IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Учениците и безбедноста на интернетот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Учениците и безбедноста на интернетот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
blue666 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4465
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue666 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 09:30
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 22:08
... bezbednosta na internetot...pravilnata primena na internetot...shto li beshe toa...ocigledno i na profesorite im treba zashtita...ama koj da gi zashtiti...
„Глупачо, што имам на тестот?“

„Нејќам да ме оставите на полагање, пошто ќе научам ви ветувам, само немојте кец да ми шибнете без да одговарам“, „Шо имам на тестот, глупачо?“... Ова се само дел од коментарите што ги пишувале ученици во скопската гимназија „Јосип Брзо-Тито“ на профилот што и го отвориле на „Хај фајв“ на професорката по географија Љубица Каревска.

Оној ученик што ставил слики од оваа професорка на Интернет ја поистоветува со Хитлер. Покрај злобните коментари на учениците, на профилот и испраќале и слики од Хитлер.

Снежана Мироновска, директорката на гимназијата, вели дека е штета што нема начин идентитетот на професорите и директорите да се заштити од ваквите постапки на учениците.

Профил на „Хај фајв“ има и професорот Драган Ѓеоргиев, професор по математика во истото училиште. „Професоре, идете кај мене на профил, има слики од вас од екск*рзијата и, ве молам, поправете ми го кецот!“, му пишал ученик на Ѓеорѓиев.



И директори и професори на „Хај фајв“

Ученици во гимназиите „Раде Јовчевски Корчагин“, „Орце Николов“ и „Јосип Броз Тито“, регистрирале директори и некои професори во овие училишта на Интернет-страницата „Хај фајв“ и им направиле профили.

- На Интернет имаше мои фотографии, текстови, како и фотографии од директорот Ѓорѓи Китаноски. Презедовме мерки, направивме од училиштето да не можат да ја отворат таа страница, а дури и да ја отворат, точно се знае од кој компјутер е тоа направено, во колку часот. Се обидуваме колку што можеме таквите работи да ги спречиме. Но современата технологија си го прави своето - вели Драган Арсовски, директорот на „Корчагин“.

Надица Ѓеоргиевска, професорка по физика, Љубица Каревска професор по географија, извесен Драган, кој предава математика, сите од „Јосип Броз Тито“, се само дел од професорите кои имаат профил на „Хај фајв“.

Учениците коментираат дека ги ставаат професорите на Интернет само заради забава.

...ama zabava... mozebi za zabava kje im tekne i roditelite da si gi stavat na internet...vo nekoi kompromitiracki pozi i situacii...samo za zabava...kade trgna svetot...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.