IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - "Загатката на Универзумот"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Загатката на Универзумот"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 12:11
А тој што ја има книгата нека ја скенира и нека ја закачи на Rapidshare така сите ќе имаат можност да се запознаат со таа книга, затоа што е многу интересна.
Јас лично ја немам таа книга, меѓутоа сум ја прочитал кога студирав, исто така има уште една интересна книга од професор Перчинкова, исто и во неа се работи за решавање на загатки, знам само дека беше со бели корици и на корицата имаше две прозорчиња..
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 19:14


Dimon ..... благодарам на дополнителните информации... Нив ги нема во книгата...
Ми се допаѓа и твоето размислување за причината за запаѓањето во кома на Дизард, но тоа сепак не дава објаснување за тоа зошто и другите запаѓале... не верувам сите да се доведувале себе си во иста состојба.... А и она извикување “А -ха...” како нешто да сватиле.... ???

Инаку баш интересно што си бил студент на Перчинкова.... Одамна имам слушнато дека нејзините предавања биле неверојатни ... и јас иако студирав на друг факултет сакав да отидам барем на едно нејзино предавање... но ете не знам зошто не го сторив тоа....
Би било добро ако имаш информации малку поконкретно да се запознаееме со проблемот на 4-те бои...
Инаку книгите за кои зборуваш... ги имам и двете... но она што го викаш за скенирањето.... тоа е голема работа... не знам кој би се нафатил на тоа....




Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:56
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 19:33
Dimon си се обидел да го решиш проблемот за комата и донекаде држи место. Инаку да ја имам книгата јас ке ја искенирам и ке ја ставам на rapidshare. А на што факултет предава Перчинкова, може некогаш да одам на некое нејзино предавање.
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 20:11
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Dimon си се обидел да го решиш проблемот за комата и донекаде држи место. Инаку да ја имам книгата јас ке ја искенирам и ке ја ставам на rapidshare. А на што факултет предава Перчинкова, може некогаш да одам на некое нејзино предавање.


Сигурно имаш мобилен телефон со камера, земи кога си слободен сликај ги сите страници од книгите и потоа со ABBYY Fine Reader обработи ги во Word или Pdf и постирај ги на rapidshare,тоа не е некоја тешка работа иако немаш скенер.
А проблемот за 4-те бои ќе го нацртам да видите како изгледа и ќе го постирам.
Извикувањето на A-xa го објаснив претходно значи тоа е моментот кога настапува голема радост за сфаќањето на проблемот, а тие се блокирале бидејќи исто толку време посветувале како и професорот..
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 20:18
На овој линк можете да видите повеќе за четирите бои
http://en.wikipedia.org/wiki/Four_color_theorem
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 01:40
Зашто се откажавте од темава беше многу интересна, да не се уплашивте случајно дека и Вие ќе се продлабочите и ќе западнете во психолошка кома...
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 01:50
Тешко е да се зборува за загатката на вселената. Што е вселената, што сме ние, од каде доаѓаме и каде идеме, која е смислата на нашето постоење? Занимливи размислувања за тајната на вселената може да се најдат кај д-р Стивен Хокинг, можеби најпознатиот жив астрофизичар.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 22:51


Originally posted by Dimon Dimon напиша:

На овој линк можете да видите повеќе за четирите бои
http://en.wikipedia.org/wiki/Four_color_theorem




Ова објаснување на проблемот на 4-те бои некако не ми изгледа толку суштинско... Не сум сигурен дали се работи токму за тоа... иако и ова води кон оние познати логички парадокси, по кои е познат Гедел....




Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:57
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.