Испечати | Затвори го прозорот

Силата на Православието

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15193
Датум на принтање: 26.Јуни.2024 во 12:09
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Силата на Православието
Постирано од: Templarius
Наслов: Силата на Православието
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 01:07
Ne veruvam deka nekoja religija napravila povece za Makedonija od Pravoslavieto po koe nekoi ovdeka plukaat so cel da dokazat kolku se dobri vo nivnite novi veruvanja...

So vekovi pravoslavieto bilo i ostanalo so narodot Makedonski vo migovite na najgolemite stradanja, pri toa ni malku ne begajci od sustinata na toa da se bide dobar Hristijanin....
Pravoslavieto vo golema mera e zasluzno za zacuvuvanje na Makedonskoto bitie i Makedonskata kultura, toa ne odrzuvalo i ne odrzuva....

Na plecite na Pravoslavieto se gradese i se gradi Makedonskata kultura i makedonskata samosvest....

Vo teski vreminja koga Makedoncite bea proteruvani od nivnite vekovni ognista, koga se ginelo i se ginese, pravoslavieto sekogas bese tuka da ne zastiti site nas i da ni dade uetha....

Pravoslavnite crkvi neamaat rabotno vreme, Pravoslavnite praznici se praznici za sekogo, pravoslavieto ne se krie po iznajmeni sali i sobicki za da ja iskaze recta bozja ....
I seto toa se slucuva so vekovi...


Se prasuvam kade se tuka ovie novi religii, tie vistinski patista, kade se, kade bevte koga na Makedonskiot narod mu bese tesko, pa ve nemase nikade, e sega ve ima, ve ima i toa gledam, ve ima mnogu, prepolni ste so entuzijazam i vdhanovenost vo vasite propovedi kako pravolsavieto ne valja, kako vasite patista se ispravini i se taka - pravoslavieto onaa pravoslavieto ovaa , vo taa vasa zanesenost i ljubomora kon pravoslavieto ne najdovte doblest da gi pretsavite vasite veruvanja, niv samo gi objasnuvate so toa deka se vistinski patista ako se neka vi se i so sreca vrvete po niv,no zasto plukate po pravoslavieto plukate po Svetcite nasi po Krsnata Slava zasto toa go rabotite a i sami znaete sto pravoslavieto napravilo za vas ....

Ajde eve vi sega tema i ako imate hrabrost i doblest povelete i od ovoj aspekt da vidime sto imate loso da kazete za pravoslavieto.... no da bide fer ce pisuvame sto napravila vasta crkva ,veruvanje, sekata sto i da e za Makedonskiot narod a sto Pravoslavieto.....da gi odmerime silite ....



-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.



Коментари:
Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 01:28


-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 01:34
Јас го љубам македонското, грчкото, руското, ... православие, но ХРИСТОВОТО е ПОВРЕДНО од сите тие и сите други религии на овој свет, заедно!

Ако се фали некој, нека се фали со ГОСПОДА!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 01:42
jas sum pravoslaven hristijanin no pred pravoslaven hristijanin,prvo sum bozji vojnik ,hristov vojnik, i nego mu sluzam so seto svoe srce, so seta moja vera so seta moja dusa so siot moj um i so se sto prestavuva moe bitie.
svet , svet, svet e bog sozdatelot
sila, slava, mok na otecot sinot i svetiot duh.
amin


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 01:58
ЈАс се поклонувам пред Единствениот, пред Оној кој го исповеда ти !

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 02:47
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne veruvam deka nekoja religija napravila povece za Makedonija od Pravoslavieto...
So vekovi pravoslavieto bilo i ostanalo so narodot Makedonski vo migovite na najgolemite stradanja...
Vo teski vreminja koga Makedoncite bea proteruvani od nivnite vekovni ognista, koga se ginelo i se ginese, pravoslavieto sekogas bese tuka da ne zastiti site nas i da ni dade uetha....
 
Православието, како денес, така и порано, секогаш било врзано со власта, без разлика дали тоа било наша власт или пак окупаторска. Монахот Кирил Пејчинович во своето дело "Огледало" јавно кажува дека кога поповите не успевале да си земат пари од народот, тие ја викале окупаторската власт за сосила да изнудат пари од бедниот македонец.  Ете што правело православието за македонскиот народ во неговите најголеми страдања, ете како го штитело и му давало утеха среќа

 
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Se prasuvam kade se tuka ovie novi religii, tie vistinski patista,
 
Темпо, изворното библиското христијанство датира од 1 век, а православието од 11век. Православието е 10 века понова вера од изворното библиско христијанство.
Знаејќи ја оваа основна информација, колку само смешно изгледа кога православните ги нарекуваат библиските христијани "нови религии" или пак "нововерци", кога самото православие е 10 века понова вера од нив. голема%20насмевка

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

pravoslavieto ne se krie po iznajmeni sali i sobicki za da ja iskaze recta bozja ....


Епа што не им подари МПЦ еден храм од своите 2000 храмови на тие христијани што немаат ни еден храм. Мислиш дека тие сакаат да изнајмуваат собички за во нив да се гужваат за да му служат на Господ? Мислиш тие не сакаат да си имаат свој храм? Зарем тие се криви што државата е неправедна спрема нив? Зарем тие се криви што државата изиграва мајка спрема православните, а макеа спрема нив? Зарем тие се криви што државата ја крши секуларноста и верскиот закон и секој месец им дава по еден нов храм на православните, а во исто време им врши притисок на останатите помали верски заедници?
Треба да се срамите со ова, а не да се фалите!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 03:56
ЕвАнгелос ќе ми дадеш некогаш и јас некогаш нешто да речам? Ми ги земаш зборовите од уста! Одлично поставена реплика се надевам ќе допре до умовите и срцата на ,,православните’’.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 04:35
Патем имам и јас уште неколку прашања за т.н. православни.

Кој ве нарече православни? Вие самите или некој друг? Јас мислам дека јас сум православен, дека на правилен начин го обожавам Бог.

Дали терминот ,,православен’’ се наоѓа во Светото Писмо?

Зошто сметате дека вие сте православни? Вие воопшто и не сте Христови следбеници! Само сетете се на проблемот меѓу МПЦ и СПЦ, сетете се и на проблемот со Грција- доволно е ова. Сега споредете со стиховите од Јован 13:34,35. Ќе ве познаат дека сте Христови ученици по тоа што ќе имате љубов меѓу себе. А сигурно дека ова што вие си го правите едни на други не е љубов, тоа е омраза.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 04:47
Originally posted by AlDra AlDra напиша:


Зошто сметате дека вие сте православни? Вие воопшто и не сте Христови следбеници!


За ова имаш опомена! Изразувај си го ставот, но не ги негирај туѓите верски чувства!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 05:00
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Патем имам и јас уште неколку прашања за т.н. православни.

Тоа е добро, секогаш има што да се праша и да се научи.

Цитирај
Кој ве нарече православни? Вие самите или некој друг? Јас мислам дека јас сум православен, дека на правилен начин го обожавам Бог.

Тотално бесмислена дискусија.
Секоја верска група и деноминација сама на себе си го поставувала името кое е прифатено (во ретки случаи општо прифатеното име е наметнато однадвор). Тоа што ти се сметаш за православен е во ред, но ако го користиш како термин само ќе допринесе за забуна во комуникацијата и ништо повеќе. Така што - сам реши си што точно ти е битно - реално да комуницираш или да влегуваш во дидактичка дискусија без таа да води некаде?

Цитирај
Дали терминот ,,православен’’ се наоѓа во Светото Писмо?

Терминот "Свето Троиство" истотака не се наоѓа во Светото Писмо. Како и многу други термини... на пример - Христијанство. Терминот е описен, и како таков нема причина да го има во Библијата.

Цитирај
Зошто сметате дека вие сте православни? Вие воопшто и не сте Христови следбеници! Само сетете се на проблемот меѓу МПЦ и СПЦ, сетете се и на проблемот со Грција- доволно е ова. Сега споредете со стиховите од Јован 13:34,35. Ќе ве познаат дека сте Христови ученици по тоа што ќе имате љубов меѓу себе. А сигурно дека ова што вие си го правите едни на други не е љубов, тоа е омраза.

