IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 415416417418419 824>
Автор
Порака
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:36
Originally posted by да   бе да бе напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Како плагијат,објасни ми?Таа песна е направена за убивањето во Нагоричани.


еми така ми личи

Не щеме ний богатство,

не щеме ни пари,

искаме свобода

с човешки правдини.


намигнување



Сакаш да кажиш дека тој дел од песната е плагијат?Можеби е.
Но еве ја оргиналната песна од пред 100 години:

Народе Македонски,
со какви идеи си ти?
Доста веќе, разбуди се,
свести се не спиј ти.

Не знаеш кој си, што си,
други тебе знајат,
страм голем је за тебе,
сам да се не знајеш.

Исклаја жени, деца,
во село Загоричани,
а пред аскерот турски,
фрлајте оружјето.

Опинци долри носат,
писќули долери,
фустани раскапани,
ем празни патрони.

Каде е Караиванов
и дружината му?
Мелас, Каравангелис
Битола в затвор је тој.

За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:37
е па песната е напишана во БГголема%20насмевка

мачете што значи? - тортурирате?голема%20насмевка


Изменето од да бе - 15.Март.2009 во 11:38
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:40
Originally posted by да   бе да   бе напиша:


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Како плагијат,објасни ми?Таа песна е направена за убивањето во Нагоричани.
еми така ми личи

Не щеме ний богатство,

не щеме ни пари,

искаме свобода

с човешки правдини.

намигнување



Ах како је само добро кад се игра ужичко коло у Бугарској, а што се пее на македонски уште подобро!

Носи куме дарови
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:41
Originally posted by да   бе да бе напиша:

е па песната е напишана во БГголема%20насмевка

мачете што значи? - тортурирате?голема%20насмевка



Во бугарски затвор е напишана песната големо%20гушкање
Мачете?Незнам како викате на бугарски.
Кај нас,мачи,малтретира,тортурира.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:44
Originally posted by да   бе да   бе напиша:


е па песната е напишана во БГголема%20насмевкамачете што значи? - тортурирате?голема%20насмевка



Да глаголот е мачи. Значи кога некој некого го малтретира, тепа, врши тортура!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:46
Како што му правеле бугарите на Александар Караѓулев во Софија.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:46
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by да   бе да   бе напиша:


е па песната е напишана во БГголема%20насмевкамачете што значи? - тортурирате?голема%20насмевка



Да глаголот е мачи. Значи кога некој некого го малтретира, тепа, врши тортура!


Веројатно е м’чи или тоа значи молчи?! Ајде некој скршен македонски збор да научиме!

Изменето од Platenik - 15.Март.2009 во 12:06
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:53
м'чи е - од м'ка (мака)голема%20насмевка
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:55
Originally posted by да   бе да   бе напиша:


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Знам дека е најзаебаниот дел од се,ама што ќе остани кога ќе ја одземете цела македонска култура од бугарската?Ништо,то е проблемот најверојатно со вас.
проблемот е дека многу добре знаем дека македонските песни са македонски и никой не сака да демантира македонскиот фолклор македонскиот си е македонски исто како тракийскиот си е тракийскитребе да си музикален инвалид за да не правиш разлика помегу македонски тракийски примерно


Според ова што ти го кажуваш македонскиот фолклор го сведуваш на ниво на тракијскиот фолклор кој не е национален фолклор ( сепак не постои нели тракијска нација ), па од ова произлегува дека за тебе и македонскиот фолклор е регионален.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 12:10
спремен ли си да признаш Тракиjска, Добруджанска и Шопска нациja - на официално ниво?

Изменето од да бе - 15.Март.2009 во 12:11
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 12:11
Originally posted by да   бе да бе напиша:

спремен ли си да признаш Тракиjска, Добруджанска и Шопска нациja - на официално ниво?


Нема држава,нема нација.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 12:13
e ok
ние сме Швеjцариа на балканитеголема%20насмевка
Кон врв
oho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 12:13
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by да   бе да   бе напиша:


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Знам дека е најзаебаниот дел од се,ама што ќе остани кога ќе ја одземете цела македонска култура од бугарската?Ништо,то е проблемот најверојатно со вас.
проблемот е дека многу добре знаем дека македонските песни са македонски и никой не сака да демантира македонскиот фолклор македонскиот си е македонски исто како тракийскиот си е тракийскитребе да си музикален инвалид за да не правиш разлика помегу македонски тракийски примерно


Според ова што ти го кажуваш македонскиот фолклор го сведуваш на ниво на тракијскиот фолклор кој не е национален фолклор ( сепак не постои нели тракијска нација ), па од ова произлегува дека за тебе и македонскиот фолклор е регионален.


Right answer!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 12:15
Па секој фолклор е регионален,го зафаќа регионот каде што живее народот содзавач на тој фолклор. среќа
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 415416417418419 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 3,844 секунди.