Испечати | Затвори го прозорот

Морал

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14127
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 10:58
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Морал
Постирано од: RebeL
Наслов: Морал
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 15:56
Дали моралот е постојан или се менува? Дали треба законите на една држава да се базираат на моралот? Односно, дали треба да биде илегално она што не е морално и обратно?

-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!



Коментари:
Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 16:03
VRZ OSNOVA NA SE ONA STO SE SLUCUVA VO SVETOT PA I KAJ NAS MORALOT SE SAM OSNOVNI PARAMETRI VRZ KOI TREBA GI IMAAT VO PREDVID ZITELITE NA OVAA PLANETA,A SEPAK MORALOT E INDIVIDUALEN...
PR.ZA NEKOJ E OK TANGA NA PLAZA,A ZA NEKOJ I PLAZA E NEMORAL...


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 16:13
...moralot go pravat lugeto, so svoeto odnesuvanje...ako e nekoj nemoralen takov e, primer vi se curite niz svetot so katolichka veroispovest, oni se slatki-sovremeni i najsofisticirani moralno-nemoralni-mistichni individui, ali vazno idat u crkva i se pokajuvaat...голема%20насмевка

-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 23:16
Moralnite zakoni se nepisani pravila koi funcioniraat megu odredena grupa na luge koi se vo megusebna interakcija. Dokolku odredena licnost ne gi pocituva grupata postavuva sankcii, vo najblaga forma so izolacija


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 23:22
Da be, ne znam so mi stana




Постирано од: zagor
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 23:26
..ДО ЕТИКАТА Е!!!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 04:27


Моралот претставува феномен кој може да се анализира и пресликува во општествениот живот како и во личниот, интимниот. Но мислам дека општествената димензија и онаа личната димензија се во постојан судир.

Објективно може да се одреди што е морално а што не, но ова објективно спознавање на категоријата МОРАЛ, варира низ времето заедно со еволуцијата на општеството и човекот.

Моралот на општеството како норма или стандард се менува во скад со промените кои настануваат во општеството. Нешто што во минатото било општа норма на мораално однесување денес се покажува како НЕМОРАЛНО.

Во иста насока се менуваат и моралните чувства и норми на поединецот, иако сите се склони кон кршење на воспоставените општествени морални норми.

Од денешен аспект, теоретски имаме поголеми морални стандарди, но употребата и реализацијата на истите мислам дека е далеку пониска од порано, што искрено треба да алармира и да не загрижува. Затоа што моралот претставува објективна категорија и размената се движи како по хоризонтала така и по вертикала и претстаавува структурална основа на човековото општество.

Можам да кажам дека денес е се поприсутен феноменот на релативизацијата на моралот, односно се поприсутна е идејата дека моралот претставува произволна категорија, односно се оди по хоризонталата, без да се земе во предвид и вертикалната (подлабоката, личната, интимната) импликација на нештата кои влијаат на целината, што според мене претставува погрешен концепт, бидејки не се согледува правата, објективната природа на МОРАЛОТ.



-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 11:26
Na primer on "moral" toa da go stori, na primer prespal edna nok so negovata sefica oti ke go izbrka od rabota, a negovata ljubena treba da razbere i da ne mu se zakanuva deka ke "mora" da mu go isece...
A za Moira ja moram edna guska da i pratam големо%20гушкање


Постирано од: moira
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 12:00

...moral, ne moral, no moram i jas da te , zatoa sto prvo sto me docheka sabajlevo beshe gushkata od tebe... i zosto ti MORAL...?





-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 12:02
Oti nesto od vnatre me mora deka moram da i pratam guska ma moira големо%20гушкање


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 13:11
Моралот според мене е субјективна работа. Луѓето и околностите во кои живеат - се оние кои го создаваат моралот. Она што за еден е морално, можеби за друг е неморално. И како што кажа моира, моралот постојано се менува и никогаш не е константен. За пример, пред 50тина години жените кои носеле пократки фустани од под колената биле сметани за неморални. Исто така жените кои носеле пантолони (значи примарно машка облека) биле сметани за неморални. А денес тоа е сосема нормално и морално да се носи.

Така да, сметам дека не треба законите на една држава да се базираат на морал, затоа што така би биле многу субјективни. Законите треба да ја гарантираат слободата на движење и говор на секој човек, без разлика на полова, верска и национална припадност, сексуална ориентација, физички и ментални недостатоци, физички и ментални карактеристики итн (шо имаше друго..среќа )


-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 13:18
...nadvor vrne... istura... ne moze drugo da se raboti... pa aj na forum...
... e sega okolu moralot i moralnite vrednosri...
...aj da trgneme od naucnoto objasnenie na zborot moralis... koj vo princip znaci... zbir na pravila na opredeleno opshtestvo ili opshtestvena klasa za sodrzinata i nacinot na megusebnite odnosi na lugeto i na coveckata zaednica...
... moralis ... ispravnost... doblest... svest za disciplina... etika... nacin na mislenje... stav kon zivotot....
... i se bi bilo vo red...ako nema dvojni standardi... odnosno dva agla na gledanje... ona shto za nekoj e moralno... za drug moze da e nemoralno...prostota...zaostanatost... i obratno....



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 13:32
"Nemoralot " sekogas pobuduva pogolem interes od "moralot"


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 13:36
Ednas odejki,me zapira nepoznat minuvac i sakase da mi dade 50EU samo ako go baknam
Normalno ne se soglasiv...bev moralna,nemav da mu dadam fiskalna


-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 13:47
Originally posted by fragola fragola напиша:

Ednas odejki,me zapira nepoznat minuvac i sakase da mi dade 50EU samo ako go baknam
Normalno ne se soglasiv...bev moralna,nemav da mu dadam fiskalna

...газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење....големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање....


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 13:53
E zatoa posle ne ni ja biva drzavata смеење


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 17:19
Nisto ne e moralno,samo AKO SAKAS.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 19:26
Cudna rabota...se razgoluvaat, istaknuvaat organi koi se najeksploatirani pri seks, a ako zevnes ke te mislat manjak збунетост


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 23:14
Моралот лично го мешам со глаголот морал!
Тој морал! Абе тој морал и готово...!!
Е сеа , кој вика дека тој морал ...!!
Ако сака ќе праи ,
ако не сака не праи и крај...!!!
А коа некој ќе рече ,
а бе тој морал и готово,
мене не ми е баш јасно...!!!!???

Зошто некој морал нешто да напраи
а неко неморал????!!!????
И морално ли е тоа кога некој морал да напраи нешто,
а другиот пошто неморал тоа е неморално...??!!!??

Ако е до мене, понекогаш сум морал,
понекогаш не сум морал....!!!
Има тука нешто нејасно ..????


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Јуни.2008 во 22:31
Kako sto veke nekolkumina spomnaa, moralot e nepishan zakon koj e usvoen i neguvan (odrzhuvan, menuvan, modificiran...) od zaednicata kako prifatliv nachin na odnesuvanje.

Stom edinkata saka da stane chlen na zaednicata, togash se slozhuva da gi prifati moralnite normi na taa zaednica i so toa da otkazhe od del na svoite lichni slobodi. Pochituvanjeto na moralot na zedanicata de fakto znachi deka edinkata nekogash ke pravi ili nema da pravi neshta so koi taa ne se slozhuva, ne bi gi sakala ili misli deka ne treba da se pravat. Zaednicata bara od nea da gi pochituva i ispolnuva moralnite zakoni, no dozvoluva edinkata da se izjasni po niv. Ovaa dozvola vsushnost ja pretstavuva formata so koja aktivno se neguva toj moral - negovoto proveruvanje vo sovremenoto vreme so sto se revalorizira i se dava shansa za negovo eventualno modificiranje.

Se razbira, moralot vo edna zaednica ne mora da korespondira vo sekoj detal so moralot od nekoja druga zaenica. Iako osnovnite postavki koi poteknuvaat ushte od bibliski vreminja kako ne ubivaj, ne lazhi, ne kradi i t.n. se opshto prifateni nasekade, ima mnogu koi se duri i sprotivni. Taka na primer, najdobroto neshto sto mozhe kaj eskimite domakjinot da mu ponudi na gostinot e da mu ja odstapi zhena si za taa vecher. Toa vo drugi kulturi bi bilo nezamislivo!

Bilo kako, tezata deka moralot e neshto koe ne mora da se sledi, dokolku ne odgovara na nash*te lichni sogleduvanja, ne pretstavuva izdrzhana propozicija. Se dodeka edinkata bara da bide prifatena od sredinata i da gi uzhiva nejzinite povlastici, taa treba da gi sledi moralnite zakoni na taa sredina i pokraj toa sto mozhebi ne se soglasuva potpolno sio niv. Otfrlanjeto na tie moralni normi praktichno bi znachelo nepochituvanje i konfrotacija so zaednicata. Ultimativniot rezultat od toa e da se bide otfrlen ili samovolno da se izleze od nea.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Јуни.2008 во 23:15
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Дали моралот е постојан или се менува?
 
Човечкиот морал не е постојан и се менува. Јас не велам дека ова е добро, туку само изнесувам констатација на ова, се надевам, реторско прашање.
Моралот во едно општество претставува сето она што е добро, исправно и доблесно да се прави или да се биде. Заради неговата промена и заради неговата зависност од место до место, многумина од вас заклучија дека моралот е релативна и субјективна работа. Другата алтернатива би била дека постојат апсолутни и објективни морално-етички стандарди.
Реалноста покажува дека има две категории на луѓе, едни кои веруваат во релативноста и субјективноста на моралот, а други кои веруваат дека постои апсолутен и објективен морал кој, за нивна жал, не е почитуван од сите луѓе на планетава. Веројатно претпоставувате дека во првата група генерално се атеистите, а во втората теистите. Ова е многу очигледно оттаму што доколку вие верувате во еден Бог, вие исто така верувате дека Тој ги поставил тие апсолутни и објективни морално-етички стандарди и неразумно е да се верува дека Тој се предомислува околу тоа што е морално, а што не е.
Доколку пак не верувате во Бог и верувате дека светот настанал случајно со самоорганизирање на материјата, тогаш нормално е и да верувате дека мнозинството преку искуството го наметнало моралот во едно општество.
Одтука моралот и неговата релативност или апсолутност зависат од верските убедувања на поединците. Јас, како христијанин, верувам дека постои апсолутен и објективен морал кој Бог го има објавено во Неговото писмено откровение до човекот - Библијата.
 
Би сакал да дадам еден пример што добро ги илустрира последиците од релативноста на моралот.
Сите ние сме чуле за Хитлер и за холокаустот на евреите т.е. за неговиот обид за геноцид на евреите, инвалидите, ромите, словените, и други народи кои не припаѓале на неговата "супериорна" аријевска раса.
Веројатно сите сте едномислени дека тоа што Хитлер го правел е крајно неморално и можеби дури и ви се гади од самата помисла. Но не заборавајте, некои од вас сепак веруваат дека моралот е релативна и субјективна категорија. среќа
 
Верувале или не, Хитлер го вршел геноцидот мотивиран и охрабрен од моралот кој произлегува од верата во еволуцијата. Да, Хитлер бил искрен верник во еволуцијата и верувал дека она што го прави е морално. Имено, Хитлер сакал да ги уништи оние народи кои претставуваат товар и го уназадуваат напредокот на општеството. Тој сметал дека евреите, ромите, инвалидите, словените и др. се рецесивни или нижи човечки видови во општеството и дека тие се предодредени, согласно еволуцијата, на уништување. Па така, се што сакал Хитлер да направи било да го убрза овој процес на еволуција на човештвото. Тој верувал дека на тој начин човештовот ќе се ослободи од товарот на овие недоволно еволуирани раси, кои според него претставувале само кочница, и дека со тоа човештвото, поточно неговата аријевска раса многу побрзо ќе еволуира напред.
 
Ве прашувам вас, кои верувате во еволуција, дали ова што Хитлер го правел го сметате за неморално? Ако да, зошто го сметате за неморално кога тој сакал само да ја убрза еволуцијата и да создаде поубаво општество без инвалиди, без роми, без евреи т.е. според Хитлер, без сметот на општеството, туку само здрави прави аријевци среќа
Ете ја вистината за релативноста на моралот, било ви се допаѓала таа или не.
 
 
 
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Дали треба законите на една држава да се базираат на моралот? Односно, дали треба да биде илегално она што не е морално и обратно?
 
Моралот во едно општество најчесто произлегува од законите на тоа општество. Кога мајката и вели на својата ќеркичка дека не е морално да краде во продавница, таа најчесто додава: "ако украдеш, чичко полицаец ќе те искара.. или ќе те носи во затвор" среќа
Па така на децата уште во најраните години им се создава моралнот најчесто диктиран од законите на тоа општество/држава.
 
Ако вие во законот на една држава напишете дека проституцијата е законска професија и наведете икс подзакони и правила како би ја легализирале истата, тогаш таа во свеста на младите од генерација во генерација ќе станува се поморална и поморална и ве една етапа на неа луѓето на таа "професија" би гледале како и на сите професии, со мала разлика што оваа професија нуди побрза и полесна заработувачка. Така таа за кратко време би станала морална.
 
Исто така ако во едно општество ја наречете хомосексуалноста како "алтернативен начин на живеење", вие со тоа сте ја прогласиле истата за морална. Потоа доколку вие легализирате хомосексуални бракови, посвојување на деца од страната на два "татковци" и други работи што си одат со тоа, тогаш, по неколку генерации, сите овие работи ќе станал морални и едно реално секојдневие. Не само што ќе станат морални, туку ќе станат и кул, хит и мода да се биде хомо, лезз или пак да се има двајца истополови родители итн.
 
Дали ова е добра иднина за нас или не, ќе оставам на секој од вас да си заклучи, а мене поентата тука ми е дека законите во една држава го диригираат моралот во општеството и затоа треба тие многу внимателно да бидат изгласувани, а не така наивно и низ тесна врата, најчесто подгревани од нечија агитација и под маската на "слободата, рамноправноста итн"


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 25.Јуни.2008 во 15:07
Pak ke se povtoram...ne mie jasno kako zenite baraat romantika i pocit koga propagiraat nemoral so istaknuvanje na delovi od teloto koi se najeksploatirani pri seks....da nosat knigi na glava i da bide najatraktivna taa sto najveke moze da nosi, ajde de


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 25.Јуни.2008 во 17:04

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Реалноста покажува дека има две категории на луѓе, едни кои веруваат во релативноста и субјективноста на моралот, а други кои веруваат дека постои апсолутен и објективен морал кој, за нивна жал, не е почитуван од сите луѓе на планетава. Веројатно претпоставувате дека во првата група генерално се атеистите, а во втората теистите.

Уште една непотребна генерализација, да не речам глупа (како и сите генерализации воопшто). Оваа претпоставка е силно субјективизирана, па затоа повеќе не ја коментирам.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Моралот во едно општество претставува сето она што е добро, исправно и доблесно да се прави или да се биде. Заради неговата промена и заради неговата зависност од место до место, многумина од вас заклучија дека моралот е релативна и субјективна работа. Другата алтернатива би била дека постојат апсолутни и објективни морално-етички стандарди.
...
Доколку пак не верувате во Бог и верувате дека светот настанал случајно со самоорганизирање на материјата, тогаш нормално е и да верувате дека мнозинството преку искуството го наметнало моралот во едно општество.

Без разлика на религиските убедувања, јaс би рекол дека општествената констелација е таа што го наметнува моралот на мнозинството. Самото тоа што постојат различни општествени склопови, различни социјални средини, различни религиски убедувања, не насочува кон тоа дека сепак моралот е релативен и флексибилен, односно секој го моделира според своите убедувања и како што самиот кажа: се разликува од место до место.
*Обратете внимание на подвлечениот збор.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Би сакал да дадам еден пример што добро ги илустрира последиците од релативноста на моралот.
Сите ние сме чуле за Хитлер и за холокаустот на евреите т.е. за неговиот обид за геноцид на евреите, инвалидите, ромите, словените, и други народи кои не припаѓале на неговата "супериорна" аријевска раса.
Веројатно сите сте едномислени дека тоа што Хитлер го правел е крајно неморално и можеби дури и ви се гади од самата помисла. Но не заборавајте, некои од вас сепак веруваат дека моралот е релативна и субјективна категорија.
...
Ве прашувам вас, кои верувате во еволуција, дали ова што Хитлер го правел го сметате за неморално? Ако да, зошто го сметате за неморално кога тој сакал само да ја убрза еволуцијата и да создаде поубаво општество без инвалиди, без роми, без евреи т.е. според Хитлер, без сметот на општеството, туку само здрави прави аријевци.
...
Ете ја вистината за релативноста на моралот, било ви се допаѓала таа или не.

Не може примерот на индивидуланата (не)моралност на Хитлер да го прошириме на целиот релативен морал. Секако тоа што го направил Хитлер го вбројуваме во неморално, дури и нечовечки, но сепак тоа не ни кажува дека целокупниот морал се заснова на Хитлеровите идеи од тоа време. И нормално, времето во кое што живеел Хитлер и времето во кое живееме ние се сосема различни, што претставува уште еден фактор кој ја диригира флексибилноста и модификацијата на моралните норми.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ако вие во законот на една држава напишете дека проституцијата е законска професија и наведете икс подзакони и правила како би ја легализирале истата, тогаш таа во свеста на младите од генерација во генерација ќе станува се поморална и поморална и ве една етапа на неа луѓето на таа "професија" би гледале како и на сите професии, со мала разлика што оваа професија нуди побрза и полесна заработувачка. Така таа за кратко време би станала морална.

А зошто таа професија би била против-законска и неморална?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исто така ако во едно општество ја наречете хомосексуалноста како "алтернативен начин на живеење", вие со тоа сте ја прогласиле истата за морална. Потоа доколку вие легализирате хомосексуални бракови, посвојување на деца од страната на два "татковци" и други работи што си одат со тоа, тогаш, по неколку генерации, сите овие работи ќе станал морални и едно реално секојдневие. Не само што ќе станат морални, туку ќе станат и кул, хит и мода да се биде хомо, лезз или пак да се има двајца истополови родители итн.

Хомосексуалноста не е начин на живеење, туку тоа е ЖИВОТ. И мислам дека одамна расчистивме со тоа дека хомосексуланоста не е мода, помодарство, кул итн. туку дека се работи за сексуална ориенатација која е дел од сечиј (сексуален) живот.


