Испечати | Затвори го прозорот

"Загатката на Универзумот"

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мистерии и астрологија
Опис на форумот: Хороскоп, сонови, гледање во кафе, во карти, во раце, во НЛО...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12592
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 09:44
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: "Загатката на Универзумот"
Постирано од: james dean
Наслов: "Загатката на Универзумот"
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 16:57

Драги форумџии, сакам да ве прашам што мислите вие за оваа "приказна". Дали е вистинита или е измислица? Ако сметате дека е вистинита, за што мислите дека всушност станува збор?

Пред да ви ја раскажам приказната сакам да ви кажам дека таа потекнува од доверлив извор - од научно популарната книга "Релативност, хаос, Гедел" на Биљана Перчинкова. Проф. д-р Биљана Перчинкова е професор на Електро-техничкиот факултет во Скопје (според последните информации кои можам да ги пронајдам за неа таа е декан на Факултетот за Комуникациски науки и технологија на Универзитетот на Источна Евопа).

(напомена: поголемиот дел од приказната е цитат од горенаведената книга)

Па вака:

Во 1981 год., во својата книга The Mind's I, Christopher Cherniak, (инаку професор по филозофија на Универзитетот во Maryland), го објавува својот извештај за чудната кома во која западнал истакнатиот истражувач Dizard, непосредно по успешното завршување на својот проект "Загатка". Дизард не успеал да му се израдува на својот неверојатен успех, на кој би му позавиделе и најгенијалните математичари - да направи компјутерска програма која го ДОКАЖУВА проблемот на четирите бои. (Е сега, тука би сакал да кажам дека јас не можев да пронајдам ништо за овој проблем и не сум точно запознат за што се работи).
Дизард бил експерт во областа на вештачката интелегенцја. Иако тој бил познат по својот обичај да работи деноноќно, хранејќи се само со сомнителни артикли од блискиот автомат, сепак комата во која западнал била тешко објаснива и по многу нешта необична - Дизард бил пронајден неподвижен пред својот компјутер, со поглед вперен кон екранот. На прашањата не одговарал, ниту пак на силна бука, ниту на обидите да се потресе. Сите настојувања за да се разбуди човекот пропаднале и тој набрзо починал.
По ова една негова дипломирана студентка била ангажирана да ги среди неговите заостанати хартии и програми; Иако подот од неговата канцеларија бил прекриен со книги до значителна височина, студентката изјавила дека малку нешто од тоа е од посебен интерес. Меѓутоа, една седмица подоцна, нејзините колеги ја пронашле како седи неподвижно пред компјутерот со поглед втренчен во екранот!
Набргу станало јасно дека не се работи за некоја невкусна шега, туку дека кобната кома повторно нападнала. Неврологот кој бил повикан бил немоќен и по забрзаните консултации Одделот на Дизард бил затворен, а неговите соработници ставени во карантин. Имено, се појавило сомненние дека некој редок вид вирус се вгнездил во силиконските плочки на компјутерот.
Иако биле во карантин, некои од програмерите сé уште ги примале податоците од проектот "Загатка", преку телекомуникациската мрежа. Еден од нив по некое време побарал помош од својот супервизор. Овој ги погледнал линиите прикажани на екранот, забележал дека материјалот не изгледа значаен, но одненадеж запрел на сред реченица, го вкочанил погледот и паднал како покосен.
Тогаш станало јасно дека не се работи за некој вирус, туку за можеби апстрактно парче информација, кое може да биде сместено на лента, прикажано на екран или испратено преку телефонските линии (не заборавајте, станува збор за 80-тите години).
Потоа почнале да се редат низа случаи: истакната математичарка од Париз, (експерт по топологија), подлегнала на чудната кома - иако не работи со компјутер. По неа и теориски лингвист и филозоф од Калифорнија. Дури и студентите кои слушале предавање од предметот вештачка интелигенција! Во последниот случај интересна особеност е тоа што некои од преостанатите слушатели подлегнале 3 часа подоцна, извикувајќи претходно "Аха!"
Истражувачите биле потполно немоќни, а прашањето останало:

"Во што е загатката?"




Значи што мислите вие, дали професори со големо реноме би измислувале вакви приказни (во кои умираат еден куп луѓе - меѓу кои и професори), за подобро да им се продаваат книгите, или станува збор за ОГРОМНА МИСТЕРИЈА?   

Па ги очекувам вашите мислења!




Коментари:
Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 20:03
Ова ми звучи како некој холивудски филм... но може и да е вистина, што знаеш? Макар што, ако мене ме прашуваш, ова е чиста измислица... и јас досега не сум слушнала за тој проблем на четири бои

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Zdravko81
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 20:34
Velam jas mnogu bukvi ne e na arno.

-------------
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 21:51

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Ова ми звучи како некој холивудски филм... но може и да е вистина, што знаеш? Макар што, ако мене ме прашуваш, ова е чиста измислица... и јас досега не сум слушнала за тој проблем на четири бои



Знам дека многу автори пишуваат измислици во своите книги, со цел тие повеќе да им се продаваат. Знаеш, измислуваат мистерии на кои луѓево лесно "паѓаат". А дури и да се свесни читателите за тоа, пак им е поинтересно. Што сега јас ако напишам: сонцето грее, ветерот дува... тоа сите го знаеме (и не е ништо интересно). А кога ќе напишеш: мистериозно исчезнаа..., па сега леле каде?, што се случило?, во некоја виша димензија ли?... итн.
Јас книгите секогаш ги читам со една доза на резерва. Но оваа книга, како што реков, е од еминентен професор, кој не би напишал било што (непроверено). Како што реков, книгата е научно-популарна, со еден куп научни вистини. + и се работи (ваљда) за личности кои вистина постоеле. Што ако сега јас кажам дека некој наш професор паднал во кома?, (а тоа не е вистина), или ако таков професор воопшто не постои. Одма ќе се појави некој кој ќе ме демантира.   



-------------


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 19:20
Па нормално дека луѓето можат да пишуваат сешто, секакви измислици само за книгите подобро да се продаваат... искрено, кога читам вакви работи, и јас пристапувам со резерва, не е се за верување...

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 19:39
Штом е од Перчинкова, вистина е.

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 11:06
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Ова ми звучи како некој холивудски филм... но може и да е вистина, што знаеш? Макар што, ако мене ме прашуваш, ова е чиста измислица... и јас досега не сум слушнала за тој проблем на четири бои



Знам дека многу автори пишуваат измислици во своите книги, со цел тие повеќе да им се продаваат. Знаеш, измислуваат мистерии на кои луѓево лесно "паѓаат". А дури и да се свесни читателите за тоа, пак им е поинтересно. Што сега јас ако напишам: сонцето грее, ветерот дува... тоа сите го знаеме (и не е ништо интересно). А кога ќе напишеш: мистериозно исчезнаа..., па сега леле каде?, што се случило?, во некоја виша димензија ли?... итн.
Јас книгите секогаш ги читам со една доза на резерва. Но оваа книга, како што реков, е од еминентен професор, кој не би напишал било што (непроверено). Како што реков, книгата е научно-популарна, со еден куп научни вистини. + и се работи (ваљда) за личности кои вистина постоеле. Што ако сега јас кажам дека некој наш професор паднал во кома?, (а тоа не е вистина), или ако таков професор воопшто не постои. Одма ќе се појави некој кој ќе ме демантира.   




pa i ima vakov film koga lugjeto se vkocanuvaat od monitori... mozebi e snimen spored ovaa prikaska ako nastanite se slucuvaat vo osumdesetite.

sepak ne pamtam da se iznelo vo javnosta preku mediumite za takvi mesteriozni umiranja na poveke lugje.


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 13:42


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Штом е од Перчинкова, вистина е.



Да и јас така мислам!






-------------


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 13:46

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Ова ми звучи како некој холивудски филм... но може и да е вистина, што знаеш? Макар што, ако мене ме прашуваш, ова е чиста измислица... и јас досега не сум слушнала за тој проблем на четири бои



Знам дека многу автори пишуваат измислици во своите книги, со цел тие повеќе да им се продаваат. Знаеш, измислуваат мистерии на кои луѓево лесно "паѓаат". А дури и да се свесни читателите за тоа, пак им е поинтересно. Што сега јас ако напишам: сонцето грее, ветерот дува... тоа сите го знаеме (и не е ништо интересно). А кога ќе напишеш: мистериозно исчезнаа..., па сега леле каде?, што се случило?, во некоја виша димензија ли?... итн.
Јас книгите секогаш ги читам со една доза на резерва. Но оваа книга, како што реков, е од еминентен професор, кој не би напишал било што (непроверено). Како што реков, книгата е научно-популарна, со еден куп научни вистини. + и се работи (ваљда) за личности кои вистина постоеле. Што ако сега јас кажам дека некој наш професор паднал во кома?, (а тоа не е вистина), или ако таков професор воопшто не постои. Одма ќе се појави некој кој ќе ме демантира.   




pa i ima vakov film koga lugjeto se vkocanuvaat od monitori... mozebi e snimen spored ovaa prikaska ako nastanite se slucuvaat vo osumdesetite.

sepak ne pamtam da se iznelo vo javnosta preku mediumite za takvi mesteriozni umiranja na poveke lugje.



Не сум слушнал до сега за филмот. Не би било лошо, доколку знаеш, да ми кажеш како се вика, за да го гледам.
А за јавноста и медиумите - ни јас не се сеќавам на такво нешто (иако тогаш сум прилично мал), ама не верувам дека тоа е некоја информација која е за на телевизија.



-------------


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 16:02
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Штом е од Перчинкова, вистина е.



Да и јас така мислам!






мислам дека сериозно си ја сфаќа работата, таа е професор, научник, не е новелист како Ден Браун па да се фаќа само на претпоставки и да прави бестселери од нив

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 23:31

Originally posted by Monuska Monuska напиша:



мислам дека сериозно си ја сфаќа работата, таа е професор, научник, не е новелист како Ден Браун па да се фаќа само на претпоставки и да прави бестселери од нив



Одлично! Значи се сложуваме околу веродостојноста на приказната. Сега ни останува уште да сватиме што се случувало во мозоците на инволвираните личности што ја предизвикувало кобната кома.

Па дали имате некоја идеја?




-------------


Постирано од: CONTESSA
Датум на внесување: 13.Март.2008 во 00:01
jas stvarno se zamisliv..............................lele i kolku sakam da znam sto videleeeeeeeee


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 13.Март.2008 во 00:05


Originally posted by CONTESSA CONTESSA напиша:

jas stvarno se zamisliv..............................lele i kolku sakam da znam sto videleeeeeeeee



Ќе се обидам деновиве да расчепкам нешто по интернетов, да видам што ќе најдам. Иако порано имам барано, ама безуспешно! (сигурно не сум бил доволно упорен ).




-------------


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 13.Март.2008 во 01:13
A da ne otisle mentalno vo druga frekvencija....dimenzija?

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 13.Март.2008 во 03:34
...james...nemozev tochno da go predpostavam tvoeto prashanje koe e...vo vrska so problemot za chetirite boi...sekako kaj komjuterite...posho ima i prirodni fenomeni na boi...

...e sea...odgovorot e moshne logichen za mene i glasi...deka se shto e na ekran...nemoze i nema dimenzija da bide realno, zatoa sho e servirana programa od prethodno, a zasho umirale i kakov dokaza barale za nesho sho ne e realno...ne mi e jasno...megutoa matematikata iako e narechena prirodna nauka i osnovopoloznik na logikata...ne e taka...zatoa sho razni narodi imale razni nachini na presmetki ili razni matematiki...od tuka...se sho e prethodno napraveno od chovek e neprirodno...toa znam...


...znachi problemot so chetirite boi, e teorema a teoremite se matematichki problemi...ima variacii eden kup za teorijata na chetirite boi so moduli na atomi...site se predhodno servirani od kreatorite na istite...a nauchnicite samo baraat nova nivna varijacija nivna teza ili ako sakash nova teorema-sho nema veze so tealnosta posho pak ke bide servirana od izvor nekoj, znachi baraat vnimanie-normala rabota e toa deka koa se vlozue trud-se bara priznanie po sekoja cena-pozdrav do profesoricata...плазење


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 13.Март.2008 во 15:16
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:



мислам дека сериозно си ја сфаќа работата, таа е професор, научник, не е новелист како Ден Браун па да се фаќа само на претпоставки и да прави бестселери од нив



Одлично! Значи се сложуваме околу веродостојноста на приказната. Сега ни останува уште да сватиме што се случувало во мозоците на инволвираните личности што ја предизвикувало кобната кома.

Па дали имате некоја идеја?







хмммм, да размислам.... не

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 13.Март.2008 во 18:48

Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

...james...nemozev tochno da go predpostavam tvoeto prashanje koe e...vo vrska so problemot za chetirite boi...sekako kaj komjuterite...posho ima i prirodni fenomeni na boi......e sea...odgovorot e moshne logichen za mene i glasi...deka se shto e na ekran...nemoze i nema dimenzija da bide realno, zatoa sho e servirana programa od prethodno, a zasho umirale i kakov dokaza barale za nesho sho ne e realno...ne mi e jasno...megutoa matematikata iako e narechena prirodna nauka i osnovopoloznik na logikata...ne e taka...zatoa sho razni narodi imale razni nachini na presmetki ili razni matematiki...od tuka...se sho e prethodno napraveno od chovek e neprirodno...toa znam......znachi problemot so chetirite boi, e teorema a teoremite se matematichki problemi...ima variacii eden kup za teorijata na chetirite boi so moduli na atomi...site se predhodno servirani od kreatorite na istite...a nauchnicite samo baraat nova nivna varijacija nivna teza ili ako sakash nova teorema-sho nema veze so tealnosta posho pak ke bide servirana od izvor nekoj, znachi baraat vnimanie-normala rabota e toa deka koa se vlozue trud-se bara priznanie po sekoja cena-pozdrav do profesoricata...плазење


Фала ти на одговорот Well!
Тоа што не сум многу јасен околу проблемот на 4-те бои, е дека и мене не ми е баш се јасно. Но, колку што можам да разберам, се работи за логички проблем, бидејќи во тоа поглавје од книгата се зборува за Гедел. Инаку, претпоставувам дека знаеш дека Гедел е познат по своите логички парадокси и по неговите "чудни јамки", со кои им создал многу главоболку на логичарите, како и по тоа што докажал дека е невозможно да се докаже дали секој точен суд има за спротивност неточен суд.
Многу добро се познати неговите примери:

Епименидес рече:
"Сите криќани лажат".
Но и Епименидес е криќанин.
Заклучок - Епименидес лаже.

Е сега, ако Епименидес лаже, тоа значи дека лаже и за тоа дека "Сите криќани лажат". (значи не лажат сите криќани). Тоа пак значи дека е вистина дека "Сите криќани лажат"....


Претпоставувам дека тие работеле на некој компјутерски програм кој ќе го реши овој проблем. При тоа, (најверојатно) доаѓале до некој заклучок кој предизвикувал влегување во "неразрешлива јамка", која пак предизвикувала "заглавување" на мозокот!


Ова се само мои шпекулаци - треба малку подетално да разгледам.



-------------


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 14.Март.2008 во 00:18
...site problemi, obichno vodat do zaglavuvanje na funkcijata na mozokot-koga mozokot nemoze da ja razareshi dilemata ili da se odluchi za koja varijanta e podobro da se izbere-togash na pomosh se upotrebva neshto shto mlnogu malce nauchnici go imale niz istorijata a toa e intuicijata-poradi toa sho ne veruvale vo takvi ne-matematichki-ili duhovni disciplini-zatoa i se nauchicite i lugeto kako niv bliski i narecheni perfekcionisti-oni ne ostavaat nisho na sluchajot-sekoj poteg i odluka im je prethodno analizirana i presmetana...za da se odluchat da dejstvuvaat-...


... i,  koga ke se desi problem od neobjasniva priroda ili kade sho logikata ne igra po pravilata-se deshava obichno razocharuvanje za "nesposobnost" na reshavanje na problemite po pat na mislovna funkcija i se deshava-blokaza-predpostavuvam deka shokot kaj gorespomenatite bil ednostavno pregolem za da go podnesat...znachi mozebi im se desilo da cel svet koi dotogash mislele deka go poznavaat i svakaat najdobro od site-bil srushen od edna prosta teoprema...znachi se padnalo u voda, se srushilo kako kula od karti...i se desilo toa sho go kazav-odbivanje na mozokot da ja primi taa informacija a ochite i informacijata koja sho vlegla vo mozokot go kazuvala jasno i nedvosmisleno tokmu sprotivnoto...


...zatoa luge-nauchnici...mislete so vashata intuicija poveke otkolku so glavata...posho posle se...vikaat....


"a mind is such a terrible thing to waste"намигнување


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 14.Март.2008 во 17:46



Одлично размислување Well. Се сложувам со ова што го кажуваш. Само, во секој случај ќе останам љубопитен за она - што било тоа што го дознале?







-------------


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 15.Март.2008 во 03:12
Originally posted by james dean james dean напиша:



Одлично размислување Well. Се сложувам со ова што го кажуваш. Само, во секој случај ќе останам љубопитен за она - што било тоа што го дознале?




...vistinata za logikata na neshtata...збунетост...neznam...mozebi toa, mozebi drugo...koj li ke znae so sigurnost...dzabe ne e kazano-deka mrtvite  sekogash so sebe ja nosat tajnata vo grob...


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 15.Март.2008 во 12:55
Читајќи го ова погоре, сфатив дека сакам да ја прочитам книгата... а каде може да ја најдам?

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 15.Март.2008 во 17:48

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Читајќи го ова погоре, сфатив дека сакам да ја прочитам книгата... а каде може да ја најдам?


Леле, ти не знаеш колку ми е драго кога ќе слушнам дека некој се интересира за овие работи и кога сака да прочита ваква книга.

Kако што кажав и погоре, книгата се вика "Релативност, хаос, Гедел" и е од проф. д-р Биљана Перчинкова

Издадена е 1994 год. во (за жал) тираж од само 1.000 примероци
Јас ја купив пред неколку години, после добро пребарување на сите наши книжарници. Успеав да ја најдам во Матица, ама мислам дека тоа беше последниот примерок Така што не сум сигурен дека можеш да ја најдеш за да ја купиш. Инаку, сигурно ја има во Универзитетска библиотека, а можеби и во некоја од другите.




-------------


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 16.Март.2008 во 11:15
Фала, ќе се обидам да ја пронајдам

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 13:41
АКО Е ВИСТИНИТА ПРИКАЗНАТА, А НЕ ГЛЕДАМ ЗОШТО ДР-ПЕРЧИНКОВА БИ ПИШУВАЛА НЕВИСТИНИ, И ЈАС ЌЕ ЈА ПОБАРАМ КНИГАТА СИГУРНО!


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 20:50


Па можам да ви кажам дека оваа "приказна" не е единственото нешто убаво во книгата. Таа е само еден многу мал дел од неа. Многу се убави сите три дела од книгата - и за Релативноста и Теоријата на хаос и Геделовите парадокси! Искрено ја препорачувам на секој кој се интересира за овие работи.





-------------


Постирано од: arsin
Датум на внесување: 28.Март.2008 во 15:55
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

...james...nemozev tochno da go predpostavam tvoeto prashanje koe e...vo vrska so problemot za chetirite boi...sekako kaj komjuterite...posho ima i prirodni fenomeni na boi......e sea...odgovorot e moshne logichen za mene i glasi...deka se shto e na ekran...nemoze i nema dimenzija da bide realno, zatoa sho e servirana programa od prethodno, a zasho umirale i kakov dokaza barale za nesho sho ne e realno...ne mi e jasno...megutoa matematikata iako e narechena prirodna nauka i osnovopoloznik na logikata...ne e taka...zatoa sho razni narodi imale razni nachini na presmetki ili razni matematiki...od tuka...se sho e prethodno napraveno od chovek e neprirodno...toa znam......znachi problemot so chetirite boi, e teorema a teoremite se matematichki problemi...ima variacii eden kup za teorijata na chetirite boi so moduli na atomi...site se predhodno servirani od kreatorite na istite...a nauchnicite samo baraat nova nivna varijacija nivna teza ili ako sakash nova teorema-sho nema veze so tealnosta posho pak ke bide servirana od izvor nekoj, znachi baraat vnimanie-normala rabota e toa deka koa se vlozue trud-se bara priznanie po sekoja cena-pozdrav do profesoricata...плазење


Фала ти на одговорот Well!
Тоа што не сум многу јасен околу проблемот на 4-те бои, е дека и мене не ми е баш се јасно. Но, колку што можам да разберам, се работи за логички проблем, бидејќи во тоа поглавје од книгата се зборува за Гедел. Инаку, претпоставувам дека знаеш дека Гедел е познат по своите логички парадокси и по неговите "чудни јамки", со кои им создал многу главоболку на логичарите, како и по тоа што докажал дека е невозможно да се докаже дали секој точен суд има за спротивност неточен суд.
Многу добро се познати неговите примери:

Епименидес рече:
"Сите криќани лажат".
Но и Епименидес е криќанин.
Заклучок - Епименидес лаже.

Е сега, ако Епименидес лаже, тоа значи дека лаже и за тоа дека "Сите криќани лажат". (значи не лажат сите криќани). Тоа пак значи дека е вистина дека "Сите криќани лажат"....


Претпоставувам дека тие работеле на некој компјутерски програм кој ќе го реши овој проблем. При тоа, (најверојатно) доаѓале до некој заклучок кој предизвикувал влегување во "неразрешлива јамка", која пак предизвикувала "заглавување" на мозокот!


Ова се само мои шпекулаци - треба малку подетално да разгледам.




Ova so Epimenidis go ucev po Latinski jazik i koga ja prasavne profesoricata sto istovremeno predavase i logika kako i site logicari ni dade ubav odgovor samo site ne ja razbravne pa taka mislam i za ova.
Teska e zagatkata james dean ama samo za toj sto mozi da ja resi.
Za site drugi e nevozmozna.
Ako site nie forumgii go gledame ekranot ne veruvam deka nekoj ke ja resi zagatkata i ke se vcudonevidi do tolku za da padni vo koma.Ne sme mudreci do tolku.Edino mozi da pripadnime ako ne ni nosat jadejne dur sedime na ova kompjuterive.Sepak mozebi e vistina no kao sto rekov ne za site.

-------------
let the force be with you


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 28.Март.2008 во 19:42


INTERESNA TEMA ...

DOSEGA NEMAV SLUSNATO ZA TEORIJATA NA CETIRITE BOI ...
PRV PAT SEGA ...

INTERESNO E DA SE VIDI ZA STO STANUVA ZBOR ...

INAKU PO MOE ...
MOZE SE TAKA ZDRVENI ...
I VO KOMA ...
KAKO NIE PRED FORUM.IDIVIDI.COM.MK




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 28.Март.2008 во 19:53


Не сум сигурен дали баш добро те разбрав Аршин
Дали сакаш да кажеш дека за да западнеш во таа кома треба да си доволно паметен???







-------------


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 28.Март.2008 во 19:56




Марко не можам да најдам ништо за таа теорија! Можеби не барам доволно темелно!!!





-------------


Постирано од: arsin
Датум на внесување: 28.Март.2008 во 21:13
Originally posted by james dean james dean напиша:



Не сум сигурен дали баш добро те разбрав Аршин
Дали сакаш да кажеш дека за да западнеш во таа кома треба да си доволно паметен???




abe toa e teorija ama sepak.Jas si vikam stom site naucnici sto rabotele na toj problem umirale moralo da ima nekoja pricina ili odgovorot lezel tokmu vo ona sto go svatile ili videle vo ekranot.Site kako sto rece bile naucnici ili studenti koi malku od malku bile upateni vo problemot sto go istrazuval profesorot.Ne veruvam deka toa e nekoja elektronska bolest ili kompjuterski virus koj mutiral i se prenesuva na lugeto a uste poveke zosto go imam gledano filmot i nesto tuka nevajla.Zatoa smetam deka odgovorot lezi tokmu vo razbirajneto a obicen covek ne veruvam deka ke ja razberi problematikata sto ja istrazuva eden golem naucnik.
Znam deka seto ova e nejasno ama i samiot sebesi nemozam da si go objasnam najdobro a kamoli pak tebe pa ako ima problem izvini jeams dean.

-------------
let the force be with you


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 28.Март.2008 во 21:36



Чекај бе Аршин! Па ти рече дека си го гледал филмот!!! Кој филм? Има филм за ова?






-------------


Постирано од: Hero
Датум на внесување: 28.Март.2008 во 22:20
DOBRA VI VECER, JAS KE SE POTRUDAM DA JA NAJDAM..., A POTOA KE KOMENTIRAM... INAKU MISLAM 4-TI BOI SE CRVENA, SINA, ZELENA I ZOLTA... OSNOVNI
, a moze da se napravi software , za site kombinacii od ovie boi, ama kade se formulite.... LOGIKATA E TAA AMA NEKA SE DOKAZE SO FORMULI, PA BASH MATEMATICKI, A VESTACKATA INTELIGENCIJA E MNOGU SIROK POIM....





Kueppers' Theory of Color

Mathematical order of colors
Basic Colors Indexing System

Equal potentials of all three Fundamental Colors produce the achromatic color sensation White (W). Equal potentials of two Fundamental Colors generate the chromatic color sensations Yellow (Y), Magenta-red (M), and Cyan-blue (C). Potentials of only one Fundamental Color produce values of the chromatic color sensations Violet-blue (B), Green (G), and Orange-red (R). And the difference between the greatest available and the greatest possible (99) potentials represents the value of the achromatic color sensation Black (K). In consequence, the following calculation can be made :
Fundamental Colors
B G R        Basic Colors
25 25 25
00 25 25
00 25 00
00 00 00
------------
25 75 50
(FuCoCode)       = W 25
= Y 25
= G 25
= K 24
--------------
= 99 set parts

-------------
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.


Постирано од: arsin
Датум на внесување: 28.Март.2008 во 22:30
Originally posted by james dean james dean напиша:


Чекај бе Аршин! Па ти рече дека си го гледал филмот!!! Кој филм? Има филм за ова?




ne bas za ova ama so slicna tematika.Nema veze so realnosta bese mislam vo onaj serijalot kako se vikase ne mi teknuva.......pocnuvase so ona "nie ja kontrolirame horizontalata i vertikalata" taka nesto bese.....imase nesto se so vonzemjani se rabotese i demek vonzemajani opsednale programer pa napraavil virus sto se prenesuva na luge i taka natamu......Pa imase eden drug igran slicno nesto samo sto sega go napravila nekoja korporacija pa otkako ke se zarazat kiznaj kolku luge preku druga firma ke prodavat lekovi i taka.....Sto e vazno nemam gledano film snimen po vistinit nastan za ovoj problem.

-------------
let the force be with you


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 28.Март.2008 во 23:05



О.К. Аршин!
Браво Хироу, најс фајнд!








-------------


Постирано од: arsin
Датум на внесување: 30.Март.2008 во 14:32
Originally posted by james dean james dean напиша:


О.К. Аршин!
Браво Хироу, најс фајнд!




txn dude james dean

-------------
let the force be with you


Постирано од: Haker_mk_sk
Датум на внесување: 22.Јули.2008 во 14:51

Ако дознаеме кој е проблемот со четирите бои најверојатно загатката ќе биде решена.не%20знам



-------------
G.G. King


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 22.Јули.2008 во 15:39



Originally posted by Haker_mk_sk Haker_mk_sk напиша:

Ако дознаеме кој е проблемот со четирите бои најверојатно загатката ќе биде решена. не%20знам




И најверојатно ќе паднеме во кома... не%20знам




-------------


Постирано од: Haker_mk_sk
Датум на внесување: 23.Јули.2008 во 15:22

Мислам дека не се работи за основните бои (зелената не е основна боја се добива со мешање жолта и сина). Секоја боја има свој код и според мојата логика финтата е во кодовите.



-------------
G.G. King


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 23.Јули.2008 во 18:11
Epa druze i jas sum zainteresiran za ovoj problem. I mislam deka lugeto bile zaglaveni vo nekoja druga dimenzija so nivnite umovi. Nesto slicno kako Matrix filmot koj go ima gledano. James dean filmot za koj govorese arsin pred 3-4 meseci e epizoda od serijalot "In the Outer Limits". Bas ovaa epizoda ja nemam gledano iako redovno ja pratev serijata. Pozdrav.


Постирано од: REGRUT
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 17:51
zna4i da odredime sto bi bilo tolku silno da donese duri i zrtvi kakva li informacija e toa mozebi sustinata na naseto postoenje


Постирано од: Dimon
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 11:56
Значи сакам да кажам дека професорката Перчинкова е многу ценет професор мене ми го има предавано предметот МОИ (методи на операциони истражувања)
Многу пати ја обработувавме книгата Теорија на Гедел
Предавањата кај неа беа многу интересни, затоа што ни кажуваше многу интересни работи кој што ги разработувавме. Една од тие работи беше и теоријата за 4 бои, ова што го кажува воведничарот е точно,уште овој податок сигурно не сте го знаеле дека во 80-тите години била распишана награда од 1.000.000$ за кој ќе ја реши загатката со 4-те бои. Меѓуто многу луѓе се обиделе и неможеле да најдат решение за тој проблем. Дури и прославениот научник-математичар Кели го простудирал овој проблем меѓутоа не успеал да најде решение.


Постирано од: Dimon
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 12:07
Во врска со Дизард еве и некој мој коментар зошто паднал во кома.
Дизард со денови го решавал проблемот со 4-те бои, толку бил задлабочен што не сеќавал ни кога е ден ни кога е ноќ. Кога западнал во кома и кога неговите студенти го пронашле на работното биро и ги виделе сите хартии испишани околу него започнале да се сомневаат дека нивниот професор ја решил загатката, тие во тоа се сомневале, бидејќи заедно учевствувале во решавањето на проблемот, а поттикот за таква мисла го добиле затоа што професорот им рекол да не доаѓаат цела недела за да малку се одморат и со нови сили повторно да се обидат да го решат проблемот.
Професорот им рекол така затоа што тој бил блиску до решавање на проблемот и сакал славата да си ја препише само за себе, меѓутоа после едно неделна работа без одмор, откако го решил проблемот, западнал во кома затоа што мозокот веќе му се блокирал од бројките, а и од радоста настаната во моментот бидејќи ја решил загатката дошло до мешање на информациите во неговиот мозок. Така збунетиот мозок му откажал и повеќе не бил во функција, само останатите органи биле во функција и така се одржувал некое време во живот...
Еве вие пробајте два дена без да спиете обидете се да решавате некои посложени математички проблеми каде што нон стоп се работи со бројки, па ќе видите што ќе чувствувате и дали вашиот мозок ќе биде способен за некоја друга ф-ја(зборување, размислување, паметење итн..)


Постирано од: Dimon
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 12:11
А тој што ја има книгата нека ја скенира и нека ја закачи на Rapidshare така сите ќе имаат можност да се запознаат со таа книга, затоа што е многу интересна.
Јас лично ја немам таа книга, меѓутоа сум ја прочитал кога студирав, исто така има уште една интересна книга од професор Перчинкова, исто и во неа се работи за решавање на загатки, знам само дека беше со бели корици и на корицата имаше две прозорчиња..


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 19:14


Dimon ..... благодарам на дополнителните информации... Нив ги нема во книгата...
Ми се допаѓа и твоето размислување за причината за запаѓањето во кома на Дизард, но тоа сепак не дава објаснување за тоа зошто и другите запаѓале... не верувам сите да се доведувале себе си во иста состојба.... А и она извикување “А -ха...” како нешто да сватиле.... ???

Инаку баш интересно што си бил студент на Перчинкова.... Одамна имам слушнато дека нејзините предавања биле неверојатни ... и јас иако студирав на друг факултет сакав да отидам барем на едно нејзино предавање... но ете не знам зошто не го сторив тоа....
Би било добро ако имаш информации малку поконкретно да се запознаееме со проблемот на 4-те бои...
Инаку книгите за кои зборуваш... ги имам и двете... но она што го викаш за скенирањето.... тоа е голема работа... не знам кој би се нафатил на тоа....




-------------


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 19:33
Dimon си се обидел да го решиш проблемот за комата и донекаде држи место. Инаку да ја имам книгата јас ке ја искенирам и ке ја ставам на rapidshare. А на што факултет предава Перчинкова, може некогаш да одам на некое нејзино предавање.


Постирано од: Dimon
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 20:11
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Dimon си се обидел да го решиш проблемот за комата и донекаде држи место. Инаку да ја имам книгата јас ке ја искенирам и ке ја ставам на rapidshare. А на што факултет предава Перчинкова, може некогаш да одам на некое нејзино предавање.


Сигурно имаш мобилен телефон со камера, земи кога си слободен сликај ги сите страници од книгите и потоа со ABBYY Fine Reader обработи ги во Word или Pdf и постирај ги на rapidshare,тоа не е некоја тешка работа иако немаш скенер.
А проблемот за 4-те бои ќе го нацртам да видите како изгледа и ќе го постирам.
Извикувањето на A-xa го објаснив претходно значи тоа е моментот кога настапува голема радост за сфаќањето на проблемот, а тие се блокирале бидејќи исто толку време посветувале како и професорот..


Постирано од: Dimon
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 20:18
На овој линк можете да видите повеќе за четирите бои
http://en.wikipedia.org/wiki/Four_color_theorem


Постирано од: Dimon
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 01:40
Зашто се откажавте од темава беше многу интересна, да не се уплашивте случајно дека и Вие ќе се продлабочите и ќе западнете во психолошка кома...


Постирано од: dudulovski
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 01:50
Тешко е да се зборува за загатката на вселената. Што е вселената, што сме ние, од каде доаѓаме и каде идеме, која е смислата на нашето постоење? Занимливи размислувања за тајната на вселената може да се најдат кај д-р Стивен Хокинг, можеби најпознатиот жив астрофизичар.

-------------
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 22:51


Originally posted by Dimon Dimon напиша:

На овој линк можете да видите повеќе за четирите бои
http://en.wikipedia.org/wiki/Four_color_theorem




Ова објаснување на проблемот на 4-те бои некако не ми изгледа толку суштинско... Не сум сигурен дали се работи токму за тоа... иако и ова води кон оние познати логички парадокси, по кои е познат Гедел....




-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk