IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Морал
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Морал

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2016 во 21:56
za moralot ubavo ti kazha mesi..

ja nemam shto da dodadam..
едно е - не се две
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2016 во 22:00
Za moralot kazal Aristotel ..nekoj koj go znaat milioni i nema potreba nekoj administrator na forumi da mi kazuva sto e moral a sto ne ....
a i vprocem ona sto go kaza Mesi ti si taa koja ne go razbra izgleda


Posle ova podolu ne gledam sto bi mozel da ocekuvam i drugo намигнување

“TELEMITSKI MORAL by Rodney Orpheus

……. Moral je još jedna neomiljena riječ - s razlogom…..



Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2016 во 22:02
ochigledno !
едно е - не се две
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2016 во 22:12
Tolku li e tesko da si srekjen ? Tolku li e tesko da si dobar kon sebe i drugite?
Toa ne mi e jasno збунетост

Dobroto nosi dobrina i pozitivna energja ....
Losoto nosi loso i negativna energija .....

Energijata ni se vrakja nam ....nasteti mu na nekoj i tebe ke ti dojde zloto do glava toa bilo i ke bide odsekogas..da si sebichen i da mislis samo na sebe to znaci da im mislis loso na drugite ..

Ne znam sto ima smesno za da mu se smees na nekoj koj posakuva da im e OK na site ???
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2016 во 22:32
posakuvanoto ne sekogash e OK!

jasno?
едно е - не се две
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2016 во 22:36
смеење hahah

Taka e ...mora da gi ubedis lugjeto deka ne im e ok za da im go izmanipuliras mozocheto i posle da im nametnes so treba da im e ok смеење



Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2016 во 22:39
ti da ne si spirko ?
едно е - не се две
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 04:51
Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Христовиот морал синтетизиран во една реченица:
31. Па, како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив!
Лука 6:31

Da

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ако е така, тогаш значи е вака:
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Токму така, вистинскиот, нашиот автентичен морал , е оној што произлегува од нас, од нашата свест.

Delimichno ,

No sekogas ima i mora da ima vlijanie i nadvoreshnoto opkruzuvanje

Znaci, moralot prozileguva od  heteronomnata  I avtonomnata svest;
Da ne nabrojuvam primeri, eve samo eden ...decata , kade so svojata svest dokolku nema nekoj vozrasen pokraj niv da gi nasochi na prav pat i kon ona sto treba a sto ne treba da go pravat?

Самиот себе се негираш:
 

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Христовиот морал синтетизиран во една реченица:

31. Па, како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив!
Лука 6:31

да
Pa da , dovolno e nisto da ne znaeme za moralot , nitu definicii za nego , nitu sto e etika ,tuku samo ova recenica da ja znaeme i cuvstvuvame nejzinata "tezhina" i pak ke bideme na praviot pat , kon srekjata, samozapoznavanjeto ,ispolnet i ubav zhivot kako nashiot taka i na nash*te najbliski.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 05:12
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Za moralot kazal Aristotel ..nekoj koj go znaat milioni ...

Можам да изнаредам и да се повикам на еден куп имиња кои филозофирале за моралот.

И што ќе помогне тоа ? 

Што воопшто помага тоа во подобрување на моралот кај луѓето ? 

Верглањето, класифицирањето, сортирањето, секцирањето, структурирањето и планирањето на филозофскиот ум има исто толку успех во хуманоста на човекот колку што срцето и духот имаат во математиката.

Затоа сите тие имиња со нивните купишта книги не вредат како една Исусова реченица:

31. Па, како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив!
Лука 6:31

Моралот лично се осознава и живее, за него не се филозофира.






П.С. Штом го спомнавме Аристотел, ајде неколку реченици за него… тој својата теорија за човековата природа (етика) ги поставува на два темела: среќата и врлината.

Првото (среќата) ја поврзува со активностите на душата, со што го рефлектира кажаното од Исус, додека второто го поврзува со човековата умствена природа. Според него ако се разбере како работи човековиот ум тогаш ќе се разбере како истото беспрекорно да се прави. Токму вторава работа е онаа што кај него е критикувана затоа што од ставот за природата на луѓето тој минува на заклучок како треба да биде перфектната човековата природа. 






