IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 788789790791792 824>
Автор
Порака
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2012 во 01:45
Ооооо гури бе!

Нешто не ти е јасно за твоето сопствено потекло ли?
Ти Бугарин ли си?
Македонија вечна
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2012 во 03:44
Ти Гури незнаеш што зборуваш. Во агнија си и се ти се измешало.

Овие така наречени Бугари, баш напротив тврдат дека тие не се од туркомонголско потекло. Дури и се чувстуваат навредени, ако тоа им се спомне. Тие велат дека се Словени. Меѓутоа нема бугарско племе кое било од словенско потекло. Туркомонголштината и ја припишуваат на српскатаа пропаганда, а негледаат дека има таканаречени бугарски автори кои баш тоа го тврдат. Има и други автори кои го тврдат истото, а не се ни Срби, а не се ни Словенобугари! Треба да сакаш да научиш инаку ќе верглаш она што ти е најлесно, да рецитираш пропаганди.

Дали постои некаде во светот каде за идентитот на еден народ има 20 теории? Не, нема! Тоа го има само во Бугарија. Тоа е се со цел да се оправда нивниот идентитет, постоењето на бугарскат држава која ја има формирано Царска Русија во 1878 година. Не случајно тие го поврзуваат сопствениот идентитет и култура со Македонија, а не со политчкото име кое им било наметнато. Имено со словенските народи, а не со тие кои дошле од Азија.

Пред да можеш за нешто да дискутираш треба предходно да научиш, прочиташ многу книги. Тоа кај тебе фали. Немој и ти да се вклопуваш со оние на кои им е испран мозокот и шират пропаганди од 19 век.

Овде сега зборуваме за Бугарите и оние кои себеси се нарекуваат Бугари. За македонската историја може да зборуваме на друга тема.

Ако толку сакаш може и да те образуваме и за вашата, албанската историја, ама на друга тема. Гледам дека и тука си многу тенок.Изменето од Platenik - 14.Ноември.2012 во 03:51
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2012 во 08:31
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Овие така наречени Бугари, баш напротив тврдат дека тие не се од туркомонголско потекло


Ние не сме од турко-монголско потекло оти сме од татарско потекло (Види Христо Татарчев)
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2012 во 11:20
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Овие така наречени Бугари, баш напротив тврдат дека тие не се од туркомонголско потекло


Ние не сме од турко-монголско потекло оти сме од татарско потекло (Види Христо Татарчев)


А овие вистинскиве Бугари викаат дека не се Татари. Кој ќе ви го најде крајот?!

Изменето од Platenik - 14.Ноември.2012 во 11:22
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2012 во 11:29
Еве пак што велат бухсарските докотори, не сте биле ниту Словени, туку дефинитвно Памирци. Таму од некаде од Авганистан и Таџикистан!Навистина бе кои сте?!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2012 во 13:51
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Еве пак што велат бухсарските докотори, не сте биле ниту Словени, туку дефинитвно Памирци. Таму од некаде од Авганистан и Таџикистан!Навистина бе кои сте?!


Докторот Славjан да направи етимологиjа на името си и ке научи повеке... А вие немате ли си идиоти?
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2012 во 13:53
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Овие така наречени Бугари, баш напротив тврдат дека тие не се од туркомонголско потекло


Ние не сме од турко-монголско потекло оти сме од татарско потекло (Види Христо Татарчев)


А овие вистинскиве Бугари викаат дека не се Татари. Кој ќе ви го најде крајот?!


Видиш ли - луге од другиот на краj на Европа го сакат бугарското име оти то е достоjно, а вас Србите ве направиха да се срамите од родното си име.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2012 во 14:31
http://mn.mk/komentari/7007-Kulakiskoto-evangelie-i-borbata-za-makedonskiot-jazik

Две децении подоцна, Кузман Шапкарев (1.II.1834 – 18.III.1909) во предговорот на својата книга „Наръчно Св. Благовествование“ (Цариград, 1869), говори за расположението што постоело кај македонскиот народ против воведувањето на бугарскиот јазик во Македонија. Тој напомнува дека некој во Македонија не само што не го разбирал и не го знаел бугарскиот јазик, туку и не сакал да научи да чита на овој јазик.


Според Шапкарев: „ ..Кај нас се разбира дека никој, од најмалиот до најголемиот, не знае да чита бугарски, та како би можело да се воведе лесно? Но полошо е тоа што меѓу нашите има и такви луѓе кои, освен што не знаат и не сакаат да се научат, ами уште бидејќи од една страна убедени во тоа што нашле, а од друга пак, вршејќи влијание врз народот, но малку пречат и на другите, говорејќи им секакви изговори. Една од многуте нивни големи пречки е и следнава - оти црковниот бугарски јазик бил српски (!?) та не сме можеле да го разбираме (!) уште и од владата бил (?!) божем запрен (?!). А за денешното источнобугарско наречје, оти било „шопско", а пак Шоп кај нас значи најпрост дебелоглавец, та велат: „Шопје ли ќе се чиниме?“


дали писатетот на колумната разбира дека сам се демантирал со цитатот од Шапкарев

чукча писател чукча не читател
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2012 во 15:48
Не верувам. Напишал

Сите тие ќе допринесат да се зачува македонскиот јазик, а со тоа и посебноста на македонскиот народ


А токму тие според терминологийата на Платеникот се "бугаризаторите на македонскиот народ"

Изменето од Каснакоски - 14.Ноември.2012 во 15:49
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 12:57
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Овие така наречени Бугари, баш напротив тврдат дека тие не се од туркомонголско потекло


Ние не сме од турко-монголско потекло оти сме од татарско потекло (Види Христо Татарчев)


А овие вистинскиве Бугари викаат дека не се Татари. Кој ќе ви го најде крајот?!


Видиш ли - луге од другиот на краj на Европа го сакат бугарското име оти то е достоjно, а вас Србите ве направиха да се срамите од родното си име.


Гледам, гледам! Тие луѓе и имаат за што да се горди на славното бугарско име. Гледам исто така дека и ним не им е мило што некој ги нарекува Татари!

Туку од каде пак вие да го носите истото име кога немате ништо заедничко со нив. Ниту култура, ниту јазик, ниту традиција, ниту вера......од каде? Си се запрашал ли?!

Ќе да е политичка бугаризација! Пак Србите ви се дежурни кривци, наместо да си ги решите проблемите дома. Прво тргнете од домашните автори и 20 теории за вашето потекло.

Мислам дека мојата теорија е најточна, но, само ради вам познати причини несакате да ја прифатите?!

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
guri Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај guri Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 13:05
Eh, IDIVIDI forum...ili koj go moderira.. cim osekate dega go gubite tloto pod nozete od silnite argumenti, pocnuvate da se zakanuvate so BAN!

Pa, raka na srce, drugo i ne ocekuvav...

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 13:49
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Не верувам. Напишал

Сите тие ќе допринесат да се зачува македонскиот јазик, а со тоа и посебноста на македонскиот народ


А токму тие според терминологийата на Платеникот се "бугаризаторите на македонскиот народ"


Пак ништо не си разбрал.

Едвам се ослободихме од Грците, сега Шопје ли ќе станеме?

Неможат Лозарите, Шапкарев, Пулевски, Прличев, Миладиновци, Петров, Мисирков, Делчев, Груев....да бидат носители на процесот на бугаризација

Тоа се Македонци кои се бореле за Македонија и зачувување на македонскиот јазик.

Бугаризираните (оние кои се залепиле за рускиот словено-бугарски концепт) ќе продолжат, романтичарски, да вршат бугаризација и конкурираат со остнатите балкански пропаганди. Со кроце, со усул и малку ќотек.

Ти си прозивод на таа политичка бугаризација!Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
guri Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај guri Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 14:19
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

[QUOTE=Каснакоски] ...

Неможат Лозарите, Шапкарев, Пулевски, Прличев, Миладиновци, Петров, Мисирков, Делчев, Груев....да бидат носители на процесот на бугаризација

Тоа се Македонци кои се бореле за Македонија и зачувување на македонскиот јазик.
....Ne gi stavaj site vo eden kosh... ne se site Slavo Makedonci...
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 14:36
Originally posted by guri guri напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

[QUOTE=Каснакоски] ...

Неможат Лозарите, Шапкарев, Пулевски, Прличев, Миладиновци, Петров, Мисирков, Делчев, Груев....да бидат носители на процесот на бугаризација

Тоа се Македонци кои се бореле за Македонија и зачувување на македонскиот јазик.
....Ne gi stavaj site vo eden kosh... ne se site Slavo Makedonci...


Во овај измешан свет, само по делата кои ги оставиле може да ги цениме луѓето.

Колку што мене ми е познато сите од набројаните се Македонци, кои зе бореле за Македонија и зачувување на македонската култура и јазик.

Јаничарите си се јаничари, одродени! Тие се бореле за туѓи интереси.

Али Паша Јаниниски бил Албанец, ама делата му се турски!
Мехмет Паша Соколовиќ бил Србин, ама делата му се турски! Дури и верувале дека се Турци.

Време е да поднаучиш нешто!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 788789790791792 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.