IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би посвоиле... ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би посвоиле... ??

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали би посвоиле... ??
    Испратена: 04.Септември.2008 во 15:05
ме интересира... дали би посвоиле ХИВ позитивно дете ??
зошто не или зошто да ??
дали вреди да се одгледа детенце за еден ден да згасне пред вашите очи ??


Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 16:07
HIV pozitivno ne znaci avtomatski bolno od AIDS Biserna .Znam deka sansite se pregolemi,no koj znae A toa dali vredi,koga znaes deka negoviot zivot eden den ke zgasne..hmmm,ne znam..no na krajot pak ..koj e besmrten,koj e vecen..Sekoe raganje e samo pocetok na umiranje.
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 18:17
знам дека не значи,... токму затоа и реков хив позитивно, а не болно од сида намигнување


Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 00:33
Ух, тешко прашање. Искрено, не знам. Прво, ризично е да живееш со некој кој е хив позитивен, па и да знаеш како сигурно да се заштитиш останува тежината од сигурната и тешка смрт што следи... Второ, доста е тешко за паровите кога не можат да имаат деца, минуваат низ доста трауми, па посвојувањето е како нова шанса, нов живот... а со посвојување на хив позитивно дете единствено сигурна ти е новата болка..
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 13:51
Imas crven krst , Sida , mali organizacii koj mu pomagaat na ovie deca na lice mesto.. Ne bi prisvoila bolno dete , da znam koj kraj go ceka a da nemozam da go smenam to , to bi me ubilo , ne sum dovolno jaka a sekoj mesec plakam po 30 evra za dve organizacija koja ednata bas pomaga na razboleni decinja vo Afrika...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 13:56
Tesko prasanje... nikogas ne sum razmisluvala za toa. Sigurna sum deka bi posvoila dete od dom, no ako se znae deka e HIV pozitivno, ne znam... mislam deka ne bi posvoila... tesko prasanje a uste poteska odluka... Koj e toj covek koj ke bi zel tolkav "rizik" i maki ... neznam, jas licno velam deka ne bi posvoila dete koe e HIV inficirano....
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 15:26
Не верувам. Искрено, премногу сум себична за такво нешто. ХИВ позитивно дете значи многу нега, грижа, време, внимание, пари - и на крај болка од предвремена разделба. Жално за децата, зашто тие се најмалку криви тага


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 21:59
Не! Највеке поради фактот дека ке се приврзам за него и ке го третирам ко свое дете, а потоа ке замине....не би си приредувала такви сцени по лекари трчања и сето тоа свесно.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 22:04
NE

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 02:31
Не знам...
Никогаш не сум размислула за вакво прашање...
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:38
нема шансиииии
Кон врв
devil6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај devil6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 17:43
Tежок чекор е да посвоиш ХИВ позитивно дете, но не значи дека неговиот живот еден ден ке згасне пред вашите очи. Тоа не е причина да не го посвоиш затоа што можно е да имаш свое или посвоено дете кое нема да биде ХИВ позитивно, а сепак ќе "заамине". Сепак тешко е твоето дете да биде ХИВ позитивно затоа што... на пример: нема да има ист социјален живот како останатите деца

Изменето од devil6 - 05.Октомври.2008 во 17:43
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,267 секунди.