IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 413414415416417 824>
Автор
Порака
BG Tatar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 06.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BG Tatar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:22
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Исто како што да бе цени Македонската култура и гледа како Бугарите 1000 и повеке години учат на Македонски јазик и писмоголема%20насмевка


модераторе,
дай ни могучност да го научиме македонскиот
а не да се мучиме
со скршен таков!Молам те!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:30
Originally posted by BG Tatar BG Tatar напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Исто како што да бе цени Македонската култура и гледа како Бугарите 1000 и повеке години учат на Македонски јазик и писмоголема%20насмевка


модераторе,
дай ни могучност да го научиме македонскиот
а не да се мучиме
со скршен таков!Молам те!


Ти добро го знаеш македонскиот...со мали грешки ама го знаеш.

Изменето од macedon_alex - 14.Март.2009 во 23:32
Кон врв
BG Tatar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 06.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BG Tatar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:33
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by BG Tatar BG Tatar напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Исто како што да бе цени Македонската култура и гледа како Бугарите 1000 и повеке години учат на Македонски јазик и писмоголема%20насмевка


модераторе,
дай ни могучност да го научиме македонскиот
а не да се мучиме
со скршен таков!Молам те!


Ти одлично го знаеш македонскиот...


Прав си Алексе,ама не го признават тоа... А ти си младо момче, иди на дискотека, доста се тее форуми!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:34
Originally posted by BG Tatar BG Tatar напиша:Прав си Алексе,ама не го признават тоа... А ти си младо момче, иди на дискотека, доста се тее форуми!
Изменето од macedon_alex - 14.Март.2009 во 23:35
Кон врв
BG Tatar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 06.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BG Tatar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:39
мислам
дека форумите само трошат живците....
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:41
Originally posted by BG Tatar BG Tatar напиша:

мислам
дека форумите само трошат живците....


Ако сметаш дека сум млад ( не знам од каде ти текна ова ) тогаш немој да се грижиш, мисли за тебе, чим си толку стар за да можеш да ме наречеш младо момче.

Изменето од macedon_alex - 14.Март.2009 во 23:42
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:45
Originally posted by BG Tatar BG Tatar напиша:

Ние врховистие сику знаеме...


Тоа дека се знаете е дискутабилно, меѓутоа мило ми е дека ви "бодам очи" и сакате да си одам од форумот.

И доста веќе со преправањата дека не знаеш македонски. Пишувај нормално!

Изменето од macedon_alex - 14.Март.2009 во 23:46
Кон врв
BG Tatar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 06.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BG Tatar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:47
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by BG Tatar BG Tatar напиша:

Ние врховистие сику знаеме...


Тоа дека се знаете е дискутабилно, меѓутоа мило ми е дека ви "бодам очи" и сакате да си одам од форумот.


Тоа не!!! Ти си интересантан като софорумец!
Кон врв
Feniks 76 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Feniks 76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:50
``Срце ми се пара, душа ми се кине кога некој кој живеел, растел и се образувал во Македонија ќе мисли дека ние Македонците сме едно исто таканаречените Бугари.``

Ајде прочитај го уште еднаш целиот текст, односно кога се чита нешто треба малце да се навлези во суштината а не колку само за да се каже нешто или да се етикетира, без некој издржани мисли, поткрепени со факти од цврсти неоспорувани извори!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:56
Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

``Срце ми се пара, душа ми се кине кога некој кој живеел, растел и се образувал во Македонија ќе мисли дека ние Македонците сме едно исто таканаречените Бугари.``

Ајде прочитај го уште еднаш целиот текст, односно кога се чита нешто треба малце да се навлези во суштината а не колку само за да се каже нешто или да се етикетира, без некој издржани мисли, поткрепени со факти од цврсти неоспорувани извори!


Феникс прочитај го и мојот одговор на твојот пост разгледај ги и тие факти.

Изменето од macedon_alex - 14.Март.2009 во 23:57
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 00:24
Едно име имам,еден живот живееме,за тебе душа даваме Македонијо

http://www.youtube.com/watch?v=_WKxwzqTAIc&feature=related
Кон врв
Aminta3 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 04:14
Originally posted by anakin anakin напиша:

Инаку бугарите се за жаленње. Сакајќи да покажат на светот свое монголотатарско потекло, двајцата од жирито на ИДОЛ си направија татаро хунско монголски фризурино. Јеби му матер кога незнаат да бекнат татаро хунско монголски збор. ...