Изменето од Messenger - 05.Април.2016 во 06:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 11:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Христовиот морал синтетизиран во една реченица:
31. Па, како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив!
Лука 6:31

Da

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ако е така, тогаш значи е вака:
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Токму така, вистинскиот, нашиот автентичен морал , е оној што произлегува од нас, од нашата свест.

Delimichno ,

No sekogas ima i mora da ima vlijanie i nadvoreshnoto opkruzuvanje

Znaci, moralot prozileguva od  heteronomnata  I avtonomnata svest;
Da ne nabrojuvam primeri, eve samo eden ...decata , kade so svojata svest dokolku nema nekoj vozrasen pokraj niv da gi nasochi na prav pat i kon ona sto treba a sto ne treba da go pravat?

Самиот себе се негираш:
 

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Христовиот морал синтетизиран во една реченица:

31. Па, како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив!
Лука 6:31

да
Pa da , dovolno e nisto da ne znaeme za moralot , nitu definicii za nego , nitu sto e etika ,tuku samo ova recenica da ja znaeme i cuvstvuvame nejzinata "tezhina" i pak ke bideme na praviot pat , kon srekjata, samozapoznavanjeto ,ispolnet i ubav zhivot kako nashiot taka i na nash*te najbliski.




Ne voopsto ne se negiram , zatoa go dodadov onoj del koj sega go markirav so crveno среќа i ovoj del koj sledi kako doobjasnuvanje na ona sto mislam.
Isus kazal i ne ucel na dobri dela i kazal mnogu mudri misli , no ne se site vernici i ne gi znaat Isusovite ucenja ? I ne mozhes ti so edna recenica da dopres do nekoj koj ne znae sve ili skoro sve sto propovedal Isus ili pak nekoj koj voopsto ne se zamara so toa sto go kazal Isus a nie ova go pisuvame ne vo forum Veroispoved tuku vo forum filozofija....
I na karaj mudrite misli i propovedi na Isus ne go dopiraat sekogo i nemaat za sekogo tezina  ....
Taka ili se lazam збунетост


Znaci ja rekov vaka
Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Христовиот морал синтетизиран во една реченица:
31. Па, како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив!
Лука 6:31

Da


I na tvoeto
 
Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ако е така, тогаш значи е вака:
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Токму така, вистинскиот, нашиот автентичен морал , е оној што произлегува од нас, од нашата свест.

Delimichno ,

No sekogas ima i mora da ima vlijanie i nadvoreshnoto opkruzuvanje

Znaci, moralot prozileguva od  heteronomnata  I avtonomnata svest;
Da ne nabrojuvam primeri, eve samo eden ...decata , kade so svojata svest dokolku nema nekoj vozrasen pokraj niv da gi nasochi na prav pat i kon ona sto treba a sto ne treba da go pravat?
[/QUOTE]


 I na tvoeto filozofsko razmisluvanje odgovoriv onaka kako sto razmisluvale filozofite ..

Nikade ne se negiram среќа



Изменето од Kastro - 05.Април.2016 во 11:57
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 11:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Za moralot kazal Aristotel ..nekoj koj go znaat milioni ...

Можам да изнаредам и да се повикам на еден куп имиња кои филозофирале за моралот.

И што ќе помогне тоа ? 

Што воопшто помага тоа во подобрување на моралот кај луѓето ?


I dali kaj mnogu pomognalo ova ?

31. Па, како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив!
Лука 6:31
Ili ova pomognalo i ke pomogne samo na/kaj onie koi ne se "gluvi " za propovedite na Isus i negovite sledbenici ?

Mesinger ne mozesh dobrinata i uchenjeto na Isus i negovite sledbenici za dobrinata i posledicite od samata dobrina i dobri dela  i propovedite za toa da gi sintetiziras vo edna recenica ....Zatoa sto, Isus negovite sledbenici  i nivnite sledbenici , obozhuvachi i pochituvachi znaat i procitale ne samo edna ili dve recenicia tuku povekje i  ja znaat celinata i tezinata na mudrite misli i propovedi na Isus i lesno mozat da ja sogledaat poenata od tie uchenja ili se trudat da ja sogledaat i ja pocituvaat  i istite mozat da ja sogledaat tezinata prikazani vo samo edna recenica  ...No ne i site .

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Верглањето, класифицирањето, сортирањето, секцирањето, структурирањето и планирањето на филозофскиот ум има исто толку успех во хуманоста на човекот колку што срцето и духот имаат во математиката.

Затоа сите тие имиња со нивните купишта книги не вредат како една Исусова реченица:


31. Па, како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив!
Лука 6:31

I nikade ne kazav deka moze da vredat ...No nie sme na tema Filozofija i zboruvame za moralot od sekoj aspekt ....


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

П.С. Штом го спомнавме Аристотел, ајде неколку реченици за него… тој својата теорија за човековата природа (етика) ги поставува на два темела: среќата и врлината.

Првото (среќата) ја поврзува со активностите на душата, со што го рефлектира кажаното од Исус, додека второто го поврзува со човековата умствена природа. Според него ако се разбере како работи човековиот ум тогаш ќе се разбере како истото беспрекорно да се прави. Токму вторава работа е онаа што кај него е критикувана затоа што од ставот за природата на луѓето тој минува на заклучок како треба да биде перфектната човековата природа. 


A na sto ne uchi Isus ? Neli ne uchi bash na toa ili ja sum greska ?

Tochno go izdvoiv Aristotel , da , no ne rekov deka e edisntevn filozof koj se zanimaval so moralot i etikata ..a od filozofski aspekt za moralot jas vekje predhodno se izjasniv

Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Taka da moram da trgnam od slednoto :

Etikata e filozofska disciplina koja se zanimava so moralot. Prashanjeto za dobroto I zloto ima centralna uloga vo etichkite istrazhuvanja I dokazhuvanja.

Za da se poentira moralot najchesto se izdvojuvaat nekolku poglavni etichki tekovi.

-  Evdajmonizam (glaven stremezh e srekjata);

-  Hedonizam ( zadovolstvoto e kraen plod na moralnoto deluvanje);

-  Utilitarizam ( korista I dobivkata se najvisokoto dobro dobro za poedinecot ili grupata , dobroto se naogja vo srekjata I zadovolstvoto);

-  Pragmatizam ( insistiraat deka ona sto treba da se zeme kako vistina e ona shto najmnogu pridonesuva za nagolemoto dobro na chovekot vo najgolem vremenski period);

Od sfakjanjata za moralot prozileguvaat heteronomnata etika (izvor na moralot e nadvoreshnoto opkruzhuvanje)  I avtonomnata etika (izvor na moralot e vo samiot chovek;

Sto zhnachi deka moralot e stav kon zhivotot so svest za disciplina.

Dobrite dela se narekuvaat moralni I lichnostite koi postapuvaat taka gi cenat kako moralni I obratno …losh*te dela nemoralni.




I na kraj kako Hristijanin mene mi e dovolno ona sto go zboruval mojot ucitel i spasitel i da ja sfatam tezinata na negovite propovedi i mudri misli ...
No koga govoram vo tema koja e vo forum filozofija kade sogovonici ne mi se samo moite brakja i sestri po vera vo toj slucaj moram malku da izlezam od ramkite na ona sto e poznato za mene i ima tezina .
Bidejki toa ne znaci deka e taka za site.





Изменето од Kastro - 05.Април.2016 во 11:55
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 13:26
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

 
Pa da , dovolno e nisto da ne znaeme za moralot , nitu definicii za nego , nitu sto e etika ,tuku samo ova recenica da ja znaeme i cuvstvuvame nejzinata "tezhina" i pak ke bideme na praviot pat , kon srekjata, samozapoznavanjeto ,ispolnet i ubav zhivot kako nashiot taka i na nash*te najbliski.

----------------


Isus kazal i ne ucel na dobri dela i kazal mnogu mudri misli , no ne se site vernici i ne gi znaat Isusovite ucenja ? I ne mozhes ti so edna recenica da dopres do nekoj koj ne znae sve ili skoro sve sto propovedal Isus ili pak nekoj koj voopsto ne se zamara so toa sto go kazal Isus a nie ova go pisuvame ne vo forum Veroispoved tuku vo forum filozofija....


И понатаму си контрираш на своите коментари и фрлаш темнина онаму каде што има светлина. 
 
Не треба да си верник за да ја знаеш и следиш Исусовата мисла бидејќи таа не е религија, туку етика. Неа ја знаат и ја живеат и атеисти. среќа

А тоа е така бидејќи е поврзана со нашите свест и чувства,  а не со нашиот ум, филозофирањето или мудрувањето. Тоа е многу едноставна работа лесно разбирлива за секој човек и токму затоа Исус им ја говорел на најнеедуцираните луѓе.

Ако таа мисла и нејзините варијанти не им се познати и блиски на луѓето од секојдневниот живот, тогаш оние дебели филозофии на кои се повикуваш сигурно им се познати уште помалу.

Се работи за свеста и срцето, не за умот. Во моралот умот, со неговите филозофирања, нема место. Но умот е таков, сака секаде да се вметне и с'е да анализира и да "објасни". голема насмевка












Изменето од Messenger - 05.Април.2016 во 13:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 13:30
Кога умот се вметнува во моралот, тогаш се добива политика.









Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 15:02
Messinger , kako prvo ke te zamolam da vnimavas i da ne mi upatuvas navredlivi sodrzini, da go sochuvame dostoinstvoto i intelektualniot nachin na razmenuvanja na mislenje.
Sekoj ima pravo na istoto.
Jas, mislam deka za celo vreme taka ti se obrakjam , ke te zamolam i ti isto taka so mene.

Da ne ja vmetnuvam porakata na Isus za moralot vo ovoj mig .среќа

Da dodadam , za mene ova e forum i mesto kade se razmenuvaat mislenja i sekoj od nas ima razlichno mislenje, ne bi imalo diskusija dokolku imame isti stavovi i mislenja na temite .


No bidejki vo posledniot post ,ti mene diretno mi se obrakjas , bi sakal da te prasam slednovo :
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

И понатаму си контрираш на своите коментари и фрлаш темнина онаму каде што има светлина.

Koja e taa temnina koja ti ja gledas i citas sto jas ja frlam ? I na koja svetlina spored tebe jas ja frlam taa temnina koja sto ti  ja gledash ?
Oblazlozi mi za da vidam ona sto ti go gledas a jas ne.

I vtoro koga vekje sme kaj kontriranjeto sam na sebe
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

....А тоа е така бидејќи е поврзана со нашите свест и чувства,  а не со нашиот ум......
.......

Се работи за свеста и срцето, не за умот.


Bi te prashal od kade potteknuva svesta ako ne od umot?
Svest -  proces na odrazuvanje na stvarnosta od strana na mozokot na chovekot.
odnosno
Jasno poimanje na neshto i konsekvenciite na sopstvenite dela.

Sto e Um?
Ke citiram " Умот е сплет од спознавачки капацитети, кој овозможува способност за свест, мислење, размислување, забележување и расудување, кои се карактеристични за човекот, но кои може да се однесуваат и на други живи суштества."

Znachi spored tvojot stav deka
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


........А тоа е така бидејќи е поврзана со нашите свест и чувства
i

Се работи за свеста и срцето


Togash dali umot nema mesto vo moralot?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Во моралот умот,.........., нема место.



A se slozuvam celosno so 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Но умот е таков, сака секаде да се вметне и с'е да анализира и да "објасни".голема насмевка


I vprochem bez umot ne bi postoel ni ovoj forum ,nitu temite na istiov, nitu nekoj drug forum bi postoel ..... kade sekade nekoj neshto vmetnuva , analizira i se trudi da "objasni" среќа

Povekje ne diskutiram na temava да



Изменето од Kastro - 05.Април.2016 во 16:52
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.