IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Силата на Православието
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Силата на Православието

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 11:33
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

  Biblijata e napisana vo 1 vek i sekoj koj se pridrzuva do nea se pridrzuva do izvornoto hristijanstvo - cie mislenje e toa na Hristos ???? Na Apostolite ???? ili na nekoj drug ....

 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Да, на Христос и Апостолите. Еве ти доказ:

 

"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Јас Сум ви заповедал!"(Исус во евангелие по Матеј 28:19)

 
(Прочитај ја табелата што ја наведов на предходната страница и ќе видиш колку новотарии пази православието, работи кои Христос не ги заповедал, и уште повеќе, работи кои Христос ги забранил!)

 
"Што чувте од почетокот тоа да остане во вас. Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, и вие ќе останете во Синот и Таткото."(1 Послание на апостол Јован 2:24)
 
Хмм.. од јасно појасно нели? Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, ќе биде вака, ако не останете, за жал ќе биде така.



Од твојот последен коментар Темплариус, увидов дека не ме разбра. Затоа ќе се обидам да ти појаснам малку подобро.
Ти ме прашуваш дали некој што се придржува до Библијата (која е завршена во 1век) се придржува до изворното Христијанство. Јас ти одговорив ДА. Ти потоа ми велиш дали тоа е ставот на Христос и апостолите, јас повторно ти реков ДА и ти наведов два цитати каде што Христос и апостолите (Јован) го потврдуваат тој став. Ајде, штом се работи за тебе, ќе се обидам повторно да ти ги објаснам.
 
"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Јас Сум ви заповедал!"
(Исус во евангелие по Матеј 28:19)
 
1. Во првиот цитат Исус јасно им вели дека треба да ги поучуваме луѓето на Неговите зборови (кои се запишани во Библијата), а не на зборовите на некој ткн. "свет отец" од 9век.
Зборот "изворно" значи почетно, најрано, во случајов од устата на Христос и апостолите, онаму од каде што извира Христијанското учење, од устата на Христос.
Затоа изворното христијанство се препознава по тоа што го проповеда Христовото и апостолско учење, а не учењето на некои "црковни херои", "свети отци" кои дошле неколку века подоцна и ја оформиле православната црква.
 
"Што чувте од почетокот тоа да остане во вас. Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, и вие ќе останете во Синот и Таткото."
(1 Послание на апостол Јован 2:24)
 
2. Во вториот цитат апостолот Јован ги предупредува верниците да останат во почетната Христова изворна наука доколку сакаат и тие да останат во Бог. Уште во раната црква Ѓаволот почнал да внесува разни ереси, новотарии и нови учења и затоа тука апостолот ги предупредува христијаните да останат на првобитното изворно Христово и апостолско учење, на она што го слушнале од почетокот.
 
Истото тоа христијаните го предупредуваат и ден денес: Вратете му се на Словото! Вратете му се на изворното Христово и апостолско учење! (погледни го мојот потпис среќа)
Бидете свесни дека кога ќе решите да го направите тој чекор, ѓаволот ќе почне одма да ве напаѓа, ќе ви вели:
"Кај можеш бе ти обичен вернику да ја разбереш Библијата? Таа е тешка и неразбирлива книга. Христос не проповедал на обични селани, туку на интелектуалци, филозофи и луѓе од висок ранк. Ти не можеш да ги разбереш Неговите поуки. Остави ја Библијата и почни да ги читаш "толкувачите" нејзини. Читај го Јован Дамски, тој ќе ти објасни како да се клањаш пред икона. Немој да бидеш секташ и да читаш дирекно од Библијата... немој Библијата.. никако Библијата.."
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 15:42
pa neli evangelos? site nie tragame po otecot sinot i svetiot duh!!!no ke go spoznae onoj na kogo ce mu se objavi
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 16:01
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Темплариус - не верувам дека е тоа поврзана тема во случајов...
Во секој случај - не разбирам кој е критериумот за премерување на кој е Христов следбеник, а кој не... како? На вага ставате? Премерувате во проценти и после решавате? На пример - 80% е Баш Христијанин, 60% има надеж, 50% веќе не е Христов следбеник...
Православието е Христијанство, православните се Христови следбеници. Имаат свои заблуди, свои проблеми и свои гревови - како што впрочем имаат сите други.



EvAngelos sigurno ima i skala po koja seto toa se vrednuva...jas neznam jas sum Pravoslaven i samo sakam da vidime koja crkva kolku i sto napravila za Makedonskiot narod i Makedonija so toa ce ja sogledame vistinskata sila na Pravoslavieto a i na drugite crkvi...

daj nemoj da meshash babi i zabi , t.e. nacional patriptizam so hristijanstvo
mnozinstvoto sekade ima najmnogu napraveno za drzavata i toa sekade e fakt
polovinata od crkvite se izgradeni i so grchki i so bugarski i so srpski pari , po inicijativa na tugi carevi
i toa nema vrska so hristijanstvoto i silata na hristijanstvoto vo kombinacija so patriotizam
40 % nasilstvo nad zenata a, 50% nad decata vo makedonskite semejstva i kaj albancite i kaj makedoncitei kaj muslimanite i kaj pravoslavnite?
silata na hristijanstvoto e vo ljubovta kon blizniot
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 16:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Бидете свесни дека кога ќе решите да го направите тој чекор, ѓаволот ќе почне одма да ве напаѓа, ќе ви вели:

"Кај можеш бе ти обичен вернику да ја разбереш Библијата? Таа е тешка и неразбирлива книга. Христос не проповедал на обични селани, туку на интелектуалци, филозофи и луѓе од висок ранк. Ти не можеш да ги разбереш Неговите поуки. Остави ја Библијата и почни да ги читаш "толкувачите" нејзини. Читај го Јован Дамски, тој ќе ти објасни како да се клањаш пред икона. Немој да бидеш секташ и да читаш дирекно од Библијата... немој Библијата.. никако Библијата.."

Не ми е јасно од каде ти е идејата дека во православието писанијата на отците се повисоко од Библијата, и не ми е јасно од каде ти е идејата дека тие писанија се во спротивност на она што го пишува во Библијата?!
Освен тоа - ова што го наведуваш погоре - апсолутно е бесмислено, затоа што и православието повикува на тоа да се чита Библијата, а ако имаш нешто нејасно, тогаш да се обратиш кај духовникот или кај писанијата на светите отци. Правите проблем од нешто што не постои... Ти зборуваш за ситуација од пред неколку века. Во времето кога Мартин Лутер повикува на реформа и повикува кон Библијата, тој позивот го упатува кон свештенството, а не кон народот. Народот во тоа време е неписмен, и не е во состојба да ја чита Библијата, а ниту пак има доволно распространети копии за да може секој да има по една.
Да, баптистите во САД можеле да си дозволат да даваат Библија на секој новопосветен, затоа што во тоа време кога настануваат печатењето на книгите е ефтино, но сеуште има проблем со читањето и писменоста. Реално, тој проблем и во САД се надминува во 20-тиот век. Што мислиш - ако на почеток на 20-ти век, му дале Библија на обичниот селанец Македонски, ќе можел да ја прочита? Да ја прочита, не да ја разбере. Да не зборуваме што веројатно ќе била на грчки, српски или бугарски...
Кога се зборува за одредени работи, мора да се зборува во контекст. Навистина - се создаваат проблеми од непостоечки ситуации. Сево ова што го велиш се менува постепено во последниве 30-40 години, особено во последниве 5, така што е јасна тенденцијата на православието за да се промени тој статус, кој е наметнат пред се до социо-економско-политичката ситуација до сега.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 16:58
Interesen front na razmisluvanja...
 
Fakt e deka Isus sekogash velel oti negovite zborovi se za onie koi imaat ushi da slushnat. Vo prevod, toa znachi za onie koi se dovolno svesni da ja razberat nivnata sushtina.
 
Deneshniot izvor na oficijalno (od teoloshki aspekt) avtoriziranite Isusovite zborovi e Noviot Zavet. Koj saka da se zapoznae so niv sekako deka treba da gi prochita od taa sveta kniga. Istovremeno, kako sto tolku pati predochi Isus, toa ne znachi deka tie ke bidat pravilno razbrani od sekoj onoj sto ke gi polozhi svoite ochi na niv.
 
Poradi toa insistiranjeto "Vratete mu se na slovoto" e impotenten povik, iako zvuchi mnogu ubedlivo i ispolneto so intelektualno vdahnovenie. Toj povik postoel odsekogash i rezultatite i den denes ni se mnogu dobro poznati. Mnoshtoto na lugjeto ne se vo sostojba da ja razberat Isusovata mudrost i ushte pomalu se sposobni da se upravuvaat spored nea. Onie , koi sepak iskreno sakaat da bidat osvetleni barem so troa bozhenstvena svetlost, prashuvat za interpretacii bidejki samite ne se sposobni da ja osoznaat sushtinata na originalnoto. Za niv, duri i tugjoto razbiranje, tugjata interpretacija, znachi poveke od onaa sopstvenata. Dali so toa go dobivaat vistinskoto e sosem druga rabota.
 
I sakale nie toa da go priznaeme ili ne -  toa e realnosta za ovie raboti.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 18:08
Asya,

Imash opomena od mene poradi tvojot krajno netoleranten komentar prema veruvanjata na drug chlen od ovoj forum. Toa sto ne se slozhuvame so nekoj drug ne ni dava avtomatsko pravo na verodostojnost ili edinstveno pravilno razbiranje na skriptite ili na religijata vo celost. Toa ne ni go dava nitu pripagjanjeto na bilo koja institucionalizirana vera ili verska denominacija.

Na ovoj forum dozvoleni i pozhelni se diskusii i razmena na dijametralno sprotivni mislenja, no ne e dozvoleno lichno navreduvanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 20:27
Asya, ova ne e tvoj lichen pravoslaven forum i ako sakash da bidesh slushnata i respektirana od drugite slushaj gi i respektiraj gi onie na koi im se obrakjash.

Tvoeto veruvanje e tvoe pravo, no artikuliraj go onaka da bide priemchivo za site chlenovi. Ne si opomenata poradi tvoite ubeduvanja, tuku poradi tvojot odnos na ovie strani.

Se nadevam deka razbirash za shto se raboti i deka nema da ima potreba povtorno da te opomenuvam.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 22:41
eh, sigurno Isus se cudi gledajki ne kako si gi kopame ocite eden na drug-pogolema razedinetost ne sum videl---ni nasata mpc ne e vo sjajni odnosi so sosednite crkvi, niti pa nie megu sebe...kaaaaj e ona na koe ucese Isus- LJUBOV? Ash, ja nemaголема%20насмевка
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 22:48
Se obiduvame od vreme na vreme da go vmetneme zborot LJUBOV megju chlenovite na ovoj forum, ama nekako teshko odi... ako se prifati, togash e samo za interna upotreba megju pretstavnicite na ista vera.

Izgleda site gi zaboravaat Isusovite kazhuvanja za Samarikjanecot, za ljubenjeto na svjot sosed, za molenjeto za nash*te neprijateli, za bezuslovnoto ljubenje na Bozhjite deca... i da ne redam ponatamu.

Ama zatoa nikoj ne gubi shansa da se vbroji kako Bozhji vojnik, spremen da brani neshto sto samiot ne prakticira...

Изменето од Messenger - 25.Август.2008 во 22:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 01:05
zidarski и messanger, ве замолувам, покрај опоменувањето на членот Asya, исто така и да ги едитирате нејзините коментари каде што таа ги употребува зборовите "сектант", "шарлатан", "ѓавол",  "сатанско учење" итн. или пак прогласете ги за "ненавредливи" бар да знаеме сите ние да ги употребуваме.
Патем, што вели вашиот модераторски правилник, колку пати треба да опомените некого за да го банирате?
 
Originally posted by Asya Asya напиша:


Se chini ti ne razbirash deka Pravoslavnata Crkva mozhe da vodi samo borba protiv lazhnite uchenja, no ne i dijalog!
 
Asya, ова не е православен форум, туку мултирелигиски форум. Тука, од аспект на модераторите и администраторите, нема лажни и вистинити учења, туку само РАЗЛИЧНИ религии, вери, убедувања, мислења, ставови итн. Messenger и zidarski имаат двојна улога на форумов, членови и модератори. Како членови тие си ги застапуваат своите лични убедувања, дебатираат на основа на нив и ги уживаат истите права како и ние.
Но како модератори на форумов од нив се очекува и тие навистина се трудат да бидат објективни, толерантни и рамноправни кон сите членови без разлика на нивните верски убедувања.
Ако не можеш да водиш дијалог со припадниците од другите вери, тогаш си се нашла на погрешно место во погрешно време, затоа што подфорумов  Вероисповед е токму тоа - дијалог со членови од различни вери, убедувања, ставови и сл.
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

mojot govor e moe pravo!
 
Форумов има правила кои ние мора да ги почитуваме. При регистрацијата на форумов ти се согласи дека ќе ги почитуваш тие правила. Исто така и на овој подфорум има дополнителни правила. Прочитај ја првата тема на овој подфорум "Objava" поставена од модераторот Messenger.
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

Otvori gi leksikonite i rechnicite, i kje vidish deka zborovite "sekta", "glup", "glupost", "laga" imaat konkretno znachenje i ne mozhe da se narechat poinaku samo zatoa shto nekoj e prechuvstvitelen na realnosta i vistinata, dodeka prevod na vulgarni zborovi i psovki nema ni vo eden prilichen rechnik i leksikon, nitu na eden jazik.
 
Во Македонско-Англискиот речник на Зозе Мурговски има од игла до локомотива, од псовки и навреди, до благослови. Дури и на речникот на Идивиди има псовки и навреди. Ако не ми веруваш слободно иди на http://www.idividi.com.mk/recnik , одбери Македонско-Англиски и напиши ги зборовите: клошар, лигле, ебење, ороспија, кyрва, орален секс, анален секс, анален отвор итн. Секако дека сите овие зборови се дел од речникот на еден јазик и можат да бидат кажани во ненавредлив контекст (пр. во медицински контекст), но истите можат да бидат злоупотребени и во крајно безобразен и навредилв контекст. Затоа дозволи модераторите да го проценат контекстот затоа што тоа им е работа и одговорност. Ако критериум за тоа што е навреда е тоа што го содржат речниците, отидовме јабана и со форумов, и со дискусиите.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 26.Август.2008 во 01:13
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 01:12
Евангелос - во право си. Јас можам само да се извинам од името на форумот за тоа што не ја баниравме на време. Почнав јас да чистам по нејзините постови, но како што гледаш - за еден ден, направи ршум по сите теми. Впрочем, исто како минатиот пат, џабе се опомените.
Асја е банирана, само што уште не сум решил на колку време.
Ги молам останатите членови да се воздржат од негативни коментари, имајте трпение додека да ги средиме постовите.
Do what is right, come what may...
Кон врв
ENERGICAR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ENERGICAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 02:02
SUM PRAVOSLAVEN HRISTIJANIN MIR I LJUBOV SO VAS BRAKA I SESTRI .SILATA NA PRAVOSLAVIETO E UCENIKOT DA STANE KOLKU UCITELOT ILI SUGATA KOLKU GOSPODAROT.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 04:33
EvAngelos, eve da se izvinam i jas sto ne banirav vednash mislejki deka Asya e novodojdena na nashiot podforum (poradi godishen odmor bev otsuten poveke od mesec dena, pa se ushte ne sum vo tek so site raboti). Trebashe otposle da dobijam predupreduvanje od zidarski za da razberam deka se raboti za chlen koj veke bil poveke pati opomenuvan od nego, pa duri i baniran na Veroispoved.

Ne sakav da bidam prestrog so nov chlen, no izleze deka jas sum nov za nea, a ne taa za nas...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.