IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Либерализација на увоз на половни возила
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Либерализација на увоз на половни возила

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 161718
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 10:13
Originally posted by dalton dalton напиша:

dali ste primetile deka cenite na vozilata ne se namaleni kako sto mozebi ocekuvavme da se dvizat priblizno barem kako onie vo bugaria ili slovenija


Cenite na koi vozila ne se namaleni i kade? Ako mislis na cenite vo MK. toa e zatoa sto nasite "sitkaci" na polovni vozila, odat gore nosat evtini vozila i posle tuka stavaat golemi marzi. Sakaat da se zbogatat preku nok. Dokolku planiras da zemes vozilo imas nekolku kvalitetni solucii:

1. Da odis sam i da si go doneses navaka
2. Dokolku imas rodnini nekade vo drzavata od koja planiras da go kupis, tie da ti go donesat navaka
3. Da go poracas preku dilerite.

Vo sekoj slucaj ke te kosta dopolnitelni 500 evra opteretuvanje....


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 08:24
vladata so noviot zakon za uvoz na polovni vozila go stori istoto, kako i stariot zakon samo malku go modificira ,aranzira i se ostana po staro, nisto od golemata kampanja, barem vo bitola se e po staro so vozilata sto se vozat nizulicite vo bitola
Кон врв
fotoja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fotoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 11:57
Poradi krizata i ostanatite problemi nema polno nekoj da moze sega do septevri da pojde gore i da kupuva avtomobil. Ogranicen e brojot na tie sto otisle i kupile, taka da dilerite do septevri samo ke gi trupaat "16god." starite avtomobili, ke gi prodavaat so visoki marzi i ke gi cuvaat za posle Septevri. Posle septevri ke zivne ekonomijata a starite koli veke nemada mozat da se uvezuvaat i cenata ti e taa...

Ke prodolzi uvozot na avtomobilite od 2001-pa nagore so ovie davacki!? koi ke ostanat poevtini za razlika od prethodniot period...   
Znaes kolkava e kaznata za pojasot, me prasa... : )))
Кон врв
creedforone Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај creedforone Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 17:22
MOZE LI NEKOJ DA MI KAZE STO MISLI ZA LANCIA LYBRA 1.9JTD OD 2001 GOD... IMAM BRATUCED VO SLOVENIJA KOLATA E NEGOVA I IMA POMINATO OKOLU 140.000 ODRZANA E EKSTRA, NO NEZNAM DALI KAKO SE POKAZANI NA MOTOR OVIE KOLI MISLAM DEKA MOTOROT E NA FIAT... VI BLAGODARAM ODNAPRED
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 17:32
Toa e istiot motor od Fiat i Alfa Romeo, a posledno i vo Opel (CDTI)...
Motorot e soliden, cvrsto napraven i da trae, samo maana mu e pogolema potrosuvacka za razlika od konk*rentskite motori i pogolemata bucava na istiot... Vo globala gledano, solidno vozilo so dobar motor.. moja preporaka e deka mozes da ja zemes kolata se razbira dokolku nema nekoi defekti... i dokolku e fer cena...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 15:21
Иако нели зедов кола (се фалам голема%20насмевка) продолжив на Пазар3 да ги следам коливе и има мало поместување на цените удолу, но само на увезените, а не и на домашните возила. Кај нас се уште постои менталитетот „знаеш ли колку сум ја платил јас“.
Е добро де си ја платил ама и си и се изнавозил, не можеш да очекуваш вечно да е скапа или како твојата нема друга?!

Како и да е има раздвижување на пазарот, мало поместување на цените. Што сметам дека е добро.

Само никако да разберам како до толку не може да разбереме дека кола е кола. Старее како и се друго. Како може да очекуваме „нашите“ да се ОК и треба да се скапи, а нормално ни е, незнам од било која европска земја ем да се поевтини, ем да се подобри од нашите, а да имаат 100 000 км плус и Х години постари од нашите. Зарем ова не е апсурдзбунетост
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 21:22
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Иако нели зедов кола (се фалам голема%20насмевка) продолжив на Пазар3 да ги следам коливе и има мало поместување на цените удолу, но само на увезените, а не и на домашните возила. Кај нас се уште постои менталитетот „знаеш ли колку сум ја платил јас“.
Е добро де си ја платил ама и си и се изнавозил, не можеш да очекуваш вечно да е скапа или како твојата нема друга?!


Како и да е има раздвижување на пазарот, мало поместување на цените. Што сметам дека е добро.

Само никако да разберам како до толку не може да разбереме дека кола е кола. Старее како и се друго. Како може да очекуваме „нашите“ да се ОК и треба да се скапи, а нормално ни е, незнам од било која европска земја ем да се поевтини, ем да се подобри од нашите, а да имаат 100 000 км плус и Х години постари од нашите. Зарем ова не е апсурдзбунетост



епа тогаш нека си ги чуваат дома колите од непроценлива вредност

не





Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 08:58
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Иако нели зедов кола (се фалам голема%20насмевка) продолжив на Пазар3 да ги следам коливе и има мало поместување на цените удолу, но само на увезените, а не и на домашните возила. Кај нас се уште постои менталитетот „знаеш ли колку сум ја платил јас“.
Е добро де си ја платил ама и си и се изнавозил, не можеш да очекуваш вечно да е скапа или како твојата нема друга?!

Како и да е има раздвижување на пазарот, мало поместување на цените. Што сметам дека е добро.

Само никако да разберам како до толку не може да разбереме дека кола е кола. Старее како и се друго. Како може да очекуваме „нашите“ да се ОК и треба да се скапи, а нормално ни е, незнам од било која европска земја ем да се поевтини, ем да се подобри од нашите, а да имаат 100 000 км плус и Х години постари од нашите. Зарем ова не е апсурдзбунетост


Toa cela psihologija so cenata na domasnite vozila... ednostavno previsokata cena sto e prethodno platena tuka e presudna za faktorot da taa ima povisoka cena od uvezenite... A toa najpovekje zaradi toa sto toj sto ja prodava kolata, a e kupena od tuka, ja ima prateno celata nejzina istorija i znae kako dise kolata i so nekoe pravo bara povisoka cena...
E ama pa tuka ima kontra faktor...Vozilata kupeni vo MK se praveni za istocno evropski pazari, so poslab kvalitet na materijalite vgradeni vo niv.. Doagjame do situacija plus sto voziloto e vozeno vo MK, po nasite ulici, koristeni rezervni delovi za MK pazar, masla, filtri i sl... Seto toa vlijae negativno na samoto vozilo... I samite znaeme kolku se strogi pravilata na zapad za stari vozila, i kaj 90 % od niv moze da se garantira za ispravnosta, a dodeka kaj nas vozilo koga ke izleze od garanten period, ne se nosi kaj ovlasteni serviseri tuku po lokalni garazicki, se koristat sto poevtini delovi i masla, i so samoto toa se unistuva voziloto vo pogolem procent... Zatoa koga ke zemes vozilo kupeno vo MK i vozilo kupeno na zapad so isto godini i pominati kilometri, vednas se zabelezuvaat ogromni razliki na nego... E toj moment nikoj ne go spomnuva kaj kupuvanjeto i prodavanjeto na vozila koi se kupeni vo MK....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 22:28
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Иако нели зедов кола (се фалам голема%20насмевка) продолжив на Пазар3 да ги следам коливе и има мало поместување на цените удолу, но само на увезените, а не и на домашните возила. Кај нас се уште постои менталитетот „знаеш ли колку сум ја платил јас“.
Е добро де си ја платил ама и си и се изнавозил, не можеш да очекуваш вечно да е скапа или како твојата нема друга?!

Како и да е има раздвижување на пазарот, мало поместување на цените. Што сметам дека е добро.