За формулацијата на почетокот на овој пасос веќе те опоменав како модератор. Можеш истово ова да го прашаш, без да навредуваш никого.
Едни на други? Значи ние не сме од "вашите"...?
Критиката е на место, но тоа не го дефинира ниту православието, ниту македонскиот, ниту грчкиот народ. Тоа е само намеса на нечисти сили кои предизвикуват раздор кај луѓето, а таквите постојат кај сите вери и деноминации. Провери ја малку ситуацијата кај баптистите во САД и ќе видиш дека и вашата деноминација изобилува со расправии, меѓусебни спорови, судски тужби, финансиски скандали, интензивно мешање во политиката (како на пример повикување да се гласа за еден или друг политичар - затоа што тој е богоугоден) и слично.
Не мора да гледаш толку далеку - погледни и во Македонија, еден куп евангелски цркви имаат слични проблеми. Тоа што во твојата не се случило сеуште, не значи дека сте имуни на таквите проблеми.
Не ме сфаќај погрешно, не го кажувам ова како критика, а како факт - секогаш и секаде луѓето се во состојба да потпаднат под влијанието на нечестивиот... особено суетните... Но тоа не е она што ја дефинира самата деноминација, уште помалку верниците.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 07:27
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Зошто сметате дека вие сте православни? Вие воопшто и не сте Христови следбеници!


Не можев, а да не се навратам на оваа изјава...
Со што тоа не сме Христови следбеници, а "вие" сте?
Православните ја следат Библијата како единствен Закон.
Да, православните имаат толкувања и записи од светите отци, но тие не се ни повисоко, ниту пак еднакви со Библијата. Кога нешто не ти е јасно - се обраќаш или до блиските да ти разјаснат, или до свештеникот, или до светите отци од минатото, кои се посветиле на проучување на соодветните теми. Впрочем - сите останати деноминации имаат најразлични толкувања на најразлични теми од Библијата. Тоа што некој мисли дека во православието тие толкувања се побитни од Библијата, не значи дека е тоа така.
Православните не се молат на икони, ниту на светци, туку само на Бога (за ова дискутиравме доста нашироко).
Православните веруваат дека единственото спасение е во Христа.
Православните веруваат во Љубовта Божја, веруваат во тоа дека треба да се Љуби Ближниот повеќе од себе си, веруваат во проштевањето, во покајанието.

Да, има православни кои не го следат Словото - но зарем такви нема насекаде? Да, има православни кои се сосема спротивни на она што Библијата го вели... Но зарем такви нема насекаде?
Кој овде може да ми каже дека ја живее Библијата и Библиското Слово 100%, па да има право да ме укорува мене, и да ми вели дека не сум следбеник Христов?
Како решаваме кој е следбеник Христов, а кој не? По тоа што ти не почитуваш едни заповеди, а јас други? Како тоа преценуваш кои се поважни, а кои поневажни? Како преценуваш дека моите прегрешенија се толку големи што јас автоматски не сум Христов следбеник, а твоите не се толку битни и ти си?
Дали членовите во твојата деноминација сите 100% го живеат словото Христово, или ако некој не е 100%, и него ли му велиш дека не е следбеник Христов, или на него се трудиш да му помогнеш и да го поучиш?
Никој не е безгрешен, освен Исус.
Нека оној кој нема грев, го фрли првиот камен, рече Бог. А самиот тој, иако безгрешен, не фрли камен, туку прости, помилува, и посоветува. Не укори, не проколна, не изгони. Да, и тоа го препорачува да се прави во одредени моменти - но како тоа решавате тоа да е првата мерка, наместо последната?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 13:53
eden e bog i eden e gospod isus hristos i pred nego ce klekni sekoe koleno na ovoj i na onoj svet. amin!

i edna e nevestata bozja koja e cista i neporocna!
sila slava i mik na otecot sinot i svetiot duh sega za sekogas i vo vekovi vecni!amin


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 14:35
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:



i edna e nevestata bozja koja e cista i neporocna!
 
а која е таа невеста Божја која е чиста и непорочна?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 14:44
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Да, православните имаат толкувања и записи од светите отци, но тие не се ни повисоко, ниту пак еднакви со Библијата.
 
Дека не се еднакви со Библијата тоа на сите ни е јасно, ама дека не се повисоки, е за тоа можеме да дебатираме. среќа
Ралноста покажува дека целокупната православна теологија и пракса се темели на толкувањата и записите на православните "свети отци", а изворното библиско христијанство речиси и не се препознава во православието. Јас лично се познавам со еден внук на поранешниот архиепископ Гаврил и тој мо кажа дека кога дедо му го убедувал да стане православен христијанин, овој му одговорил: "Дедо, она што јас го читам во Библијата, и она што го прави и проповеда православната црква се дијаметрално две спротивни работи".
 
Би сакал да наведам неколку од овие, според моето убедување, две дијаметрално спротивни верувања и пракси кај православието и изворното христијанство.
 
 

Православие

Изворно Христијанство

(Христос и Апостолите)

 

 

Крштеваат бебиња

Не крштевале бебиња

Цртаат, осветуваат и продаваат икони

Не цртале, не осветувале и не продавале икони

Се поклонуваат пред икони

Не се поклонувале пред икони

Се молат пред икони

Не се молеле пред икони

Се молат на починати верници (светци) да ги застапуваат пред Бог

Се молеле само на Бог и не се обратиле на ниеден починат верник

Се молат на Марија (Пресвета богородице СПАСИ НЕ!)

Не се молеле на Марија

Ја нарекуваат Марија безгрешна, пресвета, вечна девица итн.

Исус 3 пати ја укорил, спомнати се и други деца на Исус, пресвет е само Бог

Ја возвишуваат како најголема меѓу луѓето, над херувимите и сл.

Исус рекол дека Јован Крстител е најголемиот меѓу луѓето, апостолите не ја ни спомнале во своите посланија.

Се поклонуваат пред мртви тела (мошти)

Не се поклонувале пред мртви тела

Осветуваат водички

Не осветувале водички

Осветуваат куќи и други објекти (за пари се разбира)

Не осветувале такви работи

Прават бизнис во храмовите (тезги со икончиња, крстови, бројаници, ланчиња и др амајлии)

Не правеле такви работи. Христос дури и со камшик ги избркал оние кои правеле така во Храмот.

Свештените лица се нарекуваат со великодостојнички титули (неговото блаженство, г-дин г-дин...)

Дури и на Исус никој не му се обратил со дупло “Господине

Им бакнуваат раце на великодостојниците

Никој не им бакнувал раце на апостолите

Се побратимуваат со власта

Биле комплетно одвоени од власта

До гуша се вмешани во политика

Не се мешале во политика

Негуваат национализам

Не негувале национализам

Негуваат етнофилетизам

Биле анти-етнофилетисти

Прогласуваат заштитници на градови (пр. Марија е заштитничка на Скопје)

Не учеле такво нешто. Исус учел дека ангелите имаат заштитничка улога.

Се прекрстуваат со рака

Не се прекрстувале со рака

Бараат задолжителен целибат од владиците.

Никогаш не наредиле задолжителен целибат од никого.

Постат со селектирање на храна (посно, непосно)

Постеле со нејадење ништо.

Принесуваат свеќи за живи, за мртви

Зборот “свеќа не се спомнува во Новиот Завет

Проповедаат дека душата поминува одреден пат после смртта (митарства) за да се искупи од гревовите.

Проповедале дека Христос плати за нашите гревови и дека Неговата крв комплетно не чисти од нив.

 

 



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 15:16
odlicna tema templarius..........................

da se vidat stavovite na sektite vo mk. za pravoslavnata crkva.....



bravo..


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 18:58
Евангелос - ниедна од работиве кои ги наведе не се суштински проблеми. Некои од нив, морам да признаам, како што и секој православен разбира - не се исправни и се работи кои треба што побрзо да се отстранат и се прават обиди во тој правец - но истите тие работи ги има во сите деноминации, никој не е имун на нив.
Останатите работи - тоа се веќе разлики во толкувањата, различен приод - но не може да се каже дека се против Христа и дека тие работи не прават да не сме Христови следбеници. Со таа изјава имам проблем, не со идејата дека ни треба реформа, чистење од грешни елементи и слично.
И стојам зад тоа што го реков - кој е тој кој го следи Христа 100% и живее 100% безгрешно и чисто, за да ми каже дека јас, заради моите грешки не сум Христов следбеник?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 23:52
Убаво кажано! Спремни ли сме навистина да го молиме БОГА во НЕГОВИОТ ДУХ, во НЕГОВАТА ВИСТИНА?
Спремни ли сме да Го сакаме повеќе од секоја верска традиција, форма и нација?
јас во твоите зборови “видов“ вистинска волја за тоа и затоа имам голема почит од таквите и сличните обиди да се надмине индивидуалниот и колективниот егоизам.
Ако консеквенто го направиш тоа ќе бидеш од одредени традиционални книжнички кругови, мразен!
Но не само во католизмот и православието има такви кругови туку во секоја друга вера исто. Тоа се скаменетите книжници кои и би убиле и анатема би фрлиле ако некој сака да се одново формира и се доближи до Христа! Тоа е и вечната реформа која дури и одредени реформаторски кругови и се противат. За жал!
Но кај тебе видов нешто што е искрено!

