IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Леонардо Да Винчи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Леонардо Да Винчи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
skipi_xx Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skipi_xx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 05:25
koj ja merel neam poima-sigurno ne jas:) toa go imam procitano na internet-deka Da Vinci ima 220 a Ajnstajn samo 160 i Pascal so 185.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 11:57
Vo toa vreme ne postoele vakvi IQ testovi i lugeto ne znaele ni "I" od Inteligencija. Inteligencijata e povrzana so psihologijata, a psihlogijata kako nauka e vospostavena od Frojd koj ziveel kon krajot na 19 i pocetokot na 20 vek. Zatoa da ja smenime temata za Inteligencijata. Ajde pisete za nesto drugo vo vrska so Da Vinci.
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 00:00
инаку колку што знам јас Мона Лиза била девојка која живеела во Фиренца иначе по име Мадона Џаконда- се мислело дека му била голема љубов на Да Винчи, а некои велат дека во таа слика е всушност и самиот Да Винчи нацртан! а колку е точно не знам!
поздрав!

Изменето од Ani4ka_xxxxxxxx - 25.Август.2008 во 00:01
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 00:13
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

инаку колку што знам јас Мона Лиза била девојка која живеела во Фиренца иначе по име Мадона Џаконда- се мислело дека му била голема љубов на Да Винчи, а некои велат дека во таа слика е всушност и самиот Да Винчи нацртан! а колку е точно не знам!
поздрав!

Ova prvoto e tocno, a za vtoroto prvpat slusam, ama najverojatno e tocno, bidejki site sliki na Da Vinci se kodirani i se slika vo slika.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 16:00
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

инаку колку што знам јас Мона Лиза била девојка која живеела во Фиренца иначе по име Мадона Џаконда- се мислело дека му била голема љубов на Да Винчи, а некои велат дека во таа слика е всушност и самиот Да Винчи нацртан! а колку е точно не знам!
поздрав!

Ova prvoto e tocno, a za vtoroto prvpat slusam, ama najverojatno e tocno, bidejki site sliki na Da Vinci se kodirani i se slika vo slika.






Za vakvo nesto zboruvas?
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 16:22
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

инаку колку што знам јас Мона Лиза била девојка која живеела во Фиренца иначе по име Мадона Џаконда- се мислело дека му била голема љубов на Да Винчи, а некои велат дека во таа слика е всушност и самиот Да Винчи нацртан! а колку е точно не знам!
поздрав!

Ova prvoto e tocno, a za vtoroto prvpat slusam, ama najverojatno e tocno, bidejki site sliki na Da Vinci se kodirani i se slika vo slika.






Za vakvo nesto zboruvas?

Da, za ova zboruvame. Slikata e dvosmislena i na nea se naslikani i Dzakonda i Da Vinci.
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 12:06
Za Leonardo ima mnogu da se pisuva,onie sto se zainteresirani za nego im ja preporacuvam knigata "Tajnata Vecera"od Havier Siera,mn dobar roman,otkriva del od karakterot na Leonardo kako i sozadavnjeto na edno od negovite najgolemi dela!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Emo19 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emo19 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 04:21
Leonard ha interesen tip na covek od ona sto go imam citano Sakal da ja ostvari sekoja svoja ideja i zamisla i toa go pravel rabotel za pari rabotel vo toa vreme kako voen izenjer TUKA RAKA NA SRCE sprema mene imal najgolem najgolem doprinos bidejki toa mozebi trebalo vo momentot se soglasuvam deka imal dosta golem koeficient na intelegencija ali za da vri se okolu nego i da dokaze deka e toa taka *vo toa vreme ne bile potrebni izumite nego PARITE *se se vrti okolu pari DA SPOREDAM G.B (america) ima najmal koeficient na intelegencija od dosegasnite amer.pred. ali coekot ima lova i plaka 100 popametni glavi za nego . DA SE VRATAM NA TEMAVA -Leonard bil mrzliv covek znael da raboti so godini postojano na edno delo i koga ke dojde krajot da go stopi (i poite da gi razmacka :)_ posto ocigledno ne mu bilo dojdeno do sekojdnevno crtanje se custvuval po sposoben DALI ZNAETE KOGA GO CRTAL PETELOT ZA EDEN FRANCUSKI BOGATAS :) (sigurni podatoci od kniga za SVETSKA UMETNOST) mu poracal nekoj bogatas na Leonard da mu nacrta PETEL ali na neopredeleno vreme :) od samiot dogovor pomegu musterijata i Leonard pominalo dosta golem period od godina i poveke odi musterijava i mu vika do kade si so mojot petel LEONARD mu izvadil okolu 100 strani na koj bil nacrtan petelot i mu rekol prijatele od ovie 100 skici ovaa e sovrsena *zamislete vo PETEL baral SOVRSENSTVO *I NAVISTINA OPRAVDANO malite raboti GI SOZDAVAAT OGROMNITE STVARI
Кон врв
Emo19 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emo19 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 00:09
nema vrska deka Leonard gi kodiral negovite dela i deka sekogas portretite se slika vo slika TAKVA E TEHNIKATA SO KOJA CRTAL i taa samata simbolika e GODOT :)
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 22:07
Kopirani ne Kopirani ... covekot Mrtov neznam kolku dlaboko pod zmeja Seuste ziveee ... kako toa go napravil dali bil inteligenten ili ne Sto ke mu e sega??? koga e poveke od ziv Tuku nije nemame dr rabota
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2010 во 20:22
Насмевката на Мона Лиза - сликарски трик
 

Мистериозната насмевка на Мона Лиза всушност е трик кој е направен со специјална сликарска техника, тврдат научниците.

Австриските невролози тврдат дека анализата на ова ремек-дело покажува дека нејзиното лице изгледа потполно различно во зависност од тоа на кој дел од лицето се фокусира погледот.

Доколку започнете да гледате во очите на Мона Лиза ќе забележите суптилна насмевка, но ако прво ја погледнете устата насмевката исчезнува.

Професор Флориан Хатцлер од Центарот за неурокогнитивни истражувања во Салзбург тврди дека Леонардо да Винчи искористил мудра сликарска техника за да го збуни оној кој го гледа делото.

Кога се гледа директно во сликата благо затемнетите слоеви околу устата го прават изразот на лицето на Мона Лиза неутрално, но со периферен поглед насмевката веднаш се воочува.

„Насмевката на Мона Лиза е скриена. Кога гледате директно во нејзината уста забележувате фини детали, насмевката исчезнува и останува само неутрален израз на лицето“, вели Хатцлер додавајќи дека Мона Лиза ги менува изразите зависност од аголот на гледање.

Славниот Леонардо да Винчи ја создал оваа илузија користејќи се со техниката сфумато, односно вешто избегнувал остри контури и со сенчење создал маглив дел, тврдат научниците кои го објавија истражувањето во престижниот магазин Psychological.
 
 

 
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 17:04
Леонардо Да Винче е најголемиот сликар на 15 век но не само сликар.Сепак најславен е со сликата на Мона Лиза иако има допринос и во прикажување на структурата на човечкото тело ( го сецирал и го сликал - за што и ќе го осудила црквата).Сликал со техниката сфумато - повеќе слоеви еден врз друг и експериментирал дури и со подлогите на кои сликал.Поради тоа голем дел од сликата -тајната вечера- му е многу оштетена.Визионер во се.Многу, многу ,многу над останатите умови на тоа време.
Навистина некои слики не сакал да го доврши почнувајќи нешто друго што го окупирало.Сестран италијан кој е познат и по пет векови во целиот свет.
Сакам да ги гледам неговите слики ( има и книга за сликарството).
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 14:38
Автопортрет на Леонардо Да Винчи
Леонардо%20да%20Винчи.%20Автопортрет.%201511

И прочуената Тајна Вечера


Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2010 во 12:43
http://www.youtube.com/watch?v=OK-tIt8xSBk&feature=related
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.