Само никако да разберам како до толку не може да разбереме дека кола е кола. Старее како и се друго. Како може да очекуваме „нашите“ да се ОК и треба да се скапи, а нормално ни е, незнам од било која европска земја ем да се поевтини, ем да се подобри од нашите, а да имаат 100 000 км плус и Х години постари од нашите. Зарем ова не е апсурдзбунетост


Toa cela psihologija so cenata na domasnite vozila... ednostavno previsokata cena sto e prethodno platena tuka e presudna za faktorot da taa ima povisoka cena od uvezenite... A toa najpovekje zaradi toa sto toj sto ja prodava kolata, a e kupena od tuka, ja ima prateno celata nejzina istorija i znae kako dise kolata i so nekoe pravo bara povisoka cena...
E ama pa tuka ima kontra faktor...Vozilata kupeni vo MK se praveni za istocno evropski pazari, so poslab kvalitet na materijalite vgradeni vo niv.. Doagjame do situacija plus sto voziloto e vozeno vo MK, po nasite ulici, koristeni rezervni delovi za MK pazar, masla, filtri i sl... Seto toa vlijae negativno na samoto vozilo... I samite znaeme kolku se strogi pravilata na zapad za stari vozila, i kaj 90 % od niv moze da se garantira za ispravnosta, a dodeka kaj nas vozilo koga ke izleze od garanten period, ne se nosi kaj ovlasteni serviseri tuku po lokalni garazicki, se koristat sto poevtini delovi i masla, i so samoto toa se unistuva voziloto vo pogolem procent... Zatoa koga ke zemes vozilo kupeno vo MK i vozilo kupeno na zapad so isto godini i pominati kilometri, vednas se zabelezuvaat ogromni razliki na nego... E toj moment nikoj ne go spomnuva kaj kupuvanjeto i prodavanjeto na vozila koi se kupeni vo MK....




значи да одиме директно во Германија да купиме нови коли наменети за нивниот пазар и да си ја носиме тука и ќе не фати поевтино (мислам за маржите кој ги земаат нашите импортети)




Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 15:16
NRGMKD донекаде си во право во оној дел за одржувањето и материјалите, но тоа зависи до човекот.
Лично сметам дека возилото незвисно дали е велосипет, скутерче или автомобил секогаш мора да е во ТОП форма бидејќи од тоа зависи најнапред МОЈОТ ЖИВОТ и на оние кои ги возам. Како што не штедам на квалитетна храна (не велам здрава намигнување) така не штедам и на материјали за возило. Србите викаат: „колико дара, толико музике“ исто и со колите, ко со жените: колку ќе ги сакаш толку мерак ќе си имаш.
Ако сметаш дека ќе заштедиш 200-300 денари ако ставиш поевтино масло тогаш ќе ги дадеш на некој повитален дел од моторот и ќе платиш двојно на крајот.

Инаку, за тоа дека се правени за источноевропски пазар ти држи муабетот но не за сите. Јапонците колку што знам имаат скоро исти, ако не и сосема исти стандарди за цел свет. Можеби за САД малку да се поинакви. По нивни стапки мислам дека се движат и Корејците.

За цените убаво беше кажано на форумот, мислам дека и коментарот беше твој. Кај нас новите возила се скапи зш импортерите сакаат многу шушки, а старите се скапи зш „како мојата кола нема друга“. АМА велиш дека оној што ја продава ја цени многу зошто ја знае од прв ден кај и шо била, во случајов важен е купувачот што треба да плати поскапа кола од МК со според тебе неквалитетно одржување и делови. Купувачот не ја знае ни македонската ни белосветската кола и им верува на белосветските продавачи. Е ова не можам никако да го разберамзбунетост

Имав можнот да живеам неколку години во Италија и Германија и верувај ништо поразлично од кај нас. Можеби имаат построги закони, но и таму колите се поправаат по маалски гаражи, разликата е што маалските гаражи се почисти од нашите, а за деловите иста приказна. Се носат од секаде и имаш од-до.
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 10:47
Незнам друже што да кажам... Разликата од нашите автомобили до нивните е светлосни години... е сепак има и кај нив потешки кршови од нашите, но многу поретко. Во западните земји поригорозни се казните за постари возила... А кај нас нема некоја ригорозност, зашто знаат дека народот и нема мн. пари... Искрено барем тоа што имав можност да го разгледам кај нас по плацовите и по приватни лица, има доста стегнати количиња кои не изгледаат како да имаат 10-12 години позади себе... Е има и некои кои не вредат ни да ги погледнеш, ама повеќето се одлично сочувани... Разликата највеќе е во патиштата и одржувањето на автомобилите... Кај нас на 100 метри автомобилот ќе налета на 5 дупки, а кај нив на 100 км, ќе налета на 5 дупки... Самото амортизирање на автомобилот (не зборам за амортизерите и подвозјето туку целокупно) кај странските половни автомобили е позачувано... Тука купи автомобил за 5 години ќе се раскрцка како да има 15 години на запад, а голем ефект играат и горивата. Јас знам кога ќе ставев гориво во Австрија, Астрата на самиот борд покажуваше 1100 км со 1 резервоар, додека во МК покажува 800-900 км.. Воедно со тоа гориво како препородена е, а кај нас ја носам на менување на филтри на секој сервис.. Со намален интервал на 5000 км е сега сервисот...... Е тој момент неможе да се долови кај тие што продаваат/купуваат автомобили купени во салон во МК....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 16:25
< ="Content-" content="text/; charset=utf-8">< name="ProgId" content="Word.">< name="Generator" content="Microsoft Word 12">< name="Originator" content="Microsoft Word 12"><>

