IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 447448449450451 824>
Автор
Порака
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 11:07
Originally posted by KRUGER KRUGER напиша:

Нямаме тюрко-монголски произход, може ке дойдеш во Бугария и ке видиш, че сме си нормални хора...


да бе, само Анакин ни фали овде
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 11:14
JEBI GA DA BE
PA IZJASNI SE EDNAS SO SI
MAKEDONEC. SLOVEN, TURKOMONGOL ILI HUN

TOA SE PLEMINJATA
a bugari e nova denesna nacija

oti jas nesporam so ste denes, da ste bugari taka se narekovte
no poteklo bre kazi poteklo


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 11:25
изjаснуванеот е процес - динамичен процес - денес си едно утре друго, другиден трето и четврто

jас гледам космополитно, не пагам во ситници - словен, македон, хун,...
па сум и доста комплексен

ама вие слободно користете термин коj ви е удобен
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 11:36
Originally posted by да     бе да бе напиша:

изjаснуванеот е процес - динамичен процес - денес си едно утре друго, другиден трето и четврто

jас гледам космополитно, не пагам во ситници - словен, македон, хун,...
па сум и доста комплексен

ама вие слободно користете термин коj ви е удобен


vidi ova ti e eden od najdobrite postovi
taka i treba koga ne gi znaes korenite pa i koga gi znaes pak treba taka
no
ba de
drugo e kako kje go napises i drugo e kako kje se odnesuvas
dinamicen proces e so kje bides
dinamicen proces ne e so si bil
no
vo pravo si
toa ne e vazno so si bil, vazno so kje bides
no
vasata polikita e tolku ogavna sho tvoite zborovi ne mi ostavat vpecatok
i ako se edni od najdobrite ikad napisani na ovoj forumИзменето од anakin - 28.Март.2009 во 11:37
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 11:41
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Platenik, тие кој ги бугаризирал? Од 17 век се во Банат и одсекогаш се велеле Бугари.
http://www.youtube.com/watch?v=KTZB4cJ9sdU


Уште еднаш да прашам, зошто не добив одговор од адресатот.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 11:43
денес ми е ден - и мирослав_г8 ми го оцени предлогот во политика
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 11:44
Originally posted by аминта аминта напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


ma greska siti zboruvas makedonskiedini budarskli zborovi koi gi znasse obich, vinagi, bashta, kraka, i obachekoga kje spomes edno od tie zborovi togas sboruvas na bugarskisite drugi se makedonski, stari povekje od 3000 godini


Ѕвездата од Кутлеш е називот на симболот на македонците. Тоа е сонце со 16 краци...

http://mk.wikipedia.org/wiki/Ѕвездата_од_Кутлеш


Па и во ДИГИТАЛНИОТ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК постои крак.

КРАК
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 11:46
Originally posted by да бе да бе напиша:

денес ми е ден - и мирослав_г8 ми го оцени предлогот во политика
 
i kje poftoram deka denes ti e den i deka predlogot od politika e dostoen za razmisluvanje аплауз
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 13:23
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Platenik, тие кој ги бугаризирал? Од 17 век се во Банат и одсекогаш се велеле Бугари.
http://www.youtube.com/watch?v=KTZB4cJ9sdU


Уште еднаш да прашам, зошто не добив одговор од адресатот.Каков одговор очекуваш не ми е јасно?! Да, овие луѓе се нарекуваат Бугари, а можеби и навистина се Бугари, од оние правите. Еден збор неможам да разберам, носијата е рзлична, музиката е различна, колку што ми е мене познато и религијат им е рзлична.

Оваа група повеќе ми личи на некоја мешавина меѓу Румунци, Унгарци и Шопи. Незнам многу за нив па према тоа и не би сакал да коментирам.

Знам дека има разлика меѓу нив и вас бугаризираните по сите сегменти. Не сум сретнал некој од нив да полемизира со Македонците или да се поситоветува со нас или нашата историја.

Ти како Бугарин би требело да бидеш позапознаен со оваа група на луѓе. Патем и Татарите себеси си се нарекуваат Бугари!

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 16:30
За Татарите не си во право. Тие си се нарекуваат Татари, а тоа што некои од нив сакаат да го променат името на Булгари е факт. На пописот во Русија како Булгари се декларирале 701 души. Тоа е.
Сега ке побарам и доказите. Кај вас се` се оснива на тоj кажал оној рекол.

За банатските Блгари - и јас тешко го разбирам јазикот, не се од вистинските, тие од видеото се павликјани, ima i katolici,ама се таму од 17 век и е нормално дека кај нив се настанати многу промени. Фактот што го зачувале националното име и самобитноста е похвален.


jazik na blgarite od banat
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 16:34


Види Платеник - 2002 година 701 Булгарлар во цела Русија.
Значи тоа што го тврдиш не одговара на вистината.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 16:38
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Кај вас се` се оснива на тоj кажал оној рекол.Се насмеала куката на кривото дрво.

Па бар некој подобен да кажеше, па и да си премолчиме ама вие ли најдовте да кажувате.

Сега дури и најнова информација која кружи кај вас е дека егејските Македонци не сакале да одат во Македонија, туку со сила по наредба на бугарскиот министер за внатрешни работи биле натоварени во камиони и пратени во Македонија, каде што од Бугари ги направиле Македонци.
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 16:49
macedon_alex, конкретно зборев за Татарите, кои наводно масовно сакале да бидаат Булгари и таа невистина се врти непрестано кај вас. Види - 701 се сите Булгари.

За твојата информација слушам за прв пат.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 16:54
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:За твојата информација слушам за прв пат.


Мојата информација кружи на некои ваши интернет страни. Мислам дека и презимето на министерот беше Антонов или така нешто.

Јас тоа што ти го напиша го сфатив дека сета историја ни е рекла-кажала, па мојот одговор се однесуваше и токму на тоа. Значи погрешно сме се разбрале, па според тоа , не го земај мојот пост во предвид.

Изменето од macedon_alex - 28.Март.2009 во 16:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 447448449450451 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.