IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 786787788789790 824>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2012 во 18:41
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

ааааа
поантичко од пирамидите


http://www.mkd.mk/71701/svet/vo-bugarija-otkopan-najstariot-praistoriski-grad-vo-evropa/

<h1>Во Бугарија откопан најстариот праисториски град во Европа (ФОТО) </h1>


Покопајте уште малце подлабоко може ќе никне и некоја изгубена цивилизација.. а може и Атлантида да ја ископате па да го урнете митот.. хехехехе и после зашто ми била смешна серијата Комшиски Мајтап. хехехехех

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
guri Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај guri Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 08:49
Da, bugari se so Tatarsko poteklo ( ne gi mesajte so turkmenite )

No, me intersira od kade taka golema , epten golema, slicnost na makedonskioti bugarskiot jazik?

JAzikot e eden od klucnite usloviza pripadnost na edna grupacija, narodi, etnosi..

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 10:25
Originally posted by guri guri напиша:

Da, bugari se so Tatarsko poteklo ( ne gi mesajte so turkmenite )

No, me intersira od kade taka golema , epten golema, slicnost na makedonskioti bugarskiot jazik?

JAzikot e eden od klucnite usloviza pripadnost na edna grupacija, narodi, etnosi..


Еме еден народ сме биле...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 12:33
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by guri guri напиша:

Da, bugari se so Tatarsko poteklo ( ne gi mesajte so turkmenite )

No, me intersira od kade taka golema , epten golema, slicnost na makedonskioti bugarskiot jazik?

JAzikot e eden od klucnite usloviza pripadnost na edna grupacija, narodi, etnosi..


Еме еден народ сме биле...Сличен вели човекот, а не ист!

Е види сега ако некогаш сме биле ист народ, од Македонија до Полска и од Русија па се до Словенија, сега веќе не сме. Секој еден народ засебно се развивал и под различни околности. Србите, Хрватите, Црногорците и Бошњаците имаат еден јазик кој се разликува само во акцентот и азбуката која ја користат, нели?!

Едно е сигурно, Бугарите не им припаѓале на овие народи. Тие биле од азиско потекло, а во самата денешна Бугарија има 20тина теории за потеклото на истите. Едни велат Татари, други Туркомонголи, трети алтајци, памирци, угри, фини.....јазикот кој го зборувале и припаѓал на турската група на јазици.

Прашање е како локалните, кои небиле Бугари, станале Бугари?
За жал овај феномен никој несака научно да го обработи во Бугарија, државата која ја создаде Русија во 1878 година, по руско труската војна.

Јазикот го задржале, додека името политички им било наметнатото. Името можело да им биде наметнато по два основа:

- Локалното население било потчинато од Бугарите кои дошле од Азија и стнале нивни поданици
- Поимот Вулгар кој е синоним за сите народи кои живеел на границата со Византија. Тој поим повеќе бил користен како егзоним. Занчи со негативна конотација означувајќи, прост, груб, нецивилизиран, неписмен не култивизиран..... Тој поим и денеска се користи, а за некој таков ќе речеме дека е вулгарен. Грците немаат букава Б, па наместо Б користат В. Така за Грците Бугарија е Вулгарија, а Бугаринот е Вулгарос.

По прашање на јазикот рековме дека бугарскиот јазик и припаѓал на турската група на јазици. Направена е голема историска неправда кога јазикот на локалното население кога некој се одбидува да го нарече бугарски. Тоа е неправда и кон аслите Бугари и оние кои се сметаат за директни наследници на Кубратовите Бугари. Татарите и Чувашите.
Неправда е направена и кон Македонците, Шопите и Тракицјите кои немаат ништо заедничко со Бугарите.

За жал овие етноси се политички бугарзирани. Према тоа може слободно да се рече дека таканаречениот бугарски јазик кој денеска е во официјална употреба во руската творба Бугарија во суштина е источно македонски дијалект. Дијалект издигната на ниво на литературен и официјален државен јазик.


Необјасниливо е зошто таа бугарска држава, таа руска твроба од петни жили се труди да го присвои целокупното историско и кутруно наследство на македоснкиот народ, а бега како ѓавол од крст од потеклото на оние чие име толку гордо го носат. Наводно им била дури и прва радост!

Нели е тоа апсурд од невидени пропорции, преседан во светски рамки?!

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 14:09
Политичката бугаризација настанала пред 1000 г.
Колку и да ти е тешко, тоа треба да го прифатиш. Да се соочиш со фактите.

Словените од Мизија, Тракија и Македонија гордо го носеле бугарското име.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 14:15
Originally posted by Platenik Platenik напиша:Сличен вели човекот, а не ист!

Е види сега ако некогаш сме биле ист народ, од Македонија до Полска и од Русија па се до Словенија, сега веќе не сме.


Верно е... Со уточнението што Македонците се отцепиле од бугарската снага после 1878 г. по обективни причини.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 20:15
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:Сличен вели човекот, а не ист!

Е види сега ако некогаш сме биле ист народ, од Македонија до Полска и од Русија па се до Словенија, сега веќе не сме.


Верно е... Со уточнението што Македонците се отцепиле од бугарската снага после 1878 г. по обективни причини.


Не пријателе, Македонците си останале Македониц, додека оние кои завршиле од било кој причина во руската творба, тие се бугаризирале. Станале Бугари!

Како можеш да се отцепиш од нешто од кое никогаш ни не си припаѓал?

Бугарите биле азијати!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 20:19
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Политичката бугаризација настанала пред 1000 г.
Колку и да ти е тешко, тоа треба да го прифатиш. Да се соочиш со фактите.

Словените од Мизија, Тракија и Македонија гордо го носеле бугарското име.


Мене воопшто не ми е тешко, ама знам дека тебе ти се превртува во стомакот. Неможеш да си ја објасниш бугарштината и како тоа си станал Бугарин, кога веќе го негираш азискиот корен.


Факт е дека политичка бугаризација настанала во 19 век. Тоа што ти несакаш да го видиш дека 500 години Османлиско ропство, предтоа власи и кумани владееле, а предтоа аспаруховите Бугари е голем проблем. Немало ни Б од Бугарија, а камо ли некое самосознание. Пред 1000 години точно се занело кои биле Бугарите, а кои биле Словените. Различен јазик зборувале и не се разбирале меѓу себе. Имале и различна култура. Згора, едните биле властодршци, а другите поданици.

Филмови за наводната 1300 годишна бугарска историја можат само да се ражираат во руската творба и од бугаризираните.

Неможам да ти забранам да живееш во заблуда. Тоа е твое демократско право!

Изменето од Platenik - 11.Ноември.2012 во 20:27
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 20:43
Гоце азиат? Ајде не треси глупости.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 20:45
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Политичката бугаризација настанала пред 1000 г.
Колку и да ти е тешко, тоа треба да го прифатиш. Да се соочиш со фактите.

Словените од Мизија, Тракија и Македонија гордо го носеле бугарското име.


Мене воопшто не ми е тешко, ама знам дека тебе ти се превртува во стомакот. Неможеш да си ја објасниш бугарштината и како тоа си станал Бугарин, кога веќе го негираш азискиот корен.


Факт е дека политичка бугаризација настанала во 19 век. Тоа што ти несакаш да го видиш дека 500 години Османлиско ропство, предтоа власи и кумани владееле, а предтоа аспаруховите Бугари е голем проблем. Немало ни Б од Бугарија, а камо ли некое самосознание. Пред 1000 години точно се занело кои биле Бугарите, а кои биле Словените. Различен јазик зборувале и не се разбирале меѓу себе. Имале и различна култура. Згора, едните биле властодршци, а другите поданици.

Филмови за наводната 1300 годишна бугарска историја можат само да се ражираат во руската творба и од бугаризираните.

Неможам да ти забранам да живееш во заблуда. Тоа е твое демократско право!


Или ништо не знаеш или се правиш слеп.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 21:33
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Гоце азиат? Ајде не треси глупости.


Ако Гоце не е азијат, тогаш неможе да биде ни Бугарин.

Роден во Беломорска Македонија, граѓанин на Турција, истеран од военото училиште во Софија, учител и револуционер кој се борел за Македонија. Загинал за Македонија, предаден од така наречените Словенобугари.

Незнам по кој основ Гоце можел да биде Бугарин? Генетски сигурно не, истриски не, а политичкиот Бугарин е само ваша креација, имагинација, неисполнета желба, влажен сон.....wishful thinking!

Дефинирајте се еднаш, прочистете ја фалшивата етногенеза која наполно ве уништи и онеспособи логично да размислувате!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 21:37
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Политичката бугаризација настанала пред 1000 г.
Колку и да ти е тешко, тоа треба да го прифатиш. Да се соочиш со фактите.

Словените од Мизија, Тракија и Македонија гордо го носеле бугарското име.


Мене воопшто не ми е тешко, ама знам дека тебе ти се превртува во стомакот. Неможеш да си ја објасниш бугарштината и како тоа си станал Бугарин, кога веќе го негираш азискиот корен.


Факт е дека политичка бугаризација настанала во 19 век. Тоа што ти несакаш да го видиш дека 500 години Османлиско ропство, предтоа власи и кумани владееле, а предтоа аспаруховите Бугари е голем проблем. Немало ни Б од Бугарија, а камо ли некое самосознание. Пред 1000 години точно се занело кои биле Бугарите, а кои биле Словените. Различен јазик зборувале и не се разбирале меѓу себе. Имале и различна култура. Згора, едните биле властодршци, а другите поданици.

Филмови за наводната 1300 годишна бугарска историја можат само да се ражираат во руската творба и од бугаризираните.

Неможам да ти забранам да живееш во заблуда. Тоа е твое демократско право!


Или ништо не знаеш или се правиш слеп.


Проблемот е што премногу знам, а со видот никогаш не сум имал проблем.

За жал тоа истото неможам да го кажам за тебе и сличните на тебе. 90% од бугаризираните!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
guri Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај guri Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 21:43
Platenik, mnogo si konfuzen.spored tvojata 'teorija' Bugarite stanale nacija 1878 e nezeriozna, da ne kazam glupa.

Uste po nezerizen e zaklicokot deka jazikot Makedonski e prisvojen od Bugarite, slicnosta na makedonskiot i bulagrskiot pa i drugite slovesnki narodi vo ovoj balkan kazuva deka imat ist koren na jazikot ( slovesnki ).
Ili, ti se obiduvash da ni kazuvash deka Makedonskiot narod ne e so slovenski koren?!
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2012 во 21:56
Originally posted by guri guri напиша:

Platenik, mnogo si konfuzen.spored tvojata 'teorija' Bugarite stanale nacija 1878 e nezeriozna, da ne kazam glupa.

Uste po nezerizen e zaklicokot deka jazikot Makedonski e prisvojen od Bugarite, slicnosta na makedonskiot i bulagrskiot pa i drugite slovesnki narodi vo ovoj balkan kazuva deka imat ist koren na jazikot ( slovesnki ).
Ili, ti se obiduvash da ni kazuvash deka Makedonskiot narod ne e so slovenski koren?!


Да бугарската нација каква ја познаваме денес е создадена во 1878 година по руско труската војна, заокружена во 1908.

Првата бугарска држава ја формирале азијатите, локалнот население било во подредена положба. Порпаднала. Втората била кумновлашка, а локалното население пак било подредено. Порпаднала. Следи 500 години турска империја и таа порпаднала.

Русите ја формираат трретата бугарска држава која нема никакв аврска со предходните. Зборуваат за некој препород. Јас прашувам за каков препород? Кумановлашки или за азиски?

Нациите се создаваат во 19 век и не само тука на Балканот!


Македонскиот јазик и припаѓа на словенската група на јазици. Сега, што значи Словен и кога тој термин почнува да се користи и од кого тоа е веќе друго прашање.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 786787788789790 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.