IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Смена на документи (пасош) во Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смена на документи (пасош) во Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 03:23
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

Navistina za mene bese mnogu lesno. Me zachudi zoshto za drugite e razlichno. Ne znam kako se mazat i zenat vo stranstvo. Znam deka kaj nas se menuva prezimeto ili se dodava na svoeto, ama ne znam dali mozish da si go ostavish svoeto. Za vo drugite zemji ne znaev bas kako e( a i ne mozam ni da pretpostavam), ama eve Spanija me zachudi deka prezime ne se menuva. Vo momentov nemam koj da prasam dali e sekogash taka vo Spanija ama mislam deka - da!


Да, во Шпанија и јас имам читано дека стандардната процедура е да не се менува презимето после брак. Во секоја земја си е различно. Тука, во САД, може да го земеш од сопругот, може да го оставиш своето. Ако го земеш од сопругот, мора да биде апсолутно исто со неговото - со на крај.


Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:


 
Sakam da kazam deka koga sme vo stranstvo mozebi moze da se iskoristat ovie detali, kako na primer koga se mazish vo stranstvo da ne si go menuvash prezimeto, pa posle za vadenje na nov pasosh da ti bide lesno kako i mene... se razbiora dokolku mozi...
 
........
 
Kako i da e navistina ne e nisto lesno, ama ponekogash i nie ke si iskomplicirame. Tolku li ni e vazno da go nosime prezimeto na soprugot (opsto zboruvam!) i posle da doaga do vakvi komplikacii. Ne znam dali nie imame takva opcija da si go zadrzime prezimeto, ama jas samo taa opcija ja imav.

....
 
Najvazno e da sme zaedno i srekni kade sto sme... ne e vazno kade... ama srekni... големо%20гушкање
 



Е па да, се согласувам, семејството е многу повеќе од заедничко презиме... затоа и досега го немам сменето. Инаку, не го менувам презимето само од љубов спрема сопругот ниту затоа што тој инсистира, си имам и лични причини тага. Барем да ми стоеше старото од феминистички причини, поубаво ќе беше среќа, а вака од бирократија среќа







 


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 11:15
Miriam ако си фатиш луѓе на време ќе завршиш работа и за 15 дена ама секој ден ќе ти биде поминат во трчање и јавување по телефони.
И за да не звучи сетто ова толку обесхрабрувачки можеби треба некој од блиските твои да се распраша да не се променило нешто во врска со времетраењето за вадење на некои од овие документи.
Ако се променил законот во меѓувреме за личните карти за мак.државјани кои живеат во странство и ако не треба повеќе да се вадат тоа ти штеди неколку дена трчање и малтретирање.
А можеби и да скратиле време за вадење на извод од матичната книга на родени, наместо 10,15 дена -на 5 дена .... информирај се за секој случај.
Бидејќи знаат да се случуваат подобри промени и во бирократијата но ние да не идеме свесни за нив, бидејќи сепак живееме далеку.
Поздрав и со среќа
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 13:41
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Miriam ако си фатиш луѓе на време ќе завршиш работа и за 15 дена ама секој ден ќе ти биде поминат во трчање и јавување по телефони.


Ама немам 15 дена среќа. Во Македонија ќе бидам 10 работни дена. Америка, капитализам, малку одмор среќа. И затоа си викам, за 15 одвај се завршува да се заврши се, а јас за 10 треба да ги сменам документите и да стигнам на интервју за виза во амбасада... тешко изводливо. Плус не сум баш врскаџика, срам ми е да фаќам врски  црвенеење

 








Изменето од Miriam - 02.Ноември.2008 во 13:43
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2009 во 17:05
Треба да вадам нов пасош летово во МК. Тука на темава веќе има некакви информации, ама се веќе една година стари. Дали може некој да ме информира за тие работи? (телефони, закажувања,каде, колку се плаќа, колку се чека, мора ли врски или може и без, иселеничка карта и останато). Благодарам однапредсреќа.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.