-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 28.Јуни.2008 во 20:19
..nisto ne se mora-l-o...taka i taka se e za ...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 28.Јуни.2008 во 23:40
Kup nametnati gluposti od strana na nekogasni dominantni i impotentni svestenici


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Јуни.2008 во 01:55
Ne bi rekol deka e tokmu taka. Sepak moralnite normi postoele ushte od pochetokot na socijalizacijata na chovekot i toj gi kreiral i prifatil kako osnovni normi na megjusebnoto odnesuvanje vo tie opshtestveni formacii. Nemozhesh da kazhish deka do togash lugjeto zhiveele na "komu-ide osnova", pa podocna nekoi odednash izmislile nekakvi pravila, normi i zakoni i gi nametnale so nekakov preku nok sozdaden avtoritet.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Јуни.2008 во 11:45
samo ke kazam tolku, kolku sto denes se e porazvino i napredno, tolku od den na den moralot kaj lugjeto e na ponisko nivo.

kolku nekoj navistina drzi do svojot moral zavisi od samiot nego, zatoa sto za krsenje na moralnite normi pred nikogo ne odgovara, edinstveno pred samiot sebe i svojata sovest.


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 01:51
cesto se prasuvam ako postoi kaj odredeni luge moral zosto ne go praktikuvaat
ili ako imas ronka moral zosto ne kazes navreme toa sto e nemoralno

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 03:23
He, he,  stom ne go praktikuvaat znachi ne postoi, bez obzir sto proklamiraat ili sto ti mislish za niv.намигнување

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 10:17
da , sekoj si ima svoi moralni normi .... zosto drugite go krsat moralot.... pa tie tokmu taka kako sto veli Messinger, go nemaat, samo propagiraat lazen moral kolku da izgledaat dobri vo ocite na drugite , edno zborat, drugo pravat.... licemerstvo ili samozalazuvanje....


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 12:04
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da , sekoj si ima svoi moralni normi .... zosto drugite go krsat moralot.... pa tie tokmu taka kako sto veli Messinger, go nemaat, samo propagiraat lazen moral kolku da izgledaat dobri vo ocite na drugite , edno zborat, drugo pravat.... licemerstvo ili samozalazuvanje....

...propovednicite na Isus Hristos...popovite... velat... Ne me gledaj shto pravam...samo slushaj me shto zboruvam...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 12:56
da, tokmu zatoa i imav eden konflikt ... navodno vladata ja voveduva veroispovesta vo ucilistata da se vrati moralot.... i nema nisto loso vo toa sto ke gi ucat da ne lazat, da ne kradat.... ( a nie sto ne sme ucele veroispovest , akako da ni vikale da krademe i lazeme)

a jas velam kako ke go vrati vladata moralot so nekoe ucenje koe veli ne kradi, ne lazi.... koga i onie sto kradele i lazele slobodno si setaat , vladata znae i ne mrda so prst ....

kakov moral ke vraka , koga taa prva nema moral.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 13:00
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, tokmu zatoa i imav eden konflikt ... navodno vladata ja voveduva veroispovesta vo ucilistata da se vrati moralot.... i nema nisto loso vo toa sto ke gi ucat da ne lazat, da ne kradat.... ( a nie sto ne sme ucele veroispovest , akako da ni vikale da krademe i lazeme)

a jas velam kako ke go vrati vladata moralot so nekoe ucenje koe veli ne kradi, ne lazi.... koga i onie sto kradele i lazele slobodno si setaat , vladata znae i ne mrda so prst ....

kakov moral ke vraka , koga taa prva nema moral.

... nema da predava nieden clen na vladataнамигнување...niv nikoj nema da gi veruva... ke predavaat uciteli po veroanauka...teolozi... niv barem nekoj ke gi veruva...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 15:46
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...propovednicite na Isus Hristos...popovite...
 
Поповите проповедници на Исус Христос? газење%20од%20смеење Кога си видела ти поп да го проповеда учењето на Исус Христос дај не ме зезај, или можеби иронија е ова погоре? среќа
Поповите се само комерцијални агенти на МПЦ, а за да догураат до потенцијални проповедници, треба прво да ја научат "Оче наш", па потоа да земат еден семинар "Читање на Новиот Завет" (во хотелот Изгрев), е дури потоа може да се прави муабет за нешто повеќе голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tiger
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 14:24
nekoj imaat poveke nekoj pomalku moral...mislam deka e prasanje na oset


Постирано од: mikeg
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 14:31

MORALOT KAJ SITE E RAZLICEN



Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 18:34
Moralot e iskinata stranica vo zivotnata kniga na mnogumina....


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:45
moralot ne e nistu drugo,tuku sistematski nacin da se unistat strastite na lugeto...


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: emilyXX
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 03:08
Sekoj si ima svoj nacin na vrednuvanja na nestata i svoi principi koga stanuva zbor za moral na pr za mene e nemoralno da sedis u avtobus a do tebe stoi stara iznemostena licnos dodeka pak za drugi toa e sosema ok i ja sum platil karta i ona nema zasto da stanam. Spored mene moralot koj sto go "poseduva" edna licnos e tesno povrzan so karakterot. MORALOT E RELATIVEN


Постирано од: isus
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 10:09
moralot vo Makedonija e prteteran


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 13:11

Пред неколку дена имав можност да присуствувам на роденденот на основачот на најголемата европска издавачка куќа BMG. Човекот на 87 год. возраст, одржа краток говор на кој пред се зборуваше за човечноста, дека треба да си поставуваме цели во животот кон кои ќе се стремиме со човечност...говорот беше многу силен и искрен и многу ме допре, ме трогна.

Тогаш ми допре до свест колку некои елементарни морални и етички норми во денешното општество се изгубени.
Како се се сведува на трка, натпревар, да се победи конк*рентот, како на такви говори на големи фирми поентите на говорите од овој тип се „ние сме најдобри, најјаки, а останатите нека цркнат“, на „целта ги оправдува средствата. Интересот сам по себе е доволна причина, оправдување за се што ќе превземам да ја остварам таа цел“. Најголем дел од луѓето по инерција го следат тој принцип не запрашувајки се до каде тоа би можело да ги доведе. Мислат на полните џебови кои сигурно нема и душите да им ги наполнат. И така се создава простор за една огромна празнина на планетава, која ќе се дуе како балон, но веројатно ќе пукне во еден момент....
 
Некој ќе ми рече:„батали, што се замараш. таков е светот денеска, прифати го тоа.“ Јас морам да прифатам дека живеам во многу несовршен свет, но не прифаќам неморал (не мислам тука на некакви старомодни малограѓански норми на однесување туку на општочовечки норми на почит, почит на интегритет, суверенитет, идентитет на една личност, на заедницата во која живеам или се наоѓам, отвореност и спремност за соработка и соживот...итн..среќа) и категорично го одбивам. Според мене, само така животот има вистинска содржајност и вредност.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 22:07
Ubavo e da se prochitat ovie zborovi... tie pokazhuvaat deka sepak svesta se ushte go vladee umot koj preku egoto postojano saka da ja nadglasa i da se pretstavi kako gospodar vmesto gospodarot.

Me raduva sto iskreno si go pochustvuvala toa bidejki toa e iskrata na prosvetluvanjeto i prviot chekor kon praviot pat.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 23:23
Pocituvanje ne moralnite normi e strasno dosadno zosto drzi odredena grupa vo odreden debilizam korisen za manipulatorskite vlijatelni paraziti


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 00:18
Svesta ne poznava i ne priznava moral ili pishani zakoni bidejki taa ne se ogranichuva so niv kako umstveni kategorii, no isto taka taa znae deka za nesvesni lugje tie se potrebni.

Zatoa svesta ne polemizira okolu moralnite normi kako edno nuzhno skalilo vo razvoj na chovekovoto bitie i zatoa ne pluka popusto po niv i ne gi obvinuva nesvesnite za nivnite moralni/nemoralni postapki. Ne mozhe da se obvinuva nekoj za neshto sto pravi nesvesno.

Ubav primer od religijata e onoj so Isus, koga go razapnuvale na krstot, Toj mu se obratil na Boga so ovie zborovi: Prosti im oche, bidejki tie ne se svesni sto pravat.

I toa e razlikata megju svesta i umot, megju osoznaenoto i izmislenoto, megju celta i pochetokot. I seto toa ima svoe mesto vo chovekovoto bituvanje po patot na negovoto prosvetluvanje. Nitu edno bebe ne otishlo na fakultet bez prvin da sedne na klupata od prvo oddelenie.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 20:35
I moralnite koga imaat vrski vleguvaat preku red.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 22:56



..koga poveketo bi gi prafitile i primenile osnovnite normi za odnesuvanje i ziveenje,sosema poinakov bi bil svetot.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 00:16
Moralot go nametnuva super ego- to sto ni go nametnale nasite roditeli so moranje i maltretiranje


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 12:18
moralot ne moze nikoj da ti go nametne , go imas ili go nemas, zavisi od tebe samiot i tvojata svest i sovest.


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 13:03
Moralnite pravila se kreacija na covekot.Se ucat,ne se vrodeni.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 14:52
Не е точно. Во денешно време постојат научни докази дека човекот во својата првична, основна природа е суштество кое има природна потреба и позитивно реагира на кооперација односно соработка, помагање, поддршка, заедништво, бидејки така се развива.
А за тоа треба да си некој кој не лаже, не краде, не убива, го сака ближниот свој, го почитува, поткрепува, поддржува, му помага, соработува. Взаемно. Тоа ни е вродено, бидејки е природна потреба.
 
Појавувањето на фрустрација на било кое од овие нешта предизвикува негативни реакции. За тоа цел живот учиме како да се справуваме со тие фрустрации. Некои успеваат, голем дел од луѓето успеваат, но многу голем дел не. И тука почнува другиот тип на реакции...
 
А од родителите учиме уште во најраната возраст како тоа да го примениме (она што ни е потребно за развој).Или да НЕ го применуваме.  


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 09:45
ne se slozuvam, vo prirodata na covekot e da se bori za prezivuvanje, a na koj nacin ke go pravi toa, zavisi od splet okolnosti. koga socijalnite potrebi se na visoko nivo , togas i moralot kaj lugjeto e na visoko nivo i obratno.

se razbira , odsekogas postoele i ke postojat lugje koi ne biraat sredstva za da gi ostvarat svoite celi , bez razlika vo kakva sredina ziveat, kako se vospituvani itn... nekogas decata od roditelite go ucat tokmu sprotivnoto .


Постирано од: seka
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:13
Ne bi rekla deka moralot ima golema vrska so okolinata vo koja i kade zivees! Moralot e karaktericki, mislam deka toa uste od dete se gleda kakov moral ke ima nekoja osoba...
 
A deka Roditelite mozat na Moralot od decata ( dodeka se malcki ) da vlijavaat vo toa sum sigurna, post dete tie kako prazen list, na koj mozes se i sesto da pisuvas, kako Harddisc, sto ke napises sto ke "programiras" toa ke go citas ....


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:20
ima i toa golema vrska, vo vremeto koga site rabotea, se funkcionirase navremeno, nemavme krazbi i krimina, sekako nekoi se sekavaat na gajbite mleko i leb ostaveni pred prodavnicite koi nikoj ne gi cepkase , denes koga imame golema nevrabotenost, a i onie sto rabotat voglavnom ne se dobro plateni ili im kasnat platite, moralnite vrednosti pagjaat.

ne taka odamna na HRT imase slucaj koga za litar mleko e pukano vo prodavackata. Deckoto koj pukal za litar mleko , veruvam deka nikogas toa ne bi go napravil dokolku imal redoven raboten odnos i redoven finansiski priliv i sigurna sum deka negovite roditeli ne go ucele da puka za litar mleko.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:26
Izvini butle, no za da pukas na covek treba bolen vo glavata da bides, toa nema vrska so MORALOT!!!!! Ti ako zemes oruzje, bilo pistol bilo noz ili nestop drugo, so namera da go koristis, toa e za mene osoba (ako mozes OSOBA da ja nareces) koja e bolna vo glavata, toa za mene nema nikakva vrska so MORALOT

-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:36
da, vo uslovi koga se e vo red, samo bolni lugje posegnuvaat po oruzje.

no razmisli malku , vo kakvi uslovi ziveel ili kolku dena gladuval, ili decata doma mu gladuvale koga nekoj se resil so pistol da vleze vo prodavnica poradi litar mleko, i ima i te kakva vrska so moralot, bidejki toj sigurna sum, gi zgazil site svoi moralni normi poradi golata potreba za opstanok, negov , ili na negovite deca ako gi imal ...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:37
MORALOT e pred se dinamicka kategorija

toj e promenliv po vremeto i razvojot na civilizacijata

svekoe svoe vreme si bara svoj MORAL


ps- cela srekja so ne se menuva celosno
голема%20насмевкаголемо%20гушкање




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: seka
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:44
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, vo uslovi koga se e vo red, samo bolni lugje posegnuvaat po oruzje.

no razmisli malku , vo kakvi uslovi ziveel ili kolku dena gladuval, ili decata doma mu gladuvale koga nekoj se resil so pistol da vleze vo prodavnica poradi litar mleko, i ima i te kakva vrska so moralot, bidejki toj sigurna sum, gi zgazil site svoi moralni normi poradi golata potreba za opstanok, negov , ili na negovite deca ako gi imal ...
 
butle... mene ne moras za glad i za nemanje pari da mi kazuvas!!!! NE se sloguvam so tebe, kradenje e edna stav a ubivanje e druga stvar. I jas sum ziveela (dodeka bev vo MK) bedno, do tolku bedno kako sto velis, da moras, sakal nekel da gladuvas... i mojata majka go osetila toa, GLAD, NEMANJE, 2 DECA, SMETKI i.t.n da ne nabrojuvam no sepak ne se osudila da ubie nekogo!!!


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:47
ne samo bolni lugje posegnuvat po oruzje

tie vo momentot se neadekvatni, no nemora da se bolni


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:47
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ima i toa golema vrska, vo vremeto koga site rabotea, se funkcionirase navremeno, nemavme krazbi i krimina, sekako nekoi se sekavaat na gajbite mleko i leb ostaveni pred prodavnicite koi nikoj ne gi cepkase , denes koga imame golema nevrabotenost, a i onie sto rabotat voglavnom ne se dobro plateni ili im kasnat platite, moralnite vrednosti pagjaat.

ne taka odamna na HRT imase slucaj koga za litar mleko e pukano vo prodavackata. Deckoto koj pukal za litar mleko , veruvam deka nikogas toa ne bi go napravil dokolku imal redoven raboten odnos i redoven finansiski priliv i sigurna sum deka negovite roditeli ne go ucele da puka za litar mleko.
 
 
Тоа е реакција на фрустрацијата, за која зборував во претходниот пост.
 
Можеби тој дечко со години веќе живеел во тешка беда. Не знаеме која е неговата приказна и историја. За младите луѓе секогаш има можности и некакви услови за развој. Човек кога е млад е флексибилен и многу поотворен и посилен да ги издржи  промените на времето во кое живее. Така да, тој ако сакал, сигурно ќе можел да има некаква работа за да не умира за млеко. Насобраната негативна енергија сигурно доаѓа од нешто друго што кулминирало во таков делириум.
 
 Ако немаш елементарни услови за живот (што е најприродното право на секое живо суштество на планетава, како што е дишењето, водата и храната) за опстојување за светов, тогаш настапува фрустрацијата (неможност да се реализира она што се сака, или би требало, или е потребно) која создава конфликт во човекот.
 
Може да биде мал (ах, денес нема да си купам чевли; ја пропуштив мојата омилена серија)
или поголем, ама прифатлив ( ќе одам на одмор во Охрид, а не во Хрватска),
или голем (немам пари на детето да му купам чоколадо),
или мнгоу голем: немам пари ни леб да купам
па дури и колективен (Грција има моќ МК да ја стопира во развојот, затоа нема инвестиции, нема работа, има корупција, автоматски негативна атмосфера, омраза,,,, итн).
 
Моралот најдобро опстојува кога човекот ги има елементарните услови за мирно и непречено постоење (не мислам на никаков луксуз тука).
Баш како што велиш во примерот кој ти е одличен, и кој ние го имаме искусено на своја кожа:  времето кога сите работеа и кога немаше криминал, односно беше минимален.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:50
ocigledno ne se razbirame, no ajde da go ostavime ovoj primer, da go zemem primerot zosto makedoncite zemaat bugarski pasosi i potpisuvaat deka imaat bugarski koreni iako nemaat i kolku e toa moralno

a toa se slucuva denes vo ovie uslovi na beda i mizerija, a ne se slucuvalo togas koga se imalo normalne zivot.

se nadevam deka sepak ke se slozis deka socijalnata situacija mnogu vlijae na moralnite normi, mozebi jas nikogas poradi moite moralni normi nema da potpisam deka imam bugarski koreni i da go prodadam svojot identite, no enormne broj makedonci gi zgazija tie normi i potpisaa.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:53
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ocigledno ne se razbirame, no ajde da go ostavime ovoj primer, da go zemem primerot zosto makedoncite zemaat bugarski pasosi i potpisuvaat deka imaat bugarski koreni iako nemaat i kolku e toa moralno

a toa se slucuva denes vo ovie uslovi na beda i mizerija, a ne se slucuvalo togas koga se imalo normalne zivot.

se nadevam deka sepak ke se slozis deka socijalnata situacija mnogu vlijae na moralnite normi, mozebi jas nikogas poradi moite moralni normi nema da potpisam deka imam bugarski koreni i da go prodadam svojot identite, no enormne broj makedonci gi zgazija tie normi i potpisaa.



nieden covek neraboti protiv sebe
i za da neraboti sekogas protiv sebe
go izvitoperuva moralot kako so mu odgovara

moral/ kultura----- sloboda, hrana

se sprotivni kategorii


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: seka
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:53
Originally posted by anakin anakin напиша:

ne samo bolni lugje posegnuvat po oruzje

tie vo momentot se neadekvatni, no nemora da se bolni
te molam anakine... kako mozes da reces deka ne se bolni vo glavata, aj objasni mi?
sekoj ZDRAV (zboruvame za mentalno zdrav) kolku da e frustriran i kolku da e vo kal zaglaven prvo ke razmisli!!!!


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:54
dali smrtno isplasen covek - e bolen vo glavata?????

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:59

Мене не ми се чини дека не се разбираме, напротив, јас само се надоврзувам на тебе, Бутел, со тоа што се обидувам да ги „прикажам“ нештата од малку подруга перспектива (психолошка, иако не сум психолог, ама се интересирам за тоа).

Лошите егзистенцијални услови го поматуваат умот, борбата за егзистенција го тера човекот на се, особено ако има деца кои треба да ги прехрани....знаеме сите колку е тешко. И ретко кој успева да остане доследен на себе, своите ставови и морални, етички норми. Ми се чини дека тоа е една од најтешките борби.
 
А за достоинството на Македонецот (во врска со бугарите, грците), има тема на подфорум Политика. Тоа е веќе И прашање на менталитет. Тоа е посебна тема.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 10:59
Originally posted by anakin anakin напиша:

dali smrtno isplasen covek - e bolen vo glavata?????
 
Smrtno isplasen covek, znaci nekoj mu preti so nesto loso(na primer so smrt)? na toa li mislis?
Si slusnal nesto za samo odbrana? Ako dobijam samar, ne stjam i go cesam obrazot, mavam nazatцрвенеење ... toa e sosema nesto drugo, toa bi go narekla samoodbrana a ne MORAL
 


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 11:04
znam deka ima tema na politika, no poentata ne e vo toa kolku i sto ke dobie Bugarija od politicki aspekt, tuku kade i kolkav e moralot na makedoncite tuka .


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 11:16
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

dali smrtno isplasen covek - e bolen vo glavata?????
 
Smrtno isplasen covek, znaci nekoj mu preti so nesto loso(na primer so smrt)? na toa li mislis?
Si slusnal nesto za samo odbrana? Ako dobijam samar, ne stjam i go cesam obrazot, mavam nazatцрвенеење ... toa e sosema nesto drugo, toa bi go narekla samoodbrana a ne MORAL
 


koj sporedil samoodbrana so moral????????????смеење




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: zagor
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 11:24
....jas izgubiv moral!...cesniot pronaogac go molam da mi go vrati..!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 11:41
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

dali smrtno isplasen covek - e bolen vo glavata?????
 
Smrtno isplasen covek, znaci nekoj mu preti so nesto loso(na primer so smrt)? na toa li mislis?
Si slusnal nesto za samo odbrana? Ako dobijam samar, ne stjam i go cesam obrazot, mavam nazatцрвенеење ... toa e sosema nesto drugo, toa bi go narekla samoodbrana a ne MORAL
 


koj sporedil samoodbrana so moral????????????смеење


 
pa covek sto e smrtno isplasen ne mora da znaci deka nema moral... no gledam ti i jas ne mozeme da se razbereme...


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 13:06
se razbirame

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 16:20
zamisli sekoj sekomu da moze da gi cita mislite, pa ke vidime sto ke ostane od moralot смеење


Постирано од: dark
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 14:35
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

zamisli sekoj sekomu da moze da gi cita mislite, pa ke vidime sto ke ostane od moralot смеење

e togash ke bide losho i krv do kolenici :D:D:D


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 19:21
Polagav ja za moral i etika...
Ama sea nisto ne se sekavam od materijalot...
isto ko nisto da ne bilo...збунетост





Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 12.Август.2008 во 09:29
Toa e samo Tao


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 12.Август.2008 во 09:32
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

zamisli sekoj sekomu da moze da gi cita mislite, pa ke vidime sto ke ostane od moralot смеење

... jas 100 pati kazav... zbunetiot se odzbunuva... i kazuva zbunuvacki mudrostiголема%20насмевка....


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 12.Август.2008 во 09:36
 големо%20гушкање 






Постирано од: oroz
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 03:20
da se promenis vo "licnost" koja ke znae i umee da zivee vo ova tranziciono vreme,a pri toa da ne mu zadades nikakov "udar" ili bolka na blizniot,drugarot i neprijatelot....DA BIDES COVEK


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 11:33
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

 големо%20гушкање 





...zbunetiot zbunuvacki umee da gi odbere najubavite  buketi.голема%20насмевка..
...moralot propaga od moralnata erozija...taa  e mnajstrashna koga se slucuva megu onie koi se "kazuvaat" za prijateli... koga se koristat kako orudeie za navreda na drugi... koga megu sebe si zboruvaat raboti vo ime na nekoj drug...a vo sushtina toa e samo nacin da ostanat cisti da go kazat toa shto sakaat... da se navredat, da si kazat shto mislat..ama kako da go kazal toa nekoj neprijatel... od neprijatelot znaesh shto te ocekuva, spremen si...no od prijatelite/neprijateli... boli udarot bidejki e skrien...podmukli... toa e dnoto na moralot...



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 12:12


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 12:56
Moralnite pravila gi pocituvame i istaknuvame vo nasiot govor se dodeka ne bideme licno zasegnati od niv,t.e.koga ke se najdeme samite vo nekoja moralna dilema.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 12:58
moral...sto bese toa

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 13:02
Pravila koi gi sozdavaat samite lugje,a potoa sekoj si bara pricina za da napravi otstapka od niv

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 13:15
bas mi e zal...spored bilo koja standardizirana definicija za moral...jas gubam...jas priznavam deka sum NEMORALEN...od koj agol i da se gleda

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 14:41
... nikoj ne moze da kazuva samiot za sebe...kolku i da e nekoj samokriticen... vistinata moze da ja kazat drugite... 


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 15:36
moral e toa,.....shto go nema ,...tuka!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: barnabas
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 11:14
Moralot go opredeluvaat lugeto za zal. Postoi samo edna vistina, a toa se Bozjite standardi dadeni za covekot da se vodi spored niv, zasto covekot e nesovrsen so gresni zelbi, zatoa sovrseniot Bog ni dal sovrseni zapovedi za nesovrseni luge. Primer za kako se opredeluva moral od luge vo evropska unija e dozvolen homoseksualizam, dali e toa moralno za niv, Da, za zal, a toa e odvratno vo ocite na Bog.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 21:19
Koga Bog go sozdade svetot i chovekot, pred da sedne i da se odmori, pogledna i reche deka se e dobro.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 22:09
морал е она што се повеќе недостасува кај нас

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: mamma
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 18:51
Moral,..od latinski...moralitas,shto znachi manir,karakter,pravilno odnesuvanje,zbir na nepishani pravila i obichai koi gi utvrduvaat medjuchovekite odnosi i kazuvaat shto e dobro a shto losho.
Pravec vo filosofijata koj ja vkluchuva i etikata koja zapravo e nachin na ziveenje,t.e stav kon zivotot so svest za disciplina.
Taka vika Wikipedia.
Lichno...smetam deka moralot e fikcija i relativna kategorija.
Veruvam edinstveno vo razvienosta na chovechkiot mozok koj sam za sebe odluchuva shto za nego e dobro,a shto ne.Vo moralot,kako poim ne veruvam.Ne sakam lazni moralisti onie koi vednash ripaat da prigovorat sekomu,a od druga strana se poloshi od site "greshnici"zaedno.
Lazniot moral e polozh i od otvoreniot nemoral.






http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0 -


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:52
Некои индивидуи иако се повикуваат на моралот и моралните норми, едноставно ниту знаат што претставува морал, ниту пак го имаат.

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 20:11
moralot e dinamicka kategorija
civilizacija odreduva so e denes moralno
a so od vcera vise nevazi
sepak e  i  malku od malku subjektivna kategorija



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 20:20


Можам да кажам дека денес е се поприсутен феноменот на релативизацијата на моралот, односно се поприсутна е идејата дека моралот претставува произволна категорија, односно се оди по хоризонталата, без да се земе во предвид и вертикалната (подлабоката, личната, интимната) импликација на нештата кои влијаат на целината, што според мене претставува погрешен концепт, бидејки не се согледува правата, објективната природа на МОРАЛОТ.

...морав да се цитирам самата себе...трепкање

...патем со цитатот реплицирам...




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 20:24
ne e fenomen , nego e fakt
toj bil den na civilizacija i kje ostane promenliv del kako sto se menuva civilizacijata

robovi
inkvizivija
zeni pred stotinak godini
kolonii

togasni moralni vrednosti se smenile vo denesnite

kako i utre kje se smenat denesnite

a koj saka da si gi idealizira toa e negov problem

no se soglasuvam , postojat bazicni moralni vrednosti koi bi trebalo da se postojani
no i tie ne se

jas ne se citiram, no repliciram


PS: moralot ne e krstorlovka



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 20:31
Јас самата себе се цитирам...а околу употрбата на терминот феномен воопшто не си разбрал зошто е употребен и не си го разбрал постот во целост!







-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 20:37
ok
ne sum go razbral
zadovolna?

jas ne gi razbiram nekogas lugjeto

sekoj pa  i jas imam mana moralna голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: dream girl
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 18:54
MORALITY, LIKE ART, MEANS DRAWING A LINE SOMEPLACE!


-------------
CONFIDENCE IS WHAT MAKES A GIRL SEXY!


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 22:39
Moralot proizleguva od religijata - na primer hristijanski moral star 2008 godini. bazira na onie dessete ( "ne kradi" "ne lazzi" "ne preljubstvuvaj"...)Bozji zapovedi i plus na nekoj sosema ednostavni pravila na dobro odnesuvanje - edna zzena za eden mazz ponatamu shest dena vo nedelata raboti a sedmiot den posveti mu go na tvojot Bog , shto kje reche pojdi vo crkva i zapali si svekja za zdravje ( ne ostavaj flasha maslo za jadenje ili chorapi , krpi ...oti toa e paganski obichaj)Ponatamu se veli deka Bog gi sozdal Adam i Eva a ne Adam i Sadam - t.e pederastija i homoseksualizam ne se dozvoleni nachini na chovekovoto odnesuvanje shto znachi deka ne se etichki niti moralni i takvite lugje treba sredinata da gi ismeva i javno da gi ponizzuva. ponatamu soglasno ovoj moral treba da bidete chesni gragjani i da si gi plakjate danocite soglasno "Daj mu go na Carot carevoto a na Bog bozzjeto"
Od druga strana Islamskiot moral ne uchi deka e OK da ja ponizzuvash zenata i da ja tretirash kako seksulen objekt i sosema e moralno da si imash nekolku zzeni po doma i plus nekoja na strana, Isto taka sosema e OK da si ja natepash zzenata- chisto onaka kolku da i pokazzesh koj e gazda vo kukjata
Tuku... aj da ne pochnuvam pak

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 22:52
Moralot e vo tesna vrska so kulturata koja se tretira kako slabost megu balkanskite marginalci 


Постирано од: Lilija7
Датум на внесување: 01.Септември.2008 во 15:19
Во ова време на изместен систем на вредности, не се ни обидувам да го дефинирам......плазење...секојдневно се демантирам сама себе или ме демантираат........голема%20насмевка

-------------
ЧОВЕЧКИОТ МОЗОК Е КАКО ПАДОБРАН, ТРЕБА ДА БИДЕ ОТВОРЕН ЗА ДА МОЖЕ ДА ФУНКЦИОНИРА.


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 01.Септември.2008 во 17:24
Originally posted by Lilija7 Lilija7 напиша:

Во ова време на изместен систем на вредности, не се ни обидувам да го дефинирам......плазење...секојдневно се демантирам сама себе или ме демантираат........голема%20насмевка


Znaesh, vo vreme sistemot na vrednosti ne e izmesten...
Ova e vreme na dolar filozofijata = kolku pari imash tolku vredish. Drugoto ( karakter, darba za umetnost na primer, chesnost, itn, itn ) APSOLUTNO NE E VAZNO. Kolku povekje pari imash tolku ostanatite povekje te respektiraat. ( ljubezni se so tebe , ti velat "dobar den" ako zboruvash - so vnimanie te slushaat , velat deka te bivalo, te posochuvaat kako pozitiven primer na svoite deca, itn, itn) Ako nemash pari mozzesh da bidesh super talentirana, neobichno chesna, ljubezna so ostanatite, itn, itn - ti ednostavno shtom si bezpari ne vredish = nemash vrednost kako chovek.

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk