IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија во душата ја носам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија во душата ја носам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:15
JAS MISLAM DEKA COVEK KOGA KE ODI VO STRANSTVO TEK TOGAS SVAKA KOLKU E UBAVA MAKEDONIJA I TEK TOGAS MU SE RAGAAT VISTINSKITE CUVSTVA KON SVOJATA DRZAVA.
TEK TOAGAS SVAKA KOLKAVO BOGATSTVO E DA SI MAKEDONEC:
JAS STUDIRAM VO GERMANIJA I MISLAM DEKA VO SPOREDBA SO DRUGITE NACIJI SUM NAJGORD NA MOETO POTEKLO.

ZA ZAL IMA I SPROTIVNI SLUCAJI, ZA SREKA MNOGU SE RETKI.
Кон врв
nedopirliviot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliviot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 16:10
Сите си ја носиме во душа нашата Македонија.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 16:28
Originally posted by nedopirliviot nedopirliviot напиша:

Сите си ја носиме во душа нашата Македонија.


Go procita li ovoj komentar pred da komentiras.


Si otidov (izbegav) od tamu 91 i nema teorija da se vratam zatoa sto toa ne e poveke Skopje nitu pak Makedonija. I mnogu,mnogu mi se sram da kazam niz svetov deka sum Makedonec.
Кон врв
baba mulon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај baba mulon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 17:08
Ne bilo Skopje kako vo 91.E sho saka pa ovaj da zamre Skopje i da ostane kako vo 91?Nemame takva mokj be mladicu.Sigurno tamu kade shto si e isto kako koga si otishol aaaaaaa?
Im YOUR NIGHTMARE
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 17:42
kultuzin   зошто ти е срам да кажеш дека си македонец ?

не те  сфаќам не%20знам
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 18:19
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

kultuzin   зошто ти е срам да кажеш дека си македонец ?не те сфаќам не%20знам


Toa ne go pisav jas tuku nekoj drug, jas samo sakav da mu pokazam na cvekot deka ima i takvi pacienti.

A jas ne samo sto ne se sramam tuku sum i epten gord na toa sto sum Makedonec, ponekogas duri mislam deka sum dosaden poradi toa sto precesto ja spomnuvam na moite kolegi ...

Inaku studiram vo Germanija.

P.S. Verojatno ne si gi procitala postovite sto pogore gi napisav.

Изменето од kultuzin - 26.Март.2008 во 18:20
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 23:48
blago na tebe! da ti pozavidi chovek!,...zashto,... ne si tuka!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 04:43
MAKEDONIJA E MAKEDONIJA! ... NEMA POUBAVA ali tije sto ne zaminale nadvor od makedonija ne mozat da znaat i kopneat za da Zaminat ... more neka zaminat togas ke im teknte KAko e i sto e :) Sedite tamu Kaj sto ste ne toku skokajte ... zasto NAdvor OD SVOETO ke Bides ROB na nekoj NIKOJ I NISTO. A vo TAtkovinata SI svoj na sebe. i Robuvas za SEBE i za tvojte okolu tebe t.e: ZA ZEMJATA VO KOJA SI SE RODIL!
MAKEDONIJAAA!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 15:20
Shaxito, mozebi do nekade si vo pravo, deka tie sto se vo Makedonija ne znaat kako e tuka, mozebi i gresni iluzii si pravat, no covek dodeka ne vidi ne moze da znae!
A deka vo "tugina" si ROB i deka ne Robuvas za SEBE, so toa ne se sl*gam! Vo koja drzava da si moras da rabotis, vo stranstvo si barem platen (vo nekoi drzavi imas dobri plati) za rabotata sto ja rabotis, Makedonija rabotis, rabotis i ako imas dobra prala ke zemes 300-500 evra maesecno, ova vo makedonija se racuna kako stabilna plata, potoa nemoj da zaboravis deka vo Makedonija ima preku 30% nevraboteni! Da ima i vo Makedonija dori uslovi i dobar standart nikoj ne bi otisol vo stranstvo!
 
Ne e lesno vo stranstvo, za toa si potpolno vo pravo, no ima GOLEMI razliki, toa e vo stranstvo imas perspektiva na dobar, siguren i obezbeden zivot, imas prava koi se pocituvaat i imas drzava koja te poddrzuva!
 
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 16:23
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

MAKEDONIJA E MAKEDONIJA! ... NEMA POUBAVA ali tije sto ne zaminale nadvor od makedonija ne mozat da znaat i kopneat za da Zaminat ... more neka zaminat togas ke im teknte KAko e i sto e :) Sedite tamu Kaj sto ste ne toku skokajte ... zasto NAdvor OD SVOETO ke Bides ROB na nekoj NIKOJ I NISTO. A vo TAtkovinata SI svoj na sebe. i Robuvas za SEBE i za tvojte okolu tebe t.e: ZA ZEMJATA VO KOJA SI SE RODIL!
MAKEDONIJAAA!!!!!!!!!!!!!!
 
 
газење%20од%20смеење
газење%20од%20смеење
газење%20од%20смеење
газење%20од%20смеење
газење%20од%20смеење
 
Господе Боже, свашта!
 
Некако праксата не го докажува ова што го велиш, инаку повеќе луѓе ќе имигрираа во Македонија отколку што емигрираат. Или можеби тоа робовласничките земји не ги пуштаат да се вратат сиротите македонци? газење%20од%20смеење
 
 
 
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 17:56
Пак ќе речам - се мешаат два вида на емиграција. Онаа од 50тите до 80-тите години и емиграцијата од 90-тите до денес.
Првата група - биле работници. За нив немало работа во Македонија, емигрирале на Запад, работеле по фабрики, рудници и слично, имале доста тежок почеток. Потоа се средиле и тие... Денешната емиграција е образована и оди надвор, токму затоа што во Македонија нема работа за високо образован кадар (или таа работа што ја има не може да ти го даде основниот животен стандард).
И кај втората група има три под-групи. Прво - оние кои се дојдени со документи, со иселенички визи, кои имаат идентичен третман како и канаѓаните на пример, и имаат одлични услови за работа и живот. Тоа се луѓе кои се дојдени за да живеат овде и немаат намера да се враќаат. Второ - оние кои се дојдени без документи и мора да работат на црно - овде барем, на црно може да се работи само по кафани или по лоши градилишта, нигде на друго место. Трето - оние кои се дојдени на печалба - тие најлошо поминуваат. Затоа што нив целта им е да заработат што повеќе, за што пократко и да се вратат назад. И мораат да работат по две-три работи, мора да работат било што, и да живеат доста мизерно, затоа што сите пари кои ги заработуваат одат или на сметка или веднаш ги праќаат во Македонија. Тие се буквално робови - но не на тукашното општество, а на она во Македонија, кое не им дало основни услови за живот, па се принудени да рмбаат некаде по 14 саата, за да може нивните во Македонија да преживеат...
Затоа - не треба да се генерализира емиграцијата - има различни услови, има различни причини, има различни приказни. За секој е различно.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 19:02
Taka e... ima mnogumina koi komentiraat na pamet, povtoruvajki zborovi koi gi slushnale od nekoi drugi... shto slushnale od nekoj tret... na koj mu rekol nekoj chetvrt...

Nikoj ne gi slusha onie koi rabotite gi znaat od lichno iskustvo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2008 во 01:07
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

MAKEDONIJA E MAKEDONIJA! ... NEMA POUBAVA ali tije sto ne zaminale nadvor od makedonija ne mozat da znaat i kopneat za da Zaminat ... more neka zaminat togas ke im teknte KAko e i sto e :) Sedite tamu Kaj sto ste ne toku skokajte ... zasto NAdvor OD SVOETO ke Bides ROB na nekoj NIKOJ I NISTO. A vo TAtkovinata SI svoj na sebe. i Robuvas za SEBE i za tvojte okolu tebe t.e: ZA ZEMJATA VO KOJA SI SE RODIL! MAKEDONIJAAA!!!!!!!!!!!!!!



газење%20од%20смеење
газење%20од%20смеење
газење%20од%20смеење
газење%20од%20смеење
газење%20од%20смеење


Господе Боже, свашта!


Некако праксата не го докажува ова што го велиш, инаку повеќе луѓе ќе имигрираа во Македонија отколку што емигрираат. Или можеби тоа робовласничките земји не ги пуштаат да се вратат сиротите македонци? газење%20од%20смеење










NO comment .. Si znajs Golem si :)
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 13:06
Јас си ја сакам мојата родна земја. Со сите проблеми и тешкотии, глупости и ужасни недостатоци, си ја сакам пред се бидејки е моја родна земја, од каде што потекнувам, кадешто имам фамилија, многу пријатели и колеги (со кои соработувам колку-толку). И мојата врзаност со МК е поради нив, поради многуте пријатели меѓу кои има навистина прекрасни луѓе кои се вистинска реткост на светов воопшто....и поради климата, и поради природата, музиката, па и историјата, .... И ми е криво кога ние самите не си ја „гледаме“ и негуваме, а само ја критикуваме. Бидејки со тоа не си помагаме, само време губиме. 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.