IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789790791792793 824>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 16:21
Originally posted by guri guri напиша:

Eh, IDIVIDI forum...ili koj go moderira.. cim osekate dega go gubite tloto pod nozete od silnite argumenti, pocnuvate da se zakanuvate so BAN!

Pa, raka na srce, drugo i ne ocekuvav...

намигнување

Силни аргументи :)
Абре ти можеш да напишеш дека и Алах е албанец , ама тоа како и останатото се граничи со лудило.


“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 16:56
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Не верувам. Напишал

Сите тие ќе допринесат да се зачува македонскиот јазик, а со тоа и посебноста на македонскиот народ


А токму тие според терминологийата на Платеникот се "бугаризаторите на македонскиот народ"


Пак ништо не си разбрал.

Едвам се ослободихме од Грците, сега Шопје ли ќе станеме?


Така е, а знаеш кој го зборвал тоа? Не сакале шопе, сакале да си останат чисти Бугари.


Цитирај Неможат Лозарите, Шапкарев, Пулевски, Прличев, Миладиновци, Петров, Мисирков, Делчев, Груев....да бидат носители на процесот на бугаризација

Како да не можат кога лозарите напишале дека никогаш нема да се создаде македонски јазик, бидејќи македонските говори биле многу различни и работеле за создавање на општобугарски јазик со внесуванње и на македонски карактеристики?
Шапкарев буга од секоја своја страница.
Прличев исто.
За Миладиновци да не зборуваме.
Петров не знаел во Македонија да постојат етнички Македонци. Тој знаел дека населението на Македонија е составено од Бугари, Грци, Власи, Албанци и Цигани.
Мисирков сакал под руско влијание да се формира македонска народност, ама кога видел дека не и` е дојдено времето сам се откажал и се вратил кон бугарштината.
Делчев и Груев се бореле за Македонија на Македонците, а тие се без разлика на вера и националност. Ѓорче ги напишал кои се Македонците, да не го повторувам. Борбата била меѓу нив како Бугари и српската и грчката пропаганда.Цитирај Тоа се Македонци кои се бореле за Македонија и зачувување на македонскиот јазик.


Така те учеле, така си научил. Тешко е на стари години да се соочиш со вистината дека те лажеле, а уште потешко да ја прифатиш вистината.


Цитирај Бугаризираните (оние кои се залепиле за рускиот словено-бугарски концепт) ќе продолжат, романтичарски, да вршат бугаризација и конкурираат со остнатите балкански пропаганди. Со кроце, со усул и малку ќотек.

Како што рековме борците против српската и грчката пропаганда биле Бугарите од Македонија, денешните херои на етничките Македонци. Парадоксално, но факт.Цитирај Ти си прозивод на таа политичка бугаризација!


Мене ми се познати овие процеси и ти кажав - политичката бугаризација станала пред 1000 години. Од тогаш до пред неколку децении во Мизија, Тракија и Македонија словеноговоречкото население било само бугарско.

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 01:18
Дискурсот меѓу тебе и мене е периодот во кој настанала политчката бугаризација.

Политичката бугаризација настанала во текот на 19 век, под влијание на руските интереси, а се заокружува со формирање на таканареченото словенобугарско кнежевство. Се разбира, на чело со Германец.

Од времето на формирањето на кнежевството па се до денес владите и науката на новсоздадениот национале идентитет, наречена Бугарија, ќе биде ставена во функција на докумнетирање и легитимизација на истиот.

По повеќе од 130 години сеуште да се нема изграден став, да се развиваат теории и хипотези и да се лута по просторите меѓу Пацификот Индискиот и Атланскиот Океан, се факти кои зборуваат сами за себе.

Идентитетот на Словенобугарите останува енигма, загадочен!

Пред 1000 години имало јасно разграничување помеѓу Бугарите и локалното населени кое живеело на овие простори по сите основи. Во еден кус временски период додека постеле првите две бугарски држави, едноставно неможеле да бидат создадени услови за дијаметрално спротивставените етноси, како по кутура, традицци, обичаи и јазик се сублимираат во едно.

Многу пософистицираната Турска империја не успеа народот да го потурчи, додека Бугарите, според словенобугарската наука, успеале.

Да неодам понатаму, тоа е факт кој ми укажува дека тебе не ти се познати политчките процеси, туку само ги рецитираш романтичарските пропаганди создадени во текот на 19 век.

Ние кои не поделгнавме на бугаризацијата и си отанавме Македонци, а меѓу таквите спаѓаат и сите погоре набројани, се боревем и изборивме да ја зачуваме македонската култура и јазик. Не недфинираната бугарска, туку македонската.

Оние кои се прозивод на политичката бугарзација, веќе цел век ќе сонувааат и трубат за нешто за кое немало, а се докажува дека нема ни да има основа. Јалова ви е битката со самиот факт дека бугаризраните и понатаму се обидуваат да ги примената методите на бугаризација од 19 век.

Врз население можело да биде наметнато име по 3 оносва:

- етничко, кои им припаѓало на дојдените од Азија
- егзоним, име користено со негативна конотација, груб, неписмен, нецивилизран, порст кои поими во суштина се епитети, а не етнички
- социјален статус, селани, луѓе кои работеле на земја, додека граѓаните биле Грци.

Само првото објансување може коректно да го опише етничкото потекло на Бугарите. Јас сум убеден дека многу мал број на луѓе во денешна Бугарија може да се идентифицираат со ова изворно и точно толкување по прашање на етносот. Исто така сум убеден дека и ти не си еден од аслите.

Што се однесува до второто и третото толкување јасно може да се види дека истите неможат да го одредат етничко потекло на една голема маса на луѓе. Тоа наведува на помисла дека истите тие поими би можеле да се издигнат на ниво етнос само доколку имало некој политчки процес.

Таков политички процес немало од распадот на кумнаовлашката Бугарија, па се до почетокот на 19 век или формирањето на руската творба.

Со оглед дека вие кои немате изворно бугарско етничко потекло вие сте можел само да бидете бугазирани. Како бугаризирани вие незнаете ништо друго сем да вршите бугаризација на се и тоа на истиот начин на кој вам ви била извршена бугаризацијата.

Во англискиот има една изрека:

What moneky sees, thats what monkey does!

Несакам, но и тоа нека ви биде некоја олеснителна околност, утеха дека мајмуните се едно од најинтелегентните суштества, после човекот!   
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 01:25
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


What moneky sees, thats what monkey does!


Београд: СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток


Platenik:Политичката бугаризација настанала во текот на 19 век, под влијание на руските интереси


Изменето од d4 b3 - 16.Ноември.2012 во 01:26
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 06:24
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:Originally posted by Platenik Platenik напиша:


What moneky sees, thats what monkey does!


Београд: СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток
Руските интереси на исток са Камчатка, Сахалин, Курилските острови... Да не би грофот да е имал во предвид Велика Бугариjа на три океана?
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 09:07
на исток од Београд мислел афторот
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 09:32
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:Originally posted by Platenik Platenik напиша:


What moneky sees, thats what monkey does!


Београд: СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток


Platenik:Политичката бугаризација настанала во текот на 19 век, под влијание на руските интересиНе Да Бе, Грфот Игнатиев ја сосздава велика Бугарија. Царот Ослободител, Ванели.....не Белград. Блград немал капацитет самиот да се создаде, а камо ли Велика Бугарија.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 09:49
градинарот кой го полива семето не е создателот на цвекето
во природата на цвекето е да расте, градинарот само му помага кока ги крши бурените

го реков како Конфучие да го е рекол
задоволствоИзменето од d4 b3 - 16.Ноември.2012 во 09:49
Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 10:53
Platenik, зошто се впушташ во дискусии за толку јасни работи кои се признаени од цел учен свет?

Темата си е: Бугари - 100% ТуркоМонголи
И после ќе ти обесуваат за преродбениците, Гоце, Даме, Јане, Ѓорче, итн. итн.

Македонија вечна
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 12:58
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


градинарот кой го полива семето не е создателот на цвекето
во природата на цвекето е да расте, градинарот само му помага кока ги крши бурените

го реков како Конфучие да го е рекол
задоволствоКоје е создавачот на растението? Кубрат нели?

Русите како добри ботаничари ќе накалемат некој нов вид на растение. Тие не се задржиле само на тоа да бидат изумители, туку се погрижиле да бидат и добри градинари. Ќе посветат големо внимание да тоа растение фати корен, па редовно го наводнувале.

Се ми се чини дека не создале цвеќе, туку коприва.Изменето од Platenik - 16.Ноември.2012 во 13:06
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 13:03
Прав си Ташко! Но неможам, а да не им помогнам.

Нели е нефер, на луѓе кои се во неволја да не им се помогне?!

Жалосно е да си умрат заблудени, посебно оние кои се срамат од потеклото на бугарските орди, а од друга страна нивното име да им е прва радост.

Нели е тоа апсурд?!

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 13:50
Платеник, како секогаш сам си измислуваш тези и сам си ги демантираш.

Никој не се срами од бугарските орди, оти тие се дел од етногенезата на бугарскиот народ.

И кој го тврди следното освен тебе?
Цитирај Многу пософистицираната Турска империја не успеа народот да го потурчи, додека Бугарите, според словенобугарската наука, успеале.


Словенобугарската наука тврди нешто многу различно.


Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 14:36
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Платеник, како секогаш сам си измислуваш тези и сам си ги демантираш.

Никој не се срами од бугарските орди, оти тие се дел од етногенезата на бугарскиот народ.

И кој го тврди следното освен тебе?
Цитирај Многу пософистицираната Турска империја не успеа народот да го потурчи, додека Бугарите, според словенобугарската наука, успеале.


Словенобугарската наука тврди нешто многу различно.
Ма знаеме што тврди словенобугарската наука, само крајот не и се фаќа.

Еве ја твојата етногенеза, турлитава!

“За семантиката на българския етноним са изказани множество хипотези, които са в тясна връзка с теориите за българския етнически произход. Опит за тяхната систематизация прави още в началото на века проф. Ив. Шишманов [Критически преглед на въпроса за произхода на прабългарите от езиково гледище и етимологиите на името "българин", Сборник народни умотворения, кн. XVI-XVII / 1900 г., с. 505-753]. В 1774 г. Тунман обявява българите за тюрко-татарско племе. Енгел (1797 г.) ги смята само за татари. Юрий Венелин (1829 г.) създава славянската хипотеза за произхода на древните българи. Френ (1830-1832 г.) решава, че те са етническа амалгама от фини, тюрки и славяни. Шафарик (1837 г.) пък смята, че те са урало-чудско племе. Същата година Цайс ги обявява за хуни, а Иловайски се връща към хипотезата на Ю. Венелин. След 60-те години на XIX-ти век историческата наука категорично установява, че древните българи са от неславянски произход. Хволсон ги обявява за угри. Куник търси в чувашкия език живи древнобългарски езикови остатъци. В. Томашек и Г. Немет, извеждайки българското народностно име от тюркската дума булгамак-смесвам, изказват теорията за смесения етнически характер на древните българи и за тяхното формиране между IV-V век в Прикавказието. По-нови издания, в които се дискутират теориите за българския етноним са тези на Голийски [Петър Голийски. В кн.: Зиези, от който са Българите. Предхристиянска и предмюсюлманска религия и митология. ТАНГРА ТанНакРа ИК София. 2003, стр. 353-354], Рашев [Рашо Рашев, Прабългарите през V-VII век. Второ допълнено издание. Фабер. София. 2004], Степанов [Цветелин Степанов. Власт и авторитет в ранносредновековна България. Издателство Агато, 1999] и Тодоров-Бемберски [Христо Тодоров-Бемберски, Името българи – история и същност. Библиотека Елбекен. ИК Огледало. София. 2004]
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 15:49
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Еве ја твојата етногенеза, турлитава!


И твоjата, и твоjата...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789790791792793 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,953 секунди.