IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Божја промисла и волја или...?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Божја промисла и волја или...?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 11:51
Марко, овде воопшто не мислев на ин витро оплодување и вештачка сперма, затоа што Бог ни оставил простор да истражуваме до некои граници. Но кога реков создавање-мислев буквално на создавање за кое човек не е способен. Виде ли до сега некој да содаде еве со клонирање на пример, човек? Ако беше Божја волја ќе успееше, нели, ја “содадоа“ овцата Доли, но од јајце клетка-постоечка и телесна клетка-исто така земена од друга

Нам ни е дадено и да ја менуваме природата во свои цели, во што човекот се покажал крајно деструктивен.
До сега ја видовме само разорната моќ и деструкција во однос на природата (која човекот на тој начин ја менува за своја полза). Но виде ли создавање?
Виде ли од ништо да стане нешто?
Во Библијата Бог рече да биде светлина, и понатаму вели-И би светлина.

Затоа и се фокусирав на создавањето, креацијата, животот и смртта, над кои Бог има апсолутна власт.


tuku sudirot na novite istrazhuvanja ( sozdavanje na zhivot od mrtov chovek so posredstvo na matichni kletki, zhnachi navleguvanje vo oblasti koi bea rezervirani samo za religiite ) vs morano- etichnite normi na opshtestvoto, kako i reprekusiite vrz religioznite koncepti i obratno... !

Во однос на цитатов, пак ќе речам, нам ни е дадено да истражуваме. Таков е нашиот дух. Матичните клетки и нивната примена никогаш не биле во судир со религијата, зашто лекот секогаш бил околу нас и во нас, а наше е да го истражуваме. А дали е во склад со Божјата волја-ќе покажат резултатите.
Клонирање на човек не успеа, не се докажа ни големиот биг-банг во Церн, со векови луѓето бараат еликсир за бесмртност и сеуште умираат барајќи го.

Тоа покажува што е Божја волја а што не.

А наше е да не сопираме и понатаму да ја негуваме нашата љубопитност, зашто таква е нашата природа, па макар и знаејќи дека нема се да ни биде откриено-просто затоа што таква е Божјата промисла.намигнување




Изменето од maria_magdalena - 10.Јули.2009 во 11:51
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 16:43
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Во однос на цитатов, пак ќе речам, нам ни е дадено да истражуваме. Таков е нашиот дух. Матичните клетки и нивната примена никогаш не биле во судир со религијата, зашто лекот секогаш бил околу нас и во нас, а наше е да го истражуваме. А дали е во склад со Божјата волја-ќе покажат резултатите. Клонирање на човек не успеа, не се докажа ни големиот биг-банг во Церн, со векови луѓето бараат еликсир за бесмртност и сеуште умираат барајќи го.Тоа покажува што е Божја волја а што не.А наше е да не сопираме и понатаму да ја негуваме нашата љубопитност, зашто таква е нашата природа, па макар и знаејќи дека нема се да ни биде откриено-просто затоа што таква е Божјата промисла.намигнување<span style="font-size: 10px;"></span>



Mnogu dobar uvid za toa sto e Bozhja volja, a shto ne...

Vernicite obichno se povikuvaat na Mojsievite knigi i zakonite prezentirani tamu koga sakaat da posochat koja e Bozhjata volja, begajki im od vid deka tie konkretni moralno-etichki ureduvanja za sekojdnevniot zhivot vo toa vreme ne ja opfakjaat Bozhjata volja vo nejzinata celost.

Od toj aspekt, tvoive zborovi devaat edna mnogu poseopfatna i podlaboka refleksija za toa sto e Negovata volja i dali chovekot voopshto mozhe da dopirne onamu kade sto Bozhjata volja toa ne go dozvoluva.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 19:15
Ok, popraktichno e linkov da go pogledate, na vremeto pred 8-9 god. pokrena lavina od debati vo kontekst deka naukava zavleguva vo ‘opasni podrachja’ za koi dokolku se ostvarat mozhe da sozdaat povekje nepravda otkolu prosperitet.. …SF film koj vredi, i go zemam samo kako edna od ideate koi vo idnina moze da stane realnost…
6-7god. dete e super robot ( vo nishto ne se razlikuva od pravite deca) koe edna familija go zema , a ima i chuvstava kako i pravite deca, pa vo eden konflikt so bratecheto koe e priroden sin vo familijata vo koja zhiveat, majkata go ostranuva deteto – robot koe sepak ja saka kako svoja majka, duri poispravno i povekje od prirodno rodenite deca...…eden od najdobrite SF filmovi poslednava decanija , pokrenuva eden kup moralno etichki prashanja...?
http://www.youtube.com/watch?v=sqS83f-NUww

a na ova video, se pokazhuva celata smisla na nashiot zhivot koj ima konechnost, detevo ja cheka majkamu povekje od 1-2000 god, dodeka nekoja ponapredna civilizacija go otkriva i mu ovozmozhuva samo eden den da bide so majkamu, za da potoa ...poglednete go videovo...
http://www.youtube.com/watch?v=xRhCz0ELrKs&feature=related

Artificial Intelligence Spielberg

The story is about a family growing up in an overpopulated world of the future. A young boy and his semi-intelligent toy bear ponder the meaning of reality as young David discovers his true nature. In a world of government controlled reproduction, David's father creates synthetic life-forms for functionality, entertainment and even companionship.
Imagine the confusion of a young boy, as he tries to decide - "am I real?"

"Teddy - I suppose Mummy and Daddy are real, aren't they?"

Teddy said, " You ask such silly questions, David. Nobody knows what 'real' really means."


http://www.scruffles.net/spielberg/movies/ai.html





Изменето од Marko sk - 10.Јули.2009 во 21:18
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 23:56
Ah bre Marko...

... Zarem ne ja prochita idejata koja ja razrabotuva avtorot na filmot?

David's father creates synthetic life-forms for functionality, entertainment and even companionship.
Imagine the confusion of a young boy, as he tries to decide - "am I real?"

Toa e neshto sosem podrugo od onoa sto nie diskutirame tuka, kako i od onoa sto ti prvichno nagovestuvashe so temava.

Nie govorime za vistinski chovechki bitija koi bi se razvivale kako site drugi lugje, a ne za nekakvi sintetski roboti kreirani za razonoda i funkcionalnost vo kukjata. Patem, avtorot ja razgleduva stranata na robotot koj, dokolku e napraven tolku slichno na chovekot, teoretski mozhebi bi imal i nekovi chovechki emocionalno-etichki kvaliteti. Za vakov SF film avtorot mozhel da ja zeme za glaven protaginist i idnata pravosmukalka, samo sto gledachot nema da bide tolku emotivno ekscitiran, pa filmot bi minal potpolno nezabelezhano...

Изменето од Messenger - 11.Јули.2009 во 00:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 01:22
E sega ja vrtish rabotava, prahosmiskalka, ha, ha, kako vmrovec gi vadish paralelive ok.
Chovekot napravi eden kup klonovi od rastenijava pa nikoj vo svetov nishto ne kometira, koga pravi kaj zhivotnive vekje imame reakcii zashto mnogu e verojatno istoto da se primeni i kaj lugjevto, togash eticharite se javuvaat...
Inaku rekov, ideata od filmnot ja zemam samo kako edna od mozhnite opcii, filmuvana zatoa i ja postirav, i sekako, pokrenuva dosta etichko- moralni i filozovski prashanja... noramalno, temata e poshiroka, ova e samo eden segmet ! izgleda ne si go gledal filmov, gledam ne me razbra, ok ...

Interesanten e predizvikot, shto ako se uspee da se napravi neshto shto kje pokazhe navistina chovechki emocii ( da recheme so nekoj nauchen 'kvanten' skok - otkritie, na naukava ( uslovno kazhano)ne i e potreben nekoj kontinuitet na razvoj ) takov isti skok praktichno e nevozmozhen vo etichkite i moralnite kodeksi kaj chovekot, kako i konceptot za beskonechnost ( duri i 'robotot' ima potreba od kraj ) ...filmot provocira cel korpus na prashanja...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...Nie govorime za vistinski chovechki bitija koi bi se razvivale kako site drugi lugje, ..
Vo eden od prethodnite postovi potencirav deka seushte sme daleku od sozdavanje na zhivot i shto se sluchuva posle smrta so nashata svest, dusha, duh i sl...za toa samo religiite imaat odgovor, taka da toa i ne mi beshe poentata, ...

