IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - NIKON D5000
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

NIKON D5000

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Marshal737 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marshal737 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 15:41
Zdravo edno prasanje,planiram da go kupam nikon d5000 denovive,nemam mnogu poznavanje so negovive karakteristiki samo sto citav po forumi natamunavamu za parite mislam deka vredi,isklucivo ke go koristam za slikanje po svadbi rodendeni i slicni stvari,e imam edna dilema pred da go kupam citam nesto povrzano so comander mode,povrzano so blicot a planiram so nego da si go kupam i Speedlight 600,pa me interesira sto ustvari ke mi znaci mene sto d5000 ja nema taa opcija ,potocno koja e razlikata ima ili nema comander mode aparatot ,mozda e i glupo prasanjetop ama mislam podobro e da si se rasprasam pred da si gi lupnam parite pozz
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 22:55
Originally posted by Marshal737 Marshal737 напиша:

Zdravo edno prasanje,planiram da go kupam nikon d5000 denovive,nemam mnogu poznavanje so negovive karakteristiki samo sto citav po forumi natamunavamu za parite mislam deka vredi,isklucivo ke go koristam za slikanje po svadbi rodendeni i slicni stvari,e imam edna dilema pred da go kupam citam nesto povrzano so comander mode,povrzano so blicot a planiram so nego da si go kupam i Speedlight 600,pa me interesira sto ustvari ke mi znaci mene sto d5000 ja nema taa opcija ,potocno koja e razlikata ima ili nema comander mode aparatot ,mozda e i glupo prasanjetop ama mislam podobro e da si se rasprasam pred da si gi lupnam parite pozz


5000ката е солидно апаратче кое спаѓа во entry-level групата па затоа ги нема сите функции кои ги имаат повисоките класи. Немањето командер и не е некој недостаток ако се планира да се работи блицот на апарат, како што е напишано дека ќе се фотографираат свадби, родендени и сл. SB600 за дирекно користење на апарат е ептен солиден, а од бежично палење има само remote функција, т.е. да се пали преку командер од апарат (ако го има), а оптички на фотоќелија нема. Не знам како дозволува буџетот, ама SB700 е малку поскаб а има многу повеќе функции меѓу кои и SU-4 мод, т.е. фотоќелија, па можи да се пали настрана само со вградениот блиц од апаратот.
Друга евтина опција, ако има потреба работење на блицот настрана од апаратот се wireless тригерите кои можи да се најдат за евтини пари.
Кон врв
Marshal737 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marshal737 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 15:19
jas mislam deka ke nemam potreba od bezicno palenje znaci prasanjeto po konkretno mi e dali blicot vo slucajov sb600 koga ke go stavam na aparatot ke funkcionira kako sto treba,slikav so D200 i kako sto uspeav da zabelezam blicot tamu go imam sb 800 mislam bese gledam deka avtomatski se prilagoduva na situacijata ,dali i na d5000 ke bide isto znaci stavam blic odozgora na aparatot i slikam,da nema potreba na sekoja slika manuelno da go podesuvam blicot toa bi me nerviralo dosta,znaaci konkretno prasanje i konkreten odgovor k e ve zamolam,stavam sb600 i slikam ke nemam potreba od drugi gluposti podesuvanje na sekoja slika i slicno
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2011 во 00:09
нема да има никаков проблем, запни го блицот на апарат, клај го на TTL и цепај.
Кон врв
Marshal737 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marshal737 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 14:05
fala mnogu brat na informaciite a slucajno da ne znaes kade da go najdam nov posto mi go nudat poloven so okolu 3000 okinuvanja i so uste godina ipol garancija za 500 evra,a kako sto gledam i nov e skoro tolku vo pixplus go nema,a na drugo mesto i ne mozam da vidam,to mislis za tie pari sto mi go davaat skap e ili?mi go davaat standarno so se sto odi so nego so 18-55mm VR.torba polnas baterija akabli.???
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 23:41
Па а ако е цената тука некаде, поарно нов земи си го, ако нишо друго барем една година више у гаранција. ;)
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 02:12
@Marshal737: Во купи-продај имаш и поевтина понуда од таа што ја спомна. ;)
Кон врв
Marshal737 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marshal737 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 18:32
ovdeka ne mie za drugo zaradi toa sto znam se poznavam licno so covekot sum miljon posto siguren deka na aparatot ne mu fali nisto deka e besprekorno zacuvan i ne e drkan ic so se vika si go koristese covekot za licni potrebi rodendence izlet ovde onde i za toa ne mi se talka da baram po drugi na staro,a nov gledam nekoj sajtovi bogami ne se bogznae kolku razlika eve kade zirnav denovive pa moze i vie ke si bendisatenesto xD http://www.bmfoto.rs/category_dslr_11
Кон врв
Marshal737 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marshal737 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 18:35
inaku mi go dava kako sto vi kazav za 500 e so 18-55mmVR i standardno so se sto si odi so nego a plus znaci kazav ima uste godina dena garancija 500 e mislam deka ne e mnogu, e sega neznam ako mozete da mi kazete blicov kade da si go nabavam bi sakal od sb600 pa nagore do kaj sb800 sb900 e izgor,do dusa jas i ne se razbirammnogu posto sum nov so ovakov vid na aparati ama mi treba iskreno za slikanje po svadbi pa so blic da baram sto mislite deka bimi vrselo rabota na D5000
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.