БОГ нека те води и чува!

АМИН.


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 01:48
vi dolzam odgovor na evangelos   i na svemirski!!!
edna e nevestata cista i neporocna!
ce bidam mnogu kratok?
site onie koji gi pocituvaaat otecot sinot i svetiot duh, site onie koi ziveat vo sklad so biblijata , site onie koji ja ispolnuvaat bozjata volja,site onie koji ja nosat vistinata vo svoeto srce,site onie koji gi ljubat svoite prijateli povejke i od samite sebesi, site onie koji go ziveat svojot zivot za bog a ne za sebe,site onie koji se gladni za pravda bozja,site onie koji sekojdnevno go davaat svojot zivot za bog,site onie koji povejke go sakat mirot od vojnata,i site onie koji ne se zalazuvaaat so nekakvi religiji nego so verata vo ziviot bog!!!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 01:55
Мелхиседек - надвор си од темата.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Nikki
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 02:08
Баптистите возат КОЛИ, ап. не возеле
Бап гледаат ТВ, ап. не гледале
Бап си ги шминкаат жените за во црква, ап. не ги шминкале
Бап имаат ГОЛЕМ КРСТ над ЦРКВАТА, не дека веруваат во КРСТОТ А апостолите немале кртвоти над црквата
Баш носат одело и машна и си ги мијат забите со паста, а Ап Павле се покривал со наметка
Бап не направиле ни едно чудо, а Ап Секој ден правеле чуда со Силата на Св Дух

Алилуиа
Баптистичка црква нема ништо заедничко со Апостолската Црква



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 02:13
Ники - не е темата што имаат баптистите и дали тие се Апостолска Црква. Темата е православие.
Ако сакаш за баптистите - отвори тема.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Nikki
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 02:41
Евангелос ти велиш дека апостолите не се молеле на Дева Марија.
Еве што се вели во библијата:
1 А на третиот ден имаше свадба во Кана Галилејска, и Исусовата мајка беше таму.

2 Ги повикаа на свадбата и Исуса и Неговите ученици.

3 Кога сврши виното, Му рече на Исуса Неговата мајка: „Немаат вино.”

4 Исус и одговори: „Што имам Јас со тебе, жено? Уште не дошол Мојот час.”

5 Неговата мајка им рече на слугите: „Што и да ви рече, направете.”

6 Таму имаше шест камени садови, според прописот за јудејското миење, што собираа по две до три мери.

7 Исус им рече: „Наполнете ги садовите со вода!” И ги наполнија догоре.

8 Тогаш им рече: „Сега нацрпете и однесете му на старосватот!” И му однесоа.

9 А кога старосватот вкуси од водата претворена во вино - а не знаеше од каде е, но знаеја слугите, кои црпеа од водата - го повика младоженецот

10 и му рече: „Секој човек најнапред го изнесува доброто вино, а кога ќе се поднапијат - слабото. Ти си го чувал доброто вино досега.”

11 Ова го направи Исус во Кана Галилејска како почеток на чудесата и ја објави Својата слава; и Неговите ученици поверуваа во Него.



Исус ја Послушал молбата на Дева Марија иако сеуште не бил дојден неговиот час

Уште не дошол Мојот час.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 02:57
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Евангелос ти велиш дека апостолите не се молеле на Дева Марија.
Еве што се вели во библијата...
 
Да, така велам. А што вели Библијата? Во цитатот што го наведе погоре јас не гледам некој да упатува молитва до Марија. Можеби затоа што е доцна, 3 саатот е после полноќ, па или јас не гледам добро или пак тебе ти се причинува дека некој во наведениот текст и се моли на Марија среќа
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 02:59
Zasto ne pisuvate na temata a????

Evangelos


Da izvornoto hristijanstvo e tolku staro no ni ti nitu pak nekoj drug go praktikuva toa hristijanstvo, toa sto nekoi si zimaat za pravo da kazat deka go praktikuvaat ne znaci deka e i taka, mislis deka ako se rakovodis spored biblijata togas se rakovodis spored izvornoto hristijanstvo .... ne e tocno, koga e napisana biblijata ????

Veis MPC da dade edna od 2000te crkvi, na kogo ???? Na nekoj koj go napadja pravoslavieto ???
Koj i gi dade crkvite na MPC - Narodot zasto veruva vo Pravoslavieto i narodot e vlasnik na tie crkvi, eve povelete sporedete ja silata na pravoslavieto koe izgradilo 2000 crkvi i vie koi imate neznam kolku koj ima pogolema sila....

I ne begajte od temata so napadi vrz Pravoslavieto, kazete sto vasite crkvi stvorile napravile doprinele za Makedonija i za Makedonskiot narod?????


-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:05
Темплариус - не верувам дека е тоа поврзана тема во случајов...
Во секој случај - не разбирам кој е критериумот за премерување на кој е Христов следбеник, а кој не... како? На вага ставате? Премерувате во проценти и после решавате? На пример - 80% е Баш Христијанин, 60% има надеж, 50% веќе не е Христов следбеник...
Православието е Христијанство, православните се Христови следбеници. Имаат свои заблуди, свои проблеми и свои гревови - како што впрочем имаат сите други.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:11
Темп, да беше темата "Силата на Христијанството" ние ќе пишуваме за библиските цркви. Но тука темата е "Силата на Православието" и затоа пишуваме за православието. Ако пишуваме за библиските цркви дури тогаш ќе бегаме од темата, а зборувањето за православието е токму она што е темата "Силата на Православието".
 
Библијата е напишана т.е. завршена во 1век и секој што се придржува до неа се придржува до изворното христијанство.
Секој друг што се придржува до некое книги што се напишани со векови подоцна не се придржува до изворното христијанство.
 
А за што допринело православието за македонскиот народ, ти ја препорачувам книгата "Огледало" од православниот монах Кирил Пејчиновиќ, да видиш таму како тој ги критикува поповите кои се побратимувале со турскиот аскер и заедно го молзеле напатениот македонски народ.
 
zidarski, православието не е христијанство. Православието нема допирни точки со христијанството. Ако има, повели наведи некоја од нив. среќа
Следбеници на Христос се оние кои го следат Христовото учење - запишано и канонизирано во Новиот Завет, а не учењето на некои "свети отци" од 6,7,8,9 век итн.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:12
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Темплариус - не верувам дека е тоа поврзана тема во случајов...
Во секој случај - не разбирам кој е критериумот за премерување на кој е Христов следбеник, а кој не... како? На вага ставате? Премерувате во проценти и после решавате? На пример - 80% е Баш Христијанин, 60% има надеж, 50% веќе не е Христов следбеник...
Православието е Христијанство, православните се Христови следбеници. Имаат свои заблуди, свои проблеми и свои гревови - како што впрочем имаат сите други.



EvAngelos sigurno ima i skala po koja seto toa se vrednuva...jas neznam jas sum Pravoslaven i samo sakam da vidime koja crkva kolku i sto napravila za Makedonskiot narod i Makedonija so toa ce ja sogledame vistinskata sila na Pravoslavieto a i na drugite crkvi...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Темп, да беше темата "Силата на Христијанството" ние ќе пишуваме за библиските цркви. Но тука темата е "Силата на Православието" и затоа пишуваме за православието. Ако пишуваме за библиските цркви дури тогаш ќе бегаме од темата, а зборувањето за православието е токму она што е темата "Силата на Православието".
 

Библијата е напишана т.е. завршена во 1век и секој што се придржува до неа се придржува до изворното христијанство.

Секој друг што се придржува до некое книги што се напишани со векови подоцна не се придржува до изворното христијанство.

 

А за што допринело православието за македонскиот народ, ти ја препорачувам книгата "Огледало" од православниот монах Кирил Пејчиновиќ, да видиш таму како тој ги критикува поповите кои се побратимувале со турскиот аскер и заедно го молзеле напатениот македонски народ.


Biblijata e napisana vo 1 vek i sekoj koj se pridrzuva do nea se pridrzuva do izvornoto hristijanstvo - cie mislenje e toa na Hristos ???? Na Apostolite ???? ili na nekoj drug ....

Edna kniga Evangelos edna kniga sakas da mi turnes pod nos i da mi pokaze edna kniga sto Pravoslavieto napravilo za Makedonija, izvini ama ako me smetas deka sum tolku glup i naiven togas nema sto voopsto da diskutirame, ovdeka ne e temata MPC ili popovite, kako nekoj koj se razbira vo religiite moras da gi gledas popovite i MPC razdeleno od Pravoslavieto - pravoslavieto ne go pravta korumpirani i pokvareni popovi pravoslavieto go pravi narodot, a za popovite ako ti imas dveiljadi crkvi vo edna drzava koi imaat po troica popovi togas imas 6000 popovi koi ako vo poslednite 100 godine tri pati generacijski se smenile doadjame do brojka od 18000 iljadi popovi togas kazi mi ti na mene ne li e normalno da ima i korumpirani i pokvareni - ne samo vo pravoslavieto nego nasekade, taka da teorijata za pokvareni popovi ne drzi voda .....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:39
Евангелос... околу расипаноста на поповите и поврзаноста на црквата со власта - кај нас главен грешник во таа област се православните... во Италија католиците... во Америка на пример се Баптистите.

