Испечати | Затвори го прозорот

Леонардо Да Винчи

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Наука
Опис на форумот: Астрономија, Генетика, Физика...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15165
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 13:46
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Леонардо Да Винчи
Постирано од: skipi_xx
Наслов: Леонардо Да Винчи
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 14:38



Коментари:
Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 16:46
збунетост




-------------


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 17:37
Genijalec, vo vistinska smisla na zborot.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 17:55
Што бара овој во наука? збунетост Има посебна тема за http://www.forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=55 - УМЕТНОСТ .

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 18:43
бил човекот,... и уметник... и научник голема%20насмевка

-------------


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 19:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Што бара овој во наука? збунетост Има посебна тема за http://www.forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=55 - [COLOR=#0000ff - УМЕТНОСТ[/COLOR - .

Бил успешен и како сликар и како научник. Имал макети за Хеликоптер кои биле откриени дури после конструирањето на првиот хеликоптер. Исто мислам дека некој мост во Истамбул (не сум сигурен дали точно таму) е правен според негови скици.


Постирано од: skipi_xx
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 04:59
nekoj nesto poveke za leonardo da vinci dali znae ?
vo vrska so toa deka e najintelegentniot covek na planetata so 220 prosek na intelegencija-toa sto nikoj do sega gi nema objasneto seuste negovite sliki, negovata metafora?????????
pisete luge mn me interesira za umtnikov so se najde nekako slucajno vo nauka:)


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 16:59
Originally posted by skipi_xx skipi_xx напиша:

nekoj nesto poveke za leonardo da vinci dali znae ?
vo vrska so toa deka e najintelegentniot covek na planetata so 220 prosek na intelegencija-toa sto nikoj do sega gi nema objasneto seuste negovite sliki, negovata metafora?????????
pisete luge mn me interesira za umtnikov so se najde nekako slucajno vo nauka:)

Imal 220 inteligencija? Eh covekot da ziveel vo denesno vreme ke napravel sekakvi cuda, a sega nisto od nego, lezi pod 3 toni zemja.


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 16:59
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

збунетост

Mona lisa kako navistina da se smee. Bozestvena nasmevka ima.


Постирано од: skipi_xx
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 17:19
inaku mona liza spored nekoi mislenja e zenata na isus hristos -marija magdalena
istotaka leonardo ja ima nacrtano tajnata vecera so isus hristos kade sto e prisutna zena.-cudno neli:)


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 18:40
Originally posted by skipi_xx skipi_xx напиша:

inaku mona liza spored nekoi mislenja e zenata na isus hristos -marija magdalena
istotaka leonardo ja ima nacrtano tajnata vecera so isus hristos kade sto e prisutna zena.-cudno neli:)

Zenata koja e prisutna e apostol, a tocno toa e Marija Magdalena, i taa ne bila zena na Isus tuku negov ucenik koja prethodno bila prostitutka i se pokajuva. So toa Isus sakal da ja pretstavi ednakvosta megu mazite i zenite.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 18:46
Originally posted by skipi_xx skipi_xx напиша:

inaku mona liza spored nekoi mislenja e zenata na isus hristos -marija magdalena
 
Според некои фантазии, а не според некои мислења. Во сите веродостојни историски документи што ги имаме за Исус Христос се вели дека тој не бил женет и дека бил погубен неженет.

Originally posted by skipi_xx skipi_xx напиша:

istotaka leonardo ja ima nacrtano tajnata vecera so isus hristos kade sto e prisutna zena.-cudno neli:)
 
"Тајната" вечера (која воопшто не била тајна, туку така е медиумски наречена), Исус ја имал со апостолите некаде во 33 година. Леонардо да Винчи е роден во 1452 година т.е. 14 века подоцна. Во неговиот дом не е најдена никаква временска машина со која тој би се вратил во времето на Исус. Така што нема шанси тој да присуствувал на таа вечера. Тој си ја нацртал таа слика согласно неговата имагинација, чисто уметнички и смешно е што некои луѓе на основа на таа слика си донесуваат некакви заклучоци.
Јас можам да го нацртам Сталин со три очи и што треба тоа да значи? Дека тој имал 3 очи? голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Јордан Шумарот
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 19:40
Шо ти значит ко ке го читет Дена Браауна..место да фатет нешо да работет...ова конспиративниве филмој се особено застапени во банана републики ко нашава гомнарија....


Постирано од: xman
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 21:54
koj mu a merel inteligencijata na via


Постирано од: skipi_xx
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 05:25
koj ja merel neam poima-sigurno ne jas:) toa go imam procitano na internet-deka Da Vinci ima 220 a Ajnstajn samo 160 i Pascal so 185.


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 11:57
Vo toa vreme ne postoele vakvi IQ testovi i lugeto ne znaele ni "I" od Inteligencija. Inteligencijata e povrzana so psihologijata, a psihlogijata kako nauka e vospostavena od Frojd koj ziveel kon krajot na 19 i pocetokot na 20 vek. Zatoa da ja smenime temata za Inteligencijata. Ajde pisete za nesto drugo vo vrska so Da Vinci.


Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 00:00
инаку колку што знам јас Мона Лиза била девојка која живеела во Фиренца иначе по име Мадона Џаконда- се мислело дека му била голема љубов на Да Винчи, а некои велат дека во таа слика е всушност и самиот Да Винчи нацртан! а колку е точно не знам!
поздрав!

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 00:13
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

инаку колку што знам јас Мона Лиза била девојка која живеела во Фиренца иначе по име Мадона Џаконда- се мислело дека му била голема љубов на Да Винчи, а некои велат дека во таа слика е всушност и самиот Да Винчи нацртан! а колку е точно не знам!
поздрав!

Ova prvoto e tocno, a za vtoroto prvpat slusam, ama najverojatno e tocno, bidejki site sliki na Da Vinci se kodirani i se slika vo slika.


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 16:00
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

инаку колку што знам јас Мона Лиза била девојка која живеела во Фиренца иначе по име Мадона Џаконда- се мислело дека му била голема љубов на Да Винчи, а некои велат дека во таа слика е всушност и самиот Да Винчи нацртан! а колку е точно не знам!
поздрав!

Ova prvoto e tocno, a za vtoroto prvpat slusam, ama najverojatno e tocno, bidejki site sliki na Da Vinci se kodirani i se slika vo slika.






Za vakvo nesto zboruvas?


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 16:22
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

инаку колку што знам јас Мона Лиза била девојка која живеела во Фиренца иначе по име Мадона Џаконда- се мислело дека му била голема љубов на Да Винчи, а некои велат дека во таа слика е всушност и самиот Да Винчи нацртан! а колку е точно не знам!
поздрав!

Ova prvoto e tocno, a za vtoroto prvpat slusam, ama najverojatno e tocno, bidejki site sliki na Da Vinci se kodirani i se slika vo slika.






Za vakvo nesto zboruvas?

Da, za ova zboruvame. Slikata e dvosmislena i na nea se naslikani i Dzakonda i Da Vinci.


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 12:06
Za Leonardo ima mnogu da se pisuva,onie sto se zainteresirani za nego im ja preporacuvam knigata "Tajnata Vecera"od Havier Siera,mn dobar roman,otkriva del od karakterot na Leonardo kako i sozadavnjeto na edno od negovite najgolemi dela!

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: Emo19
Датум на внесување: 14.Септември.2008 во 04:21
Leonard ha interesen tip na covek od ona sto go imam citano Sakal da ja ostvari sekoja svoja ideja i zamisla i toa go pravel rabotel za pari rabotel vo toa vreme kako voen izenjer TUKA RAKA NA SRCE sprema mene imal najgolem najgolem doprinos bidejki toa mozebi trebalo vo momentot se soglasuvam deka imal dosta golem koeficient na intelegencija ali za da vri se okolu nego i da dokaze deka e toa taka *vo toa vreme ne bile potrebni izumite nego PARITE *se se vrti okolu pari DA SPOREDAM G.B (america) ima najmal koeficient na intelegencija od dosegasnite amer.pred. ali coekot ima lova i plaka 100 popametni glavi za nego . DA SE VRATAM NA TEMAVA -Leonard bil mrzliv covek znael da raboti so godini postojano na edno delo i koga ke dojde krajot da go stopi (i poite da gi razmacka :)_ posto ocigledno ne mu bilo dojdeno do sekojdnevno crtanje se custvuval po sposoben DALI ZNAETE KOGA GO CRTAL PETELOT ZA EDEN FRANCUSKI BOGATAS :) (sigurni podatoci od kniga za SVETSKA UMETNOST) mu poracal nekoj bogatas na Leonard da mu nacrta PETEL ali na neopredeleno vreme :) od samiot dogovor pomegu musterijata i Leonard pominalo dosta golem period od godina i poveke odi musterijava i mu vika do kade si so mojot petel LEONARD mu izvadil okolu 100 strani na koj bil nacrtan petelot i mu rekol prijatele od ovie 100 skici ovaa e sovrsena *zamislete vo PETEL baral SOVRSENSTVO *I NAVISTINA OPRAVDANO malite raboti GI SOZDAVAAT OGROMNITE STVARI


Постирано од: Emo19
Датум на внесување: 15.Септември.2008 во 00:09
nema vrska deka Leonard gi kodiral negovite dela i deka sekogas portretite se slika vo slika TAKVA E TEHNIKATA SO KOJA CRTAL i taa samata simbolika e GODOT :)


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 22.Септември.2008 во 22:07
Kopirani ne Kopirani ... covekot Mrtov neznam kolku dlaboko pod zmeja Seuste ziveee ... kako toa go napravil dali bil inteligenten ili ne Sto ke mu e sega??? koga e poveke od ziv Tuku nije nemame dr rabota

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Март.2010 во 20:22
Насмевката на Мона Лиза - сликарски трик
 

Мистериозната насмевка на Мона Лиза всушност е трик кој е направен со специјална сликарска техника, тврдат научниците.

Австриските невролози тврдат дека анализата на ова ремек-дело покажува дека нејзиното лице изгледа потполно различно во зависност од тоа на кој дел од лицето се фокусира погледот.

Доколку започнете да гледате во очите на Мона Лиза ќе забележите суптилна насмевка, но ако прво ја погледнете устата насмевката исчезнува.

Професор Флориан Хатцлер од Центарот за неурокогнитивни истражувања во Салзбург тврди дека Леонардо да Винчи искористил мудра сликарска техника за да го збуни оној кој го гледа делото.

Кога се гледа директно во сликата благо затемнетите слоеви околу устата го прават изразот на лицето на Мона Лиза неутрално, но со периферен поглед насмевката веднаш се воочува.

„Насмевката на Мона Лиза е скриена. Кога гледате директно во нејзината уста забележувате фини детали, насмевката исчезнува и останува само неутрален израз на лицето“, вели Хатцлер додавајќи дека Мона Лиза ги менува изразите зависност од аголот на гледање.

Славниот Леонардо да Винчи ја создал оваа илузија користејќи се со техниката сфумато, односно вешто избегнувал остри контури и со сенчење создал маглив дел, тврдат научниците кои го објавија истражувањето во престижниот магазин Psychological.
 
 

 


-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 17:04
Леонардо Да Винче е најголемиот сликар на 15 век но не само сликар.Сепак најславен е со сликата на Мона Лиза иако има допринос и во прикажување на структурата на човечкото тело ( го сецирал и го сликал - за што и ќе го осудила црквата).Сликал со техниката сфумато - повеќе слоеви еден врз друг и експериментирал дури и со подлогите на кои сликал.Поради тоа голем дел од сликата -тајната вечера- му е многу оштетена.Визионер во се.Многу, многу ,многу над останатите умови на тоа време.
Навистина некои слики не сакал да го доврши почнувајќи нешто друго што го окупирало.Сестран италијан кој е познат и по пет векови во целиот свет.
Сакам да ги гледам неговите слики ( има и книга за сликарството).


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 30.Мај.2010 во 14:38
Автопортрет на Леонардо Да Винчи
Леонардо%20да%20Винчи.%20Автопортрет.%201511

И прочуената Тајна Вечера




-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: russia
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 12:43
http://www.youtube.com/watch?v=OK-tIt8xSBk&feature=related



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk