IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Нема веќе лекови без рецепт
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нема веќе лекови без рецепт

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 19:29
Многу лошо е што нема јавно информирање за ситуацијата во здравството зборувам јавно..... во смисол да се има канцеларии каде можат пациентите да добијат одговори за све што ги интересира во врска со своето лекување......
Во нашето здравство постојат три позитивни листи ....
и тоа ..
Едната која Фондот ги има сите лекови со генерика кои ги признава како лек на позитивна листа и ги рефундира......

Другата која секоја аптека може да нарачува за на рецепт тука спаѓаат лекарства со референтна цена и лекови со дополнителната цена.....

Третата која е реалната слика на лекарствата на позитивна листа во аптеките................ интересот на фармацевтот кон набавените лекови, фирмата од каде е набавен лекот како и цената на самиот лек.

Секогаш матичниот лекар е посетен од преставници на фирми чии генерики( хемиско име на лекот) се на позитивна листа меѓутоа Бренд ( фабричкото име )НЕ Е !! и затоа лекарот настојува да лекот биде баш од таа фирма оти има интерес од посетеноста на преставникот ......
Крајниот оштетен или не оштетен испаѓа повторно пациентот....
Оштетен велам оти го купува приватно лекот наместо на рецепт ,а тоа ИЛИ НЕ оштетен го кажувам затоа што секогаш тие лекови се од пореномирани фирми ....со тоа и поквалитетни ....
Ете vibramycinot како антибиотик иде на позитивна листа со генеричкото име (хемиско) dokisiciklin ......и доколку сакате баш оригинал да пишува Vibramycin тоа значи од Крка фирма и покрај тоа што имаш рецепт ке си го платиш приватно оти оди на позитивна Doksiciklin со фабричко име исто....... што е од Алкалоид ....
И не е вистина!!! дека нема веќе лекови без рецепт...... законот предвидува неколку групи на лекови кои можат да се купат без рецепт .........тука спаѓаат аналгетици , антациди , антипиретици , антидијароици и уште неколку групи....

Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 15:49
А некои ги нема ниту со рецепт.
Може ли некој да ми набави RIVOTRIL од 0,5mg , ми требаат за дете кое мпра да ги прима, а не се увезуваат во РМ. Ми треба константен дотур на лекот. Ако некој има аптека или сл. Се обратив до Бирото за лекови и Министерот ама никој не ми одговара на барањето.Поздрав.Може и на ЛП да контактираме. Лекот е 5 евра/30таблети.

Изменето од lilica - 27.Април.2009 во 08:03
Кој бара ќе најде.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 16:22
Originally posted by lilica lilica напиша:

А некои ги нема ниту со рецепт.
Може ли некој да ми набави RIVOTRIL од 0,5mg , ми требаат за дете кое мпра да ги прима, а не се увезуваат во РМ. Ми треба константен дотур на лекот. Ако некој има аптека или сл. Се обратив до Бирото за лекови и Министерот ама никој не ми одговара на барањето.Поздрав.Може и на ЛП да контактираме. Лекот е 5 евра/30таблети.


Mozhesh da skluchish dogovor so nekoja od privatnite apteki za konstantno snabduvanje so ovoj lek.
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 10:48
Каков договор? Со две аптеки пробав, ама ми рекоа дека не можат, бидејки има забрана за увоз за тој лек.А и ми треба рецепта за да купам лек со евра од странство.Проблем немам за добивање на рецепта, ама незнам дали со неа може да се зема лек од друга држава.

Изменето од lilica - 28.Април.2009 во 10:49
Кој бара ќе најде.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 15:43
Lilica,dali proba so farmacevtite od VIOLA da se dogovorish,bash me zaintrigira tvojov problem ,kje se zainteresiram i kje probam ako mozham da te upatam nekade .Pozdrav i sekoe dobro!
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 16:52
Во VIOLA не прашав ама ќе прасам.ЧАО.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 18:58
Lilica!Proizvoditel na Rivotrilot e firma ROCHE,a tie imaat svoe pretstavnishtvo vo Skopje.Mojot Institut ima sorabotka so niv ,pa ako sakash mozham da ti nabavam i nivni kontakt telefon.
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 08:58
Со тоа претставништво контактирав уште лани, ме упатија на увозникот Претставништвото во Скопје на Галеника од Србија, ама тие ми дадоа броеви од аптеки и дистрибутери и СИТЕ (се јавував на сите броеви што ми ги посочија)ми рекоа оди од странство и набави си не можеме да ти помогнеме. Па го купував преку македонци кои живеат во Србија една и пол година, ама им треба рецепта и не ми се лугето роднини и ми е срам повеке да ги ангажирам. Преку страната на интернет двапати пишував оваа недела до Бирото за лекови, ама никој до сега не ми одговорил,а во исто време и до Министерството пракав пораки и прашував што да правам ама никој не ми одговори. Сакам ако може државата некако да ми ги увезува а јас ке си ги плаќам.Се јавив во ФЗО и ми рекоа не можат да ми помогнат. Денес ми вети учителот на малата дека преку пријатели од Италија по шофери може да ми донесат, ама не сме сигурни дали е вистинскиот купениот лек. Па ќе видиме попладне.Во Бугарија ми бараат рецепт,набавив ама незнам дали со наш рецепт ке ми дозволат да купам од нив. Најдобро е да најдам некој начин да го увезе некој легално кај нас.Поздрав.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
SEA1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SEA1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 22:43
Za da bideme kako na zapad za primanje na antibiotik neophodna ni e mikrobioloska verifikacija na pricinitelot na infekcijata.
E.. arno ama probajte da vidite kolku vreme ke vi treba vo nasite mikrobioloski laboratorii da izvrsite takva analiza.
Pa taka ke se krstime maticnite doktori da imaat iskustvo pa preku klinickata slika da ja pogodat terapijata.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 23:51
Originally posted by SEA1 SEA1 напиша:

Za da bideme kako na zapad za primanje na antibiotik neophodna ni e mikrobioloska verifikacija na pricinitelot na infekcijata.
E.. arno ama probajte da vidite kolku vreme ke vi treba vo nasite mikrobioloski laboratorii da izvrsite takva analiza.
Pa taka ke se krstime maticnite doktori da imaat iskustvo pa preku klinickata slika da ja pogodat terapijata.


Celi 2 dena se potrebni za za bakterioloshki pregled na bris so antibiogram konkretno na Mikrobiologija vo Klinichki Centar....Kade toa trae podolgo bash me interesira?Istiot den brisot mora da se zasee na kultura,ako e negativen naodot naredniot den e gotov rezultatot,a ako ima nekoja bakterija se cheka da porasne kolonija i toa odzema ushte eden den.Znachi vkupno dva dena.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 00:44
Kako i da e me faka uzas i panika koga treba da odam na lekar, posebno sega koga za sekoja sitnica treba da se odi. Koga ke mi tekne na raseani i nezaiteresirani doktori i arogantni sestri iskompleksirani prostakusi simnati od planina ( cest na izuzetci, no poretko naletuvam na niv), mi se povraka. Sega poprvo ke visnam pred bilna apteka, nego da odam na lekar, pa sto dade gospod. 
Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 18:14
Здраво! Не е веќе проблем за лекови. Сега бев во аптека и си земав седативи со лична карта. Поздрав!
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 09:21

ФОН­ДОТ НЕМА ДА ЈА КРОИ ПОЗИТИВНАТА ЛИСТА

За бесплатните лекови ќе одлучуваат доктори

За тоа кој лек ќе влезе на листата лекови за кои се плаќа пар­ти­ци­па­ци­ја ќе одлучуваат специјалисти од соодветните области, а единс­тве­на одредница ќе биде одобрениот буџет за таа група лекови

По­зи­тив­на­та листа отсега ќе се проширува со лекови кои ќе ги одбере тим од лекари и врвни специјалисти од соодветните области.
"Ако досега одлуката за проширување на листата лекови ја до­не­су­ва­ше Управниот одбор на Фондот за здравствено осигурување, по пред­лог на Комисијата за позитивна листа, отсега таа одлука ќе ја до­не­су­ва­ат соодветни лица што знаат кои лекови се потребни и кои треба да би­дат бесплатни за пациентите, а тие лица се лекарите. Значи, отсега на­та­му одлуката ќе ја донесуваат експерти и професори од со­од­вет­на­та област", изјави вчера министерот за здравство Бујар Османи.
На пример, за лековите против белодробни заболувања кои треба да би­дат на листата која ја покрива државата ќе одлучат минимум 11 спе­ци­ја­лис­ти од соодветната област, со тоа што единствена одредница која ќе ја даде државата е вкупниот буџет за таа група на лекови, појасни Ос­ма­ни.
До­де­ка не се направи ревизија на досегашната листа, останува да важи пос­то­јна­та позитивна листа, која од почетокот на месецов е про­ши­ре­на со 39 нови лекови.

Mislam deka ova e dobar poteg,specijalistite koi se involvirani  vo odredena oblast da odluchuvaat koj od lekovite bi trebalo da odi na pozitivnata lista,a ne upravniot odbor koj nema direkten kontakt so pacienti.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.