Православието го следи Христа, ја следи Библијата. Писанијата на светите отци, само ни помагаат кога имаме потреба од тоа.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:43
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Biblijata e napisana vo 1 vek i sekoj koj se pridrzuva do nea se pridrzuva do izvornoto hristijanstvo - cie mislenje e toa na Hristos ???? Na Apostolite ???? ili na nekoj drug ....
 
Да, на Христос и Апостолите. Еве ти доказ:
 
"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Јас Сум ви заповедал!"
(Исус во евангелие по Матеј 28:19)
 
(Прочитај ја табелата што ја наведов на предходната страница и ќе видиш колку новотарии пази православието, работи кои Христос не ги заповедал, и уште повеќе, работи кои Христос ги забранил!)
 
"Што чувте од почетокот тоа да остане во вас. Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, и вие ќе останете во Синот и Таткото."
(1 Послание на апостол Јован 2:24)
 
Хмм.. од јасно појасно нели? Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, ќе биде вака, ако не останете, за жал ќе биде така.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:48
Табелата која ја наведуваш... половината од тие работи се недоволно разбирање на начинот на кој тоа се прави во православието (и како што знаеш од некои теми тука - факт, православието е виновно што недоволно ги едуцирало своите верници во минатото - сега тоа се менува, но треба време).
Ова што горе го наведуваш - нема никаков конфликт со православието, ниту пак се негира со православието.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:48
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Православието го следи Христа, ја следи Библијата. Писанијата на светите отци, само ни помагаат кога имаме потреба од тоа.
 
Прочитај ја мојата табела на првата страна и ќе видиш дека православието не Го следи Христа, ниту Библијата, туку само одредени писанија од "светите отци". Погледни ја табелата и ќе видиш дека во многу случаи православието постапува и проповеда СПРОТИВНО на учењето на Христос, спротивно на учењето на Библијата.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:56
За дел од работите од табелата кажав мислење.
За останатите - не гледам како се спротивни на учењето на Христос. Твоето толкување на тие работи е спротивно, но тоа не значи дека е така. Освен тоа - ако нешто не е правено од Апостолите, не значи дека е грешно, или спротивно на тоа што го правеле тие.
Ако мислиш дека е така - тогаш треба сите да живееме како амиши и ден денес...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 04:09
Спротивни се како плус и минус, како север и југ, како лево и десно. Но ме мрзи една по една да ги разглобувам сега со тебе, затоа што верувам дека ти си доволно паметен и интелигентен, а и доволно дискутиравме скоро за секоја од нив по другите теми, така што јас сум комплетно задоволен што ти ги прочита сите тие работи. Со друг би продолжил да разговарам, но тебе сметам дека скоро се она што сум сакал да ти го кажам, ти го кажав.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 04:12
А кој е вистински Христов следбеник според тебе? И во што точно се состои следењето на Евангелието?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 06:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Да, православните имаат толкувања и записи од светите отци, но тие не се ни повисоко, ниту пак еднакви со Библијата.

 

Дека не се еднакви со Библијата тоа на сите ни е јасно, ама дека не се повисоки, е за тоа можеме да дебатираме. среќа

Ралноста покажува дека целокупната православна теологија и пракса се темели на толкувањата и записите на православните "свети отци", а изворното библиско христијанство речиси и не се препознава во православието. Јас лично се познавам со еден внук на поранешниот архиепископ Гаврил и тој мо кажа дека кога дедо му го убедувал да стане православен христијанин, овој му одговорил: "Дедо, она што јас го читам во Библијата, и она што го прави и проповеда православната црква се дијаметрално две спротивни работи".

 

Би сакал да наведам неколку од овие, според моето убедување, две дијаметрално спротивни верувања и пракси кај православието и изворното христијанство.

 

 


<TABLE style="BORDER-RIGHT: medium none; BORDER-TOP: medium none; BORDER-LEFT: medium none; BORDER-BOTTOM: medium none; BORDER-COLLAPSE: collapse; mso-border-alt: solid text .5pt; mso-yfti-tbllook: 480; mso-padding-alt: 0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-border-insideh: .5pt solid text; mso-border-insidev: .5pt solid text" cellSpacing=0 cellPadding=0 border=1 ="MsoTableGrid"><T><T>
<T>
<TR style="mso-yfti-irow: 0">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: " vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: center" align=center ="Msonormal"><SPAN lang=MK style="FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: MK">Православие<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P></O:P></SPAN>

</TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: center" align=center ="Msonormal"><B style="mso-bidi-font-weight: normal"><SPAN lang=MK style="FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: MK">Изворно Христијанство<O:P></O:P></SPAN>


<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: center" align=center ="Msonormal"><B style="mso-bidi-font-weight: normal"><SPAN lang=MK style="FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: MK">(Христос и Апостолите)<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 1">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU"><O:P> </O:P></SPAN>

</TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU"><O:P> </O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 2">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: MK">Крштеваат бебиња


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: MK">Не крштевале бебиња<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 3">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: MK">Цртаат, осветуваат и продаваат икони


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: MK">Не цртале, не осветувале и не продавале икони<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 4">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Се поклонуваат пред икони


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не се поклонувале пред икони<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 5">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Се молат пред икони


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не се молеле пред икони<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 6">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Се молат на починати верници (светци) да ги застапуваат пред Бог


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Се молеле само на Бог и не се обратиле на ниеден починат верник<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 7">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Се молат на Марија (Пресвета богородице СПАСИ НЕ!)


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не се молеле на Марија<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 8">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Ја нарекуваат Марија безгрешна, пресвета, вечна девица итн.


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Исус 3 пати ја укорил, спомнати се и други деца на Исус, пресвет е само Бог<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 9">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Ја возвишуваат како најголема меѓу луѓето, над херувимите и сл.


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Исус рекол дека Јован Крстител е најголемиот меѓу луѓето, апостолите не ја ни спомнале во своите посланија.


<O:P></O:P>
</SPAN></TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 10">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Се поклонуваат пред мртви тела (мошти)


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не се поклонувале пред мртви тела<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 11">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Осветуваат водички


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не осветувале водички<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 12">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Осветуваат куќи и други објекти (за пари се разбира)


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не осветувале такви работи<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 13">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Прават бизнис во храмовите (тезги со икончиња, крстови, бројаници, ланчиња и др амајлии)


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не правеле такви работи. Христос дури и со камшик ги избркал оние кои правеле така во Храмот.<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 14">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Свештените лица се нарекуваат со великодостојнички титули (неговото блаженство, г-дин г-дин...)


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Дури и на Исус никој не му се обратил со дупло “</SPAN><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: MK">Господине</SPAN><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">”<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 15">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Им бакнуваат раце на великодостојниците


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Никој не им бакнувал раце на апостолите<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 16">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Се побратимуваат со власта<O:P></O:P></SPAN>

</TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Биле комплетно одвоени од власта


<O:P></O:P>
</SPAN></TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 17">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">До гуша се вмешани во политика


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не се мешале во политика<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 18">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Негуваат национализам


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не негувале национализам<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 19">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Негуваат етнофилетизам


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Биле анти-етнофилетисти<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 20">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Прогласуваат заштитници на градови (пр. Марија е заштитничка на Скопје)


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не учеле такво нешто. Исус учел дека ангелите имаат заштитничка улога.<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 21">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Се прекрстуваат со рака


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Не се прекрстувале со рака<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 22">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Бараат задолжителен целибат од владиците.


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Никогаш не наредиле задолжителен целибат од никого.


<O:P></O:P>
</SPAN></TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 23">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Постат со селектирање на храна (посно, непосно)


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Постеле со нејадење ништо.<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 24">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Принесуваат свеќи за живи, за мртви


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Зборот “</SPAN><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: MK">свеќа</SPAN><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">”</SPAN><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: MK"> не се спомнува во Новиот Завет<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 25; mso-yfti-lastrow: yes">
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Проповедаат дека душата поминува одреден пат после смртта (митарства) за да се искупи од гревовите.


<O:P></O:P>
</SPAN></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 221.4pt; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-alt: solid text .5pt; transparent: ; mso-border-left-alt: solid text .5pt; mso-border-top-alt: solid text .5pt" vAlign=top width=295>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-ansi-: RU">Проповедале дека Христос плати за нашите гревови и дека Неговата крв комплетно не чисти од нив.<O:P></O:P></SPAN>

</TD></TR></T></T></T></TABLE>

<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" align=left ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU"><O:P><FONT face="Times New Roman" color=#003366 size=3> 
</O:P></SPAN>


<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt" align=center ="Msonormal"><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU"><O:P><FONT face="Times New Roman" color=#003366 size=3></O:P></SPAN> 



Tvoeto t.n. izvorno hristijanstvo nema nikakva vrska so Hrista i Apostolite. Naprotiv, toa e satansko! Hristos i go veti Svetiot Duh na Crkvata Svoja, chii chlenovi bile Sv. otci, no ti spored koj gjavol ja tolkuvash Biblijata?
Tvoeto pogreshno svakjanje e proizvod na neznaenje i umuvanje, so koe manipuliraat besovi.

1. Vo Noviot Zavet ne ednash e spomenato deka se krstevale celi semejstva, shto podrazbira i zheni i deca, a apostolite krshtevale prvo vozrasni, bidejki za decata odgovornosta ja nosele roditelite, bez chie baranje i dozvola ne bi mozhele da se krshtevaat deca. Znachi, deca bile krshtevani vo hristijanski semejstva, kade vozrasnite vekje go primile hristijanstvoto, so blagoslov na roditelite. Ili, ti mislish deka hristijanstvoto e sekta za nasilno (bez dozvola na roditeli) da se kidnapiraat i zachlenuvaat deca, kakov shto e sluchajot vo nekoi sekti?!

2. Svetiot Apostol Luka bil ikonopisec i lichno ja napishal prvata ikona na Bogorodica za vreme na nejziniot zhivot, a deka ikonite bile bile zastapeni vo ranoto hristijanstvo svedochi apostolot Pavle: "O nesmisleni Galati! Koj ve prelesti vas da ne i se pokoruvate na vistinata, vas, pred chii ochi PREDNACRTAN beshe Isus Hristos, kako da beshe pred vas raspnat"
(Galatjani, 3:1). Svetoto Pismo e proizvod na Crkvata, pod vodstvo na Svetiot Duh, i taa ima iskluchitelno pravo da go tolkuva. Hristos Sam ne pishuval nishto, a usno go predaval Svoeto uchenje, t.e. prvo postoele Svetoto Predanie i Svetata Hristova Crkva (Hristovite apostoli), koishto go napishale Svetoto Pismo. Koga nie se poklonuvame pred ikonite, im se poklonuvame na svetcite chij obraz e izobrazen na ikonata, a ne na samoto drvo. Koga vleguvame vo nechij dom kulturno e da se poklonime (aristokratite i denes se pozdravuvaat so poklon i celivanje na race, osobeno na mazhenite gospogji) pred negovite gazdi i se celivame tripati v lice, ushte povekje, toa e bitno da go chinime vo Bozhjiot dom, t.e. da se poklonime pred Boga i pred seto Negovo semejstvo i da gi celivame svetite obrazi. Znachi, nie ne celivame drveni objekti, ami SVETI OBRAZI. Zborot "ikona" vo prevod od grchki znachi "obraz".

3. Deka svetcite se udostoeni od Boga, mnogupati e recheno vo Noviot Zavet, samo koj nema ushi za slushanje i sam i se protivi na vistinata, kako bi mozhel da chue?
"ZAREM NE ZNAETE DEKA SVETCITE KJE MU SUDAT NA SVETOT? Ako, pak, od vas bide suden svetot, zarem ne ste dostojni da sudite za malovazhni dela? Zarem ne znaete deka nie kje im sudime na angelite...?" (IKorint.6:2,3).
Chitaj Otkrovenie 7:13-17. "Na pobednikot kje mu dadam da sedne so Mene na prestolot Moj, kako shto i jas pobediv i sednam so Otecot Moj na prestolot Negov" (Otkrovenie, 3:21). Ako Hristos go udostoi chovekot so svetost i mu dade da sedne na prestolot Negov, i ako ja brishe sekoja solza od ochite na svetcite (Otkr.7:17),
zarem toa ne znachi deka kje gi uslisha i nivnite molitvi?! Zarem tebe nema da ti e zhal za majkati ako ja vidish natazhena i rasplakana? Zarem mislish deka Hristos e bezrazlichen kon solzite na Svojata Majka, koja za razlika od drugite majki, e Prechista?!


4. Hristos se sluzhi so retorika, koja ti ne mozhesh da ja razberesh, bidejki si slep i gluv! Toj ne ja ukoruva Bogorodica, tuku gi vklopuva nastanite za da go pouchi narodot. Inaku, toa mozhe voopshto da ne se odnesuva na Bogorodica, a da bide pouka za narodot kako treba da se odnesuva vo odredeni situacii. Vo aramejskiot i hebrejskiot jazik ne postoi zborot "bratuched" (slichno kako vo srpskiot), a site bratruchedi se brakja i sestri. No, konkretno, brakjata i sestrite na Hrista, koishto se spomenati na Evangelieto se deca na Josif od prviot brak, t.e. tie se Hristovi brakja i sestri, no ne i rodeni deca na Bogorodica. Vo Nviot Zavet nikade ne pishuva deka Bogorodica rodila drugi deca osven Hrista. Ete, vidi kolku ti e plitok umot, poplitok od toj na besovite, koushto manipuliraat so chovechkite slabosti!

5. Zarem ti smeesh da govorish za toa shto pouchuval Hristos, koga sam propovedash uchenje sprotivno na Negovoto?

6. Krstot ni go dade Hristos, a sekoj shto go odbegnuva ne e Hristov! Nie izobrazuvame krst (krstno znamenie) na nasheto telo, bidejki krstot e znak na hristijanite i oruzhje protiv satanata. Sveshtenicite ne osenuvaat so krsten znak (blagoslovenie}, t.e. gi slozhuvaat prstite taka, shto tie izobrazuvaat bukvi: Ic Xc, t.e. Isus Hristos. Toa znachi deka preku sveshtenikot nas ne blagoslovuva Hristos. Nema nishto pogreshno vo celivanje na rakata na sveshtenik, a naprotiv, toa e pravilno i uchtivo. Porano, pomladite chesto im gi celivale racete na postarite (decata na roditelite i sl.), vo znak na pochit i poslushanie.

7. Svekjite od pochetok bile prisutni vo Bozhjiot hram (Vo Stariot i Noviot Zavet), pred se za osvetluvanje na hramot, bidejki togash nemalo struja, a ti navistina tresesh gluposti, kako nekoj bes da ti gi diktira! Ili sakash vo Svetoto Pismo da pishuva deka za vremeto na Hrista nemalo elektricha struja, i vo detali da ti se objasni kako se osvetluvale hramovite?! Denes svekjite se koristat povekje simbolichki (svetlina) i nema nishto pogreshno vo toa.


8. Arhiereite na Crkvata treba da bidat monasi od paktichki prichini, bidejki kako shto rastela i se shirela Crkvata, nevozmozhno bilo vo sekoj hram da sluzhi i upravuva episkop, zatoa bile postaveni sveshtenici da upravuvaat so parohii, a bidejki episkopot ne mozhe edniovremeno da se grizhi za semejstvo i povekje parohii (eparhija), zatoa shto ednoto ili drugoto kje postrada, ispravno e da bide monah i iskluchivo posveten na Crkvata. Nevozmozhno e Crkvata da ima ista forma kako vo prviot vek, bidejki taa e ZHIV ORGANIZAM, t.e. prirodno raste i se razviva, i normalno, se pojavuvaat novi potrebi. Ili ti mislish deka drvoto posle mnogu godini treba da izgleda isto kako vo denot koga bilo nasadeno?

9. Hristovata krv gi chisti grevovite samo od dush*te na tie, koishto ja pijat Hristovata Krv i go jadat Teloto Hristovo, t.e. se prichestuvaat so Svetite Darovi. Hristos veli deka tie shto nema da pijat od Negovata Krv i ne kje jadat od Negovoto Telo, nema da imaat zhivot vo sebe. A ti govorish nesto sosem sprotivno na Slovoto Bozhje!


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 07:41
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne veruvam deka nekoja religija napravila povece za Makedonija od Pravoslavieto...
So vekovi pravoslavieto bilo i ostanalo so narodot Makedonski vo migovite na najgolemite stradanja...

Vo teski vreminja koga Makedoncite bea proteruvani od nivnite vekovni ognista, koga se ginelo i se ginese, pravoslavieto sekogas bese tuka da ne zastiti site nas i da ni dade uetha....

 

Православието, како денес, така и порано, секогаш било врзано со власта, без разлика дали тоа било наша власт или пак окупаторска. Монахот Кирил Пејчинович во своето дело "Огледало" јавно кажува дека кога поповите не успевале да си земат пари од народот, тие ја викале окупаторската власт за сосила да изнудат пари од бедниот македонец.  Ете што правело православието за македонскиот народ во неговите најголеми страдања, ете како го штитело и му давало утеха среќа

 

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Se prasuvam kade se tuka ovie novi religii, tie vistinski patista,

 

Темпо, изворното библиското христијанство датира од 1 век, а православието од 11век. Православието е 10 века понова вера од изворното библиско христијанство.

Знаејќи ја оваа основна информација, колку само смешно изгледа кога православните ги нарекуваат библиските христијани "нови религии" или пак "нововерци", кога самото православие е 10 века понова вера од нив. голема%20насмевка

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

pravoslavieto ne se krie po iznajmeni sali i sobicki za da ja iskaze recta bozja ....
Епа што не им подари МПЦ еден храм од своите 2000 храмови на тие христијани што немаат ни еден храм. Мислиш дека тие сакаат да изнајмуваат собички за во нив да се гужваат за да му служат на Господ? Мислиш тие не сакаат да си имаат свој храм? Зарем тие се криви што државата е неправедна спрема нив? Зарем тие се криви што државата изиграва мајка спрема православните, а макеа спрема нив? Зарем тие се криви што државата ја крши секуларноста и верскиот закон и секој месец им дава по еден нов храм на православните, а во исто време им врши притисок на останатите помали верски заедници?

Треба да се срамите со ова, а не да се фалите!


Neznaenjeto na Istorijata na Crkvata e tvoj problem, no toa ne znachi deka tvojata t.n. "crkva" e ispravna!

Pravoslavnata Crkva datira od Iviot vek. "Pravoslavna" znachi "pravoverna", "ispravna vera" se koristi od II vek, za da se razlikuva od eretichkata Rimokatolichka crkva. Od dve vistini, ednata sekogash e laga, a od mnogu vistini, samo edna mozhe da bide vistinska. Edinstvena Crkva, koja shto ima apostolsko preemstvo e Pravoslavnata. Spored toa, tvoeto t.n. "izvorno hristijanstvo", ne e nishto drugo osven chovechko uchenje, koe nema vrska so Hrista i hristijanstvoto. Toa shto se povikuvash na Biblijata, koja ne ja razbirash, nitu imash vlast i znaenje da ja tolkuvash, ni najmalku ne zachi deka tvoeto veruvanje e "izvorno hristijanstvo"!
I gjavolot veli deka e "bog" i postojano se obiduva da gi prelesti lugjeto, mamejki gi so negovata "izvornost", no toa ne go chini nishto pomalku ni povekje od gjavol!

Pak, i pak napadi vrz Pravoslavnata Crkva, shto e tipichna gjavolska rabota, a po toa se poznava i tvoeto ivorno antihristijanstvo! Na lagata i se kratki nozete!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 13:40
Мир вам! Шалом алехем!

Силата е во * ДУХОТ БОЖЈИ, *ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ, кој во *ИСУС за спасение на сите луѓе се отелотвори. Нити православната , нити католичката, нити протестантската, нити англиканската, нити било која друга вера - пред или после Христа - е нешто без Него!
Кој вистински се разбудил и го примил *Него во срцето свое, тој нема потреба да се кара, обвинува, тепа, се клања кон материјани предмети, (тука е мислено на се што е материјално на небото и земјата), итн. Добивањето на Тој најголем Дар - кој е поголем од сите Ангели, Пророци, Свети Писма,... на овој и секој друг свет - е МИЛОСТ БОЖЈА а не своја заслуга или заслуга на верските заедници, нивните институции, догми, итн.

Луѓе зборувајте ја Вистината зошто ГОСПОД е ВИСТИНАТА!
Ако се фали некој, нека се фали и моли само со ГОСПОДА и на ГОСПОДА а Тој Кој е Верен и Милостив ќе му дари неопишива слобода!


Во Името Исусово

АМИН

п.с. Ве сакам сите!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 15:04
ubavo kazano od spiros
nemam sto da dodadam!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 23:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Biblijata e napisana vo 1 vek i sekoj koj se pridrzuva do nea se pridrzuva do izvornoto hristijanstvo - cie mislenje e toa na Hristos ???? Na Apostolite ???? ili na nekoj drug ....

 

Да, на Христос и Апостолите. Еве ти доказ:

 

"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Јас Сум ви заповедал!"(Исус во евангелие по Матеј 28:19)

 

(Прочитај ја табелата што ја наведов на предходната страница и ќе видиш колку новотарии пази православието, работи кои Христос не ги заповедал, и уште повеќе, работи кои Христос ги забранил!)

 

"Што чувте од почетокот тоа да остане во вас. Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, и вие ќе останете во Синот и Таткото."(1 Послание на апостол Јован 2:24)

 

Хмм.. од јасно појасно нели? Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, ќе биде вака, ако не останете, за жал ќе биде така.



Dva stiha evangelose interpretirani od tvoja strana - no isto vo sebe go sodrzat Pravoslavieto taka da tocno kaza deka e od jasno pojasno ....


Sega da vidime sto vasata crkva napravila za Makedonija i makedonskiot narod ,sto pravela i sto pravi ....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 06:53
Originally posted by spiros spiros напиша:

Мир вам! Шалом алехем!

Силата е во * ДУХОТ БОЖЈИ, *ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ, кој во *ИСУС за спасение на сите луѓе се отелотвори. Нити православната , нити католичката, нити протестантската, нити англиканската, нити било која друга вера - пред или после Христа - е нешто без Него!
Кој вистински се разбудил и го примил *Него во срцето свое, тој нема потреба да се кара, обвинува, тепа, се клања кон материјани предмети, (тука е мислено на се што е материјално на небото и земјата), итн. Добивањето на Тој најголем Дар - кој е поголем од сите Ангели, Пророци, Свети Писма,... на овој и секој друг свет - е МИЛОСТ БОЖЈА а не своја заслуга или заслуга на верските заедници, нивните институции, догми, итн.

Луѓе зборувајте ја Вистината зошто ГОСПОД е ВИСТИНАТА!
Ако се фали некој, нека се фали и моли само со ГОСПОДА и на ГОСПОДА а Тој Кој е Верен и Милостив ќе му дари неопишива слобода!


Во Името Исусово

АМИН

п.с. Ве сакам сите!



"Vistinata" se odnesuva na lichnosta na Hrista, i vistina e deka Hristos ja sozdade Crkvata Svoja (edna Crkva, a ne mnogu crkvi), na koja i gi dade kluchevite od Carstvoto Nebesno, i vratata na adot ne kje i odolee (Matej, 16:18). Vo Matej 16:19, Hristos jasno veli deka se shto ne e svrzano (soedineto, priznato) vo Crkvata na zemjata, nema da bide svrzano ni na nebesata, t.e. site krshtevki, venchavki i drugi tainstva, koishto ne se izvrsheni vo Crkvata Hristova, Gospod ne gi priznava.
Vistina e deka von Crkvata Hristova nema vera, ljubov, ni vistina, nitu ima spasenie. Vistina e deka na pochetokot Crkvata Hristova se sostoela od chetiri crkovni upravi: Erusalimska, Antiohiska, Aleksandriska i Rimska. Vo IV vek na Hristovata era, Rimskiot imperator Gaj Flavij Valerij Konstantin (274-337)ja osnoval novata rimska prestolnina - Konstantinopol - na mestoto na drevnata megarska kolonija Vizantija (Vizantium). So preselbata na rimskiot imperator na istok, centarot na imperijata bil prenesen vo Konstantinopol- Nov Rim, dodeka stariot Rim, pri siot svoj avtoritet se povekje go gubel svoeto znachenje. Vizantija (Istochno Rimsko Carstvo) stanala prva hristijanska imperija. Na prviot vselenski Sobor vo Nikeja bile utvrdeni granicite pomegju crkovnite upravi na Rim, Konstantinopol, Aleksandrija i Antiohija. Odnosno, ovie patriarhii ja sochinuvale Crkvata Hristova, a vo V vek bil prikluchen i episkopot Erusalimski. Znachi, RANOHRISTIJANSKATA CRKVA SE SOSTOELA OD PET CRKOVNI UPRAVI: Rimska, Konstantinopolska, Aleksandriska, Antiohiska i Erusalimska (nabroeni po chest). Vo XI vek Rimskata Crkva otpadnala poradi eres, bidejki pokraj mnogubrojnite bogosluzhbeni i bitovi razliki, pomegju dvete crkvi postoele i razliki vo verata: Filioque i ulogata na papata vo Crkvata. Od svojot pochetok vo prviot vek, do denes, Crkvata Hristova se sostoi od istite crkovni upravi: Konstantiopolska, Aleksandriska, Antiohiska i Erusalimska, so iskluchok na otpadnatata Rimokatolichka crkva. So shirenjeto na hristijanstvoto i pokrstuvanjeto na jazichnicite se pojavila i potreba od novi crkovni upravi: Pravoslavna Crkva na seta Rusija, Pekjka Patrijarhija i dr. Ovie avtokefalni crkvi proizlegle od Konstantinopol, t.e. primile apostolsko preemstvo od vselenskiot patrijarh. Crkvata Hristova se narekuva Pravoslavna za da se ogradi od rimokatolichkata eres, a znachi deka pravoverno (pravilno, ispravno) ja ispoveda Hristovata vera. TAA E VISTINATA!

Едитирано од Зидарски - без лични препратки од тој тип, ве молам.

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 11:32
Originally posted by Asya Asya напиша:


"Vistinata" se odnesuva na lichnosta na Hrista, i vistina e deka Hristos ja sozdade Crkvata Svoja (edna Crkva, a ne mnogu crkvi),
 
Да не сакаш да кажеш дека Македонската, Српската и Грчката православна црква се една црква? голема%20насмевка
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

Hristos jasno veli deka se shto ne e svrzano (soedineto, priznato) vo Crkvata na zemjata, nema da bide svrzano ni na nebesata, t.e. site krshtevki, venchavki i drugi tainstva, koishto ne se izvrsheni vo Crkvata Hristova, Gospod ne gi priznava.
 
Правилно напиша, Црквата Христова, а не католичка, православна, протестанстска, баптистичка итн. 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 11:33
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

  Biblijata e napisana vo 1 vek i sekoj koj se pridrzuva do nea se pridrzuva do izvornoto hristijanstvo - cie mislenje e toa na Hristos ???? Na Apostolite ???? ili na nekoj drug ....

 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Да, на Христос и Апостолите. Еве ти доказ:

 

"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Јас Сум ви заповедал!"(Исус во евангелие по Матеј 28:19)

 
(Прочитај ја табелата што ја наведов на предходната страница и ќе видиш колку новотарии пази православието, работи кои Христос не ги заповедал, и уште повеќе, работи кои Христос ги забранил!)

 
"Што чувте од почетокот тоа да остане во вас. Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, и вие ќе останете во Синот и Таткото."(1 Послание на апостол Јован 2:24)
 
Хмм.. од јасно појасно нели? Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, ќе биде вака, ако не останете, за жал ќе биде така.



Од твојот последен коментар Темплариус, увидов дека не ме разбра. Затоа ќе се обидам да ти појаснам малку подобро.
Ти ме прашуваш дали некој што се придржува до Библијата (која е завршена во 1век) се придржува до изворното Христијанство. Јас ти одговорив ДА. Ти потоа ми велиш дали тоа е ставот на Христос и апостолите, јас повторно ти реков ДА и ти наведов два цитати каде што Христос и апостолите (Јован) го потврдуваат тој став. Ајде, штом се работи за тебе, ќе се обидам повторно да ти ги објаснам.
 
"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Јас Сум ви заповедал!"
(Исус во евангелие по Матеј 28:19)
 
1. Во првиот цитат Исус јасно им вели дека треба да ги поучуваме луѓето на Неговите зборови (кои се запишани во Библијата), а не на зборовите на некој ткн. "свет отец" од 9век.
Зборот "изворно" значи почетно, најрано, во случајов од устата на Христос и апостолите, онаму од каде што извира Христијанското учење, од устата на Христос.
Затоа изворното христијанство се препознава по тоа што го проповеда Христовото и апостолско учење, а не учењето на некои "црковни херои", "свети отци" кои дошле неколку века подоцна и ја оформиле православната црква.
 
"Што чувте од почетокот тоа да остане во вас. Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, и вие ќе останете во Синот и Таткото."
(1 Послание на апостол Јован 2:24)
 
2. Во вториот цитат апостолот Јован ги предупредува верниците да останат во почетната Христова изворна наука доколку сакаат и тие да останат во Бог. Уште во раната црква Ѓаволот почнал да внесува разни ереси, новотарии и нови учења и затоа тука апостолот ги предупредува христијаните да останат на првобитното изворно Христово и апостолско учење, на она што го слушнале од почетокот.
 
Истото тоа христијаните го предупредуваат и ден денес: Вратете му се на Словото! Вратете му се на изворното Христово и апостолско учење! (погледни го мојот потпис среќа)
Бидете свесни дека кога ќе решите да го направите тој чекор, ѓаволот ќе почне одма да ве напаѓа, ќе ви вели:
"Кај можеш бе ти обичен вернику да ја разбереш Библијата? Таа е тешка и неразбирлива книга. Христос не проповедал на обични селани, туку на интелектуалци, филозофи и луѓе од висок ранк. Ти не можеш да ги разбереш Неговите поуки. Остави ја Библијата и почни да ги читаш "толкувачите" нејзини. Читај го Јован Дамски, тој ќе ти објасни како да се клањаш пред икона. Немој да бидеш секташ и да читаш дирекно од Библијата... немој Библијата.. никако Библијата.."


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 15:42
pa neli evangelos? site nie tragame po otecot sinot i svetiot duh!!!no ke go spoznae onoj na kogo ce mu se objavi


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 16:01
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Темплариус - не верувам дека е тоа поврзана тема во случајов...
Во секој случај - не разбирам кој е критериумот за премерување на кој е Христов следбеник, а кој не... како? На вага ставате? Премерувате во проценти и после решавате? На пример - 80% е Баш Христијанин, 60% има надеж, 50% веќе не е Христов следбеник...
Православието е Христијанство, православните се Христови следбеници. Имаат свои заблуди, свои проблеми и свои гревови - како што впрочем имаат сите други.



EvAngelos sigurno ima i skala po koja seto toa se vrednuva...jas neznam jas sum Pravoslaven i samo sakam da vidime koja crkva kolku i sto napravila za Makedonskiot narod i Makedonija so toa ce ja sogledame vistinskata sila na Pravoslavieto a i na drugite crkvi...

daj nemoj da meshash babi i zabi , t.e. nacional patriptizam so hristijanstvo
mnozinstvoto sekade ima najmnogu napraveno za drzavata i toa sekade e fakt
polovinata od crkvite se izgradeni i so grchki i so bugarski i so srpski pari , po inicijativa na tugi carevi
i toa nema vrska so hristijanstvoto i silata na hristijanstvoto vo kombinacija so patriotizam
40 % nasilstvo nad zenata a, 50% nad decata vo makedonskite semejstva i kaj albancite i kaj makedoncitei kaj muslimanite i kaj pravoslavnite?
silata na hristijanstvoto e vo ljubovta kon blizniot

-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 16:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Бидете свесни дека кога ќе решите да го направите тој чекор, ѓаволот ќе почне одма да ве напаѓа, ќе ви вели:

"Кај можеш бе ти обичен вернику да ја разбереш Библијата? Таа е тешка и неразбирлива книга. Христос не проповедал на обични селани, туку на интелектуалци, филозофи и луѓе од висок ранк. Ти не можеш да ги разбереш Неговите поуки. Остави ја Библијата и почни да ги читаш "толкувачите" нејзини. Читај го Јован Дамски, тој ќе ти објасни како да се клањаш пред икона. Немој да бидеш секташ и да читаш дирекно од Библијата... немој Библијата.. никако Библијата.."

Не ми е јасно од каде ти е идејата дека во православието писанијата на отците се повисоко од Библијата, и не ми е јасно од каде ти е идејата дека тие писанија се во спротивност на она што го пишува во Библијата?!
Освен тоа - ова што го наведуваш погоре - апсолутно е бесмислено, затоа што и православието повикува на тоа да се чита Библијата, а ако имаш нешто нејасно, тогаш да се обратиш кај духовникот или кај писанијата на светите отци. Правите проблем од нешто што не постои... Ти зборуваш за ситуација од пред неколку века. Во времето кога Мартин Лутер повикува на реформа и повикува кон Библијата, тој позивот го упатува кон свештенството, а не кон народот. Народот во тоа време е неписмен, и не е во состојба да ја чита Библијата, а ниту пак има доволно распространети копии за да може секој да има по една.
Да, баптистите во САД можеле да си дозволат да даваат Библија на секој новопосветен, затоа што во тоа време кога настануваат печатењето на книгите е ефтино, но сеуште има проблем со читањето и писменоста. Реално, тој проблем и во САД се надминува во 20-тиот век. Што мислиш - ако на почеток на 20-ти век, му дале Библија на обичниот селанец Македонски, ќе можел да ја прочита? Да ја прочита, не да ја разбере. Да не зборуваме што веројатно ќе била на грчки, српски или бугарски...
Кога се зборува за одредени работи, мора да се зборува во контекст. Навистина - се создаваат проблеми од непостоечки ситуации. Сево ова што го велиш се менува постепено во последниве 30-40 години, особено во последниве 5, така што е јасна тенденцијата на православието за да се промени тој статус, кој е наметнат пред се до социо-економско-политичката ситуација до сега.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 16:58
Interesen front na razmisluvanja...
 
Fakt e deka Isus sekogash velel oti negovite zborovi se za onie koi imaat ushi da slushnat. Vo prevod, toa znachi za onie koi se dovolno svesni da ja razberat nivnata sushtina.
 
Deneshniot izvor na oficijalno (od teoloshki aspekt) avtoriziranite Isusovite zborovi e Noviot Zavet. Koj saka da se zapoznae so niv sekako deka treba da gi prochita od taa sveta kniga. Istovremeno, kako sto tolku pati predochi Isus, toa ne znachi deka tie ke bidat pravilno razbrani od sekoj onoj sto ke gi polozhi svoite ochi na niv.
 
Poradi toa insistiranjeto "Vratete mu se na slovoto" e impotenten povik, iako zvuchi mnogu ubedlivo i ispolneto so intelektualno vdahnovenie. Toj povik postoel odsekogash i rezultatite i den denes ni se mnogu dobro poznati. Mnoshtoto na lugjeto ne se vo sostojba da ja razberat Isusovata mudrost i ushte pomalu se sposobni da se upravuvaat spored nea. Onie , koi sepak iskreno sakaat da bidat osvetleni barem so troa bozhenstvena svetlost, prashuvat za interpretacii bidejki samite ne se sposobni da ja osoznaat sushtinata na originalnoto. Za niv, duri i tugjoto razbiranje, tugjata interpretacija, znachi poveke od onaa sopstvenata. Dali so toa go dobivaat vistinskoto e sosem druga rabota.
 
I sakale nie toa da go priznaeme ili ne -  toa e realnosta za ovie raboti.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 18:08
Asya,

Imash opomena od mene poradi tvojot krajno netoleranten komentar prema veruvanjata na drug chlen od ovoj forum. Toa sto ne se slozhuvame so nekoj drug ne ni dava avtomatsko pravo na verodostojnost ili edinstveno pravilno razbiranje na skriptite ili na religijata vo celost. Toa ne ni go dava nitu pripagjanjeto na bilo koja institucionalizirana vera ili verska denominacija.

Na ovoj forum dozvoleni i pozhelni se diskusii i razmena na dijametralno sprotivni mislenja, no ne e dozvoleno lichno navreduvanje.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 20:27
Asya, ova ne e tvoj lichen pravoslaven forum i ako sakash da bidesh slushnata i respektirana od drugite slushaj gi i respektiraj gi onie na koi im se obrakjash.

Tvoeto veruvanje e tvoe pravo, no artikuliraj go onaka da bide priemchivo za site chlenovi. Ne si opomenata poradi tvoite ubeduvanja, tuku poradi tvojot odnos na ovie strani.

Se nadevam deka razbirash za shto se raboti i deka nema da ima potreba povtorno da te opomenuvam.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 22:41
eh, sigurno Isus se cudi gledajki ne kako si gi kopame ocite eden na drug-pogolema razedinetost ne sum videl---ni nasata mpc ne e vo sjajni odnosi so sosednite crkvi, niti pa nie megu sebe...kaaaaj e ona na koe ucese Isus- LJUBOV? Ash, ja nemaголема%20насмевка

-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 22:48
Se obiduvame od vreme na vreme da go vmetneme zborot LJUBOV megju chlenovite na ovoj forum, ama nekako teshko odi... ako se prifati, togash e samo za interna upotreba megju pretstavnicite na ista vera.

Izgleda site gi zaboravaat Isusovite kazhuvanja za Samarikjanecot, za ljubenjeto na svjot sosed, za molenjeto za nash*te neprijateli, za bezuslovnoto ljubenje na Bozhjite deca... i da ne redam ponatamu.

Ama zatoa nikoj ne gubi shansa da se vbroji kako Bozhji vojnik, spremen da brani neshto sto samiot ne prakticira...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 01:05
zidarski и messanger, ве замолувам, покрај опоменувањето на членот Asya, исто така и да ги едитирате нејзините коментари каде што таа ги употребува зборовите "сектант", "шарлатан", "ѓавол",  "сатанско учење" итн. или пак прогласете ги за "ненавредливи" бар да знаеме сите ние да ги употребуваме.
Патем, што вели вашиот модераторски правилник, колку пати треба да опомените некого за да го банирате?
 
Originally posted by Asya Asya напиша:


Se chini ti ne razbirash deka Pravoslavnata Crkva mozhe da vodi samo borba protiv lazhnite uchenja, no ne i dijalog!
 
Asya, ова не е православен форум, туку мултирелигиски форум. Тука, од аспект на модераторите и администраторите, нема лажни и вистинити учења, туку само РАЗЛИЧНИ религии, вери, убедувања, мислења, ставови итн. Messenger и zidarski имаат двојна улога на форумов, членови и модератори. Како членови тие си ги застапуваат своите лични убедувања, дебатираат на основа на нив и ги уживаат истите права како и ние.
Но како модератори на форумов од нив се очекува и тие навистина се трудат да бидат објективни, толерантни и рамноправни кон сите членови без разлика на нивните верски убедувања.
Ако не можеш да водиш дијалог со припадниците од другите вери, тогаш си се нашла на погрешно место во погрешно време, затоа што подфорумов  Вероисповед е токму тоа - дијалог со членови од различни вери, убедувања, ставови и сл.
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

mojot govor e moe pravo!
 
Форумов има правила кои ние мора да ги почитуваме. При регистрацијата на форумов ти се согласи дека ќе ги почитуваш тие правила. Исто така и на овој подфорум има дополнителни правила. Прочитај ја првата тема на овој подфорум "Objava" поставена од модераторот Messenger.
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

Otvori gi leksikonite i rechnicite, i kje vidish deka zborovite "sekta", "glup", "glupost", "laga" imaat konkretno znachenje i ne mozhe da se narechat poinaku samo zatoa shto nekoj e prechuvstvitelen na realnosta i vistinata, dodeka prevod na vulgarni zborovi i psovki nema ni vo eden prilichen rechnik i leksikon, nitu na eden jazik.
 
Во Македонско-Англискиот речник на Зозе Мурговски има од игла до локомотива, од псовки и навреди, до благослови. Дури и на речникот на Идивиди има псовки и навреди. Ако не ми веруваш слободно иди на http://www.idividi.com.mk/recnik - http://www.idividi.com.mk/recnik , одбери Македонско-Англиски и напиши ги зборовите: клошар, лигле, ебење, ороспија, кyрва, орален секс, анален секс, анален отвор итн. Секако дека сите овие зборови се дел од речникот на еден јазик и можат да бидат кажани во ненавредлив контекст (пр. во медицински контекст), но истите можат да бидат злоупотребени и во крајно безобразен и навредилв контекст. Затоа дозволи модераторите да го проценат контекстот затоа што тоа им е работа и одговорност. Ако критериум за тоа што е навреда е тоа што го содржат речниците, отидовме јабана и со форумов, и со дискусиите.
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 01:12
Евангелос - во право си. Јас можам само да се извинам од името на форумот за тоа што не ја баниравме на време. Почнав јас да чистам по нејзините постови, но како што гледаш - за еден ден, направи ршум по сите теми. Впрочем, исто како минатиот пат, џабе се опомените.
Асја е банирана, само што уште не сум решил на колку време.
Ги молам останатите членови да се воздржат од негативни коментари, имајте трпение додека да ги средиме постовите.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: ENERGICAR
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 02:02
SUM PRAVOSLAVEN HRISTIJANIN MIR I LJUBOV SO VAS BRAKA I SESTRI .SILATA NA PRAVOSLAVIETO E UCENIKOT DA STANE KOLKU UCITELOT ILI SUGATA KOLKU GOSPODAROT.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 04:33
EvAngelos, eve da se izvinam i jas sto ne banirav vednash mislejki deka Asya e novodojdena na nashiot podforum (poradi godishen odmor bev otsuten poveke od mesec dena, pa se ushte ne sum vo tek so site raboti). Trebashe otposle da dobijam predupreduvanje od zidarski za da razberam deka se raboti za chlen koj veke bil poveke pati opomenuvan od nego, pa duri i baniran na Veroispoved.

Ne sakav da bidam prestrog so nov chlen, no izleze deka jas sum nov za nea, a ne taa za nas...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk