IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРУВАМ ВО НАЦИОНАЛНИОТ ИМУНИТЕТ НА МАКЕДОНЕЦОТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРУВАМ ВО НАЦИОНАЛНИОТ ИМУНИТЕТ НА МАКЕДОНЕЦОТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 16:41
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by cercetator cercetator напиша:

„Треба ли да се плашиме од отворање на нови документи, нови сознанија за нашата историја, особено кога во најголемиот дел од нив не се споменува македонската нација, туку се зборува во најголем дел за македонски Бугари, Грци или Срби? “


Обиди за налагање на еквидистанција.

Добро ги знаеме кои се македонските Срби и од кога се појавиа во Македонија. (србомани)

Знаеме ги и Грците. (гркомани)

За Бугарите не знам, ама во тој временски период не ми е познато да биле бугаромани или бугарофили.

Ако грешам, некој да ме исправи.



За бугаромани и бугарофили незнаеш или несакаш да знаеш?!

За да дојдеш до вистинскиот одговор нетреба да одиш никаде подалеку од самиот себе.


Платеник, навистина не ми е познато некој во почетокот на 20 век да бил нарекуван бугароман или бугарофил.

Од интервјуто на Никола Карев знам дека бил булгарофрон.
За други такви случаи не знам.




Најмалку 2 милиона се такви во Бугарија.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 16:46
Просто да се разјасни - Булгарофон е НЕБУГАРИН по потекло но верен граѓанин на Бугарија - многу просто и едноставнонамигнување
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 17:04
Бугарофрон, во буквален превод би значело - човек што мисли на бугарски
начин, којшто мисли како што мислат сите Бугари. Денес Грците имаат
сличен термин - етникрофрон кој има слично значење, имено - човек што
мисли на својата нација, односно Грк кој мисли на Грција. Денес
Македонците во Егејска Македонија своите сонародници кои се погрчиле ги
нарекуваат - етникофрони.




© Утрински Весник, сите права задржани

Сабота, 22.07.2000 Архивски Број 329.


По откривањето на интервјуто на Никола Карев за 'Акрополис' во 1903

Одважноста на претседателот на Крушевската Република

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 18:32

Истовремено, грчкиот владика во Костур, Каравангелис очаен зашто на терен немал поддршка за ширење на грцизмот, грчевито барал луѓе што тоа ќе му го овозможат. Коте бргу се нашол на неговиот список, па договориле една средба, која Каравангелис во своите спомени насловени како 'Македонска борба', вака ја опишал:

'Требаше да се обидам да придобијам некој бугарофон војвода и да го убедам и превратам и да го направам грчки војвода. И така решив да се сретнам со Коте од Руља. Тој беше јунак и искусен нишанџија и како војвода кај Бугарите го имаше убиено Касим-ага. Значи беше прогонуван и осуден на смрт. Неговото село Руља до пред некоја година беше грчко село, а и самиот тој пред да влезе во Комитетот беше православен, па така ми беше полесно да го придобијам од било кој. Потоа, дури во Комитетот покажувал знаци на симпатија за нашите и пред се' за оние што убиваа. Значи, ќе го најдам, си реков, па што сака нека биде.' 


Убаво кажа Буги, еве и Каравангелис јасно кажува што е Бугарофон.

Еве и цел линк

http://kubura.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=486:2008-11-25-00-33-38&catid=9:2008-09-05-14-13-15&Itemid=8

Изменето од macedon_alex - 07.Мај.2009 во 18:42
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 18:35
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Просто да се разјасни - Булгарофон е НЕБУГАРИН по потекло но верен граѓанин на Бугарија - многу просто и едноставнонамигнување



Наполно се согласувам, бугарофил, бугароман или бугарофон е човек кој не е Бугарин, туку се прави Бугарин. Штом се прави Бугарин нормално е да се очекува да биде и лојален застапник на бугарштината. Бугарофилите, бугароманите или бугарофоните немора да значи дека се и државјани на Бугарија, ама можат да и бидат лојални.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 18:40
Платеник, бугарофон е кој зборува бугарски, бугарофрон, читај мојот пост и на мадераторот.

Линкот не работи, модераторе.



Снимките се за еден малку познат војвода на ВМОРО

Изменето од cercetator - 21.Август.2009 во 14:16
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 18:50
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Платеник, бугарофон е кој зборува бугарски, бугарофрон, читај мојот пост и на мадераторот.

Линкот не работи, модераторе.



Во прашање се нијанси. И филите и маните се обидуваат да го зборуваат јазикот додека фоните се на повисоко ниво.

Важно е дека и трите групации не се тоа за што се преставуваат.


Искрен да бидам досега не сум сретнал човек што зборува бугарски јазик. Јас мислам дека тоа го расчитивме, односно дека јазикот кој се зборува во државата Бугарија е искривен македонски дијалект, а не бугарски јазик.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 19:49
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Искрен да бидам досега не сум сретнал човек што зборува бугарски јазик. Јас мислам дека тоа го расчитивме, односно дека јазикот кој се зборува во државата Бугарија е искривен македонски дијалект, а не бугарски јазик.


И јас тоа го тврдам од како сум на форумов. Во прашање се нијансите.

Јазикот на дијалектно ниво е еден, со две стандардни форми.
За тебе е македонски. За мене и преродбениците е бугарски.

Платеник, ете уште нешто за кое се слагам со тебе, ако ги исклучиме нијансите.

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 19:48
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Платеник, бугарофон е кој зборува бугарски, бугарофрон, читај мојот пост и на мадераторот.

Линкот не работи, модераторе.



Мешаш! Ние зборуваме за бугарофили, бугаромани и бугарофони од кое произлегува да и ти твојот јазик го нарекуваш бугарски. Значи некој кој не е Бугарин се чини Бугарин, а и јазикот го нарекува бугарски. Индиректно кажано, ти лично им припаѓаш на една од погорните групации или најблиску си до последната, Бугарофони.

Ти што го нарекуваш сопственито јазик бугарски е сосема погрешно од причина што бугарскиот јазик е тур(к)ски и неразбирлив за мнозинството лојални граѓани на Бугарија.

Значи останува отворено прашањето каков е јазикот кој денеска се зборува во Бугарија?!!


Рековме, најмалку 2 милиони граѓани во Република Бугарија се само бугарофони, а не Бугари. Останатите си го знаат своето етничко потекло, како Турците, Ромите, Румунците.....да не набројувам.

На тие двете песнопојки што си ги закачил, Петров(а) и Мирчов(а), може да им се разбере секој 28ми збор. Велејќи го тоа мислам дека сум премногу дарежлив. Верувам дека и ти не си подалеку од моето запазување. А тоа што Мирчов пее на српска музика е песна за себе.

Друго прашање е зошто бугарофилите, бугароманите и бугарофоните претендираат кон бугарштината кога во основа не се Бугари? Како некој станува таков? Какви услови се потребни за некој да биде воспитан како таков?
Кои се методите кои се применувале да се постигне целта?

Да нема недоразбирање, Бугарија е суверена држава во кој живеат 53 етнички групи (нешто како во Америка). Во Бугарија државен јазик е стандардизираниот македонски дијалект(нешто како во Америка каде луѓето зборуваат англиски со американски акцент а не американски јазик).

Друга интересна анлиза би била да се види оригиналната етничка стурктура на бугарофилите, бугароманите и бугарофоните. Кои се тие луѓе кои се бугаристи и ја протежираат бугаристиката, бугаризмот или бугарштината?!
Овде немислам на вистинските Бугари затоа што ти неможат да бидат ништо друго сем Бугари туку на Словенобугарите, како што вие љубите да се дешифрирате.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.