За горивото си 1 000 000% во право, не знам точно што е разликата но со гориво од европска пумпа моторот помирно работи.


Дупки има секаде разликата е што кога санираат дупка не го прават како кај нас доотворија, па потрупај туку цела улица и тоа за една вечер. Околу 22.00 се затвора улицата со полиција и се пренасочува сообраќајот, доаѓа ЕДНА огромна машина, ни е багер, ни е камион, ама има се на неа. Проаѓа еднаш и раскопува 5 сантиметри длабочина, на 2 пати ја минува цела улица (едно минување една лента), како копа така го собира откопаното и мачка катран или што и да е тоа црното. Вториот пат постила цемент или што и да е она што се става на коловоз, а по неа поминува онаа тешката машина како валјак и толку. Улица од околу 500 м ја средуваат до кај 2 саат. Сабајле стануваш се ново. Тоа е разликата во експедитивност. Ова го прават на некои 5-6 години, менуваат само горен дел од асфалтот и улицата секогаш е „нова“.

А за стегнатост  на колите зависи од продавачотнамигнување. Имам комшија што препродава коли. Му треба некаде околу 3-4 дена за кола ама кога ќе ја нашминка и „стегне“ ни нешто тропка, ниту пак, крцка, а за оние малите гребаници на боја или дупчиња на лакот и да не зборуваме. Типот си почнува наутро како на работа да си оди, ќе си клекне на паркинг ќе извади дваесетина спреја, креми, шрафцигери и сл. и за 3-4 дена колата не може да ја познаеш. Претходно кога ќе ја донесе никој не ја ни погледнува, после тоа секој се врти ко по млада мома.


Зошто лично повеќе би се определил и се определив за кола од МК (нели ја сменив старата неполн месец пред да се воведе законот иако знаев дека е излегува сепак не сакав да го чекам) е тоа што на возило во МК многу лесно му се следи историјата и треба да занаеш еден човек за да откриеш каква е колата: кај е купена, како е возена, чувана и сл. историјата многу полесно и се следи.


За кај е купена одиш кај овластениот дилер кажуваш кое возило сакаш да го купиш и ќе ти кажат кога е купена и дали и до кога е одржувана кај нив. За да ли е чукната истото само во осигурителна компанија, а за човекот МК е мала сигурно има некој кој го знаеш кој го знае продавачот голема%20насмевка, или пак, имаш некој кој знае некој кој го зне продавачо. Како што реков треба да знаеш еден човекнамигнување. Македонската мачка во вреќа и не е баш мачка во вреќа, додека на странската треба да веруваш на хартија, хм.

Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 14:21
па исто е и кај нас...
горивото го точиш на пумпа,плаќаш 98 ти сипуваат 95 со занемарлив процент на дизел од претходната тура,малку света водичка,некое парче од рѓата од резервоарите и од се и сешто.....и шибај!!!

а улиците...кај нас ги прават пополека..поквалитетно..во прво пладне..заради температурата на воздухот и катранот..
еден булевар до мене ,се пробива две години 600 м.и тоа една страна..ваљда 3 ленти ке бидат..
кажи после не е квалитетно направено...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 20:44
se uste mislam deka se previsoki cenite na polovnite vozila primer;http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11275924903758928&f1=details avo makedonija ehttp://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=731392
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 161718
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.