Изменето од Marko sk - 11.Јули.2009 во 01:34
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 01:53
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

DALI SE POVEKJE I POVEKJE SE REALIZIRA POZNATATA MISLA NA KANT – RAZVOJOT NA CHOVEKOVATA MISLA OD NAJRANITE POJAVI PA SE DO DENES ODI OD SUEVERIE KON NAUKA.... ?

KOLKU CHOVEKOT GI ZEMA RABOTITE VO SVOI RACE, RABOTI ZA KOI DO 'VCHERA' BEA ISKLJUCHIVO ( OD STRANA NA VERNICITE) PREPISHUVANI NA BOZHJATA PROMISLA…ILI SEPAK SE E BOZHJA VOLJA I PROMISLA…..

ЧОВЕЧКА СПEРМА СОЗДАДЕНА ВО ЛАБОРАТОРИЈА
Сепак новото научно достигнување покрена бројни прашања за етичноста на процедурата и идната примена на методата, која би требала да стане достапна за пет години. Научните кругови почнаа да дебатираат дали новата процедура ќе ги направи мажите излишни во зачнувањето на нов живот, дали ова ќе значи почеток на ерата во која децата ќе бидат целосно вештачки направени. Дебатите одат дури до таму што научниците почнуваат да дискутираат дека оваа метода може да биде употребена за „создавање“ дете од веќе одамна починат маж.

http://www.idividi.com.mk/Zdravje/Medicina/538506/index.html


AKO SEGA SE NAJVUVA LEK KOJ KJE GO PRODOLZHI ZHIVOTOT ZA 10, VO BLISKA IDNINA SIGURNO KJE SE PRONAJDE I LEK KOJ KJE GO DUPLIRA ZHIVOTNIOT VEK, A SIGURNO I MNOGU POFANTASTICHNI NESHTA OKLU ZHIVOTOT, KOI SEGA SE FANTAZIJA AMA UTRE REALNOST...
KOLKU E AKTUELNA CELATA KONCEPCIJA ZA KREATOROT I NEGOVATA ULOGA ZA ZHIVOTOT VOOPSHTO, ILI SEPAK DALEKU SME OD SPOZNAJATA ZA ZHIVOTOT I KREIRANJETO NA NEGOVATA DOLZHINA... I KVALITET , SEKAKO    ?


ОТКРИЕН ЛЕК КОЈ ГО ПРОДОЛЖУВА ЖИВОТОТ ЗА 10 ГОДИНИ
Чудесниот лек кој веќе го нарекоа еликсир на младоста може да го продолжи животниот век за десет години, а е дело на научниците кои го направија од хемикалија пронајдена на Велигденските острови, едно од најоддалечените и најтаинствените места на планетата.
- Веќе 35 години се занимавам со истражување на процесот на стареење. Во последнава деценија излегоа неколку лекови кои требаше да го забават стареењето, но сите тие се покажаа како неуспешни. Никогаш не помислив дека додека сум жив ќе се пронајде лек кој ќе го зголеми животниот век, изјави др. Арлан Ричардсон, кој го води овој проект на универзитетот во Тексас..

http://www.idividi.com.mk/Zdravje/Medicina/538740/index.html





   Marko, nikoj ne osporuva deka naukata napreduva i dobro e toa za covestvoto.

Megutoa, pred da se poklonis na "Svetata Krava narecena Nauka" razmisli deka se uste ne e izmislen lek za rakot, za sidata ,multipleks skleroza,Parkinsonova bolest... Razmisli malku za pojavuvanjeto na " svinskiot grip" i kakva pandemija se rasiri od toj grip vo svetski razmeri.

Da ne odime daleku , zboruvanjeto za pronaoganje na eliksir na zivotot e preterano i nerealno vo ovoj moment.

Zivotot ne e vo covecki race.

I Majkl Dzekson spiese vo vestacka komora snabdena so kislorod za da zivee vecno pa umre na 51 godina. Sakase od crnec da stane belec i uspea vo toa, ama so prirodata
nema igranje i go poznea ona sto go posea, za zal...

Koga ke se pronajde lek za ovie bolesti gore sto gi navedov , a go macat covestvoto uste od negoviot pocetok, togas ke zboruvame za eliksir na zivotot.

Naukata ne e semokna , samo BOG e Semoken!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,828 секунди.