Македонец од Пиринска Македонија да ти каже дека хан Омуртаг му е дедо...

Изменето од Aminta3 - 15.Март.2009 во 04:14
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 06:04
Па и тие сигурно са Туркомонголи... Интересно зашто има сини очи?Кон врв
Zefar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zefar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 08:26
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Zefar Zefar напиша:Vidi vo A Pallas Nagy Lexikona


Дали некој ќе може да ја преведе легендата на картата, посебно тоа што е за Македонија?
Јас преку гугл нешто преведов и во делот за Македонија добив "Срби и Македонци",ама дали е точно не сум сигурен.


Мапава е интересна, бидејќи поголемиот дел на Македонија (без Мехомија, Банско, Неврокоп, т.е. од другата страна на Пирин) ја покажува како населена со “Сербек ејш Македониајак“, а во текстот кон неа пишува (види го болдираното) дека Бугарите составуваат огромното мнозинство во Бугариjа, Источна Румелиjа и Македониjа. Нивниот броj се оценува на 4 милиони. Дали некој може тоа да го објасни? Јас сеуште - не!


[ÁBRA] A Balkán-félsziget néprajzi térképe.

A nehezen járható hegyláncok által számos medencére osztott B.-en tarka mozaikja található a különféle nemzeteknek. A természet lehetővé tette, hogy a folytonos küzdelmek és néphullámzások dacára egyes védettebb helyeken magukat föntartsák. Köztük éles határt vonni a kellő összeirások hijában rendkivül nehéz. Az albánok tömegesebben a róluk elnevezett tartományban és Epirusz északi részében, körülbelül addig a szel. fokig laknak, mely alatt Janina fekszik; egyes kisebb telepeket Görögországban és másutt is találni (l. Albánok.). Az albánok mellett a görögök lerégibb lakói a B.-nek, akik Görögországon kivül, a tengerparti városokban, a Marica völgyében. Drinápolyig a Chalcidine félszigeten és az Egei-tenger szigetein laknak. a cicárok vagy déli oláhok a Pindosz és Grammosz völgyeiben, Monasztir környékén, Akarnániában (ahol karaguniszoknak és kucovlachoknak hivják) találhatók. Számuk vagy 200,000 lehet. Az oláhok Romániát birják. A szerbek szerbián kivül a Rigómezőn és Macedoniában élnek nagyobb számmal; hozzájuk számítják még a montenegróiakat és hercegócokat is. A bolgárok Bolgárországban Kelet-Ruméliában és Macedoniában vannak túlnyomó többségben; számukat közel 4 millióra becsülik. Az oszmanlik, akik ezelőtt a félsziget minden részeiben elszórtan éltek, s akiknek számát a krimi tatárok és cserkeszek bevándorlása még növelte, most is kevés helyen találhatók nagyobb tömegekben. így Skoplye körül, Egribudsik vidékén stb. nagyobbra csak a nagyobb helységekben élnek tömegesebben; számuk összesen 3 millió lehet. A természet a B.-et ellátta mindennel, ami gazdag földmivelő és állattenyésztő vidékké tehetné, a lakosság túlnyomó nagy részének csakugyan ez a fő kereseti forrása. Ennek dacára mindkét foglalkozás meglehetősen primitív fokon áll. Nagy területek, melyek pedig arra alkalmasak volnának. műveletlenül hevernek; a gazdasági eszközök nagyon kezdetlegesek; a trágyázás csaknem ismeretlen. A nép élelmezésére főképen Romániában, Bulgáriában és Szerbiában kukoricát, a kivitelre búzát termesztenek: az árpa csak takarmányul szolgál: burgonyát, rozst és zabot keveset termesztenek. A hegyes vidékeken nagyobb területek vannak lennel és kenderrel beültetve. Fontos még a szezám és az ánis, Macedoniában a dohány és gyapot.


Се извинувам за користење на унгарски јазик, но тоа е документ од крајот на 19 век. Оноа што е од интерес за мапата го поцрнив, ставам поголем дел да не излезе дека го вадам од контекст, дадов и линк кон унгарската енциклопедија.


Изменето од Zefar - 15.Март.2009 во 09:07
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 413414415416417 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.