IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Контрадикторни моменти во к*ранот и Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Контрадикторни моменти во к*ранот и Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 343536
Автор
Порака
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 22:09
Dali e Isus navistina Bog?
  Бeз сoмнeниe, виe чeстo стe гo слушaлe тврдeњeтo дeкa Исус e Бoг, втoрaтa личнoст вo „Свeтoтo Трojствo.” Kaкo и дa e, сaмaтa Библиja, која e кoристeнa кaкo oснoвa зa знaeњeто зa Исус, и како база за доктрини во самото Христијанство, јасно го отфрла ова тврдење. Ве повикуваме да ја користите вашата сопствена Библија и да се уверите дека следниве заклучоци не се извлечени од контекст:

 

      1. Бог е сезнаен... но, Исус не бил. 

      Кога се зборува за Судниот Ден, Исус јасно дал доказ за ограниченоста на неговото знаење, кога рекол;              

      „А за тој ден и час никој не ни знае, ни ангелите небесни, ниту синот, а само Отецот“.

     (Марко 13:32, и Матеј 24:36);

     Но, Бог знае сé. Неговото знаење е без никакви ограничувања. Дека Исус, како што и самиот признал, не знаел кога Судниот ден ќе се случи, е чист доказ дека Исус не е сезнаен, а оттаму и дека Исус не е Бог.

 

      2. Бог е Семоќен...но, Исус не бил.

  Дoдeкa Исус извeдувaл мнoгу чудa, тoj сaмиoт признaл дeкa мoќтa штo тoj ja имaл нe билa нeгoвa сoпствeнa, туку дека потекнува од Бoг, кoгa тoj рeкoл;

      „…Вистина, вистина ви велам: Синот не може да прави ништо сам од Себе, ако не Го види Отецот да прави…“  (Јован 5:19);

      Пoвтoрнo тoj рeкoл;    

     „Но јас ништо не можам да правам сам од себе. Како што слушам така и судам, и мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој што Ме пратил.“  (Јован 5:30);                                            

      Нo, Бoг нe e сaмo Сeмoќeн, Тoj истo тaкa е и извoрoт нa сeтa мoќ и власт. Дeкa Исус, сo нeгoвo личнo признaвaњe, нe мoжeл ништo дa нaпрaви oд свoja рaкa, e jaсeн дoкaз дeкa Исус нe e сeмoќeн, a оттаму и дeкa Исус нe e Бoг.

 

 3. Бог нема свој Бог....но, Исус имал свој Бог. 

      Бог e основниот судиja и зaштитник на ситe, и Тoj нe сe пoвикувa, ниту пак сe мoли нeкoму. Нo, Исус признaл дeкa постои некој, Кoгo што тoj гo вeличeл и кoму сe мoлeл, кoгa тoj рeкoл;

      „…Се враќам при мојот Отец и вашиот Отец, при својот Бог и вашиот Бог“  (Јован 20:17);                                   

      Исто така се пренесува дека тoj  плaчeл дoдeкa бил нa крстoт;  

     „Боже мој, Боже мој, зошто Си ме оставил?“  (Мaтej 24:76);                                                   

      Доколку Исус е Бог, тoгaш нeли ќe трeбa oвa дa сe прoчитa, „Сaмиoт jaс, сaмиoт jaс, зoштo си мe зaбoрaвил?“ Зaр нe би билo тoa чистa бeсмислицa? Koгa Исус ja кaжувaл Гoспoдарската Мoлитвa (Луka 11:2-4), зaр тoj си сe мoлeл сeбeси?

      Koгa вo грaдинaтa нa Гeстиманија тoj сe мoлeл, „… Оче мој, ако е можно, нека ме одмине оваа чаша; но не како јас што сакам, туку како Ти.“  (Мaтej 26:36-39);       

                                    

      Дaли Исус си сe мoлeл сeбeси? Дeкa Исус, сo свoja дoзвoлa и oд свoja рaкa, гo признaвaл, вeличeл и му сe мoлeл нa другo битие кaкo Бог, e чист дoкaз дeкa сaмиoт Исус нe e Бoг.

    

  4. Според Библијата, Бог е невидлив за луѓето...но, Исус бил месо и крв. 

      Дoдeкa илјaдници луѓe гo видeлe Исус и гo чулe нeгoвиoт глaс, сaмиoт Исус рeкoл дeкa истoтo тoa нe мoжe дa сe нaпрaви и со Бoгa, кoгa тoj рeкoл:

      „Бога никој никогаш не Го видел;…“             

             (Јован 1:18); 

      „А вие ни гласот Негов никогаш не сте го чуле, ниту лицето Негово сте го виделе.“                                      

(Јован 5:37);   

       Тoj истo тaka рekoл вo Јован 4:24:

       „Бог е дух, и оние што Му се клањаат, треба да му се поклонуваат со дух и вистина.“

        Дeкa Исус би рeкoл дeкa никoj никoгaш нe гo видeл ниту гo чул Бoг, дoдeкa нeгoвитe слeдбeници гo видeлe и гo чулe него, e чист дoкaз дeкa Исус нe e Бoг.

 

      5. Никој не е поголем од Бог и никој Нему не може да му наредува... но, Исус признал некого поголем од себеси, чија воља била одвоена од неговата сопствена воља.

      Мoжeби нajјасната индикaциja штo ja имaмe дeкa Исус и Бог не сe eднaкви, a сo тoa дeкa нe сe eднo и истo, пoвтoрнo дoaѓa лично oд устaтa нa Исус, кoj во Јован 14:28 рекол:

      „...мојот Отец е поголем од мене“.

      Koгa нeкoj му сe oбрaтил нeму кaкo кoн „дoбaр гoспoдaр“ вo Лукa 18:19, Исус oдгoвoрил: „Зошто ме нарекуваш мене добар? Никој не е добар, освен еден Бог“. Пoнaтaму, Исус пoстaвил jaснa рaзликa пoмeѓу сeбeси и Бог, кoгa рeкoл: „…бидејќи јас сум излегол и доаѓам од Бога. Оти не сум дошол сам од себе, а Он ме прати“. (Јован 8:42); 

      Исус дaл чисти дoкaзи зa нeгoвaтa пoдрeдeнoст кoн Бог, а не за нeгoвa eднaквoст сo Бог, кoгa рeкoл вo Луka 22:42; „… Но нека не биде мојата волја, туку твојата!“; и во Јован 5:30 „… оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој ме пратил.“

      Дeкa Исус би признaл дeкa тoj нe дoшoл нa oвoj свeт пo свoja инициjaтивa,  туку дeкa бил упaтeн дa гo нaпрaви тoa, и дeкa тoj би признaл нeкoj друг како зa пoгoлeм oд сeбeси, дeкa тoj би ja нeгирaл свojaтa вoлja зa дa ja пoтврди вoлjaтa нa друг, дaва jaсeн дoкaз дeкa Исус нe e Сeвишниoт, a сo тoa и дeкa нe e Бoг.                              

  

      ЗAKЛУЧOK

      

      Црквaтa ja признaвa Библиjaтa какo примaрeн извoр зa знaeњeто зa Бoг и Исус. Нo, oткaкo Библиjaтa рaзjaснувa дeкa Исус нe e Сeмoќнoтo Битие, и дeкa Сeмoќнoтo Битие нe e Исус, тогаш врз бaзa нa штo би мoжeле поинaку дa вeрувaте во тоа?

      Брaтe или сeстрo, вeрувaњeтo дeкa Сeвишнoтo Битие e Трojствo e пoгрeшнo и пoтпoлнo нeхармонично сo збoрoвитe нa Исус, какo штo e прeтстaвeнo вo Библиjaтa. Бoг е Едeн, а нe трojцa. Тoj e сoвршeнo eдинствo. Aкo тe интeрeсирa вистинaтa зa Бог и твojoт oднoс кoн Нeгo, тe пoвикувaмe на пообјективен начин дa ги   истрaжувaш Светите писма, вклучувајќи го тука и к*ранот, последното Божје откровение.          

Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 22:21
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ајдеее... добро бе, во последниве неколку дена барем 5 пати дискутиравме за ова...
Прво - Светиот Дух не дозволил само на Павле и Тимотеј да одат во Азија.
Второ - за изгубеното стадо Израилево - толку многу дискутиравме и објаснувавме и дадовме уште еден куп други цитати во кои се вели дека е пратен до сите народи, што веројатно има некаков проблем во комуникацијата штом не го разбирате... не знам како подобро да го објаснам тоа, така што - продолжете да не го разбирате.
Тебе твојата, мене мојата вера...
 
 
 
 
109,6
لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ
Vama vjera vaša, a meni vjera moja!"
 
zidarski citiras ajeti od k*r anot , aferimmголема%20насмевка


Изменето од Padisah - 15.Мај.2008 во 22:42
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 22:33
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Извини Халид, ама волку апсурдна логика, до сега немав сретнато тука на форумов...


Aman be zidarski,ne znam zosto mi se izvinuvas..I ne znam po koj pat ke ti povtoram deka sekogas tvoeto go prodavas na drug.t.e.Tvojata logika e Apsurdna,ili podobro receno nemat nikakva logika vo postovite koi gi davas za trojstvoto,Sekogas sekoj od vas koga ce pocnete da objasnuvate za Trojstvoto,tonete site!!


според тебе, што и да се напише, тоа нема да има смисла ако не ја потврдува твојата теза, која за жал, не е точна.

Xexe,spored mene a ??Ne be zidarski,spored site koi zdravo razmisluvaat,nema smisla toa sto go kazuvate..Zdraviot razum ne primat Nezdravi Informacii,.Ednostavno gi otfrlat!!


Јас ти дадов многу јасно, многу логично и многу точно објаснување. Kaj toa dade jasno objasnuvanje??

Ако ти не го прифаќаш (или не го разбираш), тоа е твој проблем.Navistina,mojot razum ne moze da prifatet takvi Informacii,koi ednostavno ne se soglasuvaat so covekovata logika!!

Ако треба пак нешто да напишам, ќе го напишам пак истото, затоа што нема друго објаснување, освен тоа.
Nema potreba od povtoruvanje,Popusto ke go polnis forumov so edno isto!!


Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 23:34
Халид - твојата логика не значи дека е општо-човечка логика. Доволно сум свесен што знам и колку знам и што разбирам, Фала Му на Бога, ми дал доволно ум и знаења.
Ако ти не го разбираш, помисли си, може ти имаш проблем, а не јас... Мухамед рекол - Највредни се оние кои се самокритични (парафразирам). Бидејќи твојот разум и логика не можат да го прифатат тоа, тогаш добро е што си муслиман, затоа што начинот на кој Исламот го слави Бога, тебе ти одговара. Нема ништо лошо - сите имаме право на избор.
Само што... кога сме веќе на таа тема - нешто премногу почнувате да го узурпирате правото на избор на другите.
Ебу - веќе те имам опоменувано за ова - за Христијаните - Исус е Бог. Кога пишуваш такви работи, имај во предвид дека ги повредуваш чувствата на сите Христијани.
Јас разбирам дека ти си тргнат на свој Џихад, но тоа не ти дава за право да ги навредуваш останатите. Барем не овде. Затоа - во иднина воздржи се од тоа, за да не кукате после кога други ја вреѓаат вашата вера и начин на верување.
Почитта, која некако се помалку ја разбираат многу од членовите на форумов, е предуслов за било каква дискусија. Се додека ја нема од твоја страна, не може да има дискусија.
Do what is right, come what may...
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 23:45
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Халид - твојата логика не значи дека е општо-човечка логика. Доволно сум свесен што знам и колку знам и што разбирам, Фала Му на Бога, ми дал доволно ум и знаења.
Ако ти не го разбираш, помисли си, може ти имаш проблем, а не јас... Мухамед рекол - Највредни се оние кои се самокритични (парафразирам). Бидејќи твојот разум и логика не можат да го прифатат тоа, тогаш добро е што си муслиман, затоа што начинот на кој Исламот го слави Бога, тебе ти одговара. Нема ништо лошо - сите имаме право на избор.
Само што... кога сме веќе на таа тема - нешто премногу почнувате да го узурпирате правото на избор на другите.
Ебу - веќе те имам опоменувано за ова - за Христијаните - Исус е Бог. Кога пишуваш такви работи, имај во предвид дека ги повредуваш чувствата на сите Христијани.
Јас разбирам дека ти си тргнат на свој Џихад, но тоа не ти дава за право да ги навредуваш останатите. Барем не овде. Затоа - во иднина воздржи се од тоа, за да не кукате после кога други ја вреѓаат вашата вера и начин на верување.
Почитта, која некако се помалку ја разбираат многу од членовите на форумов, е предуслов за било каква дискусија. Се додека ја нема од твоја страна, не може да има дискусија.
znaci gi navreduva hristijanite a a za islamot pa moze se i seshto dase pisuva.samo kakva ljubov imate vo hristijanskata vera ja dokazuvash ovde na forumov
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 14:12
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Фала.
А дали Мухамед лично го пишувал К*ранот
Или покасно неговите следбеници, од слушање го запишале ?



к*р,анот не е дело на Мухаммед а.с. туку е Аллахова-Божја објава која тој му ја доставувал на својот Пејгамбер преку мелекот Џебраил-Гаврил во период од 23 години и тоа 13 години во Мекка и 10 години во Медина.

Мухаммед а.с. бил УММИЈЈ- неписмен,и како таков не го запишувал к*р,анот,туку тој веднаш откако ќе примел Објава ја учел напамет (бил првиот Хафиз-оној кој целиот к*р,ан го знае напамет) а потоа им ја цитирал на своите Асхаби-другари,современици,и тие ја запишувале и учеле к*р,анската Објава. Мухаммед а.с. имал и свои писари на Објавата кои посебно ги назначил за таа работа.Секоја година по еднаш Мухаммед а.с. го повторувал к*р,анот пред мелекот-ангелот Џебраил-Гаврил,освен во годината во која умрел,тогаш два пати бил преслушуван од мелекот-ангелот.

Значи,к*р,анот уште во времето на Мухаммед а.с. бил запишан од страна на неговите писари,за подоцна по неговата смрт да се умножи во повеќе примероци.Од ова подразбираме дека к*р,анот не претрпел никаква измена.




k*ran nikade ne e najden vo izvorna forma kako ti sto velis tuku e zbir od zapisi koi so godini se sobirani (napisani bile na pergamneti, papirus, palmini listovi)za da gi sostavat na kraj i togas da go objavat k*ranot ima dve najstarata se cuva vo britanija dodeka drugata koja e malku pomlada se cuva vo top kapi saraj,,,,,



Ајде да ти дадам некои општи објаснувања за к*р,анот,пошто очигледно не си ме разбрал до крај.А овде мислам дека и Бутел2 може да си го пронајде одговорот на репликата која му ја даде на ВД во темата Хронологијата на к*р,анот.

к*р,АН


   к*р,анот е последната Аллахова Книга доставена на последниот Аллахов пејгамбер Мухаммед а.с.

   к*р,ан значи “Книга за учење,рецитирање и читање “.Освен тоа к*р,анот има и други називи,како што се: Китаб-Книга,Фуркан-Разделувач на вистината од невистината,Зикр – Опомена, Тензил – Објава, Хикмет – Мудрост, Худа – Прав пат, Бурхан – Доказ, Рахмет – Милост, Бејан – Толкување,Нур – Светло, Хакк – Вистина, идр.

   Објавата на к*р,анот траела 23 години и тоа
13 години во Мекка и 10 години во Медина,значи од 610-632 година.

   к*р,анот има 30 делови-џузови.Поделен е на 114 поглавја-сури.Поглавјата се делат на ајети кои што
во к*р,анот ги има 6236.Секоја сура има свое име,зето според некој збор кој што е употребен во таа сура.

   Мухаммед а.с. после објавувањето на поедини
к*р,ански ајети-цитати,барал Објавата веднаш да се запишува и учи напамет. Со оглед дека самиот бил неписмен,оваа должност ја вршеле посебни писари.к*р,анските текстови се пишувани на делови од кожа,палмини лисја,коски од камила и сл.Многу
муслимани веднаш ги учеле на памет к*р,анските
текстови.

   СОБИРАЊЕ И ПРЕПИШУВАЊЕ НА к*р,АНОТ

   Покрај Мухаммед а.с. и првите четворица праведни халифи,постоеле многу хафизи(лица кои го знаат целиот к*р,ан на памет) на к*р,анот.За време на првиот халифа Ебу Бекр во битката кај Јемаме,против лажниот пратеник Мусејлеме Ибнул Кеззаб погинале 70 хафизи.Тоа му дало повод на Омер да му предложи на Ебу Бекр целиот к*р,ан да се собере во една книга-Мусхаф,што Ебу Бекр прифатил и му наредил на Зејд ибн Сабит,писарот на Објавата,тоа да го направи.Така настанал првиот примерок на Мусхафот,кој што бил на чување кај халифата.После
смртта на Ебу Бекр,Мусхафот го презел вториот халифа Омер ,а по неговата смрт ќерка му Хафса,жената на Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с.

   За време на халифата Омер исламот почнал нагло да
се проширува и во другите земји,вон Арабија,па на тој
начин настанале разлики во изговарањето на поедини к*р,ански зборови.За тоа уште во зачетокот да се спречи,третиот халифа Осман му наредил на
Зејд ибн Сабит и на уште тројца угледни асхаби-хафизи,под негов надзор во 645 година да препишат четири примероци на Мусхафот,кои тој ги испратил во тогашните исламски центри:Мекка,Басра,Куфа и Дамаск.
На темелот на овие примероци подоцна се пишувани и другите примероци на Мусхафот.

СОДРЖИНАТА НА к*р,АНОТ

   к*р,анските текстови од меканскиот период воглавном содржат верување во Еден Бог-Аллах џ.ш.,осуда и
отфрлање на идолопоклонството – ширк, описи на Судниот ден,Џеннетот,Џехеннемот и др.

   Мединските ајети говорат за верските должности,за правните прописи,моралните норми,меѓусебните односи и други прашања.

   Содржината на к*р,анот е разноврсна,па со оглед на тоа ајетите можат да се поделат на следните целини:
ајети кои говорат за темелните вистини на Иманот ( верувањето )-Аллах џ.ш.,мелеките,Аллаховите книги,Аллаховите пејгамбери,Судниот ден,Аллаховата одредба Када и Кадер,
ајети кои говорат за главните верски длжности-шехадетот,намазот,зекатот,постот и аџилакот,
ајети кои говорат за моралните прописи,
ајети кои говорат за правните прописи-брак,наследство,казните,договорите и др.
ајети кои ги поттикнуваат луѓето на размислување за
се што е создадено како самите би дошле до сознание
на Аллаховата егзистенција,
ајети кои говорат за поранешните народи,Божјите пратеници,и поедини Божји објави,
ајети кои содржат опомени и застрашувања,те известувања за наградите и казните на овој и идниот свет,
ајети кои се однесуваат на разни природни појави и науката,
ајети со останата содржина.

   к*р,анот не е само верозаконик.Тој е совршен зборник на морални прописи,извор на правото и историјата на минатите народи и Аллахови пејгамбери.к*р,анот ја
зафаќа и општата историја,астрономијата,археологијата,медицината,
биологијата,физиката,математиката и другите науки.
Поради таквата ширина и содржина,к*р,анот ги интересира научниците од многуте профили на науката.

   к*р,анот не е,во сите ајети, потполно за секого јасен,па е потребно стручно толкување – тефсир.

   Во толкувањето на к*р,анот муфессирите ( толкувачите ) првенствено се служат со самиот к*р,ан.
Ако пак не најдат одредено објаснување во самиот к*р,ан,тогаш се обраќаат до хадисот-зборовите на Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. кој што е најповиканиот толкувач на к*р,анот.

Денес со право можеме да речеме дека к*р,анот е најчитаната книга на светот, книга која е преведена речиси на сите светски јазици.



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 343536
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.