IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - “Силата“ на подарената моќ!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Силата“ на подарената моќ!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 16:20
Originally posted by renatax renatax напиша:

Се согласувам со ставот дека има луѓе кои се родени да бидат лидери и  респект за нив ,но има такви кои во својот животен концепт си зацртале дека мора да станат лидери,без оглед на нивната немоќ за лидерство , а функцијата ја стекнале на беден полтронски начин.....е тие,тие  најдобро да не ти се во непосредна близина!тага



TOA SE TIE...daleku od vidokrugot na mediokritetite i siromastijata
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 21:38
Нема луѓе кои се родени лидери. Има луѓе на кои што им се имаат поклопено сите коцкички, во моментот кога им била дадена шансата, па затоа се промовирале како лидери, а нам ни изгледаат како родени лидери.

Замислете, ако е роден лидер, тогаш тој би требало точно да ги предвиди своите чекори за наредните 10 или повеќе години? Оти испод 10, не знам дали некој би рекол дека е роден лидер. Е баш ме интересира мене од кај толку знаење да има еден "роден лидер".

И баш ме интересира кога го промовирале поголемите и повлијателните луѓе во одредената бранша, тој "роден лидер", што ќе се случело ако дојдел некој поспособен од него и му манел 2-3 заушки.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 07:06
Liderot ne mora sekogash da predviduva shto kje se sluchi za 10 godini... dovolno e da ima jasna pretstava shto treba da se stori vo sledniot moment.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 11:30
silata  na  podarenata  mojk,ako  stanuva  zbor  za  premierite  tie   nemaat  nikakva  podarena  mojk  nego  tie  se  forma  na  glasot  na  demokratijata.nervniot  sistem  na  drzavata  sobira  podatoci  od  grajdzanite  klaficirajci  gi  po  vaznost  na  informacijata  i  po  vaznost  na  izvorot  od   koj  sto  doajdza  informacijata  i  taka   dobiva  naslov  za  tema  za  koja  sto  treba  da  se  razgovara  vo  parlamentot   istovreme  so  toa  odreduvajci  i  zadaci  za  premierot.pa  taka   za  mene   dovolno   e  edna  nedela  da  gledam   parlament   i  odma  ke  zaklucam  kakov  narod  zivee   vo  makedonija  t.e.   sto  go  interesira  narodot  pocnuvajci  od  posledniot  covek  pa  se  do  najvisokata  klasa.ottuka  moze  da  se  izvede  lesen  zaklucok  kako  moze   ovlastenite  lica  da  gi  naterame  da  rabotat  vo  druga  oblast  samo  i  samo  ako   nie  site   pocnime  da  razmisluvame  za  taa  oblast  .no  nasiot  intelekt  mora  da  e  fakultativno  potkovan  za  da  bide   sposeben   da   obrabotuva  podatoci  za  takvi  klucni  prasajna  za  idninata  ,momentalno   nie  site  sne  obrazovani  so  prikaznite  od  dedo  i  baba  za  goce  delcev  pa  zatoa   vladata  ni  donese  spomenici.edno  e  jano   90  posto  od  makedoncite  neznaat   kako  funkcionira  demokratijata  pa  seuste  cekaat  da  dojde  lice  kako  "tito    da  ne  vodi  site  sega  e  obratno  lujdze  nie  go  vodime  liceto  sto  sedi  na  mestoto  od  "....".
Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 11:51
А што друго и би била ако не им е подарена?  и тоа баш во демократијата и посебно, на луѓе коишто ја злоупотребуваат подарената им сила, и тоа  против оние што му ја подариле.
 а, да не мисли некој дека, чесно и макотрпно ги заработуваат  функциите,  барем во земјава?изненадување
изненадување
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 20:41
Денеска имав една таква непријатна случка со една таква личност со „подарена моќ„. Имено госпоѓата постигна точка на вриење и почна да ме потсетува кој е кој.
Имено не знам зошто мораше да го потенцира тоа толку, за да се претвори во тема на разговор, кога во ниеден момент никој не и ја оспори „величината„. Се послужи со својата позиција да ја оправда својата неспособност да комуницира ефикасно и без да ги конта работите лично.
Тажното беше што се послужи со наводни „дисциплинкси мерки„ затоа што и се може а не за да пренесе загрижувачки став и поддршка да се работи на грешките.
Глупави, ограничени, високо егоцентрични луѓе не биваат добри „лидери„. Тие не водат, тие само ја наметнуваат сопствената воља за лична сатисфакција.
Увидов колку само гопоџава ужива во својата маленкост и изгубив секаков респект за неа. Сфатив дека е ситничар и дека со своите особини може само да го убие ентузијазмот кај одредени личности кои зависат од неа.
 
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 23:01
Za zhal postojat i takvi lugje.

Jas ne govorev za niv.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2012 во 01:22
makedonija e  tipichen primer za toa shto e podarena i zloupotrebena mokj ,
..osobeno sprema onie kioishto ti ja dale,
...vo koja shto daroprimachite,efikasno gi izdresirale  svoite darodavachi,

...da im go (iz)lizat gazot,..pa shto i da poserat. да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2012 во 08:41
,,,,,,,,,i ednite i drugite se odrani,,,,na prvite gazot ,,,na drugite jazikot,,,i se ,,,pak od lizhenje,,,,
 ,,,,,ah pustite tie,,,barem neshto drugo da si  lizhat,,,megjusebe,,,,загриженост,,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2012 во 22:02
..оној кој на друг ќе му помогне да стане моќен,самиот пропаѓа.Секогаш некому кому му се помага да дојде до моќ со итрина и со сила и кој ќе исплива на површината,тој е недоверлив кон таквите патишта на моќта.   Niccolò Machiavelli
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2012 во 23:24
Сила и моќ се две различни работи, ама тоа не го поправивме на почетоткот и... остана така.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2012 во 01:39
...ako mislish na naslovot,...nema nishto za popravka!

...''silata'' na onie shto si gi izbral  e vo toa  shto si im podaril mokj,...ama,da ti go  podobruvaat zivotot,...namesto da ti go zagorchuvaat . 

...silata e vo '' ..... '',...zatoa shto tuka ,...takvite kreteni ,...ne bi imale nikakva sila...ako ne si gi stavil tamu kajshto se,...ti!

...t.e....ni kapka pot ne potroshile ,...za da se zdobijat so takva mokj. 

...eklatanten primer na  takvata ''sila'' e,

....Lunaparkot ...ili Panagjurot 1814 !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.