava.. E bas me interesira sto imas da mi kazes, posto te prasuvam od najhuman i najcovecki nacin ovde javno, jer nemam nikakva zelba i zamisla, tuku ednostavno covekova solidarnost i prijatelstvo i podrska, se nadevam me kontash...Pls answer us..stari moj...


Ti si vernik. I toa vernik od strav i potreba za uteshenie, zashtita i pomosh. Bidejkji se soochuvash so neogranicheniot Svet normalno e deka ochekuvash pomosh od najgolemata sila koja go sozdala toj Svet - Boga. Nema nishto losho vo toa... ova e sosem chovechki i skoro site vernici chuvstvuvaat i razmislivaat tokmu taka.

Vakviot pristap te vrzuva za eksoterichniot (nadvoreshniot) element na religijata zatoa shto toj e najprivlechen i najednostaven - Isus e Bozhji Sin i Bog koj se dokazha so brojni chuda i dojde da te spasi od grevovite davajkji go svojot zhivot za tebe, dokolku bezrezervno veruvash vo nego.

Mozhesh da ostanesh na toa veruvanje i kje bidesh srekjen i zadovolen.

Site religiozni lugje pochnuvaat so takvoto veruvanje oti toa e najprirodniot, najednostavniot i najpotrebniot priod kon religioznosta. Ako podocna si podgotven da se zboguvash so stravot i da gi razberesh onie zborovi koi ne se za sechii ushi, koga navistina kje go pochuvtsvuvash Boga vo svojata srzh, togash kje ja minesh taa eksoterichna verska faza i samiot kje navlezesh vo ezoterichnata religija.

Togash od veruvanje kje minesh vo razbiranje, od dogmi i kanoni kje minesh na golata vistina i nema da te boli zatoa zoshto vo minatoto si veruval vo nekoi neshta, tuku naprotiv, kje bidesh srekjen oti si go minal toj pat i sega gi trgash zavesite pred ochite i go zdogleduvash horizontot vo koj izgreva svetloto Sonce.

Oti...

10 ... „Вам ви е дадено да ги знаете тајните на Божјото Царство; а на другите им се даваат во параболи, така што: гледајќи да не гледаат и слушајќи да не разбираат...
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава 8 

32 ... и ќе ја познаете вистината, и вистината ќе ве ослободи.”
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  8  


Изменето од Messenger - 09.Септември.2011 во 23:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 10:58
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 08:17
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 16:06
Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za mene toa e religioznost. Postojano odenje do izvorot na neshtata.

Patot kon izvorot i osvetluvanjeto (prosvetliuvanjeto) e vechen i zatoa voopshto ne mi e zdodevno da debatirm so lugje.


Mesi,dali nekoj stignal do prosvetlenos na vakov nachin koj ti go primenuvash?


Ne znam alf... ne sum razgovaral so prosvetleni lugje za da go doznaam toa, no znam deka toa e mojot pat.

Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Na krajot, stara mudrost i vistina e deka kolku shto davash povekje, tolku povekje kje primash. Toa e karmichkiot zakon, onoj na prichinata i posledicata.


Sto mislish,shto ke izgubi onoj koj stigne do prosvetluvanje?

Mesi,
Prosvetlenosta vodi samo do eden edinstven odgovor,a toa e deka nema nishto povazno vo zivotot na eden chovek od negovoto semejstvo.

Zenata e tvojot hram vo koj eden vleguva i eden izleguva,tvojte deca se najgolemoto bogastvo shto mozesh da go imash.


Spremen si sve da izgubish za da dojdesh do prosvetlenost?

Nieden chovek neznae shto ima pokraj nego ,sve dodeka istoto ne go izgubi.

Ne mislam telesno da gi izgubish,nego tvojte chustva da gi nemash.
Da gi gledash svojte deca kako rastat,a tvoeto srce da e kako kamen,da vodish ljubov so svojata zena,a srceto da ne zabrza so ritamot na chukanje.Kamen.
Cel svet e tvoj,no tie shto se pokraj tebe se tuginci.

Vie trebashe da bidete chuvari na toa prokletstvo,nikoj da ne dojde do toa,a ne da go barate vie i da gi bodrite i drugite da baraat.


I koga ke go najdesh podeli go na sedum dela i rasfrli go niz celiot svet nikoj da ne gi sostavi negovite delovi i go ozivee najgolemoto prokletstvo shto postoi na zemjata.

Mesi,ne trgnuvaj na toj pat, skapo se plakja.

Toa e karmichki zakon.




alf ti si prosvetlen ?









Изменето од Messenger - 09.Септември.2011 во 16:07
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 18:16
.



Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 08:17
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 20:44
Ne znam shto kje najdam, no zatoa gledam deka ti tochno znaesh i gi predupreduvash drugite da ne odat po toj pat.

Spored tvojata replika izlaga deka ti si prosvetleniot koj podiga prst na predupreduvanje i od sopstveno iskustvo propoveda da ne se odi po patot na prosvetluvanjeto poradi onechovechuvanje na chovekot so gubenje na chuvstvata i okamenuvanje na srceto.

No, kako shto kazha isus:

Светлината дојде во светот, а луѓето ја засакаа темнината повеќе од светлината.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  3







Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 21:17
.



Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 08:17
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 21:26
alf, mora da i priznaam deka, poagjajkji od moeto iskustvo, tvojava prosvetlenost mi e potpolno strana i nerazbirliva , pa smetam deka najdobro e da prestanam so repliciranje na tvoite komentari bidejkji ne mozham da kazham povekje od onoa shto go kazhav do sega.

I onaka temata e " Што е ИСУС ХРИСТОС?", a ne " Што е Messenger?"

Ostani mi so arno.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 21:33
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 08:17
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2011 во 02:02
Jas mislam deka Messi, samo simbolicno ukazhuva i ja sporeduva prosvetlenosta so cistiot i zdraviot razum, i ne veruvam deka zabeguva i se demonizira ;), toa e samo negovata priroda, ima lugje sto sekogas odat napred, i bidejki ova e svet za site nas, sekoj znae kako i komu ke si go posveti zivotot i kako ke zivee na ovoj svet. Alfi ne smeeme nikomu da sudeme i da mu kazuvame sto da pravi( se razbira ne mislam konkretno na tebe Alf), tuku sekoj go bira svojot pat i toj e praviot za nego, veruvajte nikoj ne e prav i nikoj ne kriv tuku samo edniot ja obirata edna , a drugiot drugata strana, ta za nekogo temnoto e svetlo i svetloto e temno...
Sekoj zdrav i prav covek go naogja svojot pat vo ovoj svet. Pa makar i koga se raboti za najzloglasniot i najbezmilosniot pshihosomatskopatogen sluchaj,opravdano e sto e takov,ke mu se sudi i ke se kazni, ama ne bash samo on kriv za toa, zatoa shto toj toa ne go bara, tuku nie sme go stvorile takov. Zatoa da vnimavame sto kazuvme i sto pravime, zasto i onaka na krajot se ke pomine kako i nie ama, necovecnoto ke ostane...vo opstestvo i so i bez religija i vera mozes da ostanes covek ama izborot e samo tvoj pa do nekade na bliznite tvoi...leka nok bratja po veri...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 151617
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